STADSNIEUWS DE PROVINCIALE BEGROOTING VOOR 1928. FLITSEN A. WEILL, Barteijorisstraat 26 28, BONTWERKER NieuwemodellenBontmantels j§ IMHMMMMWW LANGS DE STRAAT FEUILLETON Het Huis met de Pijl IIAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 30 SEPT. 1927 Saldo 1925: 2.633.489.44V2 DE BELASTINGEN. Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land bieden de ontwerp-begrooting voor 192S aan. Het totaal der inkomsten en uitgaven is geschat op 19.289.830 zoodat op geen batig saldo is gerekend. Het batig sakio van den dierst 1925 waarover nog niet beschikt was. name lijk 2.633.489.44 1/2 is onder de inkom sten opgenomen. In hun toelichting schrijven Ged. Staten: Het batig saldo der rekening over het dienstjaar 1925 bedraagt ƒ2.633.489.44 1/2 en is dus nog 250.000 a 300.000 hoo- ger dan ten vorigen jare bij de aanbie ding der begrooting voor 1927 werd ge schat. Het is aan deze gelukkige om standigheid te danken, dat wij u kun nen voorstellen, bh behoud van om streeks hetzelfde bedrag voor onvoorziene uitgaven, de heffing van opcenten op de Rijksbelastingen, welke nu reeds vier jaren heeft gegolden, ook nog voor 1928 te handhaven, niettegenstaande bij de samenstelling der begrooting re kening is gehouden met de bepalingen der Wet van 28 December 1926 tot wij ziging cm. van de Wet op de Personeele Belasting en met het ingediende wets ontwerp tot wijziging der Wet op de Inkomstenbelasting 1914. Zooals in de Memorie van Toelich ting bij de desbetreffende posten wordt opgemerkt, is met het oog hierop de hoofdsom der kohieren van de perso neele belasting, die als grondslag voor de raming heeft gediend, met 1/4 en die der kohieren van de inkomstenbe lasting met 1/5 verminderd. Gaat hier mede de Provincie feitelijk over tot de zelfde belastingverlaging als het Rijk, in het aantal der te heffen opcenten komt die verlaging niet tot uitdrukking. Of schoon wij de hoop koesteren, dat ook voor 1929 nog met dit aantal zal kunnen worden volstaan, meenen wij er reeds nu op te moeten wijzen, dat de lagere heffing waarschijnlijk niet zal kunnen worden gehandhaafd, als de gunstige invloed der hooge opbrengsten in de vroegere jaren zijne werking niet meer zal doen gevoelen. De opbrengst der belastingen is als- volgt geraamd: 20 opcenten gebouwde eigendommen 777.160. 20 opcenten on gebouwde eigendommen 146.660. 20 opcenten personeele belasting 1.227.500. 5 opcenten ryksinkomstenbelasting 1.227.325. 5 opcenten vermogensbelasting 147.745. 665.000 is uitgetrokken als bijdrage van derden in de kosten van rente en aflossing der leening gesloten voor het bestrijden der uitgaven door de provin cie gedaan in verband met en als gevolg van den watersnood. Het hoogheemraad schap zal betalen 342251.06. 2.326.200 is uitgetrokken voor een te sluiten geldleening. Onder de uitgaven zijn de volgende posten: jaarwedden ambtenaren en bedienden der provin ciale griffie 250.000, idem van den prov. waterstaat 175.000, onderhoud van wegen 350.000, fonds ter bestrij ding van de kosten van aanleg en on derhoud van wegen 750.000, posten van onwaarde inzake belastingen 750.000, bijdragen aan Handelsscholen 80.000. Nijverheidsonderwijs 250.000. school en werktuïnen 6.800, buitenge woon L-. O. 50.000. bijdragen verple ging behoeftige krankzinnigen 819.000, kosten van verpleging van behoeftige krankzinnigen welke rechtstreeks door de provincie worden betaald 1.080.000, bijdragen werkverruiming en bestrijding werkloosheid 200.000, bijdragen aan vereenigingen en stichtingen ten be hoeve van de verpleging van zwakke en prae-tuberculeuze kinderen en herstel- lings- en vacantiekolonies 180.000, bij drage N. H. vereeniging tot bestrijding der tuberculose 35.000, bijdragen