DE PARIJSCHE AUTOMOBIEL-SALGN. STADSNIEUWS. FLITSEN PERS-OVERZICHT BURGERLIJKE STAND FEUILLETON Het Huis met den Pijl HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 13 OCT. 1927 Enorme belangstelling. DE INDUSTRIE BEDREIGD? (Van onzen Parijschen correspondent). Het is onnoodig om verontschuldi gingen aan te bieden dat we in de kolommen van een dagblad plaatsruim te vragen voor een beschouwing over den Parijschen Salon. In 1927 is de automobiel niet meer een luxe- doch wel degelijk een ge bruiksvoorwerp en het zijn dus niet al leen meer enkele sportsmen en tech nici die belangstellen in de automobiel en de ontwikkeling, maar wel degelijk de groote menigte. Daarbij nog dit: de Salon is een groot Parijsdh evene ment waaraan ieder deelneemt. En we willen in deze korte beschouwing ook minder technische nieuwtjes opsommen dan eens laten uitkomen van welk een belang deze tentoonstelling is voor Frankrijk, altijd nog aan den spits van de automobiel-bouwende naties. Frankrijk, waar bij elkaar anderhalf millioen inwoners direct betrokken zijn bij deze interessante industrie. Maar we hadden het over technische nieuwtjes. Het Graind Palais heeft nim mer zooveel stands beivat als dit jaar. De catalogus vermeldt maar even twaalf honderd diverse exposanten. Na tuurlijk zijn het niet allemaal auto fabrikanten maar ook vervaardigers van accessoires die de aandacht vroegen van het publiek. Deze stelt dut alles blijk baar zeer op prijs want nimmer ook zagen we een Salon waar het van des morgens vroeg af reeds zoo vol is als op den XXIsten. Over de nieuwtjes, althans die welke we in de geweldige hoeveelheid mochten ontdekken, zijn we maar heel weinig enthousiast. Iemand die een beetje de techniek van een auto kent weet van te voren dat hij geen „nieuwtjes" moet verwachten en wanneer men hem iets sensationeels komt aankondigen dan is hij al op hijn hoede. Het is mogelijk dat een fabri kant een nieuw type in zijn serie op neemt (thans komen bijna alle Fran sche fabrikanten met een 6 of 8 cylin der uit) maar dat rangschikken we niet onder de „nieuwtjes". We zoeken dus naar de sensaties, naar „etwas niemals dagewesen", hopend dat deze nieuwe uitvinding de automobiel zal perfec- tionneeren. En dan zien we dat dat al lemaal rommel is, probeersel om iets anders te maken, maar iets wat theore tisch al niet te verdedigen is en wat practisch nimmer resultaten kan op leveren. Hebt u wel opgemerkt dat die „genieën" nooit weg weten met den motor? Hier is er een: een Claveau 9 P.K. De motor is vastgeschroefd om de achteras. In navolging van Sizaire Berwick en Cettin Desgouttes zijn de vier wielen onafhankelijk. De carros serie verviel geheel en werd vervangen door een stalen bus, forme aéroayna- mïcme. De wielen, zelfs de lampen zijn geheel ingebouwd in deze bus en met dat mon ster moet men „en familie" makkelijk 135 K.M. per uur bereiken, 'n Plezier tochtje! Zooiets vindt, m'en nog op verschei dene andere stands, maar gelukkig zijn er de groote Fransche huizen, zooals Renault, Citroën, Voisin, Delage, Dela- haye, Dion, Rochet Schneider, Rolland Polain, Hispane enz. die de waardige eer ophouden van de Fransche industrie om te concurreeren tegen de groote buitenlandsche huizen, Amerikaansche. Engelsche, Italiaansche, Belgische en Duitsohe. Renault's mono six, nieuw type, als