HET SPOORWEGONGELUK BIJ RIJSWIJK. 45e Jaargang No. 13596 Verschijnt dagelijks, Behalve 'op Zon- en Feestdagen Maandag 17 OctoBer 1927 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per w«ek f 0.27 H, met geïllustreerd Zondagsblad f 032; per 3 maandenVoor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f3.57^4. Franco per poet door Nederland 3.87^. Afzonderlijke trammers f0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haaflem en Omstreken f 0.57^4; franco per post f 0.65 ADVERTENTIENVan 1 tot 5 regels f 1.75; iedere regel meer 35 cents Reclames 60 cents per regel. BIJ abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke regel meer 15 Cents h contant; buiten het Arrondissement dubbele prijs. Directie, Redactie en Administratie: Gr. Houtstraat 93, Post-Giro 38810 UITGAVE DER N.V, LOURENS COSTER Drukkerij: Z.B. Spaarne 12, Telefoon 10122, 12713 Telefoonnummers: Directie 13082, Hoofdredactie 15054, Redactie 10600 Directeuren :J.C. peereboom «n p. W. peereboom Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velsen-Noord, Mmulden, IJmuiden-Oost, Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Velsen, Telefoon 621 en Administratie 10724 en 14825. Hoofdredaeteur: robert peereboom DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD (Zie de foto's en de verslagen op de Eerste Pagina van het Tweede Blad.) Den geheelcn Zondag werd er hard gewerkt om de voorbalcon» en de heide wagens die geheel in elkander gedrongen waren, vr(j te krijgen. Onze foto's toonen den Rotterdamschen motorwagen nadat hij gescheiden was van den Haagschen. V AGENDA. Heden: MAANDAG 17 OCTOBER Schouwburg Jansweg: Ned. Opera te Haarlem „Faust", 8 uur. Gemeentelijke Concertzaal: Kunst aan het Volk ,La société des instruments an ciens", 8.15 uur. Gebouw De Nijverheid. Jansstraat 85: Psycho-Synthese. Openb. Voordracht. Spreker: B. v. d. Meer, 8,15 uur. Bioscoopvoorstellingen. Cabaret Modern: Optreden van ver schillende artisten. DINSDAG 18 OCTOBER Schouwburg Jansweg: Haarlem's Ken- iiemer Tooneel „De Vrijbuiter". Noorderkerk, Velserstraat: Concert, 8.15 uur. Statenzaal (Prinsenhof): Vergadering der Provinciale Staten des voormiddags 11 uur. Rembrandt-theater: Voorstellingen van 7 uur af. Cinema Palace, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Luxor Theater: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Scala-Theater, Kleine Houtstraat: Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Cabaret Modern: Optreden van ver schillende artisten. Velsen: Gemeenteraad des namiddags 7 uur. DE WERKLOOSHEID. over de werk verschaffing. Met voldoening kan geconstateerd wor- !n, dat de laatste weken de omvang der arkloosheid van bouwvak-arbeiders migszins afneemt. De werkloosheid is x>g wel groot, maar een hoopvol ver schijnsel is, dat deze inplaats van toe neemt, zooals anders om dezen tijd van het jaar, eenigszins vermindert. Daarentegen neemt de werkloosheid voor andere groepen van arbeiders in omvang toe. Met groote belangstelling wordt dan ook zoo deelt men ons mede door de betrokkenen uitgezien naar eventeele voorstellen van B. en W. inzake de werkverschaffing. Het moet in de bedoeling van B. en W. liggen over deze productieve werk- schaffing in de volgende raadszitting een en ander mede te deelen. Wat daar over op dit moment bekend kan worden, hebben wij reeds gepubliceerd. DOODELIJK MOTOR ONGEVAL. chauffeur in arrest gesteld. Zaterdagmiddag heeft in de gemeente WassenaSr bij de buitenplaats „Zuid- wijk" een ernstige botsing plaats gehad tusschen een luxe auto van den heer v. D. te Den Haag en een motorfiets be stuurd door Mr. C. M. A. R. van