BUSTENLANDSCH OVERZICHT TWEEDE KAMER. STER-TAB GEMENGD NIEUWS HANDELSBLAD HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 21 OCT. 1927 VIERDE BLAD DE EERSTE POGING OM HET BRUINKOOL- CONFLICT TE BESLECHTEN, MISLUKT. Wederzijdsche looneischen gehand haafd.Toenemende kc I mood. HET PACIFISTISCH STANDPUNT: GEEN TERUG GAVE VAN WERELDLIJKE MACHT Een slag om den arm. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Het toenemende kolen gebrek doet zich in het stakingsgebied steeds meer gevoelen. De Pruisische staatsbedrijven hebben nog voor enkele dagen voorraad. De provincie Anholt is uitgeput. De handelaars zijn uitverkocht. Dagelijks neemt het aantal (van het overigens zeer kleine percentage werkwilligen) af. Vooral in het district Frankfort a.d. Oder. Bovendien is in dit deel van het stakingsgebied de stemming veel prik kelbaarder geworden, doordat men er arbeiders die voordien niet in het bedrijf werkzaam waren, heeft te werk ge steld. Dit zijn in het kort de sombere mede- deelingen uit Duitschland omtrent het bruinkoolconflict. Inmiddels is een po ging gedaan om het geschil bij te leg gen. Die poging is voorloopig mislukt. Wat te verwachten was. Gisteren schre ven wij reeds dat het officieel scheids gerecht geen uitspraak kon doen omdat 't zich evenmin tegen de werkgevers als tegen de werknemers meende te mogen verklaren. Toen dan ook de eerste onderhande lingen in het Rijksministerie van Ar beid te Berlijn plaats vonden onder voorzitterschap van den bemiddelaar der provincie Opper-SSlezië, professor Brahns, verklaarden zoowel de werk gevers als de werknemers dat zij vast hielden aan de voor de staking gestelde looneischen. De beraadslagingen liepen op dezen klip natuurlijk dood. Zij wer den afgebroken tot Donderdagavond. M ~i kan niet verwachten dat de tweed: bespreking meer succes zal op leveren. Doch dan zal tenminste een partiaire arbitrage commissie moeten worden benoemd die een bindende uit spraak zal moeten vellen. Het zal blijken dat dit eenvoudiger gezegd is, dan gedaan. En mag men gelooven wat over het algemeen in de bladen wordt gezegd, dan is een bevredigende oplossing van deze zeer onaangename zaak nog niet "in zicht. F. A. De moord op Petljoera. Zooals wU Indertijd meldden is het proces tegen Schwarzbard die in Parijs, den Oekraïnischen hetman Petljoera moordde, naar hij beweerde om zich te wreken op de pogroms die onder aan voering van die hetman zouden zijn gehouden begonnen. Vele getuigen werden en worden ge hoord. Het is niet vast komen te staan of Petljoera werkelijk de moordenaar van vele joden is waarvoor Schwarzbard hem aanzag. Er zijn ook bezwarende ge tuigenissen afgelegd voor Schwarzbard. Doch wel is zeker dat de laatste in de vaste overtuiging heeft gehandeld dat hij zijn volk gewroken heeft door een moordenaar te dooden. De Romeinsche kwestie. - 't Fascis tisch standpunt. In het officieele orgaan der fascis tische partij, de „Foglio d'Ordini", wordt de volgende nota gepubliceerd, aldus de Te!naar aanleiding van de pole miek in de bladen over de kwestie der betrekkingen tusschen Italië en het Vaticaan: „Na verloop van 57 jaar is de kwestie die men de „Romeinsche kwestie" noemt in den laatsten tijd weer in hocge mate actueel geworden en maakt zij de le vendige en gerechtvaardigde belang stelling der openbare meening in Italië zoowel als in de geheele wereld gaande. De polemiek tusschen het orgaan van den Heiligen Stoel en ecnige fascistische schrijvers geeft voor het huidige oogen- blik aanleiding tot de volgende con clusies: lo. De