HET PROVINCIALE WEGENPLAN. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 15 OCT. 1927 T EXAMEN VOOR EEN RIJBEWIJS. Het bestond 25 jaar geleden al EEN TOCHT NAAR DüSSELDORF IN 1902. CJEDZPUTSERDS STATEN VAN NOORDHOLLAND, Bedillende op Het «snoei r»o S/f ts 'Jtc r XXy-ct-zi/aS A yf, 3'^ 'JU de provincie Nou >p he* rij.lea X&OC rx-z.&' r: JtZt- l- nm vergunning tot het besturen *>n mrturrytuigeo Gelet op do ingewonnen ambtsberichten Gelet op artikel 2 «Ub 2° tan het Kcgleineni Holland (Provinciaal bUd N"° 5 van. 19021; HEBBEN BESLOTEN» Jr X&m lot wnlorupi.-g-ing de vergiinniHg te ver Iconen tot het besturen vnn motorrijtuigen in Snorilhollnml fcrochtenv" fret MnjthwHs artikel versischt, onder bepaling Jat bij intrekking der vergunning dete vevvaft, roolrs Jte inlrckkinj in het Provinciaal BUd ie balend gemaakt HAIB1 !H,mXi Zoo snel leven wij, zco hard rijden onze moderne autos en zocseer ver ontwaardigen wij ons over moderne overheidsbemoeiing, dat we bijna allen glad vergeten waren cat liet epmen voor een automobiel-rijbewijs-., een kwarteeuw geleden a! bestond! Toch is dat zoo. Onze stadgenoot de heer J. A. Heringa, firmant van He ringa en Wüfchrich, die een der aller eerste autobezitters in onze stad was. bezit nog het provinciale rijbewijs ca: p.an hem en den heer J. K. C. Sneltjes, samen bezitters van een Benz-wag=n:je, in 1902 verstrekt werd Hierbij vindt u de reproductie van dit historische do cument, dat „den beiden houders ver gunning gaf om „tot wederopzeggens' een motorrijtuig te besturen in de pro vincie Noordholland." Aangezien het nooit is opgezegd bezit het neg altijd officieels geldigheid, zooals den heer Heringa (tot zijn verrassing) bleek toen hy eenigen tijd geleden zijn later-ver- strekte moderne rijbewijs had ver loren. Het examen werd afgelegd ten over staan van een provincialen ambtenaar, die natuurlijk van automobielen, niet het minste verstand had. De plechtig heid geschiedde in de groote zaal der Sociëteit Vereeniging, tegenwoordig de Gemeentelijke Concertzaal, die de klei ne Benz met gemak binnen kon rijden. De ambtenaar stelde zich midden in de zaal op, en de examinandus moest in 'n kringetje om hem heen rijden, remmen, stoppen, toonen dai-ie netjes sturen kon en vermoedelijk ook wel op de achteruit overschakelen. Het rijbewijs, WaS gCKTi'-'UQ door Mr. G. van Tienhoven als Com missaris der Koningin en Mr. A. A. L-and als griffier. Die oude Benz-wagentjes waren pri mitief genoeg van structuur. Eerst had de heer Heringa een imitatie-Benz, door de Eerste Ned. Rij wiel fabriek Burgers te Deventer gemaakt. Later een echte. Duur waren die auto'tjes niet: ze kost ten f 1600. Er zat een 3 P-K.-motor in met een horizon.alen cylinder, een riem- transmissie (die herhaaldelijk faalde door rekken en slippen van de riem), een thermo-syphon-syteem van water koeling (dat eenmaal bij aankomst op de Groote Markt bezweek met een krachtige explosie en een vervaarlijke stoomwolk) en twee versnellingen. De carrosserie was een soort brikmodel met een gebogen voor-schotje, net als een rijtuig, en het stuur was zuiver ver ticaal geplaatst, maar later veranderden de gelukkige bezitters dat in een schuin-staand stuur met een gewone volant, zooals toen algemeen in gebruik kwam. De maximum-snelheid van het karretje was toch nog 30 a 35 K.M. SPEELHUISHOUDER AANGEHOUDEN. TAL VAN MARKTKOOPLIEDEN WERDEN DE DUPE. Herhaaldelijk waren bij den Commis saris van het bureau Warmoestraat, te Amsterdam, den heer A. Heeroma, klach ten gekomen over geheime speelgelegen- heden, waar veel geld verloren werd. Een aantal van die klachten kwam