FLITSEN FEUILLETON Het Huis met den PijJ I lAARLEM'S DAGBLAD HET MIDDENSTANDS BANKWEZEN. LEZING VOOR DE HAARL. HANDELS VEREENIGING. Onder de auspiciën van de Haarlem sche Handelsvereniging werd Maandag avond in de bovenzaal van „De Kroon" een bijeenkomst gehouden, waarin de heer W. C. Posthumus Meijjes, hoofd directeur van den Ned. Middenstand, sprak over: „het Middenstands-bank wezen". De voorzitter, de heer F. H. Smit, opende de bijeenkomst en uitte zijn vreugde over de aanwezigheid van afge vaardigden van Kamer van Koophandel en vakorganisaties. De heer Posthumus Meijjes, daarna het woord verkrijgende begon met te zeggen, dat de bsnken in de ingewik kelde machinerie oer hedencaagsche samenleving een belangrijke plaats in nemen. In zeer oude tijden ruilde men het eene goed tegen het andere. Dit bleek alras te omslachtig. Men zocht en vond een ruilmiddel. Stelselmatig werd dit geperfeciionr.eerd. Men kwam tot goud geld. bankpapier en tenslotte zelfs chèques en girobiljetten. Een juiste ver deeling van ruilmiddel over de wereld was noodig. &rw>*Dr gingen de banken zorgen. Deze zuigen a.h.w. het geld weg. van waar er geen behoefte san bestaat en persen het naar plaatsen waar dat wel het geval is. De bank neemt met de credietgeving een groote verantwoordelijkheid op zich, immers zij moet steeds haar crediteuren de depositos kunnen teruggeven. Zij moet precies weten wie credietwaardig zijn, wie het geleende geld op een bepaalden tijd terug kiemen geven. Is dit niet het geval, dan verliest de bank natuurlijk. Jaren van ervaring in het bankvak zijn noodig om te ■weten, wie credietwaardig is en wie niet. De bank kan niet ieder oogen- blik het uitgeleende geld terugvragen, dat zou onzekerheid geven. De banken vonden een middel hier tegen door op haar beurt crediet te vragen bij de circulatiebank, de Neder- Jamdsche Bank. Al neemt de bank nog zoo goede maatregelen, er wordt wel eens een verlies geleden. Hiertegen wapent de bank zich door het vormen van be hoorlijke reserves, die uit de winsten gevormd moeten worden. Zij beperken zich niet tot crediet- en deposito wezen! doch oefenen er bij uit den hande, in effecten enz. en zelfs het sluiten van assuranties. De beginselen van een Middenstands- bank zijn gelijk aan die van andere banken. Vroeger versleet men deze instellingen wel als philantroplsche, dat is het doel echter niet. Zakelijk beheer is noodig. Het doel is aan den middenstand te geven een eigen geldinstituut. De groote banken leggen zich meer toe op inter nationale geldzaken en credietver- leening aan groote instellingen, wat rendabeler is. De middenstanders ko men daarbij in het gedrang. De orfgani- eatie van middenstandsbanken kan aanmerkelijk eenvoudiger zijn dan die der groote. De winst hoeft niet zoo groot te zijn. De middenstanders zijn hun eenige klanten, hun belang gaat voor. De middenstandsbanken hebben ook ten doel bevordering dar saamhoorig- heid tusschen de middenstanders. Zoo ziet men steeds nieuwe middenstands- banken komen, die in een behoefte voor zien. Nu is vraag: Is het crediet, dat aan den middenstand verleend wordt zooveel riskanter dan het andere? Het lijkt, of het middenstandscrediet geen mogelijkheid van bestaan heeft. De practijk heeft dat toch niet be wezen. De factoren om tot een goed middenscandscredictwezen te geraken, ontbraken veelal, waardoor zooveel banken zoo slecht gingen. De fout ligt niet in de aard van ifet middenstands wezen als zoodanig. Dik wijls waren er geen geschikte personen, dan was er weer een andere reden, voor het falen der banken. Spr. noemde hiervan eenige. Geen enkel steekhoudend bewijs is er, dat het middens tandsbankwezen geen moge lijkheid van bestaan heeft. Er moet een goede