HEI VACCINAilEVRAAGSTUK. SCHEEPSBERICHTEN UIT DE OMSTREKEN PREDIKBEURTEN wanneer men weet dat die kunstbewer king tijdelijk nadeelige gevolgen kan heboen? Over deze heele aangelegenheid denken wij niet licht en wü gaan zeker niet over tot wyzigingsmaatregeien ter zake van dit diep ingrijpende vraagstuk of wij moeten precies weten, wat wij doen". De heer Jitta deelde verder nog mc-de, dat de gevalien van gevaar als gevolg van inenting ook de aandacht hebben van den Volkenbond. Toen de eerste ge vallen bekend waren en in de betreffen de hygiënische commissie van den Vol kenbond waren medegedeeld, heeft die commissie een sub-commissie benoemd, die met deskundigen de zaak bestudeerd heeft. De heer Jitta herinnerde verder aan de internationale bijeenkomsten in Den Haag en te Berlyn. In de bijeenkomst te Berlyn in Januari van dit jaar zijn besprekingen geveerd, om de bereiding van de koepokstof zoo zuiver mogeliji te doen geschieden. De directeuren van de groote koepokstofbereidings-lnrich- tingen uit verschillende landen waren daar aanwezig. S:dert dien tijd worden in alle landen der wereld gegevens ver zameld over het verlcop de-r vaccinaties en nu is gebleken, dat zoowel numeriek als naar verhouding in Nederland vrij wat meer gevallen van hersenziekte voor komen dan uit do medegedeelde geval len uit anders landen blijkt. Terug naar de oude vaccine- bcrciding? In de N. R Crt. van Vrijdagavond schryft de heer H. J. van Nederveen van Den Haag het volgende: Naar door do medodeellngen van uwen geneeskundigen medewerker ter algemeen kennis kwam heeft de praktijk reeds uit spraak gedaan ten engunste van de neu- .rovaccine, al spoedig nadat deze voor vaccinatie hier ts lande is ingevoerd. Deze uitspraak bewijst, dat men. de ge varen aan dsze entstof verbonden on derschattend, hiermede een verkeerden greep heeft gedaan. Zooals pref. Gorter en ondergetee- kende in een uitvoerig artikel dat aan het Ned. Tijdsch. voor Geneeskunde is toegezonden en volgende week zal wor den geplaatst, hebben uiteengezet, mag deze ongunstige uitslag zeker geen re den zijn om nu maar ineens de verplich te inenting over boord te gooien. Er bestaat n.1. nog een mogelijkheid voor hst optreden der postvaccinal en cephalitis in de laatste jaren, een mo gelijkheid door prof. Aldershoff in zijn artikelen van den jongsten tijd niet ver meld, en wel deze. dat de in de latere jaren ingevoerde wijziging der vaccine bereiding, al of niet in samenhang met de plaats gehad hebbende opvoe ring der virulentie, misschien de oor zaak kan zijn. De gronden waarop deze meening berust, zijn in bedoeld artikel uitvoerig aangegeven. Om nu aan de gevaren van het optre den der postvaccinal encephalitis te ontkomen, bevalen wij daarin o.a. aan: terug te keeren tot ds oude vaccinebe reiding (met uitschakeling dus van de passage van het virus door het konijn), welke een lange reeks van jaren haar doeltreffendheid, zonder het optreden van hersencomplicatics, heeft bewezen Het is hier niet de plaats, in deze kwestie dieper te treden. Doei van dit schrijven is alleen een andere stem te doen hooren dan de opvatting, dat de wetenschap nu werkelijk ..met leege handen staat" of „is uitgepraat", en 2o. om de meening kenbaar te maken, dat de mislukking met de neurovaccine niet in 't minst oorzaak mag zijn, om den indirecten dwang tot inenting op te heffen. Hoe prof. Gorter en ondergetekende zich de oplossing van het vraagstuk heb ben