Mi AANLEG VAN PRIMAIRE WEGEN DOOR DE PROVINCIE. STADSNIEUWS. FLITSEN 13] ïyHi rf i ff I 11 M 1 I'll r'jjs -• (rjfc i ARR'S IOUTBROOD FEUILLETON Het Huis met den Pijl HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 12 OCT. 1927 Waf er in 1926 gedaan is. BEGONNEN MET DE UITVOERING VAN HET PROVINCIALE WEGENPLAN. BINNEN ENKELE MAANDEN VOORTGANG. „DE BIJENWERELD" LUXOR. IN Ged. Staten hebben den Provincialen Staten doen toekomen een verslag van wat met betrekking tot den aanleg van wegen voor doorgaand verkeer in het af- geloopen jaar is verricht. Het volgende is daaraan ontleend. Om den nauwen doorgang door Spa am- dam en de kom der gemeente Haarlem te vermijden, is voor het zuidelijkste ge deelte van den weg PurmerendStation Koog ZaandijkHaarlem directe aan sluiting aan den Spaarnwouderdwars- weg gezocht. Bij den weg Aalsmeer— Heemstede is de aansluiting aan de ge meente Heemstede eenigszins verlegd, mede in verband met het uitbreidings plan van laatstgenoemde gemeente. Het gedeelte langs het Groote Loopveld in de gemeente Nieuwer-Amstel van den weg HaarlemSchipholAmstelveen— Ouderkerk—Diemeïbrug leent zich moei lijk voor verbreeding. Nabij de bebouw de kom van Amstelveen heeft dit weg gedeelte te veel het karakter van een woonweg. terwijl het bovendien in ver band met ce uitbreiding der springstof fenfabriek bij Ouderkerk zeer bezwaarlijk zou zijn van het Groote Loopveld af aansluiting te vinden bij den doorgaan den verkeersweg, zooals deze aan de oostzijde van den Amstel ontworpen is. Daarom is voor dezen weg bij nader in zien het tracé niet gekozen langs het Groote Loopveld, maar iets noordelijker langs de zuide'yke kade van den Mid delpolder, waar de genoemde bezwaren niet worden ondervonden. In de provinciale plannen ten aan zien van de wegverbe teringen moesten verder nog wijzigingen worden aange bracht in verband met het bij Konink lijk besluit van 4 Juni 1927, vastgestelde Rijkswegenplan in den zin van de We genbelastingwet. Op dat plan komen on der meer voor een weg van Amsterdam door den Haarlemmermeerpólder in de richting Leiden, een weg van Amster dam via Uithoorn naar de provinciale grens en een weg van Amsterdam naar Hoorn, in welke drie richtingen ook een weg was opgenomen in het in uwe ver gadering van 2 December 1925 vastge stelde plan van provinciale wegen. Voorts zijn in het rijksplan nog opge nomen een weg van Hoorn naar Medem- blik en een van Oude Sluis naar Van Ewijcksluis, in verband waarmede de provinciale wegen, die beoogden eene ge lijke verbinding tot stand te brengen, zijn komen te vervallen. In het Rijks wegenplan komt ten slotte nog voor een weg van Amsterdam naar Velsen, in hoofdzaak langs den zuidelijken oever van het te verbreeden Noordzeekanaal; daarmede is aan den wensch ten aan zien van eene verbinding met IJmuiden tegemoet gekomen. Wij willen hierbij niet onvermeld la ten, dat in het ontwerp-Rijkswegenplan, dat ons College in den loop van het vo rige jaar ter kennisneming was toege zonden. ook voorkwam de weg van de Hembrug door de Zaanstreek naar den Rijksweg AlkmaarHaarlem. In het feit, dat die weg uit het definitieve plan is weggelaten, hebben wij aanleiding ge vonden ons andermaal tot den Minister van Waterstaat te wenden met het ver zoek, voor dezen weg, behalve het aan deel int de Rijksweger.belasting, eene extra bijdrage uit 's Rijks kas te mogen ontvangen, zulks in verband met het feit, dat Zijne Excellentie had medege deeld, dat na de totstandkoming van de Wegenbelastingwet subsidie voor aanleg en verbetering van provinciale wegen, voorkomende in het Provinciale wegen plan, niet dan onder zeer bijzondere omstandigheden zou worden verleend en die zeer bijzondere omstandigheden naar onze meening in dit geval onge twijfeld aanwezig zijn. Op dit schrijven is nog geen antwoord van den Minister ingekomen. Voor zoover de wegen in den Haar lemmermeerpolder betreft heeft het overleg met het bestuur van dien polder er toe geleid, dat Hoofdingelanden be sloten hebben de helft van de kosten van aankoop -.