vorm der discussies was ver heven en rustig, een zoo delicaat vraag stuk waardig, en was in overeenstem ming met de nieuwe atmosfeer, welke door het fascistische regime is gescha pen. 2o, Wanneer men afgaat op de artike len in de „Osservatore Romano" kan men zeggen, dat naar het oordeel van het Vaticaan de kwestie niet van inter nationalen aard is en tusschen den Ita- liaanschen staat en den Heiligen Stoel moet worden opgelost. Dit is inderdaad juist, zoowel uit een geschiedkundig oog punt beschouwd, als uit een oogpunt van logica. Zoodoende worden gevaarlijke inmengingen en onnoodige complicaties vermeden. 3o. Men heeft het recht, uit den tekst der artikelen van de „Osserva tore Romanio" af te leiden, dat het vraagstuk eener daadwerkelijke poli tieke en juridische onafhankelijkheid van den HelV.gen Stoel niet noodzake lijkerwijs is verbonden aan voorwaar den van territarialen aard. Het is dui delijk, dat het voor het fascistische Italië uitgesloten is een zal blijven, dat het herstel van ook zelfs slechts een zeer klein deel van het in 1870 neerge legde wereldlijke gezag ter sprake zou komen, hetgeen, naar onze meening, van onafzienbaar voordeel voor de moreele prestige der katholieke kerk is geweest. Ten aanzien van de dezer dagen gepu bliceerde verklaringen dienen de fas cisten, die zich werkelijk bewust zijn van de macht en den aard van den fascis- tischen staat, twee verouderde stand punten te verwerpen, die gelijkelijk ver verwijderd zijn van de werkelijkheid; n.l. het standpunt dergenen, die dog matisch beweren, dat het absoluut on mogelijk is, de Romeinsche kwestie op te lossen, en het standpunt van hen, die gelooven aan de mogelijkheid eener gemakkelijke en snelle oplossing dier kwestie. Nooit heeft zich in de geschiedenis een verwikkeling voorgedaan, die niet ontwaard is, hetzij door geweld of door geduld en wijsheid. Zoo is het ook met de Romeinsche kwestie. Het fascistische regime, dat de ge heele twintigste eeuw voor zich heeft, kan slagen, ook zonder een enkel der fundamenteele rechten van den staat prijs te geven, daar, waar het „demo- liberalisme" in weerwil van herhaalde pogingen gefaald heeft. De conclusie kan luiden: Moeilijk, maar niet onmogelijk". KORT EN BONDIG. Men weet hoeveel er te doen ls ge weest over de omwoeling en nieuwe be strating van Piccadilly, in het hart van Londen. Met vreugde verneemt de hoofdstad nu dat Piccadilly, naar men verwacht vandaag voor het doorgaand verkeer heropend zal kunnen worden. Men had aanvankelijk gerekend dat de afsluiting wel tot 30 October zou duren. Uit Boekarest wordt gemeld, dat de leiders der nationale boerenpartij der Roemeensche nationale partij zijn overeengekomen een scherpe oppositie tegen de regeering te voeren en den te rugkeer van den gewezen kroonprins Carol te eischen. Op het Bodemneer gaan glijbooten varen. Ze hebben een diepgang van slechts 80 c.M., zijn 20 M. lang en 4 M. breed, zullen 50 personen en boven dien nog een lading vrachtgoed kunnen vervoeren. De snelheid van deze booten, die him bruikbaarheid reeds op den Beneden-Rijn bewezen hebben, bedraagt 70 K.M. per uur. Volgens officieele berichten is het con flict in de mijnen van Asturië zoo goed als geëindigd, als gevolg van nieuwe voorstellen der arbeiders'. WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie te Haar lem verzoekt ons plaatsing van de twee volgende berichten: De Commissaris van Politie te Culem- borg vestigt de aandacht op zekeren Hubertus Mathieu Johannes Leyser ge boren te Maastricht 8 Februari 1880 en wonende aan