BUiTENLANDSCH OVERZICHT BELANGRIJKE SYMPTOMEN IN RUSLAND. CHAMBERLAIN GAAT MET PRIMO SPREKEN. VERBOND VAN NEDERLANDSCHE WERKGEVERS Zenuwstiflend f? "j'/'i ISi HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 1 OCT. 1927 h-cn oppositie die niet verdelgbaar blijkt. En die met gevaarlijke mid- 'delen werkt. Toestand industrie onbevredigend. TOENEMENDE WERKLOOSHEID IN VERSCHIET NOODIG SOEPELER TOEPASSING ARBEIDSWET. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. *t Stuk over de oppositie in de Rus sische communistische party hier onder afgedrukt is alleszins lezens waard. Men kan er uit leeren, dat die oppositie die tot voor kort machteloos was een grens van ontwikkeling gaat overschrijden. En dat dat funest is voor het bewind, zal biyken uit de omstan digheid dat dat bewind voor zoover het dat nog niet was, gehéél een schrikbewind wordt. Tot nu toe heeft 't Centrale Commu nistische Comité onder aanvoering van Stalin altyd zijn zin bij de congressen der partij weten door te drijven. En dat kostte menigmaal de hoofden der grocte leiders van de oppositie. Thans heeft zich echter het voor het comité en in byzender voor Italië zeer bedenke lijke verschijnsel voorgedaan dat het jongstleden gehouden congres weigerde gevolg te geven aan den eisch van Stalm cm Frankrijk en Italië uit de partij te stoeien. Zeer vreeswekkend over hot Centraal Comité moet verder wel de vorm van de actie zijn, die door de sterke op positie gebezigd wordt. Zcoals onze lezers uit het onderstaande verhaal kunnen leeren zijn de „onderaardsche" gangen waardoor zij zich heeft ver takt. schier onnaspeurbaar, en de be wijzen zyn er dat de oppositie in som- sige finesses al geheel en al het karak ter heeft aangenomen dat de gróóte omwenteling kenmerkte. F. A. Groeiende oppositie in Rusland. Ernstige symptomen. Sedert het jongste congres der com munistische partij geweigerd heeft ge volg te geven aan den eisch van Stalin, om Trotski en Zinowjef uit de partij te stoeten, heeft de oppositie met her nieuwde kracht haar actie hervat tegen de binnen- en buitenlandsche politiek der Sovjet-regeering. In het bijzonder trachten de onte vredenen aanhangers te winden in het roode leger. Groote hoeveelheden lite ratuur worden door de oppositie onder de soldaten verspreid. Een deel van deze pamfletten is gewoon gedrukt, doch an dere geschriften zijn met multiplicators en schrijfmachines vermenigvuldigd, juist zooals het voor de revolutie ge schiedde. Hoewel de Stalin-groep er niet ln ge slaagd is de werkelijke oppositieleiders uit te drijven, aldus de Tel.. heeft zij den strijd voor de zuivering der party niet opgegeven. Voortdurend worden on Nooit 13! Bij het gemeentebestuur van Edmon ton heeft dezer dagen iemand geprotes teerd tegen het nummer 13 dat men zyn huis had gegeven. Hy heeft verzocht het, aan den kant van de oneven num mers. te veranderen in 11a. Hy staat trouwens niet alleen in zijn bygelcovige vrees, want een aantal bekende straten te Londen boycotten het ongeluksnum mer, o.a. het Strand, de Haymarket, Park-lane waar zoovele rykaards wonen, Westbournegrove, Threadneedle -street, de straat van de Bank van Engeland, en Holborn. Aan den anderen kant schijnt een koopman al jaren zeer voorspoedige zaken gedreven te hebben in een huis dat het nummer 13 draagt in een straat met een ommeuzen naam Friday- street, de straat dus die naar den on geluksdag Vrijdag heet. Wat nog den man in Edmonton be treft, hij zelf heeft eigenlijk