45e Jaargang No. 13586 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 5 October 1927 ABONNEMENTEN per week f 0.27}<$, met geïllustreerd Zondagsblad T 0.32; per 3 maandenVoor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f 3.57)^. Franco per poet door Nederland 3.87H- Afzonderlijke nummers f0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haariem en Omstreken f0.57f^; franco per post f 0-65 Directie, Redactie en AdministratieGr,. Houtstraat 93, Post-Giro 38810 Telefoonnummers: Directie 13082, Hoofdredactie 15054, Redactie 10600 en Administratie 10724 en 14825. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 5 regels il .75; iedere regel meer 35 cents Reclames 60 cents per regel. BIJ abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke regel meer 15 Cents a contant; buiten het Arrondissement dubbele prijs. Drukkerij: Z.B. Spasme 12, Telefoon 10122, 12713 Bijkantooi voor Santpoort, Velsen, Veison-Noord, ijrnulden, !Jmuidcn-Oost, Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Veisen, Telefoon 621 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Directeuren J. C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Hootdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AGENDA. Heden: WOENSDAG 5 OCTOBER Stadsschouwburg: Vereenigd Tooneel Verkade en Verbeek „Het Chineesche landhuis", 8 uur. Groote Kerk: Uitvoering van gewijde muziek door het Kreuzchor, 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. Cabaret Modern: Optreden van ver schillende artisten. La Mascotte, Groote Markt: Dan cing. Tivoll, Tempeliersstraat: Dancing. Café Dreefzicht: Trio Stoffer. Firma J. A. Boskamp en Zonen te Overveen „Keuzetentoonstelling" van 2 tot 5 uur. DONDERDAG 6 OCTOBER Groote of St. Bavokerk: Orgelbespe ling, 2—3 uur. Stadsschouwburg: Operette ,Die Lus tige Witwe". 8 uur. Gemeentelijk Concertgebouw: Open bare Tijdrede van Ds. G. Wisse, over De wedergekeerde dagen van Noach en het naderend wereldgericht", 8 uur. Rembrandt-theater: Voorstellingen van 7 uur af. Cinema Palace, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Luxor Theater: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Scala-Theater, Kleine Houtstraat: Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Cabaret Modern: Optreden van ver schillende artisten. La Mascotte, Groote Markt: Dan cing. Tivoli, Tempeliersstraat: Dancing. Café Dreefzicht: Trio Stoffer. Firma J. A Boskamp en Zonen te Overveen: „Keuzetentoonstelling3' van 10 tot 5 uui. DE MELKPRIJS. KANS OP EEN NIEUWE VERHOOGING Naar wij vernemen zal er Vrijdag a.s. een conferentie plaats hebben tusscben de melkhandelaren en de boeren. De kans is groot dat een nieuwe melk- prijsverhooging het resultaat van deze besprekingen zal zijn. Zooals men weet is de melkprijs eerst onlangs op 17 cent per L. gebracht. 78-JARIG MAN DOOD GEVALLEN. EEN ONGELUK TE HAARLEMMERMEER. Dinsdag had de 78-jarige Cornelis Smit in zijn woning aan den Vijfhuizer- dyk nabij de Nieuwe brug te Haarlem mermeer het ongeluk van de trap te val len. Daarbij brak hij zijn halswervels en was onmiddellijk dood. NEDERLANDSCHE FILMLIGA. Ook een afdeeling in Haarlem. HET DOEL DER LIGA. In ons nummer van gisteren, Dins dag, hebben wij gesohreven over het doel der Nederlandsche Filmliga: Het in Nederland doen vertoonen van films die in de studio's van Fransche, Duit- sche, Russische of Amerikaansclie avant-gardisten worden vervaardigd. Deze films zijn de eerste resultaten van den arbeid van filmregisseurs die