HAARLEM'S DAGBLADMAANDAG 10 OCT. 1927 NIEUWE WEGEN. Doortrekking van den Heemsteedschen Dreef. EEN WEG HAARLEM—HEEMSTEDE—HOOFDDORP— AMSTERDA M EN GOOI. OOK EEN WEG IJMUIDENVELSENSPAARI/JDAM SLOTENAMSTERDAM. Nu de Provincie een uitkeering krijgt van bet Rijkswegenfonös zal in öe ko mende jaren met veel spoed gewerkt ■werden aan de verbetering van bet we gennet in de omgeving van Haarlem. Ter aanvulling van hetgeen wy voor enkele weken daarover mededeelden is nog bet volgende bekend te maken. Er zal aandacht gewijd worden aan bet verkrijgen van betere verbindin gen van Haarlem door den Haariem- merm-eerpoiaer naar Amsterdam en het Gooi. De bestaande weg door den Haar lemmermeerpolder van de Gruquius bij Heemstede naar Hoofddorp en Aals meer wordt verbreed. Op dien weg zal aansluiten een nieuw aan te leggen weg die achter het dorp Heemstede omgaat en aansluit op den Heemsteed schen Dreef. De bestaande brug over de Ringvaart is veel te smal geworden om aan de eiscben van bet verkeer te voldoen. Sr komt dan ook een nieuws, breeds brug. Het is nog niet bekend of voor dezer, nieuwen weg ook gebruik gemaakt zal worden van een gedeelte van den be staarden Meerweg, die onlangs al voor een gedeelte verbreed en verbeterd is. Er moet nog met eigenaars van grond onderhandeld worden en omdat men geheel vrij is hoe de nieuwe weg, precies, sa! Iconen, zal bet van bet sla gen van de onderhandelingen afhan gen. welke gronden gekozen zuTie/a worden. Het staat evenwel vast, dat cie nieuwe weg in elk geval zal aansluiten op den Heemsteedschen Dreef. In verband met de Icopende onder handelingen is dus ook nog niet '.zeker waar precies de nieuwe brug c/y-er de Ringvaart .zal komen. Als deze nieuwe weg gereed is, sluit deze weg naby Hoofddorp a?jxi op een nieuwen verkeersweg, dien t Rijk aan- legt van Amsterdam over Sloten dwars door den Haarlemse .-meerpolder naar Hoofddorp, Vennep erdorp, de Kaag naar Sassenheim, svaar hij aansluit op den Rijksweg Haajj em—Leiden. Bij Aalsmeer vertakt de weg Haar lemHeemstede— HoofddorpAalsmeer zich. Een tak ga-af, naar Bovenkerk en Amstelveen, een. tweede naar Uithoorn, Daardoor wor dea goede verbindingen naar het Go A verkregen. De Spaarn c:c uderweg, de weg die van de Liede dv/a/.-s door den Haarlemmer- meerpolder l'jopt, wordt ook verbreed. Die weg k/fjgt zijtakken naar Amster dam en -A /iy_stelveen en sluit verder ook aan op d e wegen door het Gooi. Bij de Liede zal de Ringvaart over brugd w o ."den, waardoor verbinding ver kregen- wordt n.3t den Rijksweg Haar lem/«rnsterdam. Bovendien sluit die- weg c'iy.n aan op een nieuwen weg die van de Liede naar Spaamdam zal loo- pen J£en deel van den Ouden Weg zal dar er,-oor verbreed worden. Verder be st."jari een verbreeding van den be- sUv .nden weg SpaarncamNoordzeeka- r.aal op het programma, zoodat ook een ivunsluitinig komt op den nieuwen vijksweg langs het Kanaal IJmuiden— VelsenHembrugAmsterdam. Tenslotte staat voor onze omgeving nog op het verlanglijstje een goede ver bindingsweg van Haarlem met den Zee weg BloemendaalZandvoort. Die aan sluiting laat tot heden nog te wenschen over.De verbinding bet den Julianaweg is "nog steeds niet in orde. Indien öe plannen eenmaal zullen zijn uitgevoerd de bedoeling is daarmee spoedig te beginnen dan zal het we gennet rondom Haarlem zeker zeer veel verbeterd zijn. Het worden alle flinke breede wegen voor doorgaand ver keer, die in onderhoud blijven bü de Provincie en het Rijk. --W OVER ZEE IN EEN 12- VOETS MOTORBOOTJE. EEN GEWAAGD AVONTUUR. Men leest en hoort den laatsten tijd herhaaldelijk va;.i meaaschen, die verre zeereizen gaan ondernemen in noiedop- pen, waarin e»n ander zich nauwelijks zou wagen <v> een vijver. Sommige mo derne zeer.