HAAELEM'S DAGBLAD H.& J. LAMP, BARTELJORISSTRAAT18 Belgische Anlhraciet Hoendardos het mysterie van kolonel fawcett letteren en kunst stadsnieuws. ZIJDENKAPLAMPEN MARMERSCHALEN LANTAARNS BURGERLIJKE STAND scheepsberichten. VRIJDAG 30 SEPT. 1927 VIERDE BLAD De romantiek van het oerwoud. NIEUWS LANGS TELEPATHISCHEN WEG? Fawcett Vier moedige Londenaars togen op vage berichten over de aanwezigheid van verloren geraakte steden en het voor komen van voorwereldlijke dieren op weg naar het binnenland van Brazilië, naar het ongerepte, nooit door een blanke betreden oerwoud aan de Ama zonerivier. Na vele avonturen vonden zU er inderdaad een verloren geraakte wereld, nog levende leden van de fami lies der Dynosauriërs en Pterodactylen, zij ontdekten aapmenschen en keerden terug met een voorhistorisch reptiel en zeer aanzienlijke rijkdommen aan dia manten, gevierd door geheel de be schaafde wereld. Aldus, ongeveer vijf tien jaren geleden de profetie van Co- nan Doyle, den fantastischen uitvinder van den meesterlijken detective Sherlock Holmes en hij had geweldig succes met zijn boek, het meest echter met de na werking er van, die meebracht, dat on geveer drie jaren geleden met steun van de Royal Geographical Society te Lon den kolonel Fawcett met zijn zoon en een derden tochtgenoot, Raleigh Ri- xnell. vertrok om in het gebied van de bronnen van de Xingurivier te zoeken naar de overblijfselen van een verdwe nen stad en de daar levende overblijfse len van een verdwenen blank ras. Ge lijk Jules Veme met zijn onderzeeboot, het bestuurbare luchtschip, een propel lereiland, zoo was ook hier de schrijver ziener geworden en alleen de afloop van het avontuur is niet gelijk aan die van Doyles „The lost world",, al vertoont hij er overeenkomst mede. Vele maanden lang had de Fawcett- tapeditie geregeld berichten over haar Tfis door bemiddeling van Indiaansche estafetten naar het uitgangspunt terug gezonden, tot deze plotseling na een laat ste rapport, dat gedagteekend was 30 Mei 1925, uitbleven. De verblijfplaats van de leden der expeditie was destijds op een plek ten Zuiden van Baikairi aan de Sao Manoelrivier, die niet op alle kaarten is aangegeven. Van dat oogen- blik af„ dus sedert meer dan twee jaren, heeft men van de expeditie niets meer Vernomen. Alle nasporingen waren vruchteloos. Fawcett was en bleef ver dwenen en alleen zijn vrouw te Lon den sprak als haar stellige overtuiging uit, dat haar man en haar zoon vroeg of laat heelhuids zouden terugkeeren. Allengs echter scheen alle hoop te moe ten worden opgegeven, kannibalistische Indianen, wilde dieren, gevaarlijke tro pische ziekten en vooral het veelvor mige, onheilspellende monster: oerwoud maakten het maar al te waarschijnlijk, dat de moedige mannen verloren waren. En thans is het verblijdende bericht ge komen, dat kolonel Fawcett in leven is, dat een Braziliaansch ingenieur hem in het gebied, waar hij exploreerde, heeft aangetroffen. Schier ongelooflijke ge ruchten vliegen door de pers van ge heel de wereld en vooral de Britsche pers fantaseert er lustig op los. Zoo houdt een van de groote Londensche bladen stijf en strak vol, dat Fawcett een vrij willig kolonistenbestaan leidt en er niet meer aan denkt, naar de beschaafde wereld terug te keeren. De maagdelijke aarde, het geluk van het alleenzijn, zou hem zoodanig hebben aangetrokken, dat zijn besluit in dat opzicht vast zou staan. Een onvoorzien gevaar zou, wan neer dit juist blijkt, overwonnen heb ben, de bekoring, die uitgaat van het onbeperkt heersclien over onmetelijke gebieden, eeuwig te zijn in de nabijheid vanwaar wij kwamen en waarvan wij ons, alle moderne beschaving ten