wars van film- en dollar-monopolie, getracht hebben werkelijk artistieke films te ver vaardigen, die niet gebaseerd zijn op sensatie en grof effect. Vcor deze films wil de Liga trachten een groot publiek te winnen. De Liga ontkent geenszins de onschatbare waar de van wat de filmtechniek tot nu heeft opgeleverd (voorbeelden van prachtige films zijn er vele) doch acht de gele genheid om de artistieke pogingen van een greep kunstenaars van heden van nabij te zien en ten nutte te maken voor de film in het algemeen, tccli niet aanwezig. Om Haarlem ook in de gelegenheid te stellen die stalen van moderne film kunst te kunnen zien en te kunnen be- oordeelen, (de liga wil een critisch publiek vormen dat maar niet alles aanvaardt wat tegenwoordig geboden wordt), sullen hier ter stede nagingen v orden aangewend om oen afdeeling der Liga- te stichten, die reeds vrij vasten vorm hebben aangenomen. Wij hopen onze lezers binnenkort nadere mede- deelingen hieromtrent te doen. ONDER DE OLIE. Winkeliers der Kleine Houtstraat, Met hun asfalt in hun schik, Kregen eensklaps dezer dagen, Een onaangenamen schrik, Want de Openbare V/erkers, Streken op hun asfalt neer, En begonnen 't te besmeren. Met een soep van kokend teer, Waarvoor deze kuur moest dienen. Snapten zij niet zoo precies, Maar zij vonden net onprettig. Want hun winkels werden vies, Vlekken op hun matten, vloeren. In him kamers zelfs per slot. Vonden zij 't is te begrijpen Lang geen onverdeeld genot. En zij wendden zich in wanhoop, Tot Owee, met deze vraag, Waarvoor is dat nou toch noodig, Ach, verlos on6 van die plaag; Waarop Openbare Werken, Hun in antwoord heeft verklaard, Dat hun fraaie asfalteering, Door die olie wordt gespaard. Volgens „Beter dan genezen. Is voorkomen" tlheorie, Is het noodig u te plagen, Met die asfalt teer-apie; Na ten hoogste een paar dagen, Is de olie ingedroogd, Dus wees niet te teer-gevoelig, Aldus heeft Owee betoogd. En zco is de Kleine Houtstraat, (Wat beleeft al niet de mensch) Al sinds dagen onder de olie, Tegen haar beslisten wensch. P. GASUS. LEVINE MAAKT EEN NOODLANDING. Toestel beschadigd. INZITTENDEN ONGEDEERD. Uit Rome wordt van Dinsdag aan de Tel. gemeld: Kapitein Einchcliffe is hedenmiddag met Levine en den graaf van Orleans aan boo>d met de ..Miss Columbia" uit Rome naar Venetië vertrokken, waar het gezeischap den nacht hoopte door te brengen. Tengevolge echter van mo tordefect was men gedwongen een nood landing te maken op een veld, dat toe behoort aan prins Orsini nabij Marino, op een paar K.M. afstand van Rome. Gcen van de drie inzittenden werd ge wond; pe> auto keerden zij naar Rome terug. De Miss Columbia" is tengevolge van den val echter zwaar beschadigd. Bij de plotselinge daling stootte het toestel heftig tegen den grond, waar door de propeller totaal vernield en het toestel zelf ernstig beschadigd werd. Levine, die hedenmorgen door Mus solini in audiëntie was ontvangen, was van plan over de villa van Mussolini te Carpana te vliegen en daar een ca deautje voor den pasgeboren zoon van den Italiaanschen premier uit het vlieg tuig te werpen. VERKEERSONGELUKKEN MOTORONGELUK TE HAARLEMMERMEER. KNAAPJE DOOP. AUTOBUS TE VELSEN OVERREDEN. Te Haarlemmermeer. Met betrekking tot een ernstig motor ongeluk, den heer J. Wakker uit Haar lemmermeer overkomen, vernemen we, dat hij op den Ringdijk nabij de Kaag, terwijl hij met zijn motorrijwiel op den weg wilde zwenken, met een passeeren- de auto in botsing kwam en een zoo noodlottigen val