HAARLEM'S DAGBLAD BUITENLANDSCH OVERZICHT BIJ DE ROOVERS IN CHINA. MACDONALD DAAGT BALDWIN UIT TROTSKI'S ONVOORDEELIGE POSITIE. GEMENGD NIEUWS KOLONIëN. meneren FURCL WOENSDAG 5 OCT. 192T DERDE BLAD Wat is een groot roover? DE 5 DEUGDEN VAN DSHI. De geweldige uitbreiding van het roo- verwezen in China gedurende de laatste jaren is merkwaardig en het is interes- rant, de roovers om zoo te zeggen in hun eigen kamp te volgen, om een in druk te krijgen van de overwegingen, die vele duizenden naar dit kamp drij ven en van de wijze, waarop een der gelijk geconcentreerd rooverwezen ont staat. Bezwaarlijk kan men zeggen, dat dit euvel wortelt in een bijzonder mis dadige natuur van de deelnemers. Al heeft het rooverwezen ook in normale tijden in China nooit geheel ontbroken, het is in zijn tegenwoordigen omvang toch in de eerste plaats een typisch symptoom van de overgangstijden, ge lijk China die met een pauze van eenige eeuwen telkens weer heeft beleefd. Te genwoordig rilt nu het geheele lichaam van het Chlneesche volk door een on gekende koorts, die verwekt is door de crisis, onder welke wij het oude rijk thans zien strijden. Een van de uitin gen van deze crisis is de overgang van de tot dusver vredige en actieve krach ten van het volk naar het rooverwezen. Verdiept men zich in de onmiddellijke oorzaken, dan blijkt, dat een bijzonder rampzalige factor het militairisme is, zooals het zich den laatsten tijd heeft ontwikkeld. Het oude Cliina was in het geheel niet militairistisch, het staande leger wonderlijk klein. De soldaat bleef zelfs nadat ten besluite van de Mandsjoedynastie een legerorganisatie van Europeesche type haar intrede had gedaan in het openbare leven geheel op den achtergrond. Maar na de revo lutie en in het bijzonder sedert na den val van Yüanshi-kai de gevechten van de diadachen, de tuchuns chronisch wer den, is dat veranderd, telkens werden nieuwe bataljons geformeerd, d,w.z. koe lies en het landleger werden in uni formen gestoken en van wapenen voor zien. In tweeërlei opzicht staat deze soort militairisme met de opkomst van de rooverbenden in oorzakelijk verband. Van alle plagen, die de toch reeds hard voor zijn leven strijdende boer heeft te doorstaan, is de soldatenplaag de ern stigste. Want overal waar zij komen ge lijken zij een zwerm sprinkhanen. Dat brengt den boer dan dermate tot wan hoop, dat hij het besluit neemt, wanneer er toch geen gerechtigheid en hulp is, liever hamer te worden, dan aambeeld te blijven en dan wordt hij roover, in dien hij niet zelf soldaat wordt. Maar ook in dit geval is hij het rooverwezen genaderd. Niet alleen omdat, wat de houding der soldaten betreft, een Chi- neesch spreekwoord zegt: „Roovers zijn soldaten en soldaten zijn roovers", maar omdat niet zelden verslagen en wegge- loopen soldaten georganiseerde roovers worden. Want wanneer de jongens van het platteland eenmaal de vrijheid van het soldatenleven hebben genoten, vin den zij moeilijk den weg naar hun moeizaam leven weer terug. Evenwel: „zelfs de hel heeft haar rechten". Want wanneer wij deze wilde vrienden, die met de samenleving heb ben gebroken, in hun rooververblijven volgen bij voorbeeld aan de hand van een zegsman gelijk Lundee, die maan den achtereen in de Westelijke bergen van Honan in hun midden vertoefde als hun gevangene dan is wellicht het verrassendst dat deze vijanden van de wet zich toch zelf aan strenge onge schreven wetten ondenverpen. Deze wet ten zijn geheel andere, wanneer de ben de voor een gemeenschappelijke actie is uitgerukt, dan wanneer zij zich „thuis" bevindt. Daar is de fundamenteele mis daad de ongehoorzaamheid aan het be vel van