Witte tanden HET SPEENTJE BINNENLAND VAN DEN ARBEID. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 15 OCT. 1927 CÉen Zaterdagavondverha&l) Op een zonnigen zomermorgen was J Hermans Junior geboren. Maar rtoodat zün moedertje, wier eerste hij Was, zwak was, werd de familie-visite eenige weken uitgesteld. Eigenlijk was de geboorte van Jan Jumor t>.y wijze van spreken, natujar- lük! niets bijzonders. Want van opoe en opa Honnebier was hij het acht-"en twintigste, van oma en grootva Hermans zelfs het drie-en-dertigste kleinkind. Maar Dr. Jan Hermans Semor was een veel gelezen schrijver dus de be noemde in de familie tamelijk gezeten en exorbitant royaal. Bovendien bezat hü een aardig landhuisje en een keuri- gen tuin. zoodat de heele familie dien Zondag kwam: gedeeltelijk om de eer. gedeeltelijk om het goede eten en drin ken, gedeeltelijk de jongeren, bedoel ik! om den tuin en last not least opoe en oma om den junior! Het was na de koffie dat er een ge loop en gedrang begon en een geheim zinnig transport van waschkommen. sponsen, doeken, zijde en wol. De familie zeide geen woord meer en zag in span ning den loop der gebeurtenissen te ge- moet. En een half uur later ging de deur open en verscheen Jan Junior.... Da: wil zeggen: zijn moeder verscheen met een enorm pak witte zijde en witte wol op haar rechter arm en sloeg allen twijfel den bodem in door hare aan kondiging: .En hier is nu onze Jan!" Toen werd alles gesloten en na een grondig onderzoek of het niet tochtte, opende de moeder een luikje in de wolk van witte zijde en witte wol en of schoon in miniatuur een gewoon menschelijk gezicht werd zichtbaar Het was het gezicht van Jan Junior! De familie deed: „Ooooh!" De ooms. opa en grootva maakten geluiden die zij een aapjeskoetsier moesten hebben afgeluisterd en Jan Junior die den hu mor van het geval voelde, maakte, ter wijl hü op zijn bovenlip zoog. een bewe ging als van een visch op het droge. De familie was verbaasd. Dr. Jan Hermans vertelde van zijn wonderkind. Mevrouw Hermans, geboren Honnebier. deed wanhopige pogingen om den ju nior te laten praten. Maar Jan vond het welletjes, liet zich in zijn wiegje leggen en piekerde of hij zou gaan slapen of gaan huilen. Opoe en oma deden be langstellende vragen. Jan piekerde voort. Hij piekerde gerui- men tijd. Maar toen hü tot een beslis sing kwam, aarzelde hü dan ook niet om deze resoluut ten uitvoer te brengen. Hü zette een keel op dat heel de familie er van schrikte en ht] smaakte het ge noegen van dadelük zü'n vaders gezicht boven de wieg te zien. Jan Junior staak te zijn geschreeuw. Jan Senior richtte zich naar zijn vrouw: „Geef hem zün speentje maar!' „Dat heeft hü al!" „Dat is niet waar!" En toen me vrouw aan de züde van haar echtgenoot verscheen, ging deze voort: .Daar Kijk zelf dan!" „Ik dacht toch heusch twijfelde mevrouw Hermans, geboren Honnebier. om dan zichzelf met een gil in de rede te vallen: „Zie je wel?hier is he: koordje waaraan het speentje hing Waar is het speentje?" Het speentje was niet aan het koordje en ook niet in of onder het wiegje; niet in de gang; en niet op de trap; en niet op de slaapkamer.Het speentje was nergensDe familie die van de gelegenheid had geprofileerd om in een minimum van tijd het huis te bezichti gen deelde da: bij haar terugkomst mee. Jan Senior liep als een dolle door het huis. Mevrouw was radeloos. En de fa milie vond het allerellendigst dat zooiets nu juist vandaag gebeuren moest. Maar nergens kan iets nu eenmaal niet zün en men stond dus voor de gru- welyke zekerheid dat Jan Junior die in. tusschen door zün luid gehuil den i meenen schrik vermeerderen bleef, zün speentje moest hebben ingeslikt En stel u nu voor; Een baby van goed-een-maand, die zün speentje heeft ingeslikt Het werd een paniek. En een wonder mag het heeten dat nog iemand zyn zenuwen genoeg de baas bleef