gedacht, hiervoor zy wederom ver wezen naar het volgende week verschij nend artikel. VROUW MET REVOLVER BEDREIGD. Donderdagmiddag heeft onder de ge meente Si. Michiels Gestel een brutale roofoverval plaats gehad. Terwijl de man op eenige afstand van het huis op het veld aan het werk was. zag een tct nog toe onbekende man kans binnen te dringen in de woning van den landbou wer van Schijdel. welke woning ge heel eenzaam is te midden der heide. De man wierp zich op de vrouw die alleen thuis was. hield haar mond met zyn vuist dicht en sleurde haar tot voor de kast waarin hij dacht dat het geld geborgen was. Daarna dreigde hij haar met een revolver, maakte met de andere hand een kast open en nam daaruit de aanwezige geldbeurs. Toen de man de beurs in den zak ge stoken had dwong hij de vrouw, nog steeds met den revolver dreigende te zweren, dat zij het niet zou verraden en dat ze in een half uur tijds haar woning niet zou verlaten, waarna hij verdween. Op het oogenblik dat de vrouw eenigs- zins van den schrik bekomen was en het veld inliep om naar haar man te gaan, was de brutale roover natuurlijk gevlo gen. Men is hem nog niet op het spoor. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 15 OCT. 1927 IBRUTALE ROOFOVERVAL TE ST. MICHIELS GESTEL Een advies ven de Ned, Mij. tot bevordering der Geneeskunde. VERKLARINGEN VAN DEN VOORZITTER VAN DEN GEZONDHEIDSRAAD. REEDS 38 GEVALLEN MET DOODELIJKEN AFLOOP. Het Hoofdbestuur van de Ned. Maat schappij tot bevordering der geneeskun de heeft tot een tijdelijke ophef: 1 g ge adviseerd Het heeft een adres aan den minister van Arbeid gezonden waarin het, gezien het aantal gevallen van encephalitis, waarvan sommigen me: doodelijken afloop, optredende na een klaarblijkelijk in verband met een tc voren verrichte inenting tegen pekken; gezien de gevallen van encephalitis in aansluiting aan en klaarblijkelijk in ver band met vaccinatie met het op de nieuwe wijze bereide vaccin; den minister in overweging geeft den Indirecten vaccinedwang tijdelijk op te heffen. Overigens overtuigd van het groote nut der vaccinatie, in zake het voorko men van pokken, resp. van pokken epidemieën, zou het hoofdbestuur het op prijs stellen, wanneer de gelegenheid tot kostelooze inenting en herinenting, zco- als die in artikel 18 van de wet, hou dende voorzieningen tegen de besmette lijke ziekten is vastgesteld, onvermin derd bleef gehandhaafd, opdat aan de vrijwillige inenting niet de minste be lemmering werde in den weg gelegd. Naar aanleiding van de vragen van den heer Kryger vermeld in ons vorig nummer verneemt de Haagsche corres pondent van De Telegraaf dat reeds ge- mimen tijd de quaestie van al dan r.iet handhaving van den indirecten dwang tot vaccinatie de aandacht der regeering heeft. Door den betrokken minister wordt naar deze aangelegenheid, die al gemeen als een zeer moeilijk vraagstuk wordt beschouwd, overlegd gepleegd met den Gezondheidsraad en met de inspec tie van de Volksgezondheid. „By dit overleg wordt, aldus de cor respondent. cok de vraag onder het cog gezien, of het a! dan niet wensehelijk te achten is. om ce bestaande wet. in zake de besmettelijke ziekten, welke uit het jaar 1872 dateert, in dier voege te wijzigen, dat een tijdelijke opheffing van den vaccinatiedwang mogelijk wordt, totdat het gevaar voor complicaties ver dwenen is. wy vernemen verder, dat over dit vraagstuk nog geenbeslissing door den minister Is genomen en dat het