van de zijde van vrouwen van marktkooplieden welke laatsten hun met moeite gewonnen -geld des avonds weer in de clandestiene speelhuizen kwijt raakten. Dan gingen honderden guldens verloren en opmerke lijk genoeg steeds door personen, die niet, zooals men dat noemt, tot de „be roepsgokkers" behoorden. Daar dit een ernstig kwaad was, aldus de Tel., dat bedenkelijke vormen begon aan te nemen, werd eenige malen op die adressen een inval gedaan, Het feit viel daarbij natuurlijk moeilijk te constr.tee- ren, omdat, voor de deur geopend kon worden, het speelgerei allang verdonke remaand was. Doch eenigen tijd geleden heeft de politie meer succes gehad. Zij slaagde er in bij een perceel in de Dijk- straat, het spel van buitenaf gade te slaan. Door een kier namen de poiitie- menschen waar, dat hier met groot ani mo het gokspel: Aas en deux gespeeld werd. Dit gebeurt met dobbelsteenen en is zeer eenvoudig. Er zaten eenige beroepsspelers bij en de rest van het gezelschap bestond uit kooplieden, die overdag hun brood op het Waterlooplein verdienen. Toen de politie den inval deed werden de dobbelsteenen weggewerkt, doch de overtreding was reeds van buiten gecon stateerd. De heer Heeroma nam teen een per uur en het liep al op luchtbanden, maar de veerinrichting had niet vee! om 't lijf.... „Wij hebben geweldig veel plezier van dat Benz-wagentje gehad" getuigt de heer Heringa nog. met een breeden glimlach bij de genoeglijke herinne ring. „De politie maakte 't ons niet moeilijk, maar de rijtuigen weL Die bleven bij voorkeur midden op straat rijden, zocdat Je niet passeeren kon en ik herinner mij een Haarlemschen win kelier, die daar bepaald specialiteit in was. Een heeleboel tochten hebben wij ge maakt, en speciaal denk ik aan onze record-presta:ie in 1902 het jaar, waarin het examen en de provinciale rijbewijzen werden ingevoerd toen wij naar de beroemde Düsseldcrfsche tentoonstelling reden. Op éen dag, in een uur of twaalf tijds, legden we den afstand Haarlem-Kleef af. Dat is zoo wat 150 KLM., en er moest dus vrijwel constant doorgereden worden. Maar in het begin, op een van die polderwegen in de Meer, ontmoetten we een Am- sterdamschen vruchtenkoopman met een volgeladen kar, en toen we nog wel een tweehonderd meter van den man afwaren, schrok-ie al zoo dat hij van pure ontzetting met z"n paard en 't heele stelletje de sloot inreed.... Dat gaf nogal wat oponthoud, en 't kostte ons een riks.... Zulke dingen kun je je nu eenvoudig niet meer voorstellen. Wij kwamen van Haarlem naar Düsseldorf geen en kele 2ndere auto tegen, en toen wij op den terugweg Nijmegen aandeden en belandden bij den Benz-hoofdagent, den heer Aertnys, voor benzine en zoo, wou die eenvoudig niet gelooven, dat wij met zoo'n wagentje de reis heen-en-terug naar Düsseldorf hadden gemaakt. Dat ken niet, zei de hoofdagent. Behalve de rijbewijzen-moeilijkheid had je de grappige ingewikkeldheden om over de grens te komen. Eet was tenminste ingewikkeld als je weer terug wou. De wagen werd door een Haarlemschen belasting-ambtenaar op speciale wijze verzegeld, en bü terug keer werden die zegels aan de grens gecontroleerd. Tot zoover deze herinneringen uit oude tijden van een van Haarlem's oud ste automobilisten wellicht de oud ste. Ik heb het bizonder op prijs ge steld dat hij ze kwam releveeren, en het merkwaardige oude rijbewijs voor de reproductie beschikbaar stelde, juist nu het Nationale Chauffeursexamen die typische oude bizonderheden weer zoo aardig maakt voor vergelijking en ze aldus opnieuw in het licht van de ac tualiteit brengt. R. P. zeer krassen maatregel: op grond van