HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 30 SEPT. 1927 RECHTSZAKEN. DE CULEMBORGSCHE MOORDZAAK. BEHANDELING IN HOOGER BEROEP. Voor het Arnhemsche gerechtshof is in hooger beroep behandeld de Culem- borgsche moordzaak. Het geldt hier het geval van den 76-jarigen Th. van Wig gen en zijn 66-jarige zuster Gerrigje Wiggen die in den morgen van 24 December 1923 zoo ernstig zijn mis handeld dat de man dadelijk dcod was en dat de vrouw, nadat men haar zwaar gewond gevonden had. spoedig daarna in he: ziekenhuis is overleden. Het bleek, dat een aanzienlijk bedrag aan geld uit de woning van de oudjes werd vermist. Verdachten in deze zaak zijn J. V.. zonder beroep, uit Amster dam en C. S. metselaar uit Tricht. Voor de behandeling der zaak was enorme belangstelling. Reeds Woensdag avond hadden zich eenigen voor het Paleis van Justitie opgesteld ten einde zioh toch maar een goed plaatsje op de publieke tribune te kimnen verzekeren. Toen Donderdagmorgen de deuren van het gerechtegebouw werden geopend volgde, zoo meldt de correspondent van de Tel. een ware bestorming van de tri bune die dadelijk vol was. Gelijk bekend is over deze zaak veel geschreven en is onder meer meermalen door de justitie verhoord een ontslagen politierechercheur H. die. toen hij in den zomer van 1924 voor een hernieuwd onderzoek door den rechtercommissaris werd aangehouden door ophanging in de cel van het politiebureau een einde aan zijn leven maakte. Aan de N. R. Ct. ontleen en wij het volgende omtrent het Getuigenverhoor. Nadat raadsheer baron de Vos van Steenwijk rapport heeft uitgebracht wordt als eerste getuige gehoord dr. Hulst uit Leiden, tevens als deskundige. Deze blijft bij zijn vroeger afgelegde verklaringen en handhaaft dus zijn meening over de oorzaken van den docd der beide slachtoffers. Persoonlijk is hij van oordeel dat er door één persoon met één wapen is gehandeld. Evenwel is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat twee personen met verschillende wa pens de daad hebben gepleegd. Get. verklaart nog. dat op een poli- tiesabel van den ontslagen rechercheur H- bloedsuporen zijn gevonden. Getuige vermoedt dat met dit wapen den slachtoffers kleine steken zijn toege bracht. Overigens acht hij het waar schijnlijk da: de ernstige wonden zyn toegebracht met de gevonden spade. Op een vraag van den president ver klaart- nr. Roobol, verdediger van be klaagde V, dat hij het wenschelijk acht aat de deskundige blijft in ver band met verklaringen van getuige de weduwe H. omtrent de sabel, welke sabel nu in het bezit is van Collé. De volgende getuige-deskundige, dr. Schnitztor, meent, dat er geen termen aanwezig zijn om het er voor te houden dat de verdachten een van beiden of beiden aan ziekelijke afwijkingen lij- Vervolgens wordt als getuige gehoord L. de Smale, arbeider te Tricht. Get. verklaart, dat hij in den winter van 1922-1923 als knecht inwoonde bij be klaagde S„ die het arm had. Bij een gesprek over de van Wiggens zeMe be klaagde S. eens, dat deze personen geld hadden en dat hij dat geld best zou kunnen gebruiken. Get. kende destijds H. niet, maar later bij een bezoek van H. aan beklaagde S. heeft hij hem lee- ren kennen. S. vertelde toen, dat H. een goed vriend van hem was. Er is een voorioopige afspraak gemaakt om te gaan inbreken bij de van Wiggens. Get. zou op den uitkijk staan en zou ook een deel van den buit krijgen. Hier van is echter niets gekomen, doordat get. voordat het gebeuren zou in 1S23 wegens een ander misdrijf is gearres teerd. Bij een latere gelegenheid heeft get. eens ruzie gekregen met beklaagde S. Deze