spijt, nooit geheel kunnen losmaken: de na tuur. De nieuwe verrassende mededeelingen over de drie Engelschen zijn afkomstig van den Braziliaan Courteville, die in opdracht van zijn regeering een auto- reis door het land maakte, die bijna een jaar heeft geduurd en die Fawcett ver van Diamantino, de laatste plaats, die op de kaarten is aangegeven, heeft aangetroffen. Daar, op een malariavrij plateau, mesten de onderzoekers zich hebben teruggetrokken nadat Rimell van een gevaarlijke slangenbeet is genezen. Buiten het bereik van een hun vijandig gezinde Indianenstam zouden zij daar als moderne Robinsons leven. Zij moeten een stuk land in cultuur, hebben gebracht en houden zich onledig met jacht en visscherij, zonder daartoe iemand ver gunning te moeten vragen. Of niet misschien ook de aanwezig heid van diamanten in deze provincie een rol speelt, is, gelijk de president van de Royal Geographical Society te Lon den, Dr. D. G. Hogarth, aan een verte genwoordiger van de „Daily Mail" mede deelde uit de nog zeer onvolledige be richten van den Braziliaan niet op te maken. Mogelijk is het evenwel, dat de expeditie ook den rijkdom als de bron van het menschelijk geluk beschouwt. Zeer merkwaardig zijn de mededeelin gen, die mevrouw Fawcett na ontvangst van het groote opzienbarende nieuws over haar echtgenoot heeft gedaan. Zij had geweten, dat in September nieuws van haar man en haar zoon te wachten was en zij ontving deze zekerheid langs een ook tegenwoordig nog ongewonen weg, langs den telepathischen. Zij zegt via derden in den loop van den tijd vier telepathische berichten van haar man te hebben ontvangen; zij is daardoor voortdurend op de hoogte gebleven. In ieder geval zal het mysterie van de Fawcett-expeditie naar alle waarschijn lijkheid binnenkort geheel worden opge helderd. HET TOONEEL. VEREENIGD TOONEEL. HET CHINEESCHE LANDHUIS. Het was gisteren de avond voor Van Dalsum. Wat Van Dalsum in de rol van den Chinees Yuan Sing in „Het Chineeeche Landhuis" gaf, was van zulk een geconcentreerde, gespannen dramatische kracht, zoo sterk en in nerlijk levend, dat hierdoor de avond belangrijk werd. Doch hierdoor ook alleen. Want het stuk van Marion Os mond en James Oorbet behoort tot een genre, dat sterk aan het Grand Guignol herinnert, een soort, dat enkel sensatie, doch geen oogenblik van wer kelijke ontroering kan wekken. Het groote drama, dat het conflict tusschen het Oosten en het Westen geeft, moet nog altijd geschreven worden. Het Chineesche Landhuis is niet veel meer dan een griezelstuk, dat evenals een magasine-verhaal een publiek in spanning moet houden, maar dat geen oogenblik ons binnenste raakt. Met welke paardenmiddelen deze En- gelsohe schrijvers werken om ons te overtuigen of liever om de menschen „de stuipen op het lijf te jagen" kan het best blijken uit het weergeven der intrigue. Sadie Sing, een Engelsche vrouw, is imet een rijk Chineesch edelman in Malaka getrouwd. Zij is evenals haar bij hen inwonende zuster Charlotte hierom door de Engelschen te Singa pore geboycot en voelt zich eenzaam en ongelukkig met den Oosterling, van wden zij als Europeesche zoo heel ver afstaat. Wanneer zij bij de afwezig heid van Yuon Sing een jongen En gelschman ontmoet, is zij al spoedig car der zijn bekoring en het duurt niet lang, of zij ontvangt hem 's nachts in haar huis. Maar dan komt onver wachts Yuon Sing, de Chinees, terug. Hij vindt den vreemdeling op het erf, doch als Oosterling weet hij zich te be heer schen. Hij begroet hem hoffelijk zonder dat zijn uiterlijk iets van zijn innerlijke ontroering verraadt. Doch Charlotte voelt het gevaar en offert zich voor haar zuster op. Zij stelt den