de overtreding liet hy tegen het gezelschap proces-verbaal opmaken, terwijl hy den speelhuishouder in arrest stelde. Immers op het gelegenheid geven tot hazardspel kan aanhouding staan. Vrijdagmorgen is de speelhuishouder ter beschikking van de justitie gesteld. Er zullen overigens ook scherpe maat regelen genomen worden tegen de be roepsspelers, 'die avond aan avond de clandestiene speelhuizen gaan om daar de kooplieden, die zoo dwaas zijn er heen te trekken, te plukken NOODLIJDEND GENOOTSCHAP. MOET DE GEMEENTE BIJSPRINGEN. In dezen tijd, nu van alle kanten waarschuwends stemmen opgaan, om met de gemeentefinanciën voorzichtig te zijn en aangedrongen wordt op een zui nig financieel beheer, treedt zeker nog meer dan in andere tijden de vraag op den voorgrond of dc gemeente voort mag gaan met allerlei instellingen en genoot schappen te subsidieeren. Als een instel ling het financieel slecht bolwerken kan moet dan de gemeente maar steeds bij springen? De gemeenteraad van Den Haag zal dezer dagen omtrent dit vraag stuk weder een beslissing hebben te ne men. Het Kon. Zoölogisch Botanisch Ge nootschap te den Haag heeft den ge meenteraad een jaarlijksche subsidie ge vraagd van f 15 000. In de toelichting op dit verzoek wordt o.m. gezegd, dat een „Dierentuin" geen winstafwerper.de on- c>:meming is, noch da: kan zijn, dat het zelfs zeer moeilijk is het beheer In zooda nige banen te leiden, dat er zonder ver lies wordt gewerkt. De oorlogsomstan digheden hebben in financieel opzicht op de Haagscbe instellingen een on- gunstigen invloed uitgeoefend. On danks de in het werk gestelde pogin gen tot verbetering van den algemeenen toestand gedurende de na-oorlogsjaren en de allerjongste tijden, blijft de finan- cieele toescand van de vereeniging zor gelijk. Door het nastreven van het ethisch doel der vereeniging wordt het algemeen belang gediend, waarom de i vereeniging van meening is, aanspraak te mogen maken op steun van over hei wege. PERSONALIA. De heer Nico Hoogerwerf is benoemd tot directeur van het gemengd koor „Kunstgenot" te Amsterdam. NIEUW LEVEN. In het verslag over „de Vrijbuiter' stond dat de rol van Kees vertolkt werd door den heer Kroon. Dit moest zijn de heer Hage. NED ARB. REISVEREENIGING. Vrijdagavond hield de Ned. Arb. Reis vereeniging haar jaarlijksche algameene vergadering in het gebouw Olympia, on der leiding van den heer J, Th. Beta. Uit het jaarverslag van den secretaris penningmeester bleek dat de vereeni ging zich in bloei mag verheugen. Dit jaar zijn ongeveer 100 nieuwe leden in geschreven. De rekening werd goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing werd in plaats van den heer J. Th. Betz, als voorzitter gekozen de heer D. de Vos, terwijl de heer L. W. Logmans en C. Zwart herkozen werden. Door den heer Vayk werd der. scheidende voorzitter dar-k gebracht voor hetgeen hij gedu rende 5 jaar voor de vereeniging heeft gedaan. De leden stemden met een luid ap plaus hiermede in. VERORDENING VERDEE LING WEGEN- EN RIJWIELBELASTING. Aan het verslag der commissie uit de Provinciale Staten van Noord-Holland die had te onderzoeken de door Ged. Staten voorgestelde verordening op de verdeeling van het aan de Provincie Noord-Holland toekomende aandeel in de opbrengst der wegen- en rijwielbe lasting is het volgende ontleend: Tegen de bedenking, dat rijwielpaden aansluitende aan de verharding van den weg, géén veiligheid bieden aan wielrijders, vooral niet wanneer nog voorgeschreven wordt, dat hun con structie geheel bestand moet zijn tegen het berijden met uitwijkende voertui gen zie art 4. werd aangevoerd dat dit in