APROPOS DOOR DE INTERNATIONALE VOETBALWERELD ROEIEN, WIELRIJDEN. KORFBAL ZEILEN DE HER FSTWED STRIJDEN VAN DEN WEST. EcOEIBOND cran onzen medewerker),' Op het clubhuis van de Leidsche Roei- vereeniging die Leythe heerschte tijdens de herfstwedstrijdën een gezellige drukte die veroorzaakt werd door de talrijke supporters die meegekomen waren om hun ploegen aan te moedigen. Een on gemeen fraaie herfstdag maakte, dat de stemming opgewekt was, terwijl de ani mo niet weinig verhoogd werd door het feit, dat de verschillende races vaak bij zonder fel en spannend waren en ver scheidene met een verschil van enkele meters beslist werden. Ook het feit dat bijna de geheele baan te overzien was en de schilderachtige ligging daarvan, bracht met zich mede. dat alles een feestelijk karakter had. Zonder eenigen twijfel kan dan ook vastgesteld worden, xiat de wedstrijden een groot succes zijn geweest. Elk .jaar schijnen de ploegen, die op deze races uitkomen te verbe teren, en ook de ploegen die hier hun eerste oefeningen krijgen en 't volgend jaar op de meer algemeene wedstrijden uitkomen vertegenwoordigen him ver- eenigingen telken jare met steeds stij gend succes. Bij dezen derden wedstrijd is tevens voor de derde maal de beker van houder verwisseld. In 1925 was die Leythe de winnaar (baan Noorder Buiten Spaarne). In 1926 Het Spaarne (baan den Haag) thans de Laak. De Laak was in alle nummers een ernstige concurrent en wist den eersten prijs te behalen in de beginnelingen-vier, het hoofdnummer, en de dames-vier beginnelingen. Tweede werd het Spaame door de overwinning in de vierriems seniores, derde de Delft- sche S ort, die 'e skiffnummer won. De puntentelling gaf de volgende uitslag: Laak 7, Spaarne 3, Delftsche Sport 1, Leythe 0. Het Spaarne is er dus niet in geslaagd den beker andermaal te veroweren, wat voornamelijk te wijten is aan de neder laag van de jonge ploeg. Deze was toch wel goed en ondanks hun verliezen zou ik het viertal een volgenden keer weer met vertrouwen zien starten. De kamp rechter verklaarde, dat hij den indruk van de race in' den eindstrijd kreeg van drie zeer goede ploegen. Dat de Laak ten slotte won was verdiend. De Laak begin nelingen-ploeg was echter precies even snel, zooals uit de gemaakte tijden blijkt, als hun senior-vier, die het de Spaarne-ploeg, die toch den Hult- scher-belur won, zoo lastig maak te. Dat de Haarlemsche beginnelingen de Hagenaars niet kon benaderen ligt dunkt mij aan den kor teren trainings- tijd. In het damesnummer eindigde het Spaarne zeer onverdiend als derde De algemeene indruk dien ik van het geval kreeg was Laak of Spaarne 1ste. Laak iets beter. 3e D. D. S. De iindividueele beoordeelingen der verschillende juryleden waren overigens wel erg verschillend. Voor de Spaarne- vier is de uitslag teleurstellend, maar de ploeg zal bij verder door-trainen, zeker m de toekomst nog wel successen behalen. In het skiff-nummer werd Het Spaarne direct in de 1ste heat gesla gen en daar er geen snelste 2de was, kon dit niet meer hersteld worden. De Spaarne-roeier was ditmaal niet op dreef, zijn nieuwe stijl was niet vast, den ouden drufde hij blijkbaar niet roeien en daar bovendien zijn stuur niet best was, ontstemd een vrij groote achterstand. De Senior-vier van het Spaarne mocht de voldoening smaken andermaal te overwinnen. In den voorwedstrijd werd de Laak met enkele decimeters geslagen. De vier vertoonde toen nog geen goeden vorm. Zij hadden dan ook ruim een week niet kunnen trainen door de mi litaire plichten van de No. 8. In den eind-wedstrijd vertoonde zij echter weer den ouden werkelijk superieuren vorm en roeide met groote rust en zekerheid. Ongetwijfeld was deze ploeg dan ook de sterkste ploeg op de baan. Wedstrijd oude vier. 1ste heat. Boei I Die Leythe. Boei II De Delftsche Sport. Bij de start gaat D.D.S. iets vlugger weg en hoewel niet mooi roeiend, wist zjj den voorsprong van een 1/2 lengte te behouden. Tijd winnaar 5.03 4/5. Verliezer 5.06. 2e heat: boei I Spaarne, boei II Laak. ft Spaarne gaat 't snelste weg en komt 1/2 lengte voor. Dit verschil blijft zoo tot bij het einde de Laak fel spurt en even voor komt. 