BEURSKRONIEK STADSNIEUWS. FLITSEN FEUILLETON liet Huis met den Pij! HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 15 OCT. 1927 De emissiestroom en onze wisselkoersen. Een belangwekkend oordeel. De scheepsbouw neemt toe. De Amsterdamsche Beurs. Amsterdam. 13 October. De maand September gaf op emis- Siegebied wederom een aanzienlijke toe neming te zien. want er werd niet min der dan ca. 60 millioen gulden (con versies natuurlijk buiten beschouwing gelaten, aangezien deze geen opneming van nieuw kapitaal zijn) op onze markt ondergebracht, vrijwel gelijk verdeeld over binnen- en buitenlandsche uitgif ten. Vorige maand beliep dit cijfer (d.L Aug. 1927) ongeveer 40 millioen. De eenige verandering die er waar te nemen viel. waren de reeds eerder vermelde minder gunstige resultaten van verschil lende uitgiften. De oorzaak moet, naar het schijnt gezocht worden in het feit, dat het buitenlandsche kapitaal, dat in belangrijke mate aan emissies op onze markt deelnam (die immers voor het meerendeel uit obligatieleningen bestonden) zich door de minder gun stige leenïngsvcorwaarden (dalende rentevoet voor verschillende emissies) van dit soort belegging afkeerig begon te toonen en meer belangstelling voor de aandeelenmarkt aan den dag begon te leggen Juist op dit feit van de deelneming van buitenlandsch kapitaal werd dezer dagen door Mr. Vissering, president van de Nederlandsche Bank de aandacht gevestigd, toen hij in „In en Uitvoer" er zijn verbazing over uit sprak, dat er tot dusver zoo'n buiten gewoon sterke toeneming der buiten landsche emissies heeft kunnen plaats vinden zonder ook slechts een oogen- blik den guldenkoers te schaden en dat niemand daar eigenlijk aandacht aan heeft geschonken. Wan:, zoo redeneerde mr. V.. was. theoretisch gesproken, plot seling ons invoersaldo van de handels balans van 700 mi'.iioen gulden op 1 milliard gestegen, dan zou er lang en breed over gesproken zijn en als de wisselkoersen niet erdoor beïnvloed zouden zijn geworden, zou men er zich algemeen over hebben verwonderd. Nu nam de invoer van buitenlandsche ef fecten zeer sterk toe, terwijl ce wissel koersen er niet docr beïnvloed werden, en nu wordt er door niemand ever ge kikt. Mr. V. schrijft dan de ccrzaak van dit, overigens heugelijke feit, toe aan drie factoren: Een groot deel van de buitenlandsche leeningen werd ge bruikt voor aflossing van schulden in Nederland, de inschrijvingen op eenige buitenlandsche leeningen waren voor een groot deel afkomstig van buiten landsche inschrijvers die hun vlottende middelen in guldenfondsen hadden be legd. en de ruime toevloeiing van over schotten uit Nederl. Indië hebben in het afgeloopen jaar den koers van den Nederlandschen gulden belangrijk ge steund. Dit zijn drie toevallige factoren, die toevallig tegelijk optraden. De kans daarop in de toekomst lijkt volgens mr. V. onzeker. Zouden dus de buitenland sche emissies door blijven strccanen als tot nog toe. dan zou onze wisselkoers er door kunnen gaan lijden. Inderdaad. Doch gezien de minder gunstige ontvangst van verschillende buitenlandsche emissies. is de veronder stelling niet te gever Ti, dat de al te groote belangstelling van het buiten land voor onze markt wat zal bedaren. Een soort wisselwerking dus. Inmiddels werd nog aangekondigd, de uitgifte van f 200.000 nieuwe aan- deelen Mij. Stadhouderslaan tegen 