niets tegen het huisnummer 13, maar zijn vrouw wel en enkel uit vrees dat hy daardoor gedwongen zal zijn, weer op een goeden dag te verhuizen welke man kan op den duur weerstand bieden aan den wil van zijn vrouw? en dat hij dan niet van zijn huis zal afkunnen, is hem zijn protest ingegeven. Een vriend van hem heeft meer dan een jaar lang zijn huis niet kunnen verkoopen om dezelfde re den. Washington's voor vaderen. Een boer te Adderburl kocht onlangs by een boedelverkooping een oude akten trommel met eenige perkamenten stuk ken voor één shilling. Thans heeft men ontdekt dat een der stukken op een overdracht van land te Sulgrave betrek king heeft en de duideiyke onderteeke- ningen draagt van Lurence Washington en Robert Washington, voorvaderen van den grooten George Washington. Onder elk van de handteekeningen staat het zegel van de familie Washington. Het stuk moet het oudste document zyn, waaruit blijkt dat de familie Wash ington te Sulgrave, in Northampshire, gewoond heeft. Wat zal Amerika er voor geven? betrouwbare leden uit de party gezet, meestal zonder eenigen ophef, doch nu en dan worden lUsten gepubliceerd van de verbannen ..onwaardige' communis ten, met de waarschuwing dat dit een ieder kan gebeuren, die niet ophoudt met te streven naar het verbreken der eenheid van de party. De uitgezette 14 „onwaardigen" hebben zich, volgens de officieele ver klaring, voornamelijk schuldig ge maakt aan het ondermijnen van den geest in het roode leger, waar meer dan de helft van hen tot voor kort vertrou wensposities innam. Deze groep afval ligen beschikte over acht geheime druk persen en zeer primitieve depliceerma- chines. zy namen hun toevlucht tot al lerlei listen om copieën van geheime par t ij documenten te verspreiden, ter wijl zy den schyn aannamen, trouw te zijn aan het centrale comité. De groep heeft om. een pamflet verspreid om trent den toestand in het roode leger en op de vloot. De ergste misdaad der groep is even wel. dat zy nauw samenwerkte met nïet-ccmmunisten en met de intelli gentsia. De eerste ontmoeting tusschen Primo en Chamberlain. Het „Journal" meldt uit Madrid,, dat de bijeenkomst tusschen Chamberlain en Primo de Rivera eerst Vrydag zou plaats hebben, daar Chamberlain niet vroeger te Barcelona kon aankomen. Omtrent de byeenkomst ontbreken in- tusschen alle berichten. Het schijnt, dat de Spaansche censuur geen enkel be richt over deze conferentie laat passee- ren, terwijl tevens de Spaansche bla den geen berichten mogen publiceeren over deze bijeenkomst, welke, uit het buitenland naar Spanje geseind wor den. Het is de eerste ontmoeting van Chamberlain met Primo de Rivera sinds laatstgenoemde in 1923 aan het bewind is gekomen. De strijd in China. Tsjang Tso-l:n is een campagne be gonnen ten einde Feng Joe-sjiang te vernietigen. Er wordt hevig gevochten in de nabijheid van Kalgan in de pro vincie SJansL Alle vertegenwoordigers ran Sjansi te Peking hebben bescher ming gezocht in de legatiewijk. Verno men wordt, dat het ministerie van Oor log acht treinen gerequireerd heeft, teneinde een groot aantal Moekden- troepen naar Kalgan te vervoeren. De Fransehe schulden aan Amerika. In de financieele commissie van de Kamer verklaarde Poincaré gisteren, zooals reeds in het kort gemeld, dat de onderhandelingen zyn hervat over de Een meisje van 14 eigenaresse van een autobus. Te Belfast heeft een zonderling ge ding gediend. Een autobus had een bram van de gemeente aangereden; er werd