aan de gemeenten ten behoeve van de ver pleging van tuberculoselijders 100.000, bijdrage ten behoeve van de drankbe strijding 3000, bijdragen openbare leeszalen 36.000, voorschot prov. elec- triciteitsbedrijf 1.800.000, voorschot Prov. waterleidingsbedrijf 800.000, uitkeering aan het Provinciale elec- triciteitsbedrijf ten behoeve van uitbrei dingswerken 1.505.000, idem voor het Prov. waterleidingsbedrijf 507.000. De post onvoorz. uitgaven is 840.263.02 1/2. MOTOR- EN RIJWIELWET Vanwege het Provinciaal Bestuur van Noord-Holland wordt het volgende medegedeeld: Op 1 November as. treedt de nieuwe Motor- en Rijwielwet in werking. In die wet wordt bepaald, dat de rijbewij zen slechts twee jaar geldig zullen zijn. Ter voorkoming van stagnatie geldt echter als overgangsbepaling, dat voor het vernieuwen van de rijbewijzen af gegeven vóór 1 November 1925 nog eenigen tijd gelegenheid bestaat. Om moeilijkheden te voorkomen zal een ieder dus moetein nagaan of zijn rijbewijs al of niet vóór 1 November 1925 is afgegeven. Indien dat wel het geval is, is het noodzakelijk terstond een nieuw rijbewijs aan te vragen. Als met het inzenden der aanvrage wordt gewacht, kan voor een vlotten gang van zaken niet worden ingestaan. Ter loops wordt er nog aan herinnerd, dat zij die een rijbewijs hebben, dat. afgege ven is vóór 1 Mei 1924, geen vaardig heidsdiploma behoeven over te leggen, echter wel een geneeskundige verkla ring, portret enz. Aanvraagformulieren zijn aan de Provinciale Griffie en aan alle gemeente-secretarieën van Noord- Holland verkrijgbaar. Hoe gehan- derd moet worden met rijbewijzen die na 1 November 1925 zijn afgegeven, za! nader worden bekend gemaakt. KANTONGERECHT. UITSPRAKEN. J. v. S. het als bestuurder van een vierwielig motorrijtuig daarmede met zoodanige snelheid op den openbaren weg rijden, dat de vrijheid of de veilig heid van het verkeer op dien weg in gevaar wordt gebracht 15 subs. 3 da gen hechtenis. M. J. G. het te Bever wijk in een winkel brood als eetwaren in voorraad hebben hetwelk niet vol doet aan de elschen, gesteld krachtens de Warenwet 20 subs. 5 dagen hech tenis. P. H. overtreding der wet op'de openbare middelen van vervoer. Vrij spraak. C. H. K. overtreding van art. 5 van het Motor en Rijwielreglement 3 subs. 1 dag hechtenis. 1 A. G., 2 M. B. overtreding der Loterijwet 4 subs. 4 dagen hechtenis. W v. Z. overtreding der Motor en Rijwielwet 40 subs. 29 dagen hechtenis. D. D. overtreding der Motor- en Rijwielwet 80 subs. 30 da gen hechtenis. J. de S. idem 20 subs. 10 dagen hechtenis. C. P. K. overtreding der Ongevallenwet 3 subs. 3 dagen hechtenis. G. K. overtreding van het Motor- en Rijwielreglement i 5 subs 2 dagen hech tenis, A. S. Idem. Vrijspraak. B. L. idem f 4 subs. 3 dagen hechtenis. E. L. het als bestuurder van een met een paard be spannen vierwielig voertuig daarmede rijden op den openbaren rijweg op zoo danige wijze, en met zoodanige snelheid dat de vrijheid en de veiligheid van het verkeer aldaar werd belemmerd en in gevaar gebracht f 5 subs. 2 dagen hech tenis; H. F. overtreding van het Motor en Rijwielreglement f 8 subs 4 dagen hechtenis; J. S. het te Heemstede op of aan den openbaren weg baldaóigltjk aan een gordijn in een café trekken f 5 subs. 3 dagen hechtenis, W. K. overtreding vleeschkeuringswet f 5 subs. 4 dagen hechtenis, A. v. d. P. met een gewond dier arbeid doen verrichten op pijnlijke of kwellende wijze f 20 subs. 4 aagen hechtenis: J. v. Z. het te Velsen op- kooper zijnde, geen doorlcopend register houden f 20 subs. 4 dagen hechtenis; P. D. P. overtreding der Invaliditeitswet f 3 subs. 1 dag hechtenis; G. W. open bare dronkenschap f 4 subs. 3 dagen hechtenis; D. G. overtreding der 'Motor en Rijwielwet f 2 subs. 1 dag hechtenis. SOC. DEM. VROUWENCLUB. Door de afdeeling Haarlem van de Soc.