deed, dat hij op twee plaatsen, boven en onder de knie, een been brak. De jonge man, wiens motor nagenoeg geheel werd vernield, werd per auto naar een ziekenhuis overgebracht. Te Velsen. Dinsdagmiddag ongeveer half vijf heeft op den Wijkerstraatweg hoek Melklaan te Velsen een ernstig verkeers ongeval plaats gehad. De 7-jarige H. D. liep achter een groentewagen, komende uit de richting Beverwijk. Bij de Melk laan kwam hy achter den wagen van daan en stak, zonder uit te zien, den weg over. Juist naderde van den kant van Velsen een der groote autobussen van den heer M. uit Beverwijk. De chauffeur zag het gevaar en deed nog alles om een ongeluk te voorkomen, doch dit mocht hem niet meer gelukken. Het kind kreeg een stoot van een der spatschermen en werd over de straat geslingerd. Hevig blccder.d uit neus en mond en bewuste loos, werd het arme kind opgenomen en bü den heer O. binnengebracht. Dr. Barentsen, die spoedig ter plaatse was, bracht eerst het kind weer bij ken nis en constateerde toen, dat de won den aan het hoofd niet van ernstigen aard waren, doch dat. het linkerbeen, beneden de knie was gebroken, Nadat het been was verbonden, is het kind per brancard naar huis gebracht. De chauffeur der autobus had geen schuld aan het ongeluk NEDERLAND EN DE VOLKENBOND Minister Beelaerts gast van de pers. ZIJN REDE OVER ONTWAPENING Jiir. Mr. F. Beelaerts van Blokland. Wij beleefden Dinsdagmiddag in de re sidentie een bijzonder moment in de ge schiedenis van het Nederlandsche dag bladwezen, want voor het eerst ver scheen een lid der regeering als gast van de Pers. Aan een noenmaal van den Nederlandschen Journalistenkring, gepresideerd door den voorzitter, den heer D. Hans, zat minister Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland aan en hield een rede over het ontwapenings-vraag- stuk in verband met de laatste Assem- blëe van den Volkenbond. Zeker een vijf tigtal journalisten waren aanwezig, waaronder collega's die er voor uit de verste uithoeken des lands waren geko men. In het buitenland, tenminste in de groote naties, is zooiets al heel vaak voorgekomen. Vooral in Engeland, waar ministers trouwens ook in allerlei open bare vergaderingen aan diners van bon den en vereenigingen enz. politieke re devoeringen plegen te houden. Te Lon den heeft schrijver dezes vele lunches van de Foreign Press Association (de buitenlandsche persvereeniging) mee gemaakt, waaraan wy achtereenvolgens de meest illustre gasten hadden: Briand, Chamberlain, Winston Churchill, nu wijlen den markies Curzon of Kedleston, Kellogg en anderen. Maar de Neder landsche regeerders hadden tot dusver angstvallig vastgehouden aan hun stelregel om alleen in de Ka mers redevoeringen te houden, en slechts by uitzondering eens inter views aan journalisten toepte staan. Mi nister Van Kamebeek begon met pers conferenties, en zijn opvolger is de eer ste die als gast van de Pers compareert, en daarin toont met zijn tyd mede te gaan. Het is niet on-eigenaardig dat de eerste bewindsman die dit doet juist de minister van Buitenlandsche Zaken is. Dit departement, centrale van 's lands diplomatie, als ik het zoo noemen mag, pleegt door te gaan voor het geheim zinnigste en geslotens te «an alle. Beelaerts van Blokland gewaardeerd, en terecht legde de heer Hans in een kern achtig openingswoord er den nadruk op dat de moderne diplomaat niet meer in de eerste plaats moet kunnen zwijgen, maar durven spreken. Hij bracht verder den minister hulde voor dien? optreden te