veel schade aangericht en een aantal passagiers van de bus werden gewond. Er werd nu van den eigenaar van de bus een schadevergoeding van 43 1/2 pd.st. geëischt. Maar toen de zaak on derzocht werd, bleek de bus het eigen dom van een meisje van veertien jaar. Het O. M. moest toegeven, dat geen wet haar dit verbood, maar noemde het ge val een schandaal. De moeder van het meisje beheerde de onderneming en had den bestuurder aangesteld, omdat het meisje dit niet mocht doen. Evenmin mocht de jonge eigenares zelf besturen. De bus was niet eens van een behcor- lyken toeter voorzien. Daar echter het meisje met dat al de eigenares van de bus was, was er op haar volgens de geldende wet, geen ver haal mogelijk en kon de rechter verder niets aan de zaak doen Per luchtschip de wereld rond. Te Friedrichshafen wordt, geiyk on langs in het kort is gemeld, een nieuw Zeppelin-luchtschip, de L. Z. 127 ge bouwd. Dit luchtschip, dat in het voor- Jaar gereed zal komen, zal dienst doen voor goederentransporten van Spanje (Sevülal naar Zuid-Amerika (Buenos Aires) en daarna groote land- en Oceaan tochten maken. De L.Z. 127 zal een soort van reclameluchtschip worden dat men in de verschillende landen de monstreert, om deze te inspireeren tot het aanschaffen van Zeppelins, Beves tigd wordt, dat dr. Eckener van plan is in etappes een rondvlucht om de wel reld te ondernemen. Het nieuwe lucht schip zal 105.000 kub. M. inhoud hen gen, terwijl de inhoud van de in Ame rika afgeleverde Zeppelin slechts 70.000 kubieke Meter bedroeg, het heeft een lengte van 230 M. en een doorsnede van 30.5 M. de gemiddelde snelheid zal 130 K M. per uur bedragen. Ook de nuttige last is aanmerkelijk vergroot, behalve Fransehe schulden aan Amerika en dat het parlement op de hoogte zal worden gehouden van de beslissingen, die ge nomen worden, voor dat de Engelsche overeenkomst in Maart 1928 en de Ame rika» nsche overeenkomst in Juni 1928 hernieuwd zullen worden. In de wandelgangen van de Kamer wordt gezegd, dat Poincaré bereid zou zyn de schulden in een kleiner aantal jaren ar te betalen, door grootere an nuïteiten aan te bieden, op voorwaarde evenwel, dat de hoofdsom der schulden verlaagd wordt. KORT EN BONDIG. De commandant der federale troepen in den staat Sonora, generaal Manzo, rapporteert, dat het opperhoofd der Yaqui-Indianen en zeshonderd van zyn volgelingen, die in opstand waren ge komen, zich on voorwaar dr "J'< hebben overgegeven. Het programma voor de luchtmacht der Amerikaansche marine omvat voor het begrootingsjaar. dat op 1 Juli a-s. begint, volgens medecleeling van den minister van Marine, Wibur, 147 vlieg tuigen. Hierby zyn inbegrepen 48 ge combineerde torpedo-, bombardements- en verkenningsvliegtuigen. De kosten zullen 7.G00.000 dollar bedrogen. Naar de bladen melden zal de Ber- ïynsche Sezession op uitncodigir.g van de „Parysche Salon" een tentoonstelling van veertig schilderyen te Parijs houden. De Fransehe vlieger René Fonck is voornemens een commercieele lucht vaarten op te richten. Hy hoopte in de aanstaande lente een dienst tusschen New-York en Europa door zes vliegtui gen te doen onderhouden. De Duitsche vlieger Könnecke is met zyn machine neergestort, toen hy' een poging deed om op het vliegveld alhier op te sfjigen. De machine werd zwaar beschadigd, doch de inzittenden bleven ongedeerd. MODERN. Opening van het winterseizoen. 