DE AANRIJDING OP DEN ADMIRAAL DE RUYTERWEG. FLITSEN FEUILLETON Het Kuis met den Pijl Wilhelmina Anthraciet573 HOENDERDOS STADSNIEUWS. HANDELSBLAD HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 4 OCT. 1927 Opinie van een medicus. ZENUWAANDOENINGEN BIJ WAGENBESTUURDERS. WAT KAN GEDAAN WORDEN OM RAMPEN TE VOORKOMEN? VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1016 MOEILIJK BESLUIT Wanneer ze je de keuze gelaten hebben om je bord heelemaal leeg te eten of geen dessert te kt ijgen. (Nadruk verboden). Naar aanleiding van de fatale aanrij ding met de tram op den Admiraal de Ruyterweg en een ander geval, dat in dezelfde week bijna ongelukken met de gemeentetram teweeg bracht, heeft De Tijd dr. Muskens geraadpleegd over de voor de hand liggende vraag, wat hij als expert in aandoeningen van het zenuw stelsel, die met verlies van bewustzijn gepaard gaan, denkt over de gevaren, die het reizend publiek bedreigen van de zijde van dergelijke ziekelijke aandoe ningen bij den wagenbestuurder. Het blad schrijft daaromtrent: Een dergelijke enquête achtte dr. Mus kens zeer gemotiveerd, omdat het mo derne verkeer, dat reeds bij den voet ganger hooge eischen aan de oplettend heid stelt, alleen mogelijk is bü een nooit verflauwende aandacht bij den wagen bestuurder en autobus-chauffeur. Moeten wij aldus onze eerste vraag gevallan als van de autobus in Ga- varnie en van de Zwitsersche tram wat het buitenland betreft; als van de tram, die onlangs in de Nassaukade reed, en het recente geval van den Admiraal de Ruyterweg in de hoofdstad niet als tee kenen des tijds opvatten, die tot groo- tere omzichtigheid manen? Inderdaad luidde het antwoord van dr. Muskens als men nagaat, dat één persoon op de 200 a 300 in meerdere of mindere mate neiging vertoont tot epi- ïeptiforme verschijnselen, dan moet men zich verwonderen, dat zulke ongelukken niet veel meer plaats hebben. Doch be halve epilepsie of aanvallen van ver oorzakende ziektetoestanden, kan ook dementia paralytica (hersenverweeking) hersengezwel, nierziekte en suikerziekte plotseling verlies van bewustzijn veroor zaken. Doch de praktische beteekenis der laatste twee ziekten is zeer beperkt, omdat gewoonlijk andere symptomen al lang de aandacht getrokken hebben, evenals de ervaring leert, dat in dit op zicht bij vervoermiddelen op het land zoogenaamde vestibulaire (of evenwiehts) stoornissen geen belangrijke beteekenis hebben. Hersenverweeking en hersenge zwel zijn alleen daarom in dit verband van belang, omdat volgens mijn ervaring van 25 jaren, de algemeene medicus deze aandoeningen niet zelden over het hoofd ziet, soms met zware consequenties. Ik kom daarop terug. Overigens komen in ons land hoe pijnlijk het te moeten erkennen! de meeste ongelukken tot stand, doordat nog steeds niet de over tuiging in alle lagen van het volk is doorgedrongen, dat binnen eenige uren na het gebruik van alcohol (bier niet uitgezonderd) chauffeeren beteekent: levensgevaar zoowel voor mede-passa giers als voetgangers. Natuurlijk ontstaat ook uit dien hoof de gevaar in andere betrekkingen, door ieder plotseling verlies van het bewust zijn; in het geval van een timmerman, schilder, bouwvakarbeider, electricien, voor den man zelf; in het geval van een chirurg een apotheker voor een persoon, die onder behandeling is. Doch alleen het verkeers-bedrijfwaaraan ieder on zer lederen dag deel neemt, brengt on middellijk, en steeds aanwezig levensge vaar op groote schaal en wel, voor ve len, in het geval van ziekelijke aandoe ning van den wagenbestuurder en auto bus-chauffeur. Wat betreft den trein machinist, zoo heeft die, begrijp ik het wel, steeds een helper naast zich, die zijn bewegingen controleert. (Dit geldt, naar wij meenen, niet