-»?den worden tot hun daden gedreven rij-.or zucht naar roem, anderen weer doop sensatie of winstbejag. Zaterdagmiddag lag aan een der stei gers in het buitentoeleidingskanaal na bij dc, oude sluis te IJmuiden eeaa nietig vaartuigje, ongeveer 12 voet lang en on geveer 4 voet breed. Het geheele scheepje V/as met zeildoek overdekt. Bij het stuur warén"'twee openingen gelaten voor de opvarenden, in dit geval de heer Oly en .mejuffrouw Feensm;-., beiden van Am sterdam. Het was uitgerust met een Johnson-buitenboordmotor. In dit note- ciopie zouden ae jongelui naar Londen overstaken, wat ook bleek uit het op schrift op het zeil: „Amsterdam—Lon den v.v. 600 K.M. 330 miles open sea". "Uit welk, opschrift valt af te leiden, dat het ook de bedoeling is. om de te rugreis op dezelfde wijze ;e aanvaarden. De kant zag zwart van nieuwsgierigen, die allen, bekend als zij zijn met de ge varen der Noordzee, spraken van een roekelocze onderneming, maar die toch vol belangstelling bleven kijken. De heer Oly. die in IJmuiden nog een rood-wit blauwe vlag had gekocht, begaf zich het eerst in zijn schip om het reisvaardig te maken. Even later ging ook mejuffrouw Feensma, die ons vertelde, dat het boot je op zee 10 K.M. loopt, aan boord. En even over zes, toen de duisternis begon "te vallen werd de reis aanvaard. Met een halm gangetje stevende het vaartuigje op de Noordzee af, in het kielzog van een vrachtboot van de Mij „Nederland" Spoedig waren de zeevaarders aan het oog der toeschouwers onttrokken. Of ze er in zullen slagen den overkant te bereiken? Het is te hopen van wel. Gelukkig was het weer uitstekend, een kalme zee en goed zicht. Maar de af stand van IJmuiden naar Lowestoft, al waar de heer Oly de Kngelsche kust .hoopt te bereiken is 103 mijl, d.i. bij een vaart van 6 mijl bijna 20 uur varen. En in 20 uur kan er veel veranderen, terwijl ook de reis langs de Hngelschc kust van Lowestoft tot de Theems bij een N. O. cf Oostelijken wind ook lang niet mee zal vallen. „Ik ga liever met de Gelria", merkte een jeugdig IJnundenaar op. Vermoede lijk zullen de meeste toeschouwers van dezelfde gedachten zijn geweest. DE WEG HAARLEM—LEIDEN. Naar wij vernemen zal in hst vroege voorjaar van 1928 door den Rijkswater staat weer voortgegaan worden met- de aspha!beering. Kst voornemen is nu het nog resteerer.de deel van den weg on der Heemstede te asphalteeren. zocdat dan de geheele weg Haarlem—Heemstede BermeL.oek gereed zal zijn. WERKLOOSHEID IN DE HOOFDSTAD. STATIONNAÏR. De waag hoe het staat met de werk loosheid in de hoofdstad, wordt beant woord in het verslag van de gemeente lijke Arbeidsbeurs. Nauwkeurige bestudeering van de cij fers van Ingeschreven werkloczen leidt tot de algemeene corcmwie, dat het aan tal worklcozen in Amsterdam ai gedu rende een paar jaar vrijwel statior.no.; r blijft; het schommelt om een gemiddel de van 12.000, welk getal in de winter maanden oploopt tot maximaal 15.000 a 16.000 en 's zomers daalt tot minimaal 20.000. FIRMA PEEK EN CLOPPENBURG. OPENING DER VERNIEUWDE ZAAK. Zaterdagmiddag te 1 uur gingen de deuren open der vernieuwde zaak van de bekende firma Peek en Cloppenburg in de Groote Houtstraat alhier. Gedurende drie maanden heeft er een schutting voor het gebouw gestaan en het mag be wonderenswaardig heeten dat in dien korten tijd achter die schutting een zoo groote vernieuwing, verruiming en ver fraaiing is tot stand gebracht. .Wat hier in een kwart jaar gewrocht is getuigt van de groote bekwaamheid en den kunstzin van den architect, den heer J. J. van Noppen alhier en van de kennis en voortvarendheid der aanne mers, de fceeren Thunissen en van Sam- beek