cabriolet en ate oonduite- intérieure, om er maar éón te noe men) lijkt ons een ideaal wagentje, vooral voor een nat klimaat, een wa gentje dat zonder den minsten twijfel een geweldig succes tegemoet gaat. En Citroen heeft toch maar weer met zijn enorme massaproductie keurige nieuwe carrosserieën ontworpen, in zwart en wit, conduite-intérieures. En nagenoeg overal de 6 cylinder. En dit lijkt ons nu juist het zwakke punt van de ten toonstelling en het groote gevaar voor de Fransche exposanten. Men zegt dat het publiek niet anders meer wil dan 6 cylinders. Maar in de geschiedenis van de automobiel hebben we al zoo veel grillen van het pubhek meegemaakt grillen die gewoonlijk maar heel kort duurden, dat we een beetje benauwd zijn of de Fransche constructeurs wel goed doen om aan al die wenschen maar dadelijk tegemoet te komen. Want kan één uwer me de werkelijke voordeelen van een 6 cylinder opnoe men? Het is ndet zuinig, het compli ceert en de voordeelen welke daar tegenover staan zijn miniem. En nu doet zich de Amerikaansche concur rentie op geweldige wijze voelen. De Amerikaan heeft maling aan smaak en meer nog aan grillen. Hij bouwt één type, in serie en kan zoodoende zijn prijzen steeds verminderen. Misschien geeft u er zich geen rekenschap van wat een kosten er aan zijn verbonden om een nieuw type te lanceeren. En om aan de grillen tegemoet te komen bouwt de Fransche constructeur maar en zijn principe is steeds, dat wat hij levert, prima moet zijn en jarenlang gegaran deerd. Is het niet een typeerend iets diat de Fransche automobiel-export hard achteruit is gegaam sedert de franc ge lukkig weer normaal Is geworden, al thans gestabiliseerd is? En dat men in een land als Frankrijk steeds meer Amerikaansche wagens ziet verschijnen? Want goed, iedereen geeft nu wel toe aan de 6 cylinder-rage, maar daaren tegen zien we nog veel te veel wagens en sommige stoere karren zelfs, die nog niet zijn toegerust met iets wat werke lijk waarde heeft en onontbeerlijk is, remmen op de voorwielen. Men klaagt op den Parijschen Salon. Men klaagt over de slappe zaken en over de concurrentie van het buiten land. Onder die omstandigheden was het beter geweest om geen Salon te houden en met alle mogelijke concur-' renten bijeen te trommelen. Want het doel van een Franschen Salon moet handel zijn, waar we ln 1927 niet meer hoeven rekenen op nieuwtjes welke de algemeene ontwikkeling ten goede kunnen komen. De moderne wagen heeft daarvoor te veel de per fectie bereikt en zoo er werkelijk een genie is die iets nieuws vindt, wel dan komt die er ook wel zonder een Salon. Bij de carrosserieën en bij de ac cessoires evenmin iets nieuws wat de moeite van vermelding waard is. Stream-line en Weyman-systeem in on eindig veel beter toepassing dan de heer" Weyman zelf ooit heeft vervaardigd, dat alles is al niet nieuw meer. En ook hier zien we op verscheidene stands hoe een goed principe zoodra het over dreven wordt, slecht kan worden. Stelt u voor een ideaal als een Rolls en een Hispano toegerust met een stream-line carrosserie, zoo, dat de eigenaar zich in kronkels moet slingeren om in zijn wa gen te stappen, dat er maar plaats is voor één passagier en dat de chauffeur zooveel ruimte heeft dat hij wel een gedekt tafeltje naast zich zou kunnen zetten. Maar er zijn ook hier ware