BUSTENLANDSCH OVERZICHT HET VOORTGEZETTE CONGRES DER LABOUR-PARTY EEN EIGENAARDIG VOORSTEL VAN SAITO UIT HET LAND VAN DEN SCHIJN. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 6 OCT. 1927 VIERDE BLAD Heftige critiek van MacDonald op de politiek der mijneigenaren. De tweede 3-mogendhedenconf eren- tie? Wat er tegen is. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Het congres der Labour Party werd voortgezet, 't Belangrijkste moment leverde een rede van Macdonald op die heftig is uitgevaren tegen de tactiek der mijneigenaren in de gebreken van hun economisch stelsel. Macdonald hekelde de tyrannie waarmede de eigenaars te gen de arbeiders optraden. Tenslotte voorspelde Macdonald dat als de Labour Partij weer aan de regeering mocht ko men haar eerste taak zal zijn: De na tionalisatie der mijnindustrie. De aandacht heeft getrokken een in terview van een correspondent van de Times met den Japanschen Admiraal Saito. Zooals men weet was Saito één der deelhebbers aan de mislukte vloot- conferentie der drie mogendheden (En geland, Amerika. Japan). De mislukking was zeker niet aan Japan te wijten. Thans heeft Saito verklaard dat hij de Japansche regeering heeft aanbevolen het initiatief te nemen tot een tweede 3- mogendhedenconferentie. Hij wist ech ter niet op zijn regeering op zijn voor stel zou ingaan. Onzes inziens zal blijken dat de ideëen van den Japanner niet verwezen lijkt zullen worden. Vooral na de eer ste absolute mislukking schijnt een tweede poging uitgesloten, te meer daar de publieke opinie en lieden als de Jou- venel en Lord Cecil en velen ter laat ste volkenbondsvergadering zich tegen het houden van apartjes en onder-ons jes hebben uitgesproken-, daar die suc cessievelijk het prestige van het Vol kenbondsinstituut hebben geschaad en zullen schaden. In 't overzicht kunnen de lezers verder bijzonderheden vinden over den oorlog- in China waarop het nutteloos en trou wens ook onmogelijk is, commentaar te- geven. P. A. MacDonald over de nationalisatie der mijnen. Het labouxcongres te Blackpool heeft het eerste en belangrijkste punt van het arbeidsprogramma voor een eventueele nieuwe Labour-regeering vastgesteld, aldus de Tel., door de resolutie der mijnen en de reeds eerder genoemde onmiddellijk noodzakelijke hervormin gen in de mijnindustrie, benevens uit gebreider steun verleening aan oude of werklooze mijnwerkers geëischt wordt, met de stemmen van enkele extremisten tegen, aan te nemen. MacDonald, die de resolutie indiende, stelde onbarmhartig de bekende gebre ken in het economisch beheer der mijn industrie in het licht en viel de mijn eigenaars, onder wie er, naar hij erken de en naar zelfs de mijnwerkersfede ratie erkennen moest, ook goede zijn, scherp aan, over de tyrannie, waarmede zijn, naar hij zeide, over het algemeen genomen, tegenover de mijnwerkers op treden. Toen ik in 1924 aftrad, aldus Mac Donald, geloofde ik werkelijk dat, als wij tien of twaalf jaar een regeering van eerlijk willende mannen hadden, de mijnindustrie er bovenop zou komen, doch na mijn ervaringen tijdens het conflict van verleden Jaar ben ik an ders gaan denken. Wat ik heden aan het Engelsche volk te zeggen heb, is, dat de Labourparty zoodra zij weer aan de regeering komt, zich de nationalisatie van de mijn industrie tot taak zal stellen. Een ondergrond van voorzichtigheid en afwachting viel ook te hoor en in de rede van Herbert Smith, den president der mijnwerkersfederatie, die de reso lutie ondersteunde. Hij gaf te kennen dat de mijnwerkers