HAARLEM'S DAGBLAD BUITEN! ANDSCH OVERZICHT LUCHTVAARTN1EUWS. POINCARé'S STRIJD OM DE BEGROOTING. OOK DE DUITSCHE REGEERINGSCOALITIE IN MOEILIJKHEDEN. DE GROOTE VLUCHTEN. WEENSCHE BRIEF. GEMENGD NIEUWS. SPORT EN SPEL. ZATERDAG 15 OCT. 1927 ZESDE BLAD Amendementen die een groot gat in de ontvangsten slaan. - Een verschil van til0.000.000 francs! De Daitsche Rijksraad verwerpt de Rijks Schoolwet. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. De Pransche ministerraad heeft be sloten het parlement op 5 November bijeen te roepen. Dat deze vrij ver wijderde datum werd gekozen heeft be- teekenis. In de eerste plaats zijn de amendementen ten opzichte van de be grooting nog niet uitgewerkt. Er gaan echter zeer onheilspellende geruchten dat die amendementen een geweldig gat zullen slaan in de op de begrooting be raamde ontvangsten. Het verschil zou maar liefst 310.000.000 francs bedra gen. Poincaré heeft natuurlijk uit dien hoofde reeds aangedrongen op een late- ren datum, opdat de leden van het par lement zich tenslotte volledig bewust zullen zijn van het groote gewicht van hun beslissingen. Inmiddels heeft de sterke man de financieele commissie gedwongen hem nogmaals aan te hooren vóór dat de officieole ramingen worden doorgezonden. Tenslotte is de waarschijnlijkheid groot dat Poincaré evenmin als *t vorig jaar ingrijpende veranderingen zal dulden en dat hij er niet voor zal terugdeinzen om bij stemming de kwestie van vertrouwen te stellen. De Dultsche regecringscoalltie heeft plotseling ook groote moeilijkheden te overwinnen, omdat de Rijksraad met 37 tegen 31 stemmen het ontwerp rijks schoolwet heeft verworpen. Bijna 300 amendementen waren op het regeeringsontwerp ingediend. Dit geeft een idee van ontzaggelijke moei lijkheden die hier te overwinnen waren. De verwerping, van het ontwerp zelf geschiedde omdat een deel der ver tegenwoordigers van de landen de in gediende compromisvoorstellen te ver naar rechts gingen, een ander deel der vertegenwoordigers achtten ze integen deel te veel naar links gaande. t rUkskabinet, dat ook voor de be slissing van den Rijksraad bijeen kwam, besloot het oorspronkelijk ontwerp in onveranderden vorm bij den Rijksdag in te dienen, waaraan dan de mede- deeling zal worden toegevoegd, dat de Rijksraad het ontwerp heeft verworpen. Na de eventueele aanneming door den Rijksdag van het ontwerp in zijn oor- spronkelijken vorm zal dan blijken, of de Rijksraad zijn' verzet al dan niet handhaaft. F. A. Een accoord tus- schen Quirinaal en Vaticaan. Het orgaan van het Vaticaan de ..Os- servatore Romano" verklaart in een be schouwing over de Romeinsche kwestie niet in te zien, waarom Italië niet den staat kan scheppen, welken de kerk noo- dig heeft voor de uitoefening van haar geestelijke functies In de wereld. Deze kwestie betreft uitsluitend Italië; de an dere mogendheden zullen slechts in den gebruikelijken vorm nota hebben te ne men van hetgeen door Italië met den H. Stoel overeengekomen zou zijn. In Italiaansche politieke kringen acht men het niet onwaarschijnlijk. dat spoe dig volkomen overeenstemming bij de oplossing van de Romeinsche kwestie zal worden verkregen. De Russische schal den aan Frankrijk. De onderhandelingen over de oude Russische schulden zullen ongetwijfeld worden hervat op het punt, waar zij zijn afgebroken toen Rakofski zich in Frank rijk onmogelijk had gemaakt. Men is evenwel tamelijk ^sceptisch gestemd ten opzichte van de kansen dezer onderhan delingen. Het „Journal des Débats" geeft hier aan uiting in een hoofdartikel, dat ge schreven is vóórdat de opvolger van Ra kofski benoemd was. Er wordt op ge wezen, dat, wanneer Trotski de over- hard mocht krijgen, hetgeen het blad verwacht, waarschijnlijk de door Stalin erkende schulden verloochend zullen worden, evenals Lenin de tsaristische schulden verloochend heeft. Wat