Roy, compagnon van Mr. Briët te Leiden. Mr. van Roy die lederen dag per motor van Den Haag naar het kantoor te Leiden ging en na sluiting van het kantoor weder naar Den Haag terug, wilde, volgens De Courant, een auto die voor hem uit reed, voorbij rijden. Hij merkte echter niet, dat uit de richting Den Haag een andere auto naderde. De bestuurder van dezen wegen scheen evenmin iets te hebben bemerkt. Toen men het zag. was de botsing onver mijdelijk. Door het sterke remmen van den chauffeur van den auto van den heer Van D. sloeg deze auto om. Motor en berijder geraakten er onder. Hoewel dc auto zoo goed als geheel vernield was, kregen de beide inzit tenden de heer v. D. en de chauffeur slechts lichte wonden. Mr. v. R. kreeg een dubbele beenbreuk en ver moedelijk een hersenschudding. Nadat hij voorloopig was verbonden te Wassenaar, werd hij per ziekenauto overgebracht naar het Gem. Ziekenhuis aan den Zuidwal te 's Gravenhage, waar hij Zondagmiddag is overleden. De chauffeur werd onmiddellijk aan gehouden en na door de Wassenaarsche politie te zijn verhoord, naar den Haag overgebracht en aldaar in arrest ge steld. De Haagsche Justitie achtte een sectie op het lijk noodig. Volgens mededeelingen door de politie te Wassenaar gedaan, zal het moeilijk zijn uit te maken aan wie de schuld van het ongeluk te wijten is. Mr. Dr. van Roy was tijdens de Duit- sche bezetting van Vlaanderen, hoog leeraar te Gent. POSTBODE DOOR AUTO AANGEREDEN. aan verwondingen overleden Uit Willeskop wordt aan De Courant van Zondag gemeld: Terwijl de postbode v. K. het erf van den heer v. d. B. alhier per fiets afreed, werd hij aangereden door een auto uit Gouda. De chauffeur remde onmiddel lijk doch kon niet verhoeden, dat de man werd gegrepen. Zijn beide beenen 'werden gebroken terwijl het slachtoffer twee ernstige hoofdwonden bekwam. De man overleed spoedig. Hij laat een vrouw en zeven kinderen achter. OPLICHTING VAN RUIM 21.000. „leed dat gewroken moet worden." Voor de zesde Kamer der rechtbank te Amsterdam hebben, naar de Tel. meldt, terechtgestaan de 38-jarige A. K. en de 46-jarige A. D. V.. beiden koop man in de hoofdstad, doch thans ge detineerd in het Huis van Bewaring al daar. Hun was oplichting ten laste ge legd tot een gezamenlijk bedrag van 21.100 van een in de Graaf Floris- straat wonende vrouw, en wel op ver schillende tijdstippen in 1926 en 1927. Zoo had K. in December 1926 aan deze dame verteld, dat hij wel 40.000 a 50.000 onder de menschen 'had, dat hij te Haarlem een garage had en dat hij vele zaken deed in rubber en tabak; welke mededeelingen geheel bezijden de waarheid waren, doch die trouw door den anderen verdachte, V., werden be vestigd. Eenigen tijd later leende K. 2000 van de dame. Weer later kwam V. de dame vertel len, dat K. in gijzeling zat ter zake van een schuld van 12.000 voor een rubber zaak van een firma te Bussum. V. hing een akelig verhaal op van wat K. te ver duren had gehad; V. had al betaald wat hij kon, maar er was nog 7600 te kort. Hoewel de dame in kwestie met K. verloofd was, weigerde zij aanvankelijk dat bedrag te geven, doch stelde later toch 7500 ter beschikking. Korten tijd later wist men de dame weer 2500 afhandig te maken. De vierde oplichting vond in Januari en Februari plaats en wel voor resp. 4000 en 5000. Bij het verhoor ontkenden beide ver dachten zich aan oplichting te hebben schuldig gemaakt. Het O.M. oordeelde dat het noodig is, dat beide verdachten voor geruimen tijd uit de maatschappij verwijderd worden. De onderhavige zaak achtte spr. in wezen zeer tragisch: bij de benadeelde vrouwen is iets in hun