overeenstemming is met minimum eischen door den Minister gesteld en dus bezwaarlijk gewijzigd kan worden. Ten aanzien van de gestelde nonnen rees verzet tegen een minimum-behar- dingsbreedte van slechts 2.50 M. Twee voertuigen kunnen daarop elkaar niet passeeren. Een Ford meet 1.73 M., an dere auto's 1.75 tot 1.86 M., een twee wielige kar 1.65 M. Door zulke kwasie- wegen goed genoeg te rekenen voor een uitkeering uit het Wegenfonds, vermin dert men de uitkeering aan die wegen, welke inderdaad aan redelijke eischen voldoen en eveneens de kans, dat deze wegen verbreed zullen worden. Onjuist lijkt het cok om voor wegen met grootere breedte dan 5.50 M. niet meer dan 150 Tt van hun lengte te be rekenen, omdat hierdoor het aanleggen van breedere wegen niet wordt be vorderd. In antwoord op deze bezwaren wees een der leden van Gedeputeerde Staten er op, dat een weg van 2.50 M. inder daad smal is, maar op plaatsen, waar het verkeer gering is, een zoodanige weg wel aan zekere eischen voldoet, in dien het onderhoud in erds is. Gewaakt moet worden tegen overmatige opdrij ving van de afmetingen waardoor de kosten onnoodig stijgen, en daarom zijn Gedeputeerde Staten er niet toe over gegaan voor breedere wegen dan 5.50 M. een hoeger percentage voor te stel len. De vraag werd voorts gesteld, of het mogelijk zou zijn de kosten va:i far- nieuwing van wegen over meerdere jaren te verdeelen. De kosten van ver nieuwing zullen we! grooter zijn dan de jaarlijksche uitkeering uit het Rijks wegen-fonds, terwijl daarentegen na die vernieuwing de kosten van onderhoud vermoedelijk beneden de jaarlijksche uitkeering zullen blijven. Door een der leden van Gedepu teerde Staten werd daarop medege deeld, dat het volkomen in de bedoe ling lag, kosten van belangrijke verbe teringen of vernieuwingen over meerdere jaren te verdeelen. Daartoe zouden de wegbeheerders een eigen wegenfonds kunnen instellen of een leening aan gaan, in v/elk geval de kosten van rente en aflossing der leening uit de bijdrage uit het Rijkswegenfonds zouden kunnen worden betaald. Voorafgaand overleg met Gedeputeerde Staten in zulke ge vallen zou aanbeveling verdienen, mede ten einde, voor zoo veel mogelijk, zeker heid te verkrijgen, dat althans ge durende den looptijd der leening de betrokken weg op de Weg?nlijst zou blijven geplaatst. Behoudens een kleine redactiewijzi ging in art. 4, sub. 2 de vervanging van den laatsten zin door dezen: „Zij wordt voorts niet toegepast, indien de verharding niet stofvrij is en evenmin indien da baharding minder effen is dan de rijbaan", adviseert de Commissie de verordening goed te keuren. DE BOLLENTItEIN. Kweekersblad meldt: Eenige expediteurs te Hamburg heb ben een extra trein samengesteld, uit sluitend bestemd voor het vervoer van bloembollen van Hamburg-haven naar Berlijn. De trein bestond uit zes en tach tig wagons. Al deze kisten met bollen waren met stoomschepen vanaf Rotter dam of Amsterdam aangevoerd. Spoedige herziening; in elk geval in 1928 MET MEDEWERKING VAN COMMISSIE UIT DE STATEN. NAAR SCHATTING HET AANDEEL IN OPBRENGST VAN WEGGELDBELASTING 67S.OCO.