HAARLEM'S DAGBLAD DE FRANSCH-DUITSCHE TOENADERING. ONDANKS DE TEGENWERKING VAN DIVERSE ELEMENTEN. DE CRISIS IN POLEN. GEMENGD NIEUWS VRIJDAG 30 SEPT. 1927 DERDE BLAD Ernstige pogingen van Briand, Poincaré en Stresemann. De economische conflicten en de redevoeringen der vechtjassen. 'T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Dat er na de 8ste vergadering van den Volkenbond en na de tallooze zit tingen der diverse commissies dit maal wel iets is bereikt, zullen de zwartste pessimisten moeten toegeven! De re sultaten hebben wij al verschillende malen bi) diverse gelegenheden toege licht. Doch er zijn nog andere sympto men die bewijzen, dat er na de laatste Geneefsdhe bijeenkomsten wel dege lijk een krachtige neiging naar ver broedering is. Zelfs ondanks econo mische conflicten (AmerikaFrankrijk, Frankrijk—Rusland) en redevoerin gen van heet-gebakerde Duitsche, Fransche- en Belgische generaals. "t Is tusschen twee haakjes gezegd wel eigenaardig dat beruchte rede voeringen gehouden konden worden (bij Verdun, bij Tannenberg enz.) in die perioden van vooruitgang waarin de politici van groote en kleine mogend heden- werkelijk alle mogelijke en onmogelijke voorzichtigheid aan den dag leggen om de met moeite bevoch ten vredes- en ontwapeningssfeer niet te verstoren! Toch schijnt het voor alsnog onnoodig om zich ongerust te maken over enkele dikke woorden van enkele vechtjassen. Te meer als men nagaat welke de hevige averechtsche reactie er op was. En om nu op de kern van dit over zichtje terug te komen: Briand zal aan't einde dezer week aan den kabinetsraad verslag uitbrengen over de werkzaam heid in Genève. Briand schijnt echter evenals zijn collega Stresemann bang te zijn, dat d'e vervelende quaestie omtrent de schuld vraag van den oorlog roet in t eten zal gooien. Poincaré die ook met bezorgdheid den gang van zaken omtrent dit punt gade sloeg, vroeg in 't algemeen om zwijg zaamheid tot de eerst volgende bijeen komst van den Senaat, over eenige weken. Dus geen politieke redevoerin gen tot dien dag. Poincaré ziet zeer wel in, dat die redevoeringen veel kun nen bederven aan wat juist tot stand is gebracht! Men kan niet anders zeg gen dan dat Poin ca/ré's verzoek een loyale en galante geste is tegenover Duiitschland. Stresemann van zijn kant heeft ook alles gedaan. In een, al door ons ge citeerd interview, met de Petit Parisien heeft hij in zoo zorgvuldig mogelijk gekozen woorden getracht bij Frank rijk den indruk weg te nemen als zou zijn land agressief zijn! Deze pogingen om een krachtige Fr ansch-Duitsche toenadering te be werkstelligen, van Stresemann en Briand, stemmen blijde. Het feit diat, de weerbarstige ele menten ten spijt, Briand en Strese mann doorzetten, verleent die pogin gen zeer groote waarde. De wereld is er dan toch klaarblijke lijk op vooruit gegaan. F. A. Stresemann tevreden over de jongste Assemblée De „Petit Parisien" publiceert een in terview met dr. Stresemann, waarin de ze zijn tevredenheid uitspreekt over de loyale en openhartige besprekingen, die te Genève tusschen de vertegenwoordi gers van Frankrijk en Duitschland zijn gevoerd. De Duitsche minister spreekt voorts den wensch uit, dat de Fransch- Duitsche samenwerking op alle gebied steeds nauwer zal worden, zoodat er een oplossing voor de verschillende proble men kan worden gevonden en een duur zame entente kan worden opgebouwd. Duitschland, dat Locarno heeft meege maakt, vóór het tot den Volkenbond toetrad, heeft het verlangen getoond niet naar een politiek van strijd, maar naar een politiek van samenwerking, hetgeen er toe heeft bijgedragen, dat de malaise, die bij den aanvang der Assem blée was waar te nemen, verdween en waardoor aan de volken het vertrouwen is teruggegeven, dat bij liet werk van Genève zoo noodzakelijk Is. De jongste Assemblée. zoo besloot dr. Stresemann, heeft zich voor de mensch- heid zeer verdienstelijk gemaakt. GENERAAL UMBERTO NOBILE, de