voorloopig niet aan een nieuwe staking denken. De mijn werkers, zeide hij, zfullen hun strijd voeren door middel van de stembus en niet door middel van den honger hun ner vrouwen en kinderen. Bereidt Tsjang Tso Lin den beslissenden slag voor De troepen van Tsjang Tso-lin berei den een beslissenden slag voor bij Hwai- lai, halverwegen tusschen Peking en Kalgan (ten N.W van Peking) gelegen. Tsjang Tso-lin's troepen verschansen zich thans bij Hwailai. Aan het front ten Z.W. van Peking hebben de Noordelijken Pautingfoe, om streeks 160 KM. ten Z.W. van Peking gelegen aan de spoorlijn Peking-Hankau ontruimd. Deze terugtocht zou het ge volg zijn van de aanwezigheid van een betrekkelijk zwakke strijdkracht, die van de provincie Sjansi uit oprukt en dien tengevolge de verbindingslijnen der Noordelijken bedreigt. De berichten aangaande den plotse- lingen oorlog tusschen Sjansi en de noordelijken zijn aanvankelijk door de censuur achtergehouden. Tsjang Tsjen, een onderbevelhebber van Jen Sji-sjan in het geheim in connectie stond met Feng Joe-sjiang en wiens troepen vroe ger tot de Kwomintsjuun behoorden, verstoorde op 27 September den vrede door den spoorweg op 30 K.M. ten Wes ten van Kalgan te bezetten, en het plaat selijk garnizoen der Noordelijken aan te vallen. Intusschen bedreigen de Sjansi-troe- pen den Peking-Hankau spoorweg, waar de Noordelijken terugtrekken. Van dit front komen thans veel berichten over gevechten. Deze gebeurtenissen zijn, zoo gelooft men, het gevolg van de voorbe reidingen der Noordelijken tegen Feng Joe-sjiang, die, naar men veronderstelt, zzijn bondgenoten heeft bewogen, eenige afleldingsaanvallen te doen. Leiders van het Sjansi-leger zijn van meening, dat de Noordelijken van plan zijn Sjansi aan te vallen, voordat de strijd tegen Feng begnt. Vandaar de mi litaire demonstraties bij den Peking- Hankau-spoorweg. Uit Tokio wordt gemeld, dat de zegs man van het Japansche ministerie van Oorlog verklaard heeft, dat de regee ring ernstig de kwestie onderzoekt van het zenden van troepen van Mandsjoe- rjje naar Peking en Tientsin, indien de toestand in verband met den Chinee- schen burgeroorlog daar ernstiger mocht worden. Intusschen wordt de ontwikke ling der situatie nauwlettend In het oog gehouden. Weer een drama in Mexico. - De opstand onderdrukt. De Mexicaansche regeering heeft op dracht gegeven, om de eigendommen der opstandelingen in beslag te nemen deze te verkoopen, ten einde met de op brengst de kosten der onderdrukking van den opstand te betalen. Wegens de strenge censuur is het moeilijk vast te stellen hoe de gezind heid der bevolking is, maar volgens de ontvangen telegrammen uit de openba re meening zich ten gunste van de re geering. Telefonisch wordt door generaal Obre- gon gemeld, dat vele uitgeweken opstan delingen naar Mexico zijn teruggekeerd en zich onvoorwaardelijk aan de regee ring overgeven. De lijken van generaal Serrano en dertien aanhangers zijn tentoongesteld. Te Mexico City is het thans rustig. De handel wordt hervat. De opstand wordt zoo goed als geëindigd geacht. Het Mexicaansche consulaat te New Vork heeft de volgende telefonische me- dedeeling uit Mexico ontvangen: „De trouw gebleven generaal Aguirre heeft met zijn troepen de stad Perote omsingeld. Men gelooft dat generaal Gomez zich daar bevindt. Indien dit zoo is, zal hij waarschijnlijk binnen enkele uren gevangen worden genomen". Voorts ontving het consulaat bericht, dat de gouverneur en plaatselijke macht hebbers in den staat Chiapas, die