't Spaarne beantwoord 1 de spurt en wint met 30 'c.M. verschil in 4 m. 58 3/5 sec. De Laak 4 m. 58 4/5 sec. Eindstrijd: boei I Deltsche Sport, boei n Spaarne, boei III De Laak (snelste 2e). De strijd gaat tusschen II en III. 't Spaarne roeit veel beter dan in den voorwedstrijd en wint met behoorlijken voorsprong. De Laak was 2e. D. D. S. was eenige lengtes achter. Tijd winnaar 4 m. 56 3/5 sec. De Laak 5 min. 3 4/5 sec. De Spaarneploeg was als volgt samen gesteld: W. Gimpel (boeg), E. Dunlop, A. Merweler, G. Terwogt (slag), C. Du- mont (stuurman) Ovemaadsohe skiff(beginnelingen) le heat: boei I Delftsche Sport (W. Stryland boei II Spaarne 'B. ten Have). De physiek zeer krachtige D.D.S.-rceier was van den beginne af aan vcor en wist onbedreigd te winnen in 5 min. 33 3/5 sec. Tijd Spaarne 5 m. 47 3,5 sec. In de 2e heat had de Laak een walkover. Ook de eindwedstrijd werd gemakke lijk gewonnen door den roeier van DUS. in 5 min, 41 3 5 sec. Stijlroeien dames juniores: 1. De Laak, 2. Delftsche Sport, 3. Spaarne. Over de uitspraak schreef ik hierboven reeds. De Spaarneploeg bestond uit de dames de Freytag (boei). Adams, Herweyer, de Bijll Nachenius (slag), L. Vene- ma (st.). Beginnelingen vier heeren: 1ste heat: boei I Spaarne, boei II De Laak. De Spaarne vier verknoeit zijn start hopeloos en komt V/s lengte achter. Zij weet zich niet voldoende ie herstellen en komt direct 1 y. lengte achter. Dit wordt aan het einde iets minder. 1ste blijft echter De Laak in 5.05 2/5. 's Spaarne deed er 5.09 over. De jonge ploegen maakten dus tijden die even snel waren als die in de senior nummers. De 2e heat ging tusschen Delftsche Sport en die Leythe waarbij die Leythe die aan boei n lag in 5.15 3/5 won voor D. D. S. die 5.19 3/5 noodig had. De eindstrijd ging tusschen d; Laak aan boei I, Spaarne aan boei II (snel ste 2e) en die Leythe aan boei III. Na de start is Laak direct 1 lengte or die Leythe voor, welke op haar beurt 1 lengte voor Spaarne ligt. Op 't einde loopt de Laak snel tot op 2 lengtes uit en loopt 't Spaarne tegelijkertijd zeer snel op die Leythe is, dat echter met 1 Meter verschil 2e bleef. De Spaarne ploeg in dit nummer be stond uit R. de Zwart (boeg), A. Mar seille, Bruuning, de Freytag en Du- mont (st.). E. A. KR. Kampioenschap van Haarlem. Door schitterend najaarsweder begun stigd hebben de belangrijke ritten mö het kampioenschap van Haarlem plaats gehad; zij zijn zeer goed geslaagd en waren een mooie propaganda voor de wielersport. Het verloop was als volgt: 1 K.M. sprint: 27 deelnemers, le Serie- 1 Metz, 2 Houweling n.g. Scheffer en Veen. 2e Serie: v. d. Vossen, 2 Walters n.g. Lareman. 3e Serie: le Klashorst, 2e Schijvenaar n.g. T. de Nijs. 4e Serie: le v. Gelder, 2e Zweeris, n.g. Bonte en v. Heerden. 5e Serie: le Stouten, 2e Ezlo, n.g. C. de Nijs. 6e serie: le Coster, 2e v. Bree, n.g. v. d. Becke. 7e Serie: le Michel, 2e Schel, n.g. Kruyt en Helder. 8e Serie: le Kottman 2e Eggink n.g. v. Dok. Tussclienritten. lste rit: 1 Metz, 2 Klashorst. 2de rit: 1 v. d. Vossen, 2 Sweeris. 3e rit: 1 Michel, Schijvenaar. 4e rit: 1 v. Gelder, 2 Kottman. Herkansingsrit der nos. 3: le Coster, lste Demifinale: 1 Metz, 2 Zweeris, 3 Kottman. 2e demi-finale: 1 v. d. Vossen, 2 Schij venaar, 3 Klashorst. 3e Demi-finale: 1 v. Gelder, 2 Michel, 3 Coster. Finale der nos. 1: 1 W. Metz. 2 v. d. Vossen, 3 v. Gelder. Eeslissing no. 2: 1 Zweeris, 2 Michel, 3 Schijvenaar. Totaal uitslag: W. Metz, kampioen. 2e pr. v. d. Vossen, 3e pr. v. Gelder, 4e pr. Zweeris, 5e pr. Michel. 