Itallaansche Pool reiziger, houdt lezingor in Nederland De Monzie tegen de F ransch-Russische schuldregeling? De voorzitter der Fransch-Russische schuldencommissie, senator De Monzie, heeft zich, volgens efen draadloos be richt, in een interview tegen aanvaar ding van de Russische voorstellen aan gaande de schuldenregeling verklaard. Het verleenen van industrieele credieten acht hij echter mogelijk, daar Rusland voldoende garanties bieden kan in den vorm van petroleumuitvoer naar Frank rijk. Bokanowski voor de luchtvaart. Minister Bokanowski, de minister van koophandel, heeft de Fransche regee- ring vertegenwoordigd op de jaarbeurs te Praiag. De minister, die ook minister van luchtvaart is, heeft de reis goed deels per vliegtuig gemaakt, d.w.z. de terugreis geheel, de heenreis tot Straatsburg, daar toen het weer van dien aard was, dat verder vliegen on mogelijk was. Dat is nog een gebrek aan de lucht vaart, de vlieger moet bij duisternis en mist even goed den weg leeren vinden als de zeeman. Over zy'n terugreis is de minister ech ter in de wolken, 's Ochtends om 9 uur uit Praag en 's middags om half zes te Parijs, na zeven uur vliegen, met een korte rust te Neurenberg en Straatsburg, terwijl de trein er 24 uur overdoet, is dat niet prachtig! En dan, wat zijn Beieren, Wurtemberg en Ba den met het Zwarte Woud, en ver volgens de Vogezen schoon, uit de lucht gezien. Voor een Franschman bovendien, naar de minister geksche rende opmerkte, een prachtige gelegen heid om aardrijkskunde te leeren Maar in ernst verzekerde hij ver volgens dat de Fransche luchtkoop- vaardij niet bij die van andere landen ten achter staat. Men moet echter steeds waakzaam zijn en zorgen bij te blijven. Te Praag heeft vooral de tentoon stelling van draadlooze telegrafie 's ministers aandacht getrokken. Hij is immers ook minister van posterijen? Een herinnering aan den moord te Serajetvo. Te Skopije in Zuid-Servië (het vroe gere Oeskjoeb) is de gepensionneerde spoorwegambtenaar Milan Ziganowitsj gestorven. Deze Ziganowitsjis door de Oostenrijkers steeds beschouwd als een der betrokkenen bij den moord te Sera- jewo. Hij was in Bosnië geboren en kwam in 1908 als politiek emigrant naar Belgrado. Aldaar nam hij verscheidene jaren lang deel aan de Slavische actie ten behoeve van de vrijmaking van Bos nië van de Oostenrijksche heerschappij, waaronder het land door de annexatie in 1909 definitief was gekomen. KORT EN BONDIG. Het Russische volkscommissariaat van onderwijs heeft besloten, drie Klara-Zet- tin-beurzen in te stellen. De bedoeling dezer beurzen is het, aan Jongelui, uit arbeiders- of boerenmilieu afkomstig, die met succes een Russische hooger-on- derwijsinrichting hebben afgeloopen, ge legenheid te geven, hun studie eenigen tijd in het buitenland voort te zetten. De algemeene vergadering van de in ternationale vrijmetselaarsorganisatie, die in deze maand te Parijs gehouden zou zijn, is uitgesteld en zal nu op het laatst van December, eveneens in Pa rijs, gehouden worden. Behalve te Leipzig zijn than® ook ge vallen van spinale kinderverlamming ge constateerd in Saksen. Zuid-Beieren en te Aschaffenburg in Noord-Beieren. John Ford, de broeder van Henry Ford, is op 62-jarigen leeftijd overleden. De Russische regeering heeft een me dische expeditie naar Mongolië gezonden met het tweeledig doel: rechtstreeksche geneeskundige hulp aan de bevolking te bieden, zulks in verband met de zeer slechte toestanden, welke aldaar op me disch en sanitair gebied heerschen, en bestudeering van die toestanden en de meest voorkomende ziekten. De commis sie, die uit zeven artsen bestaat, is voor zien van een grooten voorraad medica menten, instrumenten, enz. 453,45 K.M. per uur. (Van~önzen Londenschcn""correspon- dent). De wedstrijd om den Schneider-Beker, thans eenig in de annalen der sport, omdat alleen regeeringen, die de be schikking hebben over de belastingpen ningen der burgers, zich