STADSNIEUWS BIOSCOOP FLITSEN t&rrjEhostfo BIEREN FEUILLETON Het Huis met de Pij! HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 26 SEPT. 1927 Cinema Palace. De algemeen geliefde Felix de Kater opent het programma in Cinema met „Felix overtreft Cupido". Door gebruik te maken van pijl en boog van Cupido weet hij op handige wijze eenige kee- ren haat en afgunst in liefde te doen verkeeren; wanneer hy tenslotte Cupi do's wapen beproeft op een aanminnig kattewaschvrouwtje is hij in.mo time" ge trouwd met genoemd vrouwtje. Of het huwelijk tot zyn vreugde en geluk is geeft het slot van het filmpje duidelijk aan: Op de vraag van een van zijn ontelbare zoontjes: „Vader krijg ik van je een pijl en boog?" valt hij op het woord pijl en boog alleen al pardoes van zijn stokje. ..Het Visioen" is en fijn filmpje in bijzonder mooie kleuren met een zeer romantischen inhoud. In ..Twinkletoes, de Bloem van Whitechapel" geeft Colleen Moore een schitterend staaltje van haar kunnen. Ze speelt het danseresje met een na tuurlijke gratie en kinderlijkheid. Dat is echt het meisje, dat niettegenstaan de de ruwe. onbeschaafde omgeving waarin ze leeft, door haar innerlijke beschaving haar eerlijkheid en haar -levensblijheid in deze achterbuurt in Londen het reine vroolyke onbevangen natuurkind blijft, van wie ook voor de ruwe kerels en vrouwen een goede in vloed uitgaat. Op haar sensitieve ge zichtje spiegelen zich al haar gevoelens af. het is nu eens guitig, dan veront waardigd, blij en gelukkig en als het grooie verdriet voor haar gekomen is, is het kindergezichtje geworden, het gezicht van een jong vrouwtje, dat gele den heeft. Het is een prachtige film die ons even een tipje laat zien van donker Londen. Rembrandt Theater. Gevoegelijk kunnen wy na onze uit voerige beschrijving van gisteren kort zijn. 't Nummer „Beau Geste" is thans vervangen door één van Harold's uit- muntendste werken: De straatzendeling". Bovendien draait vooraf „Eligie" een zonderling Paramount-product, dat niet nalaat grooten indruk op de bezoekers te maken, 't Schitterend marionetten spel blijft deze week op 't repertoire. Cck daarvoor kunnen wij naar de courant van Donderdag verwijzen. Nieuw vcor Haarlem is 't optreden van Edith en Milan Röder, salondansers die de mo derne dans als Black-Bottom. Charles ton enz. tot in perfectie kennen en dus het recht hebben er parodieën np te maken want dikwijls geschiedt "t omge keerde. Eerst de parodie, zonder kennis .van zaken Edith en Milan zijn voortreffelijk in hun imitaties van den Franschen-, den Duitschen-, den Engelschen en den Hol- landschen, modernen amusementsdans. De Parodie op de nationale manier van dansen is geestig en juist en klaarblijke lijk ter plaatse bestudeerd. Nog een woord over de laatste Harold- diade. Deze „Straatzendeling" is zóó aller malst, zóó humoristisch en dol komisch, de vondsten van de „gagmen" (zij die de grappen voor de filmhelden uitden ken) zijn zóó origineel dat men werkelijk van de ééne fourire in de andere valt. Men ga dus naar 't Rembrandt Thea ter. Niets is zoo gezond als de Lach! Lnxor-Theater. Het hoofdnummer „In haar Konink rijk" dat deze week in bovengenoemd theater wordt afgedraaid, is zeer inte ressant. Allereerst ziet men in dit num mer het groote verschil tusschen de keizerlijke Russische familie, waarvan echter alleen prinses Tatiana ten too- neele gevoerd wordt en de boer. Ste- phan, een der hoofdpersonen, heeft de prinses altijd als een sprookjes-prinses beschouwd en hij wordt door zijn oom, die leeraar bij Tatiana is, op de hoogte gehouden. Voor een gering vergrijp wor den de ouders van Stephan naar Siberië gezonden. Stephan is te jong om dat lot te ondergaan, maar hij zweert zich te zullen wreken. Zeven jaar later wordt