te Heemstede en van den uitvoer der. den heer H König. Vóór wij verder gaan even een stukje geschiedenis. In 1891 werd de zaak, der Firma Peek en Cloppenburg te Haarlem opgencht en mocht zich spoedig verheugen in zoo veel succes, dac in 1900 het naastgele gen pand, destjjds eigendom van de firma Baten, werd a"H.gekocht en bij de zaak geveegd, wat een aanmerkelijke vergrooüng van den winkel medebracht. In 1916 werd het winkel-interieur ver groot door de ateliers, die in den win kel waren gevestigd, te verplaatsen naar de eerste étage hetgeen weder een ver ruiming van de verkoopruimte bracht. De etalages werden weder geheel ver nieuwd, tenvjjl de expeditie beter werd ingericht. In 1926 werd opnieuw besloten de zaak uit te breiden en geheel naar de eischen te vernieuwen. Het pand Koningstraat 31, dat inmiddels in eigendom aan de firma was gekomen, werd in het plan opgenomen. Hoe dit plan is uitgevoerd is nu. na het wegnemen van de schutting, voor een ieder duidelijk en het is waarlijk geen wonder dat Zaterdag reeds dadelijk ve len bewonderend keken naar de mooie winkelpui m de Groote Houtstraat, uit gevoerd in Noorsch en Saksisch graniet, waarin het teakhout de bronzen ramen en het glas in lood juist genoeg afwis seling brengen. Het geheel spreekt van goeden smaak, en „deege deeglijckheid", terwijl het winkel-karakter in dezen mooien gevel uitstekend is bewaard. Voor reclame-cjfoeleinóen zijn lichtbakken aangebracht; vlaggestokken sieren den bovenbouw en de bij de Haarlemmers zoo bekende, thans geheel gemoderni seerde klok, mocht natuurlijk niet ont breken De veel smallere winkelpui in de Ko ningstraat is uitgevoerd in Beiersch gra.'Alet, eveneens met betimmering van teakhout. Ook in deze pui zijn bronzen ramen aangebracht. Van distinctie en veel zin voor kleur en kleurencombinatie spreken de betim meringen van etalages en winkel: die eerste is uitgevoerd in Cuba mahonie hout, die van den winkel in blank eiken hout met eschdoornpaneelen. Zooals uit het bovenstaande blijkt, Is de zaak tot de Koningstraat doorgetrok ken, Aan deze zijde zijn nu de expedi tie er. de woning van den winkelchef en in het aan den kant van de Groote Houtstraat gelegen gedeelte verder de winkel, vijf paskamers, het kantoor en toiletten. Op de eerste verdieping, waarnaar een gemakkelijke eikenhouten trap op zichzelf een mooi stuk werk leidt, is de maatafdeeling gehuisvest, waarin (be halve natuurlijk de groote voorraad stof fen) een aardige schouw de aandacht trekt. Hier zijn ook twee ruime paska mers. Op de tweede verdieping berinden zich tenslotte de*verkkamers en magazijnen. In tegenwoordigheid van directie, com missarissen en eenige genoodigden werd Zaterdagmorgen 11 uur de nieuwe zaak door den heer Twaalfhoven, administra tief directeur en procuratiehouder der firma Peek en Cloppenburg geopend met warme woorden van lof aan het adres van den architect, dc aannemers, den uitvoerder en den opzichter (den heer van der Weyden). Ook de werklie den hebben groote plichtsbetrachting be toond. De heer Twaalfhoven vergat ook den heer Karei Rohde niet, den vroegeren bedrijfsleider, die 35 jaar zijn beste krachten aan de Haarlemsche zaak heeft gewijd en bij de opening tegenwoordig was. De heer van Noppen dankte met een kort woord voor de tot hem gesproken huldigende woorden en prees de aange name samenwerking met directie, be drijfsleider. aannemer en verdere mede werkers. Vermelden Wij nog dat de N.V. Heringa en Wüthrich de installatie voor de cen trale verwarming leverde en de heer Lo- mans de electrische installaties. De win kelbetimmeringen zijn van de firma Dijst, te Amsterdam;de bronswerken van de firma Bettenhausen te Rotterdam; het