-Dem. Vrouwenclub werd Woensdag avond in De Centrale een ledenvergade ring gehouden, onder voorzitterschap van mevrouw De Kier. Op 'cze ver gadering werd besloten een lees-lub te organiseeren. Uitvoerig werd van ge dachten gewisseld omtrent de te voe ren propaganda in Oct-ber welke maand door het Partijbestuur als de z.g. „Vrouwenmaand" was aangewezen. Besloten werd een algemeene propa ganda-actie te voeren en een specialer, propaganda-avond te c. ganiseeren. Op 31 October wordt er- vrouwendag J gehouden. DE 3 OCTOBER-FEESTEN TE LEIDEN. REGELING VAN HET VERKEER. Namens B. en W. van Leiden wordt ons verzocht mede te deelen, dat zij naar aanleiding van de feestelijkheden op 3 October as. bijzondere maatregelen heb ben genomen ten opzichte van het rü- verkeer. Zij hebben besloten, den toe gang tot de binnenstad voor rijpaarden, door paarden getrokken voertuigen en motorrijtuigen op meer dan twee wielen op 3 October as. van des voormiddags 7 uur tot des nachts 1 uur af te sluiten. Deze afsluiting zal geschieden door het aanbrengen van afsluitboomen op de volgende plaatsen: Morschweg bij de samenkomst van La gen en Hoogen Morschweg, Rijnsburger- weg, hoek Warmonüerweg; Haarlemmer weg. bij de Warmonderbrug en Trek- vaartbrug; Verversbrag, zijde Oude Hee rengracht; groote Havenbrug, zijde Ha ven; Hooge Rijndijk, bij den ingang Sportterrein; Zoeterwoudschen singel, hoek Heerenstraat; de Koepoortsbrug, zijde Heerenstraat; de Wiitepoortsbrug, zijde Noordeinde, terwijl de tunnel aan den Maredijk, het Paterstraatje, de Roomburgerweg, aan den Kanaalweg en de Vreewijkbrug aan de zijde van den Wittesingel door palen zullen worden afgesloten. Te volgen route bulten het afgesloten gedeelte der gemeente: 1. Van den Morschweg langs Haagsche Straatweg te Oegstgeest. Haagweg, Wit tesingel, Heerenstraat. Zoeterwoudsche weg, Kanaalweg, Hooge Rijndijk; 2. Van den Rijnsburgerweg, langs Warmonderweg naar Haarlemmerweg. Maresingel. Heerensingel. Lage Rijndijk of langs Rhijngeester straatweg, en Haagsche straatweg te Oegstgeest. 3. Van den Haarlemmerweg, zie ver der sub 2. 4. Van den Hoogen Rijndijk langs Kanaalweg, Zoeterwoudschen weg. Hee renstraat, Wittesingel en Haagweg. 5. Van den Haagweg. zie sub. 1 B. en W. brengen mede ter kennis van belanghebbenden, dat in de nabijheid van elke afsluiting gelegenheid bestaat tot plaatsing van motorrijtuigen, welke gelegenheid door borden zal worden aangeduid. De rij- en voertuigen mogen worden geplaatst in de zijstraten van den Mare singel, Heerensingel, Wittesingel en Heerenstraat, Het zal bovendien steeds geoorloofd zijn, met rij- en voertuigen en motorrijtuigen de stad door de afsluit boomen te verlaten. Zij, die binnen de afsluiting met him rij- en voertuigen en motorrijtuigen wenschen te worden toegelaten, moeten voorzien zijn van een vergunning, afge geven door den Commissaris van Poli tie. Bij het daartoe strekkend verzoek moet worden opgegeven de reden, waar om men wenscht te worden toegelaten, alsmede de plaats, waar het vervoer middel zal worden gestald. Geneeskundigen, die zich voor de uit oefening van hun practijk met een rij tuig of een automobiel naar de buiten- stad moeten begeven en vandaar weder, terugkeeren, gel leven hun aanvragen tij dig in te zenden. Het is ten strengste verboden, met een rij- of voertuig of automobiel in de binnenstad op den openbaren weg een plaats in te nemen. Verderheeft de Burgemeester van Leiden bepaald, dat op 3 October as. van 7 uur 's avonds, tot 's nachts 1 uur, het rijden met paarden, bespannen voer tuigen en motorrijtuigen op meer dan twee wielen verboden is op den Sta tionsweg, de Steenstraat, de Prirsesse- kaae, het Kort Rapenburg en den P.'jns- burgersmgel. AFSCHEID SCHOOLHOOFD Het Comité tot huldiging van den heer A. Rijs bij zijn afscheid als hoofd der school B in voormalig Schoten (thans school 36 en 47) op Vrijdag 30 Septem ber deelt mede, dat op den middag van dien dag van 3—5 uur in het gymnas tieklokaal van de school in de Soenda- straat een receptie zal worden gehouden van ouders, oud-leerlingen en andere be langstellenden. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1013 DE WINTERSLAAP Vader inspecteert ern stig zijn stroohoed oordeelt dat ie het vol gend jaar nog wel mee kan I loopt het huis door op zoek naar een veilige kast om 'm op te ber gen beseft dat er niets van terecht zal komen als-ie 'm ergens ophangt be sluit 'm in te pakken tracht het pakje in een ladenkast te bergen, maar bemerkt dat de la den niet groot genoeg zijn ontdekt verder dat alle leege doozen op zolder te klein zijn herinnert zich een oude hoedendoos in den kel der die juist goed is stopt 'm daar zorgvuldig in, zet de doos op een plank en koopt het vol gend jaar een nieuwen hoed, als gewoonlijk. (Nadruk verboden). FEDERATIE VAN JEUGDWERKBESTUREN. HET VRAAGSTUK DER JEUGDGEBOUWEN. Door het Dag. Bestuur der Federatie van Jeugdwerkbesturen is een commis sie benoemd, welke tot taak heeft: lo. een onderzoek in te stellen naar de wijze, waarop door de vereenigingen te Haarlem thans wordt voorzien in de be hoefte aan gebouwen en zalen; 2o. een onderzoek in te stellen naar de wijze, waarop in enkele plaatsen elders in deze behoefte voorzien wordt; 3o. een samenvatting te geven van de wenschen, die ten dezen aanzien in de aangesloten vereenigingen leven. De commissie is samengesteld uit Mevr. C. L. Levenkamp-Planten en de heeren H. Oets en Scholten. VOOR PA VAN DER STEUR Men schrijft ons: Op 21 October a.s. wordt in de aula van het Kennemer Lyceum een liefda digheidsavond gegeven, waarvan de op brengst wordt afgedragen aan Pa v. d. Steur. Deze staat aan het hoofd van de gelijknamige instelling te Magelang (Java), die zich ten doel stelt om ver waarloosde- en ouderlooze Indische jon gens en meisjes op te nemen en hun een deugdelijke opvoeding te geven, opdat zij nog nuttige leden van de maatschap pij worden. Dien avond zal ipen met hem in ken nis gebracht worden, met „Pa v. d. Steur", den kranigen Nederlander, den grooten kindervriend, die daar ginds in „Grooter Nederland" bescheiden en vol liefde zijn leven wijdt aan die klei nen. Dit is ons doel: „Pa" in Holland, althans in Haarlem en omstreken meer bekend te deen worden, hem en zijn vrouw en hun schoon werk. En het doel van den avond zal ten volle bereikt wor den, als velen op 21 October a.s. komen hooren en zien en hun materieelen steun geven door toegangskaarten te koopen. Het goed verzorgde programma omvat: Indische-, Oostersche en rhythmische dansen, voordrachtkunst, hawaian mu ziek, zang en Hollandsche muziek. INGEZONDEN MEDE DEELINGEN a 60 CENTS PER REGEL. TELEF. 10604 GEVESTIGD 1856 Koopt Uw bontwerk bij een Specialist. 30 Wil! lil! liillillll 7 e Amsterdam De school gaat uit! De school. De deur van de school. Het trottoir langs do school. Daarlangs een smal stuk weg,- alleen voor voetgangers en fietsen. Daarlangs een breed wandelpad met twee rijen boomen. En dan eindelijk de breede asphaltweg van den Nieuwezyds Voorburgwal, met de trams en de auto's en de verkeers drukte van de groote stad. Op het breede wandelpad loopen wachtende ma's, enkele pa's, „jufs" en dienstmeisjes. Heen en weer, heen en weer. De ma's, meestal getweeën, be spreken onderwijl huishoudelijke zaken. De pa's zijn alleenloopend. De dienst