technische leiding zijn. Moge er wel eens geklaagd worden over veel formaliteiten, dit is wel noodig bij een goede technische leiding. WOENSDAG S OCT. 1927 De geschiedenis van het Nederland- sche Middenstandsbankwezen begint met zwarte bladzijden. Dit ontneemt geloof en vertrouwen in het vervolg, doch z-eer ten onrechte. Een gebrekkige organisatie bedierf het goede, dat men gehoopt had te kunnen bereiken. De tijd was niet ge schikt en dit heeft zich aan de jeugdige middenstandsbanken gewroken. De Staat heeft ingegrepen, toen het geheele middenstandsbankwezen dreig de ten onder te gaan. HU verstrekte een garantie. Minister Colyn stelde de commissie Van Doornink in, die onder zocht, boe het middens tandsbankwezen kon worden gereconstrueerd. Het werk der commissie heeft geleid tot de oprichting van de Centrale Ned. Middensiandsbank. met als organisatie vorm de gecentraliseerde N.V. met een hoofd- en verschillende bijkantoren in de districten en rayons. Het gebrek aan vele prims technische krachten nijpt thans minder. Naast dit voordeel zijn er neg tahooze andere technische voor deden. De middensfcandsbank bepaalt zich uitsluitend tot hei middenstandscrediet, en is niet berekend voor de zeer groote transacties. Wel begeeft zij zich ook op het terrein van effecten- en geldhan del. Veel plaatselijke banken voldoen niet aan de eischen van goed technisch be heer. De commissie ried opheffing daarvan aan. Ook onderlinge concur rentie wensehte sy op te heffen. Hoe dat gebeuren moet, moet de t-yd leeren. Het geschokte vertrouwen in het mid denstandsbankwezen moest terugkeeren door de staatsgarantie van f 9 000.000. De Ned. Middenst-andsbank werd uit de onderhandelingen geboren. De drie groepen in den middenstand zijn er evenredig in vertegenwoordigd. Het zuivere kapitaal is ruim 7 milüoen gulden. Een hechte constructie ligt aan de straks te openen bank ten grond slag. Ncc-dig is thans neg slechts de mede werking en het vertrouwen van den geheeien Nedarlandschen Middenstand. Anders wordt van den middenstand niet verlangd. Spr. hoopt, dat een hartelijke, ener gieke medewerking en een groot ver trouwen aan de Nederlandsche Mid- denstandshank zal geschonken worden door de aanwezigen. Spr.'s buitengewoon heldere en duide lijke rede werd met luid applaus ont vangen. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd gebruik gemaakt door den heer Taco Mulder, accountant. Deze meende dat het middenstands- bankwezen niet onafhankelijk kan zijn van de groote banken. Hoe wordt d: contact gehandhaafd? vroeg spr. De heer C. ten Boom sprak nog een woord tot opwekking van vertrouwen en tot medewerking met de op te richten bank. Spr. sprak een aanbevelend woord voor de directeuren, de heeren Caikoen en Posthumus Meijjes. Hy voerde het woerd als voorzitter van het bestuur der Haarlemsche Boaz.bank en als voorzitter der Middenstands Centrale voor Haarlem en Omstreken. De heer Posthumus Meijjes ant woordde den heer Mulder, dat de Mid- denstandbank zeker niet mag vereen- zamen, d-och opgepast moet warden, dat eens anders terrein niet betreden wordt. Het is wenschelijk, dot het door den heer Mulder bedoelde contact bestaan blijft, hoe is niet vast omlijnd aan te geven. Het is niet de bedoeling de accoun tancy uit te schakelen, waarvoor de heer Mulder blijkens een tweede vraag, vreesde. Den heer Ten Boom dankte spr. voor diens vriendelijke woorden. PROV. ZIEKENHUIS DUINENBOSCH. BEGROOTING 5928. Ged. Staten bieden den Provincialen Staten ter vaststelling aan de exploita- tifcbegrooting van het Provinciaal Zie kenhuis Duinenböseh te Bakkuin voor het dienstjaar 1923. Ze is opgemaakt wat aangaat de gewone baten en lasten tot een totaalbedrag van f 1.312.648 en wat aangaat de buitengewone tot een van fóCOO. De bijdrage van de Provincie is uit getrokken tGt een bedrag van f 421.399 tegen f377.717.39 in 1927. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1017 WEEGPLECHTIGHEID enfin, terwijl ze daarover debat- teeren, kan hij zich wel met iets I anders vermaken misschien kan hij bewijzen dat er uiets met hem aan de hand is dat is mislukt, want nu is moe der overtuigd dat hU kou moet hebben gevat; moeders tobben altyd ergens over. (Nadruk verboden). Naar het Engelsch van A. E. W. MASON. 21) Waarom liet Hanand het toe? Hij had gezegd dat hU iets van Boris Waberski te weten wilde kernen. Maar bij het begin van dit onoffscieeïe ver hoor had hij toch al alles daaromtrent kunnen opmerken. Het was zoo duide lijk als iets dat Waberski niets te maken had met dien anoniemen brief van Betty. Waarom gaf Hanand dan dat prul van een kerel de gelegenheid om Betty Hariowe te belasteren? Waarom vroeg hij maar steeds door, alsof de be- achuidlging werkelijk een schijn van waarheid bevatte? Kortom, waarom gooide hij de deur niet open, waarom liet hij Frcbteher de brieven die aan Has- Iffct gestuurd waren, niet vertoonen, die zonder twijfel tengevolge zouden hebber- dat Boris Waberski de hulp van Jeanne Baud in zou moeten inroepen? Jim was werkehjk woedend op monsieur Hanand. Hij zei teger. zichzelf dat hij teleurge steld was. Er. Boi .s Waberski ging weer door met zijn beschrijving, nadat hU even zenuw achtig gezwegen had, toen Betty hem zoo strak aankeek. „Voor zulk een meisje is het to Dy on vervelend. Weliswaar ging ze elk jaar ongeveer een maand naar Monte Carlo net genoeg om haar te doen gevoe len hoe het zou kunnen zijn, net als één sigaret voor een man die rooken wil! En toen weer terug naar DyonO. mon sieur niet het Dyon van de Herfc- gen van Bourgonóië, niet eens het Dyon van het Parlement, maar het Dyon van tegenwoordig, een gewone, vervelende Franscbe provinciestad, waar niets meer over is van de vroegere geest en weelde behalve enkele gebouwen. En stel u nu eens voor, monsieur, dat dit meisje de vrijheid en een fortuin voor het grij pen heeft, als ze maar den moed heeft om haar slag te slaan op een avond dat monsieur Boris uit is! En dat is nog niet alles. Want er is een zieke in huis, die verzorgd moet worden". Wa berski zweeg even, kneep zijn oogen half dicht en knikte veeibeteekecend. „Want die zieke was niet gemakkelijk. Zelfs mijn lieve zuster had haar gebreken. En dat zullen we ook zeker niet verge ten wanneer de verzachtende omstan digheden ter sprake komen. Neen!" zei hij met een edel gebaar van zijn arm, „ik zal de eerste zijn om er den rechter op attent te maken als het vonnis wordt uitgesproken". PROVINCIAAL ZIEKEN HUIS NABIJ SANTPOORT. BEGROOTING VOOR 1928. Ged. Staten bieden den Provincialen Staten ter vaststelling aan de exploi- tatiebegrootimg van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort voor het dienstjaar 1928. Ze is opgemaakt tot ean totaal be drag wat aangaat de gewone baten en lasten van f 1.863.283.82 en wat aangaat de buitengewone ontvangsten en uit gaven van f 5000. Aan de Toelichting op de Begrooting is het volgende ontleend: De begreoting van baten en lasten voor het jaar 1928. vergeleken met de rekeningen van voorgaande jaren, doet zien dat de uitgaven van ons Zieken huis vrywel zjjn gestabiliseerd en groote wijzigingen in de verschillende posten niet voorkomen. Als gevolg van de verlaging van den verpleegprUs voor patiënten, die voor rekening van gemeente- en armbesturen worden verpleegd, is de bijdrage van de Provincie in de verpleegkosten dier pauënten aanzienlUk toegenomen; ver geleken bij 1926 met rond f 119.900. Het totaal der lasten is f 22.222.06 