Genève, dat die pen indruk in de gansche beschaafde wereld heeft gemaakt, en gaf uiting aan onzen trots dat deze stem kwam uit het land van Hugo de Groot en andere groote voorvechters van den wereldvrede het land dat tal van zijn beste man nen aan het werk van den Volkenbond heeft afgestaan. Minister Beelaerts' rede was een hel dere en eenvoudige uiteenzetting van het vraagstuk der ontwapening in het stadium waarin dit tijdens deze laatste Assemblée te Genève de achtste gekomen was en zich ontwikkelde. Hij wees er op dat met ontwapening' thans nog slechts beperking van bewapening bedeeld kan worden. Voor verminde ring van bewapening, die natuurlijk be oogd wordt en die een levenskwestie voor den Volkenbond is immers het alternatief is een toenemende wedloop in bewapening blykt het moment nu nog te vroeg Aan deze Assemblee wrrcr. twee con ferenties voorafgegaan welker resulta ten zeer teleurstellend waren: namelijk die van de voorbereidende ontwape ningscommissie en de groote mogend- heden-conferentie van Engeland, Ame rika en Japan, aan welke laatste Frank- ryk en Italië deelnamen als toehoorders. Onder den indruk van deze dubbele te leurstelling kv/am de achtste vergade ring van den Volkenbond bijeen. Beper king in bewapening was, zooals gezegd, het eenige dat men bereiken kon; ver mindering thans niet mogelyk. Men mag dat onvoldoende vinden maar het is niet anders: deze arbeid kan slechts langzaam vorderen en wij moesten te vreden zyn als wij een enkele schrede voorwaarts konden maken op weg naar het groote doel. Zelfs die kans scheen bedreigd. De zwakke punten van den Volkenbond zijn in hoofdzaak nog: le. het gebrek aan universaliteit- van den Bond, 2e. teveel onderlinge vrees en wantrouwen. Nu was men in 1924 zoover gekomen dat in het Protocol als beginsel was neergelegd dat men zonder gelijktijdige behandeling van de vraagstukken van arbitrage en veiligheid niet tot ontwape ning zou kunnen komen. Het Protocol werd niet aanvaard en was dus sinds dien geen object meer van practische Volkenbondspolitiek. De minister legde er bijzonder den nadruk op dat de Nederlandsche regee ring (die indertijd trouwens zelf ook bezwaren tegen de uitvoering had) er niet aan had gedacht om voor te stellen de besprekingen over dit Protocol te heropenen. Dat is uitgeschakeld. Z.Exc. meende hierop zooveel nadruk te moe ten leggen omdat in verschillende pu blicaties dit z.i. niet duidelijk aan den dag was getreden. Onze regeering wenschte alleen een terugkeer tot de trilogie Arbitrage-Veiligheid-Ontwape- ning als basis van de ontwapenings-be- sprekingen. Zy stelde dus voor om het verband tusschen die drie factoren op nieuw vast te leggen en slaagde er in om na een discussie, die ook door aan vankelijke tegenstanders van het Ne derlandsche voorstel als zeer nuttig er kend werd, een succes te behalen. Ver schillende resoluties werden voorgesteld en verwezen naar een subcommissie. Uit dozen smeltkroes ontstond een resolutie, die weliswaar niet de grootste gemeene deeler maar het kleinste gemeene veel voud was —een geestig beeld,waarmee minister Beelaerts op dit journalisten auditorium een dankbaar effeot maakte maar waarin was neergelegd dat men niet alleen de ontwapening zou behan delen maar terugkeeren tot het onver brekelijk verband van de bewuste tri logie. Deze resolutie werd aangenomen en er is nu weer een nieuwe commissie be noemd. De minister beschouwt die niet als een kapstok en hij acht den terug keer tot de trilogie Arbitrage-Veilig