Stephan uit den kerker bevrijd en als één der hoofdleiders der Bolsjewisten neemt hij zijn intrek in het keizerlijk paleis. De keizerlijke familie is gevan gen genomen en er wordt besloten dat ze doodgeschoten zullen worden. Sonja, de gouvernante van Tatiana. geeft zich voor deze uit en zoodoende wordt de prinses gered. Als Stephan dit bemerkt maakt hij Tatiana tot zijn vrouw en vlucht met haar naar Amerika. Hij blijft zijn eed getrouw totdat. hij tot een andere overtuiging komt. Hij besluit naar Rusland te gaan en daar de royalis ten te overtuigen dat prinses Tatiana nog leeft. Als de commissie met hem in Amerika komt, ontkent Tatiana de prin ses te zijn en zegt, wijzend op haar kind „Hier is mijn koninkrijk, nergens an ders zou ik gelukkiger kunnen zyn." De hoofdrollen worden uitstekend vertolkt door Corinne Griffith en Einar Hanson. Alleen deze film is al een bezoek aan Luxor meer dan waard. Vooraf ging een mooie revue, waarvan vooral de aandacht trok de primitieve wijze waarop de Egyptenaren nog het land besproeien. Voorts waren er twee komische nummers. In beide wordt de hoofdrol vervult door den komiek Ha milton. Het Luxor-Nieuws is als altijd zeer actueel met als eerste nummer de ope ning van de Staten-Generaal op j.l. Dinsdag. Voorts brengen we een bezoek aan verschillende landen, met als slot Femina. Alles actueel. De muziek deed zijn uiterste best. Een programma, dat we gerust kun nen aanbevelen. Scala Theater. Na de gebruikelijke openingsfilms, die wereldschokkende gebeurtenissen, zoowel als vredige natuurbeelden en potsierlijke tooneelen den Scala-bezoe kers voor oogen tooveren; na die produc ten van een filmkunst, die door alle tijden stand schijnt te houden, komt hoofdnummer I. ,De Wildeman uit Texas" heeft men dezen keer her cow-boy drama genoemd dat vrijwel overeenkomt met alle vorige onder andere titels. Het publiek komt voor zoo'n film niet in die mate op als voor een revue of voor de lievelingen: Mie en Ko. Mie en Ko komen volgende week weer met iets geheel aparts. Nu was 't bijna alles film. Het doek werd Vrijdagavond toch nog even opgehaald om den heer Max San- tiella gelegenheid te geven op te treden in zijn nieuwste repertoire. Dit is een eigenaardige verschijning. Geheel alleen zingt hy zijn liedjes, alleen begeleid door den heer Pardo en de zijnen, het Scala-orkest. Grimeeren doet hij zich niet; met een sober hoofddeksel alleen weet hy allerlei figuren te creëeren. Hij had vrij wat succes. Meer nog was dit het geval met de Harrytons. acrobaten, die wonderlijke staaltjes van kracht en behendigheid toonden. De grootste wist zijn kleinere partner werkelijk „op de handen te dragen", liet hem zijn balanceerkunst toonen aan een staaf, die hy, zelf aan de trapeze hangende, met de tanden omklemde. En dat onder een fantasti sche belichting. De film, die de directie voor na de pauze bewaarde heet „Overmoedige Jeugd", en geeft acht acten goed spel te zien. Zoo werkt men in dit bioscoop- en variété-theater een programma af van 19 nummers, dat voortduurt nadat alle andere bioscopen lang gesloten zijn. DANSINSTITUUT MICGIELSE VAN AKE. De firma Mïcgielse en Van Ake, die hier nu al dertig jaar bestaat, maar tot dusver nog geen huis had (den laatsten tijd gaf zij les in de zaal Brassinne aan den Raamsingel) heeft nu een Dans instituut gevestigd in het perceel Kleine Houtweg no. 11, waar vroeger het woonhuis van de familie Van Marle stond. De heer Kroon van Diest heeft dit oude huis geheel laten afbreken en er naar de plannen van den architect Dop in betrekkelijk korten tijd een keurig nieuw huis voor in de plaats laten zet ten, met een gevel, die goed aanpast aan de nette omgeving van den Kleinen Houtweg. Vrijdagavond is dit instituut geopend in tegenwoordigheid