advies van den Gezondheidsraad, die verschil lende besprekingen aan het bewuste on derwerp heeft gewijd, nog bij den mi nister moet inkomen. Dit advies is even wel binnenkort te wachten. Voorts kunnen wij nog mededeelen. dat van 1924 af tot heden toe zich in totaal 124 gevallen hebben voorgedaan, waarbij gebleken is van invloed van de vaccinatie op een bestaanden infectie- roestand van het kind. Van deze 124 ge vallen van „encephalitis post vaccinatio- nem" waren er 38 met doodelijken af loop. terwyl voorts op te merken valt, dat onder die 124 gevallen zich slechts één geval by een kind beneden 1 jaar voor deed. Wij teekenen daarby aan, dat zooals wy in ons vorig nummer meldden, onze Haagsche correspondent vernam, da:, is hy goed ingelicht, de minister voorne mens moet zyn op de vragen van den heer Kryger te antwoorden, dat het zijn voornemen is vourloopig de indirecte dwang tot inenting tegen de pokken ui; de wet te lichten. Onderhond met Dr. Jitta. De Haagsche correspondent van De Telegraaf heeft cck eenige cogenblikken met den voorzitter van den Gezondheids raad Dr. N. M. Jesephus Jitta over deze aangelegenheid gesproken. Deze erkende, dat het hier een zeer moeilyk vraagstuk geldt. ..Feitelijk staan wij tusschen twee vuren", zoo zeide hij ons „aan den eenen kant eischt het greote belang van de volksgezond heid in het algemeen het behoud van de verplichte vaccinatie, terwyl aan den anderen kan; zich de vraag vcordca: - Kunnen wij iemand dwingen, zich aan een kunstbewerking te onderwerpen. DE ÏEPENZIEKTE. WEDER EEN WEG BEDREIGD Uit Thiel wordt aan de Tel. gemeld: Aan den bekenden rijksstraatweg ArnhemNijmegen zyn thans opnieuw 600 iepenboomen geteekend om straks gerooid te worden. Het valt te voorzien dat eerling deze mooie laan geheel ge veld zal moeten worden. Ook hier hebben alle pogingen cm de iepenziekte tot staan te brengen, gefaald. Telkens opnieuw blijkt de vernietigende kwaal slachtoffers te vorderen. BEDRIJFSCONCENTRATÏE IN DE SOCIALISTISCHE PERS. Nader meldt de N. R. Ct.: De directeur van Het Volk (Amster dam), de heer H. Masereeuw. heeft te gen 1 Januari om gezondheidsredenen entslag gevraagd en verkregen. In zijn plaats heeft het bestuur der S. D. A. P. benoemd den heer Y. G. van der Veen Hzn., directeur-hoofdredacteur v-.n de Voorwaarts (Rotterdam), die ook zyn tegenwoordige functie zal behouden. Aan het eerstvolgende congres zal wor den voorgesteld, den heer Van der Veen cok nog te benoemen tot technisch hoofdredacteur van Het Volk De heer J. F. Ankersmit, tegenwoordig hoofdre dacteur, zou dan politiek hoofdredacteur worden, of blijven, zcoals men wil. De heer Van der Veen is onderwyzer geweest en heeft zyn journalistieke loop baan aangevangen als redacteur van De Elauwe Vaan. orgaan der Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van alcohol houdende dranken. Daarna is hy Rotter- damsch correspondent van Het Volk ge worden, vervolgens hoofdredacteur en in 1921 ook directeur van de Voorwaarts. WEERBAARHEIDSLOTEN. ARREST VAN AMSTER. DAMSCHE GERECHTSKOF. Het Amsterdamsche Gerechtshof heeft Vrijdag arrest gewezen in het geding van de Vereeniging van Houders van Weerbaarheidsloten contra mr. F. A. van Hall. Het Hof overwoog, dat het saldo der rekening ingediend door mr. Van Hall door partijen is aangenomen en goed gekeurd en dat zy op de rekening geen aansprakelijkheid meer kunnen doeri gelden. Het Hof vernietigde het vonnis van de Rechtbank te