't Winterseizoen werd Vrijdagavond in „Modern" oficieël voor geopend ver klaard. Dit feit werd in zóóverre gevierd dat de directie van 't huis een byzon- der programma had samengesteld. Eén der attracties van dit programma was het optreden van de Utrechtsche band van Modern. Want zooals men wellicht weten zal: „Modern is een tweeling! Utrecht heeft de ééne, Haarlem de andere helft. Voor de variatie gaat de Haarlemsche band van Tom v. d. Spek nu voor eenigen tijd naar Utrecht. De Utrechtsche jazz-heeren voldeden in derdaad ongemeen! Him arbeid draagt de noodzakelijke kenmerken van een heid, fantasie en originaliteit. Eenige oude en goede bekenden hiel den de talrijke aanwezigen met veel flair bezig. Wally Chandony Is de gerenommeerde soubrette die wy al vele malen hebben hooren 'toejuichen en die de lof haar ook van deze zijde al meer dan eens toegezwaaid ten volle waardig Is. Van Lou Bandy iets nieuws te zeggen, Iets waardeerends dat nog niet is 'ge zegd. valt ook al niet mee. Of 't moest zyn dat hy als conférencier weer een trap hooger gestegen is. "k Hoor hem liever praten aan zingen, afgezien van de goede qualiteiten van zyn liedjes. Maar als hy in den letteriyken zin des woords op z'n praatstoel zit dan toont hy zich van zyn beste, zyn luchthartlg- ste, zyn geestigste en zyn brilliantste zyde. Al is hy dan meer droog Engelsch humoristisch dan lollig-Hollandsch. Hoor hem bijvoorbeeld over zyn zoon doorslaan toen die 5 was, 14 en nu die 16 is. Dit is kostelykEen goede con ference.... is een groote zeldzaamheid. Vooral in ons land. Wy hebben maar 1 Pisuisse, 1 Nap-de-la Mar, 1 Speenhoff. en 1 Lou Bandy En dan Musical-clown Novèl. Dat is "n eigenaardig man. Een pierrot, met spierwit poedergezicht, een „spuuglok- je" zooals 't in zekere „officieele kringen" heet. melancholieke oogen. en een on- geloofelijk groote dosis muzikaliteit. Een knap artist. Hij iS weergaloos be dreven op diverse slag-instrumenten, en hanteert daarbij een aantal gestemde „bellen" op onnavolgbare wijze. Hy is daarby komisch. En doet naar "k meen zelfs zyn collega's musici, versteld staan over zyn rapheid. Novèl was ook al eer der in Haarlem. Hy heeft zyn schitte rende reputatie hoog gehouden. Tonny Hunter is de Utrechtsche con ferencier van het huis Modern, meege komen met de band, als zanger-decla mator. Een goede kracht. Een gedistin geerd Introducer, die vlot leidt en de zen eersten avond een aanzienlijk deel van het succes voor zijn rekening nam. A. DE NAAMLOOZE VENNOOTSCHAPPEN. NOG EEN STEM TEGEN HET WETSONTWERP. In verband met het ontwerp van wev tot wijziging en aanvulling van de be palingen in het Wetboek van Koophan del omtrent de Naamlcoze Vennoot schappen en van daarmede samenhan gende artikelen in dat wetbcek en in hot Wetboek van Strafrecht, heeft de Kamer van van koophandel en Fabrie ken voor Amsterdam zich tot de Eerste Kamer gewend met een adres, waarin o.m. wordt geconstateerd, dat de belan gen van het bedryfsteven, zoowel in Ne derland als in Nederlandsch-Indië. ern stig dreigen te worden geschaad door een wettelijke voorziening ten aan zien van de naamlooze venootschap. Adr. verzoekt tenslotte de Kamer aan het atwerp goedkeuring te onthouden. O, MIJN MOEDERTAAL. OFFICIEELE ZONDEN. Een inzender in Het Volk geeft een bloemlezing ran fouten te Amsterdam op taalgebied begaan. Het volgende ont- leenen wy er aan: Aan de garderobe van de Openbare Leeszaal staat te lezen dat het afgeven van goederen en tasschen verplichtend is. Welke verplichtingen men door dit afgeven op zich neemt staat er niet