210%. terwijl een tranche van de nieuwe Brazilïaansche leening van 8 3 4 mil üoen (61/2%) in Londen. Zwitserland, Nederland en Zweden zal worden uït- De 41/2% leening Amsterdam van f 10 millioen werd geplaatst, de even eens 4 1/2% leenir.g Tilburg werd sterk over reekend. Ten deele als een bewijs voor de toe neming van het internationale handels verkeer. kan de stijging van de in aan bouw zijnde scheepstonnage gelden. De statistieken voor het derde kwartaal toonen aan. dat de in aanbouw zijnde tonnage het hoogste punt sedert Sept. 1922 bereikte. Daarbij staat Engeland aan de spits, als tweede gevolgd door Duitschland. Het schijnt, dat de voortdurend stij gende beweging ter beurze deze week tot staan is gekomen. Terwijl de beurs vorige week nog in vaste houding gesloten was. was de opening in de nieuwe week gedecideerd flauw Er deden zich winstnemingen voor en som mige van de favorieten hadden het hard te verantwoorden en mcesten menige veer laten. De har.dcl was verder een flink stuk ingekrompen. In de bank- afdeeling trokken de binnenlandsche waarden er zich weinig van aan. De cultuurbanken evenwel brokkelden een paar punten af. In de industrieele afdeeling moest Philips, die nog tot 560 opgeloopen was, een twintigtal punten verliezen, om later evenwel weer wat terug te winnen daar zich hier weer. in afwijking met andere fondsen, aardig wat vraag ont wikkelde. Zoo kwam de koers per saldo nog boven het peil van de vorige week af, op ca. 551. Jurgens en van den Bergh, hadden per saldo ook weinig te lijden. Zij onderscheidden zich dan ook meestal door een vaste houding en boekten nog koerswinst van eenige pun ten. Kunstzijdewaarden lager en aange beden. Van Berkel's Patent keert 12% (v.j. 10%) uit, doch stelt kapitaalsver- hocging voor met f 10 millioen. (In dertijd werden de aandeelen afgestem peld en teruggebracht tot 6.4 millioen). Oliewaarden (ook Roemeensche) ver toonden een vaste houding. Koninklijke kon een aantal punten verbeteren. Men brengt een en ander in verband met het bericht omtrent een overeenkomst tus- schen de Koninklijke Shell en de Fransche regeering. Men realiseert, dat daardoor aan de Sovjet-petroleum industrie een zware slag werd toege bracht. Rubbers aanvankelijk vrij sterk aan geboden op iceneming der voorraden te Londen, toonden zich later wat beter prijshoudend. De koersen gaven weinig afwijkingen te zien. Een uitzondering vormde Vereenigde Majanglanden. die sterk gevraagd werden en aanzienlijk kenden monteeren. Hoewel ook hier tijdelijk een reactie i_trad, sloot dit fonds toch aanmerkelijk boven vorig peil op ca. 350. De reden hiervoor was, dat zeer gunstige oogsttaxaties bekend werden gemaakt. De maatschappij heeft namelijk veel belang bij koffie. Scheepsvaarten met weinig belang stelling en zwakke houding. De Paket en Nederland konden per saldo nog eenige punten monteeren, waaraan het goede scheepsvaartverkeer op de Kolo niën niet vreemd zal zijn. Suikenvaarden tamelijk prijshoudend De handel beteekende niet veel. Zoo doende kwamen de koersen meestal eenige fracties beneden het vorig peil af. Tabakken meestal een paar punten lager. Deli Mij. fractioneel hooger. Het scheen wel, dat in deze afdeeling ook het aanbod eerder de overhand had. De affaire was evenwel zeer kalm, BEURSMAN. NA DE ONTPLOFFING TE ARNHEM. VERSCHILLENDE. BINNEN MUREN GESLOOPT. De bouwpolitie te Arnhem