— Verschenen is het verslag van de Com missie uit de Provinciale Staten van Noord-Holland die had te onderzoeken de voordracht van Ged. Staten tot vast stelling van een Provinciaal wegenplan volgens de Wegenbelastingwet. Verschillende leden klaagden over den weinigen tijd voor voorbereiding die vas gegeven. Van andere zijde werd opgemerkt dat dit niet aan Ged. Staten ligt. Ged. Staten was het onmogelijk een andere voorbereiding te geven. Op gemerkt werd dat men niet dan met een zeer voorloopige vaststelling van het provinciaal wegenplan had te doen, ter wijl de voorbereiding voor een definitieve vaststelling van nu af aan kan beginnen. Andere leden konden de vaststelling van het wegenplan, ook al werd dit als een voorloopige voorgesteld niet als zoo on schuldig aanzien. Heeft eenmaal de Kroon het plan goedgekeurd, welke waarborgen heeft men dan, zoo werd ge vraagd, dat deze vaststelling als een louter formeele daad zal worden be schouwd? Andere leden waren van oordeel dat de kaart en de toelichtende staat met onvoldoende zorg waren samengesteld. Een ernstige grief van een der leden was, dat de vergelijking van het vroeger vastgestelde primaire plan met het thans voorgestelde aantoonde, dat men hier een radicaal gewijzigd plan voorstelde en daarmede wijzigingen bracht in plan nen die na rijp beraad op het eerste wegenplan waren gebracht. Verder werd gevraagd op welke wijze nu verder diende te worden gegaan om tot een goed definitief plan te geraken. Een der leden zette uitvoerig uiteen dat. men het ontwerpen van een definitief plan niet in handen kan geven van de Provinciale Staten, maar evenmin aan Ged. Staten alléén. Bij een deugdelijke voorbreeiding waarbij zoowel de strcek- belangen als die der grotfEe centra en het algemeen belang nauwlettend dienden te worden onderzocht en gewogen was het gewenscht, dat het geheele gewest zich zou kunnen doen hooren. Bij aange legenheden als de onderhavige, waarbij zooveel verschil van inzicht mogelijk is. is het niet goed dat de voorbereiding eenzijdig plaats vindt, van meet af moe ten de Provinciale Staten bij de voor bereiding betrokken worden. Het za! daarom gewenscht zijn dat eenig lichaam, waarmee Ged. Staten voortdurend verbinding houden wordt ingesteld. Wij kennen in onze Provincie reeds de commissie voor de bedrijven (Raad van Toezicht) wij kennen de vaste commissie voor uitbreidingsplan nen, waarin ook anderen dan Staten leden zitting hebben, maar het zou ook mogelijk zyn en het lid dat hier aan het woord was zou daarvoor het meeste voelen de commissie met machtiging door de Kroon diligent te doen blyven ook wanneer de Staten niet vergaderen. Gevraagd werd of Ged. Staten dit denkbeeld ernstig zouden willen over wegen. Verschillende leden sloten zich by dezen gedachtengang aan. De commissie drong er bij Ged. Staten op aan, dat niet zal worden gewacht totdat wenschen van Statenleden het College bereiken maar dat zal worden toegezegd de definitieve vaststelling van het wegcnplan in de aanstaande Zomer- zitting, althans in 1928, aan de orde te stellen. Naast deze algemeene opmerkingen kwamen nog enkele onderdeelen der voordracht ter sprake. Onder meer werd nog gevraagd of Ged. Staten him aan dacht wilden wyden aan overgangen te water, de zorg hiervoor was niet minder noodle dan de aanleg van wegen. Het lid van Ged. Staten dat namens het college de voordracht verdedigde, zette uiteen, dat Ged. Staten door een aanschrijving van den minister van Waterstaat genoodzaakt waren de voor dracht op zoo spoedeischende wijze by de Staten aan de orde te stellen. Herin nerd werd er aan dat Ged. Staten by de indiening der voordracht zich bereid hebben verklaard, indien de in de Staten gemaakte opmerkingen of verzoeken van belanghebbenden daartoe aanleiding ga ven, het wegenplai. eerlang by de Staten opnieuw aanhangig te maken. Nu in deze commissie het verzoek wordt ge daan, van Ged. Staten de toezegging te ontvangen, dat die hernieuwde behan deling van dit onderwerp reeds in den loop van 1928 zal plaats hebben, en de voorbereiding van het definitieve plan zal geschieden met medewerking