i STADSNIEUWS. or It SPORT EN SPEL BURGERLIJKE STAND SCHEEPSBERICHTEN FEUILLETON Hef Huis met den Pij! haarlem's dagblad vrijdag 7 oct. 1527 UIT DE OMSTREKEN F L i T S E N MUZIEK. fritz hirsch-operette. die lustige witwe. Stadsschouwburg. Over den componist Pranz L-ehar schrijft Storck in zijn ..Geschichte der Musik": ..Zyn ..Lustige Witwe" had een succes, dat iemand bang zou kunnen maken ten opzichte van de toekomst onzer artistieke cultuur, indien niet in het verleden genoeg voorbeelden te vin den waren da: zulke pestilenties ook in het kunstleven telkens terugkeeren en doorstaan worden". Vleiend is dit oordeel zeker niet en onjuist is het evenmin. Het succes van dergelijke ope rettes berust hoofdzakelijk op factoren die aan het kluchtspelgenre eigen zijn. de meer of minder pikante saus vooral niet te vergeten en wordt door de ge ïmproviseerde toevoegsels van een ko miek als Fritz Hirsch nog aanmerke lijk vergroot. Voor het oog moet er veel kleur te genieten zijn; de muziek is eigenlijk niet eens een hoofdbestand deel. Een vaxiété-klucht als de „Lusti ge Witwe" zou zonder muziek evengoed met succes oo te voeren zijn. Maar de „Schlager", de onvermijdelijke sen timent eele langzame wals, die voert net succes toch eerst op een behoorlijke hoogte, behoorlijk althans voor de on dernemers; die gaa: een tijdje laag op alle draaiorgels en grammofoons en beheerseht de kringen waar men voor hooger staande muziek onontvankelijk is. En de handige componist strijkt te vreden zijn tantièmes en auteursgelden cp. Men zegt dat Léhar er millionnair door geworden is. Intusschen werken de toxines dezer .kunst" in op het mu ziekleven in 't algemeen en ondermij nen de krachten van ernstig- en hoog strevende opera-ondernemingen.... Zoo was 't en zoo zal 't wel blijven. Een serum is nog niet ontdekt, voor zoover ik weet. Ket Fritz-Hirsch - ensemble is hier een goede bekende en had gisteren een vol len schouwburg getrokken. Auto's reden af en aan: veel avondcostum.es gaven aan de zaal een deftig cachet, onder werp en muziek ten spijt. Maar bin nen de grenzen van het genre is, wat Fritz Hirsch en de zijnen geven, zeer goed. De klucrrispeltoon heerscht voort durend het tempo is vlot, tal van aar digheden v. orden gelanceerd, zesdat de lachsalvo's niet van de lucht zijn. Bo vendien zijn de hoorders dan in de goede stemming zoodat zelis afgezaag de flauwiteiten op vruchtbaren bodem vallen. En ae stemmen zijn meerendeels echte operette-stemmen, d.w.z. voor opera seria of cpera comique ontoerei kend. Alleen de beide tenors Paul Har den en Albert May bleken voldoende stemmateriaal te bezitten om ook in muzikaal opzicht bevrediging te schen ken. Friedel Dotsas stem voldeed mij ditmaal minder dan vorige keeren en de sopraan van Mimi Gyenes is wel hocg, maar niet mooi. De zang der ove rigen behoort nauwelijks onder deze rubriek besproken te worden. Maar voor het oog was er veel: schitterende costumes, verlichtingseffecten, Russi sche en andere dansen, met kaplaarzen en zonder kousen, een avondjapon met een negatieven dorsalen kant, "n aardig décor van Parijs bij nacht, met den Eiffeltoren er bij. enfin, te veel om te noemen. En het orkestje was beschaafd van en speelde de muziek, die aleen in het tweede bedrijf