lager dan over 1926, hetgeen echter wordt veroorzaakt door de mindere pensioenlasten ad f 32.300, zoodat in dien deze gelijk waren gebleven de lasten plm. flO.OOO hooger zUn. het geen hoofdzakelijk is toe te schrijven aan de meerdere afschrijvingen. Op voorstel dezer commissie is nj. door Gedeputeerde Staten goedgekeurd dat, ter verkrijging van een meer ge lijkmatige verdeeling der pensioenlas ten van ons Ziekenhuis, zoolang een vast bedrag ten laste der exploitatie wordt gebracht, tot de verplichting tot betaling van pensioenen door ens Ziekenhuis, ingevolge de provinciale pensioenregeling, is vervallen en alle pensioenen voor rekening van het Alg. bergerL pensioenfonds komen. Volgens berekening zal een vast be drag van aó.000 per jaar tot 1957 vol doende zia om, met behulp van de be staande fondsen, welke in dat tijdsver- 'ocP geheel zullen worden verbruikt, de verschuldigde pensioenen en inkoopeom- men van aiensttyden doorgebracht voor de invoering van de pensioenenwet 1922 te voldoen. Op deze wijze worden de bestaande pensioenfondsen, welke na 1970 toch geen reden van bestaan meer zouden hebben, nuttig aangewend, terwyl tevens de exploitatierekening van ons ziekenhuis wordt behoed voor de plot selinge schokken welke de te betelen pensioenbe-dragen in de toekomst ver oorzaken. De bijdrage van de Provincie is uit getrokken tot een bedrag van f 268.000 regen f 173.500 in 1927. Bij de begrooting is gevoegd een staat van salarissen en Iconen over het jaar 1923. Ze wijst aan een totaal bedrag van f 1.009.232. PROV, ZIEKENHUIS TE MEDEMBLIX. BEGROOTING 1928. Ged. Staten bieden den Provinciale Staten ter vaststelling nan de exploita- tiebegrootlng van het Provinciaal Zie kenhuis te Medemblik voor het dienst jaar 1928. Ze is opgemaakt tot een to taalbedrag aan baten en lasten van i *00.298. fret eindcijfer is bijna gelijk aan dat ■van de begrooting ever 1927. Tegenover de vermeerdering van de uitgaven voor salarissen als gevolg van de periodieke verhoogingen staat een ongeveer gelijke vermindering der ramingen voor de andere uitgaven. De bijdrage van de Provincie is begroot op f96.000 tegen f 63.000 in 1927, in verband met de ver mindering van den verpleegprUs voor de gemeenten van f940 op f850 per patiënt en per jaar. ARMLASTIGE KRANK ZINNIGEN. BIJDRAGE DER GEMEENTE. Bij besluit der Provinciale Staten van 1 December 1926 werd het aandeel der gemeenten in de kosten van verpleging van armlastige krankzinnigen voor het jaar 1927 van f940 teruggebracht op f 850. Ged. Staten, die den Staten doen opmerken, dat de verlaging van de ex- ploitatiecijfers der Provinciale Zieken huizen thans vrijwel is tot stand geko men, stellen den Staten voor het aandeel der gemeenten in de kosten van verple ging van armlastige krankzinnigen we derom vast te stellen op f 850, maar nu tot vrederepzeggens. Betty was weer onverschillig gewor den en leunde achterover. Dit een leun stoel by de deur klonk de lach van Ann Upscott. Zelfs Hanand glimlachte. „Ja, ja", zei by. „Maar zoover zyn we nog niet, monsieur Waberski. Wij zyn nog steeds op het punt waar u het wel roet uw hart maar niet met uw hoofd weet". ,-Dat is waar", antwoordde Waberski onmiddellijk. „Op Zaterdag, den zeven den Mei, heb ik mijn aanklacht bij de politie ingediend. Waarom? Op den ochtend van dien dag had ik zeker heid gekregen. Eindelijk wist ik het ook hier" en hij sloeg weer op zijn voor hoofd en ging op net puntje van zijn stoel zitten. „Ik liep in de Gambetta-straat, een van de kleinste nieuwere straten, waar een paar winkeltjes zijn een straat met een reputatie die niet al te best is. Om tien uur liep ik vlug door die straat toen ik op een naar meter afstand dat wreede nichtje van mij uit een