GELUK. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 6 OCT. 1927 EEN /.EER CHIQUE AVONDTOILET. Het ls bewonderenswaardig hoe de z g. „stijl-japon" zich van seizoen tot seizoen weet te handhaven. Van den an deren kant mo:-t men echter ook toe geven, dat dit genre japon een zekere charme over zich heeft, waardoor het duidelijk wordt hoe het mogelijk is, dat de dames er steeds naar blijven vragen. Eet hierboven afgebeelde model is zeer zeker stijlvol en uitgevoerd in ibois- de-rose taffetas en gegarneerd met zwarte tulle, maakt het, vooral door het overslag effect en den laag uitgesneden V-vormigen hals, een buitengewoon chiquen indruk. Knippatronen zijn verkrijgbaar in de maten 42 44 46 48 onder opgave van no. 41.341. Kosten 70 cents. DE VERBORGEN HAND. De verborgen hand is een van die aantrekkelijke gezegden, die onze ver beelding bezighouden. Nog niet zoo heel lang geleder, pasten wij dat gezeg de toe op alles, wat tot cnze vijanden behoorde. Een sinistere daad De Verborgen Hand! Iets, waaraan wij geen vcddoenden uitleg konden geven. De, verborgen hand! Niemand scheen pre cies te weten, welken vorm de verbor gen samenzwaarder aannam. Maar er zijn massa's verborgen han den in het dagelijkach leven, als wij maar eens beginnen op te letten. Som mige handen zijn verborgen omdat het laffe handen zijn; anderen weder, om dat zij bescheiden zijn en onzelfzuchtig. Ik zou er de voorkeur aan geven, de eerste de laffe samenzweerders te noe men, omdat zij zich verbergen onder een sluier vanu geheimzinnigheid; en de laatsten de „onbekende vrienden" deze hulpvaardigen, waaraan wij, wan neer wij terugzien op ons leven, heel dikwijls veel verschuldigd zijn geweest. Het kwaadwillige fluisteren en het onvriendelijk gebabbel ook dat mag heel dikwijls vergeleken worden met onzichtbare handen, die aan iemand's reputatie plukken en deze trachten te vernietigen. Het kan zijn. dat wij de hand van den moordenaar der reputatie niet zien. Het is mogelijk, dat gedu rende zekeren tijd het effect van zijn werk niet wordt bemerkt. Maar wan- Wie een definitie van het begrip ge luk hier verwacht, wordt toch teleur gesteld: geluk is zooiets vaags, dat er onmogelijk een heldere definitie van ge geven kan worden een definitie die dan natuurlijk in enkele woorden precies mest omschrijven wat de eigenlijke be teekenis er van is. Maar het geluk is voor den een iets zoo geheel verschil lend van wat het voor den ander is, dat twee tegenstrijdige dingen toch voor twee verschillende menschen geluk kun nen beteekenen. Iedereen streeft naar geluk, maar het is nog wel zeer verschillend naar welk geluk ons verlangen ui* gaat. Velen stre ven naar materieele voorspoed, naar stoffelijk geluk: hun hoogste ideaal is een fcedverulde beurs, of een hcoge po sitie in de maatschappij en dergelijke. Zil kunnen zïcb niets heerlijkers vcor- d-"1 dit g=1'-k. hun fantasie gaat ?en het werk. zij drccróen er over en tenslotte aan niets anders meer d~n dit eene geluksideaal. Op hen is de uitbraak van toepassing: Geluk is broos als een zeepbel, of ook; 't Geluk hangt als een druiventros, naar den titel van het boek der beide Schartens. neer vrienden ons een onbewogen ge laat toonen, als zü ons zien, of beginnen te fluisteren, wanneer wij hen naderen dan begrijpen wij vaag, dat wij aange vallen worden door een of andere sinis tere kracht. „Anonieme kwaadsprekerij, is hetzelfde als een dolksteek in den rug", zei Karei n tot den vroolijken Lord Rochester, toen deze edelman kwaad sprak over het karakter van een afwezigen Lord. V/at een genot als men dan de ver borgen hand kan beschouwen, die ze geningen rondstrooit. Niet het uit schreeuwt van de daken of paradeert met bewezen diensten, doch „verborgen tusschen de menschheid door