heeft on middellijk maatregelen genomen om de verwoestingen, die in de vijf woningen aan de Spijkerstraat en de Karei van Gelderstraat tengevolge van de ontplof fing zijn aangericht, zoo spoedig moge lijk te herstellen. De binnenmuren, die op instorten stonden, zijn eerst gestut en daarna gesloopt, waardoor de bewoners zonder gevaar in hun woningen kunnen ver toeven. Alleen in de benedenwoning aan de Spijkerstraat is de aangerichte schade zoodanig, dat de familie Bos, die het huis dezer dagen zou betrekken, dit nog eenigen tüd zal moeten uitstellen. Bij het ingestelde onderzoek is ge bleken, dat de buitenmuren van de ont ploffing niet geleden hebben. De lucht druk vond nl. spoedig een uitweg door de vensters en tastte de stevig gebouw de buitenmuren niet aan. VOOR DEN POLITIE RECHTER. DE TWEE TARBOTTEN De twee tarbotten waren oorzaak, dat twee personen voor den Politierechter moesten verschijnen De lekkere vis- schen hadden de begeerte van een vischventer opgewekt. Het leek hem heel aantrekkelijk om ze in zijn bezit te hebben. Want er is een aardig prijsje voor te maken. Maar hoe? Een vischknechtje werd onder den arm genomen. Uitnood end. klonk het ..Als je eens een paar ta'.'botjes voor mij hebt dan kan je bij mij terecht". Het vischknechtje, een jongen van 16 jaar, trad in de uitnoodiging. Ronduit en eerlijk verklaarde hij voor den Poli- toerechter, dat hij door de vraag van den vischventer bewogen was de twee tarbotten weg te nemen. Hij had ze ver volgens aan den vischventer verkocht. Later waren ze in beslag genomen. De vischventer trachtte nu de voorstel ling ingang te doen vinden dat hij niet dadelijk had begrepen dat de visch ge stolen was. Maar op het politiebureau had hij bekend dat hij het later wel had begrepen. Doch de lekkere tarbot ten waren rustig in zijn bezit gebleven, totdat ze bij hem in beslag werden ge nomen! De politiebeambte die de visch in be slag had genomen, zeide tegen den Politierechter dat de vischventer aan de andere visch die onder in de mand lag ook niet eerlijk was gekomen. „Maar hij is er door gelcopen" verklaarde get. .,en wel omdat de vischkooper er niet was". Verder zeide de poütiebeamte dat de jongens door dergelijke opkoopers als verdachte op het slechte pad worden gebracht. ..Je zoudt ja als ouder gent-eren je kinderen naar de viscülial te zenden" verklaarde get. ..Want de kinderen wor den er totaal bedorven". Het O. M. vorderde tegen den opkoo- per f 40 of 20 dagen en tegen het visch knechtje een voorwaardelijke tucht schools traf voor een maand met een proeftijd van een jaar. De politierechter bracht den visch venter onder het oog dat op dergelijke feiten eigenlijk gevangenisstraf staat. Z. E. A. wilde echter in oogenschouw nemen dat verdachte nog nimmer is ver" cordeeld. Verdachte werd een geld boete van f 40 of 20 dagen opgelegd Maar man pas nu op, waarschuwde de Politierechter. Het vischknechtje kwam er nog gena diger af. Hij werd veroordeeld tot f 5 of 5 dagen. Kermis„genoegens". De kermis is nog steeds voor velen een bron van vermaak. Toen in Sep tember er te Leimuiden kennis was hadden de jongelui volop genoten. Ze hadden gedanst en pret gemaakt van je welste om het nu eens populair uit te drukken. Een van hen vooral, de 22-jarige C. yan O., wonende te Haarlemmermeer, had pleizïer gehad. Hij had zoo genoten dat hij „in de olie was geraakt". Om