den aanvoerder, terwijl de man voor het overige zijn lusten bij het roo- ven en moorden den vrijen teugel mag laten. In het eigen kamp echter verüest het leven ieder, die zijn kameraden be steelt, of wie zich vergrijpt aan een vrouw, die deel uitmaakt van het kamp. Het bestaan van dergelijke bindende verplichtingen ook binnen zulk een ge meenschap blijft merkwaardig, zelfs wanneer men, gelijk reeds de wijsgeer Dschuangdse met den grooten roover Dschi en zijn vijf deugden zoo aller aardigst heeft aangetoond, deze roover- moraal zuiver uit het welbegrepen be lang van de roovergemeenschap mag af leiden. De aanhangers van den roover Dschi vroegen hem eens: „Heeft een roover een moraal noodig?". Hij ant woordde: „Natuurlijk! Zonder moraal komt hij er niet. Bij intuïtie weet hij waar iets verborgen is: dat is zijn grootheid; hij moet er eerst in: dat is zijn moed; hij moet er het laatste uit; dat is zijn plichtsbesef; hij moet weten of het gaat of niet: dat is zijn wijsheid; hij moet gelijkelijk verdeelen: dat is zijn goedheid. Het is onmogelijk, dat iemand, die het aan een van deze vijf deugden laat ontbreken, een groot roo ver wordt". Toch ontbreekt het ook niet geheel gelijk verscliiller.de kleine voorbeel den bewijzen aan zuivere menschelijke motieven, aan motieven ook van hulp vaardigheid, die midden in dit onmen- schelijke en cynische bedrijf opkomen en dikwijls geeft de eene hand, wat de andere heeft, geroofd. Herhaaldelijk ook heeft men waargenomen, dat de roover zich in zekeren zin beschouwt als pio nier van de sociale rechtvaardigheid, daar zij door de bevoegde overheids lichamen onvoldoende wordt geculti veerd. In één geval was een gevangene door de roovers en een foltering einde lijk gebracht tot het verraden van hei geen hij aan schatten bezat en waar zij waren begraven. De waarde bedroeg met minder dan 600.000 Mexicaansche dollars. Toen zij te voorschijn kwam overtrof by den rooverhoofdinan de ver ontwaardiging over dezen hamsteraar de blijdschap over de ongewone vondst. Jij ellendige, oude zondaar", blafte hij hem toe, „daar heb jij zulk een rijkdom INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. HOENDERDOS LEÏDSCHEPLEIN, waarborgt prima kwaliteit, zorg vuvdige aflevering en bezorging op tijd, in verzegelde zakken. 10 TELEFOON 10773. bijeengeschraapt en verborgen, terwijl in de omgeving ellende, armoede en nood ten hemel schreien; neem dit er voor en dat en dat", en met een paar houwen sioeg hij hem dood. Een wonderlijk mengsel van tegenstrij dige karakters, in een en denzelfden persoon vereemgd, was Fan Tsi-paw, een adjudant-aanvoerder van den be- ruchten Lan Yan yen, die in 1923 !en „blauwen expres" overviel en vele pas sagiers weken achtereen gevangen hield. Deze Fan was een echte roover met verscheidene tusschenrollen als soldaat die zijn handwerk verstond en tien tallen levens op zijn geweten had. En desondanks was hij een devote Boeddhist, die dagelijks een uur gods dienstoefening hield en zelfs „op marsch een kleine Boedhakist meenam, voor welke hij z'jn eeredienst uitoefen de. Voor den dood door den beul heeft dit hem echter niet behoed. De roovers hebben een eigen taaltje, dat voor een deel als geheime taal is bedoeld. Zoo spreken de roovers van hun eigen rooverhandwerk als van spelen (wan wan), hun tegenstanders, de sol daten zijn de „wind", de gevangenen de „vleeschbankbiljetten"; door de boe ren doodgeslagen' worden heet „gegeten worden" enz. Meer in de sfeer van de juist in het Chineesche volksleven sterk gevoélde afhankelijkheid van demoni sche krachten en invloeden leidt het verschijnsel, dat bepaalde geluiden niet mogen worden