de 2de Hoogerwoerd- dwarsstraat 3 te Haarlem, zich noemen de particulier-rechercheur, die bezoeken aflegt bij geestelijken teneinde onder onware voorgevens gelden te verkrijgen. Leyser, die zich te Culenborg Jansen noemde en opgaf te Geldermalsen woon achtig te zijn, is in het bezit van een spoorwegabonnement 3de klasse, geldig gedurende de maand October 1927. Signalement: ongeveer 1.78 M., ma ger, zwart achterovergekamd haar. droeg een groenkleurigen gleufhoed en donkere demi-saison en was in het bezit van een wandelstok met gebogen hand vat. De Commissaris van Politie te Zwolle waarschuwt in het algemeen belang een ieder, geen zaken te doen met Gerardus Everhardus Harmsen, geboren 6 Sep tember 1888 te Amsterdam, koopman, wonende aldaar Ceintuurbaan 436, al vorens inlichtingen omtrent dezen per soon te hebben ingewonnen. Hij logeerde te Zwolle in een eerste rang hotel, maakte grove vertering, leende geld bij de kellners, en verdween zonder betaling In het begin van dit jaar werd hij failliet verklaard. Signalement: slank postuur, zwart haar, zeer donkere oogen, lengte onge veer 1.75 M., gladgeschoren gelaat, draagt meestal bolhoed en donkerblauw costuum heeft een beschaafd voorkomen en spreekt moderne talen. tentoonstelling bij de firma BOSKAMP. Tweede collectie Brazilië. De heer H. H. Theunisse te Overveen die zooals bekend een serie tentoonstel lingen organiseert in de eerste plaats voor de schooljeugd bestemd op het gebied van aardrijkskunde, geschiede nis. land- en volkenkunde, heeft thans bij de firma Boskamp te Overveen het 2de gedeelte zijner collectie „Brazilië" tentoongesteld, omvattend in hoofdzaak inlandsch aardewerk, artikelen uit hoorn vervaardigd, eenige poppen, kinderspeel goed en muziekinstrumenten, blanke wapens, specimen van weefsels, kant en van inlegwerk uit Braziliaansche hout soorten, enkele foto's benevens hand- en voetbogen, pijlen en speren der volks stammen uit het gebied van de Rio Negro en de Rio Madeira, alsmede versierselen der z.g. „Missie-Indianen". Voorts een tweetal schilderijen, t.w. van den Braziliaanschen schilder Ti- motheo da Costa en van Clotilde Rio Branco, dochter van een Brazilië's meest bekende presidenten en een aquarel, voorstellende de „Gloria", een oud stadsdeel van Rio de Janeiro, door den Hongaarschen aquarellist Fiedler. Het is de bedoeling deze tentoonstel ling te laten duren tot ongeveer half November. UITGAAN. In de Gemeentelijke Concertzaal wordt Zondag 23 October opgevoerd het bekende tooneelstuk „De Voddenraper van Parijs". De titelrol wordt vervuld door den heer Bigot. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 CENTS PER REGEL. Er is Keel wat veranderd in de jaren, die achter ons liggen. En veel daarvan verjaagt de rust. welke vroegere tijden kenmerkte. Is het dan niet goed te weten, dat er onder al hetgeen veranderde en nog dagelijks wisselt, één ding is dat bleef cn het karakter van het verleden in het heden bewaart? ROODE-STER-tabak vomit dit rustpunt temidden van alles, wat komt en gaat. STER-TABAK was goed. Is goed en zal goed blijven. Wie daarom waarlijk smakelijk wil rooken, kiest ROODE-STER, die zichzelf gelijk bleef en dus waarborg voor de toekomst biedt N.V. o-h. THEODORUS N1EME1JER. Groningen en Rotterdam. 20 October. De wet voor het reserve-personeel. De sala.