wat uit te slapen was hij achter een danstent gaan liggen. Daar kwamen ook nog wel eens anderen. Natuurlijk minder aangenaam als je daar zoo fijn ligt te „maffen". Als je dan telkens in je slaap wordt gestoord, dan maakt je dat prik kelbaar! Vooral als er wel eens iemand tegen je aanloopt of aantrapt. C. van O. was ook kwaad geworden. Dat komt tosh niet te pas, dat ze zóó tegen je aan loopen, meende hij. Toen er weer eens een jongeman naderde, dacht hij, hoewel die jongeman nimmer tegen hem had aangetrapt: nu moet het maar eens uit zijn. Hij stond op en gaf den jongeman pardoes een slag in het gezicht. De andere, wel een weinig beduusd eerst, bleef staan. Dat gaf van O. moed. Nu nam hij een mes en gaf daarmede den jongeman een steek. Echter aan alles komt een einde. Ook aan iemands geduld. De jongeman werd nu óók boos en pakte van O. aan om zich te ver weren. Gevolg was een worsteling en een an der gevolg, dat beiden tegen de schut ting van de danstent aanrolden, die wel hecht en sterk was. maar die zooveel gewicht niet kon doorstaan. Het einde1 was dat de schutting om viel. Nu was het uit met de kermisgenoegens Voor Van O. was het echter nog niet uit. Die had vanochtend voor den Poli tierechter te komen om zich voor mis handeling te verantwoorden. Veel had verdachte niet in het midden te bren gen. Alleen zeide hij dat hij veel had gedronken. Het laatste doet volgens den Politierechter, verdachte wel meer. Wegens de gepleegde mishandeling werd verdachte veroordeeld tot 25.— boete of 10 dagen. Dit is dan zijn „sou venir" aan de genoegens van de kennis van Leimuiden van 1927 VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1026 HET OPGEPFRSTE PAK O, Je trekt je pas opnieuw opgeperste pak aan en je vrouw spreekt de hoop uit, dat je het nu ook zoo zult houden je stopt een zakdoek Je borstzak je stopt wat los geld in je in de andere broekzak I rechter broekzak, ook een I berg je een ring met lucifersdoosje zakmes vele sleutels en een zak doek je portefeuille, eenige brieven en wat onbetaal de rekeningen gaan in je rechter binnenzak pijp. tabakszak, ochtend blad in je rechter bui tenzak sigarenkoker en spoor- i en als je dan nog T-i in lo linL-^r boekje in je linker tenzak agenda in je linker bin nenzak hebt geborgen ben je klaar om met je pas nieuw opgeperste pak uit te gaan. (Nadruk verboden). UITGAAN. Tannhauser. In den Stadsschouwburg zal de co- opera-tie op Woensdag 19 October uit voeren Tannhauser in de Parijsche be werking van Richard Wagner. In 1860 heeft Wagner zijn Tannhauser omge werkt en zooals hij zelf aangeeft, ver beterd. Vooral de eerste scène, „de Ve- nus-scène" onderging een groote veran dering. Deze scène bevat de muziek van den rijpen Wagner. De schoonheid van deze muziek is de schoonheid van de Tristan en Isolde. In deze scène is het ballet een veel belangrijker taak toegewezen. De co- Opera-tie heeft daartoe een ballet van 30 dames onder leiding gesteld van de dames Hannie Muller-van Gijen en Riek Kooy-Gerlach. De geheele Tannhivuser-opvoering, welke onder de leiding van de directeu ren Albert van Raalte en Alexander Poolman ingestudeerd is, wordt in grootschen stijl uitgevoerd: een ballet als genoemd van 30 dames, een kpor van ongeveer 80 dames en heeren en het groot orkest van de co-opera-tie. De bezetting van Tannhauser is ge heel in handen van de eerste Nederland