DATUMSTUKJES 45e Jaargang No. 13590 Verschijnt dagelijks, Behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 10 October 1927 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per week f 0.27H, met geïllustreerd Zondagsblad t 0.32; per 3 maanden: Voor Haarlem [El ADVERTENTIENVan 1 tot 5 regels 11.75; Iedere regel meer 35 cents Reclames 60 cents per regel. BIJ en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f 3.57^. Franco per post door Nederland IB I abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertftntiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents 3.87}*. Afzonderlijke nummers f0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en Omstreken f0.57f^; franco per post f 0.65 per plaatsing, elke regel meer 15 Cents a contant; buiten het Arrondissement dubbele prijs. Directie, Redactie en Administratie: Gr., Houtstraat 93, Post-Giro 388T0 UITGAVE DER N.V, LOURENS COSTER Drukkerij: Z.B. Spaarne 1*2, Telefoon 10122, 12713 Telefoonnummers: Directie 13082, Hoofdredactie 15054, Redactie 10600 Directeuren :J. c. peereboom en P. w. peereboom Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velsen-Noord, IJmuiden, f Jmuiden-Oost, en Administratie 10724 en 14825. Hooidredacteur: robert peereboom Beverwijk, enz., enz. Driehulzerkerkweg 2, Velsen, Telefoon 521 u>IT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AGENDA. MAANDAG 10 OCTOBER Stadsschouwburg: „Der Blaue Vogel" 8.15 uur. Gemeentelijke Concertzaal: Haarl. Orkestvereeniging: Eerste ledenconcert in het nieuwe seizoen, 8.15 uur. Gebouw van den Haarlemschen Ke gelbond, Tempeliersstraat 35: Filmver- tooning over Maggi's producten, 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. Cabaret Modern: Optreden van ver schillende artisten. La Mascotte, Groote Markt: Dan cing. Tivoli, Tempeliersstraat: Dancing. Café Dreefzicht: Warmer's Band. DINSDAG 11 OCTOBER Schouwburg Jansweg: Weldadigheids voorstelling „Tieneke", 8 uur. Gemeentelijk Concertgebouw: Gast- voorstelling van de 3 Fratellini's, 8 uur. Gebouw van den Haarlemschen Kegel bond, Tempeliersstraat 35: Filmvertoo- ning over Maggi's producten, 8 uur. Rembrandt-theater: Voorstellingen van 7 uur af. Cinema Palace, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Luxor Theater: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Scala-Theater, Kleine Houtstraat: Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Cabaret Modem: Optreden van ver schillende artisten. La Mascotte, G>note Markt: Dan cing. Tivoli, Tempellersstraat: Dancing. Café Dreefzicht: Warmer's Band. INTERMEZZO. Er wordt gefilmd in de drukkerij van Haarlem's Dagblad. Een ongewoon ding, zelfs in een dagbladbedrijf, dat aan va riatie gewend is. Maar niet de eerste maal overigens. In 1923 is het ook al eens gebeurd, maar in de vier jaren, die sindsdien verloopen zijn is er gemoder niseerd, uitgebreid, bijgebouwd en de eerste film was verouderd. De heer A. Benno, stadgenoot en ver vaardiger van vele geslaagde indus- triëele films heeft, als in 1923, de lei ding. Zijn assistenten slepen vervaar lijke lampen aan met een kaarssterkte die bijplaatsing van een afzonderlijke meter door het gemeentelijk electrici- teitsbedrijf noodzakelijk hebben gemaakt. Zware electrische kabels liggen kris-kras door het drukkerij gebouw. Verblindend schel flitst het licht van drie kanten op, nu gericht op de massale rotatiema chine, dan weer op een zetmachine, het vervoer van een rol courantenpapier van 700 en meer kilogrammen, de expe ditie. Dilettant-filmacteurs doen hun uiterste best in de