dreigde hem toen dood te schieten waarop get. zijnerzijds gedreigd heeft om een en ander te vertellen omtrent den Culemborgschen moord. Zij zijn het toen eens geworden. S. beloofde hem niet mee- lastig te zullen vallen als hij zijn mond hield, maar wanneer hij zich ooit over de zaak zou uitlaten, zou hij hem koud maken. Van H. heeft get. later gehoord, dat hij zijn vrouw onder eede heeft laten verklaren, dat zij zou zwijgen. Ook heeft H. hem meegedeeld dat de com missaris van politie Blok van de zaak afwist en dat was afgesproken dat het onderzoek in de moordzaak zou worden opgedragen aan H. Getuige verklaarde nog, dat de be doelde bedreiging van beklaagde S. plaats had. nadat hij uit de gevange nis was ontslagen, waarin hij was op genomen geweest wegens een inbraak in de suikerfabriek te Geldermalsen. Hij vertoefde daar van Mei 1923 tot Januari 1924. Mr. van der Goes, verdediger van be klaagde S. vraagt of get. niet veroor deeld is wegens verduistering ten na- deele van beklaagde S. Getuige verklaart dat dit juist is. Verder vraagt mr. van dcr Goes, waar uit get. afleidt dat beklaagde S. het arm had De verdediger wijst er op. dat S. toch geregeld menschen in dienst had voor het uitvoeren van werken. Getuige: Dit is juist: of de menschen betaald werden weet ik echter niet. Get. verklaart desgevraagd nog, dat hij met beklaagde V. nimmer over den Culemborgschen moord heeft gespro ken, en verder dat hy wist. dat be klaagde v. in het bezit was van een roode motor, ook in den tijd van den moord. Mr. van der Goes wenscht te consta- teeren, dat deze getuige verschillende malen onwaarheid heeft gesproken. De verdediger dringt aan op een vervolging wegens me'reed. De procureur-generaal acht geen ter men aanwezig om in dit verzoek te tre den. i Het Hof begeeft zich in raadkamer. Daarna wordt medegedeeld, dat het ver zoek van den verdediger is afgewezen. Wat de wed. II. verklaarde.. Daarna wordt gehoord de weduwe van H., Get. is dikwijls niet verstaanbaar, daar zij zeer zachtjes spreekt. Zij ver klaart thans, dat zij niet weet, dat de verdachten in haar huis zijn geweest. De president: Ia den loop van den tijd rijn er verschillends middelen gebe zigd, geoorloofd en niet geoorloofd om u tot spreken te brengen. Herhaaldelijk hebt u van elkaar afwijkende verkla ringen afgelegd. Ik wijs u er uit drukkelijk op, dat u geen vrees behoeft te hebben, dat een dezer verklaringen in uw nadeel zal worden uitgelegd en evenmin behoeft u te vreezen, dat u wegens heling zult worden vervolgd. Get.: Ik heb ook nieis van het geld gehad. President: Welk geld? Get.: Dat er gerooid zou wezen. De president dringt er op aan, dat get. thans de volle waarheid zal vertel len. Hij vraagt haar of H. haar niet heeft medegedeeld dat de inbraak ge schieden zou. Get.: Ik geloof het wel. President: Vroeger hebt u gezegd dat de twee verdachten wel bij u aan huis kwamen. Get.: Dat zit wel in mijn hoofd, maar ik durf het thans niet zeker zeggen. President: Dat gaat niet; u weet hot of u weet het niet en ik wensch een positief antwoord te hebben. Get.Het zit in mijn hoofd. President: Herinnert u het zich dus? Mr. v. d. Goes: De get. zegt dit zelf niet. De president stelt thans de stellige vraag of beklaagden V. en S. vóór den moord in haar woning zijn geweest, ja of neen. Get.: Neen dat weet ik niet. Raadsheer de Vos van Sieenwijk: Her haaldelijk is u op verschillende wijzen ondervraagd en u hebt thans nog geen 14 dagen geleden in volle vrijheid en zonder eenigen aandrang verteld, dat de verdachten bij u aan huis kwamen en ook nog op 20 December 1923 bij uw man