van een commissie uit de Staten verklaren de aanwezige leden van Ged. Staten zich gaarne bereid een gunstige beslis- -ing van Ged. Staten op dit verzoek te bevorderen. Het wegenplan is slechts zeer voorloo- pig en zoowel het publiek als de direct belanghebbenden rallen zonder twijfel nog gelegenheid hebben hun wenschen kenbaar te maken. Het verdient daarom aanbeveling dat wegbeheerders die nog dit jaar willen beginnen met de verbe tering van de aan hun zorg toe ver trouwde wegen zich vooraf met Ged. Staten in verbinding stellen. Verder werd ondermeer nog medegedeeld, dat onder alle mogeiyke voorbehoud een be rekening is gemaakt van de uitkeering die verwacht mag worden indien in alle gewesten het totaal aantal toegestane KM. ook op de wegenlijst wordt ge bracht. By een geschatte opbrengst van de wcggeldbelesting van 13.000.000 is Noord-Holland's aandeel dan 675.000 In hoeverre de werkelijkheid daarmede zal overeenstemmen is met geen schyn van zekerheid te benaderen. Aan het slot van de besprekingen stel de de voorzitter der Commissie vast, dat na de zeer positieve toezeggingen van de beide leden van Ged. Staten omtrent een spoedige herziening van dit wegen plan in elk geval in 1928 welke herziening ook naar hun meening dient te geschieden in overleg met een com missie uit de Staten, hetzij deze of een andere commissie geen bezwaar bestaat den Staten te adviseeren deze voordracht onveranderd aan te nemen. MIJ. TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN. LEDENVERGADERING. Vrijdagavond hield het departement Haarlem der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen een ledenvergadering, die vrij druk bezocht was. Achtereenvolgens werden goedgekeurd de notulen van de vorige vergadering, het 'verslag van de afgevaardigde naar de algemeene vergadering der Maat schappij, mej. Nieuwenhuijzen—Kru- seman, het verslag van de commissie tot het nazien van de rekeningen 1926- 1327 van het Departement, de Volks bibliotheek, en de Kinderleeszaal, het jaarverslag 19251927 van het depar tement, de volksbibliotheek, de kinder leeszaal en de Nutskweekschool. Hieruit bleek, dat het ledental met 1 achteruit ging in het afgeloopen ver een igingsj aar, het aantal leden bedroeg 13. De Yo&sbibliotheek verkeerde in gun stige omstandigheden en verheugt zich in stygende populariteit. Voor de Kinderleeszaal nam de "be langstelling in het voorjaar zeer sterk af. Ondanks dit feit blijft het bestuur optimistisch. Betreurd werd het over lijden van de bestuursleden der Kweek school de heeren C. A. W. van IJsen- dijk en P. H. v. d. Ley. In hun plaats werden gekozen de heeren A. G. Boes en J. C. Tadema. Ook in het personeel der kweekschool' kwamen veranderingen. De resultaten der examens waren goed. Den directeur den heer H. W. Korenstra, werd dank ;ebracht voor zijn leiding. Wegens uitbreiding der Volksbiblio theek is benoodigd een bedrag van f 1250. Een subsidie hiervoor werd on der algemeene instemming verleend. Tot commissaris der Volksbibliotheek werd wegens bedanken van den heer W. J. Stoutjesdijk met algemeene stem men benoemd de heer J. van Braam Kouokgeest, overeenkomstig de voor dracht: van het bestuur. Bij de rondvraag vroeg de heer Ko renstra wie dit jaar de lezingen zullen houden. De heer Stolk antwoordde dat dit zullen zijn de heeren Alt, Frans Hulleman en Henri Dekking en waar- schynlljk ook de heer Elsakker. De heer Wentholt bracht dank aan het bestuur namens het bestur van de Bibliotheek, voor den seun van 't bestuur ondervonden. De heer De Roos, secretaris der Ver eeniging voor School- en Werktuinen. vroeg in geval van een