WEENSCHE BRIEF. DE VERKEERSVERBETERING AAN HET VERWULFT VAN DEN ARBEID. INGEZONDEN SCHEEPSBERICHTEN. dot" op. In het begin van October ver laat Frau Jeritza Weenen weer. Zy is de vermaardste en bestbetaalde ster vaa de Weensche opera, doch zy is byna nooit hier. Het grootste deel van het speelseizoen brengt zij in Amerika door. Een groot evenement op het gebied van kun;: was de opening van een schit terende tentoonstelling van Engelsche scliiiderkunst. Bijna driehonderd mees terwerken van Engelsche kunst werden naar Weenen gezonden en met hen kwa men ook tal van beeldhouwwerken. En kele der bekendste en beroemdste schil derijen. zooals van Gainsborough, Wil liam Hogarth. Dante Gabriel Roseiu, Reynolds en Burne-Jones zijn thans te Weenen te zien. De tentoonstelling wen. op luisterrijke wyze door den president der Oostenrijksche republiek in aanwe zigheid van den Engelschen gezant vis count Chilston geopend. Het is de eer ste Engelsche expositie, die hier sinds het uitbreken van den wereldoorlog wordt gehouden. H4AOTM"; PAGBLAD DTNSDAG 27 SEPT. 1S27 Het begin van het herfstseizoen. Twee jubilea. Mayr, Eysler en Jeritza. Een schitterende Engelsche expositie. Zomerhitte. Een draverij der kellners, (Van onzen correspondent). Weenen, Sept. By groote steden is het precies om gekeerd als bij sommige dieren. D< laatste houden vaak een winterslaap, terwyl öe groote steden feitelijk des zo mers de oogen sluiten en een weinig in dommelen. Enkele theaters en een paar bioscopen staken hun voorstellingen en ook eenige koffiehuizen en nachtloka len deden hun deuren dicht, omdat alles eens duchtig dient te worden schoongemaakt en een en ander op nieuw netjes in de verf moet worden gezet. Taïlooze stellingen trekken de stad uit om hun vacantie ergens aan zee, in de bergen of aan een meer door te brengen. Doch thans is deze periode voorby en zoo komt ook het society- leven te Weenen langzamerhand weer in zijn gewone doen. Het nieuwe sei- z5sn is begonnen, de groote opera en het Burgtheater spelen weer en we hebben zelfs al weer premières en jubi- leumsvoorsteliingen gehad. In de opera jubileerde de bekende en te Weenen zeer populaire zanger Richard Mayr, wiens heerlijke basstem vóór vijfentwin tig jaar door Gustav Mahler werd ont dekt, toen deze nog dirigent in öe Weensche opera was. Sedert vijfentwin tig jaar zingt Mayr thans in het Ween sche operagebouw. Stormachtig werd hij door het enthousiaste publiek in de feestopvoering toegejubeld. die ter zijner eere werd gegeven. Een ander jubileum is dat van den Weenschen operetten- componist Edmund Eysler, wiens eerste operette vijfentwintig jaar geleden te Weenen werd opgeveerd.. Eisler is in het buitenland vrijwel onbekend, niettegen staande hij enorm veel heeft geschreven en elke Weener zijn liederen bent en zingt. Wellicht is zijn werk te typisch- Weensch, wellicht is het te sentimen teel en te ouderwetsch. Eyslers muziek doet historisch aan. Zij is als het sterk geuren van verwelkte bloemen, zij is als een echo van het verleden. Polka's, wal sen en wijnliederen, zij zyn als stemmen uit een graf van Lanner of van Strauss! En zij passen niet meer in een tijd van charleston en van jazz. Ter gelegenheid van zijn jubileum kwam de grijze Eys ler met een nieuwe operette voor den dag, waarvan de muziek niet alleen in den oud-Weenschen geest is gehouden, maar waarvan de handeling ook in het oude Weenen speelt. En wel in den tijd „toen gouden handwerk neg een gouden bodem vond"! De geschiedenis van de rijke weduwe van een juwelier, die eens door aen keizer werd gekust en die zich sindsdien in het hoofd had gezet een adellijken meneer te huwen, niettegen staande zij eigenlijk op den braven goud- smidsknech: Christian verliefd is. De aristocratische meneer, die een zwen delaar is, moet dan per