voor de bestuur ders van electrische treinen, die alleen aan het stuur staan. Red.) en wat de lucht-omnibussen betreft, zoo zijn die, van een dubbel stuurwiel voorzien, zoo dat oek daar het gevaar in dit opzicht bezworen schijnt. Hoe rampen te voor komen? Aan het verdere gedeelte van het on derhoud onüeenen wij nog het volgen de: Wat kan gedaan worden om rampen te voorkomen voor autobussen en electri sche trams? Ieder die de zwaar geladen autobus sen elkaar met 70 K.M. vaart in de Schotsche Hooglanden, in Fransche en Zwitsersche Alpen naast sterke afgron den eikaar ziet passeeren, die in ons land en in onze stad, wel is waar met beperkte vaart, doch vlak langs de niet minder gevaarlijke diepe waterwegen, Naar het Engelsch van A. E. W. MASON. 20) „Ja. het is heel moeilijk", antwoordde Boris Waberski, die heen en weer schoof alsof zijn stoel roodgloeiend was. Maar voor Waberski was het het al lermoeilijkste en Jim, die vlak tegen over hem zat, zag dat heel goed in. Wa berski was naar de politie geloopen toen er geen antwoord op zijn dreigbrief kwam van de firma Frobisher en Has- lïtt en had in een giftige en teleur gestelde bui zijn aanklacht Ingediend, ongetwijfeld in de hoop dat men hem een som geld zou bieden en dat hij de aanklacht weer zou kunnen intrekken. Nu vroeg een der knapste detectives van Frankrijk hem om zijn bewijzen en verklaringen. Daar had hij allerminst op gerekend. ,,Ik dacht", vervolgde Hanand „dat een gesprek van u en mij en die twee jonge dames, zonder stenografen of se cretarissen er by, ons misschien een heel eind op weg zou helpen". „Ja, zeker", zei Waberski vol hoop. „Natuurlijk als inleiding", voegde Ha- trams en bussen elkaar riet voortij rij den. moet zich toch wei eens even be wust worden van het vermetele vertrou wen van al die passagiers in de physi- sche en psychische gaafheid van hun bestuurder. De eenige veilige methoae bestaat misschien in het plaatsen van twee man aan het stuurwiel of de stuur- wielen. Want de overal toegepaste maatregel die ten doel heeft, den motor uit te schakelen als de wagenbestuurder op houdt, den stuurknop te drukken, be zorgt slechts schijnbaar veiligheid in dit opzicht. Het is toch bekend, dat atypi sche aanvallen van epilepsie of vallende riekte geenszins een loslaten van den greep ten gevolge hebben, integendeel eerder een automatisch krampachtig drukken van 't handvat met zich bren gen. Ik heb in mijn assistenten tijd in Londen 'n cab-driver gekend, die ge woonlijk gedurende zijn aanvallen zeer behoorlijk door de overdrukke straten stuurde, en alleen nu en dan moeilijk heid ondervond, omdat hij zijn hand sterk naar beneden en iets ter zijde drukte. Van neervallen of andere in grijpende stoornissen by dit lichter soort aanvallen is meestal geen sprake. Ook heb ik een barbier behandeld, die in zijn aanval automatisch voortging den klant vrij behoorlijk te scheren! Bestaat er een minder kostbare wijze om uit de moeilijkheid te geraken? Het is m.i. noodzakelijk, dat behalve het gewone routiine medisch onderzoek en de uit anderen hoofde noodzakelijke psycho-tecimdsche keuring van den wa genbestuurder en autobuschauffeur ook een bijzonder onderzoek wordt ingesteld dooi een neuroloog indien beschik baar, door een die in 't bijzonder studie maakte van deze soort aandoeningen ten einde uit te sluiten de aanwezig heid of de waarschijnlijkheid van uit breken van de epileptische afwijkingen. Dit is gelijk vooral in de Engelsche vertaling van mijn boek is uiteengezet geen gemakkelijke taak, evenmin hier als bijv. in gerechtelijke gevallen, waar deze ziekte eveneens maar al te veel over het hoofd gezien wordt, want behalve de segmentate gevoelsstoornissen die geenszins steeds aanwezig zijn