ongewone rol, be- heerschen met meer of minder succes de plooien om den mond, die telkens in een verlegenheidsglimlach willen trek ken en volgen getrouw de zakelijke tech nische aanwijzingen van den heer Ben no. Intusschen gaat het bedrijf zijn ge wonen, snellen gang, de krant kan niet wachten, zelfs niet op een eigen film. Er zijn geen mislukkingen, want er ls goed en volledig afgesproken, de re gisseur laat niet gaarne meer meters draaien dan noodig is en de spelers ge ven hun volle toewijding aan hun taak, aan onze film, de film van „de zaak". Een enkelen keer, plotseling laat de heer Benno stoppen Hij heeft een nieuw idee. Zou het niet aardig zijn En meestal wordt de voorgestelde wij ziging aanvaard, want de heer Benno kent zijn vak. Lampen worden verrold, de camera wordt opnieuw geplaatst, de regisseur geeft eenige aanwijzingen, draaien Den geheelen dag gaat het zoo door, want er is veel op te nemen, maar dan is het ook geheel klaar. De volgende week zal de film proef draaien: Het Technisch Bedrijf van Haarlem's Dag blad, een beeld van moderne nijverheid. Onze verwachtingen zijn hoog gespan nen. HET KAMPEERVERBOD TE ZANDVOORT. A.S. DONDERDAG EEN BESLISSING IN DEN RAAD Wij hebben reeds medegedeeld, dat nu de samenstelling va/n den Zand- voortschen gemeenteraad bij de laatste verkiezingen gewijzigd is, de meening bestaat, dat er een meerderheid te vin den is voor de afschaffing van het kam peerverbod. Eenige raadsleden hebben daartoe een voorstel gedaan. In de raadszitting van Donderdag avond 13 October komt als no. 16 het volgende punt op de agenda voor: „Voorstel van een principieel besluit te nemen tot opheffing van het kam- vrbod". Haarlem, 10 October 't Examen. De rijvaardigheidsproeven voor auto mobilisten worden rustig voortgezet en zullen nog vele maanden vorderen. De eerste algemeene belangstelling is een beetje verflauwd, en nerveuze candiaa- ten behoeven nu niet meer bang te zijn dat de lens des persfotografen op hen zal mikken net als dat nauwe straatje op de achteruit genomen moet worden, of dat een verslaggever met een sardonische grijns al hun evoluties beloeren zal en, als de zakdoek te voor schijn komt om het beparelde voor hoofd af 'te wisschen, tot den fotograaf spreekt: „Neem 'm nou maar". In stilte gebeuren er intusschen nog allerlei vermakelijke dingen bij. Ik heb van meer dan één gevaJ gehoord, waarin Vader smadelijk zakte en Moeder glorieus slaagde, hetgeen tot stormpjes in de betrokken gezinnen aanleiding moet hebben gegeven. De vreugde van de dochteren en den milden hoon van de zonen des huizes kunnen wij ons allemaal zonder moeite voorstellen. Het omgekeerde heeft zich natuurlijk ook voorgedaan, en onze gedaohten- oogen zien Vader's vervaarlijke zelf ingenomenheid, terwijl onze gedachten- ooren het gesprek aan tafel beluisteren waarin hij met assistentie van zijn mannelijke telgen de vrouwelijke af- deeling der familie duidelijk maakt, dat zij het nooit zal leeren, dat de Vrouw in concentratie-vermogen, iir af standsberekening en in koelbloedigheid tekort schiet en dat zij te allen tijde een verkeersgevaar blijft. Hetgeen als generalisatie onjuist is, zooals alle generarisaties. Maar toch geloof ik dat de hulde, door examinatoren af en toe aan het rijden-door-dames gebracht, wel voor een vrij groot deel aan hun ga lante intenties toegeschreven moet wor den. Het grappigste vind ik de beproeving van de vamouds-gestelde machten door deze nieuw-gestelde. Er zijn bij die examinatoren oude, beproefde automobi listen wier kantongerechtelijk blazoen niet