glijdend" zooals Lincoln zeide in een redevoering, die zijn toehoorders meesleepte. Ik heb eens gehoord van een groot zakenman, die grootsprak over zijn voorspoed. En oud en bevoorrecht mend luisterde in stilte toe, terwijl de man een lange reeks van „ik's" aaneen reeg, om zijn succes te bewijzen. Toen zeide de vriend rustig: „Weet je wel, dat je vader meermalen in het geheim geholpen heeft? De dwaze fouten, die je maakte, verbeterend; het effect van je laatdunkend optreden verzachtend: alles weder in orde makend, wat jij verkeerd deed? Het verwijt trof doel. „Ja", was het antwoord, „nu ik eens terugdenk, moet ik zeggen dat je gelijk hebt." Verborgen Handen, die helpen! De be waarengelen van ons dagelijksch leven. De druiventros hangt zwaar naar be neden aan haar betrekkelijk dunnen steel, de druiven glanzen verlokkelijk in hun rijpheid en de geheele tros is een lust voor het oog. Maar hoe gemakke lijk valt de tros naar beneden waardoor de druiven gekneusd worden en er al leen een vormloos klompje overblijft Zoo is het materieele geluk: het bestaat wel degelijk, maar het is o zoo bros en teer. Een kleinigheid kan het geluks- gebouw doen ineenvallen omdat het soms op zeer wankele fundamenten is opgericht En zijn de grondslagen wel goed. en is het gebouw met vlijt en ijver zco hcog opgericht dan kunnen factoren van buiten af er toch een slechten invloed op uitoefenen, waar door het langzaam maar zeker wordt onderrr*'-"b Daar' komt nog dat zuiver materieel gsluk zelden bevred'T'ng schenkt. Hoe vaak gebeurt het niet dat een bereikt 'deaal b'tter tegenvalt: de voomret i- crooter dan het feest zelf, zegt men weieens, en dat is ook zeker van toe passing op materieel geluk. Zoolang men er naar streeft, lijkt het een heer lijk bezit, waarvan men op den duur EEN KEURIGE WINTER MANTEL Men zou het misschien niet denken, maar een wintermantel van het hierbo ven afgebeelde model is gemakkelijk en keurig te maken. De mantel is bedoeld van het prettig ste materiaal, dat men zich denken kan een zachte gemengde tweed. Een rood-achtig bruin en beige „homespun" met een donkeren beverkraag en man chetten is er schitterend voor geschikt. Tweed is bovendien een gemakkelijk te verwerken stof. Men kan het ettelijke malen door de hand laten gaan onder het werken en het zal niet kreuken. Het te verkrijgen knippatroon geeft elk onderdeel geheel juist aan, zoodat het werkelijk de moeite waard zal blij ken dezen mantel zelf te maken. Het bestaat uit zes deelen voorzijde, ach terzijde, twee mouwstukken, kraag en manchette. Men gelieve het patroon te bestellen onder opgave van no. 41.314. Het is ver krijgbaar in de maten 42 44 46 48 en kost 55 cents. EEN NIEUW SNUFJE. By het avondtoilet van de moderne vrouw behoort tegenwoordig een avond- taschje, dat werkelyk een nieuw snufje genoemd kan worden. jJB Zooals men het hierboven afgebeeld ziet. is het eenvoudig 'n dotje. En het is zco gemakkelijk zelf te maken! V/ij twijfelen er dan ook niet aan. dat ver schillende dames ertoe zullen overgaan, een dergelyk taschje te vervaardigen. Natuurlijk wordt het gemaakt in de tint van de avondjapon, welke men draagt en het bestaat uit een onder- taschje van effen zijde, waarop de breede linten van twee verschillende kleuren van onderaf naar boven toe werden genaaid. Het porceleinen of papier maché kopje kan men overal koopen en men versiert dit met een aardig hoedje of mutsje en een kanten kraagje. Het taschje is gewoon open schuifbaar en het kopje gaat by het openen natuurlijk naar één kant. Daarby behoort een corsage, eveneens van een zeer bijzonder en pas in Parijs gelanceerd model. Deze corsage is naast het taschje afgebeeld en bestaat uit bloembladeren van twee verschillende kleuren in de tint te kiezen van