zijn geweest. Ik zou nu gaarne willen weten of dat zoo is of niet. Get.: Ja, dat is waar. Mr. de Vos van Steenwijk: Kunt U dit nu verklaren zonder neveligheid in uw hoofd? De verdediger merkt op dat get. al leen maar knikt met het hoofd en het niet met eigen woorden zegt. Mr. de Vos van Steenwijk: Hebt u nu 14 dagen geleden toen u het boven staande meedeelde, de waarheid ver klaard, ja of neen? Get. bevestigt dit en verklaart dat ook Smale er by was. Mr. de Vos van Steenwijk vraagt get. eenige bijzonderheden mee te deelen Get. verklaart, dat zij op 23 December naar de Kerstboom ging. Toen H. thuis kwam, heeft hij haar gezegd, dat be klaagden S. en V. er geweest waren. Later in den avond is hij zelf ook weg gegaan. Den volgenden morgen zei haar man, dat zij er wel meer van zou hooren. Hij heeft toen een pakje bank papier weggelegd: hoeveel dit was. weet zij niet. Haar man heeft het ook niet egd. Wel heeft hij verklaard, dat zij met z'n vieren waren en dat ,4e oude baas" er ook bij was. Mr. de Vos van Steenwijk: Wie was de oude baas? Get.: Commissaris Blok. Mr. de Vos van Steenwijk: Weet u dit nu wel zeker? Commissaris Blok is toch werkelijk zoo oud nog niet. Gei.: Heel zeker weet ik het niet. Mr. de Vos van Steenwijk: Vroeger hebt u ook al eens verklaard, dat zy met z'a drieën waren geweest. Toen hebt u gezegd: V. en S. en ook Smale zijn by mij aan huis geweest. In eens komt u daarop terug. Hoe komt dat? Get. kan hiervoor geen verklaring ge ven. Mr. de Vos van Steenwyk stelt nu vast, dat ge,t. verklaart, dat de ver dachten en ook Smale wel by haar aan huis kwamen. De president vraagt haar nu nog, of haar man niet gezegd had, dat er f 20.000 gestolen was en dat hy daar van een vierde kreeg. Get. beantwoordt met een bevestigen den knik. President: U hebt steeds gezegd, dat u niets van dat geld wilde hebben Hebt u zich daar ook aan gehouden? Get.: Ja. Hierna wordt de getuige nog onder vraagd naar den sabel van haar man. O.a. wordt haar gevraagd of zy niet gezien heeft, dat de sabel na den moord is opgepoetst door haar man en Collé. Get. beantwoordt deze vraag bevesti gend. Op een vraag of zij zich ook herin nert, dat de beide personen toen zeiden: ..Hy ziet er nu weer netjes uit" ver klaart zy, zich dit niet meer te herin neren. Thans wordt dr. Hulst opnieuw ge hoord. die zegt, dat de sabel eerst gerui men tijd na den moord van achter het behang in de woning van H. is te voor schijn gekomen. Beklaagde S. zegt, dat alles wat de vrouw verteld heeft gelogen is. Zy heeft negen dagen in Rhijngeest gezeten en is daarop op bevel van mr. Hofdyk, den rechter-oommissaris te Tiel gearresteerd en in gijzeling gezet. Op zijn bevel en onder zijn aandrang heeft zij een ver klaring afgelegd, die absoluut onjuist is, daar de vrouw hem en zijn medebe- kiaagde nooit gezien en gekend heeft. Zij heeft eenvoudig moeten liegen, om dat zij niet anders kon. Des middags werden nog eenige ge tuigen gehoord. Aan hun verhoor is het volgende ont leend: Getuige C. H. Verrips te Vianen zegt, dat zij in December 1923 als dienst bode by beklaagde V. in dienst was. Omstreeks Kerstmis -et% beklaagde haar verzocht een gele regenjas, waarin zwartachtige vlekken zaten, uit te wasschen. Zij heeft toen tot beklaag de gezegd: „Jij schijnt bang te zijn". Hy antwoordde toen: „zy loeren op me en over een maand zul je er wel meer van hooren." i Mr. Roobol vroeg wat getuige hier van dacht, waarop deze antwoordde dat ze meende, dat de vrees in verband kon staan met een abortusgeval. Getuige J. A. Collé, meubelmaker te Culemborg. verklaart dat hy kort na den moord Haveman