uitgesproken of bepaalde handelingen niet mogen worden ver richt, omdat daardoor onheil zou wor den aangetrokken. Dat heeft in het bij zonder betrekking op 'klinkers, die, al worden zij ook met andere teekens schreven (het aantal klinkers is in het Chineesch bijzonder klein, dat van de teekens, de begrippen zeer groot) een of andere op de doodstraf betrekking heb bende beteekenis kunnen hebben. Even eens neemt men er aanstoot aan, wan neer de eetstokjes tegen de rijstschaal worden gezet, omdat dit herinnert aan de houding van den misdadiger, die knielt om den doodelijken steek te ont vangen. Aldus manifesteert het Chineesche rooverwezen zich in menig opzicht als een spiegel van dieper liggende toestan den en bewegingen, waar onze blik niet kan voorbij glijden. AH geheel blijft het zonder twijfel althans in zijn tegenwoordigen omvang een ernstige so ciale ziekte en niets is voor het land meer te wenschen, dan dat het verlan gen van zijn beste zonen, die niet altijd de luidruchtigste zijn, naar een eens zind en vrij China weldra in vervulling mag gaan, waarmede dan ook de toe standen vanzelf zouden verdwijnen, die den voornaams ten voedingsbodem van de rooverplaag vormen. W. S. Een blik In de stampvolle gehoorzaal der Amsterd&msche universiteit tijdens de Inauguratierede van dr. Cornelia de Lange, de eerste vrouwelijke gewoon hoogleeraar In de hoofdstad „Hoe lang denkt U nog misbruik te maken van de macht die U bij de laatste verkiezingen is gegeven?" Geen kans om zich te verdedigen 'T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Over de uitdaging van MacDonald aan Baldwin in 't Congres der Engelsche arbeiders kunnen onze lezers hieronder meer vinden. Dit congres met eenige kleine berichten omtrent Rakofski, het Fransch-Amerikaansche tarieven-con flict en Trotski's uitzetting uit de Rus sische communistische partij, vormen het eenige belangrijke nieuws uit het Buitenland. Over de laatste drie kwesties hebben wij gisteren uitvoerig gesproken. Van daag kan men er kort over zijn. Coolidge heeft tegen de verdrukking in eencgezind met de Amerikaam- sche regeering verklaard, dat Amerika ontstemd !s over het feit dat Frankrijk neiging vertoont door zijn tarieven onderscheid te maken ten ongunste van den Amerikaanschen handel. De U.S. wenschen op dezelfde wijze behan deld te worden als andere naties. Maan; de Amerikaansche regeering blijft O.-L- doof voor de Fransohe klacht, dat Amerika alles eischt maar niets terug geeft. Integendeel. Den invoer van Fransche goederen in Amerika groote moeilijkheden in den weg legt! Natuurlijk heeft de Sovjet-pers een groot misbaar gemaakt tegen de thans haast onafwendbare verdwijning van Rakofski uit Parijs. Merkwaardigerwijze maakt de „Izwestija" een tamelijk juiste opmerking als zij zegt dat iedere gezant, indien hij communist is, en de sovjetstaat heeft natuurlijk geen an dere gezanten! dezelfde moeilijkheden zal ondervinden, en dus verandering van persoon in werkelijkheid niets aan de situatie verandert. T a m e 1 ij k juist is deze opmerking slechts omdat de Izwestija vergeet er bij te schrijven dat een sovjet-gezant zich dient te onthouden van actieve politiek Daar wringt de schoen. Dat heeft Rakofski niet Naar het schijnt zijn talrijke reso- lutie's bij de sovjet-pers binnengekomen naar aanleiding van Trotski's gedrag. In al die resoluties wordt heftig tegen den man der oppositie uitgepakt. Maar welke waarde mogen wij aan die pu blicaties hechten? Niet de minste. Im mers Stalin en zijn rotgenooten be- heerschen de sovjet-pers en zij zullen er wel voor zorgen dat geen letter ten gunste van Trotski gedrukt wordt. F. A. 