slot van reke ning toch voor Christian bet veld rui men. Het thema is niet zeer modern en nog minder origineel en de muziek is precies zoo als die var. Eyslers vroegere werken. „Die gold'ne Meisterïn", zooals 't nieuwe stuk heet, wordt in het Thea ter an der Wien opgevoerd. In de opera trad de beroemde Frau Maria Jeritza tezamen met den jongen Poolschen tenor Kiepura in „Turan- COSP. WONINGBOUW- VEREENIGING „HAERLEM". Het herfstseizoen zet onder de schit terendste auspiciën in en nog altijd is het nog even mooi weer en nog even lekker warm alsof we in het hartje van den zomer zaten: In Venetië kan de hemel niet mooier blauw zyn dan hier te Weenen en kan men niet lekkerdei buiten op öe terrassen der koffiehuizen zitten dan hier. Duizenden lieden trek ken dag-in, dag-uit naar de badgele- genheden aan den Donau en nóg meer' lieden zijn des avonds in de tuinrestau- rant van den Prater te vinden Overdag is het zóó warm in de stad. dat ver schillende mannen hun colbertjasje niet langer meer kunnen verdragen en hun overhemd door de straten kuieren of vóór de cafés op de stoep zitten. Dit is natuurlijk wel niet erg netjes, maai de stoutmoedigen, die reeds sedert lan gen tyd voor een gemakkelijker cn luch tiger heerenkleeding vechten, bekomme ren zich weinig om het oordeel en het vooroordeel der anderen. Dezer dagen heeft hier een grappig! wedstrijd plaats gevonden. Een hard draverijneen, niet van renpaarden doch van kellners, die een heelen kilo meter moesten draven met een glas bier op een presenteerblaadje. Het was een waar „derby" want alleen goed-geschool de harddraver-kellners namen aan het racen deel. Zij verschenen in him werk pak je. dat wil dus zeggen in rok of smo king of in een wit jasje met een wit schort er. zij renden alsof zij Nurmi's record wilden verbeteren. Als pijlen uit een boog schoten zij los, zoodra een re- olverschot het tijdstip van den start aangaf. Helaas hebben zijn, die het eer ste aankwamen, niet den eersten prijs gewennen, want het kunststuk bestond niet alleen uit het snelste galoppeeren. doch de rennende kellners moesten by het eindpunt ook nog zoo veel mogelijk bier in hun glas over hebben. En daar aan hebben verschillenden niet dacht. Een groot publiek woonde deze interessante en origineele harddraverij bij. BEKAAR. HET LEGER DES HEILS. VEERTIG-JARIG JUBILEUM KORPS HAARLEM. De „Strijdkreet", het officieel orgaan van het Leger des Hèils in Nederland verschijnt deze week met een nummer, dat geheel gewijd is aan Haarlem. Want het korps Haarlem jubileert, het bestaat 1 October as. veertig jaar. De voorpagina van de „Strijdkreet" prijkt behalve met het wapen van Haar lem met de portretten van de eenige da. gen geleden juist naar Groningen ver trokken adjudants Verkaaik, die de laat ste anderhalf jaar de leiding van het korps hadden; voorts met een portret van adjudante Visser, de leidster van den Barmhartigheidspost en van de ad. judants Meerman, leider en leidster van de Toevlucht voor mannen, en de Me tropool. Een afbeelding van een samen komst in Den Hout geeft een indruk van de Haarlemsche propaganda, en een van de Gravesteenenbrug en omgeving laat het typische van de stad zien. Adjudant B. Verkaaik memoreert in een artikel, wat er al zoo gegroeid is, in het Haarlem, dat eerst niets van het Leger wilde weten. Honderden mannen hebb enweken of maanden vertoefd in de Industrieele inrichting en het logement aan het Spaarne. Een muziekkorps, zang- brigade. jeugdwerkers, gezinsbond, en Strijdkreet-brigade bewerken de stad. Er worden openlucht- en andere samen komsten gehouden. De penningmeester J. van Andel heeft een jubileumszang vervaardigd. Adjudant Meerman wijdt een artikel aan het Maatschappelijk werk, waar uit wij aanstippen Bij de toeneming van het aantal tehuizen voor dakloozen, die