HAARLEM'S DAGBLAD en M.UI.O. Gebouwd werden: De scho len aan de Santpoorterstraat, Tucht huisstraat, Linschotenstraat, Spaam- wouderstraat, Jacobstraat, Parklaan Cgevelprys), Karolingenstraat Verder werden belangrijke verbouwin gen uitgevoerd aan de scholen aan de Ged. Oude Gracht, Tempeliersstraat. Haarlemmerliedestraat, Tuchthuisstraat, Leidscheplein, Prins Hendrikstraat, Scho terstraat. Tetterodestraat en werden nog gebouwd de Hulpscholen aan de van Zompelstraat en de Papentorenvest. Scholen voor Middelbaar en Hooger Onderwys. Gebouwd werden de H.B.S. 5-j. c. aan de Zijlvest en de Handels school aan idem terwijl het Gymna sium werd verbouwd en belangrijk uit gebreid. In uitvoering zyn thans nog de school van B.L.O. aan de Buitenrustlaan. de school aan de Cornells van Noordestraa: en de 2de HJB.S. aan het Santpoorter plein. Zou men de bedragen willen nagaan die voor de verschillende genoemde en ongenoemde bouwwerken zijn noodig geweest, dan zal het eindbedrag niet ver van de 8 millloen af zijn d.L gemiddeld ongeveer 3 ton per jaar. Voegt men hier alleen nog bij de gxoote en omvangrij ke uitgevoerde bestratings- en riolee- ringswerken, dan kan de conclusie al leen zijn, dat er in die 25 jaar een groo- te hoeveelheid arbeid is verricht, een ar beid die des te grooter wordt, als men in het oog houdt dat er nog zooveel arbeid zonder eenig tastbaar resultaat is gebleven, waarvan een particulier zich geen voorstelling kan maken. Wij wenschen den jubilaris geluk met zijn ambtsjubileum, welk jubileum een zoo vruchtbaar ambtelijk tijdvak afsluit, en hopen dat ook het toekomstig tijdvak hem de gelegenheid zal bieden nog zeer veel in het belang van Haarlem te ver richten. L O, G. T. Bede Ds. Beker. Dinsdagavond werd vanwege de loge „Plaats voor Allen" van de Internatio nale Orde van Goede Tempelieren in het gebouw van den Nederlandschen Protestantenbond een openbare loge- zittirg gehouden. De bijeenkomst was vrij druk bezocht. Te kwart over acht sprak de voorzitter de heer Jac. van Dam het openings woord. Hij wekte op om zich aan te sluiten bij de I.O.G.T., wier principe is strijd tegen het alcoholisme en ..Broe derschap". Spr. betuigde zijn dank aan den spreker Ds. H. E. Beker en de me dewerkenden. Dezen, den dames mej Betty Dijkstra (sopraan), mej. Trude Oostervela (viool) en mevr. Laure We- fers Bettink-Heinze werden bij den aan vang bloemen aangeboden. Drie werkjes van J. S. Bach openden het programma: „Gerechter Gott, ach rechnest du", dat met vioolbegeleiding uitgevoerd werd, „Meine Seele. lass es gehen" en „Bist du bei mir". Een zeer groot muzikaal genot werd hiermede den aanwezigen geschonken. Hierna hield Ds. H. E. Beker, hervormd predikant te Haarlem, een rede over „Broederschap". Ais hij in de wereld rond ziet, zeide spr., ziet hij hoeveel schade het drankgebruik aanricht, ter wijl het toch niet hoeft. Spr. gaat uit van de realiteit, er is een groote afstand tusschen werkelijkheid en ideaal. In oorlogen staan de menschen tegenover elkaar. Waar is aan de „Broederschap?" Zijn de Nederlanders onder elkaar als broeders en zusters? Ook daar is geen Broederschap. En m de huisgezinnen? Ook niet altijd. Dit Is de werkelijkheid, waarin wij leven. Hoe nu, moeten wij den toestand laten zooals hij is, moeten wij ons er maar door slaan, omdat het toch niet anders is. Dan heeft de sterk ste het recht, gelijk Nitsche het leerde. De Bijbel spreekt van waarachtige broederschap. De sterkei moeten de las ten der zwakken dragen. De laatstee moeten niet te gronde gaan, opdat de sterken zoovee! te heerlijker kunnen leven. Wij. die sterk zijn, moeten de laster, der zwakken dragen, want de zwak ken zijn waard om geholpen te worden Ons zelf helpen wij ook, als wij de zwakken helpen. Willen wij de lasten der zwakken niet dragen, dan lijden wij er zelf onder, dat ziet men