BINNENLAND SCHEEPSBERICHTEN RADIO-PROGRAMMA NIEUWE AVONTUREN VAN SNUFFELGRAAG EN KNAGEUJNTJE. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 13 OCT. 1927 Armbestuur is behandeld, te spreken. De heer Peper is, vervolgt spr., by mij geweest om over de zaak te spreken. Ik heb hem toen niet geantwoord dat liet van mej. van Vliet afhangt of het gezin al dan niet meer steun zou krij gen, maar van het geheele Burgerlijk Armfoesturu. Het gaat niet aan al die zaken die individueel in 't Burgerlijk Armbestuur zijn behandeld in den raad te gaan bespreken. Dan zouden allerlei familie omstandigheden moeten worden bespro ken. Bovendien het Burgerlijk Armbe stuur neemt een zelfstandige beslissing Wat aangaat het geval waarop de heer Peper doelde, dit is behandeld in een vergadering van het Burgerlijk Armbestuur, waar niet alleen een rap port van mej. Van Vliet was, maar waarin tevens een rapport van den Armenraad was. In het licht van beide rapporten is de 2aak bezien. En daarna is een beslissing gevallen. De heer Oversteegen: Wij hooren hier nu één geval. Maar als men de leden van het agitatie-comité in zake de werkloosheid hoort, dan is het in het Burgerlijk Armbestuur een zwijnen stal. De Voorzitter: houdt u binnen de perken van de gematigdheid. De heer Oversteegen: Als ik iets van meening ben dan mag ik daaraan toch wel uiting geven. De Voorzitter: Maar dan zal dat voor mij aanleiding kunnen zijn u het woord te ontnemen. De heer Oversteegen: Het kan zijn dat het Burgerlijk Armbestuur vol doet aan de eischen van de wet. Maar het voldoet niet aan de werkloozen. Het Burgerlijk Armbestuur is een in stelling die misdadig voor die menschen is. Voor de werkloozen deugt die instel ling niet. De heer Joosten is het met den heer Thijssen eens dat men individueele zaken niet in den Raad kan gaan be handelen, wel kan in het algemeen de steunregeling worden besproken. De heer Peper heeft ndett aange toond dat in dit geval op een andere manier is gehandeld dan men de on dersteunden over het algemeen behan delt. Hij had moeten aantoonen dit is de maatstaf die het Burgerlijk Arm bestuur aanlegt en naar dien maatstaf is niet gehandeld. Maar dat heeft hij niet gedaan. In het door hem mede gedeelde kan dus niet worden getre den. Het is aan bedenking onderhevig een bepaald lid aan te halen, Want niet één lid, maar het geheele Burgerlijk Armbestuur ondersteunt het. Bij den heer Peper is het een ziekte. Indien hij kan dan neemt hy gaarne de S. D. A. P. onder het mes. Hy zint er op of hy'de S.D.A.P. een hak kan zetten. Toen de persoon van den heer Over steegen by verrassing in den Raad kwam, dachten velen dat zal wat wor den. Maar spr. dacht: het zal we! los loopen. En de heer Ovecsteegen is mede gevallen. Hier is hy verlegen en buiten den Raad heeft hij een grooten mond. De heer Peper is niet verlegen. Maar hy verkeert nru in een moeilijke positie Hij moet nu tegen den heer Oversteegen gaan opbieden. De heer Overste eg esi: Dat Is kinderachtig. De heer Joosten gaat voort: De heer Peper zegt nu dat mej. Van Vliet dc noodige objectiviteit mist voor haar functie als lid van het Burgerlijk Arm bestuur. Met mej. Van Vliet verkeert hy in oneenigheid over een bepaalde quaestie. Met zyn grooten mond ver langt hy dat zy doet wat hy wil, dat gëbeuren zal. Opmerkelijk