alleen een zeer gespecialiseerd onderzoek is in staat de noodige informatie te ver schaffen: nauwkeurige opname van de familie-geschiedenis, het onderzoek naar de afwijkingen in de vroege jeugd, en andere levensperioden, waarin een aan leg tot deze soort aandoeningen voor den dag komt, myoclonische schokken, epileptische aanvallen en wegrakingen, hoofdpijnen van epileptisch karakter, bijzondere stoornissen na gebruik van een weinig alcohol, enz. Wat er van dat andere geval is, dat bijna ongelukken bezorgd had, in de zelfde week als de aanrijding op den Adm. de Ruyterweg? Hier bestond het merkwaardige, dat èn de huisarts èn de controleerende ge meente-arts een geval van vermoedelijke hersenverweeking over het hoofd zagen, en den patiënt naar twee internisten verwezen, die evenmin den waren aard der ziekte herkenden, tot het effect dat de man weer op de tram gestuurd werd dit nadat hij reeds eenmaal op lijn 23 een houding aannam, die ten ge volge had, dat een toevallig aanwezige wagenbestuurder-passagiers hem ter zijde drong en het stuurwiel ongevraagd overnam totdat een specialist voor neurologie 't hem beslist verbood! Den volgenden dag sprong de man te water en werd. wel voor goed, in het Wilhel- minagasthuis gebracht! Toont dat voorbeeld niet duidelijk, hoe de neurologie niet alleen onder het pu bliek, doch ook in geneeskundige krin gen nog geenszins in haar volte prac- tische beteekenis wordt gewaardeerd? vroeg dr. Muskens ten slotte. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regeL Ideale brandstof voor Centrale Verwarming. 10 Leidsche Plein Telefoon 10773 nand eT droogjes aan toe „als inlei ding tot het veel belangrijkere en nu niet meer te vermijden proces". De hoop, die Waberski een oogenblik gekoesterd had, verdween weer. „Natuurlijk", mompelde hij, en wreef zenuwachtig langs zijn magere hals. „Het recht moet zijn loop hebben". „Ongetwijfeld, dat is de bedoeling", zei Hanand veelbeteeksnend en toen ging de deur van de bibliotheek open. Betty kwam binnen met Ann Upcott vlak ach ter haar aan. „U heeft mij laten roepen", begon ze tegen Hanand 'en toen zag ze Boris WabeTski. Ze hief het hoofd op en haar oogen schoten vuur. .Monsieur Boris", zei ze en keerde zich weer naar Hanand. Toen keek ze de kamer rond om Jim Frobisher te zoe ken en riep plotseling verschrikt nit: „Maar ik dacht daten Hanand kon haar nog net in de rede vallen voor ze een naam noemde. „Dat komt nog wel, mademoiselle", zei hij vlug. „Alles op zijn tijd". Betty nam haar oude plaatsje op de vensterbank in. Ann Upcott deed de deur dicht en ging op een stoel ritten, een eindje van de anderen af. Hanand vouwde zijn krant on. Oo het groote vloeiblad dat nu te voorschijn kwam lag een van die groene mappen, die Jim Frobisher al op het bureau van de Süreté had gezien. Hanand sloeg de map open en nam er het bovenste pa HET NOORD-HOLLAND- SCHE WEGENPLAN. OPNEMING NIEUWE WEG GEVRAAGD. Op initiatief van de gemeentebestu ren in de N.-Hollandsche duinstreek (Bergen, Schorel, Egmond-Binnen, Eg- mond aan Zee en Castricum) heeft Donderdag te Alkmaar een vergade ring plaats gehad over het ontwerp provinciaal wegenplan. De vergadering was druk bezocht o.a. door vertegen woordigers van den Prov. Waterstaat, het gemeentebestuur van Alkmaar, de K. v. K. aldaar de Wegencommissie van den A.N.W.B. en de K.N.A.C. De verga- dering werd gepresideerd door baron von Fridagh, burgemeester van Schoorl, die in zijn openingswoord constateerde dat een weg langs de duinstreek niet op het wegenplan voorkomt. Uitvoerig werd hierover door de aan wezigen gesproken. Als conclusies kwa men naar voren: a. het twegenplan voor N.