aan de slechte regeeringen voor de Fransche en Russische revolutie. Omdat de sterken ook zwak zijn, zijn zij schuldig de zwakheden te dragen der broeders. Wij willen naast de stakkers gaan staan. Mogen wü zoo medewerken aan de blijdschap van velen en het ons ge lukken hen op te heffen uit de ellende, besloot spr. Mej. Trude Oosterveld speelde na deze rede, begeleid door Mevr. Wefers Bet- trnkHeinse her Larghetto uit de Sona te d. dur van Hendel en het Adagio van Nardini. Het applaus was welverdiend. Na de pauze speelden dezelfde dames nog het zevende vioolconcert van M. Bériot. Mej. Dijkstra en mevr. Wefers Bet- tink gaven ons „Dimmi Cara" van Han del te genieten en twee Holiandsche lie deren. die steeds veel succes hebben. „Gij badt op eenen berg alleen" van Catharica van Rennes en Valerius' „Ge lukkig Vaderland". De piano was welwillend beschikbaar gesteld door de firma Goldschmeding. FAILLISSEMENTEN. Door de Haarlemsche Rechtbank zijn In staat van faillissement verklaard: 1. J. v. d. Velde, aannemer te Zaan dam, Oostzijde 398; curator Mr. C. van Sprang aldaar; 2. W. G. Merkestein, schilder, wonen de te Haarlem, Gedempte Oude Gracht no. 5 rood; Curator mej. Mr. E. A. Wagemaker alhier; 3. H. B. van Leeuwen, kruidenier, te Heemstede, Eomeostraat 32; curator Mr. A. Bruch alhier. Geëindigd is het faillissement van Nic. van Geylswijk, schilder te Aalsmeer wegens het verbindend worden der eeni- ge uitdeelingslijst; curator Mr. Dr. W. P. Vis alhier. MAKELAARS. Door de Haarlemsche Rechtbank zijn als makelaars beëedlgd de heeren; 1 P. J. Voomeveld te Haarlem: 2 P. d? Boer er. 2 K. Dekker beiden te Sant poort 4 M. Kramer te Haarlem, 5 J. J. de Waal Malefijt te Overveen en 6 J. Seger te Zand voort: die sub 1 in on roerende goederen, die sub 2 en 3 in vaste goederen en meubilair, die sub 4 in assurantiën, die sub 5 in onroerende goederen, hypotheken en assurantiën. die sub 6 in gedroogde zuidvruchten. iVQFNgr»AC 19 OCT. 1927 ESPERANTOCURSÜS PER RADIO. Men deelt ons mede, dat de nieuwe zender te Huizen, die. zooals wij onder Binnenland mededeelen, eerstdaags zal worden geopend, onder meer ook een cursus in Esperanto zal uitzenden, even als dit door tal van stations in het bui tenland geschiedt. De cursus zal staan onder leiding van den heer Heilker te Hoofddorp. 2de FILIAAL PALTHE. Op den hoek van Kruisweg en Ro zenstraat was vroeger een lunchroom gevestigd, waar men den inwendigen mensch versterken kon. De lunchroom is verdwenen en heeft plaats gemaakt voor een zaak. die de verzorging van den mensch - wat be treft het uitwendige behartigt. Kleeren maken den man. En in het nieuwe fi liaal van de firma Palthe in perceel Kruisweg 26, het tweede in Haarlem, worden de kleeren uitstekend verzorgd. Stoomen, persen, verven. Men kan evenals dit in de Groote Houtstraat het geval is zien hoe dit in zijn werk gaai. Voor het raam staat de persmachine. Desnoods kan op het persen van een pak even gewacht worden. Wel een prompte bediening dus. ABSTINENT STUDEERENDEN. De afdeeling Haarlem van den Ned. Bond van Abstinent studeerenden hield een propaganda - avond in de aula van het Kennemer Lyceum, onder leiding van den heer W. van Tiel. De spreker, de heer Arie Willemse bracht de jongelui in een gemoedelijke, eenvoudige causerie in aanraking met enkele facetten van het groote vraag stuk der onthouding. Spr. nam tot uitgangspunt "den Za terdag, Zondag en Maandag. De Zater dag als einde van de werkweek en als belofte voor den Zondag. Den Zondag zelf. die de menschen vrij maakt. Den Maandag, die in zijn gevolgen een beeld geeft V2n wat de mensch van dien Zondag maakt. Uit deze 3 dagen deed de heer Wil lemse aan de hand van een groot ana- tal lichtbeelden grepen uit het volle leven en legde steeds den nadruk op het gevaar van den alcohol, die den Zondag tot een vloek kon maken en