heid-Ontwapening van het hoogste be lang. Hij wees er voorts nog op dat de kern van de veiligheid der volken niet zit in garanties en sancties maar in de moreele ontwapening in de versterking van het rechtsbewustzijn bij de volken der Aarde. Hiermede heb ik de q'; /.lessens van 's ministers rede weergegeven. Er wer den door eenige collega's vragen gesteld die hij nog beantwoordde. De belang rijkste was ongetwijfeld een vraag van den heer De Roede, wien het getroffen had dat het Nederlandsche voorstel al leen van onze delegatie was uitgegaan, en die vroeg of niet samenwerking met de andere kleine naties by deze gele genheid gewensoht ware geweest en in de toekomst zou kunnen geschieden. De minister verwees naar het voorbeeld van de Poolsche resolutie, die allerlei wijzigingen en verzwakkingen onder ging tengevolge van voorafgaand over leg, en zeide dat onze regeering meende alleen een voorstel te moeten formulee ren over een zaak waarvan zy wist dat de anderen het er in het algemeen mee eens waren. Voor een phalanx van klei ne naties, optredend tegen de groote, voelt onze regeering niet. De kleine na ties moeten zioh niet op een apart standpunt gaan stellen, want dat zou in stryd zijn met de overtuiging dat zy als leden van den Volkenbond gelijk gerechtigd zyn met de groote. Ook leg de jhr. Beelaerts er den nadruk op, dat de groote naties in den Volkenbond hunnerzijds cok het goede willen. 'c M uisters antwoord aan collega De Re ode was uit niéuws-oogpunt het be langrijkste wat hij zei. Zyn rede opende geen nieuwe verschieten, en beperkte zich vrywel tot een uiteenzetting van het op de Achtste Assemblée bereikte inzake de ontwapening. Misschien zal de minister, die zich gaarne bereid verklaarde om weer eens in ons midden te verschynen in de toekomst deze ge legenheden gaan benutten om bepaalde nieuwe verklaringen, door de situatie van het oogenblik wenschelyk gewor den, te gaan afleggen. Dat plegen bui tenlandsche regeerders te doen. Zoover was het bij deze eerste gelegenheid in ons land nog niet. Toch geloof ik dat deze middag van belang is geweest. Een nauwer contact tusschen regesring en pers kan in dezen vorm p.kern goede vruchten dragen, Het heeft tengevo' - dat wy journalis ten ons iets meer vereenzelvigd gevoe- den met de zaak die de regeering in Genève voorstaat en dat Buitenland sche Zaken tegelijk wat meer voeling met de publieke opinie krijgt. Een nut tige wisselwerking. My frappeerde de opmerking van den minister over de veiligheid der na ties, die niet in sancties en garanties, maar in de bevordering van het rechts bewustzijn by de volken gezocht moet worden. Waarom gaat van Genève geen krachtiger propaganda uit? Waarom bepaalt de Information Section zich tot droge officiëele stukken en tracht niet zich rechtstreeks tot het publiek te wenden? Wa* -om maakt zy niet re clame voor den Volkenbond, in den ruimsten zin rn het moderne begrip reclame? Jhr. Beelaerts citeerde zyn Fran- sclien confrère Aristide Briand, die ge zegd heeft: Wij moeten voortdurend roepen: „La paix! La paix! La paix!" Dat is het in den eenvoudigsten vorm. Reclame voor den Vrede, voor den Vol kenbond. De regeeringen die te Genève vertegen woordigd zyn kunnen beschikken over alle hulpmiddelen van de moderne re clame, maar benutten ze niet. Wat ons wordt toegezonden is in den regel als krantenkopy totaal onbruikbaar,, en meestal zelfs niet tot iets bruikbaars te verwerken. Op dit chapiter heb ik al by herha ling uitgeweid, en ik hoop