is. dat hy aan het einde van zijn brief aan de leden van den Raad schreef dat ais er verandering in den steun wordt aange bracht, hij geen prijs stelt op een ver dere behandeling der motie. Dus dan is mej. Van Vliet wel objectief genoeg om haar functie te vervullen. Dat is zeker een soort van chantage. Spr. meent dat er geen aanleiding is om mej. van Vliet uit te noodigen heen te gaan. Mej. Van Vliet zegt dat de heer Peper het haar wel moeilijk heeft ge maakt om niet over de zaak zelve te spreken. Maar toch ze zal dat niet doen, omdat ze het met den heer Heerkens ThUssen eens is, dat het niet aangaat ieder individueel geval in den Raad te behandelen. Ik heb het ge luk of ongeluk, gaat spr. voort, met den heer Peper in het zelfde kwartier te wonen. Zeven keer heeft hy mij bezocht en mij dan een advies gege ven. Hy zeide my: pas op indien je het niet opvolgt. Maar ondanks dat ik een vrouw ben, zal ik nimmer voor een bedreiging van den heer Peper uit den weg gaan. Ik wacht met een gerust ge weten af wat de Raad over de motie De heer Peper merkt op dat de heer Joosten nu eenmaal zich het recht aanmatigt, alle andere leden van den Raad de wet voor te schrijven. Nu komt hy weder aan met een groot woord en gaat spreken van chantage enz. Spr. houdt verder vol dat de heer Heerkens Thyssen tegen hem zeide: het hangt van mej. Van Vliet af. Alles heeft spr. gedaan om aan de zaak een andere oplossing te geven, maar alles stuitte af op onwil van mej. Van Vliet. De voorzitter stelt nu voor de discussiën te sluiten. Met 20 stemmen tegen en 18 voor wordt dit afgestemd. De heer Joh. Visser dient een voorstel in om te besluiten aan het Bur gerlijk Armbestuur nadere inlichtingen te vragen. De heer Koppen zsgt dat de zaak der armenverzorging een heel moelijk werk is, voor de soc.-dftn. nog moeilij ker dan voor de anderen. Voor den heer Peper is het gemakkelyk een zaak op te lossen. Hy onttrekt zich aan iedere verantwoordeiykheid en aan vaardt niet een taak in eenige commis sie. Naar onze meening, vervolgt spr. doet mej. v. d. Vliet een goed werk in het Burgerlijk Armbestuur. De heer Peper uit steeds dreigemen ten. Hy heeft dat ook eens gedaan te gen den heer J. H. Visser. Maar de heer Visser is toen ook niet voor dat dreige ment op zyde gegaan, Mej. van Vliet heeft dat nu ook niet gedaan. De heer Wolzak zegt, dat wanneer het er om gaat in bepaalde gevallen 'n beslissing te herzien, indien dat noo- dig is, mej. van Vliet daarin niet on der doet voor andere leden en dat er ook gevallen zijn waarin zy met steun gaat, indien dat noodig is, boven de ge wone normen. De werkzaamheden van mej. van Vliet in het Burgeriyk Arm bestuur worden op prijs gesteld. Ten slotte zegt spr., dat de heer Peper had moeten voorstellen het geheele Burger lijk Armbestuur op zyc'e te stellen. Want het Burgeriyk Armbestuur in zyn geheel draagt de verantwoordeiykheid voor gevallen beslissingen. De heer G e r r i t s z sluit zich by de laatste opmerking aan. De heer Peper betoogde dat er vergissingen zijn gepleegd. Maar dat waren allen bewe ringen en meer niet. Hy had moeten bewyzen dat er vergissingen zyn ge pleegd. Het Burgeriyk Armbestuur heeft bepaalde regels in acht te ne men. Mej. van Vliet heeft ook op die regels te letten en zy mag niet een pri vilege voor een bepaalde familie gaan