juweeltjes, zooals b.v. de diverse car rosserieën van Labourdette, die met echt Franschen smaak en elegance werkt, maar ook nimmer het praotiische en de comfort opoffert aan snobisme. Merk waardig specimen van goeden en mooien carrosserie-bouw vindt men ook bij Lincoln, een torpedo, ontworpen door een in Amerika woonachtigen Neder lander. De Parijsche Salon ls mooi, er gaat niéts van af. Voor hen die een wagen willen kiezen, zoowel als voor hen die er een genoegen in vinden om een serie mooie wagens te zien van diverse kleuren en modellen is er in het Grand Palais een enorme keuze. Van de kleine Ci troentjes tot de machtige Voisin die een snelheid ontwikkelt van 206 K.M. per uur en die in 24 uur 4383 K.M. aflegde. Maar er blijft de vraag: wer den er zaken gedaan? en helpt de XXTe Salon de hard-ploeterende constructeurs uit den nood? Parijs, 10 October. HENRY A. TH. LESTURGEON. „TOONEEL VOORUIT". Bovengenoemde tooneelvereeniging geeft op Zaterdag 15 October a.s. haar eerste uitvoering in dit seizoen in het gebouw „St.-Bavo" in de Smedestraat. Opgevoerd zal worden het blijspel in één bedrijf „De luitenant en zijn oppas ser", of „Soldatenlist". Daarna het kluchtspel in éen bedrijf „De macht der vrouw". Hierna bal, tevens prijsdansen, waar voor beschikbaar zijn gesteld twee lauwertakken en tv o zilveren medail les. De jazzband „The Negroband" zorgt voor de muziek. Artistiek leider is de heer W. J. van Olffen. VOLKSZANG. DE OPENINGSAVOND. De openingsavond van het wintersei zoen van „Volkszang". Het Blauwe Kruis vol zanglustigen. Een frisch en kleurig podium, vol bloemen en met een aardig bont scherm gedecoreerd, waarvoor een schemerlamp staat. Een aardig denk beeld van den heer D. S. Leeflang om deze ten gebruike af te staan! En de bezoekers allen met een takje groen en bloemen op de borst. De heer Sixma, de leider, die er vanavond le venslustiger uitziet dan ooit, met een extra groote decoratie. De heer B. Vink, de trouwe pianobe geleider, die dat reeds zoolang doet en geheel belangeloos, was natuurlijk ook weer op zijn post. De heer Sixma ridhtte zich tot de aanwezigen, en riep hun het „Welkom!" toe. Een teleurstelling: Hij moest mee- deelen, dat een der solisten van den avond mevr. Nieuwenhuizen plotseling verhinderd was. 's Morgens nog had zij het vaste plan om te komen, 's Middags werd zij ongesteld. Moge de operatie, die zij ondergaan moet, goed gelukken, en wij haar spoedig weer in ons mid den zien, aldus de heer Sixma. En daarmee stemden allen van harte in. De duidelijk merkbare teleurstelling over het missen van haar zoo mooie declamatie kon echter alras in blijd schap overgaan, omdat de heer Sixma mej. Nel Goetmakers, de sopraan-soliste verwelkomde. Een hartelijk applaus be groette haar. Als de leider de zangeressen en de en kele zangers, die er waren, heeft doen opstaan klinkt uit volle borst het ..Volks zanglied", gevolgd door „Gelukkig Va derland" van Valerius. Hè. wat klinkt dat! De Volkszangers kunnen het nog, sinds ze van den zomer In Den Hout ge zongen hébben. En de stemming is nog net zoo goed, als op den afscheidsavond in het voorjaar. Mej. Goetmakers besteeg dan het po dium en zong met haar mooie sopraan- stem een tweetal liederen: „Mijn harte gaat er open" van H. C. v. Oort en „Wie gelied" van Willem Andriessen. Nadat het .Heideliedje" een beurt