gi^s in lood voor de lantaarns is geleverd door de firma Sabelis en De Breuk alhier; het glas in lood voor de winkelpui is van het atelier ,De Vonk" te Heemstede; het verfwerk werd ver zorgd door de N.V. Ripperda, alhier. TWEE PERSONEN GE- DOOD OP DE AMSTERD. VAART. Zie ook de eerste pagina.! z De heer Kuipers deelde ons nog mede dat öe beide slachtoffers zeer waar schijnlijk onder den middelbaren leeftijd waren, maar met zekerheid is dit niet uit te maken, daar de lijken ontzettend verminkt waren. De motor rijder en de duo-rijder werden wel 15 M. ver weggeslingerd. Zij moeten on middellijk dood zijn geweest door den geweldigen schok. Vaz Dias seint draadloos dat hot motorrijwiel werd bestuurd door den heer Th. Damme, terwijl op de duo zat de heer P. A. v. d. Brande, beiden uit Sloterdijk Zij werden beiden door de auto weggeslingerd en toen zij, vreese- lljk vooral aan het hoofd ver minkt, werden opgenomen, waren zij reeds overleden. Beide voertuigen werden niet ernstig beschadigd. Het verhaal van mevrouw Z. Mevrouw Z., te Heemstede, die bij dit ernstig ongeluk door glasscherven aan het gezicht, den hals en een der vingers gewond werd, deelde ons mede dat zij en haar man met den heer en mevrouw D., uit Schoten, Zendagavond per auto naar Amsterdam was gegaan om een familielid te bezoeken. „We waren vannacht ongeveer één uur uit Amsterdam vertrokken", zei me vrouw Z. „De heer D. zat aan het stuur. Het was doodstil op de Amster- damsche vaart. Er hing op sommige plekken een vry dikke mist. Juist om dat het zoo nevelig was, reed de heer D. vlak langs den berm rechts van. den weg met een snelheid Wan hoogstens 25 K.M. Even vóór den overweg van de Haarlemmermeer-spoor zagen wij plot seling een scherp licht van dichtbij recht op ons afkomen. Op hetzelfde o ogenblik hoorden we een luiden knal De heer D., die met gevaar voor ons eigen leven nog getracht had, een bot sing te vermijden, remde dadelijk zóó krachtig, dat onze auto dwars midden op den weg kwam te staan. Die motorrij der moet wel ontzettend snel gereden hebben. Er zaten twee mannen op. De achterste zat waarschijnlijk zoo maar op het achterste spatscherm, want een duozitting was blijkbaar niet aanwezig." „Hebt u na de botsing nog hulpgeroep of gegil gehoord?" vroegen We. „Niets", antwoordde mevrouw Z. „Het bleef doodstil. De heer D. ging dade lijk naar de slachtoffers kijken, maar hij vond hun toestand zóó ernstig, dat hij ons niet naderbij wilde laten komen. Bet was te verschrikkelijk Er waren daar geen menschen op dat oogenbiik. De heer D. liet zijn auto, die ook ernstig beschadigd maar nog wel berijdbaar was, voor het onderzoek van de politie aan den kant van den weg staan. We zijn toen met ons vieren loopend naar den politiepost aan de Amsterdamsche vaart gegaan, waar dadelijk de Ongeval len dienst telefonisch gewaarschuwd werd. Ik zelf werd door een politie-agent verbonden. Gelukkig waren mijn won den niet ernstig, maar u begrijpt, dat ik toch vreeselijk geschrokken ben", aldus eindigde mevrouw Z. i DE AANKOMST DER „POSTDUIF". Aneta seint: Een ander telegram meldt dat voor dat luit. Koppen landde, hij een rond vlucht boven Batavia maakte. Bij, de landing waren talrijke autoriteiten aan wezig. (Onder wie de heer Plesman van de K. L. M.) Er werden 5 kransen aan geboden. Vanavond worden de Hollanders in den „Dierentuin" gehuldigd. VAN DE TRAP GEVALLEN. Zaterdagmorgen speelde de elf-jarige Maria de J., wanende Groendaalsteeg 3 op de binnenplaats van de school aan de Ged. Oude Gracht. Zij viel van een trap en moest door den Ongevallen- dienst geholpen werden. In het St. Elisabethsgasthuis, waarnaar zij over gebracht werd, bleek, dat zij een