er binnen kort met nieuwe gegevens op te kunnen terugkomen. Het een zaak van groot belang. R. P. HET ASPHALTEEREN ASPHALTWERKEN IN DE VAN EEDENSTRAAT. Men is op het oogenblik in drie plaatsen in de stad bezig met het as- phalteeren van straten. Htet geruisch- looze wegdek van de Nieuwe Groen markt is gereed; een groote verbetering Aan de bestrating van de Krocht is men druk bezig. Ook daar komt men deze week klaar. Aan de Gasthuisvest wordt eveneens druk gewerktJDe zand laag is verwijderd en het sorten van de puinlaag kan beginnen. Dan zyn er neg werkzaamheden in de Van Eeden straat. Van de Raambrug af zyn de Raamsingel en voorts de Van Eden- straat tot den Wagenweg onder handen. Ook daar komt men deze week gereed. AUTOBUSCONCESSIES. LOCAALSPOOR- EN TRAM WEGEN. Sinds de wet van 23 April 1880 ge wijzigd is by de wet van 30 Juli 1926 is voor het in werking brengen of houden van een autobusdienst een concessie noodig. In de bovengenoemde wet is de be voegdheid tot het verleenen dier con cessies opgedragen aan de Gedeputeerde Staten der onderscheidene provincies Thans is door verschillende provinciale besturen reeds een zoo groot aantal con cessies verleend, dat door de Ned. Ver- eeniging voor Locaalspoor- en tram wegen ernstige vrees wordt gekoesterd voor de ontwikkeling van het openbare landelijke vervoer. Immers het in han den geven van een gedeelte van dat vervoer aan een groot aantal, over het algemeen, kleine ondernemingen be teeken t volgens de vereeniging een ver snippering welke voor dat vervoer en dus voor het algemeen belang in de toekomst slechts oneconomische ge volgen kan hebben. Het gevaar dat be staande groote ondernemingen, welke vooral voor het massavervoer onont beerlijk zb'n, ten slotte zullen ver- dwynen, moet zelfs niet denkbeeldig geacht worden. Genoemde vereeniging heeft zich daarom den 14en September tot de Koningin gewend met een missive waarin zij haar waarschuwende stem heeft laten hooren en waarin zy o.m. zegt: „In stryd nu met wat het Rijk zelf tegenover spoorwegen en locaalspoor- en tramwegen als de juiste weg der ont wikkeling heeft aangegeven, worden thans door provinciale autoriteiten autobusconcessies aan tal van aanvra gers verleend, zonder dat er van een lyn ter ontwikkeling van het vervoer gesproken kan worden. Integendeel, behalve dat door concessieverleening aan een zoo groot aantal personen en lichamen met recht van een verbrokke lende decentralisatie kan worden ge sproken, wordt een concurrentie in het leven geroepen en gesanctioneerd,, die elk opbouwend karakter mist en slechts sloepen a werkt. L Is men zich van dit sloopende werk bewust? wy vreezen dat zulks noch by de autoriteiten, noch by het publiek het geval is. In plaats van de tramwegen krachtig te steunen en te helpen opbouwen tot vervoermiddelen die geheel aan vlo mo derne verkeerseischen voldoen, stelt men hun voortbestaan zeer ernstig in de waagschaal. Reeds zeer vaak is er op gewezen, dat een wellicht slecht ren- deerende tram niet gemist kaïn wor den, omdat het railvervoer en alléén het railvervoer in staat is het massale personen- en goederenvervoer, dat zich vaak zeer onregelmatig aanmeldt, naar behooren met groote snelheid, de min ste kosten en de grootste veiligheid te verwerken. Men is nu met het geven van vele autobusconcessies bezig dit onmisbare Nederlandsche stalen vervoersnet af te breken. Is dat eenmaal gebeurd, zijn eenmaal de trams tot stopzetting van haar dienst gedwongen, dan is een schade aan de