meisjes vormen schilderachtige groepen. De jufs blijken minder „gezellig" van aard en kijken langs elkaar heen. „Vier heit de klok!" Dc deur van de school gaat open. Een breede onderwijzer stapt naar buiten, keert zich onmiddellijk om en overziet de naar de vrijheid hunkerende schare. Dan treedt hü terzijde, na de waarschu wing: „Pas op voor de fietsen!" De kinderen barsten de school uit. Zoo gaat het ook met volgende klas sen, die successievelijk door mannelijke en vrouwelijke paedagogen de school uit- geloodst worden. En op - het rustige wandelpad is het in eens een gehol en een gedraaf, een geschreeuw en een gelach, dat var. het tramgebel en van het autogetoeter haast niets meer te hooren is. De ma's en de pa's worden over 't al gemeen hartelijk begroet en zij zijn spoe dig met hun kroost per tram of te voet verdwenen, maar de jufs en vooral de dienstmeisjes hebben meer moeite, om de bengels mee te krijgen. Daar zijn er een paar bezig, een waar schijnlijk al op de schoolbanken begon nen twist te beslechten. Zij ranselen er met de boekentasschen op los; schriften en boeken vliegen in het rond en ko men op den vochtigen grond terecht. Een dappere juf werpt zich tusschen de vechtenden en beduidt den aan haar zorgen toevertrouwden ongeveer negen jarigen jongen man, dat het uit moet zijn, hetgeen niet al te spoedig tot hem doordringt. Maar eindelijk verlaat hij toch, na zijn tasch weer gevuld te heb ben met geleerdheid, het terrein van zijn heldendaden. Hij werpt nog één vernie tigende blik op zijn tegenstander, die hoont: „Ga nou maar zoet met juf mee, jongetje! Morgen krijg ik je wel!" Deze dappere kan zoo spreken, want hij wordt niet „gehaald". En zoo zijn er heel wat meer. Eigenaardig: zoo blij als ze waren dat ze de school uit kon- Een stuk of drie: vier anderen genie ten samen na, met woest gespring en zwaaiende armbewegingen van de een of andere „bak", die ze waarschijnlijk onder de les hebben uitgehaald. Uit roepen als „O, jó; ik zag 't nèt!" en „Ik dacht dat ik me 'n bult lachte!" klinken uit het troepje op. En zijn dat De Genestet's Teunls en Klaartje, die „naar ouderwetschen trant een deuntje vrijen?" "^el ja: „een graf kuilrand" is er niet voor noodig; 't gaat midden op den Nieuwezijds Voorburg wal nog wél zoo goed! Vier turven hoog zijn ze (laat ik hen royaal be handelen misschien v ij f turven) maar Julia kan niet inniger naar Romeo op gezien hebben dan die kleine meid l.et naar 't ernstig-bewerenae jongelingetje met de donker-grijze cape doet! Langzamerhand wordt het minder druk bij de school; de jonge vogels zijn naar alle windstreken de groote stad inge vlogen. Heel in de verte klinken nog wat jonge, hooge stemmen. De school Is uit! J. C. E. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij W. P. van Baak, Adr. Stoopplein 3, Overveen, een gouden collier waaraan drie steentjees; T. Geerlink, Bloe- mendaalscheweg 21 Bloemendaal, een wit poesje: Rust p.a. Burgemeester van Zandvoort, een gouden damesring met 5 steentjes; G, H. Hagen. Noorder- tuindorplaan 14 Haarlem, een dames- taschje; Quarles van Uffórd, Potgieter- weg 6 Bloemendaal, een schaar; H. de Reus. Brederodeweg 114 Santpoort, een gabardine regenjas; A. Bruijnes. Bre derodeweg 7 Bloemendaal een grijze handschoen en een bril met blauwe glazen: Ossewaarde, Duinlustparkweg 9 Bloemendaal, een damesspeld; Hart man, Alb. Thijmlaan 54 Bloemendaal een klut; Oosterhof, Alb. Thymlaan 47 Bloemendaal, een jongensregen jas; P. Maas, Bloemendaalscheweg 20 Bloemendaal. een voetpomp; Zeeuwe, Dompvloedslaan 1 Overveen, een rij- wielbelastingmerk 1927; J. Fortgens, Brederodeweg B 5, Santpoort, een blauwe klut Politieposthuis Aerdenhout drie sleuteltjes aan een