DANS EEN ZONDERLINGE DEMONSTRATIE. VOORDE AGENDA DATUMSTUKJES ACADEMIE 1 AANVANG 15 OCTOBER SPREEKUUR DAGELIJKS 2-5 en 7-9 uur Schagoheïstr. 29 Telefoon 10808 OVER DE POLITIE. 45e Jaargang No. 13588 Verschijnt dagelijks, Behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 7 October 1927 ABONNEMENTEN p«r waek f 027H, met geïllustreerd Zondagsblad '0.32; per 3 maanden: Voor. Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f 3.57^. Franco per post door Nederland 3.87H- Afzonderlijke nummers f0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haafiem en Omstreken f 0.57K; franco per post f 0.65 Directie, Redactie en AdministratieGr.. Houtstraat 93, Post-Giro 388T0 Telefoonnummers: Directie 13082, Hoofdredactie 15054, Redactie 10600 #n Administratie 10724 en 14825. ADVERTENTIENVan 1 tot 5 regels fl.75; iedere regel meer 35 cents Reclames 60 cents per regel. Bq abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en Aarbod van 1 tot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke regel meer 15 Cents contant; buiten het nrrondissement dubbele prijs. Drukkerij: Z.3. Spaarne 12, Telefoon 10122, 12713 Bijkaniooi voor Santpoort, Velsen, Velsen-Noord, IJmufden, IJmuidon-Oost, Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Velsen, Telefoon 621 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Directeuren J. C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM De Overstegianen toonen zich werkwillig. ZIJ BEGINNEN DE PAUL KRUGERVAART TE DEMPEN. Op een terrein achter de cacaofabriek „Union" wordt het zand in kruiwagei geschept. GEBREK AAN MOED. (Te Arnemuiden heeft een paartje, dat reeds in ondertrouw was, te elfder ure het huwelijk uitgesteld. Zij deden in 1925 reeds eens hetzelfde). DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD verwijzen wij naar de tweede pagina van dit blad. Haarlem, 7 October De Derde Klasse. De voorzitters en secretarissen van onze twee grootste touristen-organisa ties, de Nederlandsche Reisvereeniging (60.000 leden) en den AN.W.B. (73000 leden) alsmede die van de Ned. Chr. Reisvereeniging (10.000 leden), de Ned. Roomsche Reisvereeniging (5500 leden) hebben zich tot den minister van Waterstaat gewend met een adres, waarin zij verzoeken om in de spoor- wegaansluitingen met het buitenland voor Nederlandsche 3e klasse-passagiers verbetering te brengen. De toestand ls thans zoo, dat deze passagiers bij door gaande verbindingen naar het buiten land altijd van nachttreinen gebruik moeten maken. De adressanten wijzen erop dat de leden hunner vereenigin- gen behooren tot de groote groep Ne derlandsche staatsburgers die slechts van een korten vacantietijd kunnen genieten en wier inkomens slechts zeer bescheiden uitgaven voor zomerreisjes toelaten, zoodat zij geen gebruik kun nen maken van de treinen die alleen voor le en 2e klasse passagiers zijn. Ook heeft het him aandacht getrok ken dat in het buitenland goede ver bindingen op zeer groote trajecten ook voor 3e klasse passagiers bestaan. Maar daarvan kunnen de meesten hunner leden geen gebruik maken omdat de aansluiting met de Nederlandsche treinen onvoldoende is. Daarom verzoe ken zij den minister om te willen be vorderen dat bij de regeling van den zomerdienst 1928 in dezen toestand ver betering worde gebracht. m de toelichting wordt o.a. gezegd dat de derde klasse-reizigers, ertoe ge dwongen om met nachttreinen te reizen, daardoor niet alleen niet van de schoon heid van het landschap kunnen genie ten, maar bovendien zoo vermoeid en lusteloos op hun plaatsen van bestem ming aankomen, dat een kostbare va- cantiedag gebruikt moet worden om de verloren nachtrust in te