de leer stellingen betreft zullen de Sovjet-ge- zanten waarschijnlijk geen wijziging in htm methoden brengen. Waarom dus. zoo vraagt het blad, moet men de comedie met een tweeden Ra kofski herhalen, nadat de eerste come die zoo weinig bevredigend is gebleken? Drastischmaatregelen om een flesch ienever Te Michigan in de Vereenigde Sta ten Is wegens overtreding van het drank verbod, nadat reeds drie maal te voren proces-verhaal tegen hem was opge maakt, een man veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf, omdat hij een flesch jenever bij zich had. In ver houding tot deze strafmaat zijn de be ruchte wetten van Draco, volgens welke 2400 jaar geleden in Athene diefstal met den dood bestraft werd, humaan te noemen. Land en leger in Engeland. (Van onzen Londenschen correspondent) Nu legers voor hun beweging gebruik gaan maken van de kracht van den motor wij hebben er hier dezer da gen indrukwekkende voorbeelden van gezien in de manoeuvres van een „me chanisch" leger op Salisbury Plain, een gebied waarlijk indrukwekkend in zijn afmetingen moeten zij, teneinde zich doel treffend te kunnen ontplooien veel meer land voor hun oefeningen hebben. In Engeland heeft dat reeds nu haken enn oogen gegeven. En het probleem zal waarschijnlijk alleen zijn op te lossen door volledige ontwapening. Een deputatie van zeer gewichtige man nen (er waren een oud-premier en an dere oud-ministers bij) heeft een paar dagen geleden den huldigen minister van Oorlog, Sir Laming Worbhington- Evans, een warm uur gegeven door te protesteeren tegen een klaarblijkelijk voornemen van den minister eenige schoone landouwen in te palmen voor legergebruik. De deputatie, onder Lloyd George, wees er op dat zulke landouwen ,.the parks of the people* waren, die niet slechts bijdragen tot de genoegens der bevolking maar evenzeer tot haar ge zondheid waarvoor (de gezondheid) zelfs een ministerie van Oorlog niet on verschillig kan zijn. De deputatie vrees de dat militair gebruik, met tanks en andere rupswielige juggernauten, deze vluchtoorden voor den vacantieganger volslagen zouden bederven. De minister zeide ter geruststelling dat de bedoel de terreinen niet noodzakelijkerwijs ge bruikt zouden worden, maar dat men er slechts het oog op had gevestigd in ver band met mogelijke maar niet zekere toekomstige behoeften. Het verhaal ver telt niet of de deputatie door dezen in listige termen vervatten dooddoener werd gerust gesteld. Het doet er weinig toe. Men kan wel op de vingers uittel len dat het in de toekomst even hope loos zal zijn mechanische legers te la ten manoeuvreeren op een Engelsohe Heide van Mook als het thans is een Engelsche vloot te laten manoevvrenren op een Engelsche Vecht. KORT EN BONDIG. Voor de Old Bailey te Londen Ls een 24-jarige kellnerin ter dood veroordeeld, nadat zij schuldig verklaard was aan het worgen van haar kindje van vijf weken. De jury beval haar voor gratie aan en de rechter zeide dat hij de aanbeve ling aan den minister van binnenland- sche zaken zou doorzenden. Telegrammen van de Amerikaansche marine in Nicaragua melden, dat. Zon dag jl. driehonderd gewapende bandie ten een detachement Nicaraguaansche politie, waarbij zich ook Amerikanen bevonden, hebben aangevallen nabij Quilali, waar naar twee vermiste avia- teurs werd gezocht. Vier Amerikanen en 25 a 50 bandieten werden gedood. Het Fransche nationale bureau voor toerisme publiceert de vergelijkende cij fers over de buitenlandsche toeristen, die een bezoek aan Frankrijk hebben gebracht. In 1924 kwamen 1.556.600 toeristen het land binnen, in 1925 was dit cijfer tot 2.108.500 gestegen en in 1926 tot 2.406.000. Het bureau schat de uitgaven dezer be zoekers op resp. 5 1/2 milliard, 7 1/2 milliard en 8 1/2 milliard francs- Te Belgrado is opnieuw een korte, doch zeer hevige aardbeving geregis treerd. De eerste phase duurde 47 secon den, gedurende welke periode acht schokken werden waargenomen, terwijl de afwijking van de naald 223/1000 m.M. bedroeg. Het middelpunt der aardbeving ligt op een afstand van circa 110 K.M. ten Zuiden van Belgrado. Bulgaarsche komitadsji's hebben bij Sorovitsj twee Grieksche boschwachters gedood. De Grieksche autoriteiten belet ten den komitadsji's de grens over te steken. KAP. COSTES EN LUIT. LEBREIX. PORT NATAL (Brazilië) 14 Oct. (Reuter). De Fransche vliegers kap. Costes en luit Lebreix zijn hier aange komen om 23.40 uit St.