touwtje; aan het bureau van politie te Overveen een hulssleutel, een rozenkrans, een paardetuig (speelgoed) een maandkaart polikliniek ten name van A. W. Vol- mer, een fantasiespeld. ARBEIDERS TOONEF.LVEREEN!GING „VOORUITGANG." Voor de uitvoering op Dinsdag 4 Oc- den hollen, zoo weinig lust schijnen ze tober in den schouwburg aan den Jans- nu te gevoelen om de straat vóór school te verlaten. Eén blijft wijdbeens midden op het wandelpad staan en bijt smakelijk van een appel, dien hij met schil en al bij gedeelten naar zijn maag doet verhui zen. weg (waar Heijermans „Allerzielen" wordt opgevoerd) is een aantal kaarten beschikbaar gesteld voor werkloozen. Aan de uitvoering zelf is alle zorg be steed. Evenals vorige jaren is de mede werking verzekerd van het strijkorkest der Haarlemsche Zeilvereeniging. Naar het Engelsch van A. E. W. MASON. 17) Jim was op het punt zijn belofte te verbreken. Hy behoefde maar te zeg gen wat de eigenlijke reden was van Hanand's komst om Betty heelemaal gerust te stellen. Maar hij kon het niet doen. Hij moest zwijgen. Hij durfde haar niet eens te verteiien dat die aanklacht tegen haar alleen maar een voorwend sel was om hem naar Dy on te krijgen. Zij moest nog een poosje in ongerust heid blijven. Hij legde zachtjes zijn hand cp haar schouder. „Betty, dat mag je niet gelooven!" zei hij, terwijl hij volkomen besette hoe zwak dit alles klor.k vergeleken met wat hij haar had kur.nen vertellen. „Ik heb Hanand gadegeslagen, naar hem ge luisterd. Ik weet zeker dat hij de ant woorden op de vragen die hij je stelde, al wist. Hij wist zelfs al dat Simon Harlowe een verwoed verzamelaar was, zonder dat er een woord over gezegd was. Hij stelde vragen om te zien wat je er op antwoorden zou en stelde je af en toe op de proef, zooals hij zelf toegaf „Ja", zei Betty met bevende stem „hy stelde mij voortdurend op de proef". En elk antwoord dat je gaf, zelfs de manier waarop je het gaf", vervolgde Jim rustig, „maakte steeds duidelijker dat je onschuldig was" „In zijn oogen?" vroeg Betty. „Ja. in zyn oogen. Daar ben ik zeker van". Betty Harlowe greep zijn arm met beide handen vast. Ze drukte er haar hoofd tegen aan en door de mouw van zyn jas voelde hij hoe zacht haar wang was. ..Dank je", fluisterde ze „dank je Jim", en ze glimlachte terwij! ze zijn naam uitsprak. Ze bedankte hem niet zoo zeer voor het vertrouwen dat zijn woorden in haar gewekt hadden als voor de troost die zijn aanraking haar gaf. ,Jk za! wel te veel beteekenis hechten aan kleinigheden',, ging ze voort. „Waar- schijniyk beoordeel Ik monsieur Hanand verkeerd. Maar hij beweegt zich altijd tusschen misdaden en misdadigers. Hij is er zco aan gewend dat menschen ver oordeeld worden en verdwijnen dat een meer of minder, schuldig of onschuldig, er niet erg veel toe doet". „Ja, Betty, dat is een beetje onrecht vaardig van je", zei Jim Fröbisher vriendelijk. „Goed ik trek mijn woorden in", zei ze. „en ze liet zijn arm los. „Maar toch, Jim, verwacht ik alle hulp van jou en niet van hem", en ze lachte met een smeekende trilling in haar stem die zijn hart stormenderhand veroverde. „Gelukkig heb je niemands hulp noo dig" zei hij en hU was nauwelijks uit gesproken toen Ann Upcott weer in de kamer terug kwam. alleen. Ze was zoo ongeveer even groot en even oud als Betty en had hetzelfde jongensachtige figuurtje dat de meeste jonge meisjes tegenwoordig hebben. Maar in andere opzichten tot zelfs in de kleur van haar kleeren, leek ze absoluut r.Iet op het andere meisje. Ze was van top tot teen in het wit gekleed en ze droeg een greo- te goudkleurige hoed. Men kon nau welijks zien waar haar hoed eindigde en haar haar begon. ,.En monsieur Hanand?" vroeg Betty. „Die