halen. Zoo wel in België en Frankrijk als in Duitschland rijden over groote trajecten dag-D-treinen, die ook 3e klasse reizi gers vervoeren. Het doet adressanten leed te moeten constateeren dat in dit opzicht in de ons omringende lan den beter gezorgd is voor de 3e klasse passagiers dan in Nederland.... Een gerechtvaardigde klacht, die wij gaarne met een speciaal woord van aanbeveling ondersteunen. Op onze spoorwegen zouden de belangen der derde klasse-passagiers ook in andere opzichten nog veel beter behartigd kun nen worden. Het ware dwaasheid om te beweren dat het in al die opzichten in het buitenland beter is. Dat is niet zoo en wij voelen niets voor de malle door- dik-en-dun adoratie van Het Buiten land, met twee hoofdletters, waaraan vele Hollanders zich met hardnekkigheid plegen over te geven. In heel veel op zichten zijn de zaken in ons land ge regeld op een wijze, waarvan het buiten land heel wat leeren kan, en dan ook vaak blijkt te leeren. Ook het groote buitenland. Maar generaliseeren op dit gebied is zoowel in het eene als in het andere uiterste verkeerd. Niet lang geleden sprak ik een in ons land wonend Ame rikaan, die vol waardeering en zelfs be wondering was voor vele Hollandsche instellingen. Maar hij verbaasde zich over ons verre-van-democratische belas tingstelsel, waarbij menschen met de kleinste inkomens nog door den fiscus worden nagejaagd, als hij dit vergeleek met den hoogen onbelastbaren aftrek in zijn land, die alle arbeiders, kleine amb tenaren enz. vrijstelt. Hij begreep ook niet waarom onze belastingen zoo hoog moesten zijn terwijl wij toch niet in den oorlog waren betrokken geweest. En onze dure schoolopleiding, in vergelijking met de vrije Amerikaansche, vond hij een groot nadeel voor ons land. Die jnan had gelijk met zijn bezwa ren. Dat hij dezelfde critiek op sommige andere landen zou kunnen leveren ver andert de zaak voor ons en hem niet. Het is geen kwestie van pluimpjes oi afkeuringen uitdeelen, maar van practisch werkelijkheid. Als ik het lot van onze 3e klasse pas sagiers met die in Engeland vergelijk, komen de onzen er al heel bekaaid af. Op de Engelsche spoorwegen met uit zondering van de bootreizen naar ha venplaatsen, die verbinding hebben met het Continent kent men alleen le en 3e klasse. De tweede is sinds lang afge schaft. Waarom men de twee overblü- vende niet le en 2e in plaats van le en 3e noemt, weet geloof ik niemand, maar doet er ook weinig toe. Waar schijnlijk vond men het destijds niet noodig om de kosten van de verande ring van al die nummers te nu' o. Voor de 3e klasse passagiers is in alle opzichten uitstekend gezorgd. Zij zitten op en leunen tegen kussens harde banken komen niet voor zij kunnen rijden in alle treinen en op de groote trajecten zijn er ook voor 1 m restau ratiewagens, waarin zij (tegen een la- geren prijs dan in die der le klasse) een behoorlijk maal kunnen krijgen. De maatschappijen behandelen hen met dezelfde égards als hun a~' 'me passa giers.... als klanten v larop prijs wordt gesteld, en niet als het vulgus profanum dat er niet veel op aankomt, en dat dankbaar mag wezen dat het ook nog vervoerd wordt Op dit laatste lijkt het vaak bij ons, en toch is, in 't algemeen gesproken, Engeland geen democratischer land dan het onze. Ik hoop, 'at de toeristenvereenigingen met haar adres succes zuller hebben. Het is noodig dat er v betering jmt. R. P. VERBOUWING VAN DE DRUKKERIJ VAN HAARLEM'S DAGBLAD. Daar reeds sedert geruimen tijd in onze drukkerij aan het Zuider Buiten- spaarne gebrek aan ruimte was ont staan, hebben wij in de laatste maan den een uitbreiding tot stand gebracht, die in de vier