in Neder land voor het eerst geopend werden, in den strengen winter van 1890, was hert noodzakelijk een toevlucht voor man nen te Haarlem te openen. Dit* ge schiedde 1 Juni 1912. De 28 plaatsen waren al spoedig ge heel ingenomen. Eenige jaren later werd een tweede gebouw gehuurd, zoodat er thans plaats is voor 57 personen. Het feit» dat er gemiddeld 150 perso nen per jaar worden opgenomen, pleit voor het bestaansrecht van deze in richting. Er komen werkloozen, alcoho listen, die door hun drankzucht goede betrekkingen hebben verloren, zwervers. Het was mogelijk velen hunner in de maatschappij terug te brengen. Mr. P. E. Barbas, secretaris van den Armenraad, schrijft eenige waardee- rende woorden in het orgaan, evenals de directeur der strafgevangenis te Haar lem. de heer E. Cousyn, die het reclas- seeringswerk van het Leger d-es Heils op hoogen pnjs stelt. Verder vonden wij foto's van het mu ziekkorps en de zangbrïgade, van de jon gelieden en de korpscadetten van Haar lem. de historie van onze stad. Een onjuist heid in de beschrijving is, dat de schrij ver zich in het inwonerstal der stad een dertigduizend vergist, en dat hij de bete:" :nis van Haarlem als industrie stad en haar welvaart een weinig on derschat. De Commissaris der Koningin Noord-Holland, Jhr. mr. dr. A. Köell, en de burgemeester van Haarlem, de heer C. Maarschalk, hébben hun gelukwen- sciien gezonden, die in het orgaan af gedrukt zijn. Ds. D. Drijver, Evangelisch Luthersch predikant, en Ds. L. D. Poot, Ned, Herv. predikant zonden ook gelukwenschen en woorden van waardeering. Het jubileum zal in verschillende menkomsten gevierd worden. Zaterdag 1 October is er een greote muzikale samenkomst in de Gemeente lijke Concertzaal, waarbij het muziek korps uit Den Haag onder leiding van zijn kapelmeester J. J. R. Wasserval, zijn medewerking verleent. De bijeenkomst begint 's avonds 8 uur en staat onder leiding van den luite nant-kolonel Joh. Feenstra. Sr zal ge zongen, gespeeld en gesproken worden, 's Middags kwart over vier begint een optocht die van het Prinsen Bolwerk naar de Dreef zal trekken. Zondag 2 October des middags drie uur is er een huldigingssamenkomst, ook in de gemeentelijke Concertzaal, geleed door den commandant van het Leger des Heils in Nederland, Wm. H. Howard. Toespraken zullen gehouden worden door den Commissaris der Koningin in Noord-Holland, jhr. mr/ dr. A. Röell, door burgemeester Maarschalk, door Ds. Drijver, Ev. Luthersch predikant en ds. M. G. Blaauw, Ned. Hen'. Predi kant. 's Morgens en 's avonds zijn er in het gebouw in de Schagchelstraat bijzon dere diensten. Voorts zijn er nog een reeks van sa menkomsten in dat gebouw, en in de openlucht, gedurende de eerste week van October. De muziek- en zangavond op Maan dag 3 October wordt geleid door stafka pitein Huyg. Dinsdag 4 October is er een soldaten- samenkomst, onder leiding van majoor Beekhuis, leider der Nationale Kweek scholen. Een groote kindersamenkomst met tractatie wordt onder leiding van briga dier Wijkhuizen, den Jongelieden- secretaris voor Nederland gehouden op Woensdag daaraanvolgende. Acht uur 's avonds is er een Heils- samenkomst. De Heiligingsdienst op Donderdag G October zal geleid worden door Luite nant-kolonel Feenstra. Zaterdag 8 en Zondag 9 October staat op het programma het bezoek der ca detten met den Kweekschoolstaf. De samenkomsten worden geleid door ma- - joor Beekhuis. bijgestaan door HOE DE VOORGEVELS DER WONIN GEN WORDEN, Sinds Juni van dit jaar bestaat hier ter stede deze Coöp. Bouwvereeniging, welke zich ten doel stelt, flinke ruime woonhuizen te bouwen voor personen uit den arbeidenden- en daarmee gelijkge- stelden stand, welke woningen na ver loop van eejr aantal jaren, het eigendom worden van de bewoners. De huizen zijn ruim, hebben een ge velbreedte