leven gebroken; er is hier een misdaad gepleegd van de allerergste soort. Het leed, dat aan die vrouwen, die misschien mooie ver wachtingen voor de toekomst hebben gekoesterd, is toegebracht, moet gewro ken worden. Spr. vorderde ten slotte tegen ieder van beide verdachten de maximumstraf, welke ter zake oplichting kan worden opgelegd, n.l. vier jaren gevangenisstraf Het speet spr., dat de wet hem niet toe stond een zwaardere straf te vragen. OUDERAVOND Op den ouderavond van school 36 in de Soendastraat is de oudercom* missie als volgt samengesteld: ric heer A. J. Schuurman, voorzitter; 3c heer W. Terpstra, secretaris; me* vrouw S. KistcmakerPostma me* vrouw M. BottelierLedder en de heer C. Huizinga- BUREAU INZAKE HUUR- VERORDENINGEN. instelling te amsterdam? Nader kan worden gemeld dat thans is versohenen de voordracht van B. en W. van Amsterdam tot het inrichten bij den gemeentelijken Woningdienst van een bureau, dat tot taak heeft huur ders van woningen, die met onredelijke huurverhoogingen werden bedreigd raad te geven en bijstand te verleenen. In de toelichting tot deze voordracht herinneren B. en W. er aan, dat op 5 dezer in hun handen om pnaeadvies is gesteld een voorstel-De Miranda tot het instellen van een dergelijk bureau. De taak van het verleenen van bemid deling in huuraangelegenheden heeft, zeggen B. en W., de Woningdienst reeds in de eerste oorlogsjaren ter hand ge nomen; in de laatste maanden van 1914 heeft de toenmalige dienst van het Gem. Bouw en Woningtoezicht hulp verleend bij het zoeken naar een andere woning voor gezinnen, die uit hun wo ning waren gezet of met uitzetting wer den bedreigd. In de jaren 19151918 heeft Woningdienst dit werk voortgezet. Herhaaldelijk werden schikkingen tus schen eigenaar en bewoners tot stand gebracht. Tijdens de werking der Huurwetten werd een en ander overbodig. Nu deze evenwel zijn opgeheven en de Kroon de daarna vastgestelde gemeenteveror deningen vernietigde, is het mogelijk, dat een aantal huurders in moeilijkhe den zullen geraken. Dit geldt vooral voor huurders van woningen met lage huren en van woningen in de oude stad; in de laagste huurgroepen is het aantal onverhuurde woningen gering; hier kan nog van een tekort worden gesproken. B. en W. achter het derhalve met het raadslid De Miranda wel van belang, dat aan in het nauw gedreven huurders ge legenheid wordt geboden bezwaren in te brengen en bemiddeling te vragen, al zal het niet steeds mogelijk zijn de ge- wenschte hulp te verleenen. Gelijk vanzelf spreekt, zullen bij klachten over de „onredelijkheid" van een huurver- hooging de eigenaren steeds worden uit- gencodigd het door hen ingenomen standpunt toe te lichten. De moeilijkheden, welke aan de af schaffing van de Huurwetten verbon den zijn, kunnen op deze wijze zooveel doenlijk worden verzacht. De door den heer De Miranda uitge sproken wenschelijkheid tot publiceeren van de bekend geworden feiten, willen B. en W. aldus opvatten en uitvoeren, dat t.z.t. algemeene gegevens worden bekend gemaakt omtrent de gevraagde verhoogingen en de resultaten van de bemiddelingspogingen. Van de kosten is nog geen raming ge geven. Begonnen kan worden met het in dienst zijnde personeel; de toekomst zal leeren of de omvanb der werk zaamheden van dien aard is, dat eenig extra personeel noodig wordt. In geen geval is te venvachten, dat de kosten belangrijk zullen worden. Zoo noodig zullen B. en W. met nadere voorstellen hieromtrent bot den Raad komen. ZANGCONCOURS. Zaterdagavond behaalde het dubbel- mannenkwartet „Euterpe", Haarlem noord, den eersten prijs en den eere- prijs met het hoogst