75 K.M. lange afstand: 21 deelnemers. Kort vóór het einde wist Schijvenaar zich los te maken; hij won op fraaie wijze onbedreigd dezen afstand op ruim 500 meter, gevoigd door v. d. Vossen, Klashorst, Zwee-is, Michel en Walters. In deze volgorde waren allen dicht bij een. Even later kwamen nog binnen Ezio als no. 7, Schel 3. Metz 9, de Nijs a'.s 10. De uitslag was aldus: H. Schijvenaar, kampioen, 2e pr. v. d. Vossen, 3e pr. Klashorst 4e pr. Zweeris, 5e pr. Michel. Na afloop gingen allen naar den heer P. Kossen in de Tempel-ersstraat. waar aan de winnaars een fraai bloemstuk werd overhandigd. Verschillende spre kers voerden het woord, waarna de eere- Het was een waardig afscheid van den heer P. Kossen van de wielersport. Medegedeeld werd, dat de prijsuitrei king plaats zal hebben heden. Maan dagavond bU den heer P. Kossen, waar toe alle wlelersporfcvrienden worden uit- genoodigd tegenwoordig te zijn. Overzicht. Haarlem ontving aan de Kleverlaan B. E. P. Haarlem zette haar overwin ningsreeks voort. Het was wel geen groote overwinning, maar met 32 ble ven de puntjes in Haarlem. Advendo zou haar eersten wedstrijd op eigen terrein tegen den nieuwen tweede-klasser Ulys ses spelen, maar de scheidsrechter was niet opgekomen. Haarlem II, dat naar Hercules n ging heeft den smaak beet. Ook nu weer een flinke 30-overwinning voor de re serves. S.V., dat haar nieuwe kleedge legenheid op haar terrein 's morgens ge opend had, ontving het sterlfe Swift II, dat het lang niet gemakkelijk had. Het eind kwam met 33, nadat S. V. zelfs met 31 vóór gestaan had. Een goede prestatie! Advendo 1Ulysses 2. Prachtig korfbalweer, een door eenige leden van Advendo uitstekend in orde gebracht terrein, twee twaalftallen klaar om te spelen, alleen. geen scheids rechter! Hoe dikwijls zal het nog voorkomen, dat de heeren scheidsrechtere alleen maar komen, wanneer het hun goed dunkt? Het wordt hoog tijd, dat hierin eens verandering komt. Haarlem 1B. E. P. 1 (32) Reeds na vier minuten neemt B, E. P. de leiding (01). Het spel gaat vrij ge lijk op, met Haarlem iets in de meerder heid. De aanvallen van Haarlem zijn heel snel; Baay ziet kans om, eenigs- zins gedekt, gelijk te makend—1). De tweede aanval, Slikker cs., valt zenuwachtig aan, doch herstelt zich spoedig: we zien goed opgezette aan vallen. Mej. Nooy en Botti missen mooie kansen. De verdediging van Haarlem stelt zich goed op, waar vooral Kettmann door handig en doortastend spel op den voorgrond treedt. Wanneer dan de bal in den Haarlem-aanval komt schiet Slik ker van vrij grooten afstand zuiver in (2—1). Jammer echter, dat door een misverstand in de Haarlem-verdediging, B.E.P. onverwacht gelijk maakt (22), met welken stand de rust ingaat. Na de rust is het spel erg zenuw achtig. De BE.P.-aanval probeert een doelpunt te forceeren. Wanneer N. de Vries een bal goed inschiet, fluit de scheidsrechter, denkende, dat de bal zit, doch de bal was weer uit de mand ge sprongen. Toch ziet De Vries kans, wan- heer Kettmann hem een bal handig toe speelt, Haarlem de leiding te herge ven (3—2). Wanneer de scheidsrechter het einde fluit, heeft Haarlem haar derden wed strijd gewonnen Hercules 2Haarlem 2 (03) Met één invaller en drie invalsters trok Haarlem II naar Amsterdam. De begin aanval met D. v. d. Velden krijgt volop werk. Door te harde, overigens goed -ge richte schoten blyft doelpunten uit. De Hercules-aantal is te onbesuisd en kan alleen eenige gedekte schoten lossen. Na circa een half uur spelen weet Bep Botti het eerste punt te maken. Rust gaat met 10 in. Hierna een aaneenschakeling van schoten op de Hercules-mand. Uit een mooi opgezetten aanval weet D. v. d. Velden in de vaart het lang verwach te tweede punt te maken. Dan ziet W. v. Leeuwen kans vlak bij den paal vrij te komen; hij zorgt voor een 3—0 overwin ning voor Haarlem n. Bureau voor Medische Sportkeuring. Vrijdagavond j.l. waren door dr. W. E. Merens en den arts M. Mauritz tot een bijeenkomst uitgenoodigd de verte genwoordigers der bonden, die te Haar lem in verschillende takken van sport leiding geven, benevens afgevaardigden van eenige vooraanstaande sportver- eenigingen, waarvan geen plaatselijke bonden te Haarlem bestaan, van de af- deeling Haarlem van de Vereeniging van leeraren en onderwijzers in de gym nastiek en de gemeentelijke inspec teur voor lichamelijke opvoeding; voorts eenige in deze materie belangstellende medici. De heer Mauritz hield een inleiding over de wenschelijkheid van oprichting van een bureau voor Medische Sport keuring. Zonder uitzondering juichten de aan wezigen het plan ten zeerste toe, erken nend de gTOOte behoefte, die daarvoor