kunnen ver oorloven er aan deel te nemen, is dit maal zooals men heeft vernomen op waarlijk schitterende wijze gewonnen door Engeland. Een van 's lands jongste vliegers zorgde voor de zege en hij be reikte een gemiddelde snelheid over een afstand van 350 K.M., gebroken door veertien zeer scherpe en door zes stom pe hoeken, van 453,45 K.M. per uur. De snelheid vertegenwoordigt meteen een wereldrecord en een verbetering van het sinds eenige jaren door een Franschman gevestigde record van 447,3 K.M. per uur, behaald over een rechte baan van ongeveer 3 K.M. Een denkbeeld van de door luitenant Webster ontwikkelde snelheid krijgt men het best indien men uitrekent hoe lang hij in zijn ma chine over den bekenden afstand tus schen twee steden zou hebben gedaan. Hoe heeft men deze enorme snelheid kunnen bereiken? De Britten, die de laatste jaren in de lucht geen al te best figuur hebben gemaakt, hadden zich voorgenomen den Schneider-Bekfer dit jaar te bezitten. Reeds een jaar ge leden zijn zij aan de voorbereidingen voor den wedstrijd begonnen. De Napier- fabriek, die zich tegenwoordig uitsluitend op den bouw van vliegtuigmotoren toe legt, stelde zich tot taak den Lion- motor, die naar de ervaring had ge leerd op voortreffelijke beginselen was geconstrueerd, tot hoogere perfectie te brengen, zijn vermogen te verhoogen en ;ijn gewicht te verkleinen. Naar thans is gebleken is ze daarin geslaagd. De motor gaf 850 P.K. bij een gewicht van nauwelijks 700 Nederlandsche ponden. Er moet een grens zijn aan deze ver houding tusschen gewicht en vermogen. Of die grens thans in dezen motor, die de Supermarine 5 ter overwinning voer de, is bereikt, is waarschijnlijk maar niet zeker. Indien ze is bereikt is niet te verwachten dat vliegtuigen, bij de gel dende constructies, nog veel sneller zul len kunnen gaan dan ze thans hebben gedaan. De tweede factor, die van hoog belang is voor het bereiken van de grootst mogelijke snelheid, is de vorm van het vliegtuig, die zoodanig moet zijn, dat de luchtweerstand tot een mini mum wordt teruggebracht. Dat begin sel dient reeds in het oog te worden gehouden bij den bouw van den motor, die in den neus van het toestel moet worden geplaatst. Na langdurige en grondige proefnemingen vonden de Britsche vlieg-ingenieurs de beste me thode. De motor zelf had een zoogenaam den „stroomlijn"-vorm. En hij werd zoo danig in de fuselage der vliegmachine gemonteerd dat hij deel werd van den geheelen „stroomlijn"-vorm van het toe stel. Door modellen der Schneider-Beker machines maanden lang in wind-tünnels op de proef te stellen vond men tenslot- te den vorm, die het minimum van luchtweerstand bood. Al dat werk kost te groote sommen geld. En noch een particulier noch een particuliere fa briek kan zich zulke kosten veroorlo ven. Vandaar dat de wedstrijd om dezen beker de laatste jaren een zaak van re geeringen is geworden. Een verstikkingsgeval? Nadat men de deur van een rent meesterswoning in Teterow in Mecklen burg Schwerin met geweld had ge opend, vond men het uit vier personen bestaande gezin ontkleed en bewusteloos te bed. De beide kinderen van drie en vijf jaar waren reeds dood, terwijl de ouders nog leefden. Zij zijn naar het ziekenhuis gebracht. Pilsoedski's oppermacht. HET WEGGEJAAGDE PARLEMENT. In Bru*sel wordt een „Boekenbeurt" gehouden, georganiseerd door bekende moderne Belgische auteurs, die »r zelf, btj „stands" met eigen werk, te bewonderen vallen. Hierboven Camllle Poupeye achter zijn uitstalling. De politieke partijen -van Polen heb ben voor de zooveelste maal hun vol komen machteloosheid getoond en het parlementarisme, dat in Polen nooit bij zonder populair is geweest, heeft een slag gekregen, dien het niet te boven zal komen. Toen de onmacht van de politieke partijen, om het land te be sturen, het verleden jaar in een staat van chaos had gebracht, besloot Pil soedski, de eenige man met een ijzeren wil, dien Polen