afbeeldingen in onze vorige photopagina verduidelijkt wordt. De eerste afbeelding stelde voor de gedeeltelijke bebouwing van het vroe gere voorplein, met een nieuwe afslui ting en een breede inrijpoort. De tweede gaf een kijkje in het nieuwe papiermagazijn met een vloer van beton, waarin wij 50.000 kilo papier gemakkelijk kunnen bergen. De derde was het ruime expeditie lokaal, dat aansluit bij de rotatiekamer en waardoor de verzending van de couranten bespoedigd en vergemakke lijkt wordt. De vierde ls onze dubbele rotatie machine, die 32 pagina's tegelijk kan drukken, snijden, vouwen en inleggen met een snelheid van minstens 10.000 exempl. per uur; door de verbouwing was het mogelijk geworden, de zaal waarin deze machine opgesteld was, be langrijk te vergrooten. Deze verbouwing is geschied onder leiding van den architect K. Jonkheid te Heemstede en uitgevoerd door den aannemer Klaassen. EEN ZONDERLINGE PASSAGIER. NOG VRIJ GOED AFGELOOPEN ONGELUK. Donderdagavond wilde A. P., 60 jaar, aan de halte Tempeliersstraat te Haar* lem in de tram naar Zandvoort stap* pen. wat hem echter, daar hij in kens nelijken staat van dronkenschap ver» keerde, belet werd. Hij ging toen te voet op weg, doch beproefde op vol» gende haltes, o.a.a Koninginneweg en Kwakel zijn geluk weer; door de ver» schillende conducteurs werd hem de toegang telkens geweigerd. Eindelijk gelukte het hem, te Aerdenhout in te stappen zonder dat de conducteur erg in hem kreeg. Onderweg stak hij z'n hoofd buiten de tram en raakte een der palen, zoodat hij twee wonden aan het hoofd kreeg. Te Zandvoort wilde hij eerst den conducteur te lijf, niette» genstaande het bloed langs zijn gezicht liep. Daarna sukkelde hij naar zijn huis, waar zijn familie de wonden verbond; doktershulp wilde hij. niet hebben. EEN GOEDE VANGST. VERDACHTE PERSONEN IN DEN HOUT GEARRESTEERD. Een rechercheur deed Donderdag morgen tien uur in den Hout een goede vangst. Hij zag daar twee onbekende personen loopen, die beiden 'n koffertje droegen. Eén van hen wilde de koffer tjes in het kreupelhout verbergen. Dit kwam den rechercheur natuurlijk ver dacht voor. Hij hield daarom beide mannen aan en bracht ze naar het poli tiebureau aan de Smedestraat, waar ze bleken te zijn de 19-jarige autobeklee- der P. H. de 20-jarige kantoorbedien de E. de V., beiden wonende te Arnhem. Bij onderzoek bleken de koffertjes te bevatten inbrekerswerktuigen, tien hor loges, zes vulpotlooden, vijf snoeren koralen en een electrische zaklantaarn. Bovendien hadden de mannen nog losse sleutels en twee vijlen bij zich. Die voorwerpen waren afkomstig van in braken te Nijmegen, Rotterdam en Lei den gepleegd. De aangehoudenen zijn in arrest gesteld. Hedenmorgen omstreeks half tien heeft bij de Paul Krugerkade een eigen aardige demonstratie plaats gehad. De werkloozen hebben al herhaalde lijk om productieve werkverschaffing gevraagd. Indertijd ook bij het gemeen tebestuur van Schoten, dat toen toege zegd heeft, dat binnenkort begonnen zou worden met het dempen van de Paul Krugervaart. Dit is een dood- loopende vaart die achter de werf Con rad loopt en in het Noorder Buiten Spaarne uitmondt. Voor de scheepvaart heeft die blijkbaar niet veel beteekenis meer. Het zand wordt in de Paul Krugervaart gegooid. Nu had het Werkloozen Agitatie Comité besloten te demonstreeren voor productieve werkverschaffing. Een 15- tal werkloozen waren door het comité opgeroepen om hedenmorgen te werken. Van een vrachtrijder waren een paard en een wagen, acht kruiwagens en een tiental schoppen gehuurd. Op het Pre- toriaplein was heb verzamelen en toen trok men naar het land achter de cacaofabriek Union. Daar