jongen Engelschman aan Yuon Sing als h&é-r verloofde voor en gelooft daar door de situatie gered te hebben. Maar de Chinees koestert onmiddel lijk wantrouwen en als hij zekerheid heeft door zijn bedienden, laat hij den Engelschman, die hem bedroog, door een kat met vergiftigde nagels om het le ven brengen. Die poes is het eerste exemplaar uit deze Engelsch-Chineesche gruwelkamer. Want wij zijn er nog lang niet. Wanneer Yuon Sing zijn vrouw de waarheid heeft afgeperst door bedrei ging met opsluiting in zijn huis te Sin gapore en door de sterke armen van twee Chineesche beulsknechten, laat hij zijn vrouw onder krijschend gehuil van het slachtoffer door de twee beulsknechten wegvoeren, hetgeen hy Oostersch-cynisch „op zijde stellen" noemt. Wat er met haar gebeurt, laat hij aan onze fantasie over. En als heel de zaal nog zit te griezelen over het lot van de arme Sadie Sing, vraagt hij Charlotte die hij niet anders aan spreekt dan met „Hart van Jade" om haar zuster bij hem te vervangen. Het zal niemand verwonderen, dat Charlotte, na de ondervinding door haar zuster opgedaan, voor de uitnoodiging bedankt, te meer, omdat zij juist haar woord verpand heeft aan Richard Mar quess, den broer van den door middel van de poes vergiftigden Engelschman uit I. Haar weigering heeft ten gevolge, dat ook zij in dit mysterieuse huis wordt opgesloten! En alsof dat nog niet genoeg was voor dezen Chineeschen blauwbaard, laat hij de Maleische baboe, die de trouwe hulp is van haar Engelsche meesteres, voor het einde van het derde bedrijf op dezelfde wijze als Sadi door de beulsarmen wegvoeren en wy worden tot onze verkwikking zelfs vergast op een gekrijsch van het slachtoffer achter de schermen, dat in de verte doet den ken aan de laatste hoorbare levensuitin gen van een geslacht wordend varken. Na het zien en hooren van al deze gru welijkheden gingen wij de pauze in. De laatste acte geeft ons den strijd tusschen Richard, den Engelschman en Yuon SIng, welke strijd op Chineesche wijze wordt uitgevochten. Want Yuon Sing, die meent, dat een der twee min naars te veel op de aarde is, laat voor hen beiden in twee glazen, waarvan één vergiftigd is. champagne inschenken. Het lot moet beslissen. Wie uit de ver giftigde bokaal drinkt, zal van de aarde verdwijnen. Met sloïcynsche kalmte ver telt de Chinees dit aan zijn Engelschen tegenstander, als deze juist gedronken heeft. En dan volgt een tooneel, waarin en grootsch het drama, dat den strijd tusschen het gele en blanke ras geeft, 1 zou kunnen ztfn. Want terwijl de Ooster ling kalm, in opperste berusting afwacht, volkomen vertrouwd met de gedachten aan den dood, kronkelt de Engelschman zich in bochten bij den angst alleen, dat hy misschien sterven zal. In deze tegenstelling tusschen de twee rassen was even iets. van werkelijk dra matische werking dat trof. De Chinees wacht in suprème kalmte den dood, dien hij voelt naderen, af en als de En gelschman met Charlotte verdwenen is, gaat hij langzaam over naar dat andere leven, dat beter zal zijn dan het be staan hier op aarde. Dat het leven van een Europeesche aan een Oosterling gebonden vrouw diep tragisch kan zijn en dat in deze verhouding het drama als voor het grij pen ligt. niemand, die het Oosten kent, zal dat betwijfelen. Maar van deze die pe tragiek van hot verschil der rassen laten de twee Engelsche schrijvers ons niets voelen. Zij werken met paarden middelen en zc:':en hun effect enkel in uiterlijke griezeligheden. die ons irriteeren maar geen oogenblik ont roeren. En ook de Oostersche quasi-mys- tieke stemming voelen wy enkel als, laat ik het maar populair zeggenverlak kerij", er" om het publiek lekker