bezit, om in te grijpen. De poging van de partijen om verzet te plegen mislukten op een jammerlij ke wijze en Pilsoedski werd, zonder veel tegenstand te hebben ontmoet, heer en meester. Vrijwel alle klassen van het volk waren aan zijn kant en onder de demonstranten, die eischten dat Pil soedski tot president der republiek zou gekozen worden, zag men naast elkaar officieren en socialistische leiders. Pil soedski wilde echter niet president wor den. Hij liet tot president een zijner vrienden benoemen en hij zelf bestuurt Polen sindsdien met ijzeren hand. De parlementariërs hebben begrepen, dat de positie van het parlement onver mijdelijk minder gunstig moest worden en zij besloten zooveel mogelijk van de macht, die de Poolsche grondwet hen gaf, te behouden. Sindsdien is Polen getuige van den voortdurenden strijd tusschen het machtelooze en innerlijk verdeelde parlement en den feiteüjken dictator, den ongekroonden koning van Polen. Pilsoedski is steeds de aanvaller, terwijl het parlement telkens probeert zich te verdedigen, maar steeds zonder succes. Pilsoedski dwong het parlement zijn eigen bevoegdheden en rechten aanzienlijk te beperken en de volmach ten van den president (d.w.z. van Pil soedski, want de president is slechts een strooman) zoo uit te breiden, dat de uit voerende macht vrijwel onbeperkte macht verkreeg. Ten slotte zond Pil soedski het parlement naar huis en regeerde zonder een volksvertegenwoor diging. Veel nadeel leverde dit niet op, omdat het parlement toch steeds deed wat Pilsoedski wilde. Zonder het parle ment te raadplegen vaardigde Pil soedski verschillende wetten af, waar van sommige van verstrekkende betee- kenis zijn. De politieke partijen begre pen toen, dat zij iets moesten doen, dat zij ruggegraat moesten toonen te bezit ten ,want anders zou de volksvertegen woordiging hopeloos gecompromit teerd worden. Er werd daarom besloten het parlement bijeen te roepen. Krach tens de Poolsche grondwet moet de re geering het parlement bijeenroepen, wanneer dit een zeker aantal leden van volksvertegenwoordiging eischten. De voorzitter van den Sejm (de Poolsche Tweede Kamer) diende bij de regeering een verzoek in, voorzien van meer dan de vereischte hoeveelheid handteekenin. gen, de kamer bijeen te roepen, maar zonder eenig succes. Toen besloten de partijen te toonen, dat zij de rechten van het volk kunnen beschermen en be sloten toch bijeen te komen. De bijeen komst van den Sejm vond plaats na langdurige besprekingen ten huize van Rataj, den voorzitter van den Sejm (deze onderhandelingen duurden 8 da gen). 19 September opende Rataj de buitengewone zitting van den Sejm, die bijeen kwam zonder dat de regeering hem bijeenriep. Bij de opening van de beraadslagingen hield Rataj een rede voering, waarin hij verklaarde, dat de regeering de grondwet heeft overtreden. Het was dus een soort oorlogsverkla ring, al was deze in zeer tamme be woordingen gedaan. Na beraadslagin gen over het verleenen van steun aan de bevolking van Galicië, die veel van de overstrooming heeft geleden, ging het parlement over tot de bespreking van de decreten van den president, v door de pers gemuilkorfd werd. Vrijwel alle partijen veroordeelden deze onwet tige decreten. De woordvoerder van de socialistische partij, Lieberman, ver klaarde, dat de decreten onwettig zijn en onderwierp de voorschriften aan een vernietigende critiek. Deze verklaring is des te belangrijker, wijl de socialisten Pilsoedski steunen (Pilsoedski was vroe ger zelf lid van de PPS, de Poolsche Socialistische Parij). Maar hoe mach teloos klonken zelfs de woorden van de zen man. Hij zei o.a. het volgende: „Wij zijn niet in staat ons te verdedigen te gen de willekeur, omdat de regeering over de physieke macht beschikt. Maar wij toonen onze rechten en verklaren de decreten tegen de pers als afge schaft". De Sejm nam het voorstel aan, waardoor de decreten vervallen werden verklaard. Een lid van