sche kunstenaars: Elisabeth-Liesbeth Poolman-Meissner, Tannhauser-Drost, Hermann, Land- graaf-J. E. L. L. de Joode, Wolfram- Paul Pul, Venus-Greta Santhagens- Manders, Walther-J. R. Schulze-Hein- rich-Jos. Heijdens, Biterolf-Willem Herckenrath, Reinmar-Johan Iseke, ein junger Hirt-Margaretha Adrïana. vier Edelknapen: Lily Koekkoek, Cora Ver- haegen-Hersche, Lena de Boer-Willy v. Rees-Endt. KERKCONCERT. Dinsdag 18 October wordt door het Noorderkerkkoor onder leiding van den heer Piet Halsema in de Noorderkerk een concert gegeven. Uitgevoerd zullen worden „De Pro- fundis" van Chr. W. von Gluck en Cantate 56 (Ich will dem Kreuzstab geme tragen) en Cantate 154 (Mein liehster Jesus 1st verloren) van J. S. Bach. Als solisten zullen medewerken me juffrouw Dini van Daalen, sopraan, mverouw Mr. C. Briët, alt, de heer Jac. van Kempen, tenor, de heer Joh. Lam men, bas, en de heer Ripshagen, piano. Een speciaal samengesteld orkest zal voor de begeleiding der verschillende stukken zorgen. VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE JONGEREN ORGANISATIE Zaterdag 22 October houdt bovenge noemde vereemging haar jaarlijkschen feestavond in het Gem. Concertgebouw. Op het programma komea, o.a. voor een rede van den heer Mr. A. C. Josephus Jitta over „Overheidsber.i73iing", op voering van een tooneelstukje, muziek en eenige dansen, uitgevoerd door Mej. H. Wijnstroom. Na afloop zal gedanst worden. Evenals vorige jaren wordt ook In dit jaar weer een studielezing gehouden onder leiding van Mr. L. G. van Dam, waarvan de eerste bijeenkomst plaats zal hebben op Donderdag 27 October in de Nijverheid. AAN DEN WANDEL GEWEEST. De koe, die uit de weide aan den Ver- gierdeweg was vermist werd teruggevon den in een weiland in den Velserpolder. Zij had dus blijkbaar nog eens wat van de wereld willen zien, voor zij van den winter zoo lang „stal-arrest" krijgt. GEVONDEN DIEREN EN VOOR WERPEN Terug te bekomen bij: J. Hoogstra ten, Ridderstraat 6, armbandhorloge; D Gipmans. Kruisstraat 4rood. broche; Dir. Postkantoor, Ged. Oude Gracht, broche en bankbiljet; S. Witkcmper, Bothastraaf 107, broche; P. Oschatz, Vaartstraat 4e beursje; Politicbureau. Smedestrat. corset en sok: A. Herman, Oranjeboomstraat 16, herdershond; v. d. Schaaf, Pledellastraat 12. zw-bruin hondje, gebracht naar de Kennel ..Fauna"; J. Eekhart. Schotcrveenstr. 9 grijs poesje, idem; Swaanswijk, Rip» perdaparkt 3. grijs poesje, idem; Polis ticbureau. Smedestraat. muurkaart; H. Korsen, Julianapark 34 rd. manchet* knoop; v. d. Horst. Joh. de Breuk» straat 32. portemonnaic met rozen» krans; G. v- d. Velde, Tugelastraat 4. idem; J. de Febcr. Damiatcstraat 28. rijwidbel.merk in etui; C. Mekking, Santpoorterstraat 39, idem; Politiebu» reau, Smedestraat, idem; mej. Snoek. Tulpenstraat 50 rood, ring; K. Bos. Visserstraat 1 voorin. Spaarndam, rij» wielbel.merk; Flory. Ged. Volders* gracht 21. rozenkrans in etui; A. Bos, Boekenrodestraat 22. rijwielbel.mcrk in étui; A. Splinter. Leidscbcstraat 2S E, sjaal; Hartendorf, Kloppersingel 175, sokje; Politiebureau, Smedestraat. melkbussleutel; R. Koopman. M. v- Heemskerkstraat 13, tasch met boe» ken; D. Stapel, Keizer Karelstraat 46, vulpenhouder; J. Dijkstra, Hofdijk» straat 52, zeiltje met brood. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN a 60 CENTS PER REGEL. ADMINISTRATIES EN BELASTINGZAKEN I INRICHTEN, BIIHOUDEN EN CONTRÖLEEREN VANAF 5 0,- PER MAAND I N. J. Th. SCHMIDT - LEERAAR M.O. BOEKH. - WILHELM IN AL AAN 4 - DEN HOUT Naar het Engelsch van A. E. W. MASON. 30) „Hce dar.?" riepen ze ongeloovig uit. Hanar.d straalde. Hij liet ze nog even in spanning. Hij wachtte een oogenblik voor hij zeide: „Docr mij het antwoord te geven op een zeer eenvoudige vraag. Heeft een vau u beiden over dat onderwerp ooit een anoniemer brief ontvangen?" Ze waren allemaal dror zijn vraag verra-t maar allen waren het er over es'.s da: men g'.en beleren maatstaf l:on venschsr.. Al de geheimen van de s:ri waren vroeg of laat door dien on- fcckenden briefschrijver of schrijvers ge- br; 'r.i alle geheimen, behalve deze cr~d van madame Harlcwe. Want Be'.'v antwoordde: ..Neen. ik heb er nooit een gekregen". .Ik ook niat". veerde Ann er bij. ..D?n Is geheim dus nog een ge- he'zei Hanar.-j. ..Fee lang nog?" vroeg Betty onmid- de": k en Ka"and antwoordde er heele- meal niet cp. Hij ken het niet met zijn gswe'cn overeen brengen om haar iets te beloven". „Jammer", zei Betty peinzend. „Wü hebben er zoo ons best voor gedaan, Ann en ik" en zij gaf den beiden mannen een klein kijkje op het leven dat de meisjes in maïson Grenelle geleid had den. „Wij konden heel weinig doen. Wij hadden geen van beiden eenigen invloed. Allebei waren we afhankelijk van ma- dame's edelmoedigheid en hoewel ma dame bijzonder vriendelijk deed wanneer ze gewoon was. was ze allesbehalve gemakkelijk als er weer een aanval kwam. En het verschil in leeftijd tus- schen haar en ons was zóó groot dat wij niet veel meet konden doen dan de wacht houden. „Inmenging dulde ze niet. Ze dronk alleen in haar slaapkamer; als iemand er zich mee bemoeide werd ze boos en dreigde ze. Ze zei dat ze ons allemaal op straat zou zetten. Als ze hul? ncodig had kon ze om de verpleegster bellen, wat ze wel eens deed. maar héél zelden". Het was een vreeselijk inspannend be staan zooals Betty Harlowe het leven van die twee jonge meisjes beschreef. „Wij waren volkomen wanhopig", ver volgde Betty. „Want madame had wer kelijk een hartkwaal en wij waren altijd, bang dat er Iets vreeselijks zou gebeu ren. De brief die Ann zou schrijven ter wijl ik op het bal van monsieur de Pouil- lac was, leek ons nog de eenige kans. Het was een brief aan een dokter in En geland hij noemde zich tenminste dokter die adverteerde dat hij een ge neesmiddel had dat in eten en drinken kon worden toegediend, zonder dat de patiënt er iets van merkte. Veel ver trouwen had ik er niet in. maar wij wil den het toch probeeren". Hanand keek triomfantelijk naar Fro- bisher. „Wat heb ik u gezegd, monsieur Fro- bisher, toen u iets wilde vragen over dien brief? Zit u nu wel? Die dingen komen van zelf wel aan het licht als u ze maar met rust laat". Hij stond op en boog voor Betty, statig en eerbiedig, terwijl hij haar de foto's terug gaf. „Mademoiselle, het doet mij leed", zei hij. „Het is duidelijk dat u en uw vrien din moeilijkheden in uw leven gekend hebt, waarvan wij niet het flauwste ver moeden hadden. En wat het geheim be treft, ik zal doen wat ik kan". Jim vergaf hem de terechtwijzing die hij ontvangen had terwille van zijn keurige optreden tegenover Betty. Hij hoopte zelfs dat Hanand voor dezen keer van zijn principes zou afwijken en het geheim zou bewaren. Maar Hanand ging weer zitten en wendde zich nu tot Ann