gehad had, vroetj de heer Sixma: ..Wat denkt u van het Stormlied?" Ja, ja klonk het van alle kanten. En allen stonden op om meer kracht bij te zet ten aan het forsohe Stormlied, begeleid door de diepe basaccoorden van den heer Vink. De heer Sixma zelf ging ook een solo nummertje zingen, het „Gebed des Hee- ren" van Pomper. Terecht liet de heer Sixma den heer Vink in het succes dee- len. Onvermoeid werd telkens een nieuw lied gezongen, afwisselend zittend en staand, al naar de aard van den zang het eischte. Mooi klinkt dat, die Hollandsche lie deren. Wij worden in 't dagelijksch le ven er heusch niet mee verwend. Wie zingt er nu een origineel Hollandsch lied op straat of als hij werkt? 't Zijn alles Engelsche en Amerikaansche lif- lafjes, maar degelijke Hollandsche kost is er niet bij. Daarom is het verblijdend, dat een zoo groot aantal stadgenooten de Volks zangavonden bezoekt. Maar het konden, er nog meer zijn. ,Böse menschen haben keine Lieder", en zijn al die wegblijvers dan „böse Menschen"? De aanwezigen waren het zeker niet. Niet alleen viert de zangkunst op een Volkszangavond triomfen, maar ook de gezelligheid. Dank zij vooral den vroo- 1 ijken leider. Mej. Goetmakers zong nog verschei dene mooie liederen, die met warm ap plaus ontvangen werden. Een woord van hulde voor de pianobegeleiding aan den heer Vink. De heer Sixma weet er de stemming in te houden, en maar een heel enkelen keer moest hij zijn volkszangers een ver maning geven. Wie dezen openingsavond bijwoonde komt zeker een volgenden keer weer, komt het heele seizoen en zingt uit volle borst op den afscheidsavond^! zong fhij tot nu toe nooit. WAALSCHE KERK. Wij herinneren aan de hervatting der liturgische diensten in de Waalsche Kerk; De dienst van Zondagavond a.s. zal geleid worden door Ds. F. Oh. Krafft en worden opgeluisterd door de mede werking van mevr. L. EnschedéVos (zang) en den heer W. H. Biele (orgel) en Ed. Biele (violoncel). Het programma bevat werken van Bach, Handel, Schubert, Dubois en LacatelleL VEREENIGING VAN JONGE LIBERALEN. Mr. J. Rutgers uit Amsterdam zal Dinsdag 18 October spreken in hotel „Lion d'Or", over het onderwerp: „De liberale gedachte in onzen tijd". VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1024 DE TAAK Jantje krijgt de bood schap, dat hij niet mag gaan spelen voor hij den tuin heeft aangeharkt begint te harken, onder - tussehen peinzend over de zeer vele dingen, die hij liever zou doen gaat na 5 minuten naar binnen om te vragen of het zoo genoeg is legt aan Keesje Kommer uit, dat hij niet kan ko men voor hij den tuin heeft geharkt - blijft een half uur met Keesje pra ten gaat naar binnen om brengt een kwartier zoek stelt aan moeder voor, beëindigt zijn taak ten- een glas water te vra gen en tevens te neuzen of er geeft koekjes te krijgen zijn met vergeefsche pogin gen om zijn vriendjes over te halen hem te hel pen dat hij nu mag spelen en morgen vroeg opstaat om het af te maken slotte, beseft dat deze hoop bladeren ideaal is voor springoefeningen en heeft tien minuten later alles weer uit elkaar ge trapt. (Nadruk verboden). SPROOKJES. Evenals vorige jaren, komt mevrouw Hopman—Kwast, de bekende paedagoge op muziekgebied, met haar leerlingen sprookjes-opvoeringen geven in den Schouwburg Jansweg. De eerste voorstelling zall gegeven worden op