op den grond vond liggen. Hij had toen een zeer ernstige zenuwoverspanning. Hy riep maar steeds: „Vroege, Vroege, daar ko men ze aan": later: „Jan, het loopt mis". Op een vraag van mr. Roobol ontkent getuige anonieme brieven te hebben geschreven of zelfs by het schrij ven daarvan tegenwoordig te zijn ge weest. H. heeft wel gezegd dat hij het e fig vond, dat het gebeurde; er moest instaan dat verschillende perso nen meer van den moord afwisten. Verhoor commissaris Blok. Als getuige a décharge werd vervol gens gehoord de commissaris van politie J. Blok te Culemborg Hy ontkent ten stelligste eenige financieele relatie met H. te hebben gehad. Door den verdediger mr. Roobol wer den een reeks vragen gesteld. De directeur van de Nationale Bank heeft aan getuige Blok meegedeeld: „Ik heb f 500 gekregen van H. Is dat niet verdacht?" Mr. Robooi vraagt of het niet juist is, dat de commissaris dezen getuigen toen heeft weggejaagd van zyn bureau. Getuige Blok zegt, dat hiervan niets waar is. Hy heeft den bedoelden direc teur niet weggejaagd. Hy kent den di recteur heel goed, kwam er vroeger en ook nu nog aan huis. Mr. Roobol: Is het niet vreemd, dat de getuige na den moord niet dadelijk naar Schalkwyk heeft getelegrafeerd. Dit plaatsje ligt vlak tegenover Culem borg. Getuige merkt op. dat er dadelijk te legrammen zijn verzonden, ook naar Pa rijs. Vervolgens is een buitengewoon po litieblad verspreid. Mr. Roobol: Eerst is naar Parijs gete legrafeerd, maar in Schalkwyk kreeg men pas een dag na den moord bericht. Er is by den commissaris iemand geko men die inlichtingen wenschte te ge ven over den moord. Hy werd wegge stuurd met de boodschap: Kom maar op mijn bureau. De bewuste persoon is niet terug gekomen omdat men zoo noncha lant deze zaak behandelde. Getuige A. Collé is den dag na den moord in de woning van H. geweest. Op een stoel zag hy een bebloed papier lig gen dat door H. haastig verwijderd werd. Getuige ontkent het schrijven van een anoniemen brief aan den officier van Justitie en verklaart dat juffrouw H., die het tegendeel volhoudt, zit te iiegen. Getuige Otto Muller, journalist te Rot terdam, vroeger te Culemborg deelde mede, dat hem bekend was dat de ver houding tusschen commissaris Blok en H. van zeer vriendschappelijken aard was, cok na den moord. Na 't hooren van nog eenige getuigen a décharge wier verklaring slechts in verwijderd verband met den moord staan, werd de zitting tot heden. Vrijdagmor gen geschorst. OPZETTELIJKE BRANDSTICHTING. ZWARE STRAF. De rechtbank te Maastricht heeft H. B. te Vaals, thans gedetineerd, ter za ke van het opzetteiyk in brand steken van de schuur van den landbouwer Ni- colaye te Vaals, met het doel om by de ontstane verwarring het geld uit de huiskamer te stelen, conform den eisch van het O.M. tot zes jaren gevangenis straf veroordeeld. WIE HET LAATST LACIT?.... Een jeugdige werklooze huisknecht uit Schiedam is op zyn mooie fiets naar de arbeidsbeurs te Rotterdam gereden, om zonder fiets terug te keeren. Voor zijn terugkomst is hij by de politie aangifte gaan doen van diefstal van een fiets, welke hy eenigen tijd onbeheerd op de Zuïdbiaak had laten staan. De ontvangst thuis was niet erg pret tig, zegt het Hbld., en daarom is de huisknecht op zijn oude fiets naar de Residentie gereden, om daar nog eens naar werk uit te kyken. Onderweg tusschen Oversehie en Delft haalt hy iemand in die nota bene rustig op zyn nieuwe fiets rijdt De schrandere huisknecht rijdt vriend schappelijk met den man op. Ze mora- liseeren genoeg'lijk over den slechter tegenwoordigen tijd en den betrouwba ren verleden