- Louis in Sene gal, vanwaar zij 's morgens om 5.23 wa ren opgestegen. MENGELBERG TE AMERIKA. De muziekcorrespondent van de N. R. Ct. te New York meldt: Mengelberg heeft het muziekseizoen alhier geopend met een concert, waar mee hy als gewoonlijk een enormen bij val oogstte. Vooral de vele nieuwe mu ziek, die het programma bracht, wekte groote belangstelling. De D. 1220 te Schellingwoud c EN DE D. 1230 OP DE AZOREN. (Van onzen correspondent). De gelukkigste jongeman ter wereld Niet de tweede Caruso, maar de eerste Kiepura. Na twee vergeefsche pogingen is de D 1220 eindelijk Vrijdag op Schelling- woude gearriveerd. De commandant van het vliegkamp, bootsman Kerker, had, evenals de vorige dagen, alle voorbe reidingen voor een vlotte landing ge troffen. Zijn moeite werd ditmaal wel beloond. Even voor half twee werd in de wolken, ter hoogte van Ransdop, een stip zichtbaar, die allengs grooter werd. Toen de stip weer verdween dacht men aanvankelijk aan een vogeL Voor alle zekerheid echter liet bootsman Kerker twee lichtkogels afschieten, wat een goed idee bleek te zijn, want spoedig werd de stip opnieuw zichtbaar, steeds grooter en grooter wordende, totdat uit den grauwen nevel het aluminium vliegtuig verscheen. Nog even verdween het toestel in een wolk, om dan een vlotte landing op het water te maken. Piloot Merz was de eerste, die aan land stapte en den bootsman de hand drukte. Merz vertelde dat, als de weersom standigheden het toelaten, hü vanmor gen om zes uur weer zou vertrekken, vermoedelijk naar Lissabon. Uit Punta del Gada CS. Miguel- elland, Azoren) wordt gemeld, dat de Duitsche Junkersmachine D. 1230, ko mend van Lissabon om 12.55 Vrijdag middag boven Punta del Gala vloog in de richting van Fayal. De machine vloog op een hoogte van ongeveer 150 M. Een groote menigte sloeg de machine gade, terwijl deze boven Punta del Gada vloog. Eenigen tijd later zijn de vliegers on danks het ruwe weer vlot te Horta ge land, waar zij door een groote menigte welkom werden geheeten. Hevige stort regens maakten echter aan de manifes taties een einde. Het staat nog niet vast. wanneer zij weer zullen opstijgen. RAMP BIJ BRUSSEL. Vrljdagoohtend half elf heeft boven Haren een vliegtuigramp plaats gehad, aldus de Tel. Drie militaire vliegtuigen hadden even te voren het vliegveld van Evere bij Brussel verlaten en nauwelijks een af stand van drie K.M. afgelegd, toen door tot dusver onbekende oorzaak het toe stel van den sergeant-vlieger Debuis- son, die de leiding der vlucht had, met een der beide andere machines in bot sing kwam. Het vliegtuig van Debuisson stortte in een vrille ter aarde, waarbij de piloot om het leven kwam. Het an dere vliegtuig kon door den bestuur der in evenwicht worden gehouden; de piloot werd slechts licht gewond by de plotselinge landing die hij moest ma ken. Film en knakworstjes Te Berlijn werd eenigen tijd geleden een delicatessenzaak geopend, die zoo luxueus en prachtig was ingericht, dat de bewoners der Spreestad zich ver- .wonderd afvroegen, wie toch wel de eigenaar van dit gastronomisch paradijs mocht zijn. De eerste dag reeds was de winkel tot berstens toegevuld met een uiterst chic publiek, dat de aldaar uitgestalde producten van Weensche bak- en braadkunst alle eer aandeed Want een delicatessenzaak van niemand