te Haarlem met zijn sportleven bestaat. Na in het algemeen over een en an der besprekingen te hebben gevoerd, werd besloten tot de oprichting van zulk een bureau, waarvan de leiding werd opgedragen aan een comité waar in benoemd werden de heer M. Mauritz, arts. Dr. W. S. Merens, H. L. Warnier, inspecteur voor lichamelijke opvoeding, die bereid werd gevonden het secreta riaat op zich te nemen, P. Dankelman, voorzitter van den Haarl. Voetbalbond en H. A. van der Meij, secretaris van de Haarl. Athletiek Vereeniging „Haar lem". Dit comité zal nadere gegevens verza melen, verdere plannen ontwerpen en spoedig de afgevaardigden tot een nieu we vergadering bijeenroepen, waarbij aan de vertegenwoordigde bonden en vereenigingen nog eenige uitbreiding zal worden gegeven. De H. Z. V. sluit het seizoen. De stralende Octoberzoil .en een flink koeltje hadden bijkans de geheele H. Z. V.-vloot doen uitzeilen om gezamen lijk het zeilseizoen officieel te sluiten. Terwijl andere clubs, dat met een tocht of wedstrijd doen, blijft de H. Z. V. op 't Spaarne en Mooien Hel, waar als van ouds de lunch gebruikt wordt, wat ach ter een rietzoom nog prachtig kon. Dat er nog volop gezeild werd, be hoeft eigenlijk niet gememoreerd te worden: de vele verloren Zondagen moesten eenigszins ingehaald worden. Ook werd er een kijkje genomen in de nieuwe haven. Een bereisd at-hleet. Wanneer je in den tegenwoorüïgen tijd een sportman bent van bijzondere ca paciteiten, dan moet je niet opzien te gen vele en verre reizen. Het sterkste voorbeeld hiervan leveren wel de ten nissers, en de wielrenners, maar ook in ander sporten, in vrijwel elke ar.dere sport, wordt vaak en ver gereisd. Als je geregeld met belangstelling de athletiek- resultaten volgt, dan verbaas je je er over, dat de internationale sterren, w.o. wat ons land betreft Paulen, v. d. Berge. Broos, Peters, behooren telkens weer in andere buitenlandsche steden uitkomen en meestal lauweren oogsten. In Parijs en Londen, Berlijn en Brussel, Stock holm. Kopenhagen;'Oslo en elders. De fameuze Duitsche looper Dr. Otto Pelt- zer heeft in den afgeloopen zomer al zeer sterk aan tourisme voor de sport gedaan. HU is in een gunstiger positie dan vele anderen, omdat hij, aan het onderwijs verbonden, een langdurige zo- mervacantie geniet. Maar die heeft hij dan ook gebruikt. Zooals men zich her inneren zal, was Peltzer aanvankelijk niet in zijn besten vorm, maar plotse ling vond hij dezen terug en toen trok de wereldrecordhouder over 500, 800, 1000 en 1500 Meter er op uit. Ziehier wat hij in twee weken verrichtte. Op Zaterdag en Maandag liep hij te Dublin (Ierland). Den daaropvolgenden Zaterdag en Zondag kwam hij te Parijs uit, weer zes dagen later liep hij te Boe dapest. Te Dublin won hij de 400 Meter en liep 400 Meter horden in 54,8; te Parijs won hij de 400 Meter in 48,8 en vestigde met 2 min. 25,8 een nieuw we reldrecord over 1000 Meter; te Boeda pest won hij de 440 yards (402 Meter) in 49.2 en de 800 Meter in 1 min. 53,4. De reizen worden toch wel bijzonder als men bedenkt dat Peltzer te Stettin woont en zijn prestaties in dit kort tijds verloop geven hem het volste recht op een aanslag op hetzelfde plan als een Nurmi en een Wide. Rolschaatsen. Behalve dan door eenige straatjongens op het asphalt van het Amsterdamsche Spui en omgeving, bij voorkeur op één schaats, wordt er in Nederland feitelijk niet aan rolschaatsenrijden gedaan. Ja ren geleden, in het voorwereldlijke tijd perk, dat als vooroorlogsch pleegt te worden aangeduid, is het ook hier een hevige, maar kortademige rage geweest. Maar sindsdien is het afgeloopen. In Engeland echter, waar men een on- geloofelijk aantal sporten tegelijk aan kan, wordt ook nog druk aan de rol- schaatserij gedaan en wel door enthou siasten van beider kunne. Het is wellicht niet van algemeene be kendheid, dat rolschaatsen reeds in 1800 in de mode zijn geweest. Sinds dien tijd heeft de sport haar ups en downs gehad, maar ze heeft in Engeland toch steeds weten stand te houden en bloeit thans zelfs weer. Nog onlangs werd door tien tallen deelnemers den wedstrijd van