Zondag 16 October met „Sneeuwwitje en de zeven drwergen", sprookje in 4 bedrijven met nieuwe dansen. Gedurende dit seizoen zal élke maand een voorstelling worden gege ven. DOOR INSPANNING UITSPANNING. De vereenriging D. L U. biedit haar leden Zaterdag een cabaret-avond in het Gemeentelijk Concertgebouw aan. Op dien avond zullen hun medewerking varleenen mevr. Ko van den Berg, soubrette, het mannenkwartet Euphonia onder leiding van Nico Hoogerwerff, de cabaretzanger H. Smal en „Professor" Antonini. GEVONDEN DIEREN EN VOOR WERPEN. Terug te bekomen bij: B. Bergman, Rijksstraatweg 91, arm band; C. de Rooij, Eendrachtstraat 12, idem; S. Banning, Van Marumstraat 10, collier; J. Bouman, Gen. Bothastraat 113, dop van carburator; A. J. Veltkamp Nic. Beetsstraat 13, omslagdoek; Ver steeg, Linschotenstraat 30, étui; W. van der Vliet, M. van Heemskerkstraat 77, foto's ;C. van Roon, Leidschestraat 73, glassnijder; C. van Dam, Amsterdam- straat 56, glacé heerenhandschoen; H. Bellegert, Colensostraat 50, hondenbelas- tingpenning; M. v. d. Werve, van Os- tadestraat 2, kinderhandschoen; M. Schakel, Kruisweg 4, poes; Glerum, Oost Zaanenlaan 21, poes, Kennel „Fauna" A. Meijer, Groote Houtstraat 13, damesparapluie; M. Hirs, Hodson- straat 1, rijwielbelastingmerk in étui; R. Wilkes, Oranjeboomstraat 167, idem; F. Peldringa, Spoeringerweg 57, Vijfhuizen, idem; T. Mariens, Rijnegomlaan b 12, Aerderihoufc, idem; G. van Slooten, Spie gelstraat 8, idem in étui; W. J. Kos ter, Bisschop Ottostraat 17. ring; C. van Dam, Amsterdamstraat 56„ rozenkrans; H. Kooten, Colensostraat 46, rywielbel.- merk in étui; M. Wetter, Verspronck- weg 73„ kinderschoentje; J. B. Schrein- ders, Harmenjansweg 82, idem; H. Scheerling, Bantamstraat 34, kinder schoentje; A. van Deursen, Esschilder- straat 3 9rood, idem; Leauteaud, Colen sostraat 60, steigertouw; J. Drogtrop, Begijnhof 2, damestaschjes. Langerak, Raamsteeg 19d R.-K. Cate chismus; C. Willekes, Oranjeboomstraat 167, colllier en kettinkje; J. Spanjaard. Leeuwerikstraat 14, herdershond, K. Lahaise, Hoogewoerdstraab 23, dames armibandlhorloge; Politiebureau, Smede straat, bruin glacé handschoen; L. Roe land, v. O. de Bruynstraat 157, zwart konijn; De Jong. Oostvest, woonschip, grijs poesje, Kennel Fauna; Politiebu reau, Smedestraat, zwart poesje, idem; Bosman, Iepenlaan 1, Bloemendaal. zw. witte poes, idem; Brugwachter, Melk- brug, kinderxnanteltjeW. de Nijs, Spie gelstraat 21 r., rijwielbelastingmerk; Th. Visser, Brederodestraat 2, idem; Boeree. Ripperdapark 27, idem; J. Konings, Roosveldstraat 3, rozenkrans; Ekster, Hofdijkplein 4, slinger en sleutel van een klok; J. ten Bcsch, KI. Heiligland 71 r., tasch met inhoud; J. Houweling Saen- recamstraat 32, idem; J. de Ruiter, Kloosterstraat 67 zk., actetascli; Brug wachter, Melkbrug, dameszak met in houd HANDELSPOLITIEK EN DEMOCRATIE. KAMERONTBINDING? -Onder deze opschriften behelst De T ij d onderstaand entrefilet: De Regeering heeft aangekondigd, dat zij zich voorbereidt om op het stuk der handelspolitiek eenige activiteit aan den dag te leggen. Heel hard zal het wel niet gaan. Als men nog voorbereiding noodig heeft om uit den staat der werkloosheid tot eenige actie te kunnen overgaan, blijkt hieruit wel, dat van groote geest drift voor het wachtende werk geen sprake is. Intusschen hebben de