in op stand waren gekomen, gevangen zijn ge maakt, voor den krijgsraad werden ge- oracht en terechtgesteld zijn. Omtrent de wijze waarop Serrano ter dood werd gebracht kan nog het vol gende worden gemeld. De generaal had zich naar Morales begeven om zich den steun te verzekeren van zijn ouden vriend Dominguez, die het bevel over de militaire operaties in dat gebied heeft. Serrano werd echter verre van vriend schappelijk ontvangen. Hij werd direct gearresteerd, voor den krijgsraad geleid en op staanden voet ter dood veroor deeld. uilr"""""1:ij!||j||||||j Hollywood's aantrekkelijkheid. WANHOPIGE POGINGEN OM IN DE ATELIERS TE KOMEN. Napoleon's villa op Elba '■ngestort. Naar de Information uit Rome ver neemt, heeft men daar bericht ont vangen van San Martino op het eiland Elba, dat de villa, die Napoleon be woond heeft, ingestort is. De Italiaan- sche bladen spreken de hoop uit, dat de regeering maatregelen zal nemen om de totale verdwijning van dit historische gebouw te voorkomen Als de winter komt De PariJsche huismoeders zijn al niet fortuinlijker dan de Haarlemsche. Ook zy moeten van 1 October af meer aan den melkboer betalen, en zy hebben bo vendien nog het prettige vooruitzicht, dat 1 November hun een nieuwe ver hooging te wachten staat. Reeds nu is echter al bepaald, dat 15 April de prijs weer belangrijk naar beneden gaat en op 1 franc 40 per Liter gesteld zal wor den. meisje een bakvisch Je noemen. Men kan dan evengoed mannen van 21 jaar „jongens" noemen. Laten wij zulke meisjes „jonge vrouwen" noemen. „Ik heb niets in het nadeel van jonge mannen te zeggen", besloot zij. „Maar waarom men in 's hemels naam jonge vrouwen, die eiken dag zulke verwonderlijke bekwaamheden toohen, ndet geschikt zou achten om het kies recht te krijgen, kan ik niet begrijpen". Knollen voor citroenen en Latijn voor Engelsch. Een zekere Abraham Noz. die lang geleden met zijn gezin uit de Poobche stad Radom naar Londen was ver huisd en daar fortuin had gemaakt, zoo vertelt de „Daily Mail". schTeef vóór eenige maanden aan zijn broeder Mozes, die in Radom en arm was ge bleven, dat hij ook maar naar Londen moest komen. Abraham vond het echter noordzakelijk, dat zijn broeder eerst Engelsch leerde. Mozes zocht nu een onderwijzer en hy vond dezen in den persoon van een zekeren Mroek, een student, die hem beloofde binnen enkele maanden Engelsch te zullen leeren. Drie maanden later schreef Mozes naar zyn broeder in Londen, dat hy klaar was met zyn Engelsch en Abra ham kwam naar Polen om hem te halen Toen Abraham, na zyn broeder in 30 jaar niet te hebben gezien, Mozes ont moette, kon deze laatste, trotsch op zyn Engelsch, niet nalaten hem plechtig te begroeten rnet de woorden: „Salve, Abraham, frater tuus Moses te salutat. Quid novi In familia nostra?" (Welkom, Arbraham, uw broeder Mozes begroet u. Wat voor nieuws is er ln onze familie?) De Londenaar begreep er geen sikke pit van en hoe meer „Engelsch" Mozes sprak, des te minder verstand hy diens latyn. De broeders namen nu hun toevlucht tot het Jiddisch en zy kwamen weldra tot de ontdekking, dat de student Mroek geen flauw benul had van Engelsch, maar dat hy, om wat te verdienen, Mozes in plaats daarvan maar Latyn had geleerd. De Justitie Is in het zaakje gemengd. Staatsgreep in Por tugal georganiseerd? Volgens geruchten uit Portugal wordt aldaar een staatsgreep gelijk aan dien van Augustus J.l. voorbereid. De onte vredenen willen president Carmona ver vangen door generaal Garcia Rosada, die op het oogenblik