prikkelende sensatie te bezongen. Met kunst heeft een stuk als dit Chineesche Landhuis niets te maken. Het behoort thuis onder de rubriek der „rolprent" meer dan onder „tooneel". Maar er viel zooals ook dikwijls by de film van prachtig spel te genieten. Wat Van Dalsum in dit stuk geeft als de Chinees Yuon Sing is in waarheid iets heel bijzonders. Dat is spel van een sterk innerlijk gespannen kracht. Zooals hij over het tooneel gaat, zijn handen met de lange magere vingers beweegt en voortdurend als naar binnen leeft, is hij wel volkomen een Oosterling. En in het laatste bedrijf ging zijn spel boven het individueele uit, voelden wij werkelijk even het ras in heel die suprème hou ding van den Oosterling voor den dood. Zijn sterven was een staaltje van opper ste tooneelspeelkunst en het was waar lijk geen wonder, dat het publiek van Dalsum hierna een geestdriftige ovatie bracht. Van Dalsum beheerschte gisteren zoo volkomen het tooneel, dat de anderen geheel in de schaduw bleven. Henri Eerens was weinig overtuigend, in zijn angst voor den dood evenmin als in zijn uitgelaten vreugde, wanneer hij hoort, dat hij zal blijven leven. Het was alles zeer uiterlijk tooneelspel,, dat geen moment van binnen uitkwam. Minny ten Hove kon niet tegen Yuon Sing op en ook Nel Stants hoewel beter was nu en dan vrij mat en stond herhaalde lijk buiten haar rol. Het leek my toe, dat geen der twee dames vee! voor het melo drama voelen. Kommer Kleyn was een wel heel koele minnaar, die het geval nogal erg kalm opnam. Het was werke lijk niet aan het „Europeesch" element te danken, dat er gisteren dikwijls stem ming op het tooneel was. Hiervoor zorg. den van Dalsum en de twee zwijgende Chineesche bedienden, Frits van Dijk en Dom de Gruyter, die nu en dan de sfeer van het Oosten op de planken wis ten te brengen. Wat wij ook van Nel Knoop kunnen zeggen, die heel goed was als de Maleische baboe. Het Vereenigd Tooneel heeft van dat Oostersche stuk veel werk gemaakt. Vooral het decor in I gaf stemming en ook in zijn regie heeft Verkade nu en dan de mystieke sfeer van het Oosten weten te suggereeren. Vooral aan het slot! Jammer, dat al deze moeite en zorg niet aan een stuk van meer innerlijk ge halte zijn besteed. J. B. SCHUIL. JACOB VAN LENNEP'S JUBILEUM. DE PRIJZEN VOOR DEN TOONEEL WEDSTRIJD. Voor den internationalen tooneelwed- strijd, die ter gelegenheid van het 20- jarig bestaan van de Kon. erkende Haarl. Tooneelvereeniging „Jacob van Lennep" hier ter stede wordt gehouden, is een groot aantal prijzen beschikbaar gesteld. Hieronder volgt een overzicht: Eereprijs: Zilveren lauwerkrans voor de beste uitspraak. Aangeboden door den beschermheer Jhr. O. van Lenncp. Eereprys: Verguld zilveren medaille voor het beste samenspel. Aangeboden door Ned. Tooneel Verbond afd. Haarlem en omstreken. Eereprijs: Zilveren Eeker voor de beste regie, aangeboden door den heer Willem Hunsche, regisseur van Jacob van Lennep. Eereprys: Zilveren lauwertak, beste tooneelaankleeding, aangeboden door een lid van verdienste. Eerste prys f 300: Beste opvoering en gouden medaille, aangeboden door het Eere-Comité. Tweede prijs f 200: Beste opvoering en verguld zilveren plaquette, aangebo den door de gemeente Haarlem. Derde prijs f 100: Beste opvoering en zilveren plaquette, aangeboden door Ver. voor Vreemdelingen Verkeer Haarlem en Omstreken. Vierde prijs f 50: Beste opvoering en verguld zilveren medaille, aangeboden door de Liedertafel Haarl. Zanggenot. Eerste prijs: Beste speler, verguld zil veren medaille, aangeboden door de di rectie van Haarlem's Dagblad. Eerste prijs: Beste speelster, verguld zilveren medaille, aangeboden door de