voordeelig saldo in' de departementskas, te willen den ken aan de Ver. voor School- en Werk tuinen, die met zware geldzorgen te kampen heeft. Daarna sloot de voorzitter. Mr. J. W. v. d. Vlugt, de vergadering. NIEUWE KINDERBOEKEN. De firma G. B. van Goor Zonen te Gouda zal weder tal van Nederlandsche kleuters aan zich verplichten door de uitgave van twee alleraardigste pren tenboeken van duidelijk Engelsehe origine, getiteld: Van tien kleine pop petjes en Van tien kleine speelgoed beesten. Eenvoudige kort berijmde tekst en vele goed geteekende kleurige plaatjes maken deze boeken in dan trant van het klassieke geval der tien kleine nikkertjes, geschikt voor kinderen van twee tot zes jaar. De boeken zijn yan stevig karton en het bovenste gedeelte der bladen is op origineels wijze in den vorm van een klapper gemaakt. RADIO. UITZENDING GEM. ORGEL CONCERT Vrijdagavond was een glorierijke avond voor Haarlem. De tonen van ons beroemde St. Bavo- orgel brachten den aether in trilling. George Robert's orgelconcert werd door radio gebracht tot een wijden kring van hoorders in het gansche land en moge lijk ook daarbuiten. Bij name is het groote bouwwerk van Christiaan Müller, ons orgel, bijna ieder bekend. Velen hebben het geluid nu ook leeren ken nen. En op volmaakte wyze, want orgel muziek leent zich uitstekend voor de radio. Onze organist had een mooi program ma samengesteld, dat prachtig door kwam. Nadat te zes uur de AN.R.O.-om- roeper op de gebruikelijke wyze had aangekondigd wat men zou gaan hcoren zette George Robert in met het Praelu- dium Ss gr. t. van den groofcen meester der orgelwerken: Bach. Al het majesteitelijke van de Konin gin der Instrumenten ontplooide zich allengs in dat en de volgende num mers. het Andantino van César Franck en Fête Dieu van Hendrik Andriessen. In dit laatste zong het Haarlemsch or gel den roem van een stadgenoot, den componist. De teere vox-humana, de bruisende koralen, in alles moest de luisteraar het prachtige instrument bewonderen. No. 4 was „Pièce sur des airs popu lates flamands" van Nadia Boulanger en het volgende Saint Saëns' „Fan- taisie UI". Tot slot speelde de heer Robert de Marcbe sur un thème dc Hacndel van A. Guilmant. Te 7 uur was het schoone concert geëindigd, tot veler spijt ongetwijfeld. De muziek werd telefonisch naar Hi!- i versiun overgebracht OPLICHTING DOOR DETECTIVE. De beetgenomen juffrouw. LISTIG EEN ACTE LATEN TEEKENEN. Voor de Haagsche rechtbank heeft terechtgestaan de particuliere detective K. E. E. uit Den Haag, terzake van op lichting. Hy zou een juffrouw bewogen hebben tot het teekenen van een acte. De juffrouw, een 50-jarige coupeuse, vertelde het volgende: ongeveer twee jaren geleden had zy kennis aan een man, die haar beloofde met haar te trouwen. Zy heeft hem f2500 gegeven voor de installatie van een woning. La ter hoorde zy, dat de man echter reeds getrouwd was. zy heeft toen een schuld bekentenis weten te krygen. De rente bedroeg 2'/2 Daar zy echter pooit een cent ontving, wendde zy zich tot verdachte. De juffrouw moest de vor dering aan verd. cedeeren. Zij had de acte van cessie drie kee- ren overgelezen en daarna zonder be zwaar geteekend. Een en ander had plaats op het kantoor van verdachte in de Boekhorststraat te den Haag. Be paald werd voorts, dat van hetgeen van de vordering binnenkwam de juf frouw 3/4 en de verd. 1/4 zou ont vangen. De juffrouw wilde zich daarop van verdachte's kantoor verwyderen. Deze riep haar echter terug en zeide, dat zy nog twee keeren moest teekenen. Zij ging terug, waarop eenige stukken pa pier over elkaar heen lagen. Zy heeft toen nog