een be proeving. Hij wees er verder op, dat van de jeugd de toekomst moet komen en dat de intellectueele jeugd door een daad de komende maatschappij moet verlossen van het schandebord van den alcohol door onthouder te worden en aldus de zwakken te steunen. Dan zal een nieuwe dag voor de arme mensch- heid opgaan. Een luid applaus volgde op deze enthousiaste improvisatie. Na de pauze werd een schimmenspel vertoond naar een fragment uit den Midsummemight's Dream van Shake speare. De voorzitter dankte in zijn slotwoord den spreker voor zijn rede en dr. De Vletter, Rector van het Lyceum, voor zijn gastvrijheid. Een trio zorgde voor muzikale opluis tering van dezen goed geslaagden pro- paganda-avond. DE RIJKSMIDDELEN. Over de maand September hebben de Rijksmiddelen opgebracht f 39 988.787.18 of f 1.560.7 40 48 minder dan in Sept. 1926, doch f 613.070.51 meer dan de ra ming. Over de eerste 9 maanden van dit jaar bedroeg de opbrengst f 379.533.057.80 zijnde f 14.669.332.98 meer dan in de zelfde periode van het vorige jaar en f 25.151.607.77 meer dan geraamd was. De inkomsten van het Wegenfonds bedroegen over de eerste maanden van dit jaar f 5.843.347.93. EEN REIS NAAR OOST-INDIe IN 348 DAGEN. Het was Zaterdag 15 October 40 jaar geleden dat Zr. Ms. Schroefstoomschip „Zilveren Kruis", onder bevel van den Kapitein ter Zee J. C. Joekes de reede van Nieuwediep verliet, met bestemming naar Oost-Indië Een buitengewone reis, daar de route werd genomen door Straat Magellaan, langs de Westkust van Amerika, via de Sandwich eilanden, Japan en China naar Batavia, welke plaats 27 Septem ber 1888 werd bereikt. Een reis die dus ruim 11 maanden duurde en grooten- deels zeilende werd afgelegd. Eenige der opvarenden van dien oor logsbodem achten dit feit belangrijk ge noeg om de nog levende leden der be manning bij elkaar te roepen ten einde een herd enkings-b ij eenkomst te houdën op een nader te bepalen datum. Wie van hen met deze idee sympathl- seeren worden verzocht bericht te zen den aan den heer W. A. J. Bremer, Lour ens Costers traat 20, alhier. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: J. Kloos, Leid- schevaart 156. bal; Mevr. Anschutz, Ged. Oude Gracht 67, zilveren beursje: C Oud, Bisschop Ottostraat 28, beursje met inhoud; Mevr. v. Huizen, Gaelstr. 8, bont; H. J. de Wit, Schoterweg 63, ceintuur; C Sterk, Van Oorschotstr. 2, ceintuur; Wed. Koster, Lange Poellaan 38 rood, ceintuur; H. Banning, v. Ma- rumstraat 10, geld in papiertje; P. van Straten, Spaanschevaartstr. 68, dames- handschcen; L. P. Roest, Bakkumstr. 8. heerenhoed; Bur. van Politie, Smede- straat, handschoen; Kennel Fauna, Parklaan: gebracht door: Rotteveel, Ro molenstraat 54, gele herdershond; Bus- weiler, Ten Katestraat 5, zwartwitte kat, J. Mus, Rozenhagenstraat 24, grijze kat; H. Kleijn, M. v. Heemskerkstr. 56, grijs witte kat; Wijkhuizen, Soutmanstraat 45. medaillonbroche; Bur. van Politie Smedestraat, rozenkrans, damesschoen; P. Velden. Palmstraat 5 rood, rijwlclbcl merk In etui; S. de Rood, Duvenvoor- destraat 27, rijwieibelastingmerk; mej. de Nijs, Rustenburgerlaan 7, sleutel; H. Zwiers. Kennemerstraat 38. damestasch- Je: E. v. d. Colk, Jan Steenstraat 91, vulpenhouder- UITGAAN. KAMERMUZIEKTTITV OERINGEN TOONKUNST. Het bestuur der Haarl. afdeeling van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst deelt ons mede, dat -<i het seizoen 1927/1928 weder kamermuziek uitvoeringen zullen worden gegeven in den Stadsschouwburg. Het bintengewone succes, dat het Ga pet Kwartet in Februari 1.1. alhier op nieuw behaalde, deed het bestuur aan vankelijk besluiten dit ensemble weder voor één avond uit te noodigen; intus- schen kwamen zóó talrijke verzoeken in, om evenals in November 1923 nogmaals alle kwartetten van Beethoven door het Ca pet Kwartet te doen hooren, dat het bestuur na rijp beraad