het avond-toilet, waarop een zijden kopje genaaid is, dat men tegenwoordig even eens kant en klaar kan koopen. Met deze twee nieuwe snufjes is men absoluut modern zoodat het aanbeveling verdient, deze beide dingetjes even te maken, temeer daar de uitgaven ervoor niet byzonder groot behoeven te zijn. nooit genoeg zal kunnen krijgen, maar als het eenmaal bereikt is, biyken er toch ook wel nadeelen aan verbonden te zyn, die zoo op een afstand onzicht baar bleven; en er wordt weer naar iets anders gestreefd. Nu is dit laatste toch een mooi ding in een menschenlevin: wie geen enkel ideaal meer heeft ziet geen glans meer, heeft geen hoop, of zoo'n ideaal nu gees telijk of materieel is. Maar menigeen, die steeds naar een ander ideaal streeft als een eerste bereikt is. ziet ook dat meteen niets meer van het geluk van dat eerste ideaal. Het eigen mate rieele geluk wordt volkomen over het hoofd gezien en als iets vanzelfsprekends terzijde gelegd om plaats te maken voor een streven naar het nieuwe ideaal. Zul ke menschen zoeken het geluk steeds daar waar zij op dat oogenblik niet zijn, zij benyden anderen die hun nieuwe ideaal wel in vervulling hebben zien gaan, en meenen dat zij door het lot schandelijk misdeeld zijn. Bij hen is het altyddat, wat je niet hebt, zij zijn jaioersch op iedereen en nooit kan het hun zoo goed gaan in de wereld of zij meenen, nog te kort gedaan te worden. Als een nietig ding schijnt het mate rieele geluk echter tegenover het geluk dat in ons hart woont, en dat daar zoo hecht en sterk kan worden, dat niets en niemand het omver kan werpen. En dat is dan tenslotte toch het ware ge luk. Oude menschen kunnen zooveel wijs- „DE ERVARING BLIJFT DE MEESTERES DES LEVENS". (Goethe). VOOR DE VROUW VAN VEERTIG. vergissingen te begaan. Een dergelijke' vrouw moet zoo op kleuren letten, dat zij dikwijls vergeet te letten op de lijn. Eh daar schuilt een zeer groote fout in. M'jn advies is, dat de vrouw en het jonge meisje, die geen bepaalde haar kleur hebben, moeten ophouden mat daarover te tobben. Zij mosten zorgen, dat haar gelaatskleur zoo fleurig moge- lyk is. dat haar klecding voornamelijk wordt bepaald door haar physiek en haar temperament en dat zy er zich speciaal op toeleggen ds details van haar toilet te verzorgen. Er zyn helaas teveel, die naar geweldige effecten zoe ken en vergeten te letten op de kleur van haar kousen. Een vrouw te zyn met een kleur „er tusschenin" beteekent, dat er een zeer ruim veld voor experimenten voor u ligt en dat er plaats genoeg is voor alle. VOOR DE HEEL KOUDE DAGEN. EEN FIJN WARM WOLLEN VEST Heel officieel als we het soms nc niet mochten hebben gemerkt heelt de herfst volgens de kalender intrede gedaan. We hopen natuurlijk nog op vele mooie dagen, maar wat er nog komt is toegift. Een kleine vergoeding voor hetgeen de zomer ons te kort deed. In- tusschen wordt het koud. En het zal nog kouder worden.We dragen soms nog ta melijk dunne jurken in huis, of man telpakjes op straat om hantels die ook. nog wel wat warmer mochten zyn.. Daarom heeft men uitgevonden o, dit seizoen niet voor het eerst! de wollen vesten. Die we het stevigst en dikwyis ook het mooist... zelf kunnen breien. Zyn daar bovendien niet de lange winter- en herfst-avonden in het vooruitzicht? Een heel dankbaar werkje is dan het breien van zoo'n fyn wollen vest dat in de komende maanden on schatbare diensten zal kunnen bewijzen aan heel wat verkleumde vrouw- menschjes. Zoo erg veel is er niet eens voor noo- dig. In de eerste plaats natuurlijk brei pennen. Verder twee soorten wol, van elk ongeveer 100 gram. En het patroon er voor staat op de teekening aangege ven. Wat wilt ge nu nog meer? Nu iets over de kleuren. Daarvoor zijn ver schillende combinaties mogelijk. Ga