aantal punten op het zangconcours te Sliedrecht. Direc teur van het kwartet is de heer Bak. BLOEMENDAAL. BOUW VAN RAADHUIS EN ANDERE GEBOUWEN. commissie tot voor lichting. De raadsleden Bomwater, Kremer kt Cassée hebben bij den Raad het volgen de voorstel ingediend dat voorkomt op de agenda van de raadsvergadering van Donderdag: De Raad der gemeente Bloemendaal van de noodzakelijkheid overtuigd zijnde, dat ten spoedigste terreinen worden aangewezen voor den bouw van ambte naren- en arbeiderswoningen, openbare school, politiebureau en Raadhuis, be noemt een commissie ad hoc van 5 leden om in dezen den Raad tot voorlichting te dienen en verwezenlijking dier plan nen mogelijk te maken. Bij de indiening van dit voorstel mer ken deze raadsleden op, dat het hun gewenscht voorkomt dat in die commis sie ook de leden der Commissie voor Publieke Werken zitting zullen nemen. HET TRAMPERSONEEL. een demonstratieve ver gadering te hillegom. Zondagmiddag 30 October wordt te Hillegom een demonstratieve vergade ring gehouden van de leden der af- deelingen Voorburg. Haarlem, Hillegom, Leiden en Zandvoort van den Bond van spoor- en tramwegpersoneel. De vergadering zal staan onder leiding van het hoofdbestuurslid L. W. Peterse, de heeren Moltmaker en van Braam beek zullen inleidingen houden. Het bestuur schrijft aan de leden: „Wij rekenen er echter op, dat onze leden in massa deze vergadering zullen bijwonen Dat te Hillegom een dergelijke ver gadering voor de leden van genoemde afdeelingen wordt gehouden zegt reeds dat er iets bijzonders gaat gebeuren". EEN ONGELUKKIG SCHOT kapitein in gezicht getroffen. Zaterdagmorgen is bij Waalsdorp een ongeluk gebeurd, dat zeer ernstige ge volgen had kunnen hebben. Bij oefe ningen in een overdekte loopgraaf, werd de kapitein Nijland van het regi ment Jagers door een schot, dat in zijn onmiddellijke nabijheid werd afgescho ten, in het gezicht getroffen. Aanvankelijk liet de toestand van ka pitein Nijland zich ernstig aanzien, waarbij men vreesde voor zijn gezichts vermogen, doch na een onderzoek van een geneesheer bleek gelukkig, dat geen der oogen was geraakt, en dat alleen de linkerzijde van het gelaat verschil lende kleine vleeschwonden vertoonde. Naar men mededeelde, is hier van een fout in de constructie van het schietwapen geen sprake, maar moet het ongeluk worden toegeschreven aan de in de loopgraaf heerschende duister nis, als gevolg waarvan men zich in die loopgraaf bevindende personen zeer moeilijk kon onderscheiden. PERSONALIA 'Tot onderwijzeres (tijdelijk) aan de Dr. A. Kuyperschool is be* noemd Mcj. A. Korvïnus. i Opening School Buitengewoon Onderwijs Rede Mr. A. Bruch Zaterdagmiddag heeft de officieele opening van het nieuwe schoolgebouw aan de Twijderslaan van de school voor buitengewoon lager onderwijs no. 2 plaats gehad. Verschillende genoodig- den woonden de plechtigheid, die plaats vond in het gymnastiekgebouw, bij. Onder hen werden opgemerkt leden van den gemeenteraad, de hoofden en perso- neelen der beide scholen voor buitenge woon lager onderwijs, mej. M. C. Berde nis van Berlekom, secretaresse der plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs, Dr. A. AE. S. Sluij- terman, de heer L. C. Dumont, directeur van Openbare Werken, de heer A. A. Hillebrand, architect bij Openbare Wer ken, de heer H. J. van Es, opzichter bij den bouw der school, de heeren Marcelus aannemers der school en vertegenwoor digers van onderwijzersorganisaties. Rede Mr. A- Bruch. De plechtigheid werd geopend door den Wethouder van Onderwijs, Mr. A. Bruch met het uitspreken van een uit voerige rede. Nadat spr, namens