Portugeesch ge zant te Londen is. Gemeld wordt, dat de politie reeds een groot aantal samen zweerders heeft gearresteerd. Maandagacond heeft de politie alle nachtcafés gesloten, auto's mochten niet meer circuleeren. en moesten naar d.e garages terugkceren, terwyi ook de voet gangers de straten moesten ontruimen. Gemeld wordt, dat uitgebreide mili taire voorzorgsmaatregelen zijn geno men. Majoor Senalopes, hoofd der po litie te Oporto, en kolonel Moraes Sar- mento, eveneens te Oporto, hebben hun ontslag ingediend. KORT EN BONDIG. Te Barcelona zyn dertig vakvereeni- kingsleiders en anarchisten gearresteerd in verband met de samenzwering tegen de Spaansche regeering. Vqf personen, die betrokken zouden zijn te Moskou by spionnage in de Oekraine ten gunste van Polen, zijn ter dood veroordeeld. Vyf en veertig andere personen die by deze zaak betrokken zyn, werden veroordeeld tot gevangenis straffen van vyf tot tien jaar. Naar de „Daily Mail" uit Riga meld hebben reizigers uit Moskou afkomstig, mededegedeeld, dat kapitein Rainis, de secretaris van Trotski, een dezer dagen is gearresteerd. Te Stockholm zal een gebouw van veertig verdiepingen gorden gebouwd naar Amerikaanschen stijl. Het zal het hoogste gebouw van Europa worden. Op een onbebouwd terrein te Nice nabij de kantoren van het ItaliaansChe consulaat-generaal, is een bom ontploft. Niemand werd gekwetst, de schade is on- beteekenend. DE D. 1230. AMSTERDAM, 5 October (V.D. draad loos). Omtrent het vertrek van heb' Duitsehe Junkervliegtuig D. 1230 verne men wy nog nader, dat de start plaats had te 5.40 hedenmorgen. Het toestel, dat een gewicht had by het vertrek van 8600 K.G. had een start van 300 me ter. Heden wordt niet verder dan tot Lissabon gevlogen. Het vliegtuig wordt daar tusschen vyf en zes uur hedenmid dag verwacht. ARRESTATIE VAN COMMU. NISTEN BATAVIA, 5 Oct. (A.N.E.T.A.) De schoonzoon van den kiaji van Tjaringin is eveneens aangehouden. De kiaji. die gisteren op vraagpunten gehoord werd, verklaart dat hij zijn familieleden altijd van het communis; me weerhouden. Reeft. COMPLOT ONDER GEVANGENEN BATAVIA, 5 Oct. (A.N.E.T.A.) In de gevangenis op Glodok in de be; nedenstad is een uitgebreid complot onder de gevagenen ontdekt. Men heeft dc schriftelijke bewijzen in han; den, dat de gevangenen van plan waren om gezamenlijk los te breken en 'een nieuw oproer te ontketenen. Mevrouw de Burge meester. Te Liverpool is miss Margeret Beavan die sedert 1921 deel uitmaakt van den gemeenteraad, tot Lord Mayor gekozen voor het komende jaar. Zij is de eerste vrouwelijke burgemeester in Engeland. Miss Beavan. die vyftig jaar oud is, heeft veel voor gebrekkige kinderen gedaan, o.a. de CÖhild «Welfare asso ciation gesticht, die reeds 108.000 kin deren hulp heeft verleend. Ook stichtte zy rustoorden voor vermoeide huis vrouwen. zy heeft verklaard de taak van Lord Mayor tezamen met die van Lady Mayoress te zullen vervullen. Voor gesneuvelde schrijvers. Op 15 October zal in het Panthéon te Parys een ceremonie gehouden worden, die in de geschiedenis haar gelijke niet kent. De president der Republiek, mi nisters. leden der Academie franpaise, letterkundigen, zullen zich naar dat ge bouw begeven om hulde te brengen aan 560 schrijvers, die in den oorlog ge sneuveld zyn. De namen van al deze gevallen zyn op een plaquette gegrift. Onder hen komen voor Alain Foumier, Chrales Péguy, Ernest Psichari, Louis Pergaud. Van deze 560 vielen er 507 aan het front, de anderen stierven aan de gevolgen van hun wonden. Onder