dus met uw oogen (en de kleur daar van te rade. Want zegt men niet altyd dat de kleur van uw oogen de kleur aangeeft, welke u het beste sbaat? We kunnen dan byvoorbeeld nemen beige met kastanjebruin of blauw met beige, of wel marineblauw en gewoon blauw enz. Neen, over groen wil ik het niet hebben. Er zou iemand kunnen zyn, die dit als een onvriendelijkheid zou opnemen aan het adres van haar gr.... grijze oogen. De uitvoering is verder heel eenvoudig, één toer recht, één averecht. Men kan de toeren op de tee kening heel duidelyk volgen en aldus het aardige patroon van de teeke ning er in brengen. Ook kan men en dat is natuurlyk gemakkelijker het vest geheel uit één kleur breien en er later de figuren met een andere kleur wol opwerken. Het vest wordt verder afgezet met een zyden tres in dezelfde kleur als de figuren, die er in gewerkt zyn. Vooruit, dames, de breinaalden op gezocht! Er is iets schoons te maken! MADELEINE. vel en dragon, en twee fijngesnipperde augurken en een uitje. Voor de appelpudding is noodig: 1 pond zure appelen. 1/2 L. water. 1 1'2 ons suiker. Sap van twee citroenen. Schil van een halve citroen. 10 blaadjes gelatine, waarender eea rood. De appelen worden geschild en 'n dobbelsteentje! verdeeld, en in koud water gelegd om de kleur niet te verlie zen. In de halve liter water met suiker en citroenschil worden ze voorzichtig gaar maar niet tot moes gekookt. Daar na komt dan het citroensap erby, waar na alles door een paardeharen zeef wordt gegoten. In het doorgelekte vocht wordt de geweekte gelatine opgelost, waarna de stukjes appel er bij komen. Dit moet afkoelen terwijl er zco nu eil dan in geroerd wordt, totdat de m?.sn geleiachtig begint te worden en giet ze dan in den omgespoeld =n ste.nen vorm. De pudding mag pas gestort wor den als hi; rr'-:el koud is. Ti. E. J.r». Met dit gezegde heeft Goethe geen nieuwe theorie, geen nieuwe wysheid willen verkondigen, doch ons slechts een oude waarheid weder in het ge heugen willen roepen. Met dit woord gaat het, zooals met zoovele andere waarheden: men hoort het, men kent het maar als het erop aan komt, hetzelve in praktijk te brengen, dan denkt men er niet aan. En toch zou het ons dikwyis zoo te pas komen, als wy een dergelijke nuttige waarheid eens wat meer ter harte namen. Dan zou ons misschien heel wat bespaard blUven, wat wij thans moeten door maken. Wat wil het bovenstaande eigeniyk zeggen? Het woord van den dichter wil er ons op wyzen, dat wy slechts door ervaring kunnen leeren, d.w.z. voor wat het nog te leven leven be treft. Raadgevingen en redeneeringen hel pen niets, of tenminste niet veel. Men wil altyd zelf onderzoeken en ervaring opdoen. Dat ligt nu eemaal in den mensch. Reeds bij het kind maakt zich deze drift kenbaar. Al waarschuwt een moeder haar kind nog zoo dikwyis niet te dicht by de warme kachel te komen, omdat het er zich dan pij-n aan zal doen, op een goeden keer kan het zyn nieuwsgierigheid niet bedwingen en ver brandt zich de 'vingers. Van dat oogen blik af echter, zal het nooit meer uit vrijen wil aan de brandende kachel komen; het heeft een ervaring opge daan, waaraan de herinnering steeds weder wakker wordt en die het kind op deze wyze „met goed gevolg" waar schuwt. En zooals het met het kleintje is, zoo is het ook met de grooten, en met de opgroeiende jeugd. Een ge sproken of geschreven woord, eventueel met-de noodige waarschuwingen erby, „kan" er veel toe by dragen om een mensch voor schade en ongelukken te bewaren. Maar er zyn er slechts weini gen. die op dergelijken invloed reagee- ren. Vooral de aankomende jeugd baart den ouders en leeraren dikwyis de grootste zorgen. Hoe dikwyis worden de jongelui voor gevaren gewaarschuwd, die hun wachten, zoodra zy t „leven" beginnen? Zy