onbesmet is, om het mooi te zeg gen. Ze zijn wel eens beboet, wegens te hard rijden of rijden zonder licht of zonder duidelijk nummer of rijbewijs, of met een open knalpot of andere vreese- lijkheden. Er was zelfs een tijd waarin hun bestaan zich kenmerkte door een voortdurenden strijd met de autori teiten. In dit verband is het nogal aardig, een beetje pikant zelfs, dat zij nu de Machtigen geworden zijn en met bar- sche gezichten commissarissen en in specteurs van politie, wethouders, ja in enkele plaatsen zelfs burgemeesters kunnen examineeren. Ik geloof niet, dat er veel onder hen zullen zijn die zich daarbij laten verleiden tot een kleinzie lige wraakneming. Neen. De voldoening van de verworven autoriteit is op zichzelf genoeg. En kunnen wij hun die euvel duiden? Neen, Zij is zuiver menschelijk. Intusschen heeft het automobiel-exa men ook al een wonderlijke uitwerking gehad op een Amsterdamschen politie autoriteit, Hij, de heer C. Bakker, hoofd inspecteur van het Verkeerswezen, heeft in een interview verklaard: „Zoodra de examens zullen zijn afgeloopen, kan de verkeerspolitie veronderstellen dat de houder van het nieuwe rijbewijs op de hoogte is van de elementaire verkeers regels, Zij, die achter het stuur zitten, of op een motor tuffen, zullen zich dan niet meer op eenige wyze kunnen ver ontschuldigen, als zij in gebreke blijven. Wij zullen straffer kunnen optreden en de veiligheid wordt ook daardoor weer gebaat." De logica in dit betoog ontgaat mij totaal. Er zijn toch nu ook wetsartike len en verordeningen waaraan de auto mobilist zich moet houden. Hij wordt „geacht de wet te kennen" en kan zich niet verontschuldigen met te zeggen dat hij 't niet wist. Wat komt er voor veran dering in dezen toestand door het exa men? M.i. geen enkele, want er is geen voorafgaande cursus aan verbonden. Ware dat wèl zoo, werden alle automo bilisten vooruit speciaal geïnstrueerd in de regels van den weg en van het verkeer dan zou er iets te zeggen zijn voor de these van den hoofdinspecteur Bakker. Maar nu niets. Hij zet de zaak op haar kop, en als hij dat niet bijtijds inziet, zal men zeer voorzichtig moeten worden met auto-uitstapjes naar Amsterdam, dat toch al voor den automobilist-van buiten zoo lastig is door zijn vele expe rimenten op verkeersgebied. Veeleer zou ik willen zeggen: Laat de hoofdinspecteur Bakker eens meehelpen aan een initiatief om eenheid te brengen in de verkeersvoorschriften van de ver schillende gemeenten. Volkomen eenheid is natuurlijk onmogelyk, want met bij zondere locale omstandigheden moet re kening worden gehouden. Maar het zou een goed ding zijn, als er eenheid kwam waar die wel kan wezen, bijvoorbeeld in de snelheids-maxima in bebouwde kom men, het gebruik van bepaalde verkeers- teekcns en -instrumenten, het niet-hef- fen van precario-rechten van eigenaars van op-straat-wachtende auto's (alleen Den Haag zondigt op dit gebied), het dooven van lichten, voorbijrijden van trams aan haltes (al of niet geoorloofd aan de linkerzijde, waar geen passa giers uitstappen) en zoo meer. Iemand die al die verschillende ver- keersbepalingen van verschillende ge meenten kende zou wel een graad hono ris causa ervoor mogen hebben. Doctor in het Verkeerswezen. Maar zoo iemand bestaat niet. R. P. ERNSTIG ONGELUK OP DE AMSTERDAMSCHE VAART. Twee personen gedood. BOTSING TUSSCHEN AUTO EN MOTORRIJWIEL. In den nacht van Zondag op Maan dag heeft te kwart voor twee op de Amsterdamsche vaart tusschen de Israë litische Begraafplaats en den overweg van den Haarlemmermeerspoorweg