even boven het zeer banale uitkomt zeer goed. Zoo- dat aan de eischen dezer operette ge heel voldaan werd. en vooral door het komisch talent van Walter Triebei en Fritz Hirsch. wier wandeling vóór het gordijn zelfs aan een eirr.! -clownerie deed denken, aan het publiek een aller- yerm afrei ijkste avond geschonken werd. Maar met .,muziefr" heeft dit niet veei uit te staan. Laten we hopen dat de eerstvolgende Faust-opvcering van onze dappere stadgenooten toch ookweer zooveel belangstelling trekt als de eer ste maal, dat dan de auto's ook zullen af en aan rijden. KAREL DE JONG. NAZORG-BAZAR. Bafig saldo van f 4.002,82. De Nazorg-Bazar vcor de Vereeni- ging „Haarlemsche Werkinrichting", welke in September in de Gem. Con certzaal gehouden werd, heeft een batig saldo van f 4.003.62 opgebracht. Van de gehouden verloting zijn de volgende prijzen neg niet afgehaald: nos. 822, 433, 940. 740, 744, 151. 608, 439 en van de schilderijen de nos 24 en 38. Verzocht wordt deze alsnog af te halen: Crayenestersingel 6, Heemstede. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Het programma voor October en November. Het programma voor de maanden October en November voor de afdeeling Haarlem van het Instituut voor Arbei ders-ontwikkeling is als volgt samenge- 1 steld: 7 October: Inleiding van den heer H. de Man over het onderwerp: „Het so cialisme voorheen en thans". 8 October: Feestavond Alg. Ned. Me- taaibewerkersbond in den Schouwburg aan den Jansweg. 14 October: Ledenvergadering. Be handeling van Oongresvoorstellen en benoeming afgevaardigden. 16 October: Eerste Zondagochtend- bijeenkemst. Spreker de heer Albarda uit Der. Haag en medewerking van het Holiandsch a Capellakoor onder leiding van den heer Keja. 21' October: Lezing met lichtbeelden voor de Ned. Vereeniging van Spoor en Tramwegpersoneel door den heer Nathans, secretaris ran de I. T. F. over Indrukken van een Balkanreis. 22 October: 25-Jarig jubileum van de „Stem des Volks", 's Middags kinder feesten, des avonds ork vangavond voor de partij- en vakbeweging. 23 October: Excursie naar Aalsmeer (bloeiende Chrysanthemums). 28 October Eerste Gemeentelijk Orgel concert. 29 October: Feestconcert van de Stem des Volks. 30 October: Dr. Jaap Hemelrijk, rec tor van het gymnasium te Alkmaar, over ,-Het treurspel". Aan den vleugel L. P. Vincent, uit Santpoort, Declamatie K. v. d. Eerg, uit Amsterdam. I November: Rabbijn de Vries over „Het Zionisme". 3 November: Openbare vergadering ran den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden. Spreker W. Brou wer en verder muzikale medewerking. II November, tweede Gemeentelijk Orgelconcert. 13 November: Ds. K. F. Proost, uit Zwolle over het onderwerp: Socialisti sche Kunst". Aan den vleugel Martin J. Lürsen, Ed. Biele, violoncel. 