tijd. terwyi het huis knechtje met verholen blijdschap denkt aan den toekomenden tijd. De man op de mooie fiets klaagt er over dat zijn rijwielplaatje gestolen is. Geen nood. de huisknecht jokt oolijk. dat hij in Delft woont. Thuis heeft hij nog wel een plaatje liggen, dat kan zijn tochtgenoot gerust overnemen. De tocht genoot biedt in ruil een electriscne fiets-lantaarn aanwelke toebehoort aan den huisknecht. Het tweetal rydt vroolijk verder, maar vlak by Delft uit de vreemdeling zijn angst voor de politie du hij zoo zonder plaatje rijdt. Ook daarvoor weet de huisknecht een voortreffelijke oplossing. Zoodra we een diender zien al dus lutd zyn goede raad fiets jij door en ik houd hem wel aan de praat". Den eersten den besten diender dien zy tegenkomen, houdt de huisknecht aan de praat, met het voor den goedge- loovigen dief, verrassende resultaat dat hij wordt ingerekend en op transport gesteld naar Rotterdam. De huisknecht heeft zyn fiets terug en hij is weken lang de trotsch der familie. PLANNEN VAN VAN LEAR BLACK. VLUCHT OVER GEHEEL AFRIKA? Vóór zijn vertrek na"- de Vereenigde Staten waarby de vliegtuigbestuurders Geyssendorffer en Scholte hem zullen vergezellen, beeft de heer Van Lear Black te 's-Grc ah age met de directie der K' 'f. besprekingen gevoerd om trent zijn plannen vc: het volgend jaar. De heer Van Lear Black heeft op zyn reis zich verscheidene goede vrienden gemaakt; zoo heeft hy een uit/.oodigdng van den Engelse-hen consul te Karachi om daar eenige dagen te komen door brengen en van den Ohief Justice te Allahabad om daar met hem op de groote jacht te gaan. De heer Van Lear Black zou daarom gaarne het volgend jaar met de K.L.M. weer een tocht maken naar Karachi en Allahabad en dezen tooht dan misschien nog verder uitstrekken, ditmaal niet naar Nederlandsch-Indië, doch naar Aohber-Indië en mogelyk China. Verder zou de heer Van Lear Black over Afrika naar Kaapstad willen vlie gen en terug. Deze tocht is thans door d? K.L.M. in studie genomen. HET WERK HET LAND UIT. ARBEIDERS WERKLOOS. Naar De Tyd verneemt, zyn by de firma Everts en Van der Weyden, draadnagel- en houtenfabriek te Hel mond, 44 werklieden tydelyk ontsla gen. Dit ontslag is het gevolg van het niet ontvangen van een groote order der Ne- derlandsche Spoorwegen, waarvoor de firma had ingeschreven en welke or der zooals bekend -is werd gegund aan een Belgiische fabriek. Dit is de order, waarvan door dr. Kortenhorst gewag werd gemaakt op het Econo misch Urgentiecongres der R.K. Werk gevers. EEN DR. SCHAEPMAN-LAAN. Indien de raad van Breda medegast met het voorstel van B. en W. tot het geven van namen aan nieuwe wegen aldaar ter eere van Dr. Schaepman. die eens Breda in de Tweede Kamer verte- genwoordige, komt er een Dr. Schaep- manlaan. VAN DEN ARBEID. WERKLOOSHEIDS- VERZEKERING. MOGELIJKHEID VAN UITBREIDING. De parlementaire redacteur van de Telegraaf schrijft: Naar wy vernemen is Dinsdag op het departement van Arbeid een bespreking gehouden tusschen minister Slotemaker de Bruine en den heer A. Folmer, direc teur van den dienst der werkloosheids verzekering en Arbeidsbemiddeling met een commissie uit den Nederlandschen werkloosheiósraad. Aanwezig waren ook prof. dr. Nolens. voorzitter van dien raad de heer A. Jonker, directeur van de Vereenigtng van Nederlandsche Gemeen ten. en verder vertegenwoordigers van verschillende werkgevers- en werkne mersorganisaties. die lid van den Werk- loosheidsraad zijn. De besprekingen liepen in hoofdzaak over de mogeiykheid van uitbreiding van het terrein der werkloosheidsverzeke