de conservatieve partij heeft zelfs een motie van wan trouwen tegen Pilsoedski ingediend. Intusschen brak Pilsoedski zijn va- cantie af en keerde naar Warschau te rug. Het parlement begreep, dat zijn dagen geteld waren. Eenige dagen voor dien had Pilsoedski gezegd: „Ik ben niet van plan met het parlement spelletjes te doen". De officieele „Epocha" nam deze onheilspellende woorden van den dictator op een opvallende plaats op. In het paleis van den president werd een bijeenkomst belegd, welke bijge woond werd door den president, Pilsoed ski en den vice-premier BarteL werd besloten handelend op te treden en den Sejm te toonen, wie de baas in het land is. De dictator besloot het par lement naar huis te sturen. Om zijn minachting voor den Sejm te demon streer en, deed hij het niet zelf en droeg het zelfs niet aan zijn rechterhand, vice-premier Bartel op. Hij zond een voudig een afdeeling soldaten, de aan voerder waarvan den voorzitter van den Sejm moest mededeelen, dat de heeren volksvertegenwoordigers naar huis wor den gezonden. Het was een slag in het gezicht van het parlement en van da oppositie-partijen. d.w.z. de meerder heid. En de Sejm moest voor geweld wijken. Na deze daad volgde de tweede Een adjudant van Pilsoedski verscheen op een bijeenkomst van het seniorencon vent van den senaat en overhandigde den voorzitter een decreet van den pre sident van de republiek, waardoor de senaat voor 30 dagen naar huis wordt gezonden. Het seniorenconvent heeft den voorzitter van den senaat opgedragen bij den president van de republiek te protesteeren tegen deze handeling, die in strijd met de grondwet is. Pilsoedski trekt zich echter van al deze protesten (ook Rataj, de voorzitter van den Sejm, heeft zulk een protest overhandigd) niets aan. De vraag rijst nu: wat zal nu gebeu ren? Zal het parlement iets onderne men om zijn rechten te verdedigen? Maar wat kan het parlement doen? Niets. Het parlement beschikt over geen enkele reëele macht. Het leger is geheel aan den kant van Pilsoedski, zijn schep per. De poging van Dombrowski c.s. om een machtige fascistische organisatie met een eigen leger te vormen, is mis lukt, van de groote verwachtingen, die toen in bepaalde kringen van de Pool sche maatschappij werden gekoesterd is niets verwezenlijkt. Het zal dus waar schijnlijk met een sisser afloopen. Een burgeroorlog ontketenen zal het parle ment niet, zelfs indien het daartoe in staat was. Daarvoor is de binnenland- sche toestand van het land te onvast. Wat nog erger is, Polen is omringd door vijanden, die zich bij een eventueelen burgeroorlog op het land zouden wer pen en uitgestrekte gebieden bezetten. Dit alles zal echter niet gebeuren, om dat het parlement zulk een zware ver antwoordelijkheid niet zal willen dragen en omdat de partijen hopeloos verdeeld zijn. De dictatuur van Pilsoedski zal nog hechter worden, zijn macht nog sterker. Indien deze man wilde, kon hij koning van Polen worden. Dr. B. RAPTSCHINSKY Ons zeer moderne nichtje verklaart, dat zij de opera gewoon zalig vindt, omdat er ook muziek bij is, net als in de bioscooo. Moederke Tack. De jongens van „Moederke Tack" heb ben hun oude vriendin uit de loopgra ven van den Yser niet vergeten en tal loos velen zijn naar het sterfhuis te Brussel getogen, om een laatsten groet te brengen aan de doode, voordat zij overeenkomstig haar wensch in den fa- maliegrafkelder te Nieuwkapelle zal worden bijgezet. Daar zal zij voor eeuwig rusten in een streek, waar duizenden van haar vrienden uit den oorlog het leven lieten. De nationale federatie van oudstrij ders, de oorlogsvrijwilligers, de vereeni- ging van officieren hadden deputaties gezonden. De koning en de koningin zon den 'n telegrafische betuiging van deel neming, de minister van Nationale Ver dediging was vertegenwoordigd door zijn kabinetschef. „Moederke Tack" is voor het laatst naar den Yser vertrokken. Naar de Kongo! Naar men uit Brussel meldt, is