't Congres der En gelsche Arbeiders partij. Op de conferentie der Arbeiderspartij te Blackpool werden de toebereidselen voor de volgende algemeene verkiezin gen besproken en Ramsay MacDonald deed een beroep op den premier om op de conferentie der conservatieve partij, die over eenige dagen te Cardiff zal beginnen, mee te deelen „hoe lang hij nog van plan is zijn macht te mis bruiken", m.a.w. wanneer de volgende algemeene verkiezingen zullen plaats vinden. Hij deed dit beroep in een rede waarmee hij de discussies opende over een nieuw partijprogram, waarmee de leden naar hun kiezers kunnen terug- keeren en dat de plaats zal innemen van de vele niet geautoriseerde programma's van den laatsten tijd. De gedelegeerde van de Clyde, Pollett, aldus het Hbld., zeide dat men een pro gram noodig had, waarmee de beide burgerlijke partijen in geen geval ge noegen zouden kunnen nemen. Hij sprak zijn wantrouwen uit over de leiding van de Arbeiderspartij en wel zoo duidelijk dat Arthur Henderson zijn spijt betuig de over de atmosfeer van verdenking en onwil, waarin de discussies werden gevoerd: Ook Thomas betoogde dat de verwe- Londen's verkeer. De eerste minister en een bijzondere commissie te Londen uit het kabinet hebben de methoden overwogen om op een breede basis 't Londensche verkeers- vraagstuk op te lossen en binnenkort zal een besluit worden genomen over de raadzaamheid van het ontwerpen van een wettelijke regeling. De omvang van het probleem blijkt uit de verbazende ontwikkeling van het verkeer in de hoofdstad, gelijk zij met getallen wordt toegelicht. Sedert 1860 is het aantal passagiers dat elk jaar van openbare vervoermiddelen gebruik heeft gemaakt, binnen een gebied met een straal van 25 mijl waarvan Charing Cross het mid delpunt is, van 40 millioen toegenomen tot 3 milliard 252 millioen in 1925. In 1900 bedroeg het 280 millioen, in 1910 560 millioen, in 1920 2 milliard 800 mil lioen. Oorlog aan den Gas- oorlog! Met een enkel woord is reeds melding gemaakt van den .gaspropagandadag' te Warschau, waarbij de bevolking opmerk zaam werd gemaakt op de gevaren van een eventueelen gasoorlog. Er werd daar bij o.a. op het vliegveld door militaire vliegers een gasaanval in optima forma in scène gezet, welke eindigde met een bestoking van het publiek met tranen- verwekkende gassen, zoodat dit in aller ijl op de vlucht sloeg. Naast deze meer „gevoelige" middelen om de burgers te doordringen van den ernst van de gasgevaren, worden talrijke geschriften en plakkaten verspreid, waar bij de bevolking werd opgewekt te zor gen voor beschermingsmiddelen en steun te verleenen aan de afweermaatregelen van den staat. Van de zijde der Poolsche soc.-demo craten werd er voor geijverd propaganda in pacifistische richting te voeren. In van die zijde uitgegeven geschriften en gehouden redevoeringen werd er op ge wezen. dat slechts een duurzame en werkelijke wereldvrede een afdoende be- .irming tegen gasgevaren beteekent. Moderne Roover. Midden in Berlijn heeft een allerbru- taalste roofoverval plaats gehad. Om een uur of tien verscheen in een pandjeshuis in de Friedrïchstrasse een keurig gekleed heer. die plotseling een revolver trok en het wapen richtte op den kassier, die bezig was zijn geld te sorteeren. De roover vorderde al het geld op, greep, terwijl hij de revolver op den kassier gericht hield, een bundel bank biljetten en verdween daarmee. Zenuwachtig temmer. Op de kermis op het Champ de Mars te Toulon is de vertooning van de „Mé- nagerie Moderne" door een ongeval ver stoord. De temmer Mario Ligato, zenuw achtig geworden door de koppigheid van een tijgerin, die maar niet uit een hoek van de kooi komen wou, loste een pistool schot met los kruit. Ongelukkig werden door de losbranding, drie kinderen ge troffen die zich te dicht bij de kooi had den gewaagd, om beter te kunnen zien. De oogen der kinderen zijn ernstig ge kwetst. Tegen den temmer is een gerech telijk onderzoek geopend. 