twee keeren haar handteeke- ning gezet. Later is haar gebleken, dat zij een acte geteekend had, volgens welke zij de vordering van f 2590 voor f 1000 aan verdachte overgedaan zou hebben, welk geld aan haar uitbetaald zou zijn. De juffrouw ontkende, dat zy die acte te voren gezien zou hebben en dat zy f 1C00 zou hebben ontvangen. Verdachte beweerde, dat zoowel het een als het ander wel degelijk gebeurd was. De juffrouw zou het stuk twee keeren hebben doorgelezen. Een vroegere medewerker van ver dachte verklaarde, dat verd. heni te kennen had gegeven, dat hy de juffrouw te pakken had gehad. Het O. M. rcqi'.ireerde 2 jaar gevan genisstraf. DRANKBESTRIJDING. De Loge „Plaats veer Allen" der I. O. G. T. houdt a.s. Dinsdag een byeen- komst in het gebouw van den Protestan tenbond. Als spreker treedt op Ds. H, Beker met het onderwerp „Broeder schap". Ter opluistering zingt mej. Betty Dykstra en speelt mej. Trude Oosterveld viool. Begeleiding door mevr. L. Wefers Bettink-IIeinze. Het geheel belooft een mooie avond te worden. EEN VLIEGTERREIN OP SCHIER MONNIKOOG. Naar het Nbl. van het N. verneemt heeft Dinsdag jl. de heer Q. Tepas, pi loot van de K. L. M. te Schiermonnik oog de noodlge opmetingen verricht, ten einde zich er van te overtuigen, of al daar een geschikt landingsterrein voor vliegtuigen aanwezig is, in verband met het houden van passagiers- en plezier- vluchten van en naar Schiermonnikoog, zoo mogelijk langs de Noordzee-eilanden. Het blad deelt mede, dat de lieer Te- pas zeer tevreden was over het land, dat eventueel voor landingsterrein zou moe ten dienen. WIBATJT BLIJFT TE AMSTERD Het persbureau Vaz Dias meldt ons uit Amsterdam: Wy hebben ons tot den heer Wibaut gewend naar aanleiding van het bericht, dat hy Amsterdam zou gaan verlaten, om zich metterwoon te Genève te ves tigen. De heer Wibaut verklaarde ons, dat hem zelf van het voornemen om Amsterdam te verlaten niets bekend is. De tegenspraak van het persbureau slaat op het bericht dat wy vonden in De Tel. van hedenochtend waarin werd gemeld dat de heer Wibaut het voor nemen zou koesteren als lid van den gemeenteraad van Amsterdam te bedan ken. Het blad voegde aan die mededeeling toe, dat de heer Wibaut aangezocht is om in het kad~ der Volkenbondsorga nisatie een functie van groote beteeke- nis op economisch gebied te vervullen en dat hy in verband daarmede zich metterwoon te Genève zou moeten ves tigen. HET OUD-EERSTE KAMERLID. ERNSTIG ONGESTELD. Naar de correspondent van de Tel. te Hengelo verneemt is het oud-lid der Eerste Kamer de heer D. W. Stork, di recteur van de machinefabriek Gebr. Stork, aldaar zeer ernstig ongesteld. GEVONDEN DIEREN EN VOOR WERPEN Terug te bekomen by: Nolefc, Gene raal Joubertstraat 54, boortje; R. Hij- koop, Krltzingerstraat 19, bankbiljet: Dekker, Wouwermanstraat 91, broche; Kneijnsberg, Garenkokerskade 26, melkbus: De Ronde, Burgwal 9 rood, foxhond Kennel „Fauna", Wieherink, Koudenhorn 3, heeren hoed; mevr. Jackson, v. d. Vinnestraat 20, gr.wit poesje, Kenel „Fauna"; Wagemaker. Schotersingel 51, z*v.witte poes. Ken nel „Fauna"; J. v. d. Aar, Kloosterstr. 62 rd., kruis; van Wyk, Amstnrdarastr. 3 M, pet; D. Zwitser, Rolland V at 73, portemonnaie m. i.; G. v. Lunenburg, Generaal Bothastraat 74, portemon naie; Willies, Oranjeboomstraat 167, ry- wlelbékmerk in étui; Komen. Bilderdyk- straat 36. idem; Heimig. Santpoorterstr. 30, rozenkrans: J. Hofsté, Hoogstraat 8, tafelkleed; Politiebureau, Smedestraat, tang; J. Muller. Saenredamstraat 61, actetasch m. i.; Huizen, v. d. Vinnestr. 83, zakmes.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 6