Utrecht (waarbij was gelast, inbeslagneming tot een bedrag van f 209.000 bij mr. Van Hall) en be sliste dat elk der partyen de eigen kosten zal dragen. DUITSCHLAND'S HANDEL EN INDUSTRIE. Een indruk van den huidigen toestand. GROOTE MOEILIJKHEDEN TE WACHTEN. Bij mijn bezcek aan Stuttgart heb ik mij o-a. tot taak gesteld eens in verschil lende kringen mijn licht op te steken over de positie van den Duitschen han del en industrie. Het spreekt wel van zelf, dat het oordeel daarover niet eensluidend is, dat dsze zich door fac toren laat leiden, die hij van pooter belang acht, dan deze feitelijk zijn. ter wijl gene. de positie rooskleuriger voor stelt dan deze misschien ln werkelijk heid is. Toch zyn wel enkele hoofdlij nen te onderscheiden en kan mer. zich wanneer oriëntatie op velerlei terrein heeft plaats gehad een algemeen denkbeeld vormen. Groote moeilijkheden staan Duitschland te wachten en op velerlei gebied oordeelt men den toe stand ongezond. Toch wordt er hard ge werkt. ook al dank zij de meer soepele toepassing van tal van bepalingen, waar aan wij ten onzent gebonden zijn. In dat licht bezien verbaast men er zich ever. dat met alle middelen gepoogd dient te worden om een crisis in de toe komst te vermijden. De toestand is in veel opzichten echter onnatuurlijk en opgeschroefd. De afzet in het binnen land is in menige tak van handel en nijverheid bevredigend, hier en daar zelfs zeer goed, maar de export is on voldoende en menigeen betwijfelt of nog gedurende een aantal jaren de binnen- landsche consumtpïe in staat zal zijn bet bereikte afzet-niveau te handhaven. Algemeen is men het er over eens, dat steun uit het buitenland ir. der. vorm van credieten noodzakelijk is. welke cre- dieten dan op langen termijn verstrek: moeten worden. Verhooging van produc tiekosten. maar evenzeer een verzwaring van distribuciekosten, zouden zeer na- deelig werken en ongetwijfeld voeren tot een economische crisis, waarvan de gevolgen niet te overzien zijn. Uitbreiding van de export er. het op peil houden van den afzet in het t>m- nenland is het parool; hetwelk men al lerwegen hoort. Dank zi] de Engelsche •kolenstaking is er in bepaalde industriee- !e bedrijven groote activiteit ontwikkeld. De terugslag daarvan is reeds te vinden in enkele gepubliceerde jaarverslagen. Men veelt in Duitschland maar al te zeer welke zware financieele verplich tingen mer. nog heeft tegenover hei buitenland. Wil men daaraan inderdaad voldoen dan is een bloeiende economi sche toestand noodzaak, Geen toestand die uiterlijk fraai moge lijken, maar in wendig door en door voos is. Van re- gceringswege heeft men me; kunstma tige hulpmiddelen den toestand op peil willen helpen en op peil willen houden Kooge invoerrechten hebben hunne wer king uitgeoefend. Velen produceeren bij voorkeur voor de binnenlandsche markt. Mocht deze echter ineenstorten dan staat de economische crisis voor de deur. De verheoging der salarissen met een aanzienlijk percentage Is het noodwen dig uitvloeisel van de geveerde handels politiek. De verst zienden beer:inert het gevaar der situatie volkomen. Men is er eenigssins gelaten onder, zcoals men misschien ook wel verwachten kon van een volk. hetwelk wel eens voor heetere vuren heeft gestaan. In die zelfde krin gen is de hoop levendig, da; men de export sterk kan bevorderen. Daarvoor wordt weinig onbeproefd gelaten en in tal van landen weet men ♦egenwoordig maar al te zeer, dat Duitschland weer op de markt is. Stuttgart. MOLLERUS. P" HONPERDUTZEND. De f 190.900 met premie van f 30 000 is gevallen op een half lot, dat in het bezit was V3n 14 technische werklieden van den Gem. Telefoondienst Centrale West te Rotterdam. Aagtekerk 14 Oct. 14 u. v. Port Said, Sydney n. .Rotterdam. Borneo, 14 Oct. te Batavia van Am sterdam. Laertes p. 13 Oct. Gibraltar, Java n. Amsterdam. Meerkerk 13 Oct. te Port Said. Rot terdam n. Br.