om een dokter te kunnen opbellen Het was op dit moment dat Henkie huilende terugkeerde uit den tuin waar zich zorgeloos de jeugd vermeide en zün oom Jan aanklampte: .Oom. eh.eh oom ,Wat is er?" vroeg Dr. Jan Hermans gehaast. „Ikehkon het heusch niet helpen.... maar Mientje heeft ba by'sbaby's speentje stuk gebeten" En toen benijdde Henkie Jan Junior oprecht om zijn vader. Want ln plaats van het pak slaag dat hy thuis zeker zou gekregen hebben, werd hij omhelsd en kreeg nog een kwartje toe JOH. VAN DEN HOEK. WERKVERRUIMING IN HET SCHILDERSBEDRIJF. Hoe er toe te komen? EEN SPREKENDE RECLAME. Een van de bedrijven, die wel het meest onder de „seizoenwerkloos heid" hebben te lijden is, naar bekend, het schildersbedrijf. In de wintermaan den is een aanzienlijk deel der schilders gezellen werkloos. Dit deed nu reeds eenige jaren geleden de vraag onder de oogen zien of de mogelykheid er niet was de werkloosheid onder de schil dersgezellen in het voor hen slechte sei zoen te verminderen. Ingezien werd da daartoe samenwerking van patroons en gezellen geboden was. Zóó kwam tot stand het landelijk „Comité voor re- gularisatie en werkverruiming in het schildersbedrijf', dat is samengesteld uit de bonden van schilderspatroons en schildersgezellen. De zaak, die dit comité beoogt, is in derdaad een algemeen bedrijfsbelang. Eet gaat er om te maken, dat de schil dersgezellen óók in de najaars en win termaanden aan werk kunnen wor den geholpen. Aan het geruimen tyd werkloos zijn, zijn groote nadeelen ver bonden. Het lang aangewezen zyn van schildersgezellen op uitkeering van steuncomité of werkloozenkas is inder daad een onmogelijke toestand. Toch, het is een onverbiddelijke noedzakeiük- heid. zoolang het groote publiek niet inziet dat er schilderwerk is, dat óók in de na jaarsmaanden en de winter maanden kan geschieden. De patroons zyn dan wel genoodzaakt personeel of geheel te ontslaan of voor een belangrük deel het personeel in te krimpen. En duizenden schildersgezellen komen zonder werk en dat voor maanden. Een alleronmogelijkste toestand! Zeker er is schilderwerk dat in het na jaars en winterseizoen niet ban gedaan worden nl. het zoogenaamde „buiten werk". Maar het „binnenwerk" kan kan wel gedaan worden. Door de ingrijpen de veranderingen die er hebben plaats gehad op het gebied van verlichting en verwarming kan aan „binnenwerk" zon der eenig bezwaar bijna al tyd gewerkt worden. Maar de gewoonte houdt dit veelal nog tegen! Gewoonte is veel het „binnenschilderwerk" tegen den schoonmaaktijd te doen geschieden, hoewel het evengoed thans in het najaar en in den winter kan geschie den. Terwijl dan het groote voordeel is, dat vele schilders die anders werk loos zouden zijn, aan het werk kunnen blijven. Het is noodig, dat hiertoe niet alleen de particulieren, maar ook ver schillende groote instellingen, ook Rijks en gemeente-instellingen hun medewerking verleenen. Daarvan hangt alles af. Het Landelijk comité waar van wy spraken, heeft tweeërlei doel, regularisatie, maar ook werkverruiming. In verschillende plaatsen kwamen plaatselijke comité's tot stand, ook te Haarlem. Van het Haarlemsche comité is voorzitter de heer J. Vader, direc teur van den gemeentelijken dienst der werkloosheidsbestrijding en secretaris de schilderspatroon, de heer J. Gielink. Het is verder samengesteld uit verte genwoordigers van de patroons en ge zellen-organisaties. Om de aandacht op zün doel te vestigen wendde het zich meermalen tot particulieren en ver schillende groote instellingen. Me* cüfers kan worden aangetoond, hoe noodig het is dat de taak van de regularisatie en werkverruiming in het schildersbedrijf met kracht wordt ter hand genomen. De heer Vader met wien wij een onderhoud hadden, gaf ons de volgende cijfers omtrent werk- looze schilders te Haarlem die waren ingeschreven bij de gemeentelüke ar beidsbeurs