hen, die op deze wijze herdacht worden, zyn dertien Belgen, dertien Amerikanen, één Rus, één Columbeaan, één Peruaan en dertien Caitaloniërs. President Doumergue zal na de uit voering van de „Chant funèbre" van Albéric Magnard, een der gevallenen, en het afroepen der namen van de ge vallenen, de plaquette onthullen. Daar na zal alleen Edouard Heriot spreken; de redevoeringen, door de „Sociétés lit- teraires" voorbereid, zullen niet worden uitgesproken, maar in een bronzen koker aan den voet van den steen vastgelegd. Koning Albert zal waarschijnlijk de .plechtigheid bywenen. Dagelijks verzenden de „Publicity De partments" te Hollywood dikke brieven aan talrijke adressen van vele journa listen in de geheele wereld. Thans heeft mister Josef Polonsky, van de Metro Goidwyn Mayer een op stel gedistribueerd, dat zeer lezens waard is. „One-eyed Conelly", Conelly, de één- oogige, is een man, die in geheel Ame rika. op eigenaardige wyze beroemd is geworden. Hy is bekend als de „koning der gate crashers". Een gate crasher is iemand, die duizend trucs en kunstgre pen toepast, om zonder betaling theater of sportvertooning te bezoeken. Conelly ls het bijvoorbeeld gelukt, drie jaren achtereen de sensationeele beslissings wedstrijden om het wereldkampioen schap baseball by te wonen zonder ooit een cent entree te betalen. By pre mieres beweert hij, dat hij voor zaken in het theater moet zyn, dat hij iemand moet spreken one eyed Conelly heeft honderden manieren om zyn doel te be reiken. Nooit nog was het hem mislukt tot op den dag, waarop hy gepoogd heeft, den Cerberus van het Metro Goidwyn Mayer atelier te Hollywood te verschalken. Al zyn trucs leden schip breuk op de enorme ervaring van dezen geroutineerden portier. Tenslotte kwam hij echter toch binnen, langs geoorloof- den weg omdat de propaganda-af- deeling verscheidene foto's met zijn me dewerking wilde opnemen nadat zyn werkelijke identiteit was gebleken. De filmateliers in Hollywood worden door de perfectste machinerie ter we reld bewaakt. Degenen, die voor zake lijke aangelegenheden in het atelier moeten zijn, komen er in; wie er niets to maken heeft, blijft er buiten. Alle trucs, die Conelly kent, zijn den portier reeds lang bekend. „One-eyed Conelly" is een naïeve jongen in vergelijking met een normalen filmfigurant, die zonder werk is en denkt, door persoon lijk contact met een regisseur werk te krygen. Ook nieuwsgierigen, die een filmatelier willen bekijken, touristen leggen dikwijls een bewonderenswaar dige vindingrijkheid aan den dag, wan neer zij zonder toestemming een atelier willen binnendringen. Dit alles heeft een soort Cerberus doen opkomen, die gelyk een speurhond alle trucs en sluw heden als het ware ruikt. Het is merkwaardig, hoeveel men- schen dagelijks pogen, de ateliers bin nen te komen. Alleen in het Metro Goidwyn Mayer atelier pogen, volgens een statistiek, die nauwkeurig wordt by gehouden, ongeveer 500 menschen per dag toegang te krygen, ofschoon zy er niets te maken hebben. Natuurlijk kan men het den tourist, die Californië be reist, niet euvel duiden, dat hij graag Lilian Gish of John Gilbert persoonlijk zou willen zien optreden. Maar ook een menigte agenten, verzekeringsmenschen en requestranten probeeren het atelier binnen te dringen, om iets te verkoo pen of te vragen. Een van de bekendste en meest toe gepaste trucs van werklooze figuranten is. dat zy zich als vertegenwoordigers van een of ander buitenlandsch dag blad uitgeven, die het atelier binnen willen, om foto's