HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 18 OCT. 1927 DERDE BLAD DE TURK af. Van het verhaal begrepen wy niets. De beursman beval hem om mij zijn lekkerste sigaret aan te bieden, hetgeen hij deed. Het was inderdaad een heel goede, en hy bood my aan om er min stens duizend te produceeren met myn firma-naam erop als ik vyf cent per stuk betaalde. Hy liet me er een aantal zien waarop een reclame voor olie stond en zei:..Man kan Alles darauf setzen, nicht?" Ik kocht er daarop vyftig, zonder eenig opschrift, en de fotograaf sleurde hem naar buiten, nam een kiek en mom pelde: „Wel een knaak waard, me neer". wy vielen al in den Amsterdamschen toon. Toen we vertrokken groetten de Egyptische Turk uit Palestina met het Dultsche accent en de Macedonische tabak, het meisje en de beursman ons zeer hartelijk. Ik weet zeker dat wij daar een goeden indruk achterlieten. Daarop zochten we naar 't Amstel- veld, en belandden op het Waterloo- plein. Dat hinderde niets, want er was óók markt. AMSTERDAMSCHE TYPES. Onze „vangst" van één middag. Ergens in de Spuistraat bracht onze kleine fotograaf zyn kolossale automo biel tot stilstand en vroeg: „Vindt u goed dat we 'm hier laten? D'r is een aardige garage „Waar'?" vroeg ik en keek verbysterd rond. Er was niets te zien wat erop leek. Maar toen wees hy op een zeer smalle en lage opening in de leelijke gevelry. Er gaapte een vierkant hol achter, dat schrylings op de Spuistraat zat, of gierde zooals u 't maar noe men wilt. „Even examen doen", zei de fotograaf en hy schoof er zyn wagen achterwaarts in met "n decimeter ruim te aan weerszyden, en met een zoo groote behendigheid dat de heer Van Swieten hem een negen zou hebhen ge geven. De tien is natuurlijk voor den examinator. Die fanatieke automobilisten zyn al tijd belust op moeilijkheden, en ik vraag my af wat er voor hen nog voor aardig heid aan zal wezen als het pad Rot terdamDen Haag in een hoofdweg is veranderd, als door het beruchte stadje Muiden een breede boulevard is ge hakt en als er overal ruime garages zyn gebouw. Dan gaan ze vermoedelijk al lemaal vliegen. Dit stalletje, vermoedelijk oorspronke- hjk gebouwd voor een paar kleine bok kenwagens en een geit, herbergde reeds een ouwen twoseater. De Buick bleef er met de voorwielen buiten. Verder kon-ie niet. Maar de eigenaar was tevreden, en de garagehouder zei met het optimisme, dat Je in zoo'n affaire alleen redden kan: „Hy staat beschut, meneer". Wij gingen daarop te voet op zoek naar Amsterdamsche types, en ont moetten het eerste reeds op het Ko ningsplein. Merkwaardig, zoo vol types de hoofdstad is, als je er maar naar wilt kijken. U moet dat ook eens doen. Het bezorgt u een gezelligen middag. Het Eerste Type blokkeerde het ver keer op het Koningsplein. Het was een nietig oud ezeltje, dat een heel grooten bakwagen trok, waarop een zeer forsche en onverschillige persoon zat, die volgens de opschriften op zyn vehikel een handel In schoenen dreef. Het kunnen geen goede schoenen ge weest zyn. De persoon liet zyn logge beenen bengelen, rookte een slechte en scheef-brandende sigaar en trok zich nergens iets van aan. Hy stopte I4jn 1, belemmerde Lijn 2, liet een trotsche luxe limousine van de gemeente Amsterdam halt maken, zonder te bedenken dat er wellicht een wethouder in zat, bracht drie andere automobilisten tot welspre kende woede en dacht intusschen aan iets anders. Nog veel onverschilliger was zijn be jaarde kleine ezel, die zelfs niet op- of omkeek en met volmaakte kalmte door de verkeersophooping schreed. „Schreed" is inderdaad het woord. Het was een statig oud ezeltje, en het had blijkbaar sinds lang ontdekt dat alleen kalmte het