15 November: Dr. G. Ras, over het onderwerp „Lasselle en zijn Tijd". Een voorstel van de afd. Haarlem. Op verzoek van de afdeeling Haarlem is vcor het op 22 en 23 October te hou den congres o.m. het volgende voor stel op den beschrijvingsbrief geplaatst: Hc: congres, overwegende cat de veelzijdige taak aan hst Instituut door het rapport over Arbeidsontwikkeling opgelegd, in het beginstadium nog niet heeft geleid tot een doelbewusten ont wikkelingsarbeid in dienst van den be- vrödingsstrijd der arbeidersklasse, Spreke als zijn oordeel uit, dat bij de verdere ontplooiing van hst arbeiders ontwikkelingswerk, kan en most worden rekening gehouden met de historische taak der arbeidersklasse,' in dien zin, dat het arbeidersontwikkelingswerk er in de eerste plaats op gericht moet zijn, het proletariaat in den klassen strijd te scholen, zoowel door vergroo- :iEg van klasse-inzicht als door verster king van hst klassebewustzijn. Het Centraal Bestuur.. Voor het Centraal bestuur is door de afdeeling Haarlem candidaat gesteld de heer H. van Herwerden, .secretaris der afdeeling Haarlem. SYNAGOGEDIENSTEN. NED. ISRAëL. GEMEENTE. Van 7 Oct. af: Ba'cbath Vrijdagavonddienst by den ingang te 5 uur. Ochtendienst te 8 uur. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 6.3 uur. Werkdagen: Ochtenddienst op Zon dag te 7.30 uur. Maandag te 7 uur. Zondag: Avonddienst te 7.45 uur. Maandag: Middagdienst te 12.30 uur. Soekoth: Maandagavonddïenst by den Ingang te 5.40 uur. Ochtenddiensten te 8 uur. Middagdiensten te 2 uur. Avonddiensten by het invallen van „nacht". Choi Hamo'ed: Ochtenddiensten te 6.45 uur. Donderdag: Middag- en Avonddienst te 5 uur ter Synagoge. Talmoed Torah: Sabbath te 12 uur. Zondagavond te 7 uur. De avonddienst op Zondag, alsmede Talmoed Torah, worden verricht in het Gemeen, egebouw Lange Wijngaard straat 14. Alle overige diessten vinden plaats ter Synagoge, Lange Begijne straat 11. I bloemendaal. DE DORPSSTRAAT. Door de topeca-bedekking hebben we een deftige dorpsstraat gekregen, die inderdaad iets van een boulevard heeft. Misschien wel als gevolg hiervan doen de zakenmenschen hun best hun ne perceelen een keurig uiterlijk te ge ven. Op verschillende plaatsen wordt op het oogenblik gebouwd of verbouwd. Eén ding ontbreekt echter nog en dat is licht. t Is 's avonds wel knus zoo in hst half duister, maar onze winkelstraat heeft licht- noGdig. Met drie a vier flinke lampen in het midden van de straat zou heel wat te bereiken zyn. velsen. VERBETERING WIJKERSTRAATWEG Donderdag is men begonnen met de vernieuwing van den wykerstraaibweg te Velsen-Noord. De oude klinkerbe strating wordt vervangen door keien, ook wordt de rijweg een meter ver breed. haarlemmermeer. DE BIETENCAMPAGNE. Begunstigd door mooi droog herft- weder is men thans allerwege in dezen polder druk in de weer me: het rooien der suikerbieten. Reeds zijn vele met bieten geladen schepen de sluizen by Aalsmeer gepasseerd met bestemming vcor de suikerfabriek .Holland" te Half weg. Ook is nabij genoemde sluizen reeds een aanvang gemaakt met het overla den van de zg. buitenbieten in groote Rijnaken. Een en ander brengt aldaar groote drukte en levendigheid, terwijl in den polder weer vele handen arbeid vinden. In tegenstelling met de vorige cam pagne zijn dit jaar weer veel suikerbie ten verbouwd; de met bieten beteelde oppervlakte bedraagt ongeveer 4300 hectaren. Hoewel aanvankelijk gevreesd werd dat tengevolge van het koude en natte weer de bieten klein van stuk zouden zijn. wat natuurlijk op het suikergehal te een nadeeligen invloed zou kunnen uitoefenen, schijnt zulks over het alge- i meen— voor zoover thans reeds kan worden nagegaan, toch nog al mee te vallen. Men rekent dat de campagne bij gun stig weder ongeveer 10 weken zal du ren. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1019 DE MINUUT DIE EEN EEUW LIJKT Wanneer je een duw in je rug gehad hebt en al eenige nijdige woorden hebt gesproken voor je je omdraait en tot de conclusie komt, dat het soms wijzer is te zwijgen. (Nadruk verboden). GRAANBEURS» Op de Donderdag te Hoofddorp ge- houdem graanb'eurs was de aanvoer als volgt: Tarwe (oude) f 15 a f 16.50; Tarwe (nieuwe) f 11 a f 14.50; Rogge f 10.50 a f 11.50; Gerst (chavaJier) f 12 a f 12.75; Wintergerst f 11 a f 12; Haver f 10.50 a f 11.50; Witte Duive- boonen f 14 a f 16; Paardeboonen f 12 a f 13; Bruine boonen f 20 a f 28; Groene erwten f 19 a f 27; Schokkers f 34 a 23; Vale erwten f 25 a f 30; Karwij f 39 a f 40; Geel mosterdzaad f 24 a f 28; Blauwmaanzaad f 42 a f 44 Koolaad f 19 a f 21.50; Kanariezaad l 12 a f 12.50. Alles per 100 K.G. •ngezcnden mededeelingen a 60 cents per regel. ïyfhtf ytf "Vf TyC Cfat- albwns ti^ KM y W Het nieuwste plaatjes-album met leerrijk reisverhaal verkrijgbaar op de bons van Niemeijer's S1 ER- TABAK en FRIESCHE-HEERENBAAI, is getiteld; „Nederlandsch-indië". Van vroegere uitgaven zijn nog verkrijgbaar: „Naar het land der middernachtzon" .De Middellandsche Zee", „Amerika". Voor hen, die reeds in het bezit der albums zijn en verder bons opgespaard hebben, stellen wij beschikbaar i Voor 5 heele bons: een nikkelen tabaksdoos 10 een prima tabakspijp „15 een im. oud zilv. tabakstrommel 20 een luxe patent pijp STER-TABAK - Erkend de beste FR1ESCHE-HEERENBAAJ - Voor fijnproevers NV tJi THEODORUS NIEMEIJER Gromngcn er. RoUadam. v-c w rv v-i 110 DAMMF.N. DE HAARLEMSCHE DERBY Woensdagavond jl. vond in het club: lokaal der Damclub „Haarlem" onder zeer groote belangstelling de tweede ontmoeting plaats tusschen de eerste tientallen der beide Haarlemsche dam* vereenigingen om den wisselprijs. De Haarlemsche Damclub" had een invaller voor H. G. Tcunisse, doch had den Amsterdamschen kampioen, Meester P. J- van Dartelen, weder in hare gelederen. De damclub ,,Haar» lem" was geheel compleet. De ..Haarlemsche Damclub" wist in dezen wedstrijd met overweldigende cijfers hare meerderheid te bewijzen. De gedetailleerde uitslag volgt bier* onder: Damclub „Haarlem". Bord no. 1. Chr- F. Visse 1; 2. H. W. Zitman, kampioen van Haarlem 0; 3.,J. J. P. Kraaijer 1; 4. J. Lycklema 0; 5. G. P. Heek 0; 6. J. van Berkum 0; 7. J- Singeling 0; 8. D. A. van Abs 1; 9. A- M. Berg* huijs 0; 10. R. C. Broekmeijer 0 To* taal 3, vorige uitslag 6 is totaal 9. „Haarlemsche Damclub". Bord no. 1. P- G. van Engelen 1; 2. P. J. van Dartelen, kampioen van Amsterdam 2; 3. Aebe de Jong 14. F. A. Bcrke» meier 2; 5. J. W. van Dartelen 2; 6. J. B. Sluiter Jr- 2; 7. H. J. J. van Santen 2; 8. J. van Looy 1; 9. S. M. Mons 2; 10. J. Poppen 2. Totaal 17, vorige uit» slag 14 is totaal 31. Dc totaaluiitslag is dus 931 voor de „Haarlemsche Damclub". De „Haarlemsche Damclub" stelde zich dus voor een jaar in het bezit van d^ wisselprijs. BILJARTEN. afvalwedstrijden kenau beker Deze wedstrijden zijn bij de B. V. „Haarlem-Noord" in haar clublokaal in café van Trigt, Soendaplein, vervolgd met de ontmoeting van de biljartclubs Olympia en Vriendenkring, beide uit Haarlem. Het eerst traden