over het seizoen September tot April 19251926 ea het seizoen 1926- 1927. Er waren ingeschreven in het be gin der maanden September 42. Octo ber 35, November 67. December 92 van het jaar 1925; Januari 102, Februari 109. Maart 58 en April 10 van het jaar 1926. In het andere seizoen waren deze cüfers: September 14. October 29, No vember 72, December 87 van het jaar 1926 en de maanden Januari 108, Fe bruari 83, Maart 33 en April 13 van het jaar 1927. Men kan hieruit zien, hoe het aantal werkloozen in het begin van het winterseizoen is toenemende en hoe het tegen het voorjaar is afnemen de. Het zal in het oog springen hoe het anders zou kunnen zün, indien de idéé waarvoor het comité strijdt: laat het schilderwerk dat gedaan kan worden in het najaars en winterseizoen óók dan doen, meer algemeen toepassing vond. Het kan. Maar de menseh is hard- leersch. Nieuwe gedachten moeten er worden ingepompt eer dat er iets van komen kan. Daarvoor is noodig een voortdurende propaganda en een krachtige. Het comité heeft besloten in de ko mende maanden een krachtige propa ganda te maken voor zijn tweeërlei ugmerk „regularisatie en werkver- roinvng". Sprekende affiches heeft het daartoe laten gereed maken om zóó het doel van het comité omlijnd en forsch in beeld te brengen. Werkverruiming staa: bij het comité bij de geheele propagan da, óók voor de regularisatie-idee vóór op Dit blijkt uit de affiches. Van de twee affiches die het liet ma ken is de eene een zeer sprekend plak kaat van c.en teekenaar Walter. Op deze plaat ziet men het spaarvar ken als een hond aan den ketting voor het hondenhok liggen. Het opschrift luidt: „Waakt voor het onderhoud van uw schilderwerk; het spaart u geld". Het andere is er een van den teekenaar Jan Rot. Dat laat zien een huisschilder die aan het werk is. Het onderschrift luidt: „Behoed uw huis! Laat het schilderen. „Zóó wil het comité trach ten paedagogïsch te werken en tevens ge-eden raad te geven. Maar bovenal spreekt uit deze platen die in heldere kleuren Ti n gedrukt, zoo dat het goed de aandacht trekt, wat het doel van het comité is. Het is zeker te wenschen dat het doel door deze affiches krachtig zal worden gesteund om redenen als wij aangaven. Het bedrijfsbelang van het schüdersbedrijf zal daarmede gediend zijn, maar ook het algemeen belang. Alie productieve arbeid voorkomt dat gelden voor steun moeten worden uitge geven of dat de werkloozenksssen moe ten worden aangesproken. Afgescheiden nog van de quaestie dat werkloos-zü'n toch alty'd demoraliseerend werkt, ten minste dat daartoe het gevaar groot is. is dat veel waard. Neg steeds is de beste manier van werkloosheids bestrijding het in uit voering geven van productief werk. Daarom verdient het werk van het co mité alle waardeering, en is het gehoor geven aan zün wensch iets, dat in hoo- ge mate zou zün toe te juichen. Behalve de sprekende platen zullen nog worden opgehangen biljetten die de algemeene gedachten van het comité weergeven. Wij vernemen nog dat het comité voor de uitvoering van zijn plannen den steun van de regeering heeft ontvangen. Bedoeling is de platen op te hangen onder meer in gebouwen waar veel publiek komt. Daartoe is ook de medewerking van het gemeentebe stuur van Haarlem ingeroepen. Zoo kan onder de algemeene aandacht worden gebracht wat wenschelijk is om een zoo groot mogelijk aantal schilders gezellen zoo geregeld mogelijk aan het werk te houden. Slaagt het plan van het comité dan is het vraagstuk van de werkloosheid on der de schildersgezellen voor een be langrijk deel de oplossing nabjj. CORRUPTIE IN DE GAS INDUSTRIE. VOLGEN MEER ONTSLAG AANVRAGEN.? De heer A. van der Stel schryft in Het Volk naar aanleiding van de mede- deeling van den heer Bruinwold Riedel, dat de vereeniging van gasdirecteuren vrij uit gaat ten aanzien van zün po gen de zaak met hem te regelen, dat dit