by. In de wagens van de Gemeente Tram wordt aangaande dagkaarten medege deeld, dat deze recht geven op een onbe perkt getal ritten; twee begrippen, die in flagranten strijd met elkander zyn! De Gemeente-Gasfabriek doet u een waarschuwing toekomen wanneer in uw muntmeter 2 1/2-centstukken wer den bevonden en het Departement van financiën doet u aan den voet van som mige biljetten de mededeeling dat van de beschikkingen van de directeurs geen hooger beroep open staat! Het was een somber beeld, dat Dr. F. G. Waller ophing by de opening der algemeene vergadering van het Ver bond van Ned. Werkgevers, die VrU- dag te Rotterdam is gehouden. Somber, om wat hy reide aangaande den toe stand der industrie maar ook, om wat hy mededeelde aangaande een toe neming der werkloosheid die in uitzicht zou zyn. Een oordeel te vormen over den toe stand der Ncderlandsche industrie is niet gemakkelijk, betoogde spreker on der meer. maar er zijn toch drie sta tistische bronnen die tezamen een vry zuiver beeld geven. De eerste Is het Mei-nummer van het maandschrift van het Centraal-bureau voor de Sta tistiek. Ik meen dat deze berichten al dus zyn te resumeeren: de gang van zaken in de grocte meerderheid der bedrijven is onbevredigend, maar er zyn een aantal gunstige uitzonderingen. Een tweede statistisch gegeven, dat er op wyst, dat men omtrent de toe komst van nieuwe industrieele onder nemingen nog weinig optimistisch ge stemd is, is het gering bedrag der in dustrieele emissies. Een derde gegeven kan men putten uit de statistiek van de werkloosheid Helaas hebben wy eohter hier wederom een voorbeeld van zeer gebrekkig sta tistische gegevens over een zaak van zeer groot belang. Een ding is echter zeker, en wel dat de werkloosheidslndexcyfers van de ja ren 1911 en 1913, die eveneens alleen op de georganiseerde werklieden be trekking hebben, inplaats van om de 8, steeds schommelden tusschen 2 en 4 dus slechts 1/4 tot 1/2 van de tegen woordige uitmaken. Resumeerend Is dus de bestaande toe stand van de industrie voor de groote meerderheid onbevredigend, Is van nieuwe expansie weinig te bespeuren en is tengevolge daarvan de werkloosheid belangryk. Een der oorzaken van algemeenen aard is zeker, naast de verarming van Europa ten gevolge van den oorlog, het verlies van afzetgebieden door de ver plaatsing der industrie naar buiten Europa gelegen centra. Europa, en dit geldt niet het minst ook voor Nederland, heeft z'n ongekenden voorspoed van vóór den oorlog alleen kunnen bereiken om dat het de hoofd-wereldexporteur was van industrieele producten, en tegen over dezen uitvoer, voedsel en gond- stoffen. kon Importeeren. Een tweede oorzaak van algemeene beteekenis is de veranderde financieele positie van de Ver. Staten ten opzichte van Europa. Ir. Rölger becijferde on langs, dat vóór den oorlog de Vereen. Staten aan Europa een schuld had den van 5 milliard dollar, terwijl thans omgekeerd Europa 4 milliard dollar schuldig is aan de Ver. Staten. Er is nog een derde reden, waardoor de economische toestand in Europa zeer ongunstig wordt beïnvloed dat zijn de allerwege verrezen hooge tolmuren die de onderlinge uitwisseling van Europeesche producten zoo zeer be- moeiiyken. Over dit onderwerp is, ook in verband met de conferentie te Genève, veel gezegd. ruk aan het stuur bracht den wagen weer in het rechte spoor maar niet voor langer dan een oogenblik, want ook het andere trottoir moest het ontgelden en een daar rustig spelend