gemeenschap toegebracht die niet gemakkelijk te overzien is, veel minder hersteld zal kunnen worden". De vereeniging hoopt met dezen brief ook die autoriteiten te bereiken, die door de Koningin zullen worden geraadpleegd, zoodat de Kroon, toege rust met de waardevolle adviezen van deze autoriteiten, beslissingen kan ne men, waardoor voor het verleenen van wat de vereeniging destructieve auto busvergunningen noemt, niet zal be hoeven te worden gevreesd. EEN STUURMAN VERDRONKEN. ONGELUK TE VELSEN. Dinsdagavond 7 uur is de 28-jarige stuurman E. R. J. van het Zweedsche stoomschip „Patrie", liggende by de pa pierfabriek te Velsen, door het lossprin gen van een tros van den steiger in het Noordzeekanaal geslagen. Toen men hem na eenïgen tyd weer op den wal had, bleken de levensgeesten reeds geweken. Dr. Barentsen kon dan ook niets anders doen dan de doodsoor zaak vaststellen. Het lyk is naar de algemeene Be graafplaats „De Biezen" overgebracht. RADIO-AMATEURS. EEN WAARSCHUWING Het aantal radio-amateurs is in onze stad zeer groot. Ongetwyfeld zijn er eenige duizend tallen. Juiste gegevens zijn evenwel niet te geven omdat de statistiek die van wege de Telegrafie gemaakt wordt ge heim is enbovendien onvolledig! Er is een wettelyke verplichting dat elke luistervink aan het Telegraafkan toor kennis moet geven, dat hy een radio-toestel heeft. Maar die verplichting is niet algemeen bekend. Het gevolg is, dat velen daaraan nog niet voldaan heb ben. Daarom wyzen wij nog eens daarop. Er is tegen verzwijgen een straf bepaald van ten hoogste 300 gulden boete of ten hoogste 30 dagen hechtenis. Het is voor den dienst vrij gemakkelijk om te weten te komen wie een toestel heeft. Aller eerst is daar de antenne als een ver klikker, maar bovendien zijn toestellen beschikbaar waardoor bepaald kan wor den (door pijling) waar een radio-toe stel aanwezig is. Er zijn handelaars die het voorstellen dat aangifte geen verplichting is, maar die voorlichting is onjuist. Reeds 5 a 6 jaar bestaat die. Het is wel is verklaren dat sommigen uit angst dat er belasting op de radio komt, verzwijgen dat zy een toestel heb ben, maar dit kan toch niet baten. Bo vendien staat deze aangifte geheel los van de belasting-quaestie. Aan het Telegraafkantoor zijn formu lieren verkrijgbaar voor de aangifte. Daaronder is ook de vraag: „Opgave of bij het ontvangen lampen of andere toestellen worden gebruikt, welke voor het radioverkeer hinderiyke golven kunnen uitzenden". Ons werd verzekerd, dat de radio amateurs ip het algemeen deze vraag met „neen" kunnen beantwoorden, want de Mexicaanscbe hond, die wel buren hindert, kan het groote rad'o-verkeer niet storen. DE FILM EN 'T ONDER WIJS, EEN ONDERZOEK VAN RIJKSWEGE. Onze Easgsche correspondent schrijft. Vanwege het Departement van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen wordt een onderzoek ingesteld in hoe verre gebruik van de film bij het on- derwys reeds ingang gevonden heeft. Dit onderzoek strekt zich uit over lage., middelbaar, voorbereidend hooger en ny- v^ri&scndenvijs. Tot zoover dit bericht. Wij herineren er aan. dat dcor ons ■-Tvr^ntebestuur de Voorlcooige maat regelen genomen zijn om de film voor het onderwys op de lagere school in te voeren. BEVERWIJK. HET ZIEKENHUIS. Eet pas geopende zi aken'mis bl'ji-.t in een behoefte te voorzien. De mat:ncn- afdeeling is namelijk reeds geheel bezet terwijl ook al veel vrouwelijke patiënten zyn opgenomen.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 1