strict genomen niet juist is. Hü gaat voort: De onderhandelingen tuschen Bruin wold Riedel en my werden onmiddellyk gevolgd door een bestuursvergadering, die belegd was om mijn actie te bespre ken, terwijl zün aan mü gerichten brief met instructie de algemeene zaak te Berverwyk te sussen, zyn oorsprong vond in een telefonisch gesprek tusschen den heer Riedel en den heer Knottne rus. voorzitter der vereeniging. Deze laatste heeft, evenals het oud-bestuurs lid Levert te Apeldoorn, volgens de mededeeling van den heer Riedel aan my. ook bygedragen voor den inhoud der enveloppe. In deze corruptiezaak is de vereeni- ning de groote schuldige, doordat de leveranciers lid der vereeniging zijn ei op de vergaderingen een te intieme ver houding is ontstaan. Bovendien heeft de vereeniging voor drie jaar een on derzoek naar de corruptie onmogelijk gemaakt". Verder beweert der heer Van der Stel. dat nog verscheidene gasdirec teuren him ontslag zullen vragen. Hij besluit met de mededeeling dat te Rot terdam, buiten den directeur om, op groote schaal is geknoeid. Het geval te Vaals. Wy hebben gemeld dat naar aanlei ding van tegen hen ingediende klach ten van den vroegeren kassier van het gasbedrijf te Vaals en een brief van den heer Van der Stel, de gemeente raad van Vaals verzocht den vroege ren directeur van het gasbedrijf te Vaals den heer H. J. de Groot, thans direc- aur te Beverwijk in een speciale raads vergadering te verschünen. De heer Van der Stel zou dan ook worden gevraagd. Mocht de heer De Groot niet ver- schynen dan zou het eervol ontslag hem Indertijd verleend als directeur van het •asbedrijf te Vaals worden ingetrokken. Naar wü in Het Volk lezen, heeft de heer De Groot op de uitnoodiging om zich voor den Raad te komen verant woorden het volgende antwoord aan het imeentebestuur van Vaals verzonden: „In antwoord op uw schrijven, d-d. 11 dezer, heb ik <}e eer uw college mede te deelen, dat ik niet bereid ben door middel van een strafproces de chantagebeweging van een oplichter en chantoneur te steunen. Wel ben ik bereid, mits u de toe zegging doet, dat de kosten door u zuL len worden betaald, een civiel proces aanhangig te maken. GEEN ELECTRISCHE TURFCENTRALE. WAARHEEN NU MET DE TURF? Zooals bekend is, bestonden er al ge- ruimen tijd plannen voor het vestigen van een electrische turf centrale te Em- men, om daardoor de vervening te be vorderen. a Van regeeringswege is een grondig on derzoek ingesteld, om de mogelykheid daarvan te onderzoeken. Thans is bericht, volgens de „Stand.", dat de bezwaren aan deze stichting ver bonden onoverkomelük zijn. Een der hoofdargumenten tegen de stichting was het feit, dat bijna geheel Drenthe van stroom wordt voorzien door de Groninger- en IJselcentrale. Deze ondernemingen hebben hare net ten ten koste van belangrijke kapitalen aangelegd, welke netten grootendeels waardeloos zouden worden door de cen trale te Emmen Waar nu heen met de turf? HIJ DEED ZIJN VAK EER AAN. DE DRIFTIGE MINNAAR. In een der bioscooptheaters te Rotter dam is gebeurd wat hier volgt. De 18- jarige werkster uit dat theater was ver loofd met een koperslager. Het meisje had. volgens de Tel. blijkbaar een bü- zondere voorliefde voor slaan", want behalve met den voorslager, onderhield zy ook betrekkingen met den man van het „slagwerk" uit het orkest. Laatst genoemde hielp haar ook bü het dage- lijksche werk in de bioscoop. Woens dag zaten beiden vredig koperen roeden te poetsen, toen plotseling de voorslager, die er blijkbaar achter was gekomen, dat zün verloofde hem bedroog. binnen kwam. De man deed zyn vak eer aan, greep een der roeden en gaf het meisje daarmee een geducht pak slaag. De po litie kwam er tenslotte aan te pas en maakte tegen den driftigen voorslager proces-verbaal op. DE MELK ALWEER DUURDER. De Amsterdammers treffen het niet met den melkprys. Met ingang van