scheppen. Wat nu aangaat het laat ste gedeelte van den brief van den heer Peper aan de leden van den Raad De heer Peper: Dat deed ik in jul lie eigen belang stommerds. Eerroovers van my. Het is by jullie een zwynen- stal. Als de heer Gerritsz voort wil gaan en reeds weder aan het woord is. roept de heer Peper nog: Ik deed het voor jelui naam. Er volgt nog een stortvloed van woorden. De Voorzitter tot den heer Peper: Als u zóó voortgaat, dan zal ik u moeten laten verwijderen. De heer Gerritsz zegt dan nog, dat als de regels van het Burgerlijk Armbestuur niet goed zijn by de begroo ting kan worden getracht daarin ver andering te brengen. En voorts, als iemand interpellabel is, dat nimmer een lid van het Burgeriyk Armbestuur kan zyn, maai dat men dan via B. en W. zich kan wenden tot het Burgerlijk Armbestuur in zyn geheel. Het voorstel van den heer Visser komt in stemming. Het wordt verwor pen. Alleen de drie Chr.-Hist. raads leden stemmen er voor. Daarna zou in stemming komen, de motie van den heer Peper. Ze luidt textueel: De Raad der gemeente Haarlem, gehoord de besprekingen: van oor deel dat zyn lid mej. W. G. van Vliet, door den raad als lid van het Burger iyk Armbestuur benoemd, de onmisbare objectiviteit mist, om laatstgenoemde functie naar behooren te vervullen; noodigt mej W. G. v. Vliet uit, hare functie ter beschikking van den Ge meenteraad te stellen. De heer Slingenberg merkt op, dat de motie nog niet ondersteund is. De Voorzitter meende van wel. Daar geen der leden de motie onder steunt, kan ze niet in stemming ko men. Van den heer Visser waren vragen ingekomen ter zake van het Aspect van de Grootc Markt. in verband met het gevelplan van het gerestaureerde bioscooptheater op de Groote Markt. De heer Reinalda deelt mede wat wy reeds in ons vorig nummer ver meldden en hoe zal worden getracht de leelijke gevel die cr was nog zoo mooi mogelyk te maken. Spr. voegt daaraan toe, hoe gebleken is. hoe moeilyk het is om in groote steden een aspect als dat van de Groote Markt te bewaren. Er zal moeten komen een commissie van deskundigen om in dergeiyke gevallen van advies te dienen. De heer Visser betuigt zyn dank voor wat is gedaan om te komen tot een bevredigende oplossing van deze zaak. Daarna volgde behandeling van vra gen van mevrouw Maarschall K o m i n ter zake van de Bevalling op het politiebureau. waarvan wy mededeeling hebben ge daan. De Voorzitter, die de vragen voorleest geeft daarop tevens een ant- wcord. Op de vraag of het regel is dat voor bewoonsters van woonwagenkam pen niet plaats wordt verleend voor een normale verlossing in het Gasthuis, ant woordt spr. ontkennend. Hy deelt mede, dat sedert medio 1922 verschillende aan vragen inkwamen, die werden ingewil ligd. In dit geval had de aanvrage eerder kunnen ge* hieden. Op de vraag wie onderzoekt of een bevalling al dan niet thuis kan geschie den, antwoordt spr. een zuster van Maatixhappelyk Werk, waarna dan de directeur van den geneeskundigen dienst de beslissing neemt. Zonder een onderzoek wordt nimmer een opneming geweigerd. Spr. zegt verder, dat de man met wien de vrouw samenleefde aan het gebeurde schuld heeft. Aan het gasthuis werd hem een ziekenwagen aangeboden om de vrouw naar den woonwagen te vervoeren, maar hy weigerde. Hy zette de vrouw op een handkar en