directie van de O. H. Ct. Tweede prys: Beste speelster, verguld zilveren medaille, aangeboden door den heer Dr. Tjebbo Franken, Seer. Ned. Tooneelverbond, afd. Haarlem en om streken. Tweede prijs: beste speler, verguld zil veren medaille, aangeboden door den heer H. C. Kloet, lid van verdienste. Eerste pr.: beste speler bijrol, verg. zil veren medaille, aangeboden door den 2den regisseur der Vereeniging. Eerste prijs: beste speelster bijrol, verguld zilveren medaille, aangeboden door den 2en Regisseur der Vereeniging. Publieksprijs: verguld zilveren medaille aangeboden door den Werkenden Kring „Jacob van Lennep". Twee gouden draagmedailles als extra personeele prijzen, ter beschikking van de Jury. De prijzen zijn van 5 tot 16 October tentoongesteld in de etalage van den heer P, Joh. Rooij, Gcd. Oude Gracht 9. HERDENKING EMILE ZOLA. 't Was Donderdag 25 jaar geleden, dat Emile Zola overleed. De vereeniging „Les Amis de Zola". die ieder jaar een bezoek brengt aan het huis te Medan waar de schrijver van „Les Rougon-Macquart" langen tijd heeft gewoond, zal ditmaal een bijzondere pelgrimage houden. „Comoedia" heeft getracht door een enquête de Fransche schrijvers er toe te brengen hun oordeel nog eens te for muleeren, maar de antwoorden zijn, al dus het Hbld., over het algemeen weinig belangwekkend. Schrijvers als Léon Daudet en Henry Bordeaux, die toch door hun geheele le vensbeschouwing lijnrecht tegenover Zola staan, nemen een houding aan alsof het niet meer de moeite waard is zich boos te maken over den reus van Meaan. Daudet herinnert er aan, dat Anatole France in 1887 in de „Temps" naar aan leiding van „La Terre" schreef, dat Zola tot die ongelukkigen behoorde voor wie het beter ware nimmer geboren te zijn, omdat hij een zonde had begaan waarvoor geen vergeving bestaat, de zonde tegen den goeden smaak Maar Daudet doet dit alleen om te ver klaren, dat Zola niet belangrijk genoeg is om zooveel verontwaardiging op te wekken. Rachilde, die toch waarlijk niet van pruderie kan worden verdacht, is ook al slecht over Zola te spreken. Zy noemt zijn invloed op de jongeren noodlottig. Merkwaardig is dat het gunstigste oordeel geveld wordt door J. H. Rosny ainé en Gustave Guiches, die Zola thans tot de drie grootste schrijvers van zijn generatie rekenen, ofschoon zij bij het verschijnen van „Le Terre" het befaam de „Manifest des Cinq" onder teeltenden waarin dit boek werd gebrandmerkt als: „le reliquat de compte d'une série de chutes, l'irrémédiable dépravation mor bide d'un chaste." INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cent» per regel. HANDELSBLAD GRATIS Zij, die zich thans als kwartaal- abonné opgeven, ontvangen het Handelsblad tot 1 Oct. gratis. Abonnement 1.90 p. maand en 5.50 per kwartaal. Buiten Am sterdam verhoogd met 20 ct. per maand voor verzending. Abonnementen op te geven bij het Bijkantoor Handelsblad (Wensing's Alg. Advert.-Bureau) TEMPELIERSSTR. 32 Telefoon 10209 18 EéN BOND VAN TECHNICI? EEN VERGADERING VAN TECHNISCHE AMBTENAREN. Het bestuur der afd. Haarlem van den Centr. Ned. Ambtenaarsbond heeft tot de technische ambtenaren by de Over heidsbedrijven te Haarlem de volgende circulaire gericht: Het is ons bekend, dat in den laatsten tijd pogingen in het wefk worden gesteld om de technici bij de Rijks-, provinciale en gemeente-bedrijven in de provincie Noord-Holland in één neutralen bond te vereenigen. Dit zou gemotiveerd worden met de bewering, dat de belangen der techni sche ambtenaren in de Centrale bonden op welken grondslag dan ook niet voldoende zouden kunnen worden be hartigd, omdat deze groep door zijn be trekkelijk gering aantal noodzakelijk in