Upeott. Hij was dus van plan om nog verder te gaan. Hij kon de zaak niet met rust laten. Jim was des te meer teleurgesteld omdat hij maar al te goed besefte dat het geval meer en meer vas ten vorm begon aan te nemen en van een vermoeden bezig was te veranderen in een feit. OM VIJFIG SIGAREN. Kweekersblad schrijft: Een Sassenheimsche bollenreizigcr was voornemens met een snelvarende boot via Cherbourgh naar Amerika te varen. Met nog een reisgenoot had hij plaats genomen in de Parijzenaar, om via België de snelle route te kunnen vol gen. Hij heeft pech. De Belgische douane haaide een streep door de rekening. Mijnheer had, voor eigen gebruik, vijf tig sigaren en eenige reclame-artikelen bij zich, die hij niet opgal voor invoer recht in België. Een vijftig sigaren, daar telt een Hol lander niet zwaar aan. De Belgische ambtenaar echter wel. Toen die bij onderzoek van de bagage vond, dat er vijftig sigaren en nog eeni ge andere contrabande in de koffer zaten werd onze bollenreiziger uit den trein gehaald om zich te verantwoorden. Of hij nu al verklaarde, hetgeen hij met bewijzen kon staven aan pas en uit rusting, dat hij op weg was naar Ameri ka, dat gaf allemaal niets. Hij had de wet overtreden en moest zijn tol, boete enz., betalen. Het onaangename geval was, dat de trein op punt stond te ver trekken en hij in zijn overhemd op het douanekantoor stond, toen de trein weg reed met medeneming van zijn bagage en bovenkleeren en hij bleef staan. De verontwaardiging van onzen bol- lenverkooper laat zich niet beschrijven. Stel het geval, dat men ter wille van een klein verzuim zijn aansluiting voor trein en boot mist. Onze vriend, na zijn misnoegen te kennen te hebben gegeven, zon op een middel om toch de bcot nog te pakken en vond het in den vorm van een vlieg machine. Deze vliegmachine werd door hem ge charterd om hem naar de Fransche ha ven. waar de boot zou uitvaren, te bren gen. Voor yijftien honderd francs werd het reisje aangenomen. De internationa le overeenkomst op luchischeepvaartge- bied schrijft echter voor, dat op Fransch gebied, in dit geval Armentières. het Belgische vliegtuig zich moest melden en doel en lading moest laten inspectee- ren. En, o schrik, een nieuw bezwaar. De haven van afvaart is een Fransche oor logshaven, waar geen buitenlandsche vliegtuigen mogen landen, zonder vooraf vergunning te hebben gekregen. Bidden, smeeken, protesteeren hielp niet. Er zat niets anders op dan weer terug te keeren naar België. Onze bollenman kon het reisplan op geven en keerde weer naar Sassenheim terug om een volgende boot af te wach ten. Inmiddels moet hjj hopen, dat klee ding en koffers behoorlijk geborgen zijn. Zoo'n teleurgesteld reiziger zal wel woest worden als hij een Belgischen douane-ambtenaar ziet. Het is treurig en schandelijk, dat zoo iets voorvalt. Zou dat komen door dat wij Hollandsch spreken? DE KLOK OP DE KAST. Na deze nieuv/e onthullingen was Ann Upcott's verhaal veel begrijpelijker ge worden, Toen ze daar in het donker stond had ze, naar ze dacht, mevrouw Harlowe in een harer heftige aanvallen gehoord. Ze had gemeend te hooren dat Jeanne Baudin bij de patiente was en haar in bedwang hield en tenslotte een kalmeerend middel toediende. Ze had het geschreeuw hooren verminderen en oiphouden en tenslotte had ze de ver pleegster tegen mevrouw Harlowe of misschien tegen zichzelf hooren