daartoe heeft besloten. Buiten deze serie zullen nog twee avonden worden gegeven n.1. door de Société des Instruments Anciens, welke in den afgeloopen winter met groot succes verschillende concerten hier te lande heeft gegeven en door het Berli ner Trio bestaande uit de ook hier ter stede welbekende kunstenaars Leonid Kreutzer, Jos. Wolfsthal en Gregor Pia- tigorsky. De data voor deze 8 ooncerten zijn als volgt vastgesteld: Donderdagavond 27 Oct. 1927 Société des Instruments Anciens; Vrijdagavond 16 Dec. 1927; Berlif.er Trio. Zaterdagavond 4 Februari 1928 Capet Kwartet. Zondagmiddag 5 Februari 1928: Capet Kwartet. Dinsdagavond 7 Februari 1928: Capet Kwartet. Donderdagavond 9 Februari '28: Capet Kwartet. Zaterdagavond 11 Februari 1928 Capet Kwartet. Zondagmiddag 12 Februari 1928: Capet Kwartet. Het Bestuur noodigt tevens alle mu ziekliefhebbers uit om door het nemen van abonnementen van hunne belang stelling blijk te geven. LEDERHANDEL J. OLIFIERS. De welbekende zaak in lederwaren van den heer J. Olifiers, die reeds twintig jaren in de Kruisstraat bij de Smede straat gevestigd was, is in een ander perceel ondergebracht. De .Eema" heeft het groote dubbele winkelhuis in de Kruisstraat gehuurd en laat het ver bouwen. De heer Olifiers vestigde nu rijn zaak aan den overkant, op de Krocht. Het perceel no. 8 werd door den aannemer J. B. Kroon van Diest verbouwd, en tot een aantrekkelijken winkel gemaakt. De groote voorraad leerwaren kon er makkelijk in onder gebracht worden en er is een groote etalageruimte. De heer Olifiers zal dus wel evenveel suc ces met zijn zaak hebben als voorheen aan de overzijde het geval was. WILLEM KNIKKER VOOR DEN MICROFOON. Wederom trad een onzer stadgenooten op voor den Hüversumschen microfoon. Het vioolspel van Willem Knikker, den vroegeren concertmeester der H.O.V. deed Dinsdag vele luisteraars genieten. Het werd uitgezonden tijdens het vóór avondconcert van den A-NJ?t.O. van. half tijf tot kwart over zes. De nummers van het ANR.O.-orkest werden afgewisseld met de soli van on zen stadgenoot, die op de bekende goede wijze begeleid werd door den A.NR.O.- pianist, Egbert Veen. Het eerste nummer wat de heer Knik ker speelde was de Sonate in D. gr. t. van G. F. Hëndel. De sublieme eigenschappen van den violist vielen achtereenvolgens te be wonderen in het Adagio, Allegro, Lar ghetto, en Allegro. Ten tweede schonk de heer Knikker ons het muzikale genot, dat het Adagio uit opus 34 no. 3 van Frans Ries.ons vermag te verschaffen, de heerlijke Mé- ditation van Glazounow en Scherzino. op. 8 no. 3 van M. Seharwenka-Stre- sow. Ongetwijfeld zullen bij den ANR.O. verzoeken binnenkomen, om den Haar- lemschen violist binnenkort weer voor den microfoon te roepen. Het is aller wensch. PERSONALIA. Donderdag 20 October hoopt de heer W. Weiland den dag te herdenken, dat hij 25 jaar geleden in dienst kwam bij de firma G. J. van der Aa êz Zn., Zeep fabriek te Haarlem. HET TREINVERKEER. Voor-treinen op traject Amsterdam-Rotterdam. OP ZON- EN FEESTDAGEN. Wegens druk reizigersvervoer en voortdurend plaatsgebrek op Zondagen in de electrisché treinen, zullen voort aan eikel Zondag en Feestdag gedu rende den winterdienst op het traject Amsterdam-^Rcr^erdam zes voortreinen en tusschen Amsterdam en Haarlem drie voortreinen worden ingelegd. Deze voortreinen bestaan uit vijf rij tuigen en hebben alleen 2e en 3e klasse. Zü vertrekken vijf minuten vroeger dan de gewone treinen. Zondag liepen deze voortreinen voor het eerst. DE MOORD IN DE DE RIEMERSTRAAT. SCHADEVERGOEDING. De Russische fotograaf de heer M„ die indertijd als verdacht van den moord op den heer Van der Stijl een 12-tal dagen ten onreeht in voorarrest heeft moeten doorbrengen, ontving de zer dagen van den minister vi>n Justi tie de mededeeling, dat hem uit billijk heidsoverwegingen een