van den architect en een groot aantal vrienden. Ongeveer twintig bloemstukken waren gezonden, o.a. ook van de collega's. De zaal heeft een oppervlakte van niet minder dan 120 vierk. M. Er ligt een schitterende parketvloer. De mooi rcode lambriseering geeft aan het geheel een knussen, warmen indruk. Overal vindt men gebrandschilderd glas in lood. In het plafond is een lan taarn (eveneens van glas in lood) ge maakt, zoodat ook het daglicht in ruime mate kan toestroomen. Aan de wan den staan gemakkelijke banken, fau teuils en stoelen. Achter de zaal ligt een flinke tuin en daarnaast heldere toilets. De kunstverlichting Is geheel in over- eenstemming met het intérieur van de I VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. zaal. Er is een verlichting van onge veer tweeduizend kaarsen. In een der hoeken staat een nieuwe vleugel en het orkest staat onder lei ding van den heer Dick Laan. Toen alle genoodigden hun plaatsen hadden ingenomen, nam de oudste fir mant, de heer Micgielse, het woord, waarna hij namens de collega's door den heer Kwekkeboom met zijn nieuwe onderneming geluk gewenscht werd. De heer Kroon van Diest prees den durf van de heeren Micgielse en Van Ake. om nog met zulk een mooi instituut te beginnen. Verschillende vrienden voerden nog het woord, waarna de eerewyn gepresen teerd werd. Natuurlyk werd toen ook nog een oogenblik de dansvloer geprobeerd. Eiken Zondagavond is hier dancing en in de week worden liier lessen ge geven. De heeren Micgielse en Van Ake zijn met hun nieuw instituut wel te felici- teeren. 1009 INKOOPEN DE MINSTREEL GEERT DÏLS IN HAARLEM! Het bestuur schrijft ons, dat het In stituut voor Arbeidersontwikkeling Za terdagavond 1 October in het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond het seizoen opent met een propaganda- feestavond waar o.a. ook de bekende Vlaamsche Minstreel Geert Dils zal me dewerken. Het is de eerste maal dat Dils, die in ons land sedert eenigen tijd reeds met zooveel succes optrad, de Haarlem mers van zijn vroolijke wijsjes zal doen genieten en er valt niet aan te twijfe len of de belangstelling zal groot zijn. Dit is nu eens geen oniwikkelingsavor.d, maar een ontspanningsavond van de beste soort, een avond waar een ieder zich zal amuseeren, en waarvan men op gewekt huiswaarts keert, een avond waarmee aangetoond zal worden dat óók een ontspanningsavond op hoog peil kan staan. DE STEM DES VOLKS In October van dit jaar zal het £6 jaar geleden zijn. dat de arbeiderszang- vereeniging „De Stem des Volks" werd opgericht. Het bestuur heeft plannen gemaakt, omdit jubileum op waardige wijze te vieren. Zaterdagmiddag 22 October zal het feest worden ingezet met een bijeen komst voor de kinderen der leden en donateurs van het koor, alsook van de leden der partij en vakbeweging, te houden in de Concertzaal. Des avonds houdt het bestuur recep tie in de concertzaal, waar gelegenheid zal zijn bestuur en directeur te compll- menteeren. Hiermede zal de helft van den avond ge moeid zijn, de andere helft wordt inge nomen door een programma van een zestal strijdliederen, uit te voeren door het koor. Verder verleent de muziekvereeniging „Excelsior" haar medewerking. De receptie-avond is toegankelijk voor besturen der organisaties en genoodig den uit de Haarlemsche arbeidersbewe ging. 29 October a.s. geeft „de Stem" haar jubileum-concert in de Concertzaal, waar, behalve eenige liederen voor ge mengd en vrouwenkoor, uitgevoerd zal worden „Requiem" van Cherubini. clqor koor, strijkorkest en orgel. DE VOLKSUNIVERSITEIT OVER VINCENT VAN GOGH EN NOG WAT. Een nieuwe cursus van Prof. Willem van der Fluym is voor Haarlem altijd een gebeurtenis. Dat bewijzen de steeds grooter wordende getallen cursisten, die in den loop der jaren naar