Vrijzinnig-De mocraten zelfs tegen de voorbereiding tot activiteit bezwaar. Zelfs principieel bezwaar, al is het niet zonder meer dui delijk, wat dit bij uitstek practische vraagstuk met „vrijzinnigheid" of met „democratie" te maken heeft. Wat er ook van zij, het weekblad van den Vrijzinnig-Democratischen Bond komt met het volgende „argument": Minister De Geer schijnt nu van plan het vecht-tarief in te voeren. Bij de stembus van 1925 ls daarover geen enkel woord gesproken. Bovendien steunt het ministerie-De Geer op een meerderheid van partijen, die voorstanders zijn van een vecht-tarief. Nog minder dan Colijn het vóór 1925 had, heeft De Geer moreel het recht onze nationale handelspolitiek te wijzigen, voor het volk gelegenheid heeft gehad, zich daarover bij de stem bus uit te spreken. En daarom dient nu reeds gezegd, dat de politieke eerlijkheid eischt, dat even- tuéelë voorstellen tot herziening van het tarief van invoerrechten, als volgens de jongste Troonrede worden ..voorbereid", eerst na de Kamerverkiezing van 1929 in behandeling komen". Moet men hieruit lezen, dat. Indien de Regeering reeds vrij spoedig haar plan-in-voorbereiding zou doorzetten, mr. Marohant c.s. op ontbinding van de Kamer zullen aandringen, om het land uitspraak te laten doen? EEN FERDINAND BOL VOOR HET MAURITSHUIS. De correspondent van de Tel. te Berlijn meldt: Het Mauri tehuis te 's Gravenhage heeft uit het bezit van de verzameling Paul Bottenwieser een levensgroot por tret van Ferdinand Bol, voorstellende een jong edelman, verworven. Het doek dateert uit het jaar 1652. STAATSRAAD MR. KOOLEN NAAR INDIë. Naar het „Hsg." verneemt, zal mr. dr. D. A. P. N. Kooien, lid van den Raad van State, zich den 5en November in schepen voor Nederlandsch-Indië, waar hij vijf maanden denkt te zullen ver blijven. HET INTERPELLATIERECHT DER STATEN. Provincale Staten van Gelderland hebben met 29 stemmen tegen en 27 stemmen vóór verworpen de motie van het lid der Staten Van Trigt om aan de Tweede Kamer te verzoeken het interpellatic-echt der Staten te handhaven bij de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging der Provins ciale Wet. NED. BACHVEREENIGÏNG De Ned. Bachvereeniging geeft op Maandag 24 October haar eerste uitvoe ring onder leiding van den nieuwen di rigent Evert Cornelia in de Naarder kerk. Uitgevoerd worden het Motet van Bach „Jesu, meine Freuüe" en Weck- mann's Cantate „Wenn der Hen*". Als solisten werken mede de heeren L. de Wolf (orgel) en Ch. van Isterdael (viola da gamba). HEEMSTEDE Ondertrouwd: Jhr. A. J. C. v. Such te len v. d. Haare en C. W. Bonger. Jhr. P. H Biekef en Jkvr. S. W. P. v. Lennep P. Brouwer en J. H. Kooyman, W. C. J. Stam. Getrouwd: S. Oppenkamp en E. M. Mohrmann. Bevallen: C. L. A. Medenblik—de Ridder, z„ J. P. Breukelsv. Rooijen, d., S. G. SevenhuysenKuipers, d. Overleden: A. de Greef, F. Brouwer, C. M. de Rooij, D. de Graaf, T. v. d. Wal VELSEN. Bevallen: M. M. Webervan Roon d„ H. K. Hariaar—van Zonderen d.. H. A. Verkerk—Werner z„ P. Verdikt— Bruinsma z„ T. RumpingSchave- maker da, A. M. ToonenKersten z., J. Tekamp—Rozemeijer z., S. W. Koek—de Ruiter z„ J. KiewietWesterkamp d. Naar het Engelsch van A. E. W. MASON. 