werden de kruiwagens en de schoppen gelost er DE TRAM. MINDER GUNSTIGE VERVOERCIJFERS. Uit de ons gezonden vervoer-statistiek van de N. Z. H. T. M. over de maand September blijkt, dat de resultaten in enkele opzichten minder gunstig zijn ge weest. Het vervoer op de stoomtramlijn HeemstedeLeiden, dat ook reeds in September 1926 belangrijk achteruit ge gaan was, leverde nu nog slechtere re sultaten op. Er werd nu in de Septem bermaand 8.854 ontvangen, tegen 10.576 in dezelfde maand van 1926. De opbrengst op de lijn Amsterdam Zandvoort was ook niet gunstig. Nu werd ontvangen 119.921 tegen f 123.179 In September 1926. Alzoo een vermin dering van ruim 3000. De ontvangsten op de stadslijnen te Haarlem hebben daarentegen 71.423 opgebracht tegen 69.441 in September 1926. NIEUW LEVEN. De geheel-onthouders-tooneelvereeni- ging „Nieuw Leven" zal op 12 en 13 October in den Schouwburg Jansweg opvoeren: „De Vrijbuiter", spel in 3 bedrijven van Hans Martin. togen de mannen aan het werk om de wagens vol te scheppen met zand van dit bouwterrein. Toen de wagens vol waren werden zij naar de Paul Kruger vaart gereden om daar in het water leeggestort te worden. Het gebeurde verwekte nog al be kijks. Verschillende voorbijgangers ble ven staan, terwijl eenige omwonende vrouwen voor een oogenblik het huis werk in den steek lieten. Op een eindje afstand stond een po- litie-agent het voorval aan te zien. Hij vond blijkbaar geen aanleiding om han delend op te treden. Het dempingswerk werd evenwel spoedig gestaakt omdat de werkloozen voor 10 uur moeten stempelen om dien dag hun werkloozen-uitkeering niet mis te loopen. Het raadslid G. Oversteegen dat bij het gebeurde tegenwoordig was, klom op een kruiwagen om een rede tot de dempers te houden. Hij betoogde, dat nu het werk wel weer gestaakt kon wor den, omdat het alleen de bedoeling was om te demonstreeren. De werkloozen willen aan de autoriteiten duidelijk ma ken, dat zij geen lanterfanters zijn, maar graag voor hun gezinnen willen werken om brood te verdienen. Er is al zoo dikwijls productieve werkver schaffing toegezegd, maar tot heden is daarvan niets gekomen. Toch is het zeer dringend, want op dit oogenblik zü'n er te Haarlem 1100 werkloozen die door de te lage uitkeeringen gebrek lij den. Als de autoriteiten van deze de monstratie geen les willen leeren, zal het 'Werkloozen Agitatie Comité krach tiger op gaan treden. Nu zijn slechts 15 werkloozen opgeroepen om te werken, maar dan zulen er honderden komen om werk te eischen. Met een luid bravo-geroep werd deze rede door de werkloozen besloten. Hierna werden de kruiwagens en de schoppen weer op den grooten wagen geladen en door het paard naar den vrachtrijder teruggebacht. Daarmede eindigde deze demonstratie. De agent kwam toen in actie om een onderzoek bij de „Union" in te stellen of de mannen toestemming hadden het zand van het terrein weg te halen. HET AANTAL' POSTBESTELLINGEN. GEEN VERMINDERING TE HAARLEM. Zooals bekend, is verleden jaar het aantal postbestellingen alhier van 4 op 3 gebracht. De Haagsclie Crt. maakt nu melding van het gerucht, dat bij de Regeering of wel bij het hoofdbestuur der Poste rijen en Telegrafie het voornemen be staat om ter verkrijging van bezuini ging het aantal postbestellingen te ver minderen: n.l. door de laatste avondbe stelling te doen vervallen. Naar wij vernemen heeft dit gerucht in ieder geval niet op Haarlem betrek king en blijft hier het aantal bestel lingen op drie per dag gehandhaafd. In enkele groote steden zijn nog vier bestellingen per dag. PERSONALIA Gisteren slaagde te Amsterdam voor het voor de eerste maal in Ne» derland gehouden