hem zijn komen luisteren. Vandaar dat het be stuur der Volksuniversiteit ditmaal zijn leergang in een grootere zaal onderge bracht heeft en dat aan de yertooning van zijn altijd biutengewone lichtbeelden dit jaar bijzondere zorg zal worden be steed. Wat bekoort de deelnemers aan de cursussen van'Prof. van der Pluvm al tijd zoo uitermate in zijn voordrachten? Natuurlijk in de eerste plaats zijn kunst historische onderwerpen. Verleden jaar waren het Leonardo da Vinci, Michel Angelo en Botticelli, de helden der Ita- liaansche Renaissance, die aan de orde waren. Dit jaar Vincent van Gogn. de groote, moderne Hollander, de geniale en rampzalige mer.sch. Het onderwerp alleen al zal öe belangstelling van zeer velen trekken, maar nog meer omdat het een staartje heeft „en nog wat". De talentvolle docent is namelijk op de ori- gineele gedachte gekomen, in zijn on derwerp vergelijkend te betrekken de be- Moeder bestudeert een lijstje en zegt: nee, anders niet wacht terwijl haar worden ingepakt I beseft dat ze iets vergeten moet hebben. Bediende pauzeert bij het pakken kijkt langs de kasten in een po ging om zich te herinneren wat ze vergeten heeft zegt tenslotte: nou, het hindert ook niet en de bediende pakt weer verder maakt de opmerking dat hij ver geet de tapioca in te pakken. De bediende maakt het pak weer los en toont de tapioca juist als de bediende een knoop wil leggen vraagt zij een fleschje met abrikozen te zien beslint de abrikozen toch niet te nemen en kykt toe terwyl de be diende opnieuw het touw om het pak haalt dat herinnert zich nu plotseling het bakpoeder was, wat ze nog moest hebben, waarop de "be diende het pak weer losmaakt en getroost weer heelemaal opnieuw begint. (Nadruk verboden.) handeling van den ruigen en toch me nigmaal zoo teeren, zoo diepzinnigen „Boeren-Breughel". Wat een verschil in tijd, in opvatting, in persoonlijkheid en toch ook wat een punten van overeen komst: Twee Brabanters! Wij durven ieder, die zich opmaakt om dit jaar de Maandag-cursussen van Prof. W. v. d. Pluym te volgen, zoowel oud-cursisten als nieuwelingen, die misschien nog niet eerder een leergang van de Volksuniver siteit volgden, avond vol diep-innerlijke bevrediging voorspellen. Vooral omdat het zoo'n genot is een genot schier van literairen aard om naar dezen weisprekenden docent te luisteren. Voor al wanneer Prof. W. v. d- Pluym met zijn stokje gewapend voor het verlichte doek staat, bereikt zijn woordenkeus dikwijls een groote hoogte van rake ty peering en fijn-aanvoelende explicatie der plastische schoonheid. EEN BELANGRIJK GESCHENK Het Historisch Museum van natuur kundige Instrufnenten te Leiden heeft een allerbelangrijkst geschenk ontvan gen van Prof. Dr. E. C. van Leersum, Amsterdam. Dit geschenk bestaat uit niet minder dan 12 groote microscopen; 9 negentiende-eeuwsche en 3 vroeg- achttiende-eeuwsche, voorts uit eenige fotografische camera's, een thermometer stereoscoop en nog eenige andere in strumenten. De microscopen zijn het meest interessant. Onder deze bevindt zich o.a. een exemplaar, hoogst waar schijnlijk van den Leidschen instrument maker J. J. van Tusschenbroek (1660 1707), voorts drie Engelsche micros copen model Scarlet-Culper, midden 18-eeuwsch en een door S. J. Rienkes (ongeveer 1830). De geheele collectie vormt het belangrijkste geschenk, dat het Museum tot dusver ontvangen heeft. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN Terug te bekomen bij: W. Akkerman, Gen. Cronjéstraat 18 rd„ bruine meisjes muts. A. v. Zanen, Linschotenstraat 65, ceintuur (brons). C. de Wijs. Sophia- straat 20, grijze ceintuur. Bolkestein, Brederodestraat 3, foto's. L. Ellinckhui- zen, Anegang 36, dameshoed. Kennel „Fauna", Parklaan: witbruine hond (fox terrier), gebracht door Deeker, Park laan 69. Zwarte kat, gebracht door Jasper Byzantiumstraat 1. Bruingele kat gebracht door de Bruin, Kinderhuis- straat 3. W. Takes, Spaame 7 rood, portemonnaie met inhoud. W. Lameijer. Westerhoutstraat 30, portemonnaie met inhoud. M. Victoor, Gasthuislaan 155, pakket girobewijzen t. n. van S. van Lennip. A. Vallenduuk. Harmenjansweg 100 rijwielbelastingmerk. W. Lotter, Co- lensostraat 32, heerenring. G. Tiessing. Grebberstraat 30 zwart, sleutel. HET AANMAKEN VAN POSTWAARDEN. OVEREENSTEMMING BEREIKT BETREFFENDE DE CONTRóLE. De begrooting voor de Posterijen en Telegrafie maakt melding van het feit, dat omtrent de reorganisatie van de controle op het aanmaken van post- waarden enz te Haarlem overeenstem ming is bereikt met de betrokken de partementen. De reorganisatie zal dan ook eerlang beginnen te werken maar toch waar schijnlijk niet vóór het volgend jaar, zooals men ons aan de controle alhier mededeelde. LIJKVERBRANDING. Te Deventer is de algemeene vergade ring der Vereeniging voor facultatieve lijkverbranding gehouden. In zyn openingswoord zeide de voor zitter prof. dr. L. van Italië zich te verheugen over het feit, dat in de hal van het crematorium te Wester veld thans stijlvolle banken zijn aange bracht. Verdere verfraaiing van dezs hall wordt overwogen als men er in zal slagen het gebouw droog te stokenHet bestuur besloot daarom tot het aan brengen van warmwaterverwarming, ge staakt met gas. Aldus worden geleide lijk crematorium en columbarium ver beterd, waardoor men hoopt in circa drie jaren het zoover te brengen, dat de inrichting met de beste van dien aard kan worden vergeleken. Het jaarverslag waaruit wij onlangs reeds eenige bijzor 'erheden meldden en dat onder meer vermeldde de oprich ting der afdeeling Beverwijk, werd goed gekeurd, evenals het financieel verslag. Aangenomen werd het voorstel Amster dam tot het opmaken van een sprekers lijst. Medegedeeld werd dat den heer F. Blaauw de titel van directeur van het crematorium is verleend. HULDIGING PROF. KNAPPERT. Ter gelegenheid van zijn 25-jarig Pro fessoraat is de Leidsche hoogleeraar Prof. Knappert, Zaterdagmiddag gehul digd. Prof. dr. P. J. Blok gedacht den hoogleeraar als verdienstelijk beoefe naar der vaderlandsche geschiedenis, in het bijzonder der kerkgeschiedenis, meer speciaal van het protestantisme en als ijverig bevorderaar van het vrij zinnig protestantisme. Namens vele vrienden bood hij den jubilaris aan eeni ge wetenschappelijke werken en een bedrag aan geld waarover hij naar eigen wensch kan beschikken. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. Naar ieders keuze Naar ieders smaak BPCUWEPfJ OCPANJEBOOM ROTTHBOU» OPMERKINGEN UIT DE BURGERIJ DE WEGEN XE HEEMSTEDE. Een onzer lezers, die dagelijks op de wegen in Heemstede komt, zendt ons een stuk, waarin hij klaagt over den slechten toestand van het plaveisel op den Bronsteeweg, Binnenweg, en Raad huisstraat. „Vooral langs de rails", schrijft hij, „komen heuvels en dalen voor, zoodat de rails afwisselend onder en boven de bestrating liggen. Ook belet de teerlaag, die indertijd op de bestrating werd aangebracht, het weg zakken van het water. De laatste regen dagen hebben den toestand onhoudbaar gemaakt. De vele trams en auto's, die passeeren, spuiten den voorbijgangers de modder om de ooren. Wij hopen spoedig van deze modderplaag bevrijd te worden". Tot zoover deze inzender. We hebben zijn klachten overge bracht aan den wethouder van Open bare Werken te Heemstede, Dr. E. A. M. Droog. Deze deelde ons mede, dat de ongelijkheid bij de rails wel spoedig verdwijnen zal, omdat er nieuwe rails gelegd zullen worden. De regen en de wind zijn oorzaak, dat er vele bladeren van de boomen afwaaien: die komen dan in de straatkolken