of ander propaganda materiaal te halen. Is de pseudo-pers- man echter eenmaal in het atelier, dan vergeet hy, dat er zooiets als dagbladen bestaan en stelt hy zich cinmiddelijk in verbinding met regisseurs en hulpregis seurs, om werk te krijgen. Ieder verhaal is goed genoeg, honger, zieke vrouw, een of andere romantische geschiedenis Natuurlyk gaat het-niet aan, dat regis seurs op deze wyze van hun werk kun nen worden afgeleid en voor het overige Jammer dat hij ge trouwd is! Miss Phyllis Alwyn, die zoo juist tot schoonste vrouw van Australië is gepro clameerd, heeft, toen journalisten haar naar haar ideaal omtrent den man on dervroegen, ronduit geantwoord: Myn ideaal is vervuld in den per soon van sir James O'Grady, den gou verneur van Tasmanië. Ik heb met hem "golf gespeeld en daarby leeren inzien, dat hy alle kwaliteiten bezit, die een man moet hebben. Een man moet zwart haar hebben, en zwarte oogen. Hij mag noch drinken noch rooken en moet sober leven. Zyn positie doet er niet toe; maar in ieder geval moet hy een sterk - inner lijk leven hebben. Deze lieve tip aan sir James zou vol- •iuende kunnen zijn. Hij is de perfecta man, miss Phyllis is charmant. Helaas: sir James is getrouwd en vader van eenige kinderen. Voor een Engelschen rechter beklaagde een man zich onlangs over het feit, dat zijn vrouw hem alleen kuste, wanneer zij geld noodig had. Maar dat was toch zeker vaak genoeg! De Bobbies in Europa. „Geallieerde politiemannen worden alttyd hartelijk ontvangen in Franirrijk", schrijft „le Journal" en vertelt dan hoe de negentig Britsche ordebewaarders en de deze vergezellende dames, welke dezer dagen Parijs aandeden, om via Zwit serland naar Rome te trekken, waar zy door bemiddeling van hun leider; den kanunnik Hawlet, by den paus in audiëntie hopen te worden toegelaten, door Parijs werden binnengehaald en onthaald. Een Parysche commissaris van politie wachtte de honderd min tien bobbies met tolken gewapend op het station af. Buiten stonden de autocars der policie klaar, waarvan er een, meer speciaal voor de dames bestemd, met bloemen versierd was. Na een tocht langs de boulevards werden de vreemdelingen- in een coquet versierde zaal door den prefect van heerscht in de ateliers van Hollywood het strenge voorschrift, dat figuranten alleen door een eigen bureau mogen worden aangenomen, het „Casting Of fice". Een bekende truc is ook deze, dat figuranten geschminkt het atelier be zoeken en op deze wijze met andere fi guranten, die het middagmaal hebben gebruikt, terug in het atelier komen. Touristen, die er graag eens een kijkje nemen, geven zich veelal uit voor bios coopdirecteuren of zelfs als vertegen woordigers van de kerk, die opdracht hebben, de moreele toestanden in Hol lywood aan een critisch onderzoek te onderwerpen.... Een man beweerde, lid van de censuurcommissie te Ohio te zijn. Voor dat alles heeft de man aan de deur geen ooren. Zelfs voor de beminnelijke oude dames, die beweren, tantes van John Gilbert, Ramon Navarro, Norma Shearer of zelfs van Louis B. Mayer te zyn. Een agent van een levensverzekering maatschappij slaagde er in, het atelier binnen te komen, doordat hij voor den ingang een regisseur aansprak en daar na, alsof het vanzelf sprak, druk pra tend het heiligdom binnen ging, daar de portier veronderstelde, dat hij met den regisseur kwam. Doch ook deze truc gejukte maar één keer en viel tenslotte in het water. In het algemeen is name lijk in dergeiyke gevalen de indringer de eenige die praat. Waneer dit geval zich