redden kon. Hoe meer kalmte, hoe meer stilstand van het verkeer en hoe meer veiligheid. Een gezonde redeneering. Maar het was dan ook een der kleinste onder de ezels en wie, vraag Ik u, zijn de grootste in onze moderne verkeers- razerny? Het rare vehikel had een nummer, net als een auto. Het was niet mis ook. Een énorme Romeinsche I stond er van voren en van achteren op geschilderd. wy volgden het even. Het schoot een brughelling af en duwde zyn ezeltje daarbij zoo hard voort, dat dit byna viel. Daarna ging het een brughelling op. en hield zyn ezeltje zóó tegen, dat dit byna weer viel, maar nu achterover. De forsche man rookte zijn sigaar en dacht aan iets anders. Tot hy den foto graaf zag en stopte op eer. zoo donkere plek, dat de kiek mislukte. Hij had in middels net een blok huizen rondgereden en Ik vermoed dat hy den tocht alleen ondernomen had om rustig aan iets an ders te kunnen denken, of om dat ezeltje wat lichaamsbeweging te bezor gen. Type no. 2 had een groezelige roode fez op en leek op vyf meters afstands nog op een Turk, ofschoon zijn établis sement het opschrift droeg: le Egypti sche N.V. Handwerk-sigarettenfabriek. Alleen aan Particulieren". Dit etablissement bezagen wy met eenige verwondering. Het was een soort van sousterrain in een zeer patricisch huis op de Keizersgracht, dat den naam van een bekende handelsfirma draagt. Er zat voor een raam één meisje, dat met groote handigheid sigaretten rolde. Véél kapitaal kan niet voor deze N.V. benoodigd zijn. Terwyl wij ernaar keken stak een my bekend beursman zyn hoofd plotseling naar buiten en riep: „Hallo kerel, kom hier binnen als je de lekkerste sigaret wilt rooken dia je ooit geproefd hebt". Wy traden binnen, bukkend. Op drie meter afstand werd de Turk nogal Egyptisch, en op één meter verried zich Palestina. Hy verzekerde my in onge- Icofelijk slecht Duitsch dat zyn Egyptische sigaretten slechts de zuiver ste Macedonische tabak bevatten, wees op een vat-aan-zyn-voet waarin al het stof, dat andere fabrikanten in hun pro duct schijnen te verwerken, verachtelyk werd weggeworpen, en bezwoer my dat hij uitsluitend aan de clubs, aan de con sulaten. aan den beursman en aan my leverde. Daarna deed hy een vertrouwe lijk verhaal omtrent zyn vele handels- moeilykhcden waarby ie prachtige mi miek ten beste gaf. Z'n handenspel was zwygend terneder, blijkbaar in gepeinzen verzonken. Plotseling hief-ie 't hoofd op, opende een enormen mond met een af grijselijk gebit en brulde in een a-galm: „cha-reenbant". Waarop hy zyn kaken met een klik sloot, snoof, tien seconden wachtte en in b-mol uitgierde: „Choe-kaupKaup hieri" Daarna zakte hy weer ineen, en een j minuut later herhaalde zich hetzelfde ceremonieel. Dit is blijkbaar de negotie volgens stuip methode. zy werkt heel goed. Als die Jongeman er op een goeden dag niet in blijft zal-ie er nog ryk mee worden. Verscholen in de duisternis van een laag-overhulfd kraampje zetelde type nr. 5. Een oud, mager en naargeestig man, met een stem als 't geluid van een gebarsten kindertrompet. Hy zat achter een étalage van louter kammen. Kleine, groote en middelsoort, grove en fyne, gebogen en rechte. Maar allemaal één prys. Hy gebarsten-trompetterde maar: „Vaaftien sjente 'n kóé. Vaaftien sjents'n kaéen niemand kocht of bleef zelfs maar by hem staan. Met dezen man hadden wy medeiyden. Er zyn vele leeiyke menschen op het Waterlooplein. Te dik, of te mager, of slecht van proportie, of wonderlijk van gelaatsvorm, scheef van neus, laag van voorhoofd en zoo meer. Maar je hebt er ook merkwaardige kernachtige typen, en een der merkwaardigste vonden wy de Italiaansche schoonheid. ITALIAANSCHE SCHOONHEID zy was