schadevergoeding Is toegekend. UIT DE OMSTREKEN HEEMSTEDE „VREEMDELINGENVERKEER." Maandagavond vergaderde in hotel pension van Ree alhier de „Vereeniging tot verfraaiing van Heemstede en Ben- nebroek en tot bevordering van het vreemdelingenverkeer en het vestigen van vreemdelingen in die gemeenten." De vergadering was slecht bezocht. De voorzitter, de heer G. N. Aberson, die het voornemen te kennen had ge geven voor zijn functie te bedanken, be zweek voor den uit de vergadering op hem geoefenden drang en verklaarde zich bereid nog tot het aanstaand voor- Jaar zijn functie te blijven waarnemen. Besloten werd verder aan de gemeen te Heemstede een subsidie te vragen ten einde financieelen steun te kunnen ver- leenen voor de kic k van „Vreemdelin genverkeer" in het Haarlemsche station. Na rondvraag, die niets vermeldens waardigs opleverde, werd de vergade ring gesloten. HILLEGOM. GEEN STRIJKORKEST. De pogingen van den heer Jos. Sacher om hier een strijkorkest op te richten, hebben niet het gewenschte resultaat ge had. Wel hebben zich liefhebbers ge meld. maar niet genoeg gevorderde spe lers. Zoo komt er van het plan niets terecht, tenzij de goede spelers alsnog zich komen melden. WINKELBEURS. Een groot aantal winkeliers is in een vergadering bijeengekomen om te spre ken over het houden van een winkel- beurs in begin November. Behalve de groote zaal, tooneelkamer, podium en gang van Flora is ook de plaats beschikbaar. De laatste moet dan overdekt worden door de deelnemers. De exposanten zullen nader besluiten of de winkelbeurs op Zondag al of niet geopend zal zijn. Het bestuur bestaat uit de heeren H. Roeland, L. Schoonderbeek, Jos. Lompe, L. Boghout en N. C. Veldhuis. IJMUIDEN OPHEFFING VAN DE INKLARING. Reeds eenige jaren rijn de autoriteiten van Waterstaat bezig van den minister van Financiën gedaan te krijgen dat de inklaring van de voor Amsterdam en Zaandam bestemde schepen, welke se dert de opening van het kanaal hier plaats vindt, wordt opgeheven en de schepen ter losplaats zullen worden in geklaard. Het schijnt dat de plannen thans een vasteren vorm beginnen aan te nemen, omdat men bij den Rijkswaterstaat er alles op meent te moeten zetten, dat de schepen zoo gauw mogelijk worden dqorgeschut. Men gelooft op die wijze de vaart op Amsterdam te kunnen bevorderen en beter tegen Rotterdam te kunnen con- curreeren. Gaan die plannen door dan zullen verso-heidenen hier, daar schade van hebben. Naar de Maasbode meldt, is door een groot aantal, winkeliers en andere be langhebbenden een request aan den mi nister van Financiën gezonden met ver zoek niet te treden in de aan hem ge dane voorstellen en den bestaanden toestand te handhaven. Het raadslid Jac. de Nobel heeft voor de vergadering van den gemeenteraad een interpellatie aangevraagd ter behande ling van de volgende vragen: 1. Is het B. en W. bekend, dat by den minister van Financiën voorstellen rijn ingediend tot het opheffen van dq in- cn uitklaring te IJmulden van sche pen voor Amsterdam en Zaandam be stemd? 2. Heeft het college reeds een onder zoek ingesteld naar deze aangelegen heid, die belangrijke schade zal veroor zaken voor by de scheepvaart betrok kenen en wellicht voor 'n groep inwoners werkloosheid ten gevolge zal hebben? 3. Zijn B. en W. voornemens na ge houden onderzoek, pogingen aan te wenden om in- en uitklaring te IJmui- den te behouden. VERGADERING ALGEM. MIL. PENSÏOENBOND. Maandagavond vond in het Friesch Koffiehuis aan den Zeeweg een openba re vergadering plaats van de afd. Vel- senIJmuiden van den Algem. Mil. Pensioenbond. De heer L. van Geest van den Haag, secretaris van het hoofdbestuur van den bond, hield een propagandarede. HU besprak den slechten toestand der oud- gepensionneerde militairen, tengevolge van de „onderbetaling" tijdens hun diensttijd. Spreker betreurde het dat ve len te