HAARLEM'S DAGBLAD BUITENLANDSCH OVERZICHT GEMENGD NIEUWS MAANDAG 24 OCT. 1927 TWEEDE BLAD DE ROEMEENSCHE COMEDIE. Hooggeplaatste samenzweerders een dreigement van Bratianu. DAWES ROERT ZICH IN BERLIJN T BELANGRIJKSTE NIEUWS. In Roemenië doken voor de zooveel- ete maal geruchten op over het bestaan van een soort samenzwering tusschen de boerenparty en een aantal hooggeplaats- sten, waaronder koningin Maria, om Carol, die nog steeds rustig in Frankryk vertoeft, naar Roemenië terug te halen en hem met het koningschap te ver eeren. Koningin Maria zou reeds met den bal ling onderhandeld (of geïntrigeerd) hebben. Het is niet onwaarschijnlijk dat de oppositie op deze manier een einde zou willen maken aan de regeering der gebroeders Bratianu, die haars inziens een terreur uitoefent. Natuurlijk heeft men naar aanleiding der geruchten Carol geïnterviewd, die even als de vorige keeren antwoordde dat hy geen kroonpretendent was, omdat de kroon pretendent intrigeert, en hy Carol, zich niet met eenigerlei intrigue heeft af gegeven sedert zyn vertrek uit Roe menië. Wel gaf de balling toe dat hy in contact stond met hem welgezinde re laties, en dat hy aan een oproep om terug te keeren gehoor zou geven. „Als het land my noodig heeft". Ter snede vroeg de interviewer, wat Carol als een optroep beschouwt. Het antwoord was: „een plebiclet, een stemming in het par lement of een overeenkomst tusschen de partyen". 't Antwoord klinkt onbaatzuchtig, maar er is nog geen reden om te ver onderstellen dat de „kroonpretendent", want dat is Carol automatisch, door de omstandigheden toch geworden, niet zou meedoen aan al of niet gevraagde con spiraties van een Roemeensche kliek. Merkwaardig is in dit licht gezien, een uitlating waarvan men beweert dat zy van den premier Bratianu is die daarin dreigde met de „republiek Roemenië", als een geneesmiddel tegen samenzweer ders en stilzwygend met president- dictarot Bratianu. F. A. Parker Gilbert be- critiseert tiet Duitsche financieel beleid. De Ryksminister van Financiën, Kohier had volgens de Tel. een onder houd met den agent-generaal voor de schadeloosstellingsbetalingen, Parker Gilbert, over het memorandum, dat de ze, naar gemeld, aan de ryksregeering heeft doen toekomen. Het onderhoud schijnt niet m de eerste plaats over den inhoud van het memorandum, dan wel over de wyze waarop het bekend ge worden is, te hebben geloopen. Ver klaard wordt, dat Parker Gilbert zün leadwezen heeft uitgesproken over het feit, dat de indiening van zijn memo randum tengevolge van een bericht in de Amerikaansche pers openbaar is ge worden, doch dat hy verder iedere an dere verklaring weigerde. De Duitsche regeeringsbladen stellen het voor, alsof tusschen de rijksregee- ring en den agent-generaal een geregel de gedaohtenwisseling bestaat en dat het onderhavige memorandum slechts een-schakel vormt in de reeks van uitla tingen van den agent-generaal. Het eenig opvallende zou daarin bestaan, dat dezen keer Parker Gilbert's uitlatin gen bekend geworden zyn. Wat hiervan ook zy, vast staat, dat de agent-generaal den laatsten tyd een stygende activiteit aan den dag heeft gelegd. Onder den vorigen ryksminister van Financiën, Reinhold, die geen prin cipieel tegenstander der Dawesregeling was, bespeurde men nauwelyks, dat Par ker Gilbert zich te Beriyn bevond. Sinds echter de huidige rechtsche coalitiere- geering aan het bewind is gekomen, heeft de agent-generaal zich in zijn rap porten uiterst scherp over het finan cieel beheer der ryksregeering uitge sproken. Er kan dan ook niet de minste twyfel over bestaan, of hy was het, die het conflict by de emissie der Pruisische staatsleening te New-York in het leven heeft geroepen, tegen welke emissie het ministerie