'n Mysterie. Te Maidstone werd 58 jaar geleden een moord gepleegd, waarvan de dader nooit werd opgespoord, maar die thans weer besproken wordt door het gerucht dat een man, die onlangs te Maidstone overleed, op zijn sterfbed een bekentenis heeft afgelegd. De negentienjarige John Finn werd 6 Maart 1869 bij Maidstone in een grooten plas bloed gevonden in de nabijheid van een herberg. Volgens verklaring van medici werd Finn gedood door een revolverschot, doch alle pogin gen om het mysterie op te lossen, ble ven vruchteloos. Het vreemde was, dat voor den moord geen motief kon wor den gevonden. De man nu, van wien bo ven sprake is, zou op zijn sterfbed heb ben bekend, dat hij den jongen uit ja loezie had doodgeschoten als het resul taat van een liefdesgeschiedenis. Een nauwgezet onderzoek naar dit gerucht heeft de herkomst ervan echter niet kunnen opsporen. Gezegd wordt nu. dat degeen, aan wien de bekentenis is ge daan, sedert eveneens is overleden. Over Gemeentereiniging Verleden jaar is, naar schatting, in Engeland 120 millioen gulden aan stads reiniging ten koste gelegd en het depar.- tement van volksgezondheid is van mee ning dat een groot deel van die som bespaard kan worden door verbetering van de methoden. Er zijn nu aan steden met meer dan 30.000 inwoners bijzonderheden gevraagd met betrekking tot hun uitgaven voor den vuilnisdienst. Er bestaat groot verschil in de kosten van het weghalen van 1000 K G. vuilnis tusschen de groote steden. Dit kost b.v. te Halifax 24 sh. 10 st., te Sheffield 22 sh. 9 st.. te Lincoln 20 sh., 3 st., te Li verpool 17 sh. 11 st., tè Manchester 17 sh. enz. tot slechts 8 sh. 5 st. te Sun derland een 4 sh. 6 st. te Dudley. Vele steden aan zee, als Plymouth, Southamp ton, Brighton enz., besparen veel kosten door alle vuilnis in zee te storten, Venizelos' gezondheids toestand. De gezondheidstoestand van Venizelos, die, naar wij onlangs meldden, ernstige bezorgdheid wekte, is de laatste dagen aanzienlijk verbeterd. Men hoopt, dat de zieke binnen enkele dagen weer zal kunnen opstaan. De kluizenaar die het „duivelsch karakter der vrouw" ontdekte! Te Parijs heeft men dezer dagen, volgens de Tel., een zeldzame ontdek king gedaan. Toen in een der stadswij ken de rïoleering vernieuwd werd, vond men in de z.g. „catacomben" een man, die 18 jaren lang onder den grond moet gewoond hebben. Het zonderlinge personage wist niet, wat er zich gedu rende al dien tijd boven den grond had afgespeeld. Ook van den wereldoorlog wist hij niets af. De man beweert Fran cois Dublit te heeten en 53 jaar oud te zijn. Hij ziel er uit als een spook en het spreken heeft hij haast verleerd; zijn stembanden waren bijna verlamd. De zonderlinge „kluizenaar" voedde zich met het afval van de Parijsche markt hallen, waar hy groente- en vleesch- rechten verzamelde. Zijn maaltijd deel de hij met de ratten, het eenige gezel schap dat zijn eenzaamheid in het voch tige hol, dat hij zijn salon noemt, een beetje kwam „opvroolijken". Drinkwater kreeg hij uit een lekke waterpijp. Dublot heeft meermalen zijn haar met een oud scheermes afgesneden, doch zijn voorkomen was zoo afschrikwekkend dat de arbeiders die zijn toevluchtsoord ontdekten, het eerst niet waagden het afstootend wezen te naderen. „Gij gelooft mij geholpen te hebben", zeide hij stotterend tot den politie-com- missaris, die