jongetje van vyf jaar werd aangereden. Eindelijk slaagde de chauffeur er in de remmen in wer king te stellen, zoodat de taxi tot stil stand kwam en de politie gelegenheid had om chauffeur en typiste te arres teer sn. Slot van de geschiedenis was dat bei den achter slot en grendel gezet wer den en ongetwyfeld een welverdiende straf zullen krygen. De aangereden wielrijder was intus- schen overleden, het vyfjarig kind had geen noemenswaardig letsel. Haar man vermoord. Te Beriyn is het proces begonnen te gen de 47-jarige Frida Gebauer die een jaar geleden haar echtgenoot, koopman en eigenaar van een riddergoed, met revolverschoten heeft gedood. By haar verhoor gaf de beklaagde op dat haar huweiyk uiterst ongelukkig was geweest. Haar man, die zich buitenshuis als een aangenaam mensch en gezellig prater voordeed, was thuis een tyran, die zich om de kleinste kleinigheid driftig maak te. De man verdiende veel geld met zyn steenkolenhandel, vóór den oorlog ge middeld 150.000 mark per jaar. In den oorlog nam zijn rijkdom nog toe, zoodat hij eerst een groote villa bij Beriyn en daarna een uitgestrekt landgoed kocht. De inflatietijd deed hem echter zijn for tuin verliezen en toen werd de man heelemaal ongenietbaar. Hij moest zUn villa en zyn landgoed verkoopen en deed meteen allerlei kostbare meubelen, die eigendom van beklaagde waren, voor een appel en een ei van de hand. Dat leidde tot zoo ernstige oneenigheden dat beklaagde met de twee kinderen er uit trok en bU haar moeder ging inwonen. De man begon toen een echtscheidings proces tegen haar. Terwijl dat nog han gende was werden pogingen gedaan om weer tot toenadering te komen, die ech ter tot niets leidden. Tijdens een bezoek dat de man aan de woning van beklaag- de's moeder bracht om zyn dochter te zien, is het toen tot de twist gekomen, die voor Gebauer noodlottig is gewor den. De vrouw beweert dat haar man haar toen een stomp voor de borst heeft Spr. ging daarna over tot een be spreking van invloeden, die meer in het byzonder voor Nederland gelden. Ne derland, zeide hy daarby. onderamde- ren, is omgeven door landen waarin de productie-voorwaarden gunstiger, ten deele zelfs verbazend veel gunsti ger zyn, en het is dus niet te ver wonderen, dat ook in het byzonder onze industrie moeilijke tijden doormaakt. Kort geresumeerd meen ik te hebben aangetoond, aldus spr. aan het einde zyner rede. dat de Nederlandsche in dustrie slechts zeer moeilyk den strijd met de overige landen kan volhouden, omdat wy een duurte—eiland zyn te midden van landen, waar de productie kosten veël lager zyn. En wat nu de toekomst betreft, zie Ik, wanneer er geen verandering komt, vóór alles toenemende werkloosheid in het verschiet. Mocht bovendien Indië ons in den steek laten, dan kan m.i. een catastrophe moeilijk uitblijven. Wij moeten echter hopen, en dit is ook wel waarschynlyk, dat in de concurreeren- de landen de productiekosten zullen stygen, maar 't is een ijdele hoop, te verwachten dat zy ook maar eenigszins het peil zullen naderen, waarop zij thans in Nederland staan. Wij zullen zelf de hand aan den ploeg moeten slaan en een resolute poging moeten doen om de productiekosten te doen dalen. Hiertoe zijn drie dingen noodig. Sterke verlaging van Staats-, maar bo venal gemeente-uitgaven. In de tweede plaats is noodig ver lichting en in geen geval verzwaring der lasten, die in het byzonder de in dustrie treffen. Ik ben my echter bewust, aldus spr. dat geen dezer voorwaarden