-an de terreinen en ge bouwen, die noodig zijn voor de verbree ding van den Spaamwouderdwarsweg en den Kruisweg, voor rekening van den Polder te nemen. In verband met dat besluit zijn inmiddels reeds de eigen dommen langs den Spaamwouderdwars weg tusschen den Sloterweg en Schiphol aangekocht. Door den Minister van Oorlog is ver gunning verleend om eene strook van het vliegveld Schiphol te gebruiken voor wegaanleg, en verder om over een ge deelte van het terrein een hulpweg aan te leggen, die eene betere aansluiting geeft aan den weg op den Ringdijk dan de bestaande weg; deze hulpweg zal ko men te vervallen, zoodra de oprit naar de geprojecteerde brug over de Ring vaart zal worden aangelegd. Terloops zy medegedeeld, dat reeds gebleken is, dat onder zekere voorwaarden de be schikking zal kunnen worden verkregen over het voor den bouw van die brug noodige voormalige fort Schiphol. Nadat aldus de beschikking over de noodige terreinen was verkregen, heeft op 24 Augustus jl. de aanbesteding van het grondwerk en de fundeering van het te verbeteren wegvak plaats gehad. Met het werk is inmiddels aangevangen. Het ligt in de bedoeling dat het werk voor den aanvang van de aanstaande Olym pische spelen gereed is en het dan te vernachten drukke vreemdelingenver keer dus nog zal kunnen profiteeren van de verbeterde verbinding met het vlieg veld. Te zijner tijd zal uwe vergadering een voorstel bereiken omtrent het overne men van den Spaamwouderdwarsweg en den Kruisweg in beheer bij de Provincie. De gemeente Heemstede heeft in den loop van dit jaar eenige perceelen aan gekocht die noodig zijn om de verbin ding tusschen den Kruisweg in den Haar Iemmermeerpolüer en de Heemsteedsche Dreef tot stand te brengen; de Raad van Assendelft stond een crediet toe van 9.500 voor den aankoop van eigendom men, noodig voor het in die gemeente gelegen gedeelte van den weg door de Zaanstreek. Aan het einde van het verslag wordt geconstateerd, dat door den aanleg van den weg nabij Schiphol de uitvoering van het Provinciaal Wegenplan is be gonnen, terwijl de technische en admi nistratieve voorbereidingen overigens zoo ver gevorderd zijn, dat binnen en kele maanden het werk op verschillen de punten .in uitvoering zal kunnen zijn op de volgende trajecten: le Spaam wouderdwarsweg: 2e SchipholOuder kerk. 3e Uitermeer—Luye Gat, 4e Zaan- aammerwegWatertoren bij Assendelft, 5e Hembrug—Koog aan de Zaan. Voorts merken Ged. Staten nog op „Onze verwachting, dat voor de tot standkoming van een provinciaal net van wegen voor doorgaand verkeer de administratieve voorbereiding wel haast het meest tijdroovende zou zijn, wordt door de tot heden opgedane ervaring wel bevestigd". EEN TUINBOUW-WINTER- SCHOOL TE BEVERWIJK? DE RAAD WIL MEDEWERKEN Door het lid van den gemeenteraad, den heer H. Steyn, is aan B. en W. de volgende brief gericht: „Namens den geheelen raad van Be verwijk een verzoek te richten tot onze regeering om van de nieuwe gelden, voor tuin- en landbouwonderwijs be schikbaar gesteld, een gedeelte te wil len bestemmen voor tuinbouw-onder- wijs te Beverwijk, opdat te eeniger tijd tot stichting van een Tuinbouwschool met daaraan verbonden proeftuin, kan worden overgegaan. In beginsel ver- klare de raad zich bereid, voor dit doel een terrein beschikbaar te stellen." In een bijgevoegde, uitvoerige toe» lichting zegt de heer Steyn: „Beverwijk als centrum van een groot