hebben de beste mo- reele uitrusting, welke men kan verlan gen; zy „weten" precies in hoeverre dit of dat voor hen naar lichaam en geest schadelijk kan zijn. En toch! De drang die in hen is, om zelf te onderzoeken, zelf te ervaren, is veelal te sterk en zy kunnen dien niet langer weerstaan. En dan ervaren de jongelingen dikwyis, dat zy dachten „alles te weten", doch door hun ondervinding blijkt het, dat zulks in het geheel niet het geval was. Door preutschheid en misplaatst schaamte gevoel gedreven hebben sommige ouders en leermeesters hun dingen verzwegen, welke zy behoorden te weten. En wat is het einde van het lied? Dat zy juist die dingen, welke zy' van bevoegde zyde hadden moeten vernemen, thans ver nemen van z.g. „verlichte" vrienden en wel op een wyze. welke hen tot het ver derf voeren kan. Daarom is het, vooral in den tegen- woordigen tyd, niet minder dan een eisch, dat men de kinderen tydig In licht over dingen, welke men vroeger angstvallig voor hen verzweeg; zoo doende worden de jongelui gewaar schuwd voor verschillende gevaren, welke het „leven" in zich verbergt; na tuurlijk zyn er die naar de raadgevingen niet willen luisteren, maar toch mag men het niet onbeproefd laten, den kinderen op die wyze een steun in het leven mee te geven. RECEPT. Op 1 1/2 liter bouillon van 1 1/2 pond soepvleesch, neemt men wat worteltjes, doperwtjes, stukjes bloemkool cn peter selie. Verder een kleine lepel zout. In plaats van zelfgetrokken bouillon kan men ook byv. 6 maggi's blokjes in 1 1/2 liter kokend water oplossen. Het vleesch wordt gewasschen, diep gekerfd en met koud water en zout op gezet. 3 uur zachtjes laten koken. Dan het vleesch er uit nemen en den bouil lon zeven. De groenten schoonmaken, de worteltjes in dunne reepjes snyden en alles in zoo weinig mogelijk kokend water met wat /.out gr: -- koken. Daar na de groenten zonder water by den bouillon voegen en er vóór het opdoen de gehakte peterselie doordoen. Dit is het recept voor de heeriyksteJu- liennesoep! heid hebben in hun gemoed, zy kun nen zoo vol vrede de wereld beschou wen, en uit hun geheele doen spreekt een geluk, dat met het materieele niets heeft uit te staan. Zy hebben het ware geluk gevonden, en niets kan dat weer uit hun leven doen verdwijnen. Maar niet alleen oude menschen kennen dat geluksgevoel, ook jonge mannen en vrouwen zijn er die een ge luk in hun ziel en in hun hart hebben, dat ver uitreikt boven de materie, en dat hun als een groote schat op hun le vensweg vergezelt. Dat zijn de menschen die zichzelf en hun eigen belangen ver geten kunnen, die rich met liefde aan anderen kunnen wyden en die daardoor een geluk in rich voelen groeien, dat hen door niemand kan worden ontno men. Dat zulke menschen naast dit zielsge luk ook nog wel degelijk materieele idealen hebben, spreekt vanzelf: het leven is geen sentimenteel dwepen met een mooi landschap, maar bij tyden een tocht door onherbergzame wouden of dorre wcestynen. En aan het einde van die te bevechten moeilijkheden rijst een lichtend dorp of een vriende lijke oase die zuiver materieele idealen vervullen. Maar wie daarnaast het ge luk in het hart draagt, die heeft pas het ware gevonden en d:e zal ook beter bestand zyn tegen de teleurstellingen die in den strijd van het materieele leven zeker komen moeten. V- Buitengewoon handig ontworpen is deze gékleede japon, zoodat de rechte, slanke lijn er in geprononceerd blyft. Er behoort een ingezet vest by van een contrasteerende kleur, evenals een shawlkraag, welke daarby past. Midden in de voorbaan is een stolp plooi aangebracht, terwijl opgezette be legsels links en rechts daarvan den in druk geven van verdere plooien. Knippatronen zyn verkrijgbaar in de maten 42 44 46 48 onder opgave van no. 41.306. Kosten 