groot, slank, en trotsch. zy troonde achter een fruituitstalling als een genadige koningin, en deed alsof zy de bewonderende blikken van vele Het Waterlooplein. Het Waterlooplein Is 'n juweeltje voor een schilder. Dat meen ik heel ernstig. Er staat een prachtige gryze oude kerk, en de herfsttinten in de boomen zijn er subliem. En dan al die kraampjes met witte zeilen, en de felle roode en oranje en paarse omslagdoeken van de vrouwen en de vruchten op de stalletjes, en 't menschengekrioel Wy klommen op een hoogen stoep van een oud huis, en ik betreurde dat 'k geen schilder ben en het nooit zal wezen. De fotograaf bejammerde zicht baar dat hij het niet meer is, maar ver mande zich en liet de lens haar plicht doen. Daarna daalden wij af en hadden on- middellyk het genoegen kennis te ma ken met den jongsten koopman op de markt. Type nr. 3. Een klein en zeer vrijmoedig schoffie, met een helkleurige bouffante, dat luidkeels krijschte: „Besjte peire! Mauje peire! Lékkere peire!" „Hoe oud is-ie?" vroeg ik aan zijn mama, een struische vrouw van zeer ruwe schoonheid, en zij lachte lief uit gitzwarte oogen en kweelde: „Aè-ron. Vier-is-ie. En ie verk&upt Wy zagen Aaron werkelijk verkoopen, en hy leek een groote toekomst te heb ben. L' avenir est h lui. De markt op het Waterlooplein evenaart onze Botermarkt in artikelen, in verscheidenheid en in verkoopsmetho den. Evenveel speelgoed, lapjes, garens en knoopen, lintjes en strikjes, appelen en peren, haringen en yswafels, kammen en pantoffels. En de rest. Alleen ruikt het er onaangenamer, is 't er lawaaiïger als je middenin staat heerscht een ononderbroken geroes om je heen en is de vuilheid schilderachtiger. Het is er glibberig van vuilheid. Talloos zijn er de types. Een speciale aanteekening heb ik ge maakt van een brcedgeschouderden jon geling, in garen en band. Nr. 4 in mijn serie. Deze volgde een zeer speciale negotie-methode. Hy zat minuten lang slenteraars niet voelde. Heur haar was een wilde, verwarde massa van weer barstige zwarte krullen, heur gelaatskleur 'was gebruind dooi: een zon die alleen over 't Lago Maggiore of het Lido kan gestraald hebben. Er fonkelden en dans ten lichtjes in haar zwarte oogen en haar profiel was een studie waard. Prachtig-zuiver. „Wat een model voor 'n schilder," zei de fotograaf, Er kwam een bleeke, paffige jonge man aan. Hy droeg een nieuwe confec- tie-demi, erg geel, en oranje schoenen. Aan zijn arm hing een spichtige jonge vrouw, die hem blijkbaar liefhad en ja- loersch was. Zij had daar inderdaad eenige reden toe. Toen de paffige de Italiaansche schoonheid ontwaarde bezweek hy op slag. Hij draaide raar met z'n oogen, een vaal blosje beving zyn wangen. Hy hapte naar lucht, trok een duren siga renkoker te voorschijn, stak er eentje op met een prachtig bandje erom, volbracht een opera-manuaal, blies een sierlijken rookwolk uit en schreed op deze Roxane af met de geste van een kleinen dilettant die Cyrano tracht te spelen. Vergeefs trachtte zyn spichtige meisje hem te stoppen. Hy kocht peren, omdat die het eenige aanknoopingspunt waren. Hy kocht méér peren, omdat-ie er niet genoeg van kon krijgen, De zakken van de gladde confectie-demi gingen er van puilen, maar de schoonheid bleef hau tain, en de kooplui om haar heen grin nikten. Die waren zulke tooneeltjes na- tuuriyk allang gewend, 's Levens kleine tragedies Wy gingen verder en het was al brui send Amsterdamsch volksleven om ons heen. Het krioelde en roezemoesde. Er werd gesjacherd en er klonken kwink slagen en er was jolyt en vroolykheid ondanks den gryzen herfst. Toen, ineens, een wild gegil, kryschend gejammer uit vrouwenkelen. Alles storm de weg van tusschen