bracht haar daarna naar het politiebureau. Mevrouw Maarschall Komin zegt, dat in dit geval zeker niet een on derzoek naar den toestand in den. woonwagen is ingesteld. Indien dat was gedaan, dan was zeker tot opneming in het Gasthuis geadviseerd. De man had uitdrukkelijk aan dr. Bouwer gezegd dat de vrouw niet naar den woonwa gen kan gaan. In een woonwagen kan geen bevalling geschieden. De Voorzitter merkt op, dat de man eenvoudig heeft gezegd tegen den dokter in het gasthuis „Het zal hier ge beuren". Spr. is van meening dat in een woonwagen van 4 by 2 1/2 wel een bevalling kan plaats hebben. Toen de man om 3 1/2 uur. aan het gasthuis kwam heeft de dokter, zegt spr. verder, zich trachten in verbinding te stellen met den directeur van den geneeskun digen dienst. Maar het mocht hem niet gelukken dien telefonisch te bereiken. Dr. Maschhaupt was er niet. De dokter stelde zich daarna in verbinding met, Dr. Muller. Aan dezen zeide hy, dat de bevalling wel begonnen was, maar dat er nog tyd in overvloed was. Dr. Muller adviseerde daarop te zeggen dat de man naar den woonwagen met de vrouw moest gaan. De vrouw kon dan daar een vroedvrouw krijgen. Den man werd een ziekenauto aangeboden, om de vrouw te vervoeren, maar hy weigerde dat. Hy zeide: „Dan moet het maar op straat gebeuren". Hy is daarna met de vrouw op de handkar de stad rond gaan ryden. Te kwart over vyven naar mij is gerapporteerd, is hij in het Kenaupark gezien. Daarna is hy naar het politie bureau gegaan, waar de bevalling plaats had. De man heeft alles aan zich zei ven te wijten. Hy had een dag te voren opneming in het Gasthuis kunnen vra gen. Mevrouw Maarschal 1K o m i n is van meening dat een bevalling in een dergeiyken woonwagen niet gaat en dat een groot deel van den Raad zoo prys stelt opv. zedeiykheid. Maar dan kan ook een bevalling niet plaats hebben in een woonwagen, waar kinderen by zUn. De heer Adrian zegt, dat de zaak van den kant van den gemeentelyken geneeskundigen dienst formeel in orde is. De man met wien de vrouw samen leefde heeft een fout begaan. Echter in iedere plaats dient een oord voor da- delyke hulp te zyn. Het Gasthuis is daarvoor de aangewezen plaats. De me dici die in het Gasthuis zyn dienen zelfstandig een beslissing te kunnen ne men en ze moeten niet eerst den ge neeskundigen dienst in spoedeischende gevallen behoeven op «te bellen. De Voorzitter: Dat staat in de instructie. De heer Adrian: Dan had de vrouw ook kunnen worden opgenomen. De heer Gerritsz kan met de rede neering van den heer Adrian mede gaan. Het gaat om het terugwijzen van den man met de vrouw naar den woon wagen. Naar den toestand van dien wagen is geen onderzoek ingesteld. Voor deze bevalling was het Gasthuis de aangewezen plaats. Indien staat in de verordening wat de Voorzitter zeide, dan is de veror dening niet goed toegepast. Uit een mensciikundig oogpunt had anders moe ten worden gehandeld. De Voorzitter blijft van mee ning dat de man alles aan zich zeiven heeft te wijten. De man had alles moe ten mededeelen, ook den toestand van den woonwagen, maar hy deed dat niet. De heer Groenendaal zegt, dat men dan den man inlichtingen had kunnen vragen. Maar dat is niet ge daan. Mevrouw Maarschall Komin drukt ten slotte den wensch uit dat voortaan in dergelijke gevallen anders zal worden