van Buitenlandsche Zaken der Vereenigde Staten zich oorspronke- lyk verzette. Het ministerie was name lijk van meening, dat door het opnemen van buitenlandsche leeningen voor niet volstrekt productieve doeleinden door de Duitsche landen en gemeenten de geregelde nakoming der Dawesverplich- tingen in gevaar zou worden gebracht. Wat zijn jongste memorandum aan de ryksregeering betreft, dit bevat niet zoozeer een formeel protest tegen een bepaald wetsontwerp, als wel een critiek van algemeenen aard op het financieel beleid der ryksregeering. Het belasting probleem wordt in veertig getypte vellen uitvoerig behandeld. Parker Gilbert is van oordeel dat nteuwe groote uitgaven niet mogelijk zyn, indien men de begrooting in even wicht wil houden en de reparatiebeta lingen niet in gevaar wil brengen. De agent-generaal staat derhalve op het tegenovergestelde standpunt als de rijks minister van Financiën, die nog gisteren in den Ryksdag ais zyn meening te kennen gaf, dat de hocgere kosten door de salarisverbetering der ryksambte- maren, door de rjjksschoolwet en door de ïütkeerlng aan hen, die door de liqui datie hunner bezittingen in bet buiten land tydens den oorlog schade hebben geleden, geen verhooging der belastin gen noodig zouden maken. Zal het Duitsche bruinkoolconflict van daag beslecht worden? In verband met de door den bemidde laar in het Midden-Duitsche bruinkolen conflict gevelde uitspraak, krachtens welke de loonen gemiddeld van 5,20 op 5.80 mark worden verhoogd, hebben de gedelegeerden der arbeiders de uitspraak met 381 tegen 39 stemmen aanvaard. De communistische elementen trachtten vruchteloos de arbeiders tot verwerping der arbitrale uitspraak te bewegen. Daarentegen is de uitspraak door de werkgevers, naar gemeld, verworpen, zy stellen zich op het standpunt, dat de bruinkolen industrie de loonsverhoo- ging zonder verhooging der kolenpryzen niet kan dragen. In verband met deze houding der werkgevers heeft de ryksminister van Arbeid, Brauns, de arbitrale uitspraak bindend verklaard. Naar van goedingelichte zijde wordt verklaard (aldus de TeL), verwacht men dat de arbeid in de bruinkolenindustrie thans vandaag zal worden hervat. In de Ryksdagzitting was door Brauns, toen nog niet bekend was of partyen de arbitrale uitspraak al dan niet zouden aanvaarden, reeds ver klaard, dat hy in ieder geval de uit spraak bindend zou verklaren. Hierdoor sneed hu de debatten af, die de com munisten en sociaal-democraten in den Ryksdag over de bruinkoolstaking wil den openen. Toen de leider der Duitsche Volsparty Scholz, na de mededeellng van den minister voorstelde, tot de orde van den dag over te gaan, ontstond groot tumult by de oppositie, die echter niet in staat was haar wil door te zetten. Na opgewonden debatten besloot de Rijks dag opnieuw, namelijk tot 22 Novem ber, op reces te gaan. 't Proces Schwarzbard. By het begin der zitting in het Petl- joeraproces drong de president der rechtbank by de verdediging op grooter matiging aan. Er moeten nog 123 getui gen voorkomen, verklaarde hy, en in dien zooal tot nu toe dagelijks slechts drie of vier hunner aan het woord kun nen komen, is het einde van het proces niet te overzien. Een der juryleden wenschte te weten, of Schwarzband zelfs by de pogroms in de Oekraine familieleden verloren heeft, waarop verdachte antwoordt: „Er is een groot aantal leden van myn familie om het leven gebracht!" Verder zegt de Tel.: Daarop vraagt hetzelfde jurylid, waar om Schwarzbard zich niet op Petljoera gewroken heeft, toen deze zich nog in de Oekraine bevond. De officier van Justitie merkt naar aanleiding hiervan op, dat Schwarzbard in dat geval on middellijk door een krijgsraad ter dood zou zijn veroordeeld. Hy heeft er de