terecht, waar door het overvloedige regenwater niet dadelijk kan wegloopen. Openbare Werken zorgt er evenwel voor, dat de boel spoedig weer schoon gemaakt wordt. De aanhoudende regen ls ook oorzaak, dat nog geen gevolg is ge geven kunnen worden aan het voor nemen, om weer Stramex op de bestra ting aan te brengen, want daarvoor is een droge periode van ongeveer acht dagen noodig. Die periodes kennen we den laatsten tijd echter niet meer. „Stramex is een soort kleefstof", zei dr. Droog, „die met succes de stof bestrijdt en de wegen mooi glad maakt, zoodat ze beter berijdbaar worden. Doordat de wegen eenigszins rond liggen, loopt het regenwater van zelf weg". Naar het Engelseh van A. E. W. MASON. 13) „Waarom kijkt u mij zoo aan?" riep ze tegen Hanand. terwyl haar lippen trilden en haar oogen plotseling heel groot leken. Haar stem klonk uitdagend. „Gelooft u mij niet, monsieur Ha nand?" Hanar.d hief in protest zijn handen omhoog. Hij leunde achterover in zijn stoel. Zijn waakzaamheid, zijn heele hou ding was verslapt. .Neemt u mij niet kwalijk mademoi selle". zei hij vol zelfverwijt. „Ik geloof u wel. Ik zat met open ooren te luiste ren naar wat u zeide. om te zorgen dat ik u nooit meer met mijn vragen be hoefde lastig te vallen. Maar ik had er aan moeten denken dat u dagenlang in groote spanning-hebt geleefd. Mijn hou ding was niet correct. De driftbui was voorbij. Betty leunde achterover in een heekje van de ven sterbank en hief even haar hoofdje op. „U is zeer vriendelijk', monsieur Ha nand", antwoordde ze. „Ik moest u eigenlijk om vergiffenis vragen. Want ik heb mij' gedragen als een opgewon den schoolkind. Wilt u verder gaan met uw vragen?" „Ja", antwoordde Hanand kalm. „Het is beter dat we die nu maar afmaken. Laten we het nog eens hebben over den avond van den zeven-en-twintigsten!" „Ja, monsieur". „Madame's gezondheidstoestand was gewoon dien avond niet slechter niet beter". „Eerder beter dan slechter", antwoord de Betty. ..Dus u had er niet het minste be zwaar tegen om 's avonds naar een bal te gaan, dat door vrienden van u gege ven werd?" Jim schrok .op. Betty was op dien be wuster. avond niet eens thuis geweest. Alweer iets dat voor haar pleitte. „Een bal!" riep hij uit en Hanand stak zijn hand op. „Pardon, monsieur Frobisher", ze: hij .Laat u mademoiselle nu vertellen". „Ik had er niet het minste bezwaar tegen begon Betty. „Het huishc«den moest zooveel mogelijk zijn gewone ver loop hebben. Het zou niet goed geweest zijn als ik bijzondere dingen gedaan had. Madame merkte zooiets dadelijk. Hoewel zij nooit wou toegeven dat ze gevaarlijk ziek was, geloof ik toch wel dat ze in den grond van haar hart wist, dat het zoo was; en men moest vooral oppassen dat men haar niet ongerust maakte". „Bijvoorbeeld door weg te blijven van een bal terwijl zü wist dat u van plan was om er heen te gaan?" zei Hanand. „Ja, mademoiselle. Dat begrijp ik best". Hij knikte eens tegen Jim Frobisher en voegde er glimlachend bij„Dat wist u niet, hè, meneer Frobisher? En onze vriend Boris Waberski ook niet, denk ik. Anders zou hij niet met zoo'n vaart naar de politie geloopen zijn. Ja, mademoi selle danste met haar vrienden op den avond waarop zij zoogenaamd dien vree- selijken misdaad gepleegd zou.hebben. Tusschen twee haakjes, mademoiselle, waar was Boris Waberski op den avond van den ^even-en-twintigsten?" „Hij was uit de stad", antwoordde Betty. „Den vijf-en-twintigsten is hij weggegaan om in de rivier de Ouehe fo rellen te gaan vangen en hij is pas op den ochtend van den acht-en-twintig- sten terug gekomen". „Juist", zei Hanand. „Wat een eigen aardige kerel. Laten we hopen dat hij meer succes had met zijn foreilennet dan met het net dat hij zoo haastig voor mademoiselle Harlowe heeft