de verdrukking zou moeten komen. Als dit inderdaad het eenige of al thans het hoofdmotief is, om de tech nici in een afzonderlijken bond te ver eenigen, dan meenen wy, dat deze reden niet voldoende steekhoudend is om tot zulk een formatie te moeten besluiten. Het moge in andere centrale organi saties misschien door een minder juiste groepsverdeeling leiden tot zwakkere be hartiging van de belangen der technici, in onzen bond hebben wij de ervaring opgedaan, dat daarvoor geen vrees be hoeft te bestaan. Voorts meenen wij nog ten overvloede ernstig de technici te moeten waarschu wen voor een dergelijken stap, die schijn baar voordeel zal brengen aan hun groepsbelangen, doch in wezen leiden zal tot versnippering van kracht die de amb tenaren nu toch wel in 't verleden tot hun schade hebben ondervonden. Nog andere redenen zouden kunnen worden aangevoerd, waarom het opge komen plan ten sterkste moet worden ontraden, doch de uiteenzetting daar van laat het bestuur gaarne over aan onzen bondsbestuur W. Luberti, die op Dinsdag 4 October a.s. in „De Nijver heid" de zaak van al of niet-aansluiting in één bond van technici wil bespreken. BAZAR GOEDE TEMPELIEREN Men schrijft ons: Gisteravond was ik op den bazar in 't gebouw St. Bavo, Smedestraat. Dat daar voor veel attracties wordt gezorgd is waar. Wij troffen een tentje aan waar een der dames „Drabbelkoeken" ver kocht. DrabbelkoekenOnze ge dachten gingen terug naar weleer, toen wij ze kochten te Leeuwarden naar ik meen op de Kelders of Droefstreek en bij den bakker op 't dorp; wat waren ze toen heerlijk! Maar nu overheerlijk! Ik heb er wat meegenomen om mijn huisgenooten te trakteeren. Maar wie was daar ook? De van ouds bekende Nathan Hers met zijn lucifers. Thans een nieuw soort, voorzien van een spreuk op elk pakje en op elk doosje. Een mooi v propagandamiddel Aan dezen bazar is ook nog verbonden een verloting van fraaie pryzen, waar onder een salonameublement enz. Ik heb mijn kwartje er ook aan gewaagd, mis schien win ikDe verloting on der toezicht van de politie heeft Za terdagavond plaats en wordt Maandag in de bladen bekend gemaakt. 't Is in één woord een bezoek wel ■waard. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 CENTS PER REGEL. NIEUWE ELECTRISCHE ARR.-RECHTBANK. UITSPRAKEN F. H., wonende te Gorcum, appèl over treding Art. 436 W. v. S. f 100 boete subs. 20 dagen hechtenis o. v. P. H. M., landarbeider, wonende te St. Willebrord, mishandeling, drie maanden gevangenisstraf o. v. R. A. J. E. G., wonende te Voorburg, appèl overtreding Motor- en Rijwielwet, f 8 boete subs, een dag hechtenis o. v. C. R., stalhouder, wonende te Edam, appèl overtreding Alg. Politiever. van Edam, f 3 boete subs. 1 dag hechtenis. J. v. G., gemeente-arbeider, wonende te Amsterdam, appèl overtreding Vis- scherü'wet, f 2 boete subs. 2 dagen hech tenis o.v. S. R., wonende te Broek in Waterland, appèl overtreding Alg. Pol. Verordening van Broek in Waterland f 0.50 boete subs, een dag hechtenis o. v. J. H. H., vischhandelaar, wonende te Haarlem, appèl overtreding Ver. op de winkelsluiting der gem. Haarlem, f 25 boete subs. 5 dagen hechtenis o. v. A. W., wed. J. G. E., winkelierster, wo nende te Santpoort, appèl overtreding wet op de Artsenybereidkunst. Vrijge sproken. J. G., wonende te Wormerveer, appèl overtreding Ver. betreffende het venten met melk. Vonnis Kantonrechter Zaan dam bevestigd. „NIEUW LEVEN" Wij ontvingen van de Geheelonthou ders Tooneelvereeniging „Nieuw Leven" den Tooneelgids voor het speelseizoen 1927/1928. Woensdag 12 en Donderdag 13 October wordt gegeven „De Vrijbuiter" spel in drie bedrijven door Hans Martin. De rol len van Rudolf