minder dan den beroemden film-regis seur Fritz Lang en eenige andere ar- tisten, ziet mij niet lederen dag, niet waar? Daarom moet men nog niet meenen, dat Fritz Lang zyn clientèle persoon lijk bediende, of dat hij zich zelf op het vervaardigen van knakworstjes is gaan toeleggen, omdat het witte doek hem niet meer bevredigde. De regisseur van de Nibelungen, de Faust en zooveel an dere bekende films, heeft deze zaak aan den Kurfürstendamm opgericht om dat vele te Beriyn vertoevende Weeners zich erover beklaagden, dat zij nooit meer van de echte Weensche gerechten konden genieten. Het is nu te danken aan het initiatief van Fritz Lang, dat er elke week wagonladingen vol Oosten- rij ksche lekkernijen te Berlijn aankomen die weldra zullen groeien tot geheele treinen, als men afgaat op de belang stelling waarin het clinair-cinetmato- grafisch smulpaleis zich reeds den eer sten dag mocht verheugen! Een schrijver in een weekblad verklaart, dat hij graag ziet dat een man zijn haar zeer kort geknipt draagt. Persoonlijk houden wij niet van zulke ver wijfde mannen. Een meisje heeft gemiddeld vijf tig minuten noodig om zich te kleeden lezen wij. Negenenveertig minuten om te besluiten, wat zij zal aantrekken en een minuut om het te doen. Het zilveren ei toch uitgebroed Voor eenigen tyd gaf een Parijsche courant aan een bekenden romanschrij ver de opdracht, een feuilleton te schrij ven waarvoor het honorarium werd vastgesteld op 2 francs per regel. Daar genoemde schrijver echter buitengewoon veel voelde eens een tydje op zyn lau weren te gaan rusten, stelde hij zich in verbinding met een ouden, zeer produc tieven romanfabrikant, en liet hem den roman schrijven voor 1 francs per re gel. Voordat de geheele roman voltooid was verschenen er reeds afleveringen in de courant, natuurlijk onder den naam van den beroemden doch gcmakzuch- tigen auteur. Het feuilleton had een buitengewoon succes bij het Parysche publiek; de eenige Parijzenaar die het niet kende en die ook niet veel lust ge voelde het te leeren kennen, was de be roemdheid zelf. Reeds waren ettelijke afleveringen ver schenen, toen de schryver tot zyn ge weldigen schrik op een goeden morgen vernam, dat de romanproducent mid den in zijn arbeid aan ean beroerte overleden was. De groote schrijver was radeloos. Hij bestelde onmiddellijk de reeds verschenen afleveringen van den succesroman, las dag en nacht door, maar kon met den besten wil van de wereld er niet achter komen, waar het nu eigenlijk over ging; zelfs mocht het hem niet gelukken, voor den mysterieu- sen titelt t Het Zilveren El, een aanne- melyke verklaring te vinden. De zaak begon zich ernstig te laten aanzien: zijn naam als schryver stond op het spel. Tijd winnen, was een eerste ver- eischte. Hy wachtte veertien dagen, bel de toen de redactie op en deelde mede, dat hy, ofschoon niet ongeneeslijk, toch op doktersbevel, absolute rust moest houden, en hy er voorloopig niet aan kon denken de pen ter hand te ne men. Hy vond het natuurlijk zelf ver schrikkelijk, maar er was nu eenmaal niets aan te doen Het speet de redactie evenzeer, maar zij noemde het tenminste een geluk bij een ongeluk, dat zy juist den vorigen dag de slotaflevering van den loopen den roman ontvangen bad. Dat was dus nog maar juist bijtijds geweest. Het duurde nog gerulmen tijd, voordat de beroemde schrijver er achter kwam ddat de overleden romanfabrikant waarschUniyk als een gevolg van den ouden dag, het werk voor een halven franc per regel had overgedaan aan een nog productiever vakman, die ge lukkig het Zilveren Ei geheel had kun nen uitbroeden. Ambtenaar-roof d ieren jager. De regeering van Zuid-Afrika heeft een contract gesloten met een jager voor het dooden van leeuwen en lui- paards. De jager, mr. Hunter heeft spe ciale instructies gekregen, waarvan de voornaamste ls, dat hij in vier