-Holland is niet af zoolang daarop ook niet voor komt de weg van de grens van Castri cum af tot Kamperduin via Egmond- Binnen—Bergen en Sohoorl; b. aan de uitvoering van het wegen plan, zooals het thans bestaat mag geen vertraging worden veroorzaakt; c. dat de weg door de duinstreek er niet op voorkomt, ligt niet aan de min dere belangstelling van Ged. Staten en de Prov. ambtenaren. d. in het uiterste geval moet een of ander gedeelte van het groote plan voorloopig achterwege blijven, om den aanleg van den weg door de duinstreek mogelijk te maken (17 K.M.), al werd érkend, dat het moeilijk is zoo'n gedeel te aan te wijzen. Een door de gemeentebesturen van Schoorl, Bergen, Egmond Binnen, Eg- mond aan Zee en Castricum opgestelde brief aan Prov. Staten werd goedge keurd. In dezen brief wordt erkend het groo te belang van de op het wegenplan voorkomende wegen, die een verbinding langs moderne wegen tusschen Zaan streekHaarlemB everwijkCastricum Egmond aan den Hoef—Egmond aan Zee en Alkmaar mogelijk te maken. Daarnaast wordt leedwezen uitgespro ken over het ontbreken van een plan voor een weg Egmond aan den Hoef— BergenSchoorl (de aloude Kennemer Heirweg) en SohoorlKamperduin en verder. In het belang van den opbloei van de duinstreek wordt alsnog met klem ge vraagd om opname in het wegenplan van een weg Egmond aan den Hoef— BergenSchoorlKamperduin (totale lengte pl.m. 17 K.M.) Aan het adres zal een kaartje worden toegevoegd, waaruit zal moeten blijken, dat het wegenplan niet als afgewerkt is aan te merken zoolang een weg voor de duinstreek ontbreekt. DANSINSTITUUT „FORSER". De welbekende dansleeraren de heeren W. Fortgens en R. v. d. Berg hebben een aardige danszaal ingericht in het perceel Bakenessergraeht 13. De heeren J. J. Fortgens en Zn. hebben het per ceel verbouwd, en er een keurig zaaltje van gemaakt, waarin een spiegelgladde dansvloer van 95 M2. oppervlakte ligt, van Amerikaansch grenenhout. De wan den zijn met een vroolijk behang be kleed, terwijl een artistieke wandver- lichting een gedempt licht verspreidt. Naast den ingang is een groote garde robe, achter in 't gebouw een koffie kamer en een fietsenstalling met uitgang in de Bloemertsteeg. Bovendien hoort bij 't gebouw een tuin van 500 M2. op pervlakte, waarin 's zomers tuinfeesten en bals-champêtre gegeven kunnen wor den. De bekende Natcheza-Band onder lei ding van den heer J. J. de Vogel zal voor de dansmuziek zorgen. Bij de club- en privélessen wordt gebruik gemaakt van gramofoon en radio. Vrijdagavond werd het nieuwe insti tuut geopend. Er was een schat van bloemen, ongeveer dertig vazen vol, al les gezonden door vereenigingen en dansclubs, o.a. den H. K. B.. „Jacob van Lennep", en de Club of Teachers of Dancing en talrijke leerlingen. De heer Fortgens opende de nieuwe inrichting met een toespraak. Er was een druk bezoek, en menig dansje werd gemaakt. De heer Fortgens demon streerde de Bananaslide, Charleston en Black Bottom, en toonde hoe deze dan sen groote aantrekkelijkheid bezitten, mits zy goed gedanst worden. De heer Van den Berg liet de gratie zien van Heebie-Jeebies en El-Raleo. Ongetwijfeld zullen beide heeren veel succes hebben in 't nieuwe gebouw, dat i zy „Forber" genoemd hebben. pier uit. Toen wendde hij zich tot Wa berski. „Monsieur u verklaart dat dit meis je hier, Betty Harlowe, op den 27sten April met opzet aan haar pleegmoeder en weldoenster Jeanne Marie Harlowe een te groote dosis slaapmiddel heeft gegeven, die haar dood veroorzaakt heeft". „Ja", zei Waberski met nadruk dat verklaar ik". „En u heeft niet gezegd welk verdoo- vingsmiddel het was?" „Waarschijnlijk morphine maar zeker weet ik het niet". „En volgens u tenminste als deze aanteekeningen juist zijn is het ver gif in het glas limonade gedaan, dat madame Harlowe altijd naast haar bed had