Maandag 17 October zal de in- en vericoopprijs der melk weder met één cent per Liter worden verhoogd. DE „GELDERLAND" UIT DEN DIENST. Bü Konlnklük besluit is bepaald dat met een door den Minister van Marine .i. vast te stellen datum Hr, Ms. artil lerie-instructieschip „Gelderland" te Willemsoord zal worden uit dienst ge steld en is de kapitein ter zee H. J. Hartkamp met dien datum eervol ont heven van het bevel over genoemden bo dem. DE CULEMBORGSCHE MOORDZAAK. VRAGEN LICHTZINNIG GESTELD? De heer mr. E, G. S. Bourlier, advo caat en procureur te 's-Gravenhage en raadsman van den heer J. Blok, com missaris van politie te Culemborg heeft d.d. 12 October 1927 het volgend nader schryver gericht aan den Raad van Toezicht en Discipline voor de orde van de Advocaten te Arnhem: „Geachte confrères. In aansluiting met de klacht, welke ik bü Uwen Raad heb ingediend voor den heer J. Blok. commissaris van Politie te Culemborg, doe ik U toekomen af schrift van: lo. een schrüven, waarby mün cliënt de heer Blok, zich richtte tot heeren Burgemeester en Wethouders van Cu lemborg en waarin hü Burgemeester en Wethouders verzocht een onderzoek in te stellen of hy in 1919 gelden uit de gemeente-kas voor privé-aangelegenhe den kon hebben genomen en d«e gelden later weer in die kas zou hebben moe ten terugstorten. 2o. antwoord hierop van Burgemeester en Wethouders waarin aan den commis saris Blok wordt medegedeeld, dat bij onderzoek de juistheid van vorenstaande niet is gebleken. Uw raad zal daaruit zien op welke lichtzinnige wijze mr. Roobol de voor commissaris Blok zoo grievende vraa? heeft gesteld. Immers ware het Mr. Roo bol te doen geweest om objectieve waar heid, dan zou hij gedaan hebben, wat commissaris Blok heeft gedaan, zou hy zich, alvorens die vraag te stellen, heb ben gewend tot Burgemeester en Wet houders der gemeente Culemborg. Door nu die vraag zonder vooraf gaand onderzoek op een openbare te rechtzitting te stellen aan een hoofd ambtenaar niet alleen noodeloos ge griefd en beleedigd, maar diens reputa tie in de oogen van het publiek ten zeer ste aangerand. Ik voeg hieraan toe afschrift van een politie-rapport. waaruit blijkt, dat die zelfde Mr. Roobol niet schroomde reeds voor de zitting in een hotel-logement zich tegenover daar aanwezige personen over den commissaris van politie J. Blok uit te laten op een voor dien commis saris hoogst beleedigende en grievende wijze. Dit laatste versterkt den heer Blok mede in zün overtuiging, dat het de be doeling is geweest van Mr. Roobol hem te treffen en te benadeelen in zün goe den naam en eer en ook omtrent het feit in bijgaand rappor: vermeld, doe ik na- rrens den heer J. Blok klachte by Uwen Raad. Het optreden van Mr. Roobol kan In derdaad in geen enkel opzicht door den beugel. ALS DE BIJEN DEN WINTER IN GAAN. In den herfst na den verkoop van honig in de raat werden vroeger vele büen gedood. Thans evenwel worden de diertjes zooveel mogelijk, van de stok ken waarvan de honig wordt verkocht, In bedwelmden toestand verdeeld over de stokken, die zullen worden opgezet, waardoor deze volkrüker worden en de büen dus gedurende den winter warmer zitten en minder honig opteren. Om ze te bedwelmen worden lappen liefst flanellen gedrenkt in een sterke salpeteroplcsslng, daarna ge droogd, met een stukje vuur ln aan raking gebracht en onder den korf geschoven. Ten einde te voorkomen dat de bijendcek in aanraking komt met den smeulenden lap. wordt vooraf een kuiltje gegraven onder den korf en in dat kuiltje de lap gelegd. Om toetre ding van versche lucht in de korf te voorkomen, worden de vlieggaten ge sloten en onder tegen den korf grond gedrukt. Na eenigen tijd zyn de büen bedwelmd en naar beneden gevallen op den doek. die nu met de diertjes wordt opgenomen en gelegd onder een korf. die meer volk zal hebben. Spoedig komen de beestjes weer bij en