voorkeur aan gegeven den moord in Frankryk te plegen, omdat hy op de mildheid der Fransche jury rekent en vrijspraak verwacht. By deze woorden springt Schwarzbard's verdediger op en roept heftig uit. „Ja, wy hopen op vryspraak en verlangen die. In alle soortgelyke gevallen werden zelfs te Berlijn vrijsprekende vonnissen geveld!" Eindelijk komen de getuigen aan het woord. De eerste is een Oekrainsch ge- schiedschryver, die thans te Parijs grondwerker is. Hy is indertijd by Petl joera als secretaris werkzaam geweest een verdedigt zyn vroegeren werkgever. Met nadruk verklaart hy, dat Petljoera in herhaalde gevallen plunderaars en moordenaars in zyn leger met de dood straf heeft gedreigd. KORT EN BONDIG. Te Belgrado zyn ln de woning van een studente, leidster van de afdeeling te Belgrado "der roode hulp-organisatie, huiszoekingen en arrestaties van com munisten verricht. Tot de gearresteer den behoort ook een bekend commu nistisch agitator, Miljoetsj. Een delver in het district Lichtenburg in Zuid-Afrika heeft den op-één-na grootsten alluvialen diamant gevonden, die ooit werd opgegraven. De steen weegt 1500 karaat, maar is van ordi naire kwaliteit. De waarde wordt op 35.000 gulden ge schat. Grooter is in de geschiedenis alleen geweest de bekende Cullinan. Twee natuurliefhebbers hebben een groot stuk land op den top van den 800 voet hoogen Witte Heuvel in Surrey aan het gemeentebestuur van Catram geschonken op voorwaarde, dat de heuvel ten allen tyde voor het publiek toegankelijk zal zyn. Op den top heeft men het mooiste vergezicht in de om geving van Londen en de drie graaf schappen Kent, Surrey en Sussex. Scotland Yard geeft de jacht op de moordenaars van den politie-agent te Stableford Abbots nog steeds niet op, hoewel er reeds 25 dagen na den moord verloopen zijn. Zy nam meer dan 2500 personen een verhoor af en dertig wo ningen worden dag en nacht onder po- litie-observatie gehouden. De politie is er van overtuigd, ddt de verdwenen verdachte vroeg of laat in haar handen zal vallen. LT. KOPPEN TE ALLA HABAD AANGEKOMEN. NAAR KARACHI. 's-GRAVENHAGE, 22 Oct. Luite nant-vliegenier Koppen seinde heden uit Allahabad aan het Haagsch Aneta- kantoor: Na een vlucht van vier uur en drie kwartier kwamen wij uit Calcutta alhier aan. Wij hadden een mooie reis. De lan ding ging vlot. Morgen vertrekken wy naar Karachi.. De Parijsche advo caat André Gaudin die de balie voor de planken der Opéra Comique verwis selde. Een trieste foto uit modern Mexico: de rebellenleider generaal Gujano even voor hy zyn „opstand" met den dood moest betalen. LETTEREN EN KUNST. HET TOONEEL. VER. ROTTERDAMSCH- HOFSTAD TOONEEL. HET POLITIERAADSEL. HET OORDEEL VAN EEN DESKUNDIGE. Ik heb Zatcidag een politie-agent op mijn perskaart mee naar den schouwburg genomen om mij bij het Politieraadsel deskundig te laten voorlichten. „Ieder in zijn vak!" zeg ik altijd. Ik voor het tooneel. de po» litie voor de politieraadsels. Mijn agent wist al in het eerste be= drijf, wie de door de politie gezochte „glipper" was. ^Meheer", zei hij. „het is die Bliss met dat valsche snuit, zoo vast en zeker, as ik naast je zit. Dat zie je an alles. Heb ie niet gezien, hoe die juffer schrok, toen ze 'm voor het eerst in de gaten kreeg? Da's maar 'n smoessie, dat ie inspecteur van de recherche is! Ze zatle 'em straks wel inspecteuren! Nee, mij verlakken ze niet!" Ik schudde het hoofd en merkte op: „Bliss is het niet, Flipsen!" Wedden om 'n glas donker, dat ie 't is!" Flipsen moest eT wel vast van overs tuigd zijn dat ie d'er twintig cent aan waagde „*t Spijt me," zei ik, „maar je bier ben je kwijt!" .Ken u 't stuk dan bij geval?" vroeg de agent achterdochtig. .,Net zoo min als jij! .Maar zoo» veel weet ik er w.el