van 6 M. en zijn 9 M. diep; zij bevatten beneden kamer en suite mee erker, vestibule, gang, W.C., keuken en een flinken tuin; op de verdieping 2 groote slaapkameia waarin elk 2 kasten en stookgelegenheid: 2 kleine slaapka mertjes en ruim portaal. Achter loopt een balcon over de ge- heele breedte van het huis waarop 2 slaapkamers met deuren uitkomen. Het- bestuur denkt deze woningen te doen bouwen op een terrein tegenover de Zwemschool a. d. Houtvaart, welk terrein de vereeniging in voorkoop heeft. De bedoeling is te bouwen zonder Rijks- en Gemeentegelden waai'door de moge lijkheid bestaat, deze ruime woningen te bouwen zonder dat de gemeente bijsla; behoeft te becalen op de huren- en de woningen werkelijk eigendom worden der bewoners-leden. Op genoemde gronden is ruimte voor pl.m. 250 a 300 woningen maar het ligt in de bedoeling, zoo spoedig mogelijk over te gaan tot den bouw van pl.m. 100 woningen. De opzet is het particulier initiatief gelegenheid te geven mede te werken aan ae oplossing van het woningvraag stuk en de overheidsbemoeiing, welke niet alleen kostbaar maar ook zeer hin derlijk is, uit te schakelen, om weer tot normale omstandigheden terug te kes- ren en, (en dit is het hoofddoel) den be woners hun eigen huis te geven. Reeds is er een flink aantal leden en er melden zich nog steeds meer aan. Er kunnen, in aanmerking genomen het groote terrein, nog vele leden aangeno men worden. Het bestuur wordt terzijde gestaan door Mr. Dr. C. F. H. Schreurs en No taris Roozen en werkt ijverig om deze plannen spoedig verwezenlijkt te zien. Door Openbare Werken wordt hard gewerkt aan de uitwerking van het uit breidingsplan voor deze gronden. Is dit eenmaal vastgesteld, dan kan direct be gonnen worden, aangezien er reeds ver binding bestaat tusschen hot bestuur en een groote bouwmaatschappij voor het bouwen van ongeveer 100 woningen. Bijgaande teekening geeft een beeld •van het type van het grootste gedeelte der te bouwen woningen. Een zeer be kwaam en bekend architect werkt een plan uit voor een monumentaal entree voor dit woningcomplex. Li dit plan zal worden opgenomen een aardig winkelcomplex, dat bij een nieuw stadsgedeelte nu eenmaal onmisbaar is. Secretaris der vereeniging is de heer P. G. M. Ottolinl bouwkundige, Thom- sonlaan 65. it het bovenstaande moet niet de conclusie getrokken worden dat de stichting en erkenning dezer vereeni ging reeds een feit zijn, doch aan de aanvrage om de Koninklijke Erken ning etc. wordt serieus en hard gewerkt" Deze erkenning is natuurlijk noodzake lijk ter verwezenlijking van boven staande plannen. EEN DUIDELIJKE UITEENZETTING DER QUAESTIE E. L. R. R leverde een bijdrage over kweekschool-officieren en de kadetten. MERCURIUS. In de eerste vergadering in dit seizoen van de afdeeling Haarlem van den Na- tionaïen bond van handels- en kan toorbedienden „Mercurius" memoreer de de Voorzitter het feit, dat in aen loop van dit jaar 25 nieuwe leden zijn toegetreden. Daarna werd het woord verleend aan den voorzitter van het correspondent schap Haarlem van het Verbond van Vakorganisaties van hoofdarbeiders in Nederland den heer J. van de Wateren uit Santpoort, die een rede hield over „Een der oorzaken van de werkloos heid". Hij deelde bij officieele gegevens mede, dat onder de georganiseerde arbeiders in ons land, 50.000 geregistreerde werk loozen rondloopen, behalve dan nog de duizenden welke niet georganiseerd zijn. Het staat vast, dat velen welke een positie bekleeden ook nog nevenwerk zaamheden verrichten, waardoor de werkloosheid in de hand wordt ge werkt. Daarvoor dienen de verschillende vakorganisaties een oplossing te vin den. Daarna kwam in bespreking het win- terprogram inhoudende: Pensioenver zekering, arbeidsbemiddeling, verbete ring der salariëering. sociale wetgeving en