gehandeld. De heer Van L i e m t zegt, dat in dertijd is toegezegd, dat de blindenver zorging zou worden ter hand genomen. Hij vraagt hoe het daarmede staat. De heer Bruch antwoordt, dat ad viezen werden ingewonnen. Een voor stel zal den raad denkeiyk tegen de aanstaahde zitting kunnen bereiken. De heer Loerakker vraagt of er uitzicht is dat de noodwoningen aan de Ged. Schalk burgergracht spoedig worden opgeruimd. De heer Reinalda antwoordt, dat noodwoningen niet noodeloos worden gehandhaafd. De Raad nam indertyd het besluit dat alle noodwoningen bin nen 5 jaar moeten verdwynen. Aan bewoners van de Ged. Schalkburger gracht die klaagden over de nood woningen is toegezegd dat getracht zal worden dat die noodwoningen daar ter plaatse zoo spoedig mogelyk zullen verdwijnen Van den heer Klein zijn vragen in gekomen ter zake van een individueel contract van arbeiders by de maat schappij die hier de asfalteeringswerken uitvoert. Spr. meent, dat arbeiders on der deze werken vallen onder een col lectief contract en vraagt dienaangaan de nadere inlichtingen aan B. en W. De voorzitt e r zegt dat de vragen van den heer Klein later zullen worden beantwoord. De heer De Breuk dringt er op [aan, dat do raadsstukken den Raad eerder zullen bereiken. De heer Castricu m had nog iets voor de rondvraag dat hij zal aanhouden tot de volgende zitting. De heer Gerritsz dient mede na- mens den heer Boes een motie in waar bij de raad besluit dat den 26en October de Raad weder zal bijeenkomen te 1.30 uur tot verdere afwerking de;: agenda van h<Men. De voorzitter zegt dat hij die motie niet begrypt. Alles is nu afgehan deld op vragen van den heer Castri- cum na. Geroep: Maar de geheime zitting. De voorzitt e r: Van my zou geen geheime zitting zijn uitgegaan. Spr. wil rekening houden met den wensch geuit in de motie Gerritsz-Boes. Maar het uit- schryven van raadszittingen is iets wat door den voorzitter geschiedt. De heer Slingenb e r g merkt op, dat de raad wel kan besluiten agenda punten aan te houden. Maar de Raad kan niet bepalen datum en uur van een raadszitting. Dat laat de Gemeentewet niet toe. De voorzitt er herhaalt, dat, in dien eenigszins mogelyk. den 26en Oc tober zal worden vergaderd. De raadszitting wordt daarna gesloten. DE MOTOR- EN RIJWIEL- WET TREEDT SPOEDIG IN WERKING. DENKT OM HET INSCHRIJVINGSBEWIJS. Geiyk bekend, treedt de nieuwe Motor en Rywielwet 1 November a.s. in wer king. Ingevolge par. 4 van het daaraan verbonden reglement, moeten op dien datum alle zware vrachtautomobielen en alle aanhangwagens voorzien zijn van een z.g. „Insohryvings-bewys". Dit bewUs is verkrijgbaar aan het Inschryvingsbureau voor Mot-orrytui- gen van den Rykswaterstaat na invul ling van geel-gekleurde aanvraag-for- mulieren, die aan de Bureaux van Po litie en van den RUkswaterrstaat in ge heel Nederland verkrijgbaar zyn. Hierop wordt nogmaals de aandacht gevestigd, aangezien thans blykt, dat circa 80% van de vrachtautobazitters niet op de hoogte zyn van deze eischen van het nieuwe M.- en R.