laks zyn, om zich by den A. M. P. aan te sluiten. Hy wees er op, dat de volgens de nieuwe pensioenwet gepen sioneerden twee a driemaal zooveel pen sioen hebben als de ouderen en releveer de de pogingen, door het hoofdbestuur aangewend, om lotsverbetering voor de oude gepensioneerden te verkrijgen. Men kreeg echter steeds van den Minister te hooren dat er geen geld was. Spreker wees ten opzichte van de Indische mi litairen op de groote winsten die uit In- dië worden gehaald. Dank zij de actie van den A. M. P. is er verbetering gekomen voor de Oost en West-Indische gepensioneerden en hunne weduwen. Verder deelde spreker een en ander mede omtrent het „Steun- wetje", ontsproten uit de motie-Dressel- huys, welke motie dusdanig werd mis vormd, dat de oud-gepensioneerden wer den verlaagd tot steuntrekkenden. Met algemeene stemmen werd ten slotte een motie aangenomen, waarin de conclusie werd uitgesproken, dat de wet van 26 Juni 1926, voor zoover zij betreft de oud-gepensioneerde militairen en de weduwen van militairen, gezien dc on derbetaling tijdens hun diensttyd een beleediging betcekent, die ten spoedigste behoort te worden opgeheven en waarbij het hoofdbestuur werd opgedragen met de meest krachtige wijze daartegen stel ling te blijven nemen en dit feit door Nederland te demonstreeren. VELSEN. GEMEENTERAAD Te Veis en geen „gaslucht". Verbetering van den WUkerstraat- weg. De opheffing der in- en uitklaring van zeeschepen te IJmuiden. Dinsdagavond vergaderde de raad dezer gemeente onder voorzitterschap van den burgemeester. Afwezig de heer Dunnebier met kennisgeving. De openbare vergadering wordt ook ditmaal voorafgegaan door de traditio- neele besloten zitting, die duurde tot 7.45. By de ingekomen stukken brengt de heer Schaar ter sprake het adres van de Federatie van Werklieden ln Open baren Dienst inzake de corruptie in de gasindustrie. Hy verzoekt, dit adres te verwyzen naar de commissie voor gas en water. De Voorzitter verzet zich daar tegen, daar hy niet wenscht mede te werken aan dit relletje. De heer Bosman dringt aan op het noemen der namen van de leveranciers aan de gemeente. De heer Vermeulen verzoekt, zoo weinig mogeiyk werk voor de gemeente onderhands uit te besteden. De heer Visser meent, dat het ge- wenscht is, het adres in handen te stel len van de gascommissie, niet omdat spreker de meening is toegedaan, dat de zaak niet in orde is, maar om het pu bliek gerust te stellen. De Voorzitter meent dat het be ter is, in een volgende vergadering met een dergeiyk voorstel te komen. De heer Tusenius, wethouder, zegt dat door hem reeds de zaak is bekeken. Het is hem gebleken, dat de in opspraak zynde firma's aan onze gemeente voor lageren prys hebben geleverd dan aan andere. Er is geen enkele reden om een onderzoek in te stellen, daar hy er van overtuigd is, dat de gasdtrecteur vrijuit gaat. Het adres wordt voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde komt de nieuwe verorde ning tot het heffen van opcenten op de hoofdsom der personeele belasting. De heer deNobel heeft ernstige be zwaren tegen het ontwerp van B. en W. De personeele belasting is een verte ringsbelasting, zoodat iemand die veel verteert ook meer belasting moet beta len. Spreker bestrijdt 't ingediende ont werp, o.a. op grond van het feit, dat de woningen aan een herschatting worden onderworpen. De heer de Vries merkt op, dat 75 pet. der woningen zullen worden ver hoogd, in verband met de voorgenomen herschatting. Ook deze spreker is van oordeel, dat het voorstel, zooals het daar ligt, niet aangenomen mag wor den. Na eenige discussie stelt de Voor zitter aanhouding voor. Aldus wordt besloten. Goedgekeurd wordt het voorstel tot wijziging der algemeene politieverorde ning. Eveneens wordt goedgekeurd het voorstel om toe te treden als lid der Nederlandsche Vereeniging voor