winkel zag komen." Plotseling was het heele karakter van het onderhoud veranderd. Hoewel Jim Frobisher er niet by zat, voelde hij de spanning, en de verwachting. Een oogen blik te voren nog was Eoris Waberski. zooals hij daar zat te redeneeren en te gebaren, eenvoudig bnpottelijk geweest het was zelfs moeilyk om hem niet in KAMER VAN KOOP HANDEL. Luchtpostverbindmg mei Indië. Abri op het eerste perron? Verkoop met cadeaus Al dan niet wet telijke bestrijding? Dinsdagavond vergaderde de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken onder voorzitter schap van den heer E. H. Krelage. Verschillende ingekomen stukken wer den voor kennisgeving aangenomen. De Voorzitter deelde mede dat door hem in den Haag is bijgewoond een conferentie inzake een geregelde lucht- postverbinding met Indië. Algemeen werd daar instemming betuigd met het denkbeeld van die luchtpostverbinding door vertegenwoordigers van handel en industrie. De levensvatbaarheid werd er van betoogd en do wensch werd geuit, dat deze verbinding er mocht komen. Goedgekeurd werd het aan de Twee de Kamer gezonden adres in zake het ontwerp Drankwet. Hulde werd ge bracht aan de commissie van voorberei ding en inzonderheid aan haar voorzit ter, den lieer Hooij. De heer H o o ij doelde mede, dat hem al is gebleken, dat leden van de Tweede Kamer in het adres van de Haarlemsche Kamer be langrijk materiaal hebben gevonden. Aan de orde kwam daarna het rap port van de commissie van verkeer en vervoer inzake een wachtlokaal op het eerste perron te Haarlem. De heeren Deddens en Treur wa ren met dat rapport niet ingenomen. Zij achtten een wachtlokaal noodig. De heer Erinkmann zag de groote noodzakelijk heid er van niet in en oordeelde, daar moet worden bezuinigd, de kosten er voor niet gewettigd. De heer Deddens deed nog opmer ken, dat met een „abri" kan worden vol staan. Daarmede gaat toch zoo veel geld niet heen. Besloten werd dat de commissie voor Verkeer en Vervoer de quaestie van een „abri" nog eens zal on derzoeken. Het medegedeelde schrijven van het Bureau der Kamer aan den minister van Financiën inzake verlaging van den accijns op gedistilleerd werd goedge keurd. Bij de nu volgende Rondvraag klaagde de heer v. d. Burg over de be diening door de post. Kan Groot-Laar- iem niet worden bediend van het Haar lemsche postkantoor af? Verschillende firma's klagen dat nu hun stukken niet zoo vlug worden bezorgd in de gean nexeerde gedeelten. De Voorzitter antwoordde dat, indien de heer Van den Burg eenige voorbeelden noemen wil, de zaak met den directeur van het postkantoor zal worden besproken. Naar aanleiding van wensehen van de heeren v. d. Eurg en Hooij inzake portverlaging zal het Bureau der Ka mer eens mformeeren welke dienaan- zijn gezicht uit te lachen. Maar hoe wel hij nog even opgewonden sprak en heen en weer sprong als een marionet, waren alle oogen, behalve die van- Betty Hariowe, vol belangstelling op hem ge vestigd. HU sprak over een bepaald urn en een bepaalde plaats en iets wat daar was voorgevallen. „Ja, ik zag haar in dat rare straatje. Ik kon mijn oogen niet geiooven. Ik ging een klein steegje in en gluurde om den hoek. Ik gluurde met mijn oogen" en Waberski wees er op met twee vingers alsof het iets bijzonder overtui gends was dat hij daarmee gluurde er. niet roet zijn ellebogen „en ik zag dat zij het heusch was. Toen wachtte ik tot zij uit het gezicht verdwenen was en ik liep door om te zien welke winkel zij in dat vreemde straatje bezocht had. Weer ken ik mUn oogen niet geiooven. Want boven de deur las ik den naam: Jean Cladel, kruidenhandei". HU sprak den naam uit met triomf in zijn stem en leunde achterover in zijn a teel terwyl hij af en toe heftig met het hcofd