-iee- ring. Geen gelijksteïJing met het beroepspcrscneel. De Hooge Raad van Arbeid wettelijk geregeld. Een drietal hartige redevoeringen, van de heeren K. ter Laan, Duymaer van Twist en Deckers uit hoe verschil lende politieke groep deze sprekers ook kwamen hebben niet kunnen verhin deren, dat de salarieering van het re- serve-personeel tijdens him werkelijken diensttijd zal zijn onderscheiden van de salarieering van den beroepsofficier. De drie afgevaardigden bepleitten ge lijke salarieering omdat immers volgens de wet de reserve-officieren dezelfde rechten en plichten hebben als de beroepsofficieren. De heer Duijmaer van Twist voerde ook nog als argument aan, de uitspraak van verschillende rechte lijke instanties in de bekende salaris actie van de reserve-officieren. Wat de heer Deckers tot de opmerking (die een scherpe aanmerking was) voerde, dat 't onsmakelijk aandeed, vóórdat in deze rechtszaak de hoogste rechtelijke in stantie had uitspraak gedaan, de regee ring met voorstellen te zien komen, die de salarieering niet blijvend bij de wet wilde doen regelen, maar in den ver volge bij Kon. Besluit. Hetgeen de rechts positie der reserve-officieren, die reeds zooveel te kleven hebben, er nrt beter op deed worden. De meerderheid van de Kamer (48 36) sloot zich bij den minister en bij de heeren van Dijk (de oud-minister, die het voor ditmaal eens met den minister was) en Tilanus aan. Dit drietal mili tairen zette het onderscheid in mili taire beteekenis van den beroepsoffi cier en den reserve-officier op den voor grond. Op den voorgrond stelden zij ook dat een reservist in het algemeen an dere inkomsten heeft, die onder zijn diensttijd doorgaan. Daar is o.m. de groote groep van rijks- en gemeente ambtenaren. De heeren-drie waren ook van meening. dat de regeering nooit een volledig gelijke salarieering heeft willen doorvoeren; bovendien wordt het be roeps-salaris verhoogd door een langen diensttijd die uiteraard het reserve- personeel nooit doormaakt. De minister stelde daarenboven nog vast, dat wanneer de inkomsten uit eigen beroep en uit hoofde van den dienst van een reservist beneden een zeker mini mum dalen wegens zijn diensttijd, 'hij een toelage kan ontvangen Wat naar den wensch van den heer Tilanus was, die ondanks zijn afwijzen van gelijkstel ling, toch de stelling verdedigde, dat het salaris niet te laag mag zijn. noch het gezin mag doen schade lijden. De minister deed nog eenige toezeg gingen. Hij overweegt een toelage na 20-jarieen dienst en de toekenning van 't kapiteinssalaris, wanneer een reserve- officier, na 15-jarigen dienst, tot den kapiteinsrang wordt bevorderd. Nadat de heer Tilanus een amende ment overgenomen kreeg, waardoor de gezagsverhouding t.a.v. de officieren van land- en zeemacht en onderling, zooals zij in het reglement op de krijgstucht is geregeld, ook in de reserve-wet werd op genomen door den minister als een zeer ondergeschikte aangelegenheid be schouwd werd de stemming over het entwerp als geheel op nader te bepalen dag bepaald. Een wijziging van de landarbeiders- wet ging zonder discussie onder de ha mer door. Dit behoeft niet te verwonde ren, nu uit het oorspronkelijk ontwerp hetwelk eenige verzwaring bracht van de verplichting der landarbeiders, die een boerenplaatsje verkrijgen willen met staatssteun alles was weggenomen wat eenig beginsel betrof, waardoor het Zich bepaalde tot wijzigingen van ad ministratieven aard. Er zijn menschen, die hun halve leven doorbrengen met het leenen van geld en de andere heijt met het niet terug te betalen. De spoorweg in het Ruhrgebied. Volgens de „Bergwerksz." zou er thans kans bestaan op spoedige volvoering van het plan om het spoorwegverkeer in het Roergebied te verbeteren. Tusschen Keulen en Dortmund zullen vier sporen