Spoor (Olympia) en Reekers (Vriendenkring) in het strijd perk. Dit werd een slechte partij, waar in ruimschoots gepoedeld werd, afgewis seld met zeer kleine series. Ten slotte won de laatste met 8 punten voorsprong. De tweede partij tusschen Timmer (Olympia) en Bottelier (Vriendenkring) werd goed ingezet door eerstgenoemde; we meenden dan ook een zeer ongelijken strijd te zullen aanschouwen; doch van een verslapping van den Olympia-speler maakte zijn tegenstander een goed ge bruik, zoodat deze zelfs de kans kreeg tot winnen. Timmer wist evenwel nog juist bijtijds uit te maken met 8 punten winst, zoodat de stand na deze twee par tijen gelijk was. Daarna volgde de partij Copini Jr. (Olympia)Abbink (Vriendenkring) De laatste speelde vooral in den aanvang een overtuigend spel en liep spoedig een heel eind uit. Na een kleine inzinking waarvan zijn tegenpartij geen vol doende gebruik wist te maken, kwam het einde met als uitslag: Abbink 150 caram boles cadre tegen Copini 77 in 40 beur ten. Voor de laatste party, 100 libre, was de tijd zeer beperkt, zoodat er vrees bestond dat ze niet uit zou komen. Van de Pavert (Vriendenkring) die tegen De Wijs Jr, (Olympia) uitkwam, speelde echter een vlug spel en ver boven zijn kracht, waardoor de strijd spoedig in zijn voordeel beslist was. De tegenpartij, die een behoorlijk spel liet zien, kreeg wei nig kans en kon het niet verder dan 40 brengen in 17 beurten. Door deze twee laatste partijen be haalde Vriendenkring dus een, voor sprong van 133 caramboles. ZANDVOORT Geboren: Thcodorus Franciscus. z. v. Th. G. Schouten en J. C. van Dam. Gehuwd: J. A. Mulder en D. de Roode; P. H. van Drunen en K. .Vis» ser; A. Kerkman en J. Koper. HEEMSTEDE Ondertrouwd: P. J. Nachtegeüler en H. J. Loevesijn; Chr. Vollenga en M.W. Fransen. Getrouwd: P Beaufort en G. C. Kra» mcr; C. Bijlcnga en P. A. H. Waraaar. Geboren: J. B. Prinsv. d. Putten, z.; D. MeyerMolenaar, z.; C. Kerk» vlietSchreurs. z.; H. Wesselingv. Velzen, d.; M. MetzHagebout, z. HAARLEMMERLÏEDE EN SPAAR NWOUDE Ondertrouwd: Thomas de Fouw en Maria van Mcesche; Theodoras Zand» vliet cn M. A. Hulsebosch. Drechterland 6 Oct. van Amsterdam n. Antwerpen. Johan de Witt 8 Oct. 6 u. van Ba tavia te IJmuiden en 10 u. te Amster dam verwacht. Kambangan 7 Oct. v.m. te Rotterdam van Narvik. Meerkerk 6 Oct. v.m. te Genua, Rot terdam n. Calcutta. Ridderkerk 6 Oct. mm. te Rotterdam v. Bombay. Rietfontein 5 Oct. v. Dar es Salaam n. Lindi. Salland p. 5 Oot. Ouessant, Rosarie n. Amsterdam. Van Rensselaer 6 Oct. van Amsterdam n. Hamburg. Naar het Engelsch van van. Er was een vreemde in huis". En hoewel haar gezichtje zoo wit zag als een vel papier, keek ze Hanand onbe vreesd aan. HOOFDSTUK VIII. A. E. W. MASON. 23) „Nu die mar. weg is", zei hij ernstig, „moet ik u drieën iets vertellen dat hoogst belangrijk is. Ik gelcof wel dat. al weet Waberski het niet, madame Ha; love in huis in den nacht van den zcvr.n-en-tvir.t:g£'en Apr.I door vergif cm het leven gebracht is". Zijn verklaring werd in doodsche stil te aangehoord. Jim Frobisher stond er bij als een man die verdoofd is dcor een slag Betty boog zich voorover met een uitdrukking smn twijfel en afschuw op haar gezicht; en toen klonk er uit den leunstoel bij de deur. waar