van, dat het in een detectivc*stuk nooit 'de man is, die je denkt!" „Nou. maar deze is het. of ik heet geen Flipsen. Da's geen kunsie! Dat ziet 'n klein kind well" verzekerde mij mijn buurman. „Precies-... cn daarom is ie 't niet!" Mijn politie*expert volgde met klimmende belangstelling en criti* schen geest het stuk. Flipsen", vroeg ik in het tweede bedrijf, „wat moet dat met dat roode lichie dat telkens an en weer uit* gaat?" ,,Dat zal 'n geheim tceken wezen, meheer, zooveel als 'n waarschu» wing!" „Jawel, maar voor wat?" vroeg ik. „Daar ben ik nog niet achter, mes heer. maar ik zal 't straks wel zeg» gen!" Flipsen is er niet achter gekomen, evenmin als ik en alle andere men= schen in de zaal. Trouwens er was meer, waar Flips sen met zijn politie»hersens zelfs niet bij kon. ..Ze benne daar niet goed snik bij die Londensche politie!" zei hij in het laatste bedrijf. „Waarom doen ze nou 't licht uit, als ze die glipper vrwachte! Ze motte het juist op late! Je zal zien, "daar komen onge* lukken van!" En Flipsen had gelijk: er kwamen ongelukken van. ..Nou. wat heb ik je gezcid?" Flipsen, toen de advocaat met 'n dolk m zijn frontje zat! „Dat kon je op je vingers uitrekenen! Nee, dat zouen ze 'm bij ons beter lappen!" Trouwens, Flipsen had veel kritiek op de Londensche politic. .,'n Janboel, meneer", zei hij, toen hij het politicbureau in III in werking zag. ,,'t Lijkt wel 'n doorgangshuis! Dan mot je bij ons in de Smedestraat komen! Denk ie, dat ieder daar maar zoo in en uitloopt? En dat 'n boef zoo'n groote mond tegen mijn zou durven opzette? Da's 'n brigadier van niks! Nee, hoor, da's soep!" En toen Lenley uit de cel ontsnapt was. riep mijn technische adviseur zoo hard, dat alle dames en heeren uit de stalles naar hem keken: „Krek goed! Dat komt van al dat geklets. Nee, hoor, daar mot je bij meheer Tenckinck niet mee aankome. 'n Rom= melzoodje is 't op dat bureau in Lon= den, zet u dat maar gerust in de krant! Op mijn verantwoording!" Bij de ontknooping, toen Bliss ach» ter het gordijn vandaan kwam, kneep Flipsen mij in m'n arm, zóó dat ik er nog 'n blauwe plek van heb. ..Nou, wat heb ik je gezegd, meheer? Is ie niet lekker fijn? Heb ik m'n glas donker verdiend of niet?" „Wel ver—." nee, nee, wees u maar niet ongerust. In een net blad als het onze, zal ik niet herhalen, wat Flip» sen Zaterdag tot schrik van de heele stalles zei, toen de „glipper" ont» maskerd werd. Maar het was een vloek, die raak was1, dat verzeker ik u. „Wat 'n gladjanus! Nee, dat mo'k zeggen, dat had ik niet in de smiezen. Daar zou zelfs de Haarlemsche recherche invliege! Wat 'n gehaaide, nee maar!" En toen ,de glipper op het laatst toch nog ontvluchtte sprong Flipsen, die er geheel en al ,,in" was, op en schreeuwde: „Stommelingen! Dat had je toch kunne ruike!" Had ik hem niet tegen gehouden, dan zou mijn agent zoo op het tooneel gesprongen zijn en mee aan den zoek zijn ge» gaan. Doch op het moment, dat de glipper in de uniform van 'n agent terug kwam, bromde hij verontwaar» digd: „Da's lak. Daar vlieg ik niet in. Hoe komt die vent an 'n uniform? Ja. de politie in Londen zal gek wezen! Ik ben d'er zelf geweest met de En» gelsche cursus, maar ze benne daar ook niet van gistere. Nee, hoor, da's apenkooi!" Heel zijn gemoed van politie»agent was volgeschoten! ■HUM! „Ze kenne maar niet alles met de politie doen wat ze willen, al is 't dan in Londen!" zei hij met den trots van een Haarlemschen agent. Toen wij even later achter ons pot* je bier zaten, heb ik Flipsens oordeel over het spel gevraagd. Wie zou de politie beter kunnen beoordeeJen dan een man van het vak. „Nou, meheer, as ik eerlijk mot wezen, bij ons in de vereeniging" en hij noemde een Haarlemsch lief* hebberijgezelschap, dat ik als onpar* tijdig man verzwijg om geen haken en oogen te geven in onze dilettanten* wereld .