gemakke- lyk in vervuiling zal gaan, wanneer niet by zeer velen in den lande een andere geestesgesteldheid in de plaats treedt van de tegenwoordige, die hierin culmi neert, dat economisch alles mogelijk is als de zoogenaamde kapitalisten het maar zouden willen. Bij velen is gelukkig de overtuiging ontstaan, dat zor.der de aangegeven verandering, werkloosheid zal intreden die bovenal ook als een mcreele kan ker in elk volksbestaan moet beschouwd worden. Laat ons hopen, dat de publieke cplnle binnenkort op dit punt haar stem zoo luide zal doen hooren, dat de over heid den durf zal hebben, door een weloverwogen, energiek doorgevoerde bezuiniginspolitiek, een goed stuk der abnormale duurte te doen verdwijnen. Nadat eenige huishoudelijke werk zaamheden waren afgedaan, deelde dr. Waller mede dat hy thans afscheid als voorzitter verachte te nemen. Van verschillende zijden werd hom hulde gebracht. LZCNDF.N MEDEDEELINGEN a 60 Cts. pzr regel. en Zenuwsterkend is de werking van Mijnhardi's Zenuv/Jableiten Glazen buisje 75 ct. Bij Apotli.en Drogisten 6 gegeven en zy uit zelfverdediging op hem heeft geschoten. De beweegredenen, die beklaagde voor haar daad opgeeft, zijn in tegenspraak met de aanklacht, welke inhoudt dat be- klaagde's man alle reden had om haar niet welgezind te zijn. Hy zou er name ly k achter zyn gekomen dat zyn vrouw hem met een ander bedroog. Uit ver ontwaardiging daarover en wegens zyn financieele tegenslagen zou de vermoor de een zware hartziekte hebben gekre gen. Het proces, waarin 39 getuigen zijn gedagvaard, zal wel enkele dagen duren. Het land van druiven en wijn Wynmaand is begonnen. Het groote oogstfeest in de Fransehe wijngaarden is in vollen gang. Frankrijk is het land van den wijn. Van de negen en tachtig Fransehe departementen vindt men in tachtig wijngaarden. Slechts die depar tementen waarvan het klimaat geen wijnbouw toelaat, ontberen dit belangrij ke bestaansmiddel. Het zijn de depar tementen langs de Noordgrens en langs het Kanaal. In de omstreken van Parijs is een weinig wyncultuur te vinden. Drie Normandische 'departementen, die vroeger wijn verbouwden, hebben het vyftig jaar geleden moeten opgeven. De spoorwegen openden de mogelijkheid om uit het Zuiden wy'n voor eigen ge bruik te laten komen en de afzet naar buiten was toch van geen beteekenis. Appels zyn in de plaats van druiven ge komen, bodem en klimaat zijn geschik ter voor die cultuur. Maar overigens is gansch Frankryk overdekt met wijngaarden, van het Ka naal tot de Pyreneeën en de Italiaansche grens, en ten Oosten tot aan het gebied der Duitsche wyngaarden. Een Chineesch-commu- nistisch huwelijk? Volgens een bericht via Riga aan de „Daily Mail" zou te Moskou het huwe iyk hebben plaats gevonden tusschen Eugene Tsjen, den vroegeren minister van Buitenlandsche Zaken der Chinee- sche nationale regeering en de weduwe van Soen Yat-sen. z Het paar zou voornemens zijn, da delijk naar China te vertrekken om er de communistische beweging te organi- seeren. de bemanning en ongeveer veertig pas sagiers zal het de vracht van 75 spoorwagons kunnen medenemen. De zen vooruitgang heeft de nieuwe Zeppe lin te danken aan het gebruik van het brandgas van Dr. Lempertz, dat 700 maal liohter is dan benzine en een aan merkelijk grootere bedrijfszekerheid waarborgt. Dit had evenwel tengevolge, dat in het tot dusver gevolgde con structiesysteem verscheidene verande ringen moesten worden aangebracht, maar daarmede vordert men op