scharrelt nog een beetje alleen rond", antwoordde ze „ik heb hem alle kamers laten zien en gezegd van wie ze waren en hij zei dat hij ze nog eens goed bekijken wou en stuurde mij naar jou terug". „Heeft hij de zegels van de ontvang kamers verbroken?" vroeg Betty Har lowe „O neen", zei Ann. „Hy had ons toch al verteld dat hy dat niet doen kon zonder den commissaris". „Ja dat zei hy wel", merkte Betty droogjes op, „maar ik was er niet zeker van of hij het wel meende". „O, voor Hanand ben ik niet bang", zei Ann Upcott. Ze gaf Jim Fröbisher den indruk als of ze hem leder oogenblik kon aanspre ken met „oude jongen". De eerste schrik die ze gekregen had toen ze hoorde, dat hij er was. was heelemaal verdwenen. .Bovendien", ging ze voort en ze ging naast Betty in de vensterbank zit ten en keek vol vertrouwen naar Jim „bovendien we kunnen ons nu vol komen veilig voelen". Jlm Fröbisher hief ln wanhoop zyn handen omhoog. Ann Upcott had dus, evenals Betty een volkomen verkeerden Indruk van hem gekregen. Als deze meLsjes zijn hulp hadden ingeroepen wanneer ze byvoorbeeld in 'n open zeil bootje in levensgevaar verkeerden of op een gevaariyke gletscher of op het oogen blik dat een rhinoceros uit een of ander bosch bij den Nijl op hen toekwam, zou hy vereerd zijn geweest met hun ver trouwen. Maar nu was het een heel an dere kwestie. Ze beschouwden hem nu als hun bondgenoot tegen Hanand. „U is altUd veilig geweest", riep hy uit. Hanand Is uw vyand niet en wat my betreft, ik heb geen ondervinding en geen talent voor dit soort werk en hij zweeg met een zucht. Want de beide meisjes keken hem ongeloovig aan. „Lieve hemel, ze denken dat het een listigheid van me is!" peinsde hy „en hoe meer ik over m;in onkunde praat hoe listiger zé -my kunnen, vinden". Hij gaf het op. „Natuuriyk ben ik geheel tot jullie beschikking", zei hü. „Dank je", zei Betty. „Je laat toch je bagage uit het hotel halen, en je komt hier logeeren is 't niet?" Jim vond die uitnoodiging erg verlei- delyk. Maar aan den eenen kant zou het noodzakelijk kunnen zyn dat hij Hanand in de bioscoop opzocht; of Ha nand zou hem misschien willen spreken en zulke ontmoetingen moesten nu een maal geheim blijven. Hy zou beter doen met zijn vrijheid van beweging te be houden. „Ik wil je dien last niet bezorgen Bet ty", antwoordde hy. „Er is geen en kele reden ter wereld waarom ik het doen zou. Als je mij opbelt kan ik binnen vyf minuten hier zijn", Betty Harlowe scheen even te weife len of ze er op zou aandringen of niet. „Ik vind het zoo ongastvrij", begon ze en toen ging de deur «open en kwam Hanand binnen. „Ik heb hier mn hoed en myn stok gelaten", zei hij. Hij nam ze op en boeg voor de meisjes. „Heeft u alles gezien, monsieur Ha nand?" vroeg Betty. „Alles mademoiselle. Ik zal u niet lastig vallen voor ik het rapport met de analyse in myn bezit hebb. Goeden morgen". Betty sprong van de vensterbank af en liep met hem mee naar de hal. Jim Fröbisher kreeg den indruk alsof ze haar onaangename optreden got.d wilde maken; en toen hy haar stem hoorde klonk die naar zijn idee verontschul digend. „Ik zou het resultaat van dat onder zoek graag gauw willen weten", zei ze. „U kunt natuurlijk nog beter dan iemand anders begrijpen dat dit een moeilyke tijd voor my is. „Ik begrijp het best, mademoiselle", antwoordde Hanand ernstig. „Ik zal er voor zorgen dat het niet langer duurt dan noodig is". Jim sloeg hen gade door de open deur, terwijl ze samen in de hal ston den. Opeens voelde hy een tikje op zyn arm. Hij keerde zich om. Ann Upcott stond naast hem. Alle kleur was van haar wangen verdwenen; ze zag er bleek en wanhopig uit. (Wordt vorvolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 6