naast elkaar worden gebouwd, zoodat het sneltreinverkeer dcor het Roerge bied verbeterd kan worden. Ook zou de verbinding noord-zuid verbeterd wor den, waardoor het mogelijk zou worden de mijnwerkers van de stilgelegde mij nen in het zuidelijk deel naar het noor den te kunnen brengen, zonder dat zij van woonplaats behoeven te verande ren. Met de verwezenlijking van het gehee le plan is een 300 millioen M. gemoeid. De hersenen van de vrouw en den man. In 1897 heeft Mrsr. Helen H. Garde ner .bekend strijdster voor gelijke rech ten voor vrouwen en mannen, haar her senen vermaakt aan de Cornell Univer siteit, nadat er een oproep was gedaan voor hersenen ten gebruike van studie en onderzoek. Mrs. Gardener, wier boek „Sex in Brain" wenschte aan te toonen, dat er geen wezenlijk verschil bestond in de algemeene hersenmassa bij de twee seksen, stierf in 1925 en dr. James W. Papez, conservator van de Burt G. Wil der hersenverzameling van de Univer siteit. heeft het volgend rapport na zijn vergelijkende studie van de hersenen van Mrs. Gardener: „Uit de samenstelling van haar eigen hersenen heeft Mrs. Gardener duidelijk aangetoond dat de hersenen van een vrouw niet voor die van een man hoe ven onder te doen. In hun geheele or ganisme toonen ze een overvloed van hersenschors of grijze materie aan, die wordt geëvenaard maar niet overtroffen door de beste hersenen in de Corneii verzameling waaronder er zijn van dok toren, professoren, rechtsgeleerden en natuurkenners". Het Smithsonian Instituut zal een vol ledig rapport over den uitslag van het onderzoek publiceeren. De tunnels door het Zwarte Woud. De tunnels van den spoorweg door het Zwarte-Woud tusschen Offenburg- Triberg en Constanz, een gedeelte van de groote internationale lijn Nederland- Zwarte Woud-Zwitserland, zullen voort aan verlicht worden. Bovendien worden drie tunnels boven Triberg van licht voorzien en wel de Scheiteltunnel van Sommerau, de Gremmelsbachtunnel tusschen Nuss- bach en Triberg en de groote Triberger Kehrtunnel. Terwijl de beide laatste 900 M. lang zijn, is de Scheiteltunne.1 met een lengte van 1696 M. de grootste tunnel van den Zwarte Woud-spoorweg. Door den arm verraden. In het dorp Sladinci in Servië is twee weken geleden een vreeselijk misdrijf gepleegd, dat eerst voor eenige dagen werd ontdekt. De schuldigen zijn inmid dels gearresteerd en hebben een volle- ledige bekentenis afgelegd. De boer Milan Gjorgjevitsj, uit Sla dinci had indertijd in Noord-Kroatië een Hongaarsch boerenmeisje getrouwd, met wie hij zich in zijn Servisch dorp vestigde. Hij bezat daar grond in ge meenschap met zijn jongeren broer, wien hij veroorloofde bij hem in te wé nen. Na eenigen tijd bespeurde hij te groote vertrouwelijkheid in het gedrag zijner vrouw tegenover zijn jongen broeder en toen hij beiden daarover terechtwees, moet het tweetal op wraak gezonnen hebben. Althans op een avond overviel de broer, te zamen met" een vriend, den argeloos aan tafel gezeten boer van achteren; zij vermoordden hem en wierpen het lijk in den dorps-water put. On het dorp vertelden zij, dat Milan voor zaken op reis was en wel eenige weken weg zou blijven. Eenige dagen geleden wilde een vrouw uit den put water scheppen, waarbij de emmer losraakte en in de diepte stortte. De vrouw trachtte met een haak den emmer weer op te halen, doch viel bij kans in onmacht, toen zij in plaats van den emmer een menschelijken arm op haalde. Direct werd een onderzoek in gesteld en het toeval wilde, dat, of schoon het lijk overigens reeds onher kenbaar ontbonden