tuinbouwdistrict, is de aangewezen plaats voor het vestigen van een. Tuin bouwschool, tusschen de bestaande scho len van Lisse en Alkmaar. Vooral, nu in de laatste jaren de noodzakelijkheid blijkt van het meer in tensiever beoefenen van onzen tuinbouw kan het onderwijs daarbij onschatbare diensten bewijzen. Ook het meer kennis verschaffen omtrent afzetgebieden in buitenland, veilingwezen, economie van het bedrijf, enz. kan voor de bevolking van een complex van gemeenten een belangrijke factor zijn om de welvaart te vermeerderen. EEN MOOI FILMWERK. Een interessante voorstelling woon den wij Dinsdagmiddag by in het Luxor theater. Het begin van een reeks voor stellingen. waartoe de directeur van het theater, de heer B. C. Hartman het initiatief genomen heeft, en die ten doel hebben goede onderwijsfilms te brengen. Reeds vroeger deed de heer Hartman met de film „Tropisch Neder land" een geslaagde poging in die rich ting en nu komt hij met de tweede film „De Bijenwereld". De heele volgen de week zal die voor de schooljeugd ver toond worden. Wij kunnen er trotsch op zijn, dat de interessante film „De Bijenwereld" dóór en dóór Haarlemsch werk is. Onze film fabriek „Polygoon" vervaardigde haar en schiep er een waar kunstwerk mee, zoowel uit photografisch als uit film technisch oogpunt. De ontwerper, regis seur hoofdpersoon en wat niet al meer is de bekende imker de heer J. de Mera uit Santpoort. Zijn bijenstand „Hello- na" is het filmatelier geweest, zijn bijen waren de acteurs, en tenslotte was hij ook de explicateur, Dinsdagmiddag zijn toelichtingen zouden wij niet gaarne gemist hebben, daar de filmtekst, hoe duidelijk oog, toch uiteraard zeer be knopt moest zijn. Voorts komt een buitengewone hulde toe aan den operateur, den heer C. Aafjes, die een moeilijk werk met suc ces ten einde bracht. Him werd dan ook aan het begin der voorstelling, die uitsluitend voor ge- noodigden werd gegeven hulde ge bracht door den heer Hartman. En deze vergat niet, daarbij te noemen den di recteur van „Polygoon" den heer B. Ochse. die natuurlijk ook een zeer be langrijk aandeel in de vervaardiging had. Na deze inleiding konden de bezoe kers zelf oordeelen. De film begint met de legende van de schutsgodin van den bijenteelt: „Hel- lona", een aardig begin dus reeds. In dezelfden onderhoudenden trant is het heele werk ontworpen daardoor heeft het niet alleen natuur-historische maar ook folklorische waarde gekregen. Want kiekjes van oude tradities en gebrui ken der imkers en de grootste bijen- markt ter wereld, die te Veenendaal, met de kostelijke Veluwsche boerentypes en nog vele andere merkwaardige din gen zijn in de film verwerkt. En daar tusschendoor gaat het ver haal van het wondere leven der bijen zijn gang. Wij zien in prachtige fotografische beelden hoe de imker profijt trekt van de kleine werkers, maar ze daarentegen ook met liefde verzorgt. Hoe de bijen honing en stuifmeel aansleepen en hun raten bouwen. Hoe, als de tijd gekomen is, zij gaan „zwermen" en de imker dat belet. Slechts een bezwaar hebben wij tegen de film zij lijkt ons wat eenzij dig, beziet het bijenleven vooral, en bij na uitsluitend van imkerszijde. Niet het natuurlijke leven der bijen wordt in hoofdzaak getoond, niet de strijd tus schen hen onderling, en hun eigenaar dige tradities, maar bijna uitsluitend hoe de imker ze behandelt, hoe hij ho ning wint enz. Daardoor blijft de leek-toeschouwer wat vreemd staan tegenover alles wat de bijen ondernemen. Mischien zou de film te lang, en ook als onderwijsfilm voir de jeugd minder geschikt geworden zijn, indien zoo diep in ware gegaan op het natuur-leven der bijen. Wat wij nu zagen was in elk geval in hooge mate interessant. Aan de hand van een model werden de onderscheidene lichaamsdeelen van de bij getoond. De film is zeer leerzaam en ook aan vroolijke momenten ont breekt het niet, vooral als de angst van leeken voor het stekende insect in beeld gebracht wordt. Wij kunnen een ieder aanraden het werk te gaan zien. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1023 MOEILIJK BESLUIT M- L»- Wanneer je, op het oogenblik dat je juist een „pinantie" moet nemen de derde en laatste waarschuwing hoort, dat je onmid dellijk thuis moet komen. (Nadruk verboden). VEREENIGING „DE TULP" Maandagmiddag vergaderde te Haar lem de vereeniging „De Tulp". Op deze vergadering werd de vraag behandeld of het contract, dat zijn on derteekenaren verplicht om 8 H.L. per 100 Roe opplant 1927 ter vernietiging in te leveren, voortgang zou hebben of niet. Doel van den maatregel was dus be perking van de overproductie. Betreffende het-resultaat der vergade ring deelde de secretaris der vereeni ging „De Tulp", de heer H. J. Voors, ons het volgende mede: Het aantal buitenstaanders werd te groot geacht om de gewenschte regeling tot stand te brengen. Aan de vergadering en de daarop gevolgde stemming nam deel ongeveer de hellt van het aantal Rijnlandsche Roeden met Darwin- Breedes- en Late Tulpen beplant, dat zijn handteekening op het contract had geplaatst. Mededeeiing van de deelne ming was voor deze aanwezigen aanlei ding om hun houding te bepalen. De uitslag van de stemming was dat slechts de helft van het aantal Roeden dat zich verbonden had, bereid was om het contract door te zetten met de daaraan verbonden boycot. De andere helft verklaarde zich onder deze om standigheden tegen voortzetting der ac tie. Aangezien in het contract bepaald is dat een meerderheid van 2/3 noodig is, is hiermede het streven mislukt. In tulpenkweekerskringen is men van oor deel. dat eerst nog ernstiger tijden in de Darwinteelt zullen moeten aanbre ken vóór men de voor regelingen als de bedoelde vereischte meerderheid zal hebben verkregen. FIRMA KLEIN SCHIP HORST EN PHILIPS. HET 25-JARIG BESTAAN. Het zal op 3 November a.s. 25 jaar ge leden zijn dat de heeren H. J. L. Klein Schiphorst en J. F. F. Philips het aan nemersbedrijf der firma Schiphorst en Philips alhier vestigden. Daarvóór wa ren beiden als bouwkundig opzichter werkzaam. De opzichters der firma waren geen Haarlemmers; zij moesten dus door een eerlijke bediening en door het leveren van solded werk tegen niet te hoogen prijs het vertrouwen der burgerij, zien te winnen. En dat is hun volkomen gelukt. De naam der firma Schiphorst en Philips heeft nu een goeden klank, niet alleen te Haarlem maar ver daarbuiten. De firma behoeft niet meer om werk te vragen, het wordt haar aangeboden: sinds 1913 is zij dan ook niet meer aan de publieke markt geweest. En het is bekend, dat een der firmanten de heer Klein Schiphorst, dermate het vertrou wen der burgerij heeft dat hy zitting heeft gekregen in den Gemeenteraad en de Kamer van Koophandel. Dat ook zijn collega's hem zeer waardeeren blijkt wel uit zijn voorzitterschap van de Samen werkende Patroonsvereeniging in de Bouwbedrijven en voor de R.-K. Bouw- patroons-organisatie. Zooals gezegd: de meeste werken wor den thans bij enkele inschrijving aan de firma gegund en zij werkt met vier uitvoerders. Haar eerste werk was het bouwen van het winkelhuis aan den Kruisweg waarin nu de firma Jam in een harer winkels heeft. En als wij de respectabele lijst van werken nagaan die in de afgeloopen kwart eeuw door de firma werden uit- gcvoeid dan vinden wij daaronder: De uitbreiding van de Maria-Stich- ting, de Theresia-school aan den Klei nen Houtweg, de Antoniusschool aan den Zijlsingel, de School voor Kunstnij verheid, de eerste uitbreiding der Union- fabrieken te Haarlem, de uitbreiding der Maria-school in de Koningstraat, de ge bouwen voor de firma Vroom en Drees- mann hier ter stede en te Breda, Alk maar, Leiden. Rotterdam en Amster dam en voor de firma Vroom en Co. te Amsterdam, de uitbreiding der Kerk aan de Amsterdamstraat met bouw van scholen en broederhuis (aan de school is de firma thans bezig). Voor den laat- sten tijd komen daar dan nog bij de R.