Verburg en Annie Ver burg in dit stuk worden vervuld door den heer C. H. Vosshard en mevr. T. VosshardDykstra, die dan 1212 jaar werkend lid van „Nieuw Leven" zullen zyn. Zaterdag 19 November volgt dan een cabaretavond met bal met muzikale me dewerking van de Jazz-band Ever Fun. Balmuziek van Mr. Stoeken's Band. Woensdag 28 en Donderdag 29 Decem ber wordt „De Motor" opgevoerd, too neelspel in drie bedrijven door J. van Randwijk. Zaterdag 25 Februari: bal masqué in de Gemeentelijke Concertzaal en Woensdag en Donderdag 21 en 22 Maart: opvoering van „Het Voorbeeld", tooneel spel in 4 bedrijven door Suze La Chapelle Roobol. Woensdag en Vrijdag, 2 en 4 Mei, wordt tot slot opgevoerd: „Ketty jokt nooit", blijspel in drie bedrijven naar het Amerikaansch van Miss Margaret Maye. Alle tooneelavonden worden gegeven in Schouwburg aan den Jansweg. Er worden pogingen aangewend cm voor den cabaretavond Jean Louis Pi- suisse met zijn gezelschap te engageeren. SYNAGOGEDIENSTEN NED. ISRAëL. GEMEENTE Sabbath: Vrijdagavonddienst bij den Ingang te 6.30 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1.30 uur. Avonddienst te 7.17 uur. Werkdagen: Ochtenddiensten te 6.15 uur. Zondag ochtend te 6.45 uur. Avonddiensten te 7.45 uur. Woensdag: Middagdienst te 12.30 uur. Vrijdag: Ochtenddienst te 6.45 uur. Jom Hakipoeriem: Kol Nidrei te 5.50 unr. u Predikatie voor het gebed Ja'aleh. Ochtenddienst te 6 uur. Talmoed Torah: Zondagavond te 7 uur. Maandag en Dinsdag te 7.15 uur, 's avonds De Avonddiensten op de Werkdagen, alsmede Talmoed Torah, worden verricht in het Gemeentegebouw, L. Wijngaard straat 14. De overige diensten vinden plaats ter Synagoge, L. Begijnestr. 11. ONTHEFFING WINKELSLUITING. B. en W. van Haarlem maken bekend, dat zy ten aanzien van de winkels op de tentoonstelling, welke door de Ver eeniging „De Derde Orde van St.-Fran- ciscus" wc rit gehouden in het perceel Nieuwe Groenmarkt 12, ingevolge de verordening op de winkelsluiting ont heffing hebben verleend van de ver bodsbepalingen van die verordening in dier voege, dat die winkels op 2, 3 en 4 October 1927 tot des namiddags 10 uur voor het publiek mogen geopend blij ven, waarin mag worden verkocht en het verkochte medegenomen. GELDLEENINGEN Gedeputeerde Staten van Ncord-Hol- land stellen voor ten laste van de Pro vincie aan te gaan geldleeningen tot zoodanige nominale bedragen als noodig zullen blijken om een som te verkrijgen ter voldoening van: a. f 284.200 wegens bijdrage voor den bouw van een nieuwe sluis te IJmuiden, met bijkomende werken en verbetering van het Noordzeekanaal: b. f 1.505.000 wegens kosten van uit breidingswerken ten behoeve van het Provinciaal Electriciteitsbedryf; c. f 507.000 wegens kosten van uitbrei dingswerken ten behoeve van het Pro vinciaal Waterleidingbedrijf; d. f 15.000 wegens kosten ten behoeve van de ontginning van het landgoed on der de gemeente Castricum; e. f 15.000 wegens bijdragen aan de Provinciale Ziekenhuizen voor onvoor ziene werken van buitengewonen aard. Te bepalen, dat deze leeningen zullen worden aangegaan tegen een rente van ten hoogste 5 pet. 's jaars, dat de aflos singen als volgt zullen geschieden: de sub a genoemde leening in 40 ja ren; b. 40 jaren. c. 40 jaren, d. 40 jj^en; 9. 10 jaren. 20 VRIJGELATEN. v. G., als verdacht van onzedelijke handelingen met minderjarigen te Haar lem in het Huis van Bewaring ingeslo ten, is Donderdag weder op vrije voeten gesteld. PERSONALIA. De volgende gediplomeerden der af- öeeling Werktuigbouwkunde van de M. T. S. te Haarlem zyn geplaatst: de heer M. J. Kingma. als assistent bij het Ingenieursbureau N.V. André de la. Porte en Co. te Haarlem; de heer W. Slaterus als werktuigbouwkundig teeke naar bij de Stoomvaart Mij. Nederland: te Amsterdam; de heer J. Smolenaars als constructeur bij de N.V. Transport- werkt.