staan". „Ja". Hanand legde het vel papier weer neer, „En u beschuldigt de verpleegster, Jeanne Baudin, niet van medeplichtig heid?" vroeg hij. „O neen!" riep Waberski met afschuw uit, terwijl hij zijn oogen opensperde en zijn borstelige wenkbrauwen hoog op trok. „Ik verdenk Jeanne Baudin heele maal niet. Wilt u daar vooral goede nota van nemen, monsieur! Haar mag geen onrecht geschieden! Neen! Het is maar goed dat ik vandaag hier geko men ben. Jeanne Baudin! Ik zou morgen aan den dag zelf als verplc JONGE LIBERALEN. De vereenlging van Jonge Liberalen heeft hare werkzaamheden weer hervat Op Dinsdag 18 October zal de heer Mr. J. Rutgers, de bekende actieve voorzit ter van de afdeeling Amsterdam van den Vrijheidsbond, spreken over: „De liberale gedachte in onzen tijd". Het ligt in het voornemen van het bestuur een 5 of 6 tal bijeenkomsten te doen houden, alwaar actueele onderwer pen zooals de politieke toestand in In- dië, onze handelspolitiek, Volkenbond en ontwapening, enz. behandeld zullen worden. DE T. B. C.-STICHTINGEN. EEN GEDENKTEEKEN ONTHULD OP HET BREDERODE-DUIN. Onder veel belangstelling is Zater dagmiddag de gedenksteen onthuld, die dcor patiënten en oud-patiënten aan het bestuur van de vereeniging tot bestrij ding der tuberculose is aangeboden bij gelegenheid van de opening der nieuwe Lighallen ,3rederodeduin". In de gezellige conversatiezaal wer den allen ontvangen door de hoofd zuster en den heer Boutellier en tref fend was de vreugde over het weerzien Toen het bestuur onder leiding van Dr. L. C. Kersbergen was gearriveerd en Zuster Cornelia haar belletje had laten rinkelen, werd het doodstil en nam de heer Boutellier het woord, om namens hest Comité een woord van welkom te spreken. Wij wilden ver volgde spr., zich tot het bes-tuur rich tende namens patiënten en oud patiënten een bewijs van hoogachting en dankbaarheid geven voor uw grooten ijver en liefde door u betoond ter wille van de t.b.c.-patiënten. Wij weten, wat hert is, om riek te zün en daarom kunnen wij uw arbeid waardeeren en zegenen. Gij hebt velen gezond en sterk gemaakt, anderen voor besmetting bewaard; wij hebben de blijdschap gevoeld, toen wij in de maat schappij kenden terugkeeren en als bewijs van dankbaarheid bieden wij u dezen gedenl_keen aan, die ook tot la tere geslachten van dien dank zal ge tuigen. (Applaus). Dr. Kersbergen aanvaardde met dank de huldiging van het dagelijksch be stuur, maar met zekere reserve aan vaardde hij deze hulde, omdat de om standigheden gunstig zyn geweest. Spr. herdacht den onvermoeiden arbeid van den heer Limperg, die de lighal popu lair wist te maken en niet alleen de sympathie wist te wekken, maar ook te behouden. Gunstige omstandigheden zyn ook ge weest, dat de Lighal in Schoten is overgedaan en dit mooie terrein is verkregen. Spr. wijdde nog een vriende lijk woord aan den heer Boutellier en ster nemen, wanneer ik ziek werd". „Mooier kan het al niet", antwoordde Hanand ernstig. „Ik heb het u alleen maar gevraagd omdat Jeanne Baudin in de slaapkamer van madame was toen mademoiselle binnen kwam om madame goedennacht te zeggen en haar nieuwe avondjapon te laten zien. Daar valt niet aan te twijfelen". „Ja, ik begryp u wel", zei Waberski. Hij kreeg steeds meer zelfvertrouwen want die meneer Hanand van de Süreté was toch zoo vriendelijk en beleefd. „Maar het slaapmiddel is ongetwyfeld in het glas gedaan op een oogenblik dat Jeanne Baudin niet keek. Ik beschuldig haar niet. Neen! Maar dat wreede meis je daar" zijn stem begon te trillen en hU trok zenuwachtig met zUn mond „heeft het er in gedaan en is toen tot in den vroegen morgen gaan dan sen terwyl haar slachtoffer stierf. Dat is verschrikkelyk! Ja, monsieur Hanand, dat is vreeselijk. Myn