thans voordoet, informeert de por tier onmiddellijk bij den regisseur, of deze heer met hem in het atelier moet zijn. Dan trekt de man in het alge meen met een zuur gezicht af. Een slim merik bedroog den portier deson danks als volgt: hy kende een regisseur die de sympathieke eigenschap bezit, dat hij zichzelf graag hoort praten over zijn eigen bekwaamheid. De agent wachtte hem aan den ingang op. begon een gezwollen lofrede en bracht den re gisseur tot een Niagara van eigen lof. Zoo kwam hij met den druk pratenden regisseur het allerheiligste binnen. Maar de kruik gaat te water tot zij breekt, en deze kruik brak reeds de tweede maal. Wanneer een agent echter on danks alle waakzaamheid het atelier weet binnen te dringen, dan is hij wel dra in handen van den ateher-police- man gevallen en naar buiten geëxpe dieerd. Wanneer figuranten tot een re gisseur doordringen, pogen zij terstond bij hem in het gevlei te komen, zy steken den loftrompet over zyn; laatste film, om zich dan in aansluiting daar- aan te kunnen wentelen in een disser tatie over hun eigen bekwaamheden. Dan bekennen zij den regisseur, hoezeer zij hem pereoonlyk bewonderen, dat zy liever met hem, dan met iemand an ders werkenNiemand schijnt te wil len inzien, dat iedere regisseur dit ver haal reeds lang van buiten kent, omdat hij het honderden keeren hoort, In het aigemeen wil hij dan den verzoekers, die dikwijls zeer om werk verlegen zijn. niet kwetsen en dan wordthhet heel moéilijk, ze kwijt te raken. Het resul taat is gewoonlijk, dat de regisseur zich vooral de hardnekkige aanhouders van het lijf houdt, wanneer het tot werken komt. Een van« de interessantste trucs gebruikte een oude heer, die et zeer gedistingeerd uitzagv Hij "Meld- zich doofstom en schreef óp een briefje, dat hij de vader van Lon Chaneywas. De portier, die zich herinnerde, dat Lon Chaney's ouders doofstom waren liet hem binnen. De doofstomme papa Chaney ontpopte zich echter "Weldra als een uiterst welbespraakte boekverkoo- per, die den filmster Lew Cody byna een halve bibliotheek verkocht. politie en andere hoogwaardigheïd-be- kieeüers alsmede door vertegenwoordi gers der Parijsche élite onthaald op thee champagne en gebak. Dit en meer, had dan ook ten ge- gevolge, dat de Britsche politiemannen en hunne echtgenooten, „verrukt" wa ren over Parys, haar politiecorps, enz. en waarschyniyk met welhaast loome schreden des avonds naar „la Gare du Lion" marcheerden, om. door den trein Weggevoerd te worden uit la ville lumière. Dynamiet is geen kinderspeelgoed. In de omgeving van Pêre-Lachalse ontdekten spelende kinderen een groot pak, dat stevig met touw was saamge bonden. Het was het werk van een oogenblik, om het pak te openen en nauwelijks waren leuke rolletjes, netjes van carton vervaardigd, uit het pak ge rold, of de kleuters snelden van alle kanten toe, om zich van het speelgoed meester te maken. Spoedig lagen de rol letjes over de geheele straat verspreid en de vreugde werd nog gTooter toen een kar over een rolletje heen reed en dit met een luiden knal ontplofte. Door dit onverwachte effect, werd een der ouders echter gealarmeerd en deze meende de rolletjes al spoedig als dynamietpatro nen te herkennen. Direct werd de poli tie van het gebeurde in kennis gesteld. Zij zocht de geheele straat zorgvuldig af en wist 250 patronen terug te vin den, terwyi 100 nogiri den zak waren achtergebleven. De politie-seheikundige stelde vast, dat elke huls 43 gram dyna miet bevatte en dat er totaal byna tien kilo dynamiet