examen voor vlieg» tuigbouw»constructcur onze stadge» noot, dc heer C. Wijdooge, oud»leer» ling der M. T. S- alhier, Het is gek met Arnemuiden, Zit de angst daar in de lucht, Zijn de bruidegoms en bruiden, Voor het huw'lijk zoo beducht? Reeds een tweetal jaar geleden. Was dit paartje haast getrouwd, Nauw was 't rijtuig voorgereden, Daar werd een der twee benauwd; En daar is me dezer dagen, 't Zelfde incident herhaald, Ik zou toch wel willen vragen, Wie van beiden er zoo draalt; Wie der twee kan niet besluiten, Wie keert op het laatst weerom, Lezer zegt: da's vast de bruid en Lezeres: de bruidegom; Hij zegt: 't bruidje durft weer niet en Als een echte vrouw dat kan. Zij zegt: nee, hij liet haar schieten, Dat is net iets voor een man; Hoe het zij, wat moet dit geven. Waarheen leidt die houding nou? Blijft dit paar voor 't verder leven, Nu elkander onder-trouw? In ons vorig nummer deelden wij reeds mede, dat het Georganiseerd Overleg bij de Politie de overtuiging heeft gekregen, dat het dringend noodig is om meer personeel bij de Politie aan te stellen. Wij hebben nader onderzocht en kun nen thans het volgende in aansluiting daarop bekend maken. Toen de annexatie in aantocht was, heeft het gemeentebestuur aan de hoof den van de takken van dienst gevraagd om een rapport over te leggen over de vraag welke veranderingen er in hun dienst noodig zouden zijn als een gevolg van Groot-Haarlem. Daaraan heeft ook de Commissaris van Politie de heer E. H. Tenckinck voldaan. Hij heeft toen een aanmerkelijke uitbreiding gevraagd van het personeel en o.m. om tien agen ten meer gevraagd. In het college van B. en W, was slechts een meerderheid te vinden om het aan tal agenten met vier uit te breiden, het- gen minder was dan de heer Tenckinck had gevraagd. In den gemeenteraad heeft Mr. Slin- genberg indertijd voorgesteld om de be slissing over de uitbreiding van het aan. tal agenten uit te stellen tot aan de be grooting van 1928, maar daartegen heeft de Burgemeester zich als hoofd der Po litie verzet. Hij meende, dat de toen voorgestelde uitbreiding het minste was waarmede, in verband met de veiligheid van de stad, volstaan kon worden, ook al was rekening gehouden met het van Heemstede, Schoten, Spaarndam en Haarlemmerliede overgenomen personeel Bij de discussie in den raad bleek, dat het Georganiseerd Overleg der Politie niet over het aanhangige voorstel was gehoord. De beslissing werd toen aange houden tot het Overleg zich had kun nen uitspreken. Toen dit advies was in gekomen heeft de raad de 4 agenten toe gestaan. De burgemeester die ambtshalve voorzitter is van het Georganiseerd Overleg bij de Politie heeft bij de vertegenwoordigers der organisaties in het Overleg aangedrongen om hem te steunen in zijn poging om voor 1928 het personeel der Politie uit te breiden, om dat dit met het oog op den dienst en de veiligheid in de stad noodzakelijk was. Hij merkte daarbij op, dat het van an dere zijde werd voorgesteld, alsof Haar lem te veel agenten had, maar het per soneel zou zelf wel overtuigd zijn, dat de personen die zoo oordeelden een on- juisten kijk op de zaak hadden. De verte genwoordigers der organisaties hebben toen toegezegd, dat zij de zaak ernstig in studie zouden nemen en dan met voor stellen in het Georganiseerd Overleg zouden komen. De Burgemeester had daarbij den wensch te kennen gegeven, dat de organisaties een volledig uitge werkt voorstel zouden indienen, waar niet alleen de wijze van surveilleeren, maar ook de indeeling der blokken en het aantal daarvoor benoodigde agenten waren vermeld. De organisaties hebben daaraan met spoed gewerkt. Er is zelfs een Politie- congres