de te voeren propaganda onder de ongeorganiseerden. De voorzitter hoop te op de medewerking van alle leden. Medegedeeld werd dat op ^ondag 2 October een bezoek zal worden gebracht aan het Crematorium te Westerveld en op Vrijdag 14 October een vergadering zal worden gehouden voor die kantoor bedienden (ook ongeorganiseerden) die werkzaam zijn in het bank- en effecten bedrijf, alwaar aLs spreker zal optre den de heer Jac. Bakker, bondsvoorzit ter van Mercurius te Rotterdam. In de laatste dagen hebben wij meer malen geschreven over het voorstel van B. en W. om een overeenkomst te slui ten tusschen de gemeente en de firma Vroom en Dreesmann met betrekking tot do verkeersverbetering op den hoek Groote HoutstraatVerwulftGier straat. B. en W. deden het volgende voorstel: De Paardesteeg wordt aan het verkeer onttrokken, waarna de grond ter bebou wing wordt gegeven aan de firma Vroom en Dreesmann, die een geheel nieuw winkelcomplex wil zetten. Daartegen over biedt de firma aan de gemeente grond aan, gelegen aan de Groote Hout straat, Verwulft en Gierstraat. voor verbreeding van de straten. De gemeen te geeft 211 vierk. Meter en krijgt daarvoor 172 vierk. meter terug. Bo vendien stellen B. en W. voor om voor 16.500 van de firma 66 vierk. meter grond te koopen voor verkeersverbete ring, alsook om voor het Verwulft een nieuwe rooilijn vast te stellen en vol gens overeenkomst aan öe firma 38.000 te geven in haar kosten in verband met de verkeersverbetering. Alzoo een gecompliceerd voorstel. In de raadszitting van Woensdagmid dag is na eenig debat het voorstel van B. en W. aangehouden omdat de betee- kenis van de aanhangige plannen voor vele raadsleden nog niet duidelijk was. Ook wij hebben gewezen op het feit ,dat de toelichting van B. en W. niet duide lijk was. Daarom hebben wij informaties in gewonnen. Wat wy hoorden werpt een geheel ander licht op de zaak. De firma V. en D. wil zooals wij reeds schreven, een nieuw pand bouwen. Er is toen met de gemeente onderhandeld over de plannen. Toen is ter sprake ge komen de opheffing van de Paarde steeg. De firma bleek genegen te zyn om in ruil voor den grond van de steeg grond aan de Groote Houtstraat, Ver wulft en Gierstraat af te staan voor ver breeding van de straten. De firma krijgt wel 40 meter grond meer dan zij zelf afstaat, maar daarbij moet zoo werd ons verzekerd bedacht worden, dat de grond die de gemeente krijgt een hoogere handelswaarde heeft, dan de grond van de Paardesteeg. In het midden van die steeg zal de grond toch zeker geen 1C0 per vierk. meter waard zijn, terwijl de gemeente grond aan drukke verkeerswegen krijgt waar voor ae firma veel en veel meer be taald heeft. De gemeente doet hier dus zoo ver zekerde onze zegsman een voordee- lige transactie. Geheel afgescheiden van deze grond- ruiling moet beschouwd worden het voorste! van B. en W. om van de firma 66 vierk. meter grond te koopen voor 16.500. Van de gemeente is het ver zoek uitgegaan om de rooilijn van het nieuwe perceel aan het Verwulft nog l'/? meter achteruit te brengen. Dit is wen- schelijk om een flink breed Verwulft te krijgen, dat voldoen kan aan de ver- keerseischen in .de toekomst en een goed aspect als plein zal opleveren. De firma gevoelde er eerst niet veel voor om aan dit verzoek te voldoen omdat elke vlerk, meter grond voor haar van veel waarde is. Tenslotte heeft zij evenwel om de gemeente terwille te zijn aan den wensch voldaan cn wil zij een strook van 1% meter bieedte extra afstaan, die dan bij het Verwulft komt boven de reeds begrepen grond van de ruiling. Die 66 vierk. meter zyn berekend tegen 250, hoewel de firma voor verschillen de perceelen die zij heeft moeten koo pen voor haar uitbreiding prijzen be taald heeft van 600 en 700 per vlerk, meter. Ook hier dus een aanbod dat voor de