het oogenblik zoodanig, dat met reden ver wacht kan worden, dat het luohtschip in het voorjaar voor het bedrijf gereed zal zyn. Portier met verbeelding. Er was eenige verwondering gewekt door perstelegrammen uit Moskou, waar in gezegd werd. dat de Sovjet-autori teiten de uitnoodiging hadden aan vaard om deel te nemen aan de herden king van Bostons driehonderdjarig be staan. De autoriteiten verklaarden na- meiyk, dat een dergelijke uitnoodiging nooit gedaan was. Thans wordt vernomen, dat de invi tatie verzonden is door den portier van een drukkersfirma, die het plan had op gevat een conferentie van wereldsteden te organiseeren ter gelegenheid van Bos tons herdenkingsfeesten in 1930. Een les. Een meisje, wier leeftijd als zestien werd opgegeven, maar dat» er jonger uit zag. stond gisteren te Leeds terecht we gens het stellen van geld uit de beurs van haar moeder. De mceder zeide dat zy de beurs des nachts op de keukentafel had laten lig gen. 's Ochtens was het meisje met het geld verdwenen en toen zy na midder nacht terugkwam, zeide zij dat zy naar Bla/ kpool geweest was. Het gestolen be drag was 10 1/2 jh. De rechter gaf het kind een scherpe berisping en zag af van de oplegging van straf, mits zich zoo iets niet her haalde. De moeder meTkte op dat zij dacht dat het geval een les voor haar kind zou zijn.. De dure Kanaal- zwemmerij. Een nog ongehoorde noot in den zang der Kanaalzwemmersdo kosten. Kanaalzwemmen is een dure liefhebbery en niet onder ieders bereik. Een enkele reis of een retourtje moet toch altijd begeleid worden door een loodsboot, voor Eerste Hulp bij Ongevallen. En dat is niet goedkoop. Een loodsboot kost 720 gulden, de terugreis inbegrepen, daar het schip, die toch altijd maken moet, tenzij er aan de overzijde een ander „vrachtje" te krygen Is, wat by de toe nemende animo ongetwyfeld binnenkort zal voorkomen. Misschien wordt het dan mogelijk een loodsdïenst op coöperatie ven grondslag op te richten. De loods laat zich natuurlijk ook goed betalen, want als hy zyn werk naar behooren volbrengt, is er een beroemdheid méér op de wereld. Hy rekent dus reis- en verblijfkosten. Een expert in kanaalzwemmerszaken heeft uitgerekend, dat alles samen on geveer komt op een bedrag van 3600 gul den. ongeveer 100 gulden per kilometer. Kanaalzwemmers moeten dus niet al leen een bijzondere mate van sportivi teit, maar ook een aardig bedryfskapi- taaltje bezitten. En als het mislukt dekt geen verzekering de schade. Een doodenrit. Een Parijsche steno-typiste heeft toe gegeven aan een gril, die een man van 32 jaar het leven kostte, en by na de dood van een kind veroorzaakte. De jongejuffrouw had plaats genomen naast den chauffeur van een taxi, waar mee zij een rit maakte. Ongetwyfèlö ontwikkelde zich een geanimeerd ge sprek. waarbij de chauffeur zeer onder de bekoring kwam van de aardige steno typiste, en dan ook niet den moed had te weigeren, toen zij hem vroeg haar eens het stuur in handen te geven. Het meisje kreeg het stuurrad in handen, zonder dat zy ooit een auto bestuurd had. Gevolg natuurlyk, dat de taxi zig- zagsgewijs zyn weg vervolgde. Zeer ver schrikt gaf de lichtzinnige steno-typiste een ruk aan het stuur, wat natuurlijk ten gevolge had dat de auto het trottoir opvloog. Een wielrijder van 32 jaai werd tegen den grond geworpen en kreeg een schedelbreuk. De doodenrit van de typiste was ech ter nog niet ten einde, want con andere

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 10