ring. De Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten had onjangs, als lid van den Ned. Werkloosheidsraad, by dezen raad een voorstel aanhangig gemaakt om de "ridoosheidsverzekering uit te breiden teneinde daardoor de gemeenten ke steunregelingen overbodig te maken. Dit denkbeeld is toen door een sub-commis sie uit den raad behandeld. Deze sub- commissi rapporteerde hierover, alsook over de kwestie der werkverruiming aan den Werkloosheidsraad, welke laatste haar rapport uitbracht aan den minis ter. De besprekingen in den werkloos heidsraad zUn echter ten aanzien van de uitbreiding der werkloosheidsverzekering niet uitgegroeid tot een voorstel, als ge opperd door de Vereeniging van Neder landsche Gemeenten. Ten einde nu over een en ander van gedachten te wisselen, was door den minister van Arbeid de conferentie be legd, die gisteren werd gehouden. HET rONTP A ct tn DE TYPOGRAFIE. ARBEIDERSWENSCHEN. De afdeelingen van den Ale. Nederl. Typografenbond te Haarlem. Hilversum, Zaanstreek, Edam, Bussum, Hoorn, Alk maar. Purmerend hebben een motie aan genomen, waarin zij als hun meening hebben neergelegd, dat de indeeling der loonklassen, zooals deze in de bestaande collectieve arbeids-overeerkomst is vast gelegd. niet in overeenstemming is met eischen van billijkheid en rechtvaardig heid: dat bij aanvaarding van een nieu we collectieve arbeids-overeenkomst in ons bedrijf een C. A. O. zal moeten worden samengesteld, waarin het ver schil van loon tusschen de verschillen de plaatsen tot een minimum zal wor den beperkt en dat een collectieve ar beidsovereenkomst, waarin niet minstens het loon van de eerste loonklasse gel die zal zlin, onaanvaardbaar is. ZU achten het wenschelilk, dat het toonverschil tusschen hoogste en laag ste loonklasse niet meer dan 12 cent per uur ls en het aantal loonklassen tot minstens 4 wordt verminderd. Deze afdeelingen hebben tevens ver zocht aan de overige afdeelingen deze resolutie op te nemen bij het. naar voren brengen van wenscheliikheden naar aanleiding van de komende onderhande lingen over een nieuwe C. A. O. UTRECnTSCH STEDELIJK ORKEST Als een bijzonderheid kan worden me degedeeld dat de exploitatierekening over het jaar 1926'27 aanwijst een ba tig saldo van 288.342. DIRECTEUR WOLF OMGEKOMEN. Uit Berlijn wordt geseind: Donderdagmiddag is de directeur van de bekende Focke-Wulf vliegtulgenfa- brieken te Bremen, de heer Wulf, met een nieuw model vliegtuig zonder staart, dat hij de „Ente" had genoemd, ver ongelukt. Het toestel viel van een hoog te van honderd meter en werd geheel verbryzeld. De heer Wulf, die zwaar gewond on der de overblyfselen van het vliegtuig werd gevonden, stierf enkele minuten later. INGEZONDEN MEDEDEELÏNGEN a 60 CENTS PER REGEL. SPORT EN SPEL BILJARTEN. KAMPIOENSCHAP NEDERLAND 3de KL. KLÉIN-BILJART. De voorwedslrijden voor bovengenoemd kampioenschap zijn tusschen de Haar- Icmsclie deelnemers verder gespeeld in het lokaal van de B.V. „Vriendenkring" in de Doelstraat. Er is zeer mooi spel te aanschouwen geweest. De meeste spelers hebben hun moyenne weten op te voeren. Vooral Verheyde verbeterde dit aanmerkelijk. Jammer voor hem dat hy maar één winstpunt bygeteld krygt voor zijn rang nummer op de algemeene lijst van Ne derland. Jan Metz speelde een mooie party tegen zijn clubgenoot De Jager. nl. 200 caramboles in 20 beurten. De span nendste en ook zeer mooie partij was die tusschen H. Boerwinkel en W. H. Verheïjde. De eerste won men een ver schil van slechts 7 punten in 21 beur ten. P. Kc-bus verloor onverwacht te gen G. Metz, d:e een goede party maakte, 200 in 23 beurten. Verheyde heeft de