om uitgesteld, terwijl enkele or ganisatie-mannen hun vacantie moesten verzetten. Toen het advies der organisa ties bij den Burgemeester was, bleek hoewel eerst op veel spoed was aange drongen, omdat met de voorstellen re kening gehouden moest worden bij het maken van de ontwerp-gemeentebegroo. ting geen prijs gesteld te worden op INGEZONDEN MEDEDEELINGEN piraiiK^ J. G. MARTIN ZONEN s mnnn van den inum NIEUWEN CURSUS in de moderne dansen spoedige behandeling. Het heeft althans een maand geduurd voor heb Georga niseerd Overleg bijeengeroepen werd. De organisaties van de agenten had den geadviseerd om het aantal agenten met 6 uit te breiden. De vereeniging van inspecteurs had aanbevolen om het aan tal inspecteurs met 1 te vermeerderen, In eenige vergadering van het Over leg is de auaestie der uitbreiding lang durig besproken. De discussie moet zoo werd ons althans van de zyde der organisaties verzekerd nog al scherp geweest zyn. Van de zijde der organisaties werd medegedeeld, dat het gewenscht is, zoo spoedig mogelijk verandering te brengen in het thans geldende blok- systeem, omdat het meermalen gebeurt, dat een wyk 's nachts geheel onbewaakt is. Bovendien werd aanbevolen om de wisseling der ploegen niet meer aan het hoofdbureau te doen plaats hebben, maar aan de posthuizen. Omdat een vertrouwelijke sfeer in het Overleg ontbrak, hebben de organisaties er over gedacht, om zich aan het Over leg te onttrekken en zich met hun voor stellen rechtstreeks tot den raad of tot de raadsfracties te wenden. Het gevolg van de gedachtenwissellng is, dat de Commissaris van Politie'zich tenslotte bereid verklaard heeft om, als de raad meer personeel voor de Politie toestaat een dienstwijziging te maken om met enkele wenschen van het per soneel rekening te houden. De gedachtenwisseling in het Over leg heeft tengevolge gehad, dat de twee afgevaardigden van de ïnspecteursver- eeniging tevens voorzitter en secreta ris dier vereeniging bedankt hebben voor die functies. Zij zijn inmiddels door anderen opgevolgd. De Commissaris van Politie wien wy om inlichtingen vroegen, deelde ons mede, dat hy uit den aard der zaak, omdat de besprekingen van een Commissie van Overleg niet voor het publiek bestemd zijn, weinig over dat stuk vulde mede- deelen. Alleen maakte hij de opmerking, dat de organisaties tenslotte ook om 10 agenten meer gevraagd hebben (de 4 die al in den zomer waren verkregen en de 6 die nu gevraagd worden) zoodat de voorstellen der organisaties geheel pa rallel loopen met hetgeen hij reeds voor Juni had voorgesteld. Dat de discussie in het Overleg af en toe minder ver- trouweiyk is geweest, moet aan de hou ding der organisaties geweten worden en aan de door deze aanvankelijk onjuist opgezette becijfering over liet aantal agenten. DE OUAESTIE- DS. J. C. BRUSSAARD. VOOR DE GENERALE SYNODE Naar De Standaard verneemt zijn de leden en prae-adviseerende leden van de Generale Synode der Geref. Kerken van Groningen weer bijeengeroepen tegen Dinsdag 25 Oct. a.s., des nam. half drie, in de Noorder kerk te Groningen. Daar de Gen. Synode hoofdzakeiyk samenkomt tot afdoening van de zaken van Dr. N. D. v. Leeuwen, te Harkema- Opeinde en Ds. J. C. Brussaard, te Bloe- ipendaal, is het te voorzien, dat de mees te zittingen in comité-generaal zuilen gehouden worden, P. GASUS. HET VADERLANDSCH VERBOND De Statuten van Het Vaderlandsch Verbond zijn goedgekeurd bij Koninklijk Besluit no. 25 van jongstleden 15 Sep tember. 1 1 illllflllllllllllllllllUllllllH Het Overleg en de noodzakelijkheid van meer personeel. ERNSTIGE WRIJVING IN HET OVERLEG.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 1