kruipen naar boven, naar de aanwezige byen, die haar gaarne toe laten. Maar nu zijn er twee koningin nen ln den korf; daarvan wordt één door de bijen gedood. VAN „MOEDERTAAL" GESPROKEN. In „Den Bonten Winkel" in het Han delsblad lezen wy: In zijn antwoord op een rondvraag van „Ons Tooneel" over liefhebberij-too- neel schrijft mr. C. P. van Rossem: „Waar de Hollandsche dilettant voor al voor heeft te waken, het is de uit spraak van z'n moedertaal. De censuur op het plat en burgerlijk praten kan niet streng genoeg worden ingezet. Daar om het zoeken naar een beschaafd re gisseur in de eerste plaats geboden, een regissegr die z'n spelers ook carrément de waarheid zal zeggen. Ik meen dat op deze zwakheid met altijd voldoende wordt gelet. -Rn laat de dilettant ook niet te hoog grijpen in de keuze van z'n stukken. Beter een gereüsseerde klucht dan een verknoeide Strindberg. De kracht van den hollandschen dilettant ligt in de hollandsche atmosfeer en bet vader- landsche stuk". We zeggen den schrüver van „Het Heksenproces" vierkant, dat wü zijn proeve van moedertaal niet biizonde- ge slaagd vinden. EEN VREEMDE ZIEKTE. THANS IN ONS LAND? Uit Maastricht wordt aan Het Volk geschreven: In het gezin van W. D. te Brunssum heeft zich een geval van besmettelijke ziekte voorgedaan (poliomiclitis ante rior), grijs stof in het ruggemerg. De patiënt is naar het hospitaal te Heerlen overgebracht. Dit schynt dezelfde ziek te te zün waarover men zich in het bui tenland (o.a. Hongarije) zoo ongerust heeft gemaakt. INGEZONDEN MEDEDEELINCEN 60 CENTS PER REGEL. maken elk gelaat aantrekkelyk en mooi. Vaak reeds na een enkele maal met de heerlyk verfrissohende Ul»loro<I«mt i'j'a |M| p j, gepoetst te hebben krygen do tanden een schilterenden, ivoorkleuriger! glans, ook aan do zy kanten, bv gelyktydig gebruik van den speciaal voor dit doel geschikten lilorodont Tandenborstel, waarop de haren in den vorm van de tanden geplaatst zyn. Hottende spysresten, welke onverniydolylt lussehen de tanden aehterblyven en de hoogst onaangename lucht veroozaken, worden geheel ver- wyderd. Probeert U eerst een kleine tube van M5 cent in verpakking met garantiestrook en meisjeskopje. t'lilorodont Taiuloiilxirstel voor kinderen 45 cent, voor dames (middelbard haar) 75 cent, voor heeren (hard haar) 75 cent, in de bekende blauw-groene Chlorodont-doos. Alom verkrygbaar. 110 mm HAVENTIJDSEIN AMSTERDAM. TE GEEN FRACTIE VAN EEN SECONDE VERLOREN. In den „winkel van intellectueele scheepsbenoodigdheden", zooals de fi liaalinrichting van het Kon. Ned. Me teorologisch Instituut aan den kop van de Handelskade te Amsterdam, ge noemd wordt, zal 17 Oct. een nieuwe tijdseininrichting voor de scheepvaart in gebruik worden genomen. Tot nu toe heeft de filiaaliinrichting dagelüks te twaalf uur 's middags het tijdsein op de volgende manier: Op een der torens van het gebouw is een vier tal ronde kleppen aangebracht. Eiken ochtend precies te twaalf uur worden deze kleppen overeind gezet en precies te twaalf uur vallen ze. het moment waarop de schippers voor het gelijkzet- ten van hun tydmeters wachten. Te elf uur 's morgens wordt het tüd- sein van Parijs ontvangen, zoodat men op de Filiaalinrichting te 12 uur precies den tüd weet. In de practijk ls gebleken, dat met het laten vallen der kleppen eenige tien den van een seconde verloren gingen er werd gezocht naar een beter middel om het tijdsein te geven. Dit is thans gevon den in drie electrische lichtseinen, elk van 2000 kaars sterkte resp. geplaatst op den toren van de Filiaalinrichting, op het gebouw van de Kon. Stoomboot- maatschappü in het Oostelijk deel der haven ep op de Graansilo in het Westen. Overal in de haven is het sein oged zichtbaar. By deze nieuwe inrichting geen fractie van een seconde ver loren. Evenals bij de kleppen geschiedde, zal vanaf 17 Oct. te vüf minuten voor 12 uur