Ann Upcctt zat. een harde schreeuw. „Er was dien nacht iemand in huis", riep ze uit. Hanand keek haar doordringend aan. „En dat zegt u mij, mademoiselle?" vroeg hij met een eigenaardige kalme stem. ...fa. Het is de waarheid", riep ze uit met een soort opluchting in haar stem dat ze eindelijk haar ondragelijke ge heim kwijt was. „Ik ben er nu zeker eet boek. Die twee onverwachte verklaringen, die zoo plotseling na elkaar kwamen, maakten Jim rrebicher heelemaai in de war. Schrik ui verbazing voelde hij door elkaar. Hij had geen tijd om te vragen. Hos? Want hij vroeg al: „Er. wat nog meer Hij dacht allereerst aan Eetty cn toer. hij naar haar keek be ving hem een plotselinge vroede tegen Hanand en Anna Upcctt. Waarom had den ze dit niet eerder gezegd? Waarom moesten ze er nu over oeginnen? Want Betty leunde weer achterover n de vensterbank: haar handen hingen slap neer en er was een vermoeide rr. verdrietige uitdrukking op haar gezicht. Jim dacht aan een zieke die 's morgens wakker wordt en gelooft dat zijn ziek te een akelige droom was; en dan komt op eens de aanval van pijn en alle zorgen komen weer terug. Een paar mi nuten geleden scheen het of alle moei lijkheden voor Ectty voorbij waren. Nu begon alles weer opnieuw. „Het spijt me voor je", zei hij tegen haar. Het verslag var. de analyse lag op de schrijftafel vlak voor hem. Hij nam het terloops op. Het was natuurlijk nage maakt, niettegenstaande het stempel en de handteekeningen, alleen maar een handigheid van Hanand om Waberski te dwingen zyn beschuldiging in te trekken. Hij keek er naar en begon het toen zorgvuldig van het begin tot het einde door te lezen. Toen hij klaar was keek hy op en staarde Hanand aan. „Maar dit rapport is echt", riep hy uit. „Hier staan alle bijzonderheden over de proeven en het resultaat. Er is geen spoor van vergif ontdekt, is het wel?" „Neen, geen spoor", antwoordde Ha nand. Hij was in 't minst niet in de war gebracht doer die vraag. „Dan begrijp ik niet waarom u die beschuldiging uitsprak, en wie u be schuldigt", riep Frobisher uit. „Ik heb niemand beschuldigd", zei Hanand kalm. „Laten we dat voorop steller.! En wat uw andere vraag be treft kijk hier eens!" Hij greep Frobisher',s arm en bracht hem bij de boekenplank bij het raam waar zij den vorigen dag bij gestaan hadden. „Gisteren was hier nog een open plek. U vestigde er zelf mijn aandacht op. Zooals u ziet is de open plek er nu niet meer." „Ja", zei Jim. Hanand nam het boek er af, dat er bij gekomen was. Het was van kwarto formaat, tamelijk dik, en ingenaaid. „Kijk eens", zei hij, en toen Jim Fro bisher het aannam zag hij op eens dat Hanand hem wel aankeek, maar met een volkomen afwezigen blik alsof hij hein niet eens zag. Hanand's aandacht was heelemaal gevestigd op de twee meisjes, zonder dat hij naar één van hen keek. Hij lette op hen, of ze ook een beweging maakten van verrassing of angst. I-Iet hinderde Jim. Hy werd al weer voor een nieuwe handigheid ge bruikt, zooals een goochelaar iemand uit het publiek laat komen om hem bij zijn kunsten te helpen. Jim keek naar de kaft van het boek en riep, luid ge noeg om Hanand's aandacht te trek ken: „Ik zie niet in dat dit er iets mee te maken heeft. Ket is een verhandeling uitgegeven door de een