-Indië. Montferland 12 Oct. v. Montevideo n. Amsterdam. Maasdam 14 Oct. tusschen 12 en 4 u. vm. van Santander, New Orleans naar Rotterdam. Nias 13 Oct. te Hambrug van Kaap stad. Nieuw Amsterdam wordt 17 Oct. 10 u. 20 m. te Plymouth verwacht, New York n. Rotterdam. Patria 14 Oct. v. Cowes, Batavia n. Rotterdam, wordt 15 Oct. 9 u. te Rot terdam verwacht. Tjipanas 14 Oct. van Manilla naar Hongkong. VELSEN. SPEELTERREIN VOOR DE SCHOLEN D EN Dl Tot nu tee is by de scholen D en Dl te IJmuiden (Oost) geen speeltuin ge weest. De behoefte aan een zoodanig ter rein heeft zich tot heden niet sterk doen gevoelen, omdat in de nabijheid van de scholen steeds voldoende open ruimte aanwezig is geweest, waar de kinderen konden spelen. Deze gelegenheid is door de voortschrijdende bebouwing steeds be perkt en het laat zich aanzien, dat bin nen niet al te langen tijd de neg restee- rer.de grcr.den hun bestemming als bouwterrein zullen volgen. B. en W. ach ten het daarom gewenscht dat tijdig een voorziening wordt getroffen. Het college stelt derhalve den raad voor, den ten Zuiden van gemelde scholen liggenden gemeentegrond, welke wordt begrensd door het sportterrein van de R. H. B. S. een geprofeteerde straat en de Ileide- straat aan te wijzen als speelterrein voor die scholen en voor het plaatsen van een afscheiding om bedoeld terrein een cre- diet van f 2400 tce te staan. Naar wy nog vernamen hebben B. en W. getracht, de beschikking te verkrU- gen over het terrein, gelegen ten Noor den van de beide ,X>" scholen. De dien aangaande gevoerde onderhandelingen met den eigenaar van bedoeld terrein leidden echter tot geen resultaat, omdat geen overeenstemming omtrent den prys kon worden bereikt. CREMATIE J. MAAS Vrijdag is op Westerveld verascht het stoffelyk overschot van den heer J. Maas in leven directeur der Prins Hendrik- Stichting te Egmond aan Zee. De plech tigheid werd o.a. bygewoond door de'hee- ren W. G. Wendelaar te Maarn, voor zitter van het College van Regenten en Jhr. O. van Lennep, Haarlem, H. J. G. Uilkens, Haarlem, Paul den Tex, en Alex Wertheim, Amsterdam, allen regent der stichting. Voorts waren aanwezig de heer C. J. Eijsma, burgemeester van Eg- mond. Zr. G. Kuylman, namens het ver plegend personeel enz. De heer Eyma herdacht den overledene als lid der plaatseiyke commissie van het Reddingswezen, als bestuurslid van het Witte Kruis, als voorzitter der Wijk verpleging en als raadslid. De heer J. van Vliet, verpleegde nam in roerende bewoordingen afscheid van den man. die voor allen een vader is geweest. HULDIGING. Door het huldigingscomité, dat zich heeft gevormd ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van Dr. P. A. Barent- sen, en dat bestaat uit het bestuur van Vel sen's Ziekenfonds en een commissie uit de particuliere patiënten, is een cir culaire gezonden met de medeóeeling. dat op Dinsdag 18 October, de3 avonds tusschen 8 en 9 uur, in hotel „De Prins" gelegenheid zal worden gegeven, den ju bilaris te complimenteeren. GEVONDEN