hem in verhoor nam, „maar gij hebt het mis; waarom wilt gij de dooden niet met rust laten? Daar be neden is het veel beter. Hier boven kan men niet denken. Hst geweldig lawaai hindert me verschrikkelijk!" Op de vraag, waarom hij zijn toe vlucht onder den grond gezocht had, antwoordde de eigenaardige man, dat menscnenhaat, misschien ook vrouwen haat, hem daartoe bewogen had. Hij vroeg dringend in zijn hol te mogen terugkeeren om daar rustig te kunnen denken. „Ik dacht over dingen na, waar over ieder nadenken moet, zoodra hij het duivelsche karakter der vrouw ont dekt heeft", zoo eindigde hij een be schouwing over de beminnelijkheden van het schoone geslacht. De politie wist uit te vinden, dat een zekere Dublot 20 jaar geleden plotseling verdwenen was, zonder het geringste spoor na te laten. De verdwenene was in een bibliotheek werkzaam, leidde een stil en teruggetrokken leven en ge noot de beste reputatie, Voor zijn dood liefdadig geweest. De Liverpoolsche katoenkoopman WaimsIyBlundell heeft 'n vermogen van 336.823 pd.st. nagelaten. In zijn testa ment verklaart hij dat hy geen geld voor liefdadige doeleinden heeft nagela ten, omdat „hy altijd getracht heeft, verdienstelijke liefdadige instellingen bij zijn leven te steunen, liever dan legaten aan hen te vermaken ten koste van her. die recht hebben op zijn nalatenschap". Gouverneur van Rome naar Londen? Den burgemeester van Londen is te Rome op het Capitool een banket aan geboden door de gouverneur van de stad. Sir Rowland Blades hield een tafelrede, waarin hy den gouverneur verzocht zijn bezoek te Londen te komen beantwoor den. Prins Potenziani antwoordde, dat hy, zoo mogelijk, gaarne aan de uitnoo- diging gevolg zal geven. Onopgehelderd drama op zee. De Fransche vrachtboot Saint-Etien- ne, die uit Amerika een lading wilde dieren naar Engeland bracht, kwam midden op den Oceaan in nood te ver- keeren. Toen het Engelsche schip „Duke of Westminster" bij het reeds zinkende schip aankwam versperden verscheidene uit hun kooien ontsnapte gorilla's en tijgers op het tusschendek den weg voor de equipage, die zich met de revolver in de vuist den uitweg naar redding zocht vrij te maken. Telkens weerklon ken schoten en gebrul. Sindsdien.... stilte. Zijn de matrozen gered? Of, beangstigende 'traag. wie hebben over deze ongelukkigen gezege vierd? De wilde dieren, of de golven? Men heeft nog geen enkele aanwijzing daaromtrent. Waterkerskoningin. Dezer dagen overleed Elizabeth James, de Londensche waterkers-koningin, die meer dan vijftig jaar lang een der be kendste figuren op de groentemarkt van Covent Garden was geweest en al haar energie had besteed aan het kweeken van waterkers. Haar kinderen hadden haar weieens, als zij vol was van dit werk, geplaagd met te zeggen dat zij een krans van waterkers op haar kist zou krijgen. Toen zij begraven werd, lag zulk een krans er inderdaad op. De kers was versch geplukt en tot een krans gewon den en hy was afkomstig van haar kin deren, zenlijking van een geheel program te den tijd van één enkele parlementaire periode ondenkbaar moest worden ge acht. De debatten werden met groot hef tigheid gevoerd. Tenslotte werd de re solutie ran de leiding me: algemeene stemmen aangenomen, nadat het amen dement der Clynes-groep onaanneme lijk was verklaard. Gelijk te verwachten was is de wet op de vakvereenigingen door de confe rentie eenstemmig veroordeeld: de con ferentie heeft de partij opgedragen om de wet te herroepen, zoodra de gelegen heid zich daartoe voordeed. De con ferentie veroordeelde voorts in heftigs trainen de terechtstelling van Sacco en Vanzetti, en de geheele vergadering stond op als