het gemeentebe stuur van Haarlem allen welkom had ge heeten, ging hij voort: Hoewel uwe op komst niet geheel opweegt tegen, maakt zU toch voor een zeer belangrijk deel goed het gemis van de vertegenwoor digers van het Rijksschooltoezicht. Zoo wel de hoofdinspecteur als de inspec teur van het Lager Onderwijs zonden bericht dat ze tot hun leedwezen niet aanwezig konden zijn. Ook de inspecteur van het Buitengewoon Onderwijs is tot zijn spijt verhinderd. In het bijzonder valt de afwezigheid van Dr. Van Voort- huijsen te betreuren. Zijn degelijke ken nis van en belangstelling in en groote toewijding aan het buitengewone onder wijs maken elke plechtigheid, waar hij, al is het nog zoo kort, de zaak van het miskende kind bepleit tot een gebeurte nis van beteekenis. Hij moge zich over tuigd houden, dat het gemeentebestuur allerminst zijn absentie aan desinteresse toeschrijft en voor de toekomst van het Haarlemsche buitengewone onderwijs nog veel van zijn even vriendelijken als deskundigen steun en voorlichting ver wacht. Zoo zijn wij dan opgekomen om ein delijk aan een gedeelte van ons openbaar buitengewoon onderwijs een huisvesting te verleenen dat onderwijs waardig. In derdaad het was noodig! Het past een vertegenwoordiger van het- gemeentebe stuur allerminst om voortreffelijkheid van eigen beleid anders dan bij wijze van verdediging uit te bazuinen. .Laat een ander u prijzen en niet uw mond. een onbekende en niet uw lippen". Dit woord van Israëls wijze Koning geldt zeker niet het minst voor de Overheid. Maar by wijze van tegenstelling en om eigen achterstand op dit pas te accen- tuceren mag dan toch zeker wel ver klaard. dat tot op heden de deugdelijk heid van ons buitengewoon onderwijs omgekeerd evenredig was aan de zorg, die overigens te Haarlem aan het geestelijk misdeelde kind wordt besteed. Na een aanhaling van Arno Fuchs, vervolgde spr.: Het is de verdienste van hen die het gemeentebestuur op het punt van het buitengewoon onderwijs hadden te adviseeren en ik mag hier den naam van den heer Broekhuizen wel noemen dat zij steeds den mees ten nadruk hebbc-n gelegd op verbetering en uitbouw der innerlijke organisatie. Voorts memoreerde spr. dat, toen in 1908 B. en W. indienden een voorstel tot oprichting eener school voor zwak zinnigen gezegd werd in de toelichting dat de kosten voor gemeenterekening per jaar een bedrag van plm. 13000 wel niet zullen overschrijden en dat nu het bedrag voor het buitengewoon on derwijs per jaar bijna dertigvoudig van dit bedrag is. Hij ging na hoe in 1923 B. en W. aan den directeur van Open bare Werken opdracht gaven een plan tot inrichting der villa Buitenrust voor de school voor buitengewoon lager on derwijs no, 2, maar hoe daarna de plan nen voorloopig werden aangehouden in verband met de waarschijnlijke oprich ting van een R.-K. school. Later bleek toch de noodzakelijkheid om de plannen door te zetten. De Raad verleende een crediet van 23.000. Door dat niet alleen verbouw maar tevens bij bouw noodzakelijk bleek, werd het cre diet daarna verhoogd tot 90.500. In verband met de gevelquaevtie ontstond eenige vertraging, doch de heer Joh. Visser deed een gelukkige oplossing aan de hand. In 1926 had de aanbesteding der school plaats en met spoed weid ge werkt zoodat na een jaar de villa in een fraaie school veranderd is. Daarna terugkomende op hetgeen door hem tevoren was gezegd, zeide spr. dat men hem niet verkeerd moest ver staan. Het is verre van mij, verklaarde spr. te beweren dat voor een school de uitwendige uitrusting niet van beteeke nis is. .Mijn ziel kleeft aan het stof'. Dit zinrijk woord van