Londen naar Brighton gehouden (84 K.M.) Er waren verscheidene vrouwen bij en hoewel deze het in snelheid vol komen tegen de mannelijke deelnemers moesten afleggen, bereikten toch twee hunner, Vivian Harper en Hilda Sher wood het eindpunt. Miss Harper deed er 6 uur 41 sec. over, een keurige presta tie. Miss Sherwood had ruim 8 uur noo- De eerste wedstrijd DuitschlandDenemarken na den oorlog. Een teleurstel lend resultaat voor de Duitschers. Falen der „Olympische" Spelers. Het succes van de wedstrijden om den Midden-Europeeschen beker. Vermoedelijk Sparta (Praag) en Rapid (Weenen) in den eindstrijd. De Beiersche regeering tegenover voetbal. „Knock out" van een scheidsrechter. De eerste ontmoeting tusschen Dene marken en Duitschland na den grooten oorlog, is in een 31 nederlaag voor de Duitsche vertegenwoordigers geëin digd. Het is verklaarbaar dat dit resul taat voor Duitschland een bittere teleur stelling is. Na al de moeite, welke men zich in den laatsten tijd gegeven heeft, om het elftal voor Amsterdam bij el kaar te krijgen en het zoo goed mogelijk te oefenen, had men nu wel niet dade lijk schitterende overwinningen maar toch een behoorlijk figuur verwacht. Men had uit de voor Amsterdam be schikbare spelers naar men meende het sterkste elftal samengesteld, doch deze ploeg leverde slechts teleurstellingen op. Opmerkelijk is het b.v. dat de beste spe ler van het elftal, de Berlijner Brunke, eigenlijk ter elfder ure eerst als invaller in de ploeg kwam. Wel is waar is ook hij een der spelers voor Amsterdam, doch men had hem niet in de eerste plaats opgesteld. Laat ik eerst even de samenstelling van het Duitsche elftal vermelden, waaruit men zal zien. dat heel wat nieuwe gezichten ditmaal ge roepen waren om de Duitsche kleuren te vertegenwoordigen. Het waren de vol gende spelers: Ertl. Kling en Brunke, Mantel, Leinberger en Blum, Haftmann, Hofmann, Gedlich, Frank en Kiessling. Van al deze spelers heeft voor ons alleen de naam van den doelverdediger Ertl een bekende klank. Eigenaardig is het overigens wel. dat juist Ertl zeer zwak heeft gespeeld. Zonder dat men bepaald hem de nederlaag lean wijten, heeft hij toch verschillende fouten van beteeke- nis gemaakt, waarbij het Duitsche doel slechts door het toeval aan een doorbo ring ontkwam. Als reserve doelverdedi ger was de bij ons welbekende Neuren- berger Stuhlfaut aanwezig. Vrijwel alge meen is men van oordeel, dat deze het er heel wat beter afgebracht zou heb ben, zoodat het ons niet zou verbazen., wanneer bij de volgende wedstrijden deze veteraan weer wordt opgesteld. Reeds nu geeft men hem zelfs voor het elftal, dat in 1928 naar Amsterdam gaat, een goede kans. Algemeen beschouwt men het elftal dat tegen de Denen speelde, als een mislukking. Behalve Brunke heeft eigen lijk alleen Hofmann voldoening geschon ken. Kling en de vleugelhalfs waren zeer zwak. De geheele voorhoede zal dan ook wel een grondige herziening ondergaan. De Denen hebben zeer geestdriftig ge speeld, aangemoedigd door het talrijke publiek, waren ze soms zelfs wel eens wat al te geestdriftig, waarin de scheids rechter dan ook aanleiding vond om verschillende vrije schoppen te geven. Daarmede was hij over het algemeen wel wat te vrijgevig. Hij trachtte blijkbaar het spel binnen de perken te houden door maar steeds vrije schoppen te ge ven, waaronder het spel natuurlijk zeer leed. Het is wel eigenaardig, dat men de leiding van dezen wedstrijd opdroeg aan den vrijwel onbekenden Noor Hag- vald Smedvig. niettegenstaande be proefds krachten beschikbaar waren. De zuinigheid heeft hier de wijsheid be drogen. In Oost-Europa ziet men het be lang van een goede rechtspraak beter in, daar heeft men er ook geen bezwaar tegen om voor een wedstrijd in Boeda pest een scheidsrechter uit Engeland te laten over komen, al kost dat natuurlijk een flnke som. De Denen brachten een sterke ploeg in het veld, waarin slechts een enkel debutant voor internationaal voetbal. Tien van de elf spelers hadden al heel wat internationale wedstrijden meege speeld, wat altijd een voordeel is. Het heeft echter geruïmen tijd