55 cents. NIET BLOND, NIET ZWART, NIET ROSSIG, NIET BRUIN Van alle meisjes, die ik ken, voelen zij zich het ongelukkigst, die een tint en haarkleur hebben „er tusschenin". Wy zyn geen blondines, wy zyn geen brunettes. Wy zyn niet rood. wy zyn niets! Zoo klagen zy. Maar toch zyn ze iets. Ze zyn „er tusschenin". En dat is ook een voordeel. Sommige van de knapste meisjes, die ik gekend heb, hadden die tusschen- kleur, waardoor zy in staat waren alles te dragen, wat ze wilden en waardoor de nieuwste tinten en de allerlaatste modellen haar altijd schenen te staan. Dit is natuurlyk een opmerking, wel ke niet op alle meisjes met die tus- schenkleur van toepassing is. Het gewone meisje met die kleur, b.v. lichtbruin of bruinachtig licht haar en blauwe, grijze of groene oogen en een frisschen tint, kan bijna elke kleur dra gen en beslist meestal die kleur te ne men, welke overeenstemt met haar cogen. Blauwe dingen flatteeren blau we oogen, groen is voor groene oogen en de rose, violette en grijze tinten zijn geschikt voor byna allen. Bruin vind ik voor dit type niet zoo geschikt, maar reekleur en rood zijn heel dikwijls -uit stekend, vooral als de teint eenigsrins rosig is. Als de huid bleek is wordt het pro bleem moeilijker. Soms bereikt men by dergeiyke meisjes veel met uitzonder- lyke kleuren, zooals blauw-groen, ko raal, mandarijn of goud soms echter zyn deze kleuren fataal voor haar. Zyn zulke kleuren niet geschikt in een groo te dosis, dan moet men probeeren hoe zij staan als garneering hier en daar. En als ze u heelemaal niet staan, weest dan nog niet ontmoedigd. Niet alle meis jes moeten schitteren en sommigen der best uitziende zijn altijd in onopvallen de kleuren gekleed. Er is niets beter en aardiger dan marineblauw met witte moesjes of een eenkleurig beige geheel. Dof-rose werkt ook zeer flatteerend en evenzoo het bleu-ciel, zooals de Fransche officieren-uniform. Achter de wolken schijnt de zon! Dus mocht ge het onaangenaam vinden een „onbestemde kleur" te hebben en ge voelt, dat die kleur U belet om er wer kelyk „goed" uit te zien, dan vrees ilc. dat ge ergens anders naar de oorzaak zult moeten zoeken. Het is dan in geen geval de beperking van het aantal kleu ren, dat ge dragen kunt. Er zyn meer vrouwen met een „kleur er tusschenin" dan andere. Dus zyn er ook meer varia ties in die onbestemde kleur. Dus meer mogelykheden om uw individualiteit te ontwikkelen. Meer gelegenheden ook om MENU Gebakken paling. Wortelen. Aardappelen. Appelpudding. De paling wordt in moot en van acht lot tien centimeter gesneden; drze stuk jes worden gewasschen, met zout inge wreven en dan gedurende een uurtje weggezet, dat het zout er goed in kan trekken. De mooten worden gepaneerd met eiwit en paneermeel en dan in bo ter aan alle kanten lichtbruin gebak ken. Zyn de mooten dik, dan moeten zy nog 20 minuten nasteven in boter, ter- wyl er een deksel op de pan ligt. Dc mooten worden op een verwarmden scho tel opgediend met gekookte aardappe len, worteltjes en warme tartarensaus, waarvan hieronder het recept volgt: 1 d.L. water wordt aan da kook ge bracht cn liierby een met koud water aangemengde lepel maïzena gevoegd, waarna dit even moet doorkoken. Hier- by worden dan wat zout. peper, mos terdpoeder, en drie eetlepels kruiden- azyn gevoegd. Steeds roerende worden hierby zeer voorzichtig de beide eidooiers gevoegd, waarbij het aan te raden is, dit in een waterbad te deen ei 11 niet op het vuur, waarna er ten slotte nog een deciliter slaolie by wordt gevoegd. Voor den smaak komt er een halve eetlepel zeer fijn gehakte kruiden door, in hoofdzaak peterselie met ker- Wat is geluk. Materieel en Geestelijk Geluk. Waar het op aankomt.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 10