hoogste serie, nl. 56, in dit toumooi gemaakt. Een mooie prestatie in zoo'n spannenden strijd. De Foeljaeger is de eenige, die al zyn partyen wist te winnen en dan ook ais no. 1 op de rangiyst van Haarlem staat en daardoor de meeste kans heeft om in den eindstryd om het kampioen schap geplaatst te worden. Groep Is thans uitgespeeld, terwyi van groep 2 r.og één party, die tusschen J. Metz en J. de Jager, moet gespeeld worden en wei a.s. Vrijdagavond 30 Sept. om half zeven. De rangiyst ziet er op t oogenblik aldus uit: lo 4 S i S 11 p SC 9% 3 ca E a 1 D. A. de Foeljaeger 8.42 3 11.42 2. P. Koöus 7.97 2 9.37 3. W. H. Verheyde 8.67 1 9.67 4. H. Boerwinkel 6.42 1 7.42 G. Metz 5.71 1 6.71 De mogelijkheid bestaat, dat voor de laagste rangnummers nog een kleine wij ziging komt door de laatste partij van Vrijdag tusschen J. Metz cn J. de Jager. AFVALWED STRIJDEN KENAU BEKER. In het programma van de eerste ron de in deze wedstrijden by J. v. Trigt, Soendaplein is door omstandigheden eenige wijziging gekomen. Deze week konden n.l. geen verdere wedstrijden ge speeld worden. Nu zullen as. Maandag en Dinsdagavond de biljartvereenigingen „Insulinde" uit Amsterdam en ,.D. V. 5." uit IJmuiden-Noord den sir yd aan binden er. Woensdag en Donderdag de B.V. „Vriendenkring" tegen de B.V. Olvmpia", beide uit Haarlem, de B.V. „D È.S.",alhier, zal waarschynlijk een vrij nummer hebben wegens het niet deelnemen van de B.V. „Oefening Baart Kunst" uit Velsen. BILJARTEN. ONDERLINGE VRIENDSCHAP—D.O.K Dinsdagavond werden de wedstrijden voortgezet met de 4e viertallen, in café Van Trigt te Heemtede. De uitslag was als volgt: O.V.S.: 100, 100, 100, 100 totaal 400. D.O.K 76. 80. 70, 65 totaal 291. Totaalstand na 3 wedstrijden 1245— 1095 voor O. V. S. „Onderlinge Vriendschap" (Haarlem) en C.E.O. (Amsterdam) hebben een massakamp georganiseerd, waaraan door twee viertallen zal deelgenomen worden De eerste ronde heeft as. Zondag plaats te Amsterdam. AFV—^ WEDSTRIJDEN KENAU BEKER. De wedstrijden in het clublokaal van de B.V. „Haarlem-Noord" aan het Soen daplein by den heer J. van Trigt, wer den voortgezet met de volgende vier partijen tusschen de clubs „Haarlem- Noord" en „Excelsior" uit Velsen.oOk dit maal heeft het niet aan spanning ont broken, ofschoon er niet sterk gespeeld werd. De meeste spelers bleven bene den het gemiddelde, waarvoor zy waren opgegeven. In een strijd om de meeste caram boles leert dit echter niet veel gewicht in de schaal; h-' komt meer op het win nen aan, waardoor het spelpeil gewoon lijk omlaag gedrukt wordt. De eerste upartij tusschen Hunting (II.-N.) en Weening (Exc.) verliep van a tot z gelijk op. De „Exoelsior"-man be reikte het eindpunt 100, tc: zyn te genstander 97 had. Hierna ontmeetten Witkamp (H.-N.) en Lamers (Exc.) elkaar. De eerste was direct in actie en kreeg zoodoende al spoedig een grooten voorsprong. Op het laatst kwam nog een inzinking, doch dit kon de party niet meer in gevaar bren gen. Toen hij 150 noteerde, stond zijn partner op 97. Nu volgden weder twee partijen, die gelijk op gingen. In de eerste moest Goddyn 't aanzien, dat zyn jeugdigen tegenstander hem vlak by de eindstreep voorbij ging. De stand was: Goddyn (H.-N.) 97, v. d. Aa, (Exc.) 100 caram boles. Ook Wesseling (H.