28) Hanand glimlachte en knikte. „U viel vast in slaap. Jonge menschen, die gezond en vermoeid zijn worden niet door hun geweien uit den slaap gehou wen", zei hy. „Neen, maar ze worden er wel mee wakker", antwoordde Ann, „en dan plaagt hun geweten hen vreeselijk. Ik 'verd rillerig wakker zooals dat gaat met menschen die in een stoel geslapen heb ben. Ik had een dun jurkje aan van lichtblauwe tulle een héél dim jurkje! Ja, ik was koud geworden en mijn ge weten zeide: „O jij luilak! En waar is nu die brief?" „Ik stond onmiddellijk op en het vol gende oogenblik stond ik buiten de kamer op het portaal, nog half versuft van slaap. Ik deed de deur achter mij dicht. Het was puur toeval dat ik dit deed- Gp de trap en beneden in de hal waren alle lichten uit. De gordijnen waren dicht. Er was dien avond geen maan. Het was zóó donker dat ik zelfs mijn hand niet kon zien als ik hem vlak voor mijn gezicht hield". Hanand liet het overschot van zijn sigaret op het gras vallen. Betty staarde Ann met open mond aan. De zonnige tuin, de rozen en de zingende vogels waren allemaal voor hen verdwenen. Ze stonden met Ann Upcott op de trap in het pikdonker. Haar afwisselend bleeke en roode wangen, de uitdrukking van hoar oogen en haar zenuwachtige op winding dwongen hen haar te volgen. „Ja, mademoiselle", zei Hanand kalm. „Ik trok er me niets van aan dat het donker was", ging ze voort, verbaasd over haar eigen kalmte, nu ze wist wat er dien avond nog meer gebeurd was. „Nu ben ik bang. Toen was ik het niet", en Jim herinnerde zich hoe ze den vorigen avond in den tuin telkens naar een andere donkere plek keek als of ze verwachtte dat ze iemand zien zou. Ze was nu wel degelijk bang! Ze klemde haar handen vast om de arm leuningen van haar stoel en haar lippen trilden. .Ik kende elke trede van de trappen. Ik had mijn hand op de leuning. Ik hoorde geen geluid. Het kwam geen oogenblik bij mij op dat er behalve ik nog iemand wakker kon zijn. Ik stak zelfs het licht in de hal niet aan toen ik onder aan de trap was gekomen. Ik wist d'at er een knopje was vlak om den hoek van de deur in Betty's kamer, en dat was genoeg. En ik wou ook nie mand wakker maken. Onder aan de trap maakte ik rechtsomkeert net als een soldaat. Vlak tegenover mij in de hal was de deur van Betty's kamer. Ik liep de hal door met mijn handen voor mij uit" en plotseling stak Bettty allebei haar handen vooruit, alsof zij zelf bezig was de hal over te steken. „Ja, dat zou men wel moeten doen", zei ze langzaam. „In het donker en dan in die groote hal ja!" cn zc glim lachte toen ze zag dat Hanand haar aandachtig gadesloeg. „Denkt u ook niet, monsieur Hanand?" „Ongetwijfeld", zei hij. „Maar laten we mademoiselle niet in de rede vallen". „Ik raakte den muur tenslotte aan precies op den hoek van de hal en de gang". „De gang waar aan den eenen kant ramen zijn. die op de binnenplaats uit zien, en aan den anderen kant de den- ren van de ontvangkamers?" vroeg Ha nand. „Ja". „Waren de gordijnen voor al die ramen ook dicht, mademoiselle?" „Ja. Er was nergens een sprankje licht. Ik liep tastend langs den muur aan mijn rechterhand in de hal na- turulijk, niet in de gang totdat mijn handen van den muur afgleden en niets aanraakten. Ik was nu bij de deur. Ik vond de deurknop, draaide hem om en ging de kamer binnen.