-reglement. GAS VERSTIKKING IN DE RESIDENTIE. TWEE DOOD EN. In het huis Laan van Meerdervoort 8 in den Haag woonde de tandarts dr. G. J. Wychgel. Woensdagmorgen zijn hy en zyn echtgenoote dood op hun slaapkamer te bed gevonden, ter- wyl het geheele huis met gas was ge vuld. In verband met dit tragische voorval meldt men aan de N. R. Crt. het vol gende Vrydagmorgen waren dr. wychgel en zijn vrouw op reis gegaan. Tot het dienstmeisje zeide mevrouw, dat zy maar enkele dagen weg zouden biyven. Maandag moest het meisje weer terug komen; ae overige dagen had zij vry. Toen het dienstmeisje Maandagmorgen aanbelde, kreeg zij geen gehoor en zy dacht daarom dat de heer en mevrouw Wijchgel nog niet thuis waren geko men. zy ging heen en belde den volgenden morgen weer aan. Ook toen ontving zij geen gehoor, zy vond het wel wat vreemd, maar dacht, dat de dokter en zijn vrouw nog een paar daagjes langer v/aren uitgebleven. Toen zij echter Woensdagmorgen weer aanbelde en weer geen gehoor kreeg dacht zy. dat sr wel iets gebeurd kon zyn. Zij waar schuwde daarop de politie. Dadelijk kwa men een inspecteur en eenige recher cheurs. Daar zy door de deur niet bin nen konden komen, zyn zy bij de bu ren aan den achterkant over de schut ting geklommen. zy openden de keukendeur, en een sterke gaslucht kwam hen tegemoet. Het doordringen in het huis ging langzaam. Allereerst bleek, dat in de keuken de gasslang defect was; deze had losgelaten van de kraan aan den muur. De slang wat te wijd en daarby oud, en daar de kraan openstond, was het gas eruit gevloeid. Verder bleek, dat er melk kookt was. Men had toen dit klaar was het kleine kraantje aan het toestel dicht gedraaid, maar niet de groote kraan. Later heeft men kunnen vaststellen, dat de heer en mevrouw Wychgel Zon dagavond zyn thuisgekomen. Zy zyn toen naar de huiskamer gegaan, en mevrouw heeft wat melk gekookt om voor het naar bed gaan nog thee te drinken. De slaapkamer van het echt paar ligt op de tweede verdieping. Het gas, dat uit de keuken stroomde, is steeds hooger in het huis gestegen. De deuren stonden bijna alle open, ook die van de slaapkamer. Toen de politie Woensdagmorgen kwam, stroomde het gas nog steeds door. Door het openschuiven van ramen werd het zoo goed mogelijk verdreven. Een dokter kon slechts den dood der slachtoffers vaststellen. De familie is oogenblikkelijk door de politie van het gebeurde in kennis gesteld. Het echtpaar had geen kinderen; het was vermoedelyk naar Amersfoort ge weest. ONREGELMATIGHEDEN IN GASBEDRIJVEN. TE ZAANDAM GEEN COMMISSIE. Een by den gemeenteraad van Zaan dam ingekomen adres van den Nederl. Fed. Bond van personeel in openbaren dienst, houdende verzoek, een commissie van onderzoek te benoemen in verband met gebleken onregelmatigheden in ver schillende gasbedrijven, heeft in de ver gadering van den gemeenteraad breed voerige discussies uitgelokt. De heer Bosman (comm.) stelde voor, dat een dergelyke commissie zou worden benoemd. Wij weten niet. aldus zeide hij, hoe de toestanden te Zaandam zijn, doch de directie der lichtbedryven wordt ook gpnoemd. Wethouder Kamphuys zeide, dat geen beschuldigingen tegen de directie zyn geuit, doch de discussies een gevolg zyn van een in het partij-orgaan der comm. geplaatst artikel. Als de schrijver hier van iemand met karakter is. komt hy met beschuldigingen voor den dag. Na een gehouden onderzoek is het vorige college van B. en W. lot de cpnclusie gekomen, dat het het volste vertrouwen in de directie der lichtbedrijven kan schenken. De heer Ploover (s.