geduurd, voordat de ploeg der Denen in vorm ge komen was. Wel namen ze in de eerste helft de leiding doch nog voor de pauze maakten de gasten gelijk. In het tweede gedeelte van den strijd was het spel van de Denen evenwel een flink stuk be ter. Reeds binnen twee minuten hadden ze de leiding. Toen daarna Ertl eens ge heel onnoodig zijn doel had verlaten, werd onmiddellijk de bal in het leege net getrapt. Daarmede was de wedstrijd beslist. De Denen bleven ook verder in de meerderheid zonder echter de score te kunnen verhoogen. De wedstrijden om den Midden-Euro peeschen beker hebben de volle aan dacht van het publiek getrokken, waar door ze voor de betrokken vereenigingen flinke kasstukken geworden zijn. En daar was het ten slotte toch eigenlijk om te doen. Men heeft natuurlijk wel be weerd, dat men deze wedstrijden uit sluitend op touw gezet heeft om aan de sterkste elftalen van de betrokken landen een flink internationaal pro gramma te verzekeren doch dat had men ook zonder den strijd om den beker wel kunnen bereiken. Men heeft echter gemeend, dat er voor deze vriendschap pelijke wedstrijden meer belangstelling zou bestaan, wanneer men er een kam pioenschap aan verbond en dat blijkt juist gezien te zijn. Men heeft het in deze wedstrijdenreeks thans tot den eindstrijd gebracht, waarbij het Ween- sche Rapid tegen het Praagsche Sparta zal uitkomen. Op den jongsten Zondag werden de laatste wedstrijden voor den halven eindstrijd gespeeld. In Weenen kwam Slavia bij Rapid op bezoek. De Weensche ploeg had het in Praag tot een gelijk spel weten te brengen, zoo dat thans een overwinning Rapid in den eindstrijd 20u brengen. Ruim 32000 toeschouwers waren van dezen strijd ge tuigen een aantal, dat by clubwedstrij den zelden of nooit is bereikt. Iets nieuws was het, dat Slavia reeds vóór den wedstrijd protesteerde tegen het aanstellen van een Hongaarsch scheids rechter. Men heeft dat protest na af loop van den wedstrijd nogmaals her haald doch het is moeilijk aan te nemen, dat Slavia daarmede eenig succes zal hebben. De toeschouwers zijn getuigen ge weest van een spannenden, opwindenden strijd, die door de sterkste party. Rapid, met 21 werd gewonnen. In Praag werd de andere wedstrijd voor den halven eindstrijd gespeeld waarbij Sparta tegenover Hungaria kwam. In Boedapest had Hungaria van Sparta gewonnen. Bij een overwinning van Sparta zou dus het doelgemiddel- de moeten beslissen. De wedstrijd eindigde intusschen in een puntloos spel. zoodat men zou den ken, dat Hungaria in den eindstrijd zou komen. Dat is echter vrijwel uitgesloten. De Hungaria is nl. zoo onverstandig ge weest Kalma Konrad in de ploeg op te nemen, niettegenstaande de commissie, welke de wedstryden om den Midden- Europeeschen beker regelt, vooraf had bepaald, dat deze speler niet voor de Hongaarsche club zou mogen spelen. Het gevolg daarvan was dat Sparta een pretest indiende, dat zoo goed als zeker toegewezen zal mjetea worden, waarvar het gevolg zou zijn. eat de wedstrijd door Sparta als met R.--Q geworr.eii be schouwd zal moeten worden. zcodat Sparta in den einr'st-id zou komen Peiir.itief is- dat natuurlijk nog r:c: doch een beslissing in die- richting zal vrij zeker worden genomen. Ook de dig maar werd gehandicapt door een verwonding, opgeloopen by een val. Volledigheidshalve zij opgemerkt, dar een zekere Jesse Carey in 1910 een we reldrecord rolschaatsen rijden vestig de, dat nog steeds niet verbeterd is. Hij reed toen te Parijs in 24 uur een afstand van 445 1/2 K.M., dat is dus met een gemiddelde snelheid van ruim 13 1/2 K.M. per uur, een prestatie, die nog wel eenigen tyd stand zal houden. Verdere verbeteringen van de schaat sen hebben het thans mogelyk gemaakt, dat de ingewikkeldste figuren er door kunstrijders mee uitgevoerd kunnen worden. Weer een Kanaal- zwemster Terwijl alle Kanaal-aspiranten van dit jaar, teleurgesteld door een weinig elementen zomer, die hun grootscne plan. telkens en telkens weer verijdeld had, tegen het einde van Sep.ember allen hun biezen pakten en besloten, het niet voor het volgend jaar nog eens te probeeren, bleef een jonge