in het pak was geweest. Patronen, als de gevondene, worden gewoonlyk in steengroeven gebruikt en ook wel door aannemers voor oprui mingswerkzaamheden. Verder" meldt de Tel.: De politie vermoedt, dat de patronen het eigendom zijn van een der revolu- tionnaire organisaties welke zich gedu rende den laatsten tyd nogal in Frank rijk hebben geroerd. Verontrust door het krachtige optreden der politie en de vele huiszoekingen hebben de leden der organisatie er blijkbaar de voorkeur aan gegeven zich van het gevaarlijke goedje te ontdoen, doch dat is weer geschied op een wyze, die het leven van vele kinderen en volwassenen in gevaar lieeft gebracht. Blauws oogen zijn slecht voorteeken! Beteekenen blauwe oogen werkeiyk trouw? vraagt de Tel. Neen, het tegen deel is waar. De meeste mannen, die hun vrouwen bedriegen, hebben blauwe oogen. Niet in dien zin. dat hun die blau we oogen achteraf door hun vrouwen worden toebedeeld, zy hebben ze van hature en de kleur der oogen is oorzaak en niet gevolg van him gedrag. Want, zoo beweert een Engelsch vak man, die veel met misdadigere te ma ken heeft, blauwe oogen zijn het ken merk van zeer actief temperament. Ne gentig procent van alle met hun huise lijk geluk niet tevreden mannen zijn blauwoogig. Landru, de Fransche blauw baard. had blauwgryze oogen. Evenzoo Raspoetin, de afgod en betoovenaar der vrunwen. En ook de booze dr. Crippen, .die zijn vrouw zoo afschuwelijk-wreed vermoordde en oen met een andere naar Amerika vluchtte. Trouwens zegt de expert, het meerendeel der misdadigers heeft blauwe oogen. De blauwoogige lezers zijn gewaar schuwd. Als zij niet op hun hqede zyn. kunnen elk oogenblik duistere driften in hen ontwaken. Elauwe oogen zijn n.l. de erfenis der wilde Noordsche volken. Saksers en Vikingen. Kelten, Germanen en Denen, allen hadden blauwe hongeri ge oogen. die hen over zee dreven, om vreemde volken te beoorlogen en on rust op de wereld te stichten. Men denke slechts aan de roerige ge schiedenis van Engeland. Pas toen de Noormannen in de elfde eeuw zachTorui- ne ree-oogen i/nporteerden. kwam er rust in het land. Door de vele gemengde huwelijken zijn de blauwoogigen in Engeland zeldzamer geworden. Wij vernemen, dat er dezer dagen in een onzer hoofdstraten een betreurenswaardige verwarring in het verkeer ontstond, door- aat een vrouwelijke autobesiuursier, die met haar hand aangaf, dat zij linksaf wilde gaan, ook werkelijk hnksaf ging. Noemt U ze toch geen bakvisschen! Er is iets geforceerds geweest in de campagne tegen het verleenen van het kiesrecht aan aan Engelsche „bak visschen" (flappers), omdat het meis jes van 21 jaar geldt, die men kwaiyk als zoodanig kan bestempelen. Bak visschen zyn meisjes „tusschen mal en dwaas", zonder verantwoordelijkheids gevoel nog. Mevrouw Millicenit Fawcett, een oude strydster voor de rechten der vrouw, die nu 80 jaar is, heeft haaT bezwaren tegen de betiteling van 21-jarige meis jes als bakvisschen thans tegenover een journalist gelucht. Koningin Victoria, zeide zy, was pas achttien geworden, toen zy den troon beklom en men prees haar om haar be zadigdheid en kennis van zaken. Jeanne d' Are verschafte zich een faam die altyd zal duren, maar werd als heks verbrand op den leeftyd van achttien jaar. wy hebben het aldoor over vrouwen die niet oud genoeg zouden zyn, om op hun 21ste jaar te stem men, terwyl volgens de Engelsche wet een meisje al huwbaar is op haar 12de. Het gaat dus niet aan een 21-Jarig

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 13