VOORWERPEN. Gesrtreepte das, Pijpenrekje; kinder- schoer.tje; damshandschoen; busje inh. regels; leesboek; hondenpenning, da- mestaschje m.i., zeil en ijzeren roe van een auto: kinderportemonnaie m.i.; rijwielmerk: ring; blauwe mantelcein tuur; rozenkrans in étui; dames-arm bandhorloge; hondehalsband; geldstuk. (Engelmundesweg) Rywlelmerk in étui, paar zwarte kin- der kousen, vulpen. IJMUIDEN JUBILEUM BRIG. MAJOOR RIJNDERS. Dinsdag 25 October a.s. herdenkt de heer A. J. Rynders, brigadier-majoor by de rijksveldwacht, alhier, den dag waarop hy in dienst trad by de ryks- politie. De heer Rynders begon zijn loopbaan als zoodanig te Amsterdam. Aohtereen- volgens was hy geplaatst in Halfweg, Oostzaan. en wykeroog, in laatstge noemde standplaats als brigadier, na een dienstverband van 17 jaar. In 1924 werd hy benoemd tot brigadier-com mandant te IJmuiden, in welke functie hU thans nog werkzaam is. De a.s. jubilaris is o.a. drager van de eere-medaille voor menschlievend hulpbetoon, hem verleend in 1917 we gens het met levensgevaar tot stilstand brengen van een keukenwagen, waarvan de paarden op hol waren geslagen. Met z"n militaire dienstjaren meege rekend is de heer R. reeds 36 jaar in rijksdienst. INBRAAK. Vrydag werd door de proviand-stores aangifte gedaan dat in het magazijn aan de Middenhavenstraat was ingebro ken en de kassa was geledigd. Een na der onderzoek wees uit dat de inbre ker (s) een bedrag van f 280 heeft (heb ben) medegenomen. De politie stelt een onderzoek in. ROOKERIJ AFGEBRAND. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is dcor onbekende oorzaak afgebrand de rookerij van den vischrooker L. B. in de zoogenaamde Maliebaan. Voordat de brandweer, die met een slangenwagen aanwezig was, kon optre den was de rookery afgebrand. HALFWEG. GEVONDEN VOORWERPEN. Een bruine heerenhoed. Te bevragen bij E. van Olst, Spaarndammervjeg. BEVERWIJK. DE MOEILIJKHEDEN IN DE GAS- INDUSTRIE Zooals bekend besloot de gemeente raad van Vaals den heer de Groot, voor malig directeur der lichtbedrijven aldaar, thans in gelyke betrekking te Beverwijk, uit te noodigen in een speciale vergade ring te verschynen, teneinde te worden gehoord inzake de beschuldigingen van den heer v. d. Stel. De heer de Groot heeft thans aan het gemeentebestuur van Vaals de volgende brief gezonden; „In antwoord op uw schrijven, d.d. 11 dezer, heb ik de eer uw college mede te deelen. dat ik niet bereid ben de chan tage beweging van een oplichter en chanteneur te steunen. Wel ben ik be reid, mits U de toezegging doet, dat de kosten door U zullen worden betaald, een civiel-proces aanhangig te maken." w.g. H. J. de Groot. GEVONDEN VOORWERPEN. Dep van patentas, hamer, beige dameshandschoen, potlood, bruine por tefeuille met inh., zilveren sierspeld, zakje inh. flesschen, zilveren medaille met foto's. HILLEGOM. DE BURGEMEESTER. Burgemeester Wentholt is hersteld. Hij was Vrijdag weer op het Gemeente huis. ZONDAG 16 OCTOBER EGLI3E WALLONNE Dimanche 16 Oct. 10 h. 30: Culte et sermon Pasteur Krafft. 12 h.: Ecole du dimanche. 