gespannen. Anders zal hij in die drie dagen niet veel gevangen hebben". Zijn lach en zijn woorden brachten een vage glimlach op Betty's gezicht en toen begon hij weer met zijn vragen. „Dus u is naar een bal geweest, made moiselle. Waar?" „In het huis van monsieur Pouillac, op den Boulevard Thiers", „En hoe laat is u gegaan?" „Ik ben hier om vijf minuten voor ne genen uit huis gegaan". „Is u zeker van dien tijd?" „Volkomen", zei Betty. Heeft u madame Harlowe nog gezien vóór u weg ging?" „Ja", antwoordde Betty. „Vlak voor ik weg ging ben ik nog in haar kamer ge weest. Zij gebruikte haar avondeten in bed. zooals zij dikwijls deed. Ik droeg voor het bal een nieuwe japon, die ik van den winter in Monte Carlo had ge kocht en ik ben naar haar kamer ge gaan om haar te laten zien hoe ik er uit zag". „Was madame toen alleen?" „Neen de verpleegster was bij haar". Hanand glimlachte listig. „Dat wist ik al. mademoiselle", zei hij met een vriendelijken grijns. „Kijk ik heb u daar eens op de proef willen stellen. Want hier heb ik de verklaring van de verpleegster zelf, Jeanne Bau- din". Hij nam een vel papier uit zyn zak waarop enkele regels getypt stonden. „Ja. de rechter van instructie heeft om haar gestuurd en haar ondervraagd". „Dat wist ik niet", zei Betty. „Jeanne is op den dag van de begrafenis hier weggegaan, naar huis toe. Na dien tijd heb ik haar niet meer gezien". Ze knikte een paar maal goedkeurend tegen Iianand. „Ik zou niet graag genoodzaakt zijn een geheim voor u verborgen te hou den, monsieur Hanand", zei ze vol be wondering. „Ik denk niet dat my dat lang zou gelukken". Hanand straalde van blijdschap als een nieuweling die een pluimpje krijgt en Jim Frobisher vond dat hy zich be lachelijk aanstelde. „Heel verstandig van u, mademoisel le!" riep hij uit. „Want ik ben tenslotte Hanahd. Zóó is er maar één" en hij sloeg zich op de borst en glimlachte ver rukt. .Maar laat ons verder gaan. Dit is de verklaring van de verpleegster" en hij las hardop voor van het stuk pa pier, „Mademoiselle kwam in de slaapkamer om zich door madame te laten bewon deren in haar nieuwe japon en haar zilveren schoentjes. Mademoiselle schud de de kussens op en zorgde er voor dat madame haar lievelingsboeken en haar glas bij haar bed had staan. Toen wensch^e zij haar goeden nacht en trip pelde in haar ritselende en glanzende nieuwe japon de kamer uit. Zoodra de deur dicht was, zei madame tegen mij Plotseling zweeg Hanand. „Dat komt er niet op aan", zei hij haastig. Met een ruk boog Betty zich voorover. „Komt dat er niet op aan, monsieur?" vroeg ze met haar oogen strak op zijn gezicht, gevestigd, terwijl er een kleur op haar bleeke wangen kwam. „Neen", zei Hanand, en hij bega: het papier op te vouwen. „Wat heeft de verpleegster beweer dat madame over mij tegen haar g zegd heeft, zoodra de deur dicht was vroeg Betty langzaam en met nadrv' „Komaan, monsieur! Ik heb het ree dat te weten", en ze stak haar hand naar het papier. „Beoordeelt u het zelf maar, dan zn' u wel zien dat het er niet op aankom zei Hanand. „Luister! en hij begon wee te lezen: „Zei madame tegen my terwyl ze naa~ haar klok keek: „Het is maar goed mademoiselle vroeg gaat. Want Parijs niet cn tenzij men op tijd scat vindt men geen jongelui meer om mee te dansen". Toen was het tien minuten voor negenen". Met een glimlach overhandigde Ha nand het papier aan Betty; en ze boog er vlug overheen alsof ze er aan twij felde of, wat hij had voorgelezen, wer kelijk op dat papier stond en alsof ze een beetje bang was voor wat mevrouw Hhrlowe over haar gezegd kon hebben toen ze de kamer uit was Even keek ze het papier in en toen ze het hem terug gaf was haar optreden volkomen veran derd. (Wordt vetvolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 6