het lichtsein gaan branden: pre cies te twaalf uur wordt het gedoofd. De oude inrichting blyft intact voor het geval storing bij de electriciteits- werken het geven van lichtseinen on mogelijk maakt. KORTER IN DE SCHOOL. EN MEER KENNIS. Is het werkelijk noodzakelijk en ge- wenseht, dat zelfs de kleinste school kinderen eiken dag vüf lange uren in de school zün? Zü die het betwijfelen zullen stellig instemmen, aldus de Tel., met een on langs uitgegeven brochure van het „Bureau of Education" in de Vereenig- Staten over „Schoolhygiëne en Lichamelijke Opvoeding". Daarin spreekt Dr. F. H. Richardson, zooals wü in „The Times Educational Supplement" ezen, de meening uit, dat niets mee: schadelijk is voor kinderen dan een te lang verblijf eiken dag binnen de schoolmuren. Deze kinderarts zegt ver der, dat by de behandeling van zyn patiëntjes vermindering van den tijd In de school doorgebracht, bü velen een gunstiger gezondheidstoestand tot re sultaat heeft gehad en bovendien een verhoogde belangstelling in 't geen ge leerd moest worden, zoodat een snel ler vooruitgang in kennis geconstateerd kon worden. Naar de meening van Dr. Richardson kan vastgesteld worden, dat in de laag ste klassen het vermogen van de kinde ren om iets nieuws op te nemen, na drie men in de school geweest te zy'n, uitgeput is en het volstrekt geen meer resultaten afwerpt als de kleintjes vyf uur per dag naar school gaan. De publicatie van het Amerikaansche Bureau of Education houd zich verder bezig met het probleem van de dag- verdeeling van kinderen in verband met opvoeding en gezondheid. Het geeft zich er wel degelijk rekenschap van, dat niet voor alle kinderen het vraag stuk opgelost is door eenvoudig de schooluren te verkorten, omdat de vrye tijd dan wellicht niet goed of geheel verkeerd besteed zou worden. Het zegt: „Wij benijden nog steeds de Grieksche jeugd haar halve dagen van goed ge leid spel en lichamelijke oefening zon der helaas dat voorbeeld na te volgen. Het Amerikaansche kind heeft niet meer dan een half uur per dag spel en sport onder leiding en nadien heele- maal geen leiding, ja in veel gevallen zelfs geen terrein of geen plaats om te spelen". QUAESTIE IN DE LETTER. KUNDIGE WERELD. KLACHT VAN HENRI BOREL. De heer Henri Borel. kunstredacteur van „Het Vaderland" heeft bij den Of ficier van Justitie te Den Haag pen klacht ingediend ter zake van beleedi- ;ing tegen den heer Pannekoek, mede werker aan de letterkundige periodiek ,Den gulden Winckel" en tegen de schryfster Alie Smeding, vroeger te Enkhuizen woonachtig. Alie Smeding heeft eenigen tijd gele den een roman, „De zondaar", geschre ven, waarop van verschillende züden kritiek is uitgeoefend. Ook de heer Bo rel schreef er in afkeurenden zin over de kolommen van „Het Vaderland". De heer Pannekoek heeft daarop Alie Smeding geïnterviewd en in dit onder- hou kwam ook de kritiek van den heer Borel ter sprake. De schrijfster van „De zondaar" zou zich toen tegenover den heer Pannekoek op een beleedigende wyze over den heer Borel hebben uitgelaten. De heer Pannekoek heeft deze belee- digend geachte uitdrukking in zijn inter view opgenomen en gepubneeerd. Thans heeft de heer Borel gemeend het er niet by te moeten laten en heeft zich tot de justitie gewend. Den heeren Borel en Pannekoek werd reeds door de politie een verhoor afge nomen. DRONKEN CHAUFFEUR. Voor het kantongerecht te Leiden is tegen een chauffeur uit Katwük, die in zwaar beschonken toestand een auto had bestuurd en het verkeer daardoor ern stig in gevaar had gebracht, een week hechtenis geëischt en ontzegging van de bevoegdheid om een motorrijtuig te besturen voor den tüd van zes maan den. DAGBLAD „HET VOLK". Naar wü vernemen heeft het hoofd bestuur der S. D. A. P. met ingang van 1 Januari benoemd tot algemeen direc teur-technisch hoofdredacteur van het dagblad „Het Volk" den heer