gemeente vcordeelig is. Verder de quaestie van de bijdrage van 38.000. Die is vastgelegd in een overeenkomst met de firma. De bedoe ling is, dat de gemeente aan de firma een gedeelte vergoedt van de kos ten die zy moet maken voor aankoop van perceelen. De firma heeft reeds meer panden in eigendom dan bekend geworden is. Moet de gemeente het ge- heele bedrag of een groot deel van deze 38.000 betalen, dan is het zeker, dat de geheele verkeersverbetering van het hoekterrein Gr. HoutstraatVerwulft Gierstraat kan worden uitgevoerd, zon der dat de gemeente zelf tot aankoop of onteigening zal behoeven over gaan. Kan, als de raad het voorstel van en W. aanneemt, het aanhangige plan nog niet geheel uitgevoerd worden en zal de gemeente nog tot eenige onteige ning moeten overgaan, dan behoeven die 38.000 r.iet aan de firma te worden uitbetaald. Onze zegsman kon niet begrijpen, dat er bezwaren gemaakt zijn tegen het voorstel van B. en W. Hij is evenwel overtuigd, dat die bezwaren geheel zul len opgeheven worden als duidelijk blijkt waar het om gaat. De gemeente offert wel is waar een steeg op, maar bereikt met een bijbetaling van hoog stens 54.500 dat de verkeerstoestan- den om en nabij het Verwulft zeer be langrijk verbeteren. Niet de firma V. en D. heeft om de vergrooting van het Ver wulft gevraagd maar het is uitgegaan van de gemeente. Het Verwulft krijgt een breedte van 30 Meter, zoodot dit plein nog breeder wordt dan de Ged. Oude Gracht. Nu is er een leelijke vernauwing op den hoek HoutstraatVerwulft, want de twee kleine perceelen in de Groote Houtstraat liggen bulten de rooilijn als die van de Ged. Oude Gracht recht langs het perecel der firma Jamin naar het Verwulft getrokken wordt. Tenslotte verklaarde deze zegsman, dat de firma V. en D. zich ook zeer wel willend betoond heeft door in de Lange en Korte Veerstraat 40 vierk. meter grond te willen afstaan voor f800, terwijl de gemeente eenige jaren geleden voor grond die naast het nu overgedragen terrein ligt aan dezelfde firma f 250 per M2. betaald heeft. De gemeente heeft nu evenwel geprofiteerd van het feit. dat de firma is gaan bou wen voor de overeenkomst inzake de overdracht van ae 40 vierk. meter defi nitief met de gemeente geregeld was. VERKEERSONGELUKKEN Te Haarlemmermeer. De rijwielhersteller W. uit Hoofddorp wilde Zondagmiddag op den Sloterweg met zijn motorfiets omdraaien, terwyl in volle vaart een auto naderde. Hij kon niet tijdig genoeg meer zwenken, met het gevolg, dat de motor door de auto gegrepen, en met den berijder tegen den grond geslingerd werd. De automobilist stopte direct en zag, dat de motorrijder bij den door midden gebroken motor lag, en niet meer overeind kon komen. W. werd, gewond en met een gebroken been, opgenomen en eerst per auto naar Hoofddorp, later per auto van den Ge neeskundigen dienst naar de Mariastich- ting te Haarlem overgebracht. Zijn toe stand is naar omstandigheden redelijk De politie arrivieerde spoedig op de plaats van het ongeluk, om een onder zoek in te stellen. UITGAAN. HET CHINEESCHE LANDHUIS Donderdag a.s. geeft „Het Vereenigd Tooneel" in den Stadschouwburg een opvoering van „Het Chineesche Land huis". Opvoeringen elders van dit stuk zijn door de pers gunstig beoordeeld. De Telegraaf schreef: Men gaf in den Stadsschouwburg van al deze angsten en verschrikkingen een opvoering die in de allereerste plaats merkwaardig werd door een creatie van Van Dalsum als Yuan Sing: een sterke en fascineerende figuur, vol vreemde driften, vol heftige beheersching en vol passie"'. Het Handelsblad: „Er werd ademloos geluisterd en jn groote spanning volgde het publiek het spel". GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Terug te bekomen bij: Pauw, Velserstraat 66, blauwe cape; Koker, Madelievenlaan 93, Aerden- hout, grijze