de kraampjes. Een wild-snikkende, wanhopige vrouw werd weggeleid tusschen menschen die haar vergeefs trachtten te kalmeeren. Daar was een dichte menschenmassa rondom een stllstaanden tramwagen. Politie agenten drongen zich erdoorheen en be vrijdden een bewusteloozen, doodsblee- ken, bebloeden man, die overreden was. Een sterke kerel nam hem op in zijn armen, alsof-ie 'n kind was, en droeg hem weg, omgeven door een jammeren de, huilende, weeklagende groep. Dat was felle, rauwe werkelijkheid, een moment van echte tragedie in dit Am sterdamsche volk dat zoo sterk leeft en ïydt en geniet. Het greep ons mee aan, het snoerde je keel dicht en beklemde ineens als een looden last. RUTSCHBAAN Twee minuten later bruiste het markt leven weer rumoerig en jolijtig voort. Er was geen tyd en aandacht meer voor die paar vrouwen die nog zaten te snikken. Op het speelterreintje met 't yzeren hek erom hervatten een vyf of zes vroolijke schooljoggies hun korfbal, en de foto graaf nam bedaard een kiek van het rare korte rutschbaantje, dat er staat, terwijl een onvervalschte Amsterdammer welwillend expliceerde: „Siet u, dat isj nau onse treining. daar trèine onse kindertjes faur azze se later op de Suier- sei motte fare't is teige sei-siekte Wy besloten onzen tocht op het Am-, stelveld. Het schemerde al. De heer Zuurbier, die in den Amsterdamschen Raad heeft ïten en anarchist is, of iets dergelyfcs, hield een rede, voor een auditorium, waarin alle rangen en standen vertegen woordigd waren. Hy werd voortdurend geïnterrumpeerd door den naastbyzyn- venter met zijn „Goeie Hollandsche nieuwe haring". Dat ging dwars door je gehoorvliezen heen. De heer Zuurbier heeft niets zuurs in zyn optreden. Hy legt een opgevouwen krant op een paaltje, zet zich daarop schryiings en spreekt op vry zachten en beschaafden toon, met zekere ironie. Telkens glimlacht hy witjes. Hy is lang niet ongunstig van uiterlyk, draagt een sober blauw costuum dat betere dagen heeft gekend, een zwarten sombrero en een witzyden foulard, legt vaak de hand op het hart welks positie hy iets te laag veronderstelt en is minder be schaafd in zyn beeldspraken en zijn hu mor. Achter hem voerden twee andere heeren een fel dispuut met veel gesticu laties, dat nimmer scheen te zullen ein digen maar dat hem niet hinderde. af het is een historisch-vaststaand feit dat revoluties niet kunnen door gaan als het regent en zei op zachten, wel-gemoduleerden toon: „Je kunt zelfs van het goede teveel krygen, vrienden." Na deze diepzinnige woorden knoopte hy zyn jasje dicht, glimlachte en ging heen. Wy ook. wy waren tevreden. Ziehier onze vangst van één middag. R. P. Type Nr. 3 DE HEER ZUURBIER Toen wy arriveerden had hy het over de Middeleeuwen, waarin de menschen® elkaar levend vilden. Dat kan nu niet meer, want er gaat teveel arbeidsloon in zitten, wy hebben nu oorlogen, maar daar moeten jullie niet sentimenteel by worden, kameraden, (de heer Z. veegde ko miek met den foulard langs zyn oogen) want wat helpt dat? De politiek. vuile boel. Stenhuis heeft gezegd. (Nieuwe Hollandsche Haring!). En als ik jullie wat voor wou liegen zou 't lukken. jullie zouden naar huis gaan en toch ook allemaal denken: Zuurbier heeft geiyk. maar dat doe ik niet. het roole schorem heeft den oorlog be werkt. de volgende is niet meer te gen te houden, laat je dat niet wysma- ken. enzoovoorts, enzoovoorts, Het was alles zeer onsamenhangend en je zoudt willen vragen: Waartoe? Waarom praat deze man? Wat wil-ie be reiken? Maar het antwoord komt er eigenlyk niet zoo veel op aan. Plotseling begon het hard te regenen, pe heer Zuurbier gleed van zyn paaltje Prinses Ileana do dochter van ko_ ningin