ern stige hersenschudding gekregen had. Er bestaat geen direct gevaar voor haar leven. RIJWIELDIEFSTAL ln den nacht van Zaterdag op Zon dag ongeveer om twaalf uur liet iemand een fiets onbeheerd staan voor een café in de Dr. Leydsstraat. Toen hij naar buiten kwam was zijn fiets verdwenen. VERKEERSONGELUKKEN Te Haarlem. Half zes Zaterdagmiddag botste een auto die uit de Kruisstraat de Kruis- brug opreed tegen een van de Nieuwe Gracht naderend motorrijwiel. De motor werd ernstig beschadigd en van de auto werd een spatbord vernield. De bestuurder ran de motor kreeg schaaf wonden, zijn dochter werd van de duo af geslingerd, doch niet ernstig ge wond. Te Haarlemmerliede. Zaterdagavond te kwartier vóór 7 uur stonden op de Amsterdamsche Vaart bij de Israëlietische Begraafplaats twee personen aan de goede zijde van den weg hun motorrijwiel te repareeren. Beiden werden aangereden door een groote luxe auto. die uit Amsterdam op weg was naar Den Haag. Eén van hen. de 19-jarige J. N. uit Den Haag werd gewond en door leden van den Onge- vallendienst voorloopig verbonden. Daarna werd hij per auto van den heer Mathot naar het St. Elisabetlis Gast huis te Haarlem vervoerd. Hij had een hersenschudding bekomen; bovendien was zijn linker-onderbeen gebroken en had hij een wond aan het voorhoofd. De ander was niet gewond. De bestuurder van den auto. die zijn lichten getemperd had, zeide dat hij verblind was geworden door de lichten van een uit Haarlem komende auto. Bij informatie aan het St. Elisabetlis Gasthuis vernamen wij dat de toestand van den heer N. hedenmorgen naar om standigheden vrij goed was. VERBETERING TROTTOIRS. Voor verbetering van de trottoirs in het aan de gemeente toegevoegde ge deelte van de gemeente Heemstede, vra gen B. en \V. den Raad een crediet van f 10.444. Hst is de bedoeling deze trot toirs te doen bedekken met een dichte, samenpakkende laag, zooals is geschied met het rijwielpad langs de Dreef, zoo deelen zij den Raad mede. VOOR DEN POLITIE RECHTER. ORDEVERSTORING IN DE RAADSZAAL. VONNIS 14 DAGEN. Vanochtend kwam voor C. O. wien ten laste was gelegd op 21 September opzet telijk de orde in de raadszaal van Haar lem tijdens de raadszitting te hebben verstoord door te roepen „Geef mij ook een koekje. Want ik heb honger." Het blijkt dat verdachte 34 jaar oud is De Politierechter vraagt hem „Heb Je geen beroep?" Op welke vraag verdachte antwoord „Jawel ik ben van beroep hon gerlijder." Het O.M. vraagt verdachte: „ben je niet nachtwaker van beroep". Op deze vraag komt geen antwoord. Verdachte vraagt dan uitstel van be handeling van de zaak. „Ik heb de dag vaarding pas 4 October ontvangen", zegt hij. „Ik had nu geen gelegenheid getuigen décharge te laten dagvaar vaarden." Als getuige wordt gehoord de recher cheur G. H. Weedekind. Deze deelt mede. dat hij naast de tribune stond en dat hij heeft gehoord en gezien dat verdachte tijdens de rede van Mr. Slingenberg de woorden uitte. De rede van den heer Slingenberg had niet meer de aandacht van den Raad. De Burgemeester schors te de raadszitting en verdachte werd van de publieke tribune verwijderd. „Ben je in de raadszitting geweest op 21 September en heb je toen geroepen „Geef mij een koekje, want ik heb hon ger" vroeg de Politierechter verdachte. „Ik was op de tribune," antwoordde verdachte. „Maar die woorden heb ik niet geroepen. Dat deed iemand achter mij, Het is een truc onr mij er bij te hebben. Ik maakte een gebaar alsof ik schreeuwde maar een ander heeft het gedaan. Iemand die achter mij stond. De agent kan niet hebben gezien dat ik het heb gedaan. De getuige hield echter vol dat ver dachte de bedoelde woorden had uitge roepen. De volgende getuige, de