deken. Bur. v. Politie, Sme- destraat, étui met schrijfbehoeften; P. Dickman, Kleverparkweg 94, étui met schrijfbehoeften; A. ae Boer, Paul Kru- gerstraat 7 zwart, glas van autolantaarn; H. Smit, Essenstraat 24, gummi-hand schoen; v. d. Heijden, Vroom Drees mann, Korte Veerstraat. damesarmband horloge; A. Spruijt, Thomsonlaan 27, hondenbelastingpenning; Bur. van Po litie, Smedestraat, armbandhorloge; N. Hollander. Korte Houtstraat 3, dames armbandhorloge; R. Moerkerk, Lange Poellaan 2, Duitsehe herdershond; G. Rootselaar, 2de Hoogerwoerddwarsstraat colbertjas met 2 kaarten; Kennel „Fauna", Parklaan: grijze kat, gebracht door Franken, Kokstraat 14 rood; witte kat, gebracht door v. d. Vossen, Frans Halsstraat 39 rd.; zwartwitte kat, ge bracht door Klcijn, Gen. Cronjéstraat 25 grijze kat, gebracht door Meijer, KI. Heiligland 40; grijswitte kat, gebracht door Radsma, Kampersingel 8; wit- zwarte kat, gebracht door Rinsed, Gast- huisvest 49; grijze kat, gebracht door C. Steffers, Spaarne 39; H. Ploeger, Busken Huetstraat 12, konijn; B. de Vries. Zui derstraat 25 zw„ mondorgel; M. Koning Archipelstraat 25, damesmantel; Van Soest, Bisschop OttostTaat 11, lederen motorpet; L. Genevasen, Javastraat 72, portefeuille van De Wit; W. Christiaans, Rollandstraat 88. heerenparaplue; E. Castricum, Schalkburgergracht 17, öa- mesportemonnaie met inhoud; H. Jonk- hof. Linschotenstraat 2rd„ rijwielbei merk in étui; v. d. Klein. Oranjestraat 75. idem, idem; Bur. v. Politie, Smede straat, 2 rywielbelastingmerken, waar van 1 in étui; A. Vellekoop. Bakkerstraat 28, grijze regenjas; G. Makkes, Baljuws laan 19, tennisracket; A. Middelbeek, L. Begijnestraat 50, Lipssleutel; J. Berens, Rozenhagenstraat 32, sierspeld; Burg graaf, Burgwal 85, lederentasch met schrijfbehoeften; Maartenkamp, Voor helmstraat 20 zw„ vulpenhouder; J. v. d. Walle, Geweerstraat 36, waterpas; C. Loevesteyn, Raamsteeg 14, zakdoek, waarin geld geknoopt. LOONACTIE AAN ZUIDERZEEWERKEN. EISCHEN GOEDDEELS INGEWILLIGD. Het Volk schrijft: De baggermaatschappy Holland, be last met de uitvoering van het werk te den Oever, nl. het maken vair twee leidammen en een hoofd te Wieringen, een en ander verband houdende met de drooglegging der Zuiderzee, betaalde la ger loon, als in het contract voor de Zuiderzeewerken is vastgelegd. Toen correspondentie geen resultaat bracht, belegde de Centrale Bond van Transportarbeiders op Donderdag 22 September een vergadering te Den Oever, waarin het hoofdbestuurslid R. Laan voor een goed opgekomen publiek de situatie besprak. Nadat in deze ver gadering 10 nieuwe leden waren inge schreven, werd besloten te verlangen, dat vóór 28 September de eischen inge willigd moesten worden, om een conflict te voorkomen. Per 24 September d.a.v. werd de me- dedeelïng ontvangen van deze firma, dat de gevraagde regeling zal worden toe gepast, terwijl voor de rijswerkers het loon met 2 zal worden verhoogd. Een nadere bespreking zal nog plaats vinden. Voor het personeel op de bag- gerwerktuigen is hiermede de gestelde eisch ingewilligd, terwijl over het loon voor de rijswerkers nog niet de alge- heele overeenstemming is bereikt. De inmiddels bereikte loonsverhooging voor het pl.m. 50 man personeel be draagt van 1.25 tot 2 per week. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. Elasiisdi als rubber moeten Uw spieren zijn. Vaak editer zijn. zij onveerkrachtig en pijnlijk, de oorzaak daarvan is dikwijls rheumetlek. De gezonde doorstrooming van het bloed is gestoord. Verbruikte stoffen zeiten zich vast als harde slakken en verergeren het ongemak. Zoo begint de rheumatiek, die het leven tot een kwelling maakt. Aspirin-tabletten doen het bloed warm en krachtig door het lichaam stroomen. Daar zij grooiendeels zonder oponthoud naar de pijnlijke plek worden gevoerd, helpen zij bijna onmiddellijk. Mcnverlange echter steeds de echte Aspirin-tableticn In de/ origineele verpakk!ng"'3£j#£A", ff kenbaar ean den oranje band V: en het Bayerkruis. Prijs 75 ets. G. E BARON VAN TUYLL VAN SrriOOSKERKEN VAN VLEUTEN. De heer G. E. baron Van Tuyll van Seroosherken van Vleuten, hofmaar schalk van de I-oningin-Moeder, die zich op het oogenblik ten paleize te Soes ld ijk bevindt, werd Zondag ernstig ongesteld. De toestand van den patiënt baart zorg. Voor den inhoud dezer rubriek sfelé Je Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven. ZWERVENDE KATTEN In de rubriek „Gevonden dieren en voorwerpen" komen gestadig een aantal katten voor. Die nu meent, dat dit alle verdwaalde of weggeloopen dieren zijn, vergist zich zeer; de meeste dezer dieren z\jn dat niet. maar door de eigenaars of eigenaressen een paar straten verder neergezet om er aldus op een goedkoope en makkelijke manier af te komen. Ook bij verhuizing gebeurt net niet zelden, dat men de kat opzettelijk achterlaat. Het een zoowel als het ander is gruwzame dierenmishandeling, een mensch onwaardig. Wat toch gebeurt er met deze dieren? Dikwijls blijven zij dagenlang op straat zwerven, zonder voedsel, geplaagd door de jeugd en weggejaagd of weggeschopt door de ouderen, tot zij eindelijk mach teloos door gebrek aan voedsel in een hoek of tegen een gevel blijven liggen en sterven, ja somtijds ook dan nog door onbarmhartige lieden worden wegge schopt. Gelukkig, niet allen zijn zoo wreed; er zijn menschen, die zich over zoo'n verschoppeling ontfermen door haar op te nemen en haar naar het asyl te brengen, of soms ook het zwer vende dier als huisdier op te nemen. Dit laatste is nog wel het beste, of schoon niet altijd mogelijk. Volgens het getuigenis van den Inspecteur van de Vereeniging tegen het mishandelen van dieren, den heer Van den Berg ge beurt het maar zelden, dat zulk een naar het asyl gebracht dier door den eigenaar wordt opgevorderd, zoodat ze bijna allen, na den gestelden termijn an drie dagen naar de asphyxiatie-in- richting werden overgebracht. En dit versterkt het vermoeden dat bijna al deze naar het asyl gebrachte dieren op straat neergezette en dus opzettelijk verlaten dieren zijn, anders zouden er dikwijls dieren door de eigenaars aan het asyl teruggehaald moeten worden. Daarom, in afwachting van wette lijke maatregelen, die hiertegen geno men zullen worden, vermaan ik de hart vochtige lieden, die hunne dieren de ergste mishandeling doen ondergaan door ze op straat neer te zetten en ze aldus aan hun lot over te laten, deze dieren naar de asphyxiatie-inrichting te brengen. Een klein bedrag wordt daarvoor gevorderd van hen, die het betalen kunnen, en voor onvermogenden is het gratis. En hun, die wel zoo menschel!jk zijn geweest, de zwervende dieren naar het asyl te brengen, roep ik toe; gaat voort met die prijzenswaardige handeling, gij toont daarmee moreel en intellectueel hooger te staan dan zij, die door hun dieren op den weg neer te zetten, zich schuldig maken aan de ergste dieren mishandeling, die men zich denken kan. Schande over de eersten, hulde aan de laatsten. F. W. H. Amstelland 26 Sspt. v. Amsterdam n. Hamburg. Giekerk p. 25 Gibraltar, Beira n. Rotterdam. Jagersfontein 26 Sept. te Suez, Beira n. Rotterdam. Karimata 26 Sept. te Duinkerken, Am sterdam n. Java. Koudekerk p. 26 Sept. Perim, Bom bay n. Rotterdam. Leerdam 24 Sept. v.m. te Tamplco, Rott. n. New-Orleans. Meliskerk 26 Sept. te East London v. Durban. Simaloer 26 Sept. te Amsterdam v. Batavia. Simon Bolivar 25 Sept. v. Cristobal n. Puerto Columbia. Texel 26 Sept. v. Amsterdam naar W. Afrika. Tjisaroea 26 Sept. van Sjanghai n. Oheribon,. Van Renselaer, 27 Sept. te Plymouth verwacht. Port Limon n. ^bosterdam.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 6