den Psalmdichter, hoezeer allereerst blijkens het verband religieus bedoeld, is niet alleen mede zóó te verstaan, dat de meest eenvou dige ontwikkeling van den primi tieven geest de aanwending van stoffe lijke middelen vordert, doch ook dat de stoffelijke omstandigheden, hoewel niet als directe hulpmiddelen bedoeld, indi rect die ontwikkeling beïnvloeden. Het is niet toevallig, dat naar mate de verstandelijke en geestelijke opvoe ding door de steeds verder doo- gedre ven specialiseering op alle gebied meer van uit het gezin naar de school ver plaatst werd, een niet te miskennen feit ,al zullen verscheidenen dit betreu ren, de school ook in uitwendige uit rusting won. Spr. zeide dat er naar gestreefd is met betrachting van de vereischte .sober heid, van dit mooie huis in prachtige natuur gelegen een geheel te maken, dat in bescheiden mate tot bevordering van den arbeid van onderwijzer en kind kan bijdragen. Dank bracht spr. aan den dienst van Openbare Werken, aan den directeur, den heer Dumont, den ad junct-directeur, den heer De Bordes, den architect, den heer Hillebrand, den opzichter den heer Van Es, de aanne mers de heeren Marcelis van Leiden, en aan de firma Essenius te Haarlem die voor het glas- en verfwerk zorgde. Of overigens, zoo zei spr. tenslotte, dit geheel van gebouw en tuin inderdaad aan zijn doel zal beantwoorden, zal van het onderwijzend personeel grootendeels afhangen. Het gemeentebestuur weet dat gij. zoo richtte spr. zich tot het perso neel. onder leiding van het zoo uitne mend hoofd, den heer Van Riet, onder weinig medewerkende materieele outil lage veel hebt gedaan op het u toege wezen terrein der volksontwikkeling, welk deel vaak zoo troosteloos dor is. Andere toespraken. Verschillende toespraken werden daar na nog gehouden. Het eerst was heb woord aan mej. M. C. Berdenis van Berlekom, secretaresse der plaatselijke commissie van toezicht op het lager on derwijs. Spr. bracht een woord van oprechten gelukwensch aan het gemeentebestuur en aan het personeel dat nu zulk een mooie school kon geopend worden. De heer J. H. Schreuders, die sprak namens de vereeniging van onderwijzers en artsen bij het buitengewoon onder wijs, zeide dat een mooi gebouw niet het voornaamste is, maar het werken van de leerkrachten en het sucoes dat ze daarmede kunnen bereiken. De werkers dienen te maken dat het geld dat dit gebouw kost rente gaat opbrengen. De heer L. Broekhuizen zeide dat de vlag uithangt en terecht. Want deze dag is voor het br .'engewoon onderwijs een dag van groote vreugde. Het gemeente bestuur heeft reeds veel gedaan voor het buitengewoon onderwijs. Namens de personeelen van beide scholen bracht spr. daarvoor dank aan het gemeente bestuur. De heer F. A. van Riet het hoofd van de school no. 2 die in dit gebouw zal ko men gaf uiting aan de gevoelens van dank die hem bezielden nu dit fraaie gebouw zal kunnen worden betrokken. Vóór dat daarna ververschingen wer den aangeboden, bracht Mr. Bruch nog dank voor de adviezen ontvangen van den heer H. L. Warnier den inspecteur bij den dienst der Lichamelijke Opvoe ding. Na het aanbieden van verver schingen werd het schoolgebouw bezich tigd. Daarbij trok de aandacht hoe alle lokalen frisch en ruim zijn en geheel er op ingericht om het verblijf der kinde ren in deze school zoo aangenaam mo gelijk te doen zijn. De aanwezigen had den tevens gelegenheid de leermiddelen in gebruik bij dit onderwijs te zien die voor een deel door het personeel zelf gemaakt zijn. De onderwijzers en de onderwijzeressen gaven daarbij een toe lichting.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 1