IJ. G. v, d. Veen, thans hoofdredacteur-directeur van het dagblad „Voorwaarts" te Rot terdam. WERKVERSCHAFFING VOOR DE STEDEN. AANVANKELIJKE INDRUK IS GUNSTIG. De tewerkstelling van arbeiders uit de steden op het land is thans een feit, schrijft Het Volk. Maandag 1.1. zyn de eerste 25 arbeiders uit Utrecht naar Overysel gegaan. De werkzaamheden bestaan uit het graven van slooten en het maken van zandwe gen in het waterschap het Westerhui- zingerveld, in de gemeente Avereest. De loonregeling is zoodanig, dat de Utrechtsche arbeiders op het loon, dat zü in het Westerhuizingerveld verdienen, een toeslag van 75 procent ontvangen. Van het totaal bedrag aan loon en toe slag moeten zü de voeding betalen, ter- wül de reiskosten voor rekening van de Overheid komen. De arbeiders gaan des Maandags naar Zwolle, blüven daar een Zaterdag en een Zondag over en gaan dan weer den daaropvolgenden Vrydagavond naar Utrecht. Ze zün dus 2 volle dagen en 3 nachten per 14 dagen bü hun gezin. Voor de huisvesting zijn houten wo ningen aangekocht, die op het stations emplacement te Zwolle staan. Elke wo ning bevat één groote kamer, twee klei ne kamers, een waschgelcgenheid en een W.C. De groote kamer dient voor zitka mer; er staan een tafel bekleed met zeil doek. acht stoelen en een kachel. Ir. elk der kleine kamers staan twee dubbele kribben met stroozakken, kussens en e wollen dekens, die vier personen als slaapgelegenheid dienen. Er is elec- trisch licht en waterleiding. Voor elke 50 arbeiders 6 woningen dus zorgt een gezin, dat een woning geheel voor zich alleen heeft en uit Utrecht afkomstig is. De arbeiders worden dagelüks per auto bus naar het werk vervoerd. Gelijk reeds is medegedeeld, komen alleen de kosten van voeding voor reke ning der werklieden; het Departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw en de gemeente Utrecht betalen alle ove rige kosten ln de verhouding van 2 tot 1. Het ligt in de bedoeling het aantal van 25, in 5 a 6 weken op te voeren tot 100 en dan te zien hoe de proef werkt. Het is niet onmogelük dat in de ko mende weken eveneens door de andere groote gemeenten een proef zal worden genomen. De eerste dagen is alles goed ver- loopen. DE SOCIALE VERZEKERING. OPHEFFING RADEN VAN ARBEID? In Het Volk en Voortwaarts komt een hoofdartikel voor van den heer E. Ku- pers. waarin wordt medegedeeld, dat de zer dagen is vastgesteld het eindrapport der commissie van deskundigen onder voorzitterschap van oud-minister H. A. van IJsselsteyn, met opdracht „gegevens te verzamelen, die zullen bunnen strek ken om na te gaan of, hetzij binnen het kader der tegenwoordige sociale verze keringswetten, hetzij door een wüziging daarvan, blyvende binnen de grenzen van een novelle, vereenvoudiging en daardoor bezuiniglg ln de thans gelden de wijze van uitvoering van de beginse len dier wetten verkregen kan worden". De commissie zou daarby tot de vol gende conclusies zün gekomen: De Raden van Arbeid moeten wor den opgeheven. De bestaande kantoren van de Ra den van Arbeid worden bykantoren van de Rüksverzekeringsbank. 3. Aan het hoofd van de Rüksverze keringsbank komt te staan een persoon, die met de leiding wordt belast en die geen verantwoording schuldig is aan den minister. Aan dezen persoon wordt toe gevoegd een Raad van Toezicht, be staande uit onbezoldigde leden. De besturen van de Raden van Ar beid worden gehandhaafd, doch alleen met adviseerende bevoegdheid. De Verzekeringsraad te 's-Graven hage wordt opgeheven. De voorzitter der commissie heeft ons naar aanleiding van dit bericht mede gedeeld, dat het rapport nog niet ls vast gesteld. De heer Kupers. die aan het medege deelde allerlei beschouwingen vastknoopt Is dus vermoedelijk zenuwachtig ge worden door een voorloopig concept en het daarin geopende bezuinigingspers pectief.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 20