Londen- sche typiste, Miss Mercedes Gleitze ho pen, dat het haar. niettegenstaande het steeds kouder wordende water nog ge lukken zou. Zy had zich niet aan de Fransehe kust gevestigd, om rustig af te wachten tot de omstandigheden gun stig zouden zyn, want zy had haar werk in Londen te doem Maar zij wachtte op een week-end dat haar gun stig genoeg zou lyken om vlug naar Frankrijk over te steken, daar in het koude nat te springen en haar kans te wagen. Reeds had zij h,et in vorige zo mers vyfmaal geprobeerd zonder succes. Dat het haar nu beter zou lukken, leek uitgesloten. De gunstige tyd was immers voorby. Maar zy reisde twee weken ge leden naar Kaap Gris Nez en waagde het erop. Na eenige uren zwemmen moest zy opgeven. Volgde een week wel ken in Londen en aan het eind een nieuw uitstapje naar Frankryk. Nu zwom zy negen uur lang, maar weer moest zij zich gewonnen geven. Voor het oogenblik althans, want Vrydag j.l. ging zy ten derde male naar Kaap Gris Nez en wierp zich resoluut in het ys- koude water, weliswaar eenigszins be schermd door een dikke laag reuzel. En ditmaal volbracht zy, wat ieder een voor onmogeiyk had gehouden, wat niemand, man of vrouw ooit nog voor haar had verricht. Zy hield thans niet met zwemmen op, voor zy den overkant bereikt had en struikelend over den rotsigen zeebodem aan de kust van haar vaderland stamelde: Goddank, ik ben nog by kennis.... om daarop onverwijld in zwym te val len. Men mag over Kanaalzwemmen den ken zooals men wil, dit is een wonder- baarlyke, prestatie. Wy maken ons sterk, dat er onder onze lezers heel wei nig te vinden zouden zyn, bereid om in deze temperatuur over het Spaarne te Zwemmen. En dan het Kanaal Laten wij enkele byzonderheden ge ven, die het merkwaardige van deze zwemtocht nog wat nader belichten. Miss Gleitz ging des morgens om half drie bij Kaap Gris Nez in het water. Zy zwom urenlang in een dichten nevel, zoodat men haar van de volg boot af telkens uit het oog verloor. Zij was tengevolge van dezen nevel, eenige malen in gevaar van door een boot overvaren te worden. Zy had vijftien en een half uur na haar vertrek weer vasten grond onder de voeten. Wanneer men deze byzonder heden overdenkt, kan men eenigszins begrijpen, welke physieke zoowel als moreele hindernissen dit meisje te overwinnen had. Volledigheidshalve zij opgemerkt, dat miss Gleitze de twaalfde is, die het Kanaal heeft overgezwommen en de derde vrcuw. En de eenige. die het zoo laat in het jaargetyde ook maar heeft durven probeeren- Kleingoed. wy vernemen, dat JDuitschland o.a. 40 voetballers, 120 athlefen, 32 roeiers» 40 zwemmers, 15 schermers. 15 gewicht hef f er s en 10 tennissers naar de Amster damsche Olympiade zal afvaardigen en alles bij elkaar 400 man. Italië stuurt 200 deelnemers, Finland 150, Brazilië ook 150, Estland 50. Van het sublieme naar het belache- ïyke is slechts één stap. Men is bezig met de stichting van een Bond van Kanaalzwemsters, die voornamelyk ten doel heeft, voor den volgenden zomer een dames-zwemwed- stryd van Calais naar Dover te ergani- seeren. De bekende Fransehe looper Joseph Guillemot is van plan zich voor de alge meene verkiezingen in Frankrijk 1928 candiaaat te doen stellen voor de Ka mer van Afgevaardigden. Hij hoopt op succes door zijn sportieve populariteit. Maar zijn kansen zijn uiterst gering. Dc populairste voetballer in Tsjecho Slowakye, Kada, is ook candidaat voor de Kamerverkiezingen in zijn land. Naar gemeld wordt, zal de beroemde Finsche athleet Paavo Nurmi, ter Am sterdamsche Olympiade alleen op 10.000 Meter uitkomen. Hy zou hard op zyn retour zyn, maar dit laatste nieuwtje is van den Zweedschen looper Eklof, die, naar men zich herinneren zal, niet tot Nurmi's vrienden gerekend kan worden. Het schaakduel om den wereldtitel tusschen Capablanca en Alechine kan nog wel een tydje duren, want remises tellen niet en wie liet eerste zes par- ty'en heeft gewonnen is wereld-kam pioen. Het staat thans, na 11 partijen» 21 voor Capablanca. Arne Borg, de Zweedsche zwemmer, heeft maar weer eens een wereldrecórd verbeterd door 880 yards te zwemmen in 10 min. 