het waarschijnlijk dat de Belgische vliegers Medaets en Verhoeyen tusschen 9 en 14 Oct. indien de weersgesteldheid gunstig is. van de volle maan zullen gebruik ma ken om de vlucht zonder tusschenlan- ding, welke in September moest worden uitgesteld, te ondernemen. Het is zeer goed mogelijk dat het vertrek niet te Evere-Brussel maar op het beter gele gen en grootere militaire vliegveld te Wevelgem, bij Kortrijk. zal plaats hebij ben. Het Bréguet-toestel, dat zich thans te Evere bevindt, zou alsdan den avond vóór het vertrek naar Wevelgem wor den overgebracht en aldaar verder wor den geladen met de voor den grooten tocht benoodigde aanzienlijke hoeveel heid benzine Het vraagstuk der sloppen. VAN onzen Londenschen correspondent) Het woningvraagstuk in Engeland heeft drie verschillende aspecten, die verbetering behoeven. Aan twee ervan is nu zes jaar lang gewerkt de voor ziening in de behoefte aan arbeiders woningen en de verbetering van de woningtoestanden op het platteland. In dat opzicht is men ver gevorderd. Maar het vraagstuk der vunzige ach terbuurten in de groote steden is even ver van een oplossing als ooit tevoren. De verwachting is dat de minister voor Gezondheid het volgend jaar bij het Parlement met voorstellen zal komen om in den ondraaglijken toestand waarin een aanzienlijk deel der stads bewoners leeft, een einde te maken. Slopbewoners zijn moeilijke mensehen voor hervormers. In het Londensche East End kan men groote, stevige en hygiënisch ingerichte gebouwen zien, die indertijd zijn opgericht om er be woners van naburige sloppen in te huis vesten. Maar voor zoo ver die men- schen al te bewegen waren er in te gaan wonen,' verlieten zij de goede „flats" weer spoedig omdat zij zich meer op hun gemak voelden in de krot ten, waar de familie van ouder op ouder aan gewend was geweest. Niettemin zouden vele slopbewoners wel verhui zen indien goedkoope nieuwe huizen beschikbaar waren. De millioenen huizen, de laatste jaren gebouwd, zijn nog te duur voor deze groepen mensehen. Het is daar om waarschijnlijk dat het slop-vraag stuk het eerst zal worden aangepakt door den bouw van nieuwe typen hui zen, goedkooper van bewoning dan het type dat na den oorlog voor arbeiders is gebouwd. In de slop-woningen onderscheidt men twee soorten, die welke vrij goed zijn gebouwd en redelijk worden on derhouden door de huiseigenaars maar die door overbevolking en omringende armoede het karakter Van sloppen krijgen; en die welke hopeloos verval len en vuil zijn maar nochtans vaak bron van hooge verdiensten voor een slechten eigenaar, die buitensporige huren trekt van een buitensporig aan tal huurders. Voor de eerstgenoemde klasse hoopt men de overbevolking te kunnen verminderen door het beschik baarstellen dor nieuwe goedkoope huis typen. Wat de tweede klasse betreft schijnt het eenige middel te zijn alge- heele opruiming. Dat zal de Schat kist veel kosten, daar de hebberige eigenaars schadeloosgesteld moeten worden, al zal dit ook nimmer ge schieden op grondslag van de be staande marktwaarden dezer krotten. Jantje was er bij geweest, toen vader zich op zijn duim sloeg. Het ventje kwam bitter huilende bij zijn moeder. Daar moet je niet om huilen Jantje zei Moederdaar moet je om lachen. Waarop Jantje antwoordde: Ja, dat heb ik ook eerst gedaan. Weerspannige Meurthe. De overvloedige regens in Frankrijk hebben ook de Meurthe sterk doen was sen. Het water werd in zijn wegvloeien bij Varangeville, op twaalf K.M. boven Nancy gelegen, vooral gehinderd door den stuwdam van een spinnerij. Nadat de rivier nu buiten de oevers was getreden, baande zij zich plotseling een nieuw bed. Met woest geweld groef de sterke stroom zich een weg over het land. Boomen en telegraafpalen gingen tegen den grond, alles wat het water op zijn weg ontmoette werd meegesleurd en tot nu toe zijn de werklieden er niet in geslaagd, de weerspanninge Meurthe, door het opwerpen van een