arme zuster!" „Schoonzuster". De opmerking klonk met Uzi.ge kalmte uit een leunstoel by de deur waarin Ann Upcott zat. „Voor my was ze een zuster!" ant woordde Waberski op droevigen toon en wendde zich weer tot Hanand. „Mon sieur, ik za! er mü zelf ten eeuwigen dage een verwyt van maken. Ik was uit aan het visschen in het bosch. Was ik maar thuis gebleven! Denkt u eens in! Ik vraag uen zijn stern begaf hem. verzocht toen de aanwezigen, om den steen te bekyken en daarna een kopje thee te gebruiken. De wit marmeren steen ls ingemet seld in de vestibule en bevat het vol gende versje van Clinge Dorenbos: Hoe koud ook deze steen, Hoe hard en scherp zyn klank, HU spreekt een héél zacht woord Van eeuwig warmen dank. Hieronder is de opdracht gebeiteld: Aangeboden door patiënten en oud patiënten van de Lighal. 1 Oct. 1927. HERSTELLINGSOORD VOOR SPOORWEGPERSONEEL. In gebouw Bloemhof werd Zaterdag avond door de afdeeling Haarlem van de Herstellingsoordvereeniging voor Spoorwegpersoneel een feestavond ge houden, ten bate van het herstellings oord te Vorden. By de opening wijdde de heer J. Wit eenige woorden aan de nagedachtenis van wylen W. de Geest, die geruimen tyd voorzitter der afdeeling en lid van het hoofdbestuur was. Haarlem's Klein Cabaret had met zyn optreden veel succes, vooral met de Hollandsche liedjes in costuum. De heer D. M. Swart, secretaris van het hoofdbestuur, herdacht in zijn re de eveneens den heer de Geest, die om zyn voortdurend werken voor de ver eeniging by allen in gedachten zal bly- ven. Spreker braoht hulde aan het be stuur der afdeeling Haarlem dat steeds werkt voor het mooie doel nl. verster king van het fonds waardoor weder ver schillende personen geholpen worden. Daar thans een groot aantal R.K. leden bedankt hebben wordt de wensoh uitge sproken dat het bestuur er in moge slagen het ledental weder op sterkte te brengen. De Amsterdamsche Jazz-Band „Harree" ontlokte na haar optreden een daverend applaus en moest herhaaldelijk terug komen, vooral de liefdesverklaring in het zigeunerkamp was een groot succes. Tijdens de pauze werden de loten voor de tombola verkocht waarvoor verschil lende firma's aardige prUzen beschik baar hadden gesteld. Na de pauze kwa men opnieuw de reeds genoemde artis- ten voor het voetlicht met hetzelfde succes. De feestavond werd met een ge zellig bal onder leiding van den heer Warmer besloten. EEN OLYMPISCHE TENTOONSTEL LING? Met het oog op de plannen welke schy- nen te bestaan tot het houden eener Internationale Olympiade tentoon stelling in het Paleis voor Volksviyt te Amsterdam, gedurende de maanden Juli en Augustus 1928 deelt het Ne- derlandsoh Olymp. Comité mede, dat het in geen enkel opricht by deze ten toonstelling betrokken is. „Ja maar u is toch terug gekomen, monsieur Waberski", zei Hanand „en er is één ding dat hij vreeseiyk verbaast. U hield van uw zuster. Dat is wel duideiyk, ^ant zelfs al de ge dachte aan haar brengt u tranen in de oogen". „Ja, ja" zei Waberski, terwyi hy zyn hand vooi *yn oogen hield. „Maar als u zooveel van haar houdt, waarom heeft u dan zoo lang gewacht voor u iets deed om haar dood te wre ken? Daar was ongetwijfeld een goede reden voor, die ik echter niet ken". En Hanand vervolgde: „Luistert u maar eens. Uw beminde zuster sterft in den nacht van den zeven-en-twintigsten April. Den acht-en-twintigsten komt u thuis: en u doet niets, u dient geen aanklacht in, u houdt zich volkomen rustig. Zij wordt den dertigsten begra ven en daarna doet u nog niets. Pas een week later dient u uw aanklacht tegen mademoiselle in. Waarom? Ik verzoek u, monsieur Waberski, om niet tusschen uw vingers door naar mij te kyken, want het antwoord is niet op myn gezicht te lezen en u moet my dit