- en Machinefabriek v.h. G. B. Sanders te Enschedé. Van de afdeeling Electroteehnlek: de heer C. A. J. de Mare als elecfcro-techn. teekenaar bij het Gem. Electriciteits- bedrijf te Rotterdam; de heer J. P. J. Schipper in tijdelijken dienst bij het Gem. Electriciteltsbedrijf te Haarlem, GEVONDEN DIEREN EN VOOR WERPEN. Terug te bekomen by: A. Heck. Kampervest 23, armbandje; p. v. d. Haak, Oostvest 72, gryze werk broek, K. Stellens, Spaarne 36, broche; A. v. Huisen, Gaelstraat 8, statuten- beekje; P. Hooidonk, Vlamingstraat 14, zwarte ceintuur; C. Have, Burgwal 31 c rood, ceintuur; G. Houbeyn, Keyzer- straat 7, paarlencollier. B. de Haan, Tet- terodestraat 59, schoolétui met inhoud; M. Bckker. 2de Zuid-Polderstraat 15. foto en visitekaartje t.n. J. Smitz-Peper» M. Raar, Hofdijkstraat 14,zilveren da meshorloge; L. Burger, Jacobynestraat 28, armbandhorloge; Kennel „Fauna", Paxklaan: bruin hondje, gebracht door Koning, Kruisweg 24 a; Oranje Katje, gebracht door Meyers, Nassaulaan 34e. gryze kat, gebracht door Wed. Bakker, Dr. Leijdsstra&t 80, B. Molbacht, de Clercqstraat 120, kindermuts; J. Koï- laard. Jan Nieuwenhuizenstraat 8, ma trozenmuts; G. J. v. 't Vlie, Gen. Jou- berts traat 48. dames regenmantel; J. v. d. Linden, werf „Figee", kindermutsje, W. Willemse. Oranjeboomstraat 148, nc'-itiebcekje; S. Postma. Semarang- straat 2, damespor'emonnaieW. Hoek Jan de Eraaijstraat 6, kir.derpcrtem.cn- naie met inhoud; B. Goosen, Kiene Houtstraat 77 a. portamrr.ns.ie met in houd; W. Bakker. Erouwersvaart 16a, heerenportemonnaie met inhoud; H. Blazer, KI. sterstraat 2 zwart, schort; De Klerk. Erappemerstraat 17, gymn. schoen: N. Aandckerk, Brouwersvaart 96. beige damesschoen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. De Leste kwaliteit bij jq Leidsche Plein Te'cfoon 10773 BENNEBROEK. Getrouwd: A. de Wit en N. Ciay. Overleden: G. Brouwer Wed. P. Lammers 63 jaar. Bevallen: N. Bakker—Vermaat d. HAARLEMMERMEER. Bevallen: G. EveleensOnos, zoon; G. MaaslandSuur, zoon; W. van Hoof Bouwer, 2 dochters. Overleden: Leendert van Andel 73 j., gehuwd met A. Knibbe. Gerrit Jakob Bakker, 28 j.. gehuwd met M. Kooijman Ar.tonïa Cornelia Prijssers, 35 jaar, on gehuwd, dochter, van M. Pruyssers. HEEMSTEDE. Ondertrouwd: S. Oppenkamp en E. M. Mohrmann; P. J. Nachtegeller en H. J. v. Loevesyn. Getrouwd: W. R. v. d. Heyden en M. M. M. Péschar. Bevallen: I. Scholten—Kramer d.; M. E. FrankenSpronk z.; J. C. Cor- nelissensEvers d. ZANDVOORT. Geboren: Loekie. dochter van J. Broersma en C. Westheider. Ondertrouwd: D. Paap en F. H. de Vries. Getrouwd: J. va.n Zytveld en C. C. Verver. Overleden: C. A. Becker, weduwe v. H. C. Kriege. oud 69 jaar. Aldabi 29 Sept. n.m. van Rotterdam naar Hamburg. Alkmaar 29 Sept. te Amsterdam van Chili. Andyk 28 Sept. n.m. van Bombay, Rotterdam naar Kurrachee. Blijdendyk 29 Sept. des middags 12 uur 630 myl West van Valentia, Rot terdam n. Montreal. Indrapoera 29 Sept. n.m. 1 uur te Bremen van Hamburg. Indrapoera 29 Sept. n.m. 1 uur van Marseille, Rotterdam n. Java. Padembang 29 Sept. v.m. 11 uur te Bremen van Hamburg. Pafcria 29 Sept. van Perim, Batavia n. Rotterdam. Prins der Nederlanden 29 Sept, v. Colombo, Batavia n. Amsterdam. Ridderkerk p. 29 Sept. nm. 8 uur Vlissingen, Bombay l.v. Antwerpen n. Rotterdam. Rietfontein 29 Sept. te Kilindi van Port Soedan. Rijperkerk 29 Sept. n.m. van Rot terdam n. Kaapstad. Van Rensselaar 29 Sept. te Amster dam van w.-lndië.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 13