maanden zooveel leeuwen moet schieten als hy maar kan. De laatste jaren brachten een beden- keUjke vermeerdering van het aantal van clsze roofdieren, dat geweten wordt aan liet verbieden door de regeering van het zoogenaamde moran-systeem bij den staan 'der Masai's. In vroeger tijd werd geen Masai-jongeling, een „moran", als man beschouwd, voor hij er in geslaagd was om, slechts met een speer gewapend alleen een leeuw te doo den. Het was daarbij tevens de gewoon te dat de meisjes van den stam de jon ge manr.en bij hun tocht in de wildenis vergezelden. Daar de leeuwen nu de rust van de bevolking bedreigen moet op andere wij ze in vermindering van hun aantal wor den voorzien. De heer Hunter wil de leeuwen in de schemering met honden aanvallen. Een nieuwe sprekende film. (Van onzen Londenschen correspondent). De laatste jaren heeft men nog al eens het een en ander gehoord van films, die tegelijk met de beelden het geluid reproduceeren dat met die beelden ver band hield of ze vergezelde. Dat ze geen onverdeeld succes waren zou kun nen blijken uit het feit, dat zü' even snel verdwenen als ze waren gekomen. Of dit ook het geval zal zyn met de zoogenaamde Movietone, die hier dezer dagen voor eenige genoodigden te zien en te hooren is geweest, dient men af te wachten. Het geluid is niet slecht, maar toch verre van volmaakt. Men zegt dat de Movietone in Amerika met succes werkt, zoodat men zou kunnen concludeeren dat het geluid voor den gemiddelden bioscoopbezoeker goed ge noeg is. De Movietone, die hier is ver toond, gaf een beeld van Lindbergh's ontvangst in New York en Washington, en de redevoering van Coolidge, die deze bij de gelegenheid heeft afgesto ken. Ook zag en hoorde men Lord Birkenhead een rede uitspreken over den zegen van een goede Engelsch- Amerikaansche verstandhouding. Wie met succes wil kunnen spreken door de microphoon voor den radio-omroep moet een goede „radio-stem" hebben. Iets dergelijks geldt waarschijnlijk ook voor de sprekende film. En men kreeg den indruk dat Lord Birkenhead zich verheugt in een goede movietone-stem (zeker zyn modernste illustere eigen schap) omdat zijn woorden veel duide lijker klonken en omdat zijn intonatie veel nadrukkelijker doorkwam dan in de rede van Coolidge. Men kreeg ook liederen te hooren en selecties van de Groot's Jazz-orkest. Die klonken het best. Instrumentale solo's lieten nogal wat wanklanken hooren. De movietone leerde wel dat de toon van alle geluid nog steeds wordt bedorven door ampli ficatie, die noodzakelijk is voor dit soort geluidsoverbrengingen. Maar de movietone is toch veel heter dan ge- lyksoorlige apparaten van vroegeren datum; en ze wettigt het optimisme dat men binnen niet te langen tyd de per fectie op dit gebied zal benaderen. Weenen, October. Wanneer men my de vraag zou stel len, wien ik als het gelukkigste jong- mensch der wereld beschouw, zou ik on middellijk ten antwoord geven; Kiepura! Jan Kiepura, den vierentwintig-jarigen, beroemden Poolschen opera-tenor. Als een meteoorsteen is hij in de muziek- en kunstwereld gevallen. Niemand had ooit tevoren van hem gehoord en op eens rekende men hein tot de kleine categorie der meest beroemde stars. Glimlachend gaat hy door het leven en ik geloof, dat niemand hem in het dageiijksche leven ooit anders dan glimlachend kan zien. Evenals van Douglas Fairbanks konden de affiches van hem zeggen; „de man met den zon- nigen glimlach". Nu, hij heeft ook al len grond om vroolijk te zijn, hy ver dient enorm veel geld en hy oogst op avonden, dat hij zingt, een kollossaal applaus. De Weeners jubelen hem toe: „Kiepura. Kiepura, Hoch Kiepura". zoo klinkt het daverend in de zaal der groote Weensche opera en telken male moet de jonge, sympathiek uit ziende tenor opnieuw tusschen de breede gordynen door voor het voet licht komen. Een heele zwerm jonge meisjes wacht