-De schakelaar voor het electrisch licht zat vlak bij mijn linkerhand op den muur. Ik draaide het knopje om. Ik geloof dat ik nog half sliep toen ik het licht aanstak in de schatkamer, zooals wij hem noemen. Maar het volgende oogen blik was ik blaar wakker ik ben nog nooit zoo klaar' wakker geweest. Ik had nog nauwelijks het knopje losge laten, nadat ik het licht had aange draaid, of ik begon het licht al weer uit te draaien. Maar dezen keer be woog ik het knopje zeer vooi-zichtig, om zoo min mogelijk geluid te maken. Er was maar een kort oogenblikje tusschen die twee bewegingen van mijn hand en ik had net tijd om de klok te zien, die bovenop de ingelegde kast stond, in het midden van den muur recht tegenover mij toen stond ik weer in donker, maar doodstil en ik hield mün adrem in een beetje angstig ja, onge twijfeld een beetje angstig, maar meer verbaasd dan angstig. Want in den an deren muur, vlak by het raam, daar en Ann wees op het tweede me* luiken gesleten raam ..stend de deur. die sedert den dood van Simon Harlowe altüd op slot geweest was, open en er brandde licht achter". Betty Harlowe gaf een gilletje. „Die deur?" riep ze uit, en ze was nu werkelijk geschrokken. „Stond die open? Hoe kan dat?" Hanand schoof op zijn stoel heen en weer en vroeg toen: „Aan welken kant van de deur zat de sleutel, mademoiselle?" „In madame's kamer als de sleutel in het slot zat". „O dus u weet niet meer of dat het geval was?' „Neen", zei Betty. „Ann en ik liepen natuurlijk madame's slaapkamer in en uit als ze ziek was, maar er was een kleedkamer tusschen de slaapkamer en de verbindingsdeur naar mijn kamer, dus het zou ons niet eens opgevallen zijn". „Naiurulijk niet", stemde Hanand toe. „Dat was dus de kleedkamer waar de verpleegster had kunnen slapen en waar zij ook inderdaad sliep als Madame een aanval had. Herinnert u zich nog of die tussehendeur den volgenden morgen nog open of dicht was?" Bettv fronste haar wenkbrauwen, dacht na en schrdde het hoofd. „Ik herinner het mij niet. Wij waren allemaal erg geschrokken. Er was zoo veel te deen. Ik heb er niet op gelet". „Och neen waarom zoudt u dat ook doen?" zei Hanand. Toen wendde hij zich weer tot Ann. j,Voor u verder gaat met dit wonder lijke verhaal, moet u mij eerst eens iets vertellen, mademoiselle! Was het licht, dat u door de open deur zag. een licht- in de kleedkamer of in de kamer achter de kleedkamer, dus in de slaapkamer van madame Harlowe?" „In madame's kamer geloof ik", ant woordde Ann kalm. „Anders zou het in de schatkamer lichter geweest moeten zijn. De schatkamer is wel groot, maar waar ik stond was het heelemaal donker. Het was alleen licht in de deuropening en een smalle streep over het karpet en het scheen ook op den draagstoel tegenover de deur". „O, is er een draagstoel in dat mu seum?" zei Hanand belangstellend. .,Dat lijkt me interessant. Dus, madenrrse'.le, het licht kwam uit de verste kamer?" .Het licht en en de stemmen", zei Ann niet bevende stem. ..De stemmen!" riep Hanand uit. Hij zat rechtop in zijn stoel, terwiil Bett.v Harlowe zoo bleek als een doek werd. „Stemmen? Wat zegt u daar? Herkende u die stemmen?" „Eén er van die van made Ik kon er mij niet in vergissen. Ze klonk een oogenblik luid en heftig. Tier. ver anderde her geluid in gemcut-,.-] on ge kreun. De andere stem beerde ik maar ééns een paar woorden zeggen, héél dui delijk. Maar fluisterend. En ik hoor de ook bewegen". (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 13