dijk te dwin gen weder den ouden loop te volgen. De verloren millionnair terecht. Wij hebben al gemeld, dat onder om standigheden die aan misdaad deden denken de Amerikaansche millio- nair R. J. Reynolds verdwenen was. Hij was al een dag of 1012 zoek. Maar men heeft hem gevonden, gezond en wel en in volledige gemoedsrust. Reynolds bevond zich te St. Louis, waar hij in een Ohineesch restaurant zat te ontbijten. Renynolds was er onder een aangeno men naam tusschenuit getrokken om eens een tijdje gewoon, vrij man te zijn en niet als schatrijk jongmensch van 21 jaar al maar onder de belangstellende ct ntrole en de onbescheiden belangstel ling van iedereen te moeten staan. Hij was, als een gewoon mensch eens met vacantie. De politie was den jongeling op het spoor gekomen door de tusschen- komst van een verklikker die zich voor zyn „tip" 3000 doll, had laten betalen. Een ongelikte beer. In een boschje bij Oberschöneweide, onder den rook van Berlijn, heeft een beer de bevolking van het plaatsje een bewogen avond bezorgd. Aan den druk ken weg die door het boschje loopt, was het dier aan een boom vastgebonden en deed verwoede pogingen om los te ko men, zoodat de voorbijgangers maar gauw het hazenpad kozen. Nadat dorps raad was gehouden, werd de Berlijnsche dierentuin gewaarschuwd, welke dadelijk een paar mannen zond, die het dier trachtten te kalmeeren om het mee te nemen. Dat lukte echter niet; de beer bleef zich zoo ongelikt gedragen, dat men hem ten slotte moest afmaken. Wie de eigenaar was is niet bekend geworden en daarom is de doode beer gister in het openbaar verkocht. Hij bracht zestig mark op. 't Oordeel van Eva. Eva Booth, commandante van het Leger des Heils, die uit Amerika te Lon den is aangekomen, werd daar onmid dellijk aangeklampt door een Journalist die haar oordeel wenschte te weten over de moderne vrouwenmode. „Korte jurken zijn beter dan lange, welke door den regen worden doorweekt en longontsteking kunnen veroorzaken", verklaarde zij: „Ik houd van gebobd haar, schoon het mi de vrouwelijke charme ietwat vermindert. Ik droeg vroe ger ook kort haar. Dat was jaren ge leden, ik deed het om gezondheidsre denen en ik vond het erg prettig, dat ik mijn haar kon schudden, zooals een hond zich uitschudt". Volgens de instructies van het Leger des Heils mogen de jurkzoomen dei- vrouwelijke uniformen niet meer dan 20 a 22 c.M. boven den grond komen, maar Eva Booth had geen bezwaar te gen de hedendaagsche mode. De Engelsche gezondheid. (Van onzen Londenschen correspondent) Zoo juist in Engeland uitgegeven be volkingscijfers bevestigen de opvatting dat de levenskracht van de bevolking steeds blijft toenemen. In 1906 b.v. had een jongen bij zijn geboorte kans 48.53 jaar te leven. Thans is dat cijfer 55.62. De verbetering in het sterftecijfer is vooral merkbaar in dfr jongste leeftijden De kans b.v. dat een kind in het eerste levensjaar zal sterven is in de afgeloo pen vijftien jaar veertig percent klei ner geworden. Merkwaardigerwijs is ge bleken dat de levenskansen van onge trouwde vrouwen tusschen 18 en 27 jaar kleiner zijn geworden. Daar is veel com mentaar op gehoord. Het type vrouw dat men gewoonlijk „blauwkous" noemt heeft de verontrustende omstandigheid toegeschreven aan de levensgewoonten van „the modern girl", aan het feit dat zij cigaretten rookt, weinig kleeren draagt en meer danst dan slaapt. Ern stige sociologen achten het waarschijn lijker dat het vrouwelijk lichaam niet sterk genoeg is om de roepingen te vol gen, die de vrouwen tegenwoordig soms kiezen: dat haar gezondheid wordt on dermijnd in een voor haar te harden en te eerzuchtigen levensstrijd. De cij fers hebben voorts uitgewezen dat het sterftecijfer hooger is onder weduwen dan onder ongetrouwde en getrouwde vrouwen. Ook is gebleken dat het platte land als woonoord voor het menschdoni nog steeds gezonder is dan de stad.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 9