8 h. (soir)Service liturgique et musi cal avec la collaboration de Mme L. En schedé—Vos (chant) W. H. Biele (or- gue), Ed. Biele (violoncello) Pasteur of- ficant F. Ch. Krafft, ministre du St. Evangile. Vendredi 21 Oct. a 8 h. Sendee de preparation. DEUTSCHE EVANG. BRÜDER- GEMEINDE Vorm. 10 uhr: Pfarrer P. Holland, Deutsche Predigt. BROEDERGEMEENTE Ned. Luth. Genootschap. Nam. 8 uur: Evangelisatie-avond Zang koor „Eben-Haëzer". Spreker de heer F. H. van der Horst, Evangelist te Leiden. Maandag 17 October Nam. 8 uur: Zendingssamenkomst. Spreker de heer W. F. Schröder, Zende ling. GEREF. BOND IN DE HERV. KERK Woensdag ID Oct. Nam. 8 uur: Lozing door Ds. G. Pot, Pred. te Bodegraven. Onderwerp „Een aanbod afgewezen". Donderdag 20 Oct. Nam. 8.15 uur: Ds. Beker. Bijbellezing GEREFORMEERDE KERK KLOPPERSINGELKERK (Kloppersingel) V.m. 10 uur: Ds J. W. Siertsema. Nam. 5 uur: Ds. K. J. Cremer. WILHELMIN AKERK Ged. Oude Gracht V.m. 10 uur: Ds. K. J. Cremer. Nam. 5 uur: Ds. J. W. Siertsema. CHR. GEREF. KERK (Raaks) V.m. 10 uur: Ds. Bijleveveld. Nam. 5.30 uur: Dcc. v. d. Schuit, Apel doorn. Nam. 12.15 uur: Zondagsschool in de lokalen by de kerk. NOORDERKERK (Velserstraat) V.m. 10.30 uur: Ds. H E. Beker. Collecte v. h. Fonds Noodiydende ker ken en personen. GEREFORMEERDE KERK V.m. 10 uur: Leesdienst. Nam. 5 uur: Ds H. Hasper. REM. GEREF. GEMEENTE V.m. 10.30 uur: Ds. W. Mackenzie, Rem. Pred. to Amsterdam. V.m. 9.30 uur: Zondagsschool EVANG. LUTHER SCHE GEMEENTE V.m 10.30 uur: Dr. P. Stegenga, Van Amsterdam. VRIJE EVANG GEMEENTE Jacobijncstraat 20 V.m. 10 uur: Bediening van het Heilig Avondmaal. Nam. 5.30 uur: de heer F. W. Buis. 12 uur: Zondagsschool. Maandagavond 8 uur: Lichtbeelden avond. Woensdagavond 8 uur: Bidstond en Eybelbespreking. Donderdagavond 8 uur: Naaikrans. KERK DER VEREEN. DOOPS GEZINDEN V.m. 10.30 uur: Ds. A. Binnerts Sz. PINKSTERGEMEENTE Gebouw „ïmmanuel" Nieuwe Kruisstraat 14 Voorm. 10 u.: Openbare Samenkomst. Namidd. 6 u.: Openbare Samenkomst. Woensdagavond 8 uur: Repetitie van het Zangkoor. Donderdagavond 8 uur: Openbare Samenkomst. VRIJE KATHOLIEKE KERK Popellaan, Kinheimpark. V.m. 10 uur: H. Mis. Woensdag. 19 Oct., nam. 8 uur: Vesper en Lof. LEGER DES HETL3 Schagchelstraat 26. V.m. 7 uur: Bidstond. V.m. 10 uur: Heiligingsdienst. Nam. 3.30 uur: Openluchtmeeting ln den Hout. Nam. 3.30 uur: Openluchtmeeting op 't Pretoriapleln. Nam. 7.30 uur: Verlossingssamenkomst. Dinsdag 18 October nam. 8 uur: Leden vergadering. Donderdag 20 October nam. 8 uur: Heiligingsdienst. BAPTISTEN - GEMEENTE Bakenessergracht 65 V.m. 10 uur: Ds. J. v. d. Schors. On derwerp: ..Morgenstond en Doodsscha- duw" Job 24:17. Nam. 6 uur: Ds. J. v. d. Schors. On derwerp: „De bybelsche Doop en de Ma- ranatha verwachting", Luk. 7:29, 30. Doopsbed. Dinsdagavond 8 uur: Ds. J. v. d. Schors. Bidstond. Bycenkomst voor Geesteiyke Opbou wing eiken Woensdagavond 8 uur in de Chr. Besturenbond. Bakenessergr. 69. KERK VAN JEZUS CHRISTUS VAN DE HEILIGEN DER LAATSTE DAGEN Vergaderingen worden gehouden Gra- vinnesteeg 8rood. Eiken Zondagavond om 6 uur. Geen collecte Toegang vry. VER. „WIE DENKT OVERWINT" Geb. „de Nijverheid", Jansstraat 85. V.m. 10.30 uur: Onderwerp: „Utt het leven van Meng". VEREEN VAN SPIRITISTEN „HARMONIA" Remonstrantenhuls, Wilhelminastraat 22 V.m. 10.30 uur: Wijdingsmorgen. In- spiratorische voordracht door den heer A. M. Constandse, den Haag. Mevr. Se- gerdahl (zang). Introductie vry. HAARL. JEUGDKERK VOOR OUDEREN V.m. 10.30 uur: Ds. A. G. B. ten Kate, pred. te Brussel. Deze Jeugdkerk houdt haar diensten 's Zondags om de 14 dagen In het ge bouw v. d. Protestantenbond, Jacobstraat Deze diensten zyn bestemd voor jongens en meisjes van 1420 jaar. A.s. Zondag zal voorgaan Ds. A. G. B. ten Kate, predikant te Brussel. Aanvang 10.30 uur. Alle Jongeren zijn hartelijk