rechercheur H. M. Geerts, verklaarde ook dat ver dachte de bewuste woorden had uitge roepen en deed verder een verhaal dat geheel overeenkomt met de mededeelin- gen door den vorigen getuige gedaan. Verdachte: „Get zegt dat hij zag en hoorde dat ik de woorden uitriep.. Maar cr was een menschenmassa wel 40 personen op de tribune. Dan kan men dat niet constateeren. Ik ben niet de dader. Maar de dader staat hier achter op de publieke tribune. Ik ben nu al eens voor 5 maanden en al eens voor drie maanden veroordeeld. Het wordt geprovoceerd. De Politierechter zegt tot verdacb te; „Ais een ander het heeft gedaan, dan had u dat aan de politie moeten zeggen". Verdachte: „Neen, dat behoef ik niet". Het O. M. vordert tegen verdachte 14 dagen gevangenisstraf. Verdachte merkt op: „Het zal het O. M. wel spijten dat het geen twee jaar tegen mij kan eischen. Men wil mij nu veroordcelcn wegens overtre; ding van art. 144. Maar is dat dan een misdaad als iemand honger heeft? Het parool is dat ik den hongerdood moet sterven, of een misdrijf moet plegen of op dc vlucht gaan. Ik sta hier nu onschuldig. Wat aangaat dc uitzetting uit de woning op de Schalk; burgergracht Politierechter: „Dat alles is mij be; kend. Maar het heeft met deze zaak niets tc maken." Verdachte gaat voort: „Ik gaf een bewijs van opvoeding en fatsoen, door als ik honger had en ik had honger, fatsoenlijk om eten te vragen en het niet te nemen." Dc Politierechter: ..Nu weten wij cr genoeg van. Luistert u nu maar eens. Z h.A. veroordeelde dan verdachte tot 14 dagen gevangenisstraf." Als dc Politierechter verdachte zegt. dat hij een termijn van veertien d; gen heeft om in hooger broep tc gaan zegt verdachte, dat hij zeker in hoo; ger hcrocp gaat. Kalm verlaat daarna verdachte dc rechtszaal- WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 10 Ootober medegedeeld door het Kon. Nedè Met. Inst. te De Bildt. Hoogste barometerstand 775.6 m.M. te Hamburg. Laagste barometerstand 754.5 mM. te Vardö. Verwachting: zwakke tot matigen wind utt Oostelijke tot Zuidelijke richtingen, nevelig tot licht bewolkt; droog weer, waarschijnlijk nachtvorst. Weinig verandering in temperatuur. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Maandagmiddag 1 uur 773 m.M. De barometer blijft op hetzelfde punt staan. Stand van gistermiddag 773 m.M. CAREL VAN HUIZEN, Opticien Kleine Houtstraat 13. THERMOMETERSTAND 10 October F. 55 F. 42 F. 53 Hoogste gisteren. Laagste hedennacht Hoogste heden 12 uur BURGERLIJKE STAND HAARLEM 10 October Ondertrouwd: 8 Oct.:C G. G. J. v. Sfceenis en M. J. Kruseman. Bevallen: 7 Oct.: A. Vermeer—Hoge- boom, z., A. M. PrentDroog, d., T. Boer. rigter—Twijnstra, d.. M. Castelijns— Vlaar, d. Overleden: 7 Oct.: J. Ulsamer Bruins ma, 63 j.. Kruisstraat. A. H. H. Cox—Spoorenberg, 72 J„ Krelagestraat, TELEGRAMMEN SCHIP AAN DEN GROND. HOEK VAN HOLLAND, 10 Oct. Het stoomschip „Burgerdijk" van de Holland-Amerika Lijn op weg van New York naar Amsterdam, is hedenochtend tengevolge van den mist nabij de My. „Vianda" te Hoek van Holland aan den grond gevaren. Hedenmiddag bij hoog water zal men trachten het schip vlot te sleepen. EEN DORP DOOR BRAND VERWOEST. PARIJS, 10 Oct. (V.D.) In het dorp Puys St. Amare in de Fransche Alpen heeft Zondag een ernstige brand gewoed, waardoor bijna het geheele dorp in de asch werd gelegd. Van de 85 huizen werden 79 door den brand ver woest. Twee bewoners werden gedood een aantal anderen werd meer of min der ernstig gewond. Door gebrek aan water stonden de bewoners machteloos. AARDBEVINGEN IN CENTRAAL EUROPA. PRAAG, 9 Oct. (Wolffbureau.) Tegen negen uurgisteravond heeft in eenige wijken van Praag een lichte aardbeving plaats