knikte. Het was doodstil in de kamer totdat Hanand met zachte stem zeide: „Ik begijp u niet. Wie is die Jean Cladel ea waarom mag een jong meisje niet n3ar zijn winkel toe gaan?" „Neem mij niet kwalijk", antwoordde Boris. U komt niet uit Dyon, anders zou gaande de plannen zijn bij het Hoofd bestuur der Posterijen en Telegrafie. Dcor den voorzitter werd medegedeeld dat op een volgende vergadering het Rijkswegenpian zal behandeld worden. Verkoop met cadeaus. Behandeld werd daarna een schrijven van het comité van actie tot bestrUding van den verkoop met cadeaux over al dan niet wettelijke bestrUding. De heer Chris Jansen, directeur van het Centraal Hanzebureau te Am sterdam noemde een bestrijding van het cadeaustelsel een eisch van tastbaar al gemeen belang, tot bescherming van den handel en van den consument. Er is een rechtsgrond voor een wette- lUke bestrijding van het cadeaustelsel. Door het particulier initiatief kon het kwaad niet voldoende worden bestreden. Thans is er een urgentie voor een wet- telUke bestryding. Het algemeen belang noopt daar toe. Het buitenland ging voor met zUn wetgeving. Vooral in De nemarken. Om al die redenen concludeerde spr., en mede om de goede resultaten er me de in het Buitenland behaald, dat ook hier te lande noodig is een wettelUke bestrijding van het cadeaustelsel. Jhr. J. C. Mo 11 e r u s, de secretaris der Kamer verdedigde het standpunt contra. Spr. stemde toe, dat het lande- lUk comité nog slechts op een poover resultaat kan bogen maar hij voerde aan dat een dergelijke actie over jaren moet Icopen vóór dat succes kan worden bereikt. Thans kan nog niet worden ge concludeerd dat langs een organisatorl- schen weg het beoogde doel niet kan worden bereikt. En komen bij de Ryksregeering is nu nog niet gewettigd. Opmerkelijk is, dat het LandelUk Comité nu niet den steun van de groote werkgeversorganisaties heeft en dat uit de middenstandsorga nisaties maar matig steun wordt ver leend. Meer propaganda dient te worden gevoerd. Eerst dan, indien na een jaren langen strijd het particulier initiatief, geen succes heeft, kan bij de Rijksregeering om steun worden gevraagd. Op de Deen- sche wet wordt èen beroep gedaan, maar het is de vraag of die wet practisch uit voerbaar is. Nadat een paar leden vragen hadden gedaan, waren nogmaals de inleiders aan het woord. De Voorzitter bracht tenslotte den inleiders dank voor hun inleidingen. Nadat was besloten dat de Kamer in een volgende zititng haar standpunt zal behalen werd de vergadering geslo'en. STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL Aantal bezoeken in September 9388 waarvan 4515 aan de Krantenkamer en 1131 aan de algemeene leeszaal. Uitge leend werden 8000 boeken. u dat niet gevraagd hebben Jean Cladel heeft al evenmin een goeden naam als de straa: v.aarin hij woont. Vraagt u een inwoner van Dyon maar eens naar Jean Cladel, dan zult u zien dat hij zwijgt en zijn schouders ophaalt, alsof 't een onderwerp betreft, waarover men maar niet moest praten. Gf nog beter, monsieur Kanand vraagt u het eens aan de politie. Jean Cladel is al tweemaal vervolgd wegens ongcoorloufticn handel in verdoovingsmiddeien". Eindelyk werd Hanand uit zijn kalm te wakker geschud. „Wat zegt u daar?" riep hij uit. „Ja, al tweemaal, monsieur. Maar hU is neg allebei de keeren aan de straf ontsnapt, dat is zoo. Hij heeft machtige vrienden, en zekere getuigen waren plotseling verdwenen. Maar iedereen kent hem en west er van. Jean Cladel! Ja, Jean Cladel! „Jean Cladel. kruidenhandelaar in de Gambetta-straat. Maar" en hU leun de nu weer volkomen op zijn gemak ach terover in zijn stoel „u begrypt wel wat de moeilykheid is. monsieur Wa berski. Om tien uur zijn er veel msn- schen