28.8 sec. Hy verbeterde hier door zyn eigen vroeger wereldrecord met byna 10 seconden. De wereldreis van de Fransehe ten nissers schynt niet te zullen doorgaan. Het plan was dat Lacoste. Coehet en Borotra zes tot zeven maanden zouden wegblyven en onder meer Argentinië, Australië, Japan en Zuid-Afrika zou den bezoeken. Eerst Lacoste en daarna Cochet hebben echter medegedeeld, dat zy niet van de partij konden zijn en daar de overzeesche gastlieeren op tweede krachten geen prys stellen, zal het plan wel geheel worden opgege ven. wedstrijd in Praag trok veel publiek, er waren tenminste hier ruim 28000 kykers. Het is nog niet vastgesteld, wanneer de eir.dwedstryden gespeeld zn'len worden doch reeds thans kan men aannemen, dat het Weensche elftal by het bezoek aan Praag van 'n talrijk aantal suppor ters vergezeld zal worden, daar er een extratrein van Weenen naar Praag zal loopexi. Het Ministerie van Onderwys ln Beie ren heeft zich al sedert vele jaren scherp tegen de beoefening van voetbal door do jeugd gekant. In 1912 heeft het zelfs br.paald, dat beoefening van het spel door scholieren verboden is. Voetbal werd daarom afgevoerd van de lijst der spelen, door de jeugd in het aan li chaamsontwikkeling gewyde schooluur, te beoefenen. Dit heeft destijds heel wat verontwaardiging gewekt zonder dat men echter een verandering 5n de voor schriften kon krygen. Eerst thans heeft de Beiersche Minister van Onderwys ad vies gevraagd aan den Turnbond en den Gezondheidsraad, welke lichamen ver klaarden op hun vroegere bezwaren te gen het spel te zijn teruggekomen. Het gevolg daarvan is dat men bij wyze van proef heeft bepaald, dat te beginnen met het vierde leerjaar, in het turn-uur op de scholen weer gevoetbald mag wor den. Daarbij werd echter bepaald, dat meisjes niet aan het spel zullen mogen deelnemen en dat er niet langer dan tweemaal twintig minuten gevoetbald mag worden. Verder is aan de schoolart sen opgedragen nauwkeurig toe te zien of het spel ook bij de leerlingen voor de gezondheid nadeelige gevolgen heeft. Mocht dat blyken het geval te zyn, dan zal het onmiddellyk worden verboden. Het merkwaardige van deze geschie- - nis is echter, dat het besluit alleen geldt voor de z.g. betere scholen; leerlin gen van volksscholen, vakscholen, enz. moeten zich derhalve verder met turnen bezig houden, voetbal blijft voor hen verboden. Juist voor de jongens uit hot volk is voetbal van zoo byzondere waar de. Hier zyn de ouders door hun werk niet altijd in de gelegenheid het noo- dige toezicht uit te oefenen, de jongens voeren daardoor allerlei kattekwaad uit en men mag het toch als een algemeen erkend feit beschouwen, dat daartegen voetbal wel een der beste hulpmiddelen is. Terwijl ce jongens voetballen kunnen ze geen kwaad doen. na het spelen zyn ze gewoonlijk te moe om nog kattekwaad uit te voeren. Het optreden van den Beiersch en Mi nister van Onderwijs duidt dan ook op een voor den tegenwoordigen ti'd ver bluffende onwetendheid inzake den op- voedenden kant van het voetbalspel. De Engelsche Football league kreeg dezer dagen een eigenaardig geval te beslissen. Bij een wedstriid tusschen twee elftallen van de derde divisie der League kreeg een scheidsrechter den bal zoo hard tegen het hoofd, dat de man ter aarde stortte. Terwijl eenige spelers naar den scheidsrechter liepen om te trachten hem weer op de been te hel pen. speelden de spelers der ar.dere par ty door en maakten ze een doelmmt. Deze party eischte nu van den inmiddels weer herrezen scheidsrechter een doel punt. daar het spel niet was afgebroken en ook volgens haar niet onder broken had mogen worden. De scheids rechter wenschte echter een doelpunt, dat hy niet had zien maken, ook niet toe te kennen, wat natuurlijk de meest logische oplossing was. De betrokken club diende echter een officieel protest ;dat thans door de League werd afgewe zen, daar men van meening was, dat by het „buiten gevecht geraken" van den scheidsrechter, het spel ook automatisch onderbroken wordt. C. 7. G-ROOTHOFF. Bilthoven, 8 October 1927.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 11