welkom. SCHOTEN NED. HERV. GEMEENTE Julianakcrk (telefoon voor hard- hoorenden). V.m. 10 uur: Ds. Blauw. Voorbereiding v. h. H. Avondmaal. Nam. 6 uur: Ds. J. C. Koningsbergen Pred. te Amsterdam-Noord. Collecte voor de Zending. VEREEN. VAN VRIJZ. PROTES TANTEN Gebouw Geko, Spaarnrianumerweg hoek Floresstraat. V.m. 10.30 uur: Ds. G. A. de Ridder, te Amsterdam. Vryz. Zondagsschool O. L. School, Overtonstraat, nam. 12.151.15 uur. CHR. GEREF. KERK V.m. 10 uur: Doe. v. d. Schuit, Apel doorn. Nam. 5.30 uur: Ds. Byieveld. Nam. 12.15 uur: Zondagsschool in de lokalen achter de kerk. BLOEMEND AAL NED. HERV. GEMEENTE Zaterdag 15 Oct. Nam. 9 uur: Bidstond in de Consisto riekamer. V.m. 10 uur: Ds. J. C. van Dyk. H. Avondmaal. Nam. 5 uur: Ds. J. C. van Dyk. JEUGDDIENST IN M AR AN ATH A V.m. 10 uur: de heer J. IJserinkhuy- sen, Amsterdam. NED ER L. PROTESTANTENBOND V.m. 10.30 uur: Ds. G. J. Sirks, van 's-Gravenhage. OVERVEEN (Kerk Ramplaan) V.m. 10 uur: Ds. D E. Boeke, secr. v. h. Ned. Bybelgen., Heemstede. Donderdag 20 Oct. Nam. 8 uur: Bijbellezing in de Consis toriekamer, K. Koopman. SANTPOORT NED. HERV. KERK V.m. 10 uur: Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. NED. HERV. EVANGELISATIE V.m. 10 uur: J. M. C. de Graaf f. Am sterdam. Nam. 5 uur: Ds. M. O. Blauw, be diening H. Avondmaal. GEREFORMEERDE KERK Lokaal BctheL V.m. 9.45 en nam. 5.30 uurDs. R W. de Jong, Em. Pred. HEEMSTEDE NED. HERV. KERK V.m. 10 uur: Ds. Briët. KAPEL NIEUW VREDENHOF Joh. v. Oldenbarneveldslaan V.m. 10.30 uur: Dr. Korff. Beide diensten collecte voor schuld delging van Vredenhof. GEREFORMEERDE KERK V.m. 10 en nam. 5 uur: Dr. J. H. Ba- vinck. NEDERL. PROTESTANTENBOND Afd. HeemstedeBenneb roek V.m. 10.30 uur: Ds. Dr. J. C. A. Fetter uit Rotterdam. (Met medewerking van 't dameskoor) Schaalcollecte voor schulddelging. BENNEBROEK NED. HERV. KERK V.m. 10 uur: Ds. Lekkerkerker. Ccllecte voor de in- en uitwendige zending. AERDENHOUT v RELIGIEUZE KRING V.m. 10.30 uur: Dr. S, F. II. Berkelbach v. d. Sprenkel, Ned. Herv. Pred. te Rot terdam. HILLEGOM NED. HERV. KERK V.m. 10 uur: Ds. Grolle. Nam. 5 uur: Ds. Grolle (Bed. H Doop) GEREFORMEERDE KERK V.m. 10 uur. Ds. J. van Herksen. Nam. 5 uur: Ds. J. van Herksen. (Coll. Hulpbeh. Kerken) CHR. GEREFKERK V.m. 10 en nam. 5 uur: Leesdienst. Donderdagavond 7.30 uur; Ds. W. By ieveld. SPAARNDAM NED. HERV. KERK V.m. 10 uur: Ds. A. Snethlage. EVANGELISATIE V.m. 10 uur: de heer F. W. Buis, van Haarlem. ZANDVOORT NED. HERV. KERK V.m. 10 uur: Ds. A. K. Straatsma. GEREFORMEERDE KERK Brcderodestraat V.m. 10 cn nam. 7 uur: Ds. H. Hasper, GEREFORMEERDE KERK V.m. 10 en nam. 5 uur: Ds. H. Kuiper van Grand Rapids. De samenkomsten vinden plaats ln het „Zonnehuis", Zandvoortsche laan hoek Kostverlorenstraat. ZANDVOORTSCHE KRING GODSDIENSTIG LEVEN V.m. 10.30 uur: Ds. N. Padt. 9 en 12 uur: Kinderdiensten In School D (Heerenstraat). V.m. 10.30 uur: Jeugddienst (14—18 J.) de heer Biem Visser. IJMUIDEN DOOPSGEZ. GEM. AFD. PROT. BOND V.m. 10.30 uur: Ds. W. Luiklnga. BEVERWIJK DOOPSGEZ. GEMEENTE V.m. 10 uur: Ds. D. J. van Calcar. HAARLEMMERMEER NED. HERV. KERK. Hoofddorp: V.m. 9.30 uur: Ds. D. Bax. Dankuur voor het gewas. Lijnden: Nam. 3 uur: de heer J. Kroon. Aalsmeerderweg: V.m 9.30 urn-: de heer J. Kroon. Vijfhuizen: V.m. 9.30 uur: de heer A. C. Brörens. Nieuw-Vennep: Geen opgave ontvangen. Abbenes: V.m, 10 uur: de heer G. Beukers.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 12