-1T.) en Houwer (Exc.) leverden een spannenden strijd. Tot het laatst toe kon men niet zeggen, wie het winnen zou, tot de eerste aan de onzekerheid een einde maakte en met 2 .punten verschil de party eindig- Er moet tusschen deze clubs nu nog een party gespeeld worden op een dag in de volgende week. De stand is: Haar lem-Noord" 842 en „Excelsior" 750 ca ramboles. Donderdag en Vrijdag „Vrienden kring"„Olympia". DAMMEN. JUBILEUMWEDSTRIJDEN „HAARL. DAMCLUB" De groepen III tot en met VII zyn thans uitgespeeld. De eindstanden lui den: Groep m c. a a a a. 1. H. J. J. v. Santen 4 2 2 0 6 2. J. van der Giessen 4 1 3 0 5 3. J. Wielenga 4 2 1 1 5 4. Ph. F. Amelung 4 0 3 1 3 5. J. C. van Waard 4 0 1 3 1 Groep IV 1. R. Hartgerink 4 2 2 0 6 2. P. H. Meure 4 2 1 1 5 3. C. Gastelaars 4 2 1 1 5 4. W. J. A. Matla 4 0 3 1 4 5. J. Merts 4 0 1 3 1 Groep V 1. J. Byster Jr. 5 3 1 1 T 2. W. J. Bosman 5 2 2 1 6 3. G. A. Ottolini 5 1 4 0 6 4. J. R. Kuyk 5 2 2 1 6 5. J. H. Reedyk 5 2 0 3 4 6. J. Otter 5 0 1 4 1 Groep VI 1. J. Balk 4 1 3 0 5 2. J. L. Versteeg 4 2 1 1 5 3. J. v. d. Kodde 4 1 2 1 4 4. P. A. Nooy 4 2 0 2 4 5. Jac. Fr. van Garderen 4 0 2 0 2 Groep vn 1. W. Bosman 4 2 115 2. F. Moerbeek 4 2 115 3. J. Fabel 4 12 14 4. Th. C. v. d. Sluis 4 12 14 5. K. v. d. Veen 4 0 2 2 2 CLUBKAMPIOENSCHAPPEN HAARL. DAMCLUB De wedstryd om het Clubkampioen schap 2de klasse der Haarlemsche Dam club is thans geheel geëindigd. De eindstand luidt: jL E a "y o 1. J v. d. Giessen 12 i 4 1* 18 1.50 2. R. Hartgerink 12 7 3 2 17 1.42 3. P. H. Meure 12 6 4 2 16 1.33 4. J. Byster Jr. 12 4 6 2 14 1.17 5. C. Gastelaars 12 4 6 2 14 1.17 6. W. J. A. Matla 12 4 5 3 13 1.08 7. J. Otter 12 3 6 3 12 1.— 8. J. Merts 12 4 3 5 11 0.91 9. W. J. Bosman 12 3 4 5 in 0.83 10. W. v. d. Eynde 12 4 2 6 10 0.83 11. G. A. Ottolini 12 3- 4 5 10 0.83 12. J. R. Kuijk 12 1 5 6 7 0.58 13. J. H. Reedyk 12 1 2 9 4 0.33 De eerste prijs en kampioenstitel werd behaald door J. van der Giessen, de 2de door R. Hartgerink, de 3de prys door F. H. Meure, Om den 4den prys zal een herkamp plaats vinden tusschen J. Bys- ter Jr. en C. Gastelaars. J. van der Giessen, R. Hartgerink en P. H. Meure promoveeren naar de Hoofd klasse, terwijl J. R. Kuijk en J. H. Ree- dyk degradeeren naar de 3de klasse. NEDERL. DAMBOND. De Damclub „Haarlem" zal in de a.s. Hoofdklasse-competitie van den Neder landschen Dambond (afdeeling Noord) met het volgend tiental uitkomen: Bord Nr. 1 Chr F. Visse; 2. H. W. Zitman; 3. J. J. P. Kraayer;.4. J. Lyck- lema; 5. G. P. Heek; 6. J. van Berkum; 7. J. Singeling; 8. D. A. van Abs; 9. A. M. Berghuys; 10 R. C. Broekmeijer. INTERNATIONALE NEDERLAAG WEDSTRIJDEN Tet gelegenheid van het 15-jarig be staan der Damvereeniging „Mutua Delec tatio" te 's Gravenhage worden door deze vereeniging Internationale Neder- laagwedstryden georganiseerd, waaraan door de volgende vereenigingen zal wor den deelgenomen: Damvereeniging „Gezellig Samenzyn'T uit Amsterdam, „Haarlemsche Dam club" I. Damvereeniging „Mutua Delec- tatio" I uit 's Gravenhage en de Dam club-Studiekring „Franke-de Winde" I uit Antwerpen. Deze wedstrijden zullen in de maand October en November plaats vinden. Vervolg Nieten v 17974 17984 18040 18262 18289 1S383 18521 18534 1S556 18607 18659 18705 18882 18916 18993 19177 19214 19222 19450 19460 19463 19579 19587 19621 19724 19758 19762 19898 19930 19934 20191 20208 20221 20304 20331 20345 20425 20439 20467 20590 20597 20602 20856 20891 20949 5e Klasse 7e Lijst 676 m.z. 679; 14639 an Donderdag 18066 18122 18412 18440 1S561 18592 18723 18756 19001 19005 19247 19364 19465 19466 19668 19677 19765 19786 19985 20011 20223 20250 20350 20364 20497 20521 20648 20704 29 Sept. 18205 18210 18496 18518 18594 18606 1S770 18822 19059 19163 19383 19437 19496 19575 19706 19722 19790 198 49 20167 20183 20292 20302 10386 20417 20530 20542 20816 20841 52i met 70 m.z. met nletj m.z. 14637.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 10