op hem by den uitgang van het ge bouw en eerst nadat hy deze jonge kinderen, die alle een autogram van hem willen hebben, heeft tevreden ge steld, kan hy in zijn auto stappen. In Berlijn en in Londen heeft hij even veel succes gehad als hier te Weenen. Ik zelf heb Kiepura gekend, nog vóór hy zoo beroemd was. Een Pool- sche Journalist bracht hem het vorige jaar mee in de „Journalistenzimmer" van het Weensche hoofdtelegraafkan toor, de vertrekken, waar de in Oosten rijk verblijf houdende buitenlandsche journalisten samenkomen om van daar uit aan hun bladen te telegrafeeren en te telefoneeren. Hij werd ons voorge steld als een jonge Poolsche zanger, dié werkelyk een groote toekomst had. En op een vraag van een wantrouwigen Engelschen collega, die gaarne wilde weien, of de jongeman inderdaad zulk een goede stem had, antwoordde Kiepura door luidkeels „La donna mo bileaan te heffen. Zijn krachtige stem vulde de kale kamers en het „Haupttelegraphenamt" sidderde op zijn fundamenten. Korten tyd daarop ont dekte een Weensche thedteragent het wonder van Kiepura's stem en al spoe dig debuteerde hij aan de Weensche opera. Zijn optreden tn de première van Puccini's „Turandot" was een overwel digend succes en Kiepura was opeens de uitverkoren lieveling van het pu bliek. Een Engelsch blad had mij. vóór Kiepura's reis naar Londen, om een foto van den jongen kunstenaar ge vraagd. Ik schreef Kiepura een paar woordjes en zei, dat ik hem den vol genden dag in de opera wilde ont moeten. Inderdaad trof ik hem daar ook aan, maar het bleek, dat hy myn briefje niet eens had gelezen. „O", zei hy toen, „hebt u er over foto's in geschreven? Dan begrijp ik het. Zoo- dra ik het woord foto in een brief ontdekt, smyt ik het epistel weg. Ik krijg dagelijks tientallen .van zulke brieven. Wanneer ik echter had ge wetenKort en goed, Kiepura wordt met brieven gebombardeerd. Hij moet er dus ook een eigen secretaris op na houden. Het is hem echter niet altijd zoo goed gegaan. Oorspronkelijk was hy, nadat hy het gymnasium beëindigd had, student te Warschau. Met drie andere studenten, die evenzoo arm wa ren als hij, sliep hij in een onverwarm de kamer en wanneer hij des morgens om acht uur in een dun jasje door de sneeuw naar de universiteit stapte, had hij niet anders in zyn maag dan een weinig slappe thee en een stuk droog brood. Dikwijls nog, zoo zeide hij m:i. komt het hem voor, alsof al zijn tegen woordige geluk niets anders is dan een voorbijgaande droom. Wanneer hy een telegram krijgt, waarin hem duizend dollars voor een avond worden aange boden, grijpt hij zich vaak aan het voorhoofd en dan denkt hij: neen, dat is alles niet waar, dat is slechts een droom ?en morgen zal ik weer in die koude studentenkamer wakker worden en zal ik weer myn armzalig ontbijt hebben, waarna ik als een haas r.aar de hoogeschool ren om nog het eerste col lege te kunnen bijwonen. Kritieken? Heele stapels kranten uitknipsels bezit hij en telkenmale wordt het aantal grooter. „Hy kwam, hij zong, hy zegevierde!" schreef een groot Engelsch blad. „Een tweede Caruso", zoo noemde hem een andere krant. Dat wordt veelal van hem gezegd, maar Kiepura houdt niet van deze uitdruk king. „Ik ben niet de tweede Caruso", zoo zegt hy, „ik ben de eerste Kiepura". En toch is hij niet zóó met zich zelf ingenomen, dat hij gelooft reeds zyn doel bereikt te hebben. Hij studeert steeds door en hy wil zyn stem nog immer tot een grootere hoogte opvoeren. De schitterende recensies maken zijn hoofd niet op hol. Hoe beter de kri tieken in de dagbladen zijn, des te meer studeert Kiepura. De Poolsche dichter Mieckewicz, zoo zegt hij. heeft eens gezegd: „Liever een ongelukkige leeuw dan een tevreden muis!" Daar- by maakt Kiepura wel den indruk van een leeuw, alleen ziet hij er heelemaal niet ongelukkig uit. Waarom zou hy ook? VOETBAL. HAARLEM—V. V. A. Haarlem verschynt morgen met het volgende elftal De Vries. Van Daalen, Torringa, Dik, Goedhart, Moolenaars, J. Kammeijer, De Geus, Huysmans, Smits, Fiévez. Het ïykt ons het verstandigst, dat Torringa en Moolenaars maar dadelijk van plaats verwisselen, want laatstge noemde speelt veel beter op de back- Unie en Torringa is in het geheel geen back. R. C .H.