een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Van de richting Haarlem kwam een motorrij der, die vermoedelijk iemand op de duo met zich meevoerde. Uit de richting Halfweg naderde een auto, bestuurd door den heer H. D. uit Haarlem. Ver moedelijk tengevolge van den mist zijn auto en motorrijwiel in botsing geko men. De motorrijder en de duoryder werden gedood. Het was tot nu toe niet mogelijk de zwaar verminkte lijken te herkennen. Wel is komen vast te staan, dat beide personen uit Sloterdijk afkom stig waren. Het motorrijwiel was ge nummerd G. 52011.H et werd zwaar beschadigd. Spoedig waren de politie van Haarlemmeriiede, de Haarlemsche Geneeskundige Dienst, de Ongevallen- dienst en de heer Kuipers, arts, ter plaatse. Van de inzittenden van de auto werd alleen gewond mevrouw M. Z. geb. B., wonende Binnenweg 22 te Heemstede. Glasscherven verwondden haar niet ernstig aan gelaat en hals. Per auto is zij vervoerd naar het politieposthuis aan de Amsterdamsche vaart te Haarlem en daarna naar haar woning. Naar de oor zaak van de botsing wordt door de po litie van Haarlemmeriiede nog onder zocht. (Zie ook laatste nieuws) INBRAKEN TE HAARLEMMERMEER. DE PLAAG VAN 'T PLATTE LAND. In den Haarlemmermeerpolder loopen weer eenige personen rond, die er op uit zijn om hier en daar him slag te slaan en daarbij soms heel brutaal te werk gaan. Van de ongewenscbte nach telijke bezoeken van deze mannen zijn reeds eenige inwoners de drupe gewor den. Bij den een werden aardappelen en konijnen, bij den ander kippen, bij een derde eenden gestolen enz. In een woning aan den Ringdijk na bij Schiphol werd tijdens afwezigheid der bewoners ingebroken en alles over hoop gehaald. De dief of dieven namen het in een kast aanwezige geld mede en wisten onopgemerkt zich uit de voeten te maken. De politie is ijverig in de weer om de daders in handen te krij gen. DE BIJZ. PROT. SCHOOL TE HEEMSTEDE. HET RAADSBESLUIT GEHANDHAAFD. Woensdag j.l. werd door Ged. Starten in openbare zitting behandeld een hooger beroep van het bestuur der Vereeniging „Bijzondere Protestantsche School te Heemstede", tegen een besluit van den Raad der gemeente Heemstede waarbij aan dit bestuur een vergoeding voor een boventallige leerkracht van f 61.60 werd toegekend. Het bestuur meende recht te hebben op een ver goeding van f 2072, voor het tijdvak van 1 Februari tot 31 Augustus 1925. Naar wij vernemen hebben Ged. Sta ten thans een beslissing genomen in deze zaak in dien zin dat het raads besluit van Heemstede is gehandhaafd en de bezwaren van het schoolbestuur ongegrond zijn verklaard. ORGELBESPELING Programma der orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem op Dinsdag 11 October 1927 de.* namiddags van 2—3 uur door den heer George Robert. Programma: 1. Erbarm dich mein, o Herre Gótt J. N. Hanff (1630—1706) 2. Praeludium et Fuga G gr. t.. J. S. Bach (1685—1750) 3. Ricercare, Vincenzo Petrali 4. Fantaisie, C. SaintSaëns 5. a. Choral; b. Lied, L. Vierne 6. Pièce sur des Airs populaires fla- mands, N. Boulanger JALOEZIE? Als moeder tegen Uk of Pop, Of Pam of Joep of Sis, Hoofdschuddend zegt: Ik snap niet hoe Dat toch met jullie is. Je gaat maar uit en blijft maar weg, Zoolang het jullie past, Je bent in t ouderlijke huis, Nog op z'n hoogst een gast, Je danst wanneer het je belieft, Je rookt een sigaret, Je doet aan elke soort van sport. Je flirt en doet koket. Je rost maar op je fietsen rond, Je schreeuwt maar over straat. Je gaat maar met de jongens om, Als met een kameraad, Je doet precies zooals je wilt En steeds onbegeleid, 'k Verzeker je, dat ging niet zoo In onzen jongen tijd....