volks- en schoolbaden, alsmede het voorstel tot het verleenen van machtiging tot restitutie eener betaalde boete. Het voorstel tot grondovememing voor wegverbreeding ontlokt lieel wat discussie. De heer ten Broeke merkt op. dat met dezen post de begrooting met f 7000 wordt overschreden. Spreker vraagt, of enkel die werken kunnen worden uitgevoerd, die nu noodig zyn. daar dan minder geld noodig zal zijn. De heer Vermeulen meent, dat het op den weg der gemeente ligt, het by de begrooting voor dit doel uitge trokken bedrag niet te overschrijden. Verder merkt spreker op. dat de voor waarden, by deze transactie gesteld, wel eens te hoog zyn, doordat er in ver houding tot den grond waarover de ge meende de beschikking krygt, teveel gedaan moet worden. De heer Sluiters acht het wen- schelijk, dat de gemeente zich, wat de Wijkerstraatweg betreft, in verbinding zal stellen met het rijk, opdat er iets goeds tot stand komt. Het voorstel wordt goedgekeurd. Na eenige discussie wordt goedge keurd een voorstel van B. en W. om een crediet toe te staan van f 30.000 voor het aanleggen van tegeltrottoirs langs den Wijkerstraatweg. De heeren Slui ters, Dalmeyer en ten Broeke dringen er op aan dat, alvorens het werk wordt uitgevoerd een onderzoek zal wor den ingesteld naar de rioleerlng. .Verkoop van grond te Santpoort. Enkele leden zyn van meening, dat wat het eerête perceel betreft, de prijs wel wat aan den lagen kant is. De heer Nijssen wethouder van financiën is het daarmee niet eens. Santpoort is IJmuiden niet. Ook dit voorstel wordt goedgekeurd. Zoo ook het voorstel tot overneming van straten te IJmuiden. De heer Bosman vraagt hierbij nog. wanneer de bestrating der Casetn- brootstraat in orde wordt gemaakt, waarop de Voorzitter antwoordt, dat de betrokken maatschappy zal wor den aangeschreven. Het voorstel inzake speelterrein scho len D en D 1 wordt goedgekeurd. Inzake subsidieering der Maria-be- waarsohool wordt goedgekeurd om over 1927 een subsidie te verleenen van f 500. (Gevraagd was f 950.) Tot hoofd der openbare lagere school A I te IJmuiden wordt benoemd de heer G. Klimp, onderwyzer aan school B te IJmuiden. Aan de orde is daarna de interpella tie van den heer J. de Nobel inzake de opheffing van de in- en uitklaring te IJmuiden. Oe heer de Nobel licht te kwestie nader toe. Spreker zegt, dat als de inkla ring te IJmuiden wordt opgeheven, dit voor IJmuiden een groote schade post bcteekent vooral voor de winkeliers. Spr. vraagt, of B. en W. reeds een on derzoek naar deze aangelegenheid heb ben ingesteld en of het college bereid is te trachten dezen maatregel te voorko men. De voorzitter zegt, dat het col lege zich reeds tot den minister heeft gewend en er op heeft gewezen, dat het voor IJmuiden ran groot belang is, dat de bestaande toestand bestend.gd blyf t. De heer Vermeulen meikt op, dat als de inklaring tc IJmuiden ver- dwy'nt, de kosten voor het ryk veel groo ter worden, hetgeen de heer de Vries in twyfel trekt. Spreker meent, dat' er weinig aan te doen zal zyn. Na een korte rondvraag sluit de voor zitter de vergadering, list Is dan nog: even vóór tien. HET ZILVEREN JUBILEUM VAN DR. P. A. BARENTSEN. Duidelyk is Dinsdag, ter gelegenheid, van zyn 25-jarig jubileum als genees heer, komen vast te staan dat dr.P.A.Ba- renisen zich niet alleen 'n groot aantal vrienden heeft verworven, doch zich te vens in aller sympathie mag verheugen. Hoewel de eigenlijke huldiging door het Velsen's Ziekenfonds, particuliere patiënten enz., eerst des avonds in ho tel „De Prins" plaats had, waren toch. reeds in den loop van den dag een groot aantal bloemstukken en gel uk wenschen binnengekomen Des acvonds werd de jubilaris met zUn echtgenoote door het bestuur van Velsen's Ziekenfonds per auto van zyn woning gehaald en naar de prachtig versierde „Prins" ge bracht. By het binnenkomen