of andere ver eeniging van geleerden te Edinburgh". „Ja. En als u nog eens beter kijkt zult u zien, dat die verhandeling ge schreven is door 'n professor in de me dicijnen aan die universiteit. En als u dan neg eens voor den derden keer kijkt zult u zien dat er met inkt een kleine opdracht in geschreven is door den professor aan Simon Harlowe". Terwijl Hanand dit zeide liep hij naar hst tweede raam dat op de binnen plaats uitzag; hij stak even later zijn hoofd naar buiten en sprak eenigs ocgenbkkken met zachte stem: „Wy zullen onzen schildwacht hier niet meer noodig hebben", zei hij, ter wijl hij weer naar Jim Frobisher toe kwam. ,11; heb hem uitgestuurd om een boodschap voor mij te doen". Jim bladerde hier en daar in de ver handeling en werd er niets wijzer door. „En?" vroeg Hanand. „Strophantus Hispidus" las Jim de titel voor. „Ik begrijp er niets van". „Geeft u mij het boek eens!" zei Ha nand en nam het van Jim aan. „Ik zal u eens laten zien hoe ik mijn tijd be steed heb toen ik vanmorgen een half uur op u zat te wachten". Hij ging aan de schrijftafel zitten, leg de het boek voor zich op het vloeiblad en sloeg het open bij een gekleurde plaat. .Dit is de vrucht van de plant Stro phantus Hispidus, wanneer ze begint ryp te werden", zei hy. Op de plaat stonden twee lange, smal toeloopenae zaadvliezen die bij den steel aan elkaar vast zaten en dan als de beenen van een passer uit elkaar stonden. Op den rug waren die zaad vliezen rond, donker van kleur en ge spikkeld. de binnenkant echter was vlak en de eigenaardigheid was dat er uit een aantal -lengte-spleetjes kleine zijde achtige witte veertjes staken. „Elk van die veertjes", vervolgde Ha nand, en toen hij opkeek zag hij dat Ann Upcott naar de schrijftafel toegeko men was en dat Betty Harlowe zich voorover boog met een nieuwsgierige uitdrukking in haar oogen „elk van die veertjes zit met een fijn steeltje aan een elleptisch gevormd zaadje, en als de vrucht rijp is en die zaadvliezen zyn opengegaan zoodat ze een rechte lijn vormen, laten de veertjes los en de wind verspreidt het zaad. Schitterend, vindt u niet? Kijk!" Hanand sloeg de bladzijden om tot hij by een volgende plaat kwam. Hierop stond een veer, volkomen los van het zaadvlies. Het veertje was uitgespreid als een waaier en zag er buitengewoon fijn en sierlijk uit; aan een steeltje zoo dun als een haar hing het zaadje, als een juweel. „Wat zegt u er van, mademoiselle?" vroeg Kanand, terwijl hij Ann Upcott glimlachend aankeek. „Een zeer artis tiek ontworpen sieraad voor een dame, niec vaar?" en hij keerde het boek om, zcoc'at zij aan den anderen kant van de tafel de plaat beter kon zien. Het scheen dat de nieuwsgierigheid Betty Harlowe nu ook de baas werd. Toen Jim Frobisher over Hanand's schouder heen naar het boek keek en zich afvroeg waar dit alles op uit zou loopen, zag hy dat er een schaduw over hot boek heen viel. En daar stond Bet ty, naast haar vriendin. Ze leunde met haar handen op den rand van de tafel en boog zich over het boek. „Men zou wel wenschen dat het een sieraad was, dit zaadje van Strophan tus Hispidus", vervolgde Hanand hoofd schuddend. „Maar helaas zoo on schuldig is het niet". IWordt vervolgd,)"

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 6