was, het hoofd zeer goed bewaard was gebleven en onmiddel lijk herkenbaar als dat van Milan Gjorgjevitsj. Denzelfden dag werden zijn vrouw en zijn broer gearresteerd. Na lang ontken nen bekenden zij alles. Jn Duitschland zijn de beenderen van een dier van 20 Meter lengte opgegraven. Welle 'n heerlijk bestaan moet de voor historische hona hebben gehad. Een landverhuizing. Op initiatief van de vereeniging tot verbetering van den bodem in Sardinië zullen binnenkort een honderdtal ge zinnen uit Polesine, de streek bij Ve netië, verhuizen naar ae gemeente Ter- ralba in Sardinië. Hiermee zal de bin- nenlandsche landverhuizing ingewijd worden, die de regeering, naar men weet, voornemens is krachtig te steu nen om dc emigratie naar het buiten land tegen te gaan en tevens de ont wikkeling van bepaalde landstreken te bevorderen en andere te ontlasten van het ove-schot van bevolking. 't Banditisme in Marokko De vorige week meldden wij dat de Fransche familie Arnaud in Noord- Afrika door Arabieren was overvallen, dat de vader en moeder waren vermoord en de beide dochtertjes waren voerd. Het spoor der beide meisjes is thans gevonden en de onderhandelingen met de oanc'eten over het losgeld schinen spoedig tot een resultaat te zullen lei den. Een moord in een ziekenhuis. In een ziekenhuis te Nizza, heeft een patient, een 27jarige Griek, zijn 22- jarige verloofde doodgeschoten en daar na zelfmoord gepleegd. Ze waren ver loofd, maar vijf maanden geleden had de man zich met tuberculose in"het zie kenhuis moeten laten opnemen. Dien tengevolge had het meisje weinig haast met hun huwelijk en dit moet de aan leiding tot de daad geweest zijn, waar van de man in brieven aan den vader van de jonge vrouw en aan den commis saris van politie, die in zijn kleeren ge vonden zijn, kennis gegeven heeft. De moorden op de Salcmons-eilanden. Inzake de vermoording van een aantal blanken op de Salömonsoneilanden wordt nader gemeld dat de daders be stonden uit een hondprdtal inboorlingen van een wilde stam, 'die in het woeste struikgewas der binnenlanden huist Acht honderd andere inboorlingen zouden aangeboden hebben de moorde naars te helpen opspeuren. Over het ontwerp van minister Slofce- maker de Bruine tot wettelijke regeling van den Hoogen Raad van Arbeid heeft menigeen zich uitgesproken. Bepaalde bezwaren tegen de voorgestelde wette lijke regeling werden niet geuit men wilde wel met den minister medegaan maar uitvoerig bleek men over het karakter en over de waarde van den Hoogen Raad van Arbeid te willen spre ken. Weinig waardeering voor dit instituut bezit de heer Bierema, die er zelfs van sprak dat de H. R. v. A 'Hooge Raad van Arbeid) in een periode van afster ven zich bevindt. Het jaarverslag is vrij wel r;et meer dan een omslag en een ledenlijst geworden. De Raad heeft werd betoogd geen beteekenis en geen noodzakelijkheid meer. Al hoopt de heer Bierema, die voor het eerst na zijn weer optreden als opvolger van den heer Dres- selhuys sprak „er dan het beste van". Verbetering zou, naar zijn gevoelen kun nen intreden, wanneer de leden volgens imperatief voorschrift in vier secties zouden worden onderverdeeld, wat het bijwonen der vergaderingen door de le den gemakkelijker zou doen zijn. Im mers de leden zijn vrijwel allen men schen, die ook nog veel ander werk heb ben te doen. De heer Kortenhorst was het alleen met den heer Bierema eens op het punt van het stemrecht der ambtenaren. Eei- den wilden den ambtenaren-leden al leen adviseerende stem toekennen. Wat, op zijn beurt, de heer Stenhuis be