Maria van Roemenië die vols gena hardnekkige geruchten geschaakt is door een jong officier. GOULTER HEEFT BEKEND. GEWORGD UIT JALOUZIE. Sydney Goulter, beschuldigd van den moord door wurging op de 21-jarige Con stance Oliver in Richmond Park, stond voor den politierechter terecht. Een spe ciaal verhoor werd hem niet afgenomen, doch de verklaring werd voorgelezen, die Goulter direct na zijn arrestatie heeft afgelegd. Daarin zegt hy, dat jaloezie de reden voor de misdaad is geweest. Het meisje had hem namelyk op dé vraag, of zy hem den volgenden avond weer wilde ontmoeten, gezegd, dat zy dan met twee vrienden en een vriendin naar het thea ter zou gaan. Hierover ontstond een woordenwisseling. Goulter heeft daarby volgens zyn zeggen zijn zelfbeheersching verloren en het meisje trots haar he- vigen tegenstand gewurgd. Na de mis daad nam hy nog het geld, dat het meisje bij zich had, uit haar taschje, om dat hy zelf niets bezat en niet wist waar heen zich te begeven. Op de vraag hoe het kwam, dat de kleeren van het meisje voor een deel verbrand waren, antwoordde Goulter, dat hij de lucifer, waarmede hij zyn si gaar had aangestoken, zeker achteloos had wéggéworpén. Nadat eenige getuigen gehoord waren, werd de zaak naar het gerechtshof ver wezen. SPORT EN SPEL. ZWEMMEN. MERCEDES GLEITZE WEER HET KANAAL IN! MERCEDES GLEITZE. In ons vorig nummer hebben wy reeds eenige byzonderheden gepubliceerd over de onthullingen van miss Logan, die niet zwemmende, maar per boot het Kanaal is overgegaan. Nu men in Engeland aan de waarheid der Kanaal- zwemmery is gaan twijfelen, heeft vol gens een bericht uit Londen aan de Tel. de typiste Mercedes Gleitze aan een vertegenwoordiger van de „Evening Standard" medegedeeld, dat zij deze week haar poging om het Kanaal over te zwemmen zal herhalen „als een per soonlijke rechtvaardiging en voor de eer van de zwemsters". Op dezen tocht, die waarschyniyk Woensdagnacht zal be ginnen, zullen officieele personen en persvertegenwoordigers haar vergezel len. VOETBAL. Derde klasse. PURMERSTEIJN—DE KENNEMERS (1-0). VrU onverwacht hebben de Kennemers hun eerste nederlaag geboekt. Reeds direct na den aftrap domineer den de gastheeren en Hensen kreeg zeer zwaar werk. Na een kwartier spelens mist de Purmer-middfenvoor een fraaie kans. De bezoekers blyken zeer gehan dicapt door het zeer slechte terrein. De voorhoede vermag niet veel tegen de stevige backs. Tegen de rust vallen de Kennemers onstuimig aan: Groeneveld loste eenige scherpe schoten, welke de keeper evenwel fraai stopte. Rust. De tweede helft begint eveneens met een Purmersteyn-offensief. Het spel is zeer spannend; Als er 15 minuten ge- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cent# per regeL Uw Zenr we n komen tot rust en worden gesterkt door Mijnhardt's Zenuwtabietlen Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten speeld is, scoort de Purmersteyn-mid- denvoor het eenige doelpunt van den wedstrijd, en dit op briilante wijze. Het spel gaat verder gelijk op, doch tegen het einde komen de Kennemers over weldigend opzetten, doch vinden de "'urmer-verdediging in prima vorm.' Einde 10. I, HOCKEY AMSTERDAM—ROOD WIT (3-0). Zondag begon het wedstrijdscizoen DamesiHockey. In tegenstelling met andere jaren zal er een halve corns petitie van alle Westelijke le klasses clubs gespeeld worden. RoodsWit I trok met het volgende elftal naar Amsterdam: Mej. Krull (doel). H. Deenik. S. de Josselin de Jong (achter). A. van Hall E de Josselin de Jong, M. Craandijk (half); T. Leeuwenberg. S. Brusse, A. Elias. M. Kluytenaar, J. Land (voor). Door een samenloop van omstans digheden speelde RoodsWit de ee.stc 5 minuten met slechts