—AJAX. R. C. H. verschijnt met het volgende elftal: Radsma, Prevost, Krom, Geutskens, Nieuwenhuis, Müller, Nachtegeller, v. Dam. Verkerk, Ruys. Brugman. Scheidsrechter is de heer Eimers. BILJARTEN. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. 3e KLAS KLEIN-BILJART, In de finale van bovenstaand tour- nooi, waarin 8 spelers uitkomen, die in de voorwedstryden, waaraan 68 spelers uit het geheele land hebben deelgeno men, het hoogste rangcyfer behaalden, is ook geplaatst onze stadgenoot de heer D. A. de Foeljager, kampioen van Haar lem. Dit kampioenschap zal op 28, 29 en 30 Oct. a.s. verspeeld worden in café „De Doelen", hier ter stede. De vol gende 8 heeren zullen dan om den titel kampen 1 G. Ouwehand (,/Rïjswijksche B. C.") RUswijk. 2 R. de Hartogh (B. V. ./Die Haghe") Den Haag. 3 F. v. Leeuwarden <B. V. „Amster dam"), Amsterdam. 4 H. Turk (B. V. „Rembrandt"). Am sterdam. 5. W. v. Dillen CB. V. „Noord-Bra bant") Utrecht. 6. D. A. de Foeljager (B. V. „D. E. S.") Haarlem. 7 B. v. Gelderen (B. V. „De Maasstad") Rotterdam. 8 J.'Leeger (B. V. „InsuMnde"), Am sterdam. BILJARTBOND VOOR HAARLEM EN- OMSTREKEN. Het Bondsbestuur zal met de besturen van de aangesloten clubs en de feest commissie tot viering van het 10-jarig bestaan van den bond in het volgende jaar .een gecombineerde vergadering houden op 21 Oct. a.s. Verschillende maatregelen, welke voor een goed slagen van dit jubileum noo dig zyn, zullen besproken worden, ook in verband met de op 2 Nov. te openen competitie-wedstrijden, waarvan spoedig de spelprogramma's zullen worsen op gemaakt. AFVALWEDSTRIJDEN KENAU BEKER. Deze wedstryden zijn Donderdagavond in café v. Trigt voortgezet met de ont moeting „Insulinde"Vriendenkring Er werden 4 partijen gespeeld, waarvan alleen die tusschen de heeren Zitman (Vriendenkring) en Bregman (Insulin- de) van belang was. De heer Zitman speelde, vooral op het eind, zeer mooi en won met den stand 150 tegen 131 in 25 beurten. Van de Amsterdammers wist alleen de heer Wanders te winnen. Na 4 partyen was de stand; „Vrien denkring" 480, „Insnlinde" 432 caram boles. ZWEMMEN. DE KANAALTOCHT VAN MRS. GILL. Uit Londen wordt aan de Tel. over den Kanaal tocht van Mrs. Gill nog het volgende gemeld: Zy is de derde Engelsche dame in één week tijds, die het Kanaal overzwemt. Haar eerste woorden toen zy aan de Engelsche kust kwam waren: „Ik kan niet meer staan". Men hielp haar toen in de boot, die haar had vergezeld en zy werd naar Dover gebracht. Deze ge slaagde poging was de eerste die zy on dernam. De personen, die haar vergezeld heb ben, zyn bereid te zweren, dat zij de po ging geheel met succes heeft volbracht.. HOCKEY. HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. West 1ste klas. Amsterdam: Amsterdam—Hilversum Hilversum: 't Gooi—M. H. C. Bloemendaal: BloemendaalHJDM. Den Haag: Haagsch Lyceum—H.O C-. TogoVictoria. Rotterdam: Victoria—Togo. Amsterdam: Amsterdam—Rood Wit-. Den Haag: H. D. M.—B. D. H. C. H. O. C.—H. L. C. 2de klas. Heemstede: B. D, H. C. I—H. B. S. Hilversum: GooiHilversum. SANTPOORT. VERGADERING. In een hulshoudeiyke vergadering van de R.K. Tooneelvereeniging „St. Engel- mundus" werd het bestuur als volgt samengesteld:-' M. Boon, voorzitter, W. Korsz Dam, secretaris en P. v. Schie, penningmeester. Voorts werd besloten om op den dag. waarop de R. K. Propagandac'ub. waar van de vereeniging een ondcrafdeehr.g ls, 10 jaar bestaat een uitvoering te ge ven.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 19