-d.) zeide, met een rrecieraadslid en twee ambtenaren bui ten den raad om een onderzoek te heb ben ingesteld en dat hun van fraude niets is gebleken. Het voorstel van den heer Bosman werd met 12 tegen 8 stemmen verwor pen. HET GAAT WEER BEGINNEN. EEN VLECHTENSNIJDER. By de politie te Rotterdam is aangifte gedaan dat Dinsdagavond in de Kip straat aldaar een onbekend gebleven man een 15-jarig meisje heeft beet ge grepen en een groot stuk van haar vlecht heeft afgeknipt, waarna hij op de vlucht is geslagen. HET MAAS- EN WAAL KANAAL. OPENING NOG DEZE MAAND. Naar gemeldt wordt zal H. M. de Ko ningin omstreeks 27 October het Maas- en Waalkanaal openen. In den middag zal H. M. een bezoek brengen aan Ny- megen. SPREEKLESSEN VOOR TELEFOONPERSONEEL. Het Haagsche Corr. Bureau meldt: Het ligt in het voornemen de proef, welke genomen wordt met het geven van spreeklessen aan telefoonpersoneel te Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage en Utrecht, nog uit te breiden tot eenige kleinere plaatsen. In tegenstelling met de wyze, welke op deze kantoren wordt gevolgd nL rechtstreeksche lessen aan enkele daarvoor het meest geschikt ge achte telefonisten, die op 'haar beurt het overige personeel weder onderrichten zal op de kleinere plaatsen de deskun dige rechtstreeks het geheele telefoon personeel les geven. Het zal van het resultaat dezer proef nemingen afhangen, óf, en in hoeverre, aan het nieuwe instituut uitbreiding zal werden gegeven. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cent* per regel. SPECIALE AANBIEDING: REMINGTON 10 REB. F 135. F 10.— PER MAAND ZIJLSTRAAT 80 TEL. 11161 Alcycne p. 11 Oct 9 u. Finister-e, B *Ayres n. Rotterdam. Algorah, 11 Oct. te Montevideo Rotterdam n. B.*Ayres. Becmsterdijk, 11 Oct. v, Galveston n. Rotterdam. Bennekom, 11 Oct- 14 u. 40 m. 450 mijl van Land's End. Valparaiso naar Amsterdam. Ceylon, 10 Oct. van Java n. Calcutta. Ce?cs. 12 Oct. v. Hamburg naur Amsterdam. Edam, 11 Oct. n-m. v. Bilbao. Rot terdam n. New Orleans. Gorontalo, 10 Oct. v. Java naar Rangoon. Grijpskerk, 11 Oct. v. Mozambique n. Port Amelia. Heemskerk, 10 Oct. te Kaapstad v. Amsterdam. Jagersfontein, 11 Oct. v. Lissabon n. Antwerpen. Jan van Nassau, 11 Oct- 9 u. 26 m. 310 mijl Z.sWest van Valencia, Port Arthur n. Rotterdam. Kennemerland, 11 Oct. 9 u. te Rio Grande Do Sul v. Amsterdam, ver* trekt 13 Oct. n. B.^ Ay res. Kinderdijk, 10 Oct. van Newport News, Vancouver n. Rotterdam. Klipfontein, 11 Oct. v. Port Said n- Genua. Beira n. Rotterdam. Krakatau. 12 Oct. v. Londen, Batavia n. Amsterdam. Karimata, 12 Oct. v. Suez, Amster< dam n. Java. Kilstroom, 11 Oct. v. Hamburg naar Amsterdam- Leerdam, 11 Oct. n.m. v. New Or* leans n. Rotterdam. Madoera, 5 Oct. v. Yokahama. Modjokerto, ll Oct. te Sabang, Rot terdam n. Batavia. Moerdijk, 11 Oct. te Vancouver van Antwerpen. P. C. Hooft, 12 Oct v. Suez. A'dam naar Java. Reggestroom. 10 Oct. v. Freetown n. Havre en A'dam. Stadsdijk, 11 Oct tc Norfolk. New- York n. Java- Singkep, 12 Oct. te Amsterdam van Hamburg. Streefkerk, 11 Oct. te Madras van Rotterdam. Stuyvesant, 8 Oct. v. Barbados naar Trinidad- Tjisandari. 8 Oct. te Sjanghai. Tapanoeli, 11 Oct. te Sabang. Rots terdam n. Batavia. Tosari, 12 Oct. te Rotterdam van Hamburg. Van Rensselaer, ll Oct- te Hamburg v. Bremen. Volendam, 11 Oct. n.m. v. Boulogne, Rotterdam n. New York. Volendam, 12 Oct. 10 u. 30 m. van Southampton, Rotterdam n. New York. Wcsterdijk, 11 Oct. tc Boston van Rotterdam. Zenada, 12 Oct. te Port Said, Am* sterdam n. O. Afrika. VRIJDAG 14 OCTOBER. HILVERSUM, 1060 ML 12 u. Politiebericht. 