negen speels sters; dit scheen :zóó ontmoedigend te werken, dat reeds na één minuut de bal in het net verdween, tot aller verbazing dadelijk daa-oo gevolgd door no. 2. Met dezen 20 achtera stand wordt nu door RoodsWit krachtig opgetreden: thans blijken de Haarlemsche dames overwgend sterker te zijn. Het Amsterdamsche doel wordt voortdurend omsingeld; de keepster weert zich echter kra» nig Voornamelijk wegens gebrek aan schotvaardigheid in de voorhoede, blijft een doelpunt uit. Tot halfstime komt er geen verandering in den stand. Na rust probeert Rood-AVit het nog eenige malen tevergeefs: hoewel er nog enthousiast 'doorgespeeld wordt, zakt het spelpeil aanmerkc* lijk. Eenige goede uitvallen van Am* sterdam brengen het RoodsW'itsdoel in gevaar. Met een mooi schot brengt de lïnkssuitcrst den stand op 30. DAMMEN. OLYMPISCH DAMTOURNOOI 1928. De Nederlandsche Dambond heeft de Koninklyke goedkeuring verkregen voor een te houden loterij ten bate van het in 1928 te Amsterdam te houden Olym pisch Damtournooi. DISTRICTSBOND HAARLEM EN OMSTREKEN. In „De Korenbeurs" te Haarlem had de oprichtingsvergadering plaats van den dïstrictsbond Haarlem en Omstre ken, onder leiding van den heer J. W. van Dartelen, den lsten voorzitter der „Haarlemsche Damclub". Het doel van den districtsbond Is om als onderafdeeling van den Nederl. Dambond leiding te geven aan alle in het district Haarlem te organiseeren wedstrijden enz en voorts de meest uit gebreide propaganda te voeren voor het damspel. Het bestuur van dezen nieuwen bond werd als volgt gekozen: le voorzitter: J. Poppen („Haarlem sche Damclub"), 2de voorzitter: C. Pe perkamp („Castricumsche Damclub") lste secretaris J. Singeling, Kleine Hout straat 42 te Haarlem (Damclub „Haar lem"); 2de secretaris: H. W. Zitman (Damclub „Haarlem") en penningmees ter: J. Wielenga („Haarlemsche Dam club"). De heer J. W. van Dartelen kon wegens drukke werkzaamheden geen be stuursfunctie aanvaarden, doch ny ver klaarde zich op verzoek der vergadering bereid om gedurende het eerste honds jaar als adviseur op te treden. Aan het bestuur van den nieuwen Districtsbond werd opgedragen zoo spoedig mogeiyk een competitie uit te schrijven voor de aangesloten vereenigingen en de orga nisatie van den a.s. wedstryd om het kampioenschap van Haarlem en omstre ken ter hand te nemen. HOOFDKLASSE-COMPETITIE NED. DAMBOND. De „Haarlemsche Damclub" I heeft de competitie goed ingezet door twee fraaie overwinningen op de „Gooische Combi natie" I en de Christelyke Damvereeni- ging „Amsterdam" I. „Joseph Blankenaar" I zorgde voor de verrassing door hare eerste wedstrijd te •eriiezen tegen het Utrechtsch Dam- genootschap. Het debuut van de Damclub „Haar lem" I in. de hoogste af deeling van den Nederlandschen Dambond was voor ve len een verrassing. Slechts met 11—9 verloren de Haarlemmers van de Dam club „Zaandam" L LUCHTVAART. MRS. GRAYSON GESTART EN WEER TERUGGEKEERD Airs. Grayson is Maandagochtend om .31 voor dsn tocht naar Kopenhagen vertrokken. Korten tijd latei- keerde zij echter terug en landde weer. EEN SLECHT BEGIN Het vliegtuig waarmede de aviateiu Gills een tocht wilde ondernemen naar Wellington in Nieuw Zeeland, is kort na het opstygen, neergestort. De vlieger liep kneuzingen op, het vliegtuig werd licht beschadigd. TREURIG EINDE DER VERWEL KOMING VAN COSTES EN LE' BRIX Toen Maandag een vliegmachine ter eere van de komst van Costes en Le Brix boven het vliegveld Campo dos Alfönsos eenige staaltjes van luchtacrobatiek teil beste gaf, stortte de machine van een hoogte van honderd meter brandend neer. De drie inzittenden waren op slag dood.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 9