gehad, die geen schade heeft aan gericht. Ook in eenige dorpen buiten Praag wordt van een lichte aardbeving gesproken. WEENEN, 9 Oct. (Wolffbureau). aardbeving heeft hier gemiddeld 20 tot 34 seconden aangehouden. Verscheidene toestellen van het seismografisch insti tuut werden volkomen vernield. Ook in de schouwburgen kon men de aardbe ving bemerken. In het Deutsche Volks theater brak een paniek uit. Doordat de acteurs hun spel echter voortzetten, werd het publiek tot kalmte gebracht. Talrijke schoorsteenen zUn ingestort. Ook uit Graz en Brünn komen berich ten binnen over een sterke aardbeving. Het is niet bekend of er ook mer. .ïen- levens te betreuren zijn. In sommige wijken van Weenen liep de bevolking in paniek de straten op. Verschillende malen moest de brandweer optreden om de door de aardbeving aan gerichte verwoestingen op te ruimen. Vreemd geld en cheques (Medegedeeld door de Nation. Bcnltrereen. te Haarlem) Koersen tot hedenmiddag 12 uur 1927 MAANDAG 10 OCT. Biljetten Berlijn-59.35 - Parijs9.75 - Bel ga34 60 - New-York2.47 Londen12.11 Cheques Berlijn59 40 Parijs 9 72 Brussel34.70 ZUrlch48.00 Londen12.13 - Rome13.55 - Madrid43.30 Weenen 3'7.)0 New-York (Cable)2 4) - Kopenhagen..66 70 Oslo65 70 Stockholm67 02^ Praag 7.35 -59 50 - 9 874 -35 00 - 2.51 -12.16 -34 80 -48.15 -12.14^ -13.70 -43 65 -35 27'4 - 2 50 66 874 -65 90 -67.174 - 7 45 445c STAATSLOTERIJ. Trekking van Maandag to October. 5e Klasse i.3e Lijst. Hooge prijzen: 9514 10677 18305 1000. .'Ml 6762 7098 ƒ400. 6672 7509 9455 14754 17311 20028 J 200. 9S 208 1329 1S44 2367 4205 5S41 5965 8755 18026 200S2 100. ƒ70: Prijzen van 204 256 262 267 408 479 570 707 722 748 758 831 1141 1147 1177 1278 1333 1394 1459 1534 1613 1778 1906 1954 2215 2249 2277 2115 2456 2561 2708 2745 3095 3188 32S7 3296 3354 3439 3467 3508 3772 3921 4082 4119 4167 4240 4328 4525 4543 4552 4671 4810 4851 4945 4990 4993 5054 5215 5219 5320 5383 5403 5470 5504 5562 5710 5781 5S3S 5552 6152 6161 6266 6409 6504 6721 6899 6966 7013 7368 7480 7604 7659 7747 7807 7891 8200 8214 8244 8715 8796 8832 8839 8842 8936 9050 9107 9214 9481 9504 9565 9759 97S6 9S41 9884 9982 9993 10027 10165 10183 10220 10255 10308 10310 10428 10460 10515 10544 10649 10699 10719 10768 10807 10874 11057 11311 11402 11437 11670 11717 11771 11773 11932 12213 12268 12274 12313 12361 12385 12705 12737 12780 12792 12923 12999 13155 13167 13180 13273 13480 13485 13524 13597 13672 13922 14100 14310 14334 14386 14486 14545 14556 14693 14769 14878 15031 15129 15180 15197 15220 15287 15318 15410 154SS 15651 15690 15773 15S32 15SS4 15919 15981 16021 16071 16108 16193 16291 16355 16517 16548 16662 16727 16795 16915 17239 17408 17451 17500 17506 17794 17803 17835 17859 17874 17936 17950 18024 1S027 1S049 1S239 18261 18591 18615 18628 18646 18852 18873 1S018 19049 19129 19169 19282 19367 19390 19451 19451 19574 1960S 19612 19625 19670 19689 19694 197S5 19S04 19980 20076 20303 20317 20362 20379 20472 20688 20782 20838 20866 20920 20927 -- NIETEN 139 31 43 54 90 107 135 158 172 229 263 272 304 332 335 346 4 IS 426 443 455 471 611 621 622 643 661 668 709 733 773 788 802 805 809 818 839 842 845 886 917 943 946 953 1016 1092 1093 1094 1116 1134 1137 1164 1195 1219 122S 1231 1233 1296 1311 1336 1377 1385 1391 1399 1542 1548 1589 1701 1717 1735 1748 1782 1788 1796 1843 1873 1692 1905 1915 1955 1996 2025 2031 2042 2084 2093 2108 2137 2140 2157 2218 2265 2272 2290 2291 2292 2306 2321 2331 2338 2360 2379 2437 2454 2495 2499 2616 2618 2619 2622 2639 2646 2649 2659 2667 2675 2679 2682 2775 2789 2790 2799 2802 2859 2S77 3027 3054 3108 3152 3158 3201 3205 3207 3215 3220 3254 3292 3293 3295 3312 3328 3344 3360 3396 3483 3490 