fluiste ren: „Nu is het genoeg". Toen was ze omgekeerd en gevlucht, en niemand had haar gehoord of gezien. Haar vlucht had niets met lafheid te maken. De crisis was voorbij. Haar tusschenkomst, die even te voren slechts een nog wildere uitbarsting van mevrouw Harlowe ten gevolge gehad zou hebben, was nu hee- lemaal overbcaig geworden. Het zou de patiënt weer wakker maken en den volgenden dag zou het in Maison Gre nelle weer allesbehalve plezierig zijn toe gegaan. Want Mevrouw Harlowe zou zich herinneren dat Ann getuige was geweest van haar dronkenschap. Ann had niet beter kunnen doen, ten minste als alles zoo gegaan was als zij het vertelde. Ze was dus heel stil in het donker naar haar kamer terug geloo- pen. „Ja", zei Hanand, „maar u denkt nu dat de toedracht anders was dan u vermoedde. U denkt nu dat, terwijl u daar in het donker stond en door de open deur het licht naar binnen scheen, mevrouw Harlowe vlak bij u wrèedelijk vermoord werd". Ann Upeott trilde van het hoofd tot de voeten. „Ik wil het niet gelooven!" riep ze uit, „het is te vreeselijk!" „En u denkt nu dat degeen die fluis terde: „nu is het genoeg" niet Jeanne Baudin was", ging Hanand voort, „maai de een of andere onbekende, en dat die woorden werden gefluisterd nadat een derde persoon, die nog in de kamer was, den moord had gepleegd". Ann kon niet stil blijven zitten op haar stoel en wrong haar handen. „Ik vrees van wel!" fluisterde ze. „En het hindert u nu, mademoiselle, dat u in de schatkamer niet heel zacht jes een pas naar voren heeft gedaan en door de deur heeft gekeken". Hij sprak op buitengewoon vriendelijken toon en het was een troost voor haar dat hij haar moeilijkheden zoo goed be greep. „Ja", riep ze uit, „ik zei toch immers vanmorgen al dat ik den moord had kunnen verhinderen. Ik begreep het pas vandaag. Er gebeurde dien nacht namelijk nog wat anders", en nu werd ze doodsbleek" van angst. „Nog iets anders?" vroeg Betty, en ze hield haar adem in en verschoof haar stoel zoo dat ze vlak tegenover Anna kwam te zitten. Ze droeg een zwarten mantel over een witte zijden blouse en uit een zakje van haar mantel nam ze een zakdoek en veegde er haar voor hoofd mee af. „Ja, mademoiselle", legde Hanand uit. „Het is duidelijk dat er dien nacht nog iets anders met uw vriendin gebeurd is, iets dat, samen met ons gesprek van morgen over de vergiftige pijlen, haar er van overtuigde dat er een moord ge pleegd was". Hij keek naar Ann. „U ging dus naar uw kamer?" Ami vervolgde haar verhaal. „Ik ging naar bed. Ik was hoe zal Ik het zeggen? een beetje in de war door wat ik voor een nieuwe aanval van Madame hield. Men wist in dit huis nooit wat er kon gebeuren. Het maak te mij zenuwachtig. Een tijd lang lag ik in bed te woelen, koortsachtig. Toen, plotseling, viel ik in slaap, vast in slaap. Maar slechts voor korten tijd. Ik werd wakker; het was nog pikdonker in de kamer. Er kwam geen enkel lichtstraal tje door de luiken. Ik keerde mij van mijn zij op mijn rug en strekte mijn ar men uit boven mijn hoofd. En ik zweer u dat ik een gezicht aanraakte en zelfs na al die dagen zat de schrik van dat oogenblik er nog zóó In dat ze rilde en even snikte. „Een gezicht, dat zich zwijgend over mij heen boog. Ik trok mijn handen weg. Toen kreeg ik de macht over mijn stem terug en ik gaf een gil". (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 10