12.352.Lunchmuziek door het trio K. v. d. Hoek, viool, J. Frank, cello, P. de Gruyter, piano. •>^06.— Gramafoonmuziek. 6—7. Oigelconcer L door den he? Geor ge Robert in de St.-Bavokerk te Haar lem. 7. Mededeelingen van het V.P.R.O.- persbureau. 7.05. V.P.R.O.-cursus: Vrijzinnig Pro- testantsche Levens- en Wereldbeschou wing. Leider: Ds. G. Horreus de Haas (Zwolle). 2e deel: De Strijd tegen dog matisme en Materialisme. 7,45 Politiebericht. 8.108.35 Lezing vanwege het onder- wysfonds voor de binnenvaart door den heer C. A. M. C. van Kasteel, uit Rot terdam: De assurantie en de bevrach ting in de Binnenvaart (De schadever zekering). Daarna concert door het A.NR.O.-orkest oJ.v. Nico Treep. August Leopolder en Otto A. Graef, pia nisten uit München. Vervolgens een populair orkestconcert. 10.30 Nïcuwsbcr. 10.3012.N.O.V. Populair Concert door het N.O.V.-ensemble o.l. van John Beek. DAVENTRY, 1600 M. en LONDEN, 361 M. 11.20 Daventry*kwartet en solisten (bas, viool en piano). 12.50 Orgelconcert. I.202.20 Orkestconcert. 3.20 Lezing: How reading and writing began. 4.05 Concert. 4.10 Schooluitzending. 5.05' Concert. 5.20 Causerie. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.50 Tyds., weerber., nieuws. 7.05 Orkestconcert. 7.20 B. B. C.-muziek-critiek. 7.35 Pianosonates van Haydn. 7.45 Lezing: The art of the cinema. 8.05. Causerie over 't programma. 8.20 Symphonieconcert. Wagnerpro- gramma. Orkest en M. Licette. sopraan. W. Widdop-tenor. (am 9.20 onderbro ken voor nieuwsberichten). 10.35 Berichten. 10.40 Mr. Flotsam en Jetsam, humo risten. 10.5511.20 Irene Scharrer. piano-con cert. II.2012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS". 1750 M. 10:5011.Muziek. 12.502.10 Orkestconcert. 5.055,55 Dansmuziek. 8.5010.50 Gevarieerd programma. Orkest en solisten. LANGENBERG, 469 M.. MUNSTER 242 M. en DORTMUND 283 M. 12.301.50 Orkestconcert. 3.554.20 Kinderuurtje. 4.205 20 Dansmuziek. 7.20 „Madame Butterfly". 10.20—10.50 Dansmuziek- KöNIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. cn 2.207.05 Lezingen en lessen. 7.25 ..Macbeth", van Shakespeare. 9.50 „Fröhliche Zecher", Schubert, bas- Kermbach, orkest. FIAMBURG 395 M. 3.35 Orkestconcert. Bizet, 6.20 Orkestconcert. 9.50 Actueele causerie. Daarna dans* muziek tot 10.10. BRUSSEL, 509 M. 5206.20 Orkestconcert. 6.20: Esperanto. 8.2010.20 „Requiem", Berlioz. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 63 Cis. per regel. 6 ACCUMULATOREN Laad- en reparatie-inrichtinp voor elk fabrikaat. H. N. FISCHER, BAKENESSERGRACHT 9 HAARLEM TELEF. 14097 VOOR DE KINDEREN. Daar cici rrrj ae sporen van de karavaan in het /■and. Ze gaan terug in de richting van den put. Hoessein besluit om óók daarheen te gaan; wel licht kan de vogel Rok liern vertellen waarheen dc booswicht met zijn geroofde schatten is gevlucht. En ja, de vogel Rok wenkt reeds van verre. Hij zit op een der rotsen van de verwoeste put en daarnaast ziet Hoessein vol vreugde zijn ge heele karavaan. Alleen de bcoswicht Hassan is verdwenen. Waar mag hij gebleven zijn?

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 11