— Als vader ook eens, tot zijn zoon, Zoo openhartig doet, En zegt: ik vraag me af, wat toch Uit jullie groeien moet, Je doet maar altijd wat je wenscht, Je stoort je maar aan niets, Je rent maar in een auto rond, Of op een motorfiets, Je gaat maar voor de sport op reis, Desnoods naar 't buitenland, Je ondergaat het leven niet, Maar zet het naar je hand. Je trekt maar kalmweg uit de stad, En stuurt een telegram: Ik kom vandaag niet eten lui, Ik Blijf in Amsterdam. Wat bracht ze toch in jullie bloed, Die vrijgevochtenheid, "k Verzeker je, dat ging niet zoo In onzen jongen tijd Ja, als ik hoor: Dat ging niet zoo, In onzen jongen tijd, Dan denk ik weieens: t is toch sterk, Dat hun dat nu nog spijt P. GASUS. VERBETERING RIJKSWEG HAARLEM-AMSTERDAM. MEDEWERKING DER GEMEENTE. B. en W. deelen den Raad mede: Zooals u bekend is, hebben wij reeds geruimen tijd onderhandelingen gevoerd met het Rijk over de verbetering van den Rijksweg van Haarlem naar Am sterdam. Met voldoening kunnen wij u thans mededeelen, dat het Rijk bereid is het gedeelte van dien weg, loopende van het beginpunt bij de Amsterdamsche Poort af tot aan hectometerpaal 5.75, te ver beteren op de wijze, zooals op de voor uwe leden ter inzage gelegde stukken is aangegeven. Het Rijk stelt evenwel de voorwaarde, dat de gemeente Haarlem kosteloos den benoodigden grond en het te dempen gedeelte van de Amsterdamsche Vaart zal afstaan en bovendien voor hare re kening aan de zuidzijde van den weg. een trottoir en een riool zal aanleggen. De verbetering van het bovenom schreven gedeelte van den weg achten wij van zoo groot belang, dat wij tegen de aanvaarding dier voorwaarden geen bedenkingen hebben. Noordig zal zijn het leggen van riool, ter lengte van pl.m. 550 M. de kosten daarvan ramen wij op ongeveer 6j Het riool zal, als onze voordracht wordt aangenomen, nog dit jaar worden ge legd. Verder zal een tegeltrottoir ter breedte van 3 M., met de noodige kolken, moe ten worden aangelegd. De kosten hier van ramen wij. met gebruikmaking van een deel der reeds aanwezige materialen op ongeveer 5.000. Bij uw besluit van 2 December 1926, No. 17 is reeds een crediet van 4000, toegestaan voor het maken van trottoir, breed 1.50 M., langs de huizenrij aan de Amsterdamsche Vaart, zoodat thans kan worden volstaan met een nieuw crediet van 7.600 in totaal. Ze stellen tenslotte den Raad voor te besluiten de gevraagde medewerking te verleenen en de gevraagde credieten. AAN DEN DOOD ONTSNAPT. Te Nieuwer Amstel heeft zich naar De Courant meldt een ongeval voorgedaan, waarbij een menschenleven als door een wonder voor den dood gespaard is. Een 25-jarige jongeman, woonachtig in Nieuwer-Amstel, reed in volle vaart tegen een neergelaten afsluitboom van den spoorweg-overgang aan de Dorps straat te Amstelveen. Door den schok sloeg de motorrijder over den afsluit boom en kwam met een smak op de rails terecht, juist toen de trein naderde. Als door een wonder scheen de motor rijder echter geen noemenswaardig letsel bekomen te hebben, want hij sprong on middellijk overeind neg voor de trein, die tot cp ongeveer 10 M. af stands ge naderd was. hem kon grijpen. Hij bleek slechts enkele ontvellingen bekomen te hebben. Het motorrijwiel werd zwaar bescha digd. DE TOCHT VAN „DE POSTDUIF". Laatsie étappe volbracht! TE BA'fAVIA AANGEKOMEN. Luit. Koppen seint d.d. 9 October uit Singapore aan het Haagscho Aneta- kantoor: Wij zijn doorgevlogen naar Singapore en hebben de 1600 K.M. afgelegd zonder moeilijkheden te