werden zy door de aanwezigen met een „Lang zullen ze leven", ontvangen. Hierna nam de heer J. van Gameren, voorzitter van het ziekenfonds, het woord, er aan herinnerend, dat het nu ruim 10 jaar geleden was, dat de heer Barentsen tot geneesheer van het zie kenfonds werd benoemd. Spreker memo. reerd de vele moeilijkheden welke door den jubilaris moesten worden overwon nen, iets wat hy glansrijk heeft ge daan .Namens het fonds bood spr. den jubilaris een schrijfmachine, schemer lamp en pendule met coupes aan, daar- by mededeelde, dat zoo goed als alle leden van het fonds, hieraan het hunne hadden bygedragen. Hierna was het woord aan den heer J. Kleefstra, die eveneens met een har telijke toespraak, waarin hy de verdien sten van den Jubilaris als dokter en als mensch opsomde, namens de particu liere patiënten, een prachtige boeken kast aanbood. Hierby voegde de heer v. 't Kaar, namens enkele vrouwelijke patiënten, een door dezen vervaardigd kleed. Dr. Rutten, voorzitter der Gezond heidscommissie, welk college geheel aan wezig was, bood een foto der commis sie aan. Namens de directie der Papierfabriek voerde de heer L. J. v. 't Kaar. het woord, waarby hy een boekwerk „Buschon Hlustratierte Völkerkunds", overhandigde, benevens een étui met ta felzilver. De jubilaris, die zeer onder den in druk van deze huldiging was, dankte, ook namens zyn vrouw en verdere fami lie voor de hem gebrachte hulde. Hy hoopt nog lang de kracht te kunnen vinden, om nuttig werkzaam te zyn. Verder werd nog het woord gevoerd door den heer Surir.k, vertegenwoordi ger van Hoogovens, dr. de Vries Robles, namens het Medisch Genootschap „Kennemerland". Dr. A. de Groot uit Santpoort enz. Allen getuigden van warme vriendschap die zy voor den jubilaris voelden. Tot slot bracht de Harmonie „De Eendracht" een serenade en kwamen bijna alle patiënten en fondsleden den beminden dokter compiimenteeren. BEVERWIJK. BLOEMEN OP SCHOOL. Voor eenige weken heeft het bestuur van de afd. Beverwijk van de Kon. Maatschappy voor Tuinbouw en Plant kunde zich gewend tot de hoofden van alle scholen in deze gemeente met het verzoek, of zij hunne medewerking wil den verleenen aan het plan der afdee ling, om aan alle kindeven van de vyf- de, zesde en zevende klas een aantal bloembollen te verstrekken, welke door de kinderen dan zelf verder moesten worden opgekweekt. Deze poging is voorloopig met succes bekroond, daar alle onderwijzers him volle medewerking hebben toegezegd, terwyi aan de meeste kinderen de bollen reeds zijn uitgereikt. De onderwyzers hebben zich tevens be reid verklaard de wenken, welke hen door de heeren A. v. d. Wel en H. Hout wipper, die door de afd. met de leiding zijn belast, worden gegeven, aan de kin deren over te brengen en hen behulp zaam te zijn. De bedoeling is om in het voorjaar een tentoonstelling te houden en hieraan prijzen te verbinden. Vermeld dient nog .dat alje bollen, ongeveer 6000. gratis ter beschikking van het bestuur zijn gesteld. SCHEEPSBERICHTEN Albïreo p. 18 Oct. Ouessant, West- Afrika n. Rotterdam. Ceres 18 Oct. v. Amsterdam naar W. Afrika. Hoogkerk 17 Oct. te Kurrachee van Rotterdam. Heemskerk 17 Oct. te Algoa Baal v. Amsterdam. Kedoe 18 Oct. 14 u. van Port Said, Rotterdam n. Java. Krakatau 17 Oct v. Hamburg naar Amsterdam. Laertes 17 Oct. 7 u. 59 min. 220 myl Z.-West van Land's End, Batavia naar Amsterdam. Menado 18 Oct. te Soerabaja van Rotterdam. Nieuw Amsterdam 18 Oct., n.m. te Rotterdam v. New York. Phrontis 17 Oct. van Alexandrië, Batavia n. Amsterdam. Springfontein 18 Oct. v. Zanzibar n. Dar-es-Salaam. Toba p 17 Oct. Finisterre v. Rotter dam n. Java. Veendam 18 Oct. n.m. v. Rotterdam n. New York. Voler.dam p. 18 Oct. v.m. Cape Race, Rotterdam n. New York. Westerdijk 17 Oct. te Philodelphia v. Rotterdam.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 10