-K. Montessori-school, het spoedig te verrijzen gebouw voor de „Hema", aan den Kruisweg en het ziekenhuis van de Maria-Stichting te Velsen, dat nu on der handen is. Een werkplaats heeft de firma nooit gehad; zü heeft zich dadelijk op groot werk toegelegd. Wel heeft zij natuurlijk opslagterreinen en pakhuizen. Het is niet de bedoeling den herinne ringsdag op 3 November a.s. officieel te vieren. Wel zullen de families Klein Schiphorst en Philips er een intiem fa miliefeest van maken en des middags ten huize van den heer Klein Schip horst aan den Zijlweg gaarne diegenen ontvangen, die van hun belangstelling in de voor de firma zoo gewichtige gebeurtenis willen doen blijken. ALS DE WINTER KOMT.. OVER HAARDEN EN KACHELS. Verleden jaar schreven wij een schetsje over een veiling in het Notarishuis bij den aanvang van den winter. Er kwamen toen veel kachels en haarden onder den hamer, waarvoor zooveel liefhebberij be stond, dat er bijna winkelprijzen be steed werden. Nu was er Dinsdag ook weer zoo'n vei ling in de Bilderdykstraat, minstens 150 kachels en haarden stonden in de ga lerij op nieuwe eigenaars te wachten om die in den komenden winter te mo gen koesteren. De tegenwoordige eige naars hadden gezien de ervaring van "t vorige jaar, zeker weer op flinke prijzen gerekend. Maar het viel tegen! Wel waren er veel gegadigden; men- schen die men anders zelden op een verkooping ziet. huismoeders en vaders, er nu eens op uitgetrokken om te trach ten een koopje te halen. De kooplust was evenwel niet gelijk aan de belang stelling. Om in beurs term te spreken „de markt was stuk". Er werd slechts traag geboden, de afslager had allo moeite om nog een redelijk prysje te maken. Voor kachels was de minste kooplust, 't Was geen zeldzaamheid dat flinke kachels voor enkele guldens weg gingen. Het moest al een fraaie salon-kachel zijn om het tot een tientje te kunnen bren gen. Petroleum- en gaskachels gingen nóg trager. Verleden jaar hoorden we nog 8 en 9 gulden voor gewone oliekachels bieden die nu voor50 cents gekocht werden. Gaskachels brachten niet veel meer op, enkele goede exemplaren haal den het op tot enkele guldens. Voor haarden was de liefhebberij iets grooter. Maar het haalde toch niet bij verleden jaar. Toen gingen vele haar den tot 50, 70 of 75 gulden, maar nu was het 20. 25, 30 gulden hoogstens. Nu profiteerden dus de koopers, ver» leden jaar waren het de verkoopers. Elk zijn beurt! HAARLEM'S KLEIN A CAPPELLA KOOR. Zondag as. vertrekt Haarlem's Klein a Cappella koor, dir. N. Hoogerwerf naar Utrecht om deel te nemen aan het tour- nooi aldaar dat gegeven wordt door het Utrechtsch gemengd koor .Polyhymnia", by gelegenheid van het 20-jarig bestaan en waarvoor 3 der voornaamste gemeng de koren uit ons land zyn uitgenoodigd. Te 4 uur Zondagamiddag worden de deelnemende vereenigingen het station te Utrecht afgehaald, waar zij door 3 muziekkorpsen in optocht naar het Park Tivoli worden gebracht. Te 4.45 begroeting der zangeressen en zangers en feestrede uit te spreken door: Ant. Averkamp, directeur van de Maat schappij tot bevordering ^er Toonkunst te Utrecht. Te 8 uur: eere-avond voor gemengde koren. Haarlem's Klein a Cappella koor zal zingen: Zonneloop van M. C. v. d. Ro- vaart. Amsterdam en Miserere Mei Deus van Henri van Nieuveivhcven, Breda. Beide componisten zijn uitgenoodigd hun werken te komtn hooien. Er ls in Utrecht groote belangstelling voor dit toumooi. RUBENSsTENTOONSTELLING In Tcyler's museum wordt Zater* dag 15 October een tijdelijke tentoon* stelling gehouden van oude gravures naar beroemde schilderijen van P. P, Rubens (15771640) benevens enkele origineele teekeningen en eenige co* pieirn naar werken van dezen meester. Alles is uit de kunstverzameling van het museum. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 CENTS PER REGEL. ZORGT ER VOOR dat ge weerttand hebt tegen den naderenden winter, voedt U gaed. EET Naar het Engelsch van A. E. W. MASON. 27) Hanand kneep zijn oogen half dicht terwijl hij naar het meisje keek. Was hij teleurgesteld? vroeg Frobisher zich af. Had hij een heel ander antwoord verwacht? Een vlugge beweging van Betty trok zijn aandacht. Hij zag Betty naar hen kijken met zulk een eigen aardige schittering in haar oogen als hij nog nooit gezien had. En toen ging Ann Upcott in haar volle lengte met uitge strekte armen tegen den muur staan. Ze scheen jien toe te roepen: „Steenig mij! Ik wacht". Hanand stak zyn horloge weer in zyn zak. „Mademoiselle, wij zullen den commis saris rustig laten eten. en eerst luisteren naar wat u te vertellen heeft. Maar niet hier Ir. den tuin onder de schaduw van de boomen" Hij nam zyn zakdoek en veegde zijn voorhoofd af. „Ik heb heusch ook last van de warmte. Deze kamer is zoo heet als een oven". Als Jim Frobisher later nog eens de gebeurtenissen van dien ochtend naging was er niets dat hy zich zoo duideiyk herinnerde, zelfs niet het boek over de pijlen, zelfs niet Hanand's levensopvat ting, als Hanand, zooals hy met zyn horloge stond te spelen en aarzelde of hij den commissaris van politie zou op bellen of hem rustig zou laten eten. Er was zooveel, waarvan zij geen van allen toen eenig vermoeden hadden, dat van de juiste volgorde der gebeurtenissen af hing. HOOFDSTUK IX. Het geheim. De tuinstoelen waren al neergezet op een grasveld aan het einde van den tuin in de schaduw van de groote beo- men. Hanand liep er heen. „Hier is het koel en kan niemand ons hooren behalve de vogels", zei hy. en hy schudde de kussens op in een groote rieten fauteuil ten behoeve van Ann Upcott. Het herinnerde Jim Frobisher al weer aan de bezorgdheid van een dokter voor zijn patiënt en weer hinder de hem de vergelijking. Maar hij kreeg nu een anderen kijk op het karakter van dezen eigenaardigen man. Die klei ne attenties en beleefdheden waren geen huichelary. Ze gingen hem volkomen natuuriyk af, maar ze hinderden hem geen oogenblik bij zijn doel. Hy schud de de kussens zoo handig als een ver pleegster, ja, maar een oogenblik later zou hij, als zijn plicht dat eischte, de patient de handboeien aandoen. „Ziezoo!" zei hy. „Nu zit u gemak kelijk, mademoiselle. En als u het goed vindt steek ik een cigaret op". Hy keerde zich om, om Betty, die met Jim achter hem aan den tuin ingeko men was, om toestemming te vragen. „Natuurlijk", antwoordde zy, en ging ook in een stoel zitten. Hanand haalde uit zyn zak een hard blauw pakje sigaretten en stak er een 'op. Toen ging hij op een stoel zitten vlak bij de beide meisjes. Jim Frobisher stond achter Hanand. Het was heerlijk in den tuin. Er bloeiden rozen in over vloed de merel en de lUster zongen over al, en het rook er verrukkelijk. Een eigenaardige omgeving voor de geschie denis die Ann Upcott te vertellen had over haar avontuur en ondervindingen in de stilte van den nacht, juist door het contrast maakte het verhaal nog meer indruk. „Ik ben den zeven-en-twintigsten April niet naar het bal van monsieur de Pouillac geweest" begon ze en Jim schrok, zoodat Hanand zijn hand op stak om hem te beduiden dat