ondervinden. Morgen vertrekken wij naar Muntok en via Pa- lembang naar Batavia. Aneta seint 10 October: Luit. Koppen is te 5.15 uur Indische tijd, by Batavia geland. Ter vergelijking diene, dat Van der Hoop en de zijnen in 20 vliegdagen naar Batavia vloog (127 uur, 16 minuten, gemiddelde snelheid 120.75 KM per uur). Geyssendorffer es. had 13 vliegdagen nooclig (86 uur 27 minuten, gem. snel heid J69.74 KM. per uur). Koppen vloog op 1 October naar So fia (1350 KM.)op 2 October naar Aleppo (TöOO K.M.), op 3 October naar Bushir (1550 KM.). Op 4 October naar Karachi (1)850 K.M.) Woensdag 5 Octo ber moest luit. Koppen die toen voor Akyab was gestart naar Allahabad te- rugkeeren. Donderdag daarop vertrok hy naar Akyab. In Allahabad zakte de machine in den grond. Gevolg: verlaat vertrek. Toch kwam de „Postduif" op 7 October nog te Calcutta aan. Zaterdagavond arriveerden Koppen, El- lermans en Frijns in Bangkok. De rest weten de lezers. Op den tienden vliegdag* bereikten de Hollanders die de derde poging deden om Batavia in recordtijd te bereiken, him doel. Nu de terugreis nog. Als deze met evenveel succes bekroond wordt, heeft het uiteindelijke doel: Een vaste verbinding door de lucht tusschen Holland en Indië, reeds weer aanzienlijk meer kans om verwezenlijkt te worden. Luit. Koppen In de volgorde waarin wij ze ont vingen publiceeren wij hieronder de tele grammen van Zaterdag, Zondag en van daag waarvan het laatste het schitte rende resultaat meldt van Luit. Kop- pen's recordvlucht naar Insulinde. Uit Bangkok wordt d.d. 8 October aan het Haagsche Aneta-kantoor geseind: De Postduif met luitenaüt Koppen. Frijns en Elleman is hier vanavond om 6 uur aangekomen, na een tocht van 1850 K.M. uit Calcutta. Alles wel. Morgen wordt naar Muntok vertrok ken en Maandagvoormiddag hoopt de bemanning Batavia te bereiken. Later werd geseind: Wegens den zwaren regen is afgezien van het halen van Muntok en zal mor gen (Zondag) naar Sengora gevlogen worden. QUAESTIE OVER ERF PACHT. VERGOEDING OVER- EOEKINGSKOSTEN GEVRAAGD De bouwondernemers S. L. Blom en Tj. de Vries deelen in een adres den Raad mede, dat de tegenwoordige eige naars van door hen gebouwde perceelen aan de Leidschevaart vanwege de ge meente aangeschreven zijn tot betaling van een jaar extra erfpacht als overboe- kingskosten van de op hun perceelen rustende erfpacht. Voorts dat toen die perceelen klaar waren zij in den verkoop niet konden slagen tengevolge van den abnormalen slechten toestand waarin de voor deze perceelen loopende weg verkeerde, waardoor eventueele gegadigden niet tot aankoop durfden overgaan en dat de ge meente inschrijving der erfpacht ver langde op een tijdstip, dat om bovenge noemde redenen de perceelen nog niet waren verkocht, zoodat ze noodgedwon gen op naam van hen moesten worden ingeschreven. Vervolgens verklaren zij nog, dat zij uit ervaring weten dat verkoopen van perceelen belast met erfpacht, bij velen bezwaren ontmoet ook al met het oog op het bij verkoop verschuldigde extra jaar erfpacht. Zij konden later slechts slagen in den verkoop van die per :eelen door voor hun rekening te nemen be doelde overboekingskosten, wat, zeggen zij, voor hen een aanmerkelijk verlies be- teekent, dat vermeden had kunnen worden, wanneer de gemeente den weg tijdig in goeden staat had gebracht. Naar aanleiding van een en ander verzoeken zijn den raad hun geheel of gedeeltelijk kwijtschelding te verleenen van de betreffende perceelen verschul digde overboekingskosten van het erf- pachtsrecht. B. en W. stellen den Raad voor te be sluiten