eens nader uitleggen". Dit verzoek deed Hanand op denzelf den prettigen, vriendelyken tcon dien hy gedurende het heele gesprek gebruikt had. Maar Waberski haalde met een ruk zyn hand van zijn gezicht en ging recht overeind z'tten. „Ik zal u onmiddeHyk antwoorden", BOND VAN NED. ONDERWIJZERS De afdeeling Haarlem van den Bond van Ned. Opderwyzers hield een huis- houdelyke vergadering, welke goed be zocht was. De voorzitter deelde mede, dat sinds de vorige vergadering weer 4 nieuwe leden waren toegetreden. Ver slag werd uitgebracht van een bezoek by den wethouder, waar gesproken was over de hooge legesgelden en over de positie der reserve-onderwijzers. Medegedeeld werd, wat het bestuur gedaan had, in zake de overeenkomst van de gemeente met de Hulpbank voor het verstrekken van voorschotten tot bestryding van den woeker. Door die overeenkomst dreigde het werk van de Ondersteuningskas van den Bond in 't gedrang te komen. Zeer waarschynlijk is dat gevaar afgewend. In behandeling kwam het advies aan B. en W. in zake het gebrek aan school ruimte in Noord-Haarlem. De secretaris gaf een overzicht van wat er bij de re organisatie gebeurd was. Daar de voor stellen van B. en W. nu geheel liggen in de lyn van het advies, hetwelk de af deeling in Juni gaf, kon de vergadering zich er geheel mee vereenigen. Aange drongen zal worden op den grootst moge- lyken spoed by 't bouwen van de hulp- school en van de nieuwe school. Het leerlingenaantal stygt by den dag. Daarna werd een bespreking gehouden over den toestand van het U. L. O. Naar aanleiding van deze bespreking zullen een tweetal voorstellen bij het gemeente bestuur worden ingediend. Van het hoofdbestuur was een vragen- lyst ontvangen, hoe men zich de benoe ming van onderwijzers en hoofden denkt. Over deze kwestie had een geanimeerde bespreking plaats, waarby bleek, dat de groote meerderheid het meest gevoelde voor benoeming naar anciënniteit. Een rapport over het gesprokene zal aan het hoofdbestuur worden gezonden. De rap porten der afdeelingen zullen dan den grondslag vormen om het standpunt van den Bond in dezen vast te stellen. By de rondvraag werd opgewekt de Sint-Nicolaascommissie krachtig te helpen. INGEZONDEN MEbEDF.ELINGEN a 60 Cents per regel. Geeft uwe advertenties op ter plaatsing in het HET algemeene GROOTE dagblad der beschaafde kringen. ALLE soorten advertenties worden zonder prijsverhooging aangenomen 22 bij het Bijkantoor Handelsblad (Wensing's A!g, Adyert.-Bureaii) TEMPELIERSSTR. 32 Telefoon 10209 riep hy uit. „Ik wist het al dadeiyk hier!" en hy sloeg met zyn vuist op zyn hart, „dat er een moord was geschied. Maar ik wist het hog niet hier" en hy wees op zijn hoofd. „En toen heb ik gedacht en gedacht en gedacht. Allerlei redenen en aanleidingen kwamen er bij my op steeds meer. Een jong meisje, mooi en bekocrriyk, maar mot een eigen aardig geheimzinnig karakter, dat in haar binnenste dorst naar klaur en vreugde en de macht die haar schoon heid haar kan geven als zy er slechts de hand naar uitsteekt, maar dat die neiging zeer goed verbergen kan. Dat is myn oordeel over de wreede Betty Harlowe". Voor het eerst sedert het begin van het gesprek toonde Betty er eenige be langstelling voor. Tot nu toe had ze doodstil gezeten alsof de heele zaak be neden haar waardigheid was. Nu kwam er teven in haar. Ze boog zich voor over; haar elleboog steunde op haar knieën, die ze over elkaar geslagen had, ze hield haar hand onder haar kin, haar oogen strak op Waberski gevestigd en ze glimlachte om de karakterbeschrijving die de Rus van haar gaf. Maar Jim Fro bisher had achter zijn deur het gevoel of hij naar de vreeseiijkste profanaties luisterde. (Word- vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 10