op straat. Voor zulk een gewaagd bezoek kiest men toch bij voorkeur dien tiid niet, zelfs niet iemand die heel dom is!" „Ja, zoo redeneerde ik ook", viel Wa berski hem onmiddellijk in de rede. ,,Ik GEM. DIENST WERK- LOOSHEID3BESTR1J DING VERSLAG OVER 1926. Verschenen is het verslag van den ge meentelijken dienst der werkloosheids bestrijding te Haarlem over het jaar 1926. Ten aanzien van de gemeentelUke ar beidsbeurs ontleenen wU daaraan het volgende: Het totaal aantal aanbiedin gen van werkzoekenden, dus van man nen en vrouwen te zamen, verminderde van 13383 in 1925 tot 12666 in 1926, het totaal aantal aanvragen van werkgevers van 5320 in 1S25 tol 5227 in 1926 en het totaal aantal plaatsingen van 3783 in 1925 tot 3537 in 1926. In het district Haarlem werden door de Arbeidsbeurs 99 personen geplaatst; uit andere gemeenten in het district te Haarlem 1, buiten het district Haarlem 19 personen en in het district uit an dere districten 55 personen. In het bui tenland werd één persoon geplaatst n.l. een landarbeider in Elzas-Lotharingen. Wat aangaat de werkloosheidsverze kering is er het volgende aan ontleend: Aan het einde van 1926 waren 55 kassen gesubsidieerd, die leden hadden welke werkelijke woonplaats hadden binnen de gemeente Haarlem n.1. 5 nationale kassen en 1 plaatselijke kas: de Algemeene Vereeniging tot Bestry- ging van Werkloosheid te I-Iaarlem. Het bedrag der subsidie voor de ge meente Haarlem was f23.855.66 tegen f24.679.30 in 1925, dat der uitkeeringen. uit de kassen f 57.155.29 tegen f 60.245.45 in 1925. Op 31 December 1926 waren 3959 le den van toegelaten kassen binnen de gemeente Haarlem volgens de bepalin gen van het „Werkloosheidsbesluit 1917" verzekerd. Aan het einde van 1925 was dit 3914, zoodat thans een, zU het ook geringe, vooruitgang kan worden geconstateerd. Op 31 December 1926 waren 1075 leden van gesubsidieerde werkloosheidskassen in de gemeente Schoten woonachtig. Het bedrag der subsidie voor de ge meente Schoten bedroeg f6.959.18, dat der uitkeeringen uit de kassen f 14.468.05 Wat aangaat den rechtsstreekschen steun aan werkloozen van gemeente wege wordt medegedeeld, dat aan steun werd verstrekt een bedrag van f 24.262.03Yi aan 283 personen tegen een bedrag van f48.171.89 in 1925 aan 393 personen. Aan bijzónderen steun (versterkende middelen, kleeding. schoeisel, voorschot ten voor reisgeld e.d.) werd uitgegeven een bedrag van f 652.25>S. PERSONALIA. Benoemd tot tijdelijk assistent con troleerend geneeskundige bij de RUks- verzekeringsbanlï dr. C. W. Christiaanse arts te Haarlem. zei u al dat ik mUn oogen niet kon ge iooven. Toch was ik er van overtuigd er is geen twijfel mogelUk. monsieur Ha nand. En ik dacht bij my' zelf: misda den worden ontdekt omdat alle misda digers zelfs de aüerslimsten den een of anderen dag een onhandigheid be gaan. Niet waar? Soms zijn ze te voor zichtig en dekken ze hun spoor al te volmaakt voor deze onvolmaakte wereld. Soms zijn ze niet voorzichtig genoeg of moeten ze door den nood gedwongen tets doen wat hen kan verraden. Maar altyd wordt er een fout gemaakt en be haalt het gerecht de overwinning". Hanand glimlachte. „U schijnt een studie van misdaden gemaakt te hebben, monsieur!!" Hij wendde zich nu tot Betty en Jim Fro bisher vond het minder plezierig toen het hem opviel dat dit eigenlyk de eerste keer was sedert het begin van het ge sprek dat Hanand Eetty recht had aan gekeken. „En wat zegt u van dit verhaal, 'ma demoiselle?" .Het is een leugen", antwoordde ze kalm. „Heeft u Jean Cladel op den ochtend van den zevenden Mei niet bezocht?" „Neen. monsieur". Waberski glimlachte en draaide aan -n snor. iWordt vervolgd.),

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 6