op het verzoek afwijzend te be schikken. Niet alleen om formeele rede nen (n.l. dat de betrokken erfpachtsvoor- waarden geen bepaling bevatten met be trekking tot- geheele of gedeeltelijke kwijtschelding van overboekingsbedra gen) maar ook, omdat h.i. de in het adres aangevoerde argumenten, niet ge heel juist zijn. Immers zeggen zy, van een eventueel uit die argumenten af te leiden ongerief, dat bij den bouw van de huizen zou zyn ondervonden kan moeilijk sprake zijn, omdat de gemeente met de bestratings werkzaamheden ter plaatse destijds be gon, toen men aan het afwerken van die huizen toe was. Het minder vlot sla gen in den verkoop van die huizen moet naar de meening van B. en W. dan ook van geheel andere factoren afhankelijk zijn geweest. TUINBOUW EN PLANTKUNDE. De af deeling Haarlem en omstreken van de Kon. Ned. Maatsohappy vcor Tuinbouw en Plantkunde houdt Dins dagavond een ledenvergadering. De agenda vermeldt, onder meer: Causerie van den heer C. H. Geevers, over „Het i wit in rozen". MONTESSORISCHOOL VOOR GEWOON LAGER ONDERWIJS? Thans een proefneming onverantwoord DE MEENING VAN B. EN W. B. en .W. brengen den Raad praead- vifes uit over een adres van A. Mars en 53 anderen, waarbij den Raad wordt verzocht de noodige besluiten te willen nemen, opdat in onze gemeente de kin deren die het voorbereidend onderwijs op de Montessorischool hebben genoten het verdere onderwijs ook met dezelfde leermethode kunnen volgen. Zij doen opmerken, dat inwilliging van dat verzoek be teekent het doorvoe ren van de „Montessorimethode" voor- loopig ook aan één school voor gewoon lager onderwijs. Voorts dat op het ge bied van Montessori lager onderwijs hier te lande zoo goed als geen ervaring bestaat. Wie onderwijs, op deze leest ge schoeid, den kinderen onthoudt, is dus niet, zeggen zij, in gebreke met de ver schaffing van wat proef ondervindelyk als deugelijk, laat staan als beter dan de tot op heden gevolgde methode geble ken is. Inwilliging van het verzoek zou dan ook slechts als proef kunnen ver dedigd worden. Wij echter oordeelen zonder in begin sel afwijzend te staan tegenover proe ven met nieuwe leermethoden, het hui dig tijdstip daartoe ongeschikt. Van de gemeentekas zullen in de naaste toe komst nog belangrijke offers ten bate van het onderwijs worden gevraagd. Zoodra de Hoogere Burgerschool B in het in aanbouw zijnd gebouw zal zijn ondergebracht, meet de verbeterde huis vesting van de school voor buitenge woon lager onderwijs No. 1 ter hand ge- nomn worden. Om geen tyd te verlie zen, is eenigen tijd geleden door ons op dracht gegeven tot de voorbereiding daarvan. Ter noodzakelijke aanvulling van het Openbaar voorbereidend lager onder wijs, zyn twee 6-klass!ge scholen en één 3-klassige school in aanbouw of voorbe reiding. Het openbaar lager onderwijs in Noord Haarlem vereischt reeds thans nevens een nieuw gebouw voor een dubbele school, een 7-klassige hulpschool. Eindelijk wacht Haarlem nog steeds op de buitenschool, die. al- dan niet van overheidswege geëxploiteerd, ongetwij feld aanzienlijke kosten met zich bren gen zal. Wij bepalen ons by vorenstaande op somming tot degene, waaromtrent reeds fcegmsel- of uitvoeringsbesluiten geno men zijn of staan genomen te wor den. doch die opsomming reeds is vol doende. cm aan te tconen. dat een proef neming, als bovenomschreven, in geenen deele verantwoord zou zijn". Na3T aanleiding van het vorenstaande wordt Óen Raad voorgesteld te beslui ten cp het verzoek afwijzend te beschik- 1 ken.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 1