hij haar niet in de rede mocht vallen. Hij had er geen oogenblik aan gedacht waar Ann Upcott dien avond geweest zou zijn. Maar voor Hanand was haar veridaring geen verrassing. „Was u ziek?" vroeg hy. „Dat niet", antwoordde Ann. „Maar Betty en ik hebben een soort van ik wil niet zeggen regel maar een af spraak, sedert ik in maison Grenelle woon. wy lieten elkaar volkomen vrij". De meisjes hadden onmiddellijk inge zien dat ze hun vryheid moesten be houden om het meeste plezier van el- kaar's gezelschap te kunnen hebben. Ze hadden elk hun eigen zitkamer. „Ik geloof niet dat Betty ooit in de mijne geweest is, en ik maar een of twee keer in de hare", zei Ann. „wy hadden ieder onze eigen vrienden, wy vielen elkaar niet lastig met vragen over waar we geweest waren en met wien. In één woord, we liepen elkaar niet als hondjes achterna". „Een zeer verstandige afspraak, ma demoiselle". stemde Hanand toe. „Me nig gezin zou er mee gebaat zyn. De fa milie de Pouillac waren dus vrienden van mademoiselle Betty". „Ja. Zoodra Betty weg was", ging Ann voort, „zeide ik tegen Gaston dat hy het licht uit mocht doen en naar bed kon gaan als hy wilde en ik ging naar bo ven naar mü'n eigen zitkamer, die vlak naast myn slaapkamer is. U kunt van hier af de ramen zien. Daar!" Ze zaten met elkaar met hun gezicht naar den achterkant van het huis. Rechts van de hal was een rij ramen met de luiken er voor, en daar vlak bo ven Betty's slaapkamer. Ann wees op den vleugel links van de hal, naar de straat toe. „Ja, ik zie het. Uw kamers zyn dus boven de bibliotheek, mademoiselle", zei Hanand. „Ja. Ik moest nog een brief schryven", vervolgde Ann. en aarzelde plotseling. Ze ontdekte een moeilijkheid in het ver tellen van haar verhaal waaraan ze straks in de bibliotheek niet gedacht had. „Oh!" mompelde ze en nog eens: „Oh!" Ze keek even naar Betty, maar die scheen haar niet te kunnen helpen. Betty zat voorover gebogen met haar ellebogen op haar knieën en keek strak naar het gras aan haar voeten. Haar gedachten schenen er heelemaal niet bij te zyn. „Ja, mademoiselle", moedigde Ha nand haar aan. „Het was een heel belangryke brief", ging Ann voort en ze koos haar woor den zorgvuldig, zooals Betty gisteren ook had gedaan op een bepaald oogenblik van het verhoor ze verborg ook iets, net als Betly gedaan had. „Ik had be loofd dat ik dien brief schryven zou. Maar het adres was beneden in Betty's kamer. Het was het adres van een dok ter" en toen ze dat gezegd had, scheen het alsof de moeilijkheid voorbij was, want ze ging op rustlgen en na tuurlijken toon voort. „U weet wel hoe zoo iets gaat, mon sieur Hanand. Ik had den heelen middag getennist en ik was een beetje moe. Het schryven van dien brief moest met zorg geschieden en het adres was heelemaal beneden. Ik zei dus tegen my zelf dat ik eerst eens zou nadenken hoe ik dien brief moest opstellen". Toen viel Jim Frobisher die zenuw achtig nu eens op zyn eenen, dan weer op zyn anderen voet stond, haar in de rede. .Maar waarover ging die brief en aan welken dokter was hij gericht?" vroeg hy. Hanand keerde zich bijna boos om. „Als 't u blieft!" riep hy uit. „Al die dingen komen vanzelf wel aan het licht, als wij ze met rust laten en ze onthouden. Laat mademoiselle haar vér- haal nu op haar eigen manier vertellen" en hij keek weer naar Ann Upcott. „Juist mademoiselle. U wilde er eens over denken hoe u dien brief zou op stellen". Heel even kwam er een glimlach op het gezicht van het meisje. „Maar eigen lyk was hot een voorwendsel een re den om in mijn luien stoel te gaan zit ten, mijn beenen uit te strekken en hee lemaal niets te doen. U kunt u wel voorstellen wat er toen gebeurde". (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 10