streed, omdat de practijk van acht ja ren nooit nog bezwaren heeft doen ge boren worden in dit opzicht. De heer Smeenk was van dezelfde meening. De heer Kortenhost dan en met hem de heeren Kuiper, Veraart en Smeenk ver dedigden den Hoogen Raad van Arbeid. Dat deze niet aan de hooge verwach tingen der eerste oogenblikken heeft voldaan verklaarden zij uit den loop der tijden. Maar zij betoogden ook, dat de H. R. v. A. groeikracht bezit wanneer de raad in de laatste jaren weinig arbeid heeft gedaan, was dat alleen een gevolg van het weinige werk. dat de regeering hem gaf en dat de H. R. v. A. nog een schoone toekomst heeft als lichaam van advies voor den minister, als middel van gedachtenwisseling onderling, tus schen hen, op wier meening da minister grooten pry's moet stellen, wanneer hij sociale maatree-.en nemen gaat. De heer S -nhuis sloeg de beteekenis van den Hoogen Raad cok niet hoog aan immers, zoo zeide hij, wanneer de werkgevers een maatregel niet willen, wil de regeering ook niet: aan den H. R. v. A. moet meer vertegenwoordigende kracht gegeven worden. Een gedachte, die de heer Kortenhorst had verworpen, omdat daarvoor de tijd nog niet rijp was Waarin de heeren Stenhuis, Kuiper, Veraart en Smeenk het eens waren, was een klacht over de mate van evolutie. Zij wilden den H. R. v. A. niet alleen, sociaal laten adviseeren, maar ook eco nomisch en daarom den H. R. v. A. la ten hoepelen over heel het sociaal en economisch leven, over heel het ter rein van het departement van Arbeid, Handel en Nijverheid, op deze wijze, dat in den Hoogen Raad van Arbeid, ook de commissie voor economische politiek, ook de nijverheidsraad, ook de midden- standsraad, ook de werkloosheidsraad zouden worden geïncorporeerd. Zij gisp ten den minister, dat hij tot deze evolu tie nog niet had medegewerkt. De op de aangegeven wijze samengestelde Hooge Raad zou, om de eischen der practijk, in subcommissies kunnen wor den onderverdeeld. Een soortgelijke gedachte wat de werkverdeeling betreft althans opper de de hëer Kortenhorst, toen deze den H. R. v. A. wilde laten uiteenvallen in drie groepen, voor industrie, voor land en tuinbouw en voor den middenstand. De heer Stenhuis critiseerde scherp de te geringe aanwezigheid van s.-a. wetenschappelijke adviseurs in den Hoo gen Raad van Arbeid. Dit noemde hij een beleedïging voor de moderne arbei dersbeweging. Hij wilde dan ook deze wetenschappelijke leden doen benoemen door de sociale organisaties. Hiertegen opponeerden de heeren Smeenk en Snoeck Henkemans. De eerste wijl de wetenschappelijke leden hunne zelfstan digheid zouden inboeten door een der gelijk aanwijzen. De tweede, omdat hij van den H. R. v. A. geen politiek college wilde maken. De heer Snoeck Henke mans riep den H. R. v. A. op, een zuiver technisch adviseerend college te wil len zijn, waardoor de eigen beteekenis zou toenemen. Daaraan zou ook veel ge daan kunnen worden meende hij door de adviezen niet te publiceeren. Meestal hebben niet-gepubliceerde advie zen meer succes, dan de wel gepubli ceerde. Dat de heer L. de Visser van een Hoo gen Raad van Arbeid niets moet hebben we weten het allen. Morgen is de minister aan het woord. INTIMUS. .DaDEELINGEN a 60 Cents par regel. Geeft uwe advertenties op ter plaatsing in het HET algemeene GROOTE dagblad der beschaafde kringen. ALLE soorten advertenties worden zonder prijsverhooging aangenomen 22 hij het Bijkantoor Handelsblad Wensing's Ale. Advert.- Bureau TEMPELIERSSTR. 32 Telefoon 10209

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 11