3497 3507 3560 3576 3593 3597 3623 3626 3647 3668 3699 3712 3725 3736 3846 3852 3901 3917 3954 3585 3986 4044 4060 4066 4067 4110 4116 4180 4305 4341 4353 44S9 4356 4379 4408 4414 4426 4449 4516 4519 4595 4621 4630 4737 4761 4798 4838 4S55 4891 4900 4906 4909 4916 4920 4922 4535 4958 4963 5001 5002 5024 5030 5038 5078 5099 5135 5184 5190 5192 5195 5196 5201 52S2 5309 5334 5348 5410 5425 5432 5554 5583 5604 5607 5632 5711 5718 5788 5815 5828 5842 5892 5908 5914 5922 5936 5997 6090 6194 6207 6210 6222 6251 6254 6269 6317 6341 6349 6392 6464 6488 6489 6499 6522 6559 6565 6625 6678 6716 6813 6819 6909 6956 6977 6983 6998 7003 7098 7105 7154 7215 7266 7272 7277 7300 7331 7396 7401 7419 743-1 7440 7454 7470 7478 7494 7591 7605 7609 7614 7640 7658 7744 7757 7781 7786 7835 7838 7841 7954 7956 7962 8034 8052 8072 8078 8104 8138 8181 8296 8300 8301 8325 8377 8452 8457 8472 8503 8587 8615 8650 8653 8663 8703 8719 8787 8792 8795 8821 8834 88-37 8873 8908 8926 8928 8935 8990 8991 9041 9042 9043 9054 9096 9098 9165 9107 9177 9188 9236 9245 9276 9290 9300 9330 9359 9418 9482 9515 9566 9578 9595 9603 9607 9627 9634 9660 9678 96S8 9693 9700 9702 9718 974S 9850 9908 9934 10044 10083 10172 10312 10336 10360 10393 10415 10433 10508 10593 10618 10697 10714 10727 10742 10782 10S34 10872 10930 10939 10952 11005 11035 11046 11066 1106S 11073 11211 11351 11449 11514 11545 11547 11560 11580 11684 11713 11792 11798 11S92 11*98 11915 11950 11955 11981 11992 12033 12039 12040 12044 12092 12137 12376 12188 12203 12206 12229 12247 12289 12363 12394 12428 12542 12656 12675 12857 12979 12987 12990 13028 13060 13111 13121 13123 13125 13182 13212 13235 13243 13244 13251 13266 13270 13283 13355 13366 13369 13415 13417 13445 13451 13515 13528 13564 13598 13599 13608 13622 13658 13710 13781 13791 13853 13854 13864 13869 13934 13966 13972 1402-1 14144 14148 14168 14186 14194 14208 14215 14225 14242 14280 14317 14333 14364 14365 14378 14-108 14416 14451 14483 14518 14539 14590 14616 14672 14676 14678 14707 14724 14S21 14856 14922 15039 15054 15054 15081 15095 15157 15196 15362 15407 15427 15442 15486 154S7 15611 15629 15631 15669 15747 15752 15789 15901 15918 15925 16114 16116 16156 16165 16191 16220 16223 16227 16246 16257 16274 16309 16326 16330 16374 16412 16424 16428 16432 16442 16473 16491 16492 16561 16562 16667 16669 1667S 16703 16705 16718 16793 16811 16839 16881 16904 16913 16922 16942 16943 16954 16963 17017 17031 17078 17052 17085 17(092 17120 17140 17163 17203 17267 17282 17393 17395 17466 174S1 17499 17553 17559 17560 17605 17625 17691 17712 17734 17747 17751 17779 17847 17S63 17902 17912 17919 17995 18010 18096 18109 18118 18167 18199 18206 18271 18325 18341 13386 18388 18409 18422 18471 1S479 18505 18538 18539 18563 18577 18597 18626 18643 18660 18686 18713 18843 18850 18891 18920 18953 18970 18990 18994 19028 19046 19070 19105 19175 19228 19245 19266 19327 19342 19417 19428 19441 19459 19523 19526 19607 19623 19636 19646 19652 19664 19665 19676 19693 19709 19728 19741 19794 19852 19869 I9«80 19906 19916 19928 19944 19949 19964 19971 19991 20008 20013 20018 20050 20056 20058 20092 20105 20115 20119 20125 20138 20164 20237 20256 20259 20285 20335 20430 20426 20454 20458 20477 20499 20525 20613 20619 20620 20642 20643 20657 20694, 20715 20729 20896 20976 5e Klasse 12e Lijst: 12530 m.z. 12532; 19170 m.z. met 70. Geboren: WILHELMINA ADRIAN A Dochter van J. A. REMMé en J. P. REMMé—V. AM STEL Gierstraat 76. 6 In plaats van kaarten 15 Heemstede, 8 Oct. 1927 Geboren; WILHELMINA CHRISTINA MARIA Dochter van O. J. BREUKELS en J. P. BREUKELS— VAN ROOYEN. Lombokstraat 4, Heemstede.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 2