teelten van rouw. Het laatste punt van de agenda van heden was het regeermgsvoorstel tot hervorming van het Hoogerhuis, waar omtrent eenstemmig een resolutie werd aangenomen, volgens welke een Kooger huishervorming zonder voorafgaand be roep op de kiezers een ernstige inbreuk zou zijn op de Britsche parlementaire gebruiken. De Paus blijft neutraal. Blijkens een draadloos bericht meldt de „Osservatore Romano" dat de Paus in een toespraak tot de Amerikaansche legionnairs geen oordeel over de betee kenis van Amerika's deelneming aan den wereldoorlog heeft uitgesproken, dus zijn neutrale houding niet heeft prijsge geven. Hij sprak slechts in het algemeen van de beslissende interventie vrn Ame» rika. Zal Rakofski einde lijk heengaan? Naar verluidt heeft het Commissariaat van buitenlandsche zaken van de Sovjet. Unie na ontvangst van de Fransche no ta waaruit blijkt, dat Rakofski niet langer persona grata is, tot terugroe ping van den Sovjet-gezant te Parijs besloten. Voorts is te Moskou besloten, dat de onderhandelingen over een regeling van de schulden zullen worden hervat, echter met dien verstande dat beide regeerin gen thans rechtstreeks met elkaar zul len onderhandelen. Dit is althans de be doeling van de Sovjet-regeering welke tot dezen stap is overgegaan ten einde de voorwaarde voor een betere verstand houding tusschen beide staten te schep pen. KORT EN BONDIG. De politie te Warschau heeft bij een inval in het „bureau" eener internatio nale juweelensmokkelaarsbende de hand gelegd op meer dan 25 pond juweelen. Volgens niefc-bevestigde geruchten zijn de generaals Serrano en Carlo Evidal, de gouverneur van Chiapas, door regee- ringstroepen gevangen genomen en ge- executeerd. Het indexcijfer voor de kosten van le vensonderhoud is in Zweden het laatste kwartaal van. 169 tot 172 gestegen. Dit is te wijten aan het duurder worden van levensmiddelen, waarvoor het indexcijfer van 152 tot 156 steeg. Ter eere van den 80 jaar geworden rijkspresident heeft de gemeenteraad van Stuttgart besloten een fonds van 100.000 M. te stichten om er studiebeur zen uit te verleenen aan begaafde scho lieren. Onder hen die op den 80slen verjaar dag vanHïndenburg begenadigd zijn be hoort ook graaf Arco, die in Februari 1919Kurt Eisner te München heeft ver moord. Arco was eerst ter dood veroor deeld doch dit vonnis was veranderd in levenslange vestingstraf. Na twee jaar werd hij voorwaardelijk vrijgelaten en thans heeft hij algeheele gratie gekre gen Arco is een der leiders van de Zuid- Duitsche Lufthansa t& Munchen. OORLOG IS NOOIT BESCHEIDEN. STEEDS MEER VOOR HET LEGER. Het Bat. Nieuwsblad schrijft: Bij de behandeling der oorlogsbegroo- ting in den Volksraad is er reeds op gezinspeeld, dat men met de 4;4 mil lioen gulden, aangevraagd voor leger- uitbreiding, nog niet aan het einde toe was. Wij vernemen dat in de najaarszitting bij aanvullings-begrootlng. alvast weer ongeveer drie kwart millioen zal v. orden aangevraagd voor uitbreiding van be staande garnizoenen en nieuwbouw van kazernes. Aangezien dit bedrag reeds vast stond tijdens de begrootings-behandeling. be staat de mogelijkheid dat er intusschen weer wat bij gekomen isOorlog is nooit bescheiden! Natuurlijk zal niemand hei leger wei geren wat het noodig heeft. Maar de winst, een paar jaar geleden in uitzicht gesteld met de gedeeltelijke vervanging der gewapende politie door het leger zal nu wel geheel te loor ge gaan zijn. INGEZONDEN MEDLDEELINGEN a 60 Cts. per regel. géén Pijn en naschrijnen of stukgaan der huid, indien men vócr het inzeepen de baard-oppervlakte inwrijft met

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 9