-spelen ze niet minder Nee waarachtig niet meheer! Ik zal niet zeggen, dat het leelijk was. dat niet maar 't was zoo weinig komedie! Al* leen die eene, die advocaat, hoe heet ie ook weer ja, juist Meister nou. dat vond ik effectief mooi! Wat speelde die kerel, he? 't Leek wel, of 't ie 5 paar armen en 6 paar bee* nen had! Sjonge jon ge. da was wei» ken! Nou, ik zeg, die heeft z'n kossie vanavond verdiend! Dat was in orde! Maar die rechercheur, dat kleine ventje, meen ik. die ken d'er niet veul van! 'n Kereltje van niks! Die zoue wij nooit aanneme! Je zag niet eens, dat het 'n rechercheur was! Nou, en dat mot je toch kenne zien ,op het tooneel! O zoo!" Wij namen afscheid van elkaar. „Zeg, meheer". zei Pietersen, toen wij elkaar een hand gaven. .,zou je de burgemeester niet es kenne voorstel» len an de politie vrijkaartjes te geven op avonden als politïestukken gaan. Wij hebben d'er toch meer an als al die dames en heeren met mekaar! Die kenne d'er maar niet van slapen en wij worden d'er juist kiplekker van! Dan zien we 'es, hoe 't mot en hoe 't niet mot. Waar of niet? Nou, doet u es 'n goed woordje bij meneer Maarschalk. En as je me nog es noo* dig hebt om je te helpen, dan waar* schouw je maar! Je ken altijd op mij rekene. Goeien avond, meneer!" *,Hé, afstappen! Je rijdt zonder licht, meheer!" en Flipsen was in eens weer in functie. Bij het eerstvolgend polftiestuk neem ik Flipsen weer mee. Maar als adviseur voor de spel»bcoordeeling durf ik het na de ondervinding van Zaterdag niet meer met hem aan, Flipsen noemt mooi, wat ik juist lee» lijk vond! En.... louter uit partijdig* heid als politieman verzweeg hij het aardige, vermakelijke spel van Jan van der Linden in de rol van Samuel Hackett, den boef cn de voortreffe* lijke creatie van Gimberg als Dr. Lo* mond en nog wat. Door het prachtige spel van Gimberg als de politiedok* ter kreeg de avond beteekenis. Ja. het was eigenlijk het eenige waar* achtïg belangrijke voor hem. die niet voor de sensatie van de keuken naar den schouwburg gaan. Bij Het Politieraadsel was het na# tuurlijk vol in onzen Stadsschouw» burg. En ik dacht Zaterdag met spijt aan de vele ledige stoelen op den avond, toen Emma Gramatica haar prachtige kunst gaf. In Italiè is een wetsontwerp ingediend, dat mililairen-aviateurs verbiedt, voor hun der tigste jaar te trouwen. Het wordt hoe langer hoe veiliger in de lucht In botsing met een hert. In het Grunewald by Beriyn is een merkwaardig ongeluk gebeurd. Drie fietsrijders, die by avond op den straat weg reden, zagen plotseling dicht bij Schildhorn een groot hert voor zich op den weg. Het dier werd daarschïjnlyk door het felle licht van de acyteleen- lantarens van de fietsen verblind 't snelde plotseling met geweldige spron gen op de wielryders toe, botste tegen den voorste op, die tegen den grond sloeg en verdween daarop in de richting van Havel. De gevallen wielrijder bleek door een stoot van het gewei een diepe wond te hebben opgeloopen. De kinderverlamming. Uit Californië en Oregon komen be richten van kinderverlamming op groote schaal. Het departement van gezondheid gaf Woensdag last tot het sluiten van alle lagere scholen te Eureka en Ar cadia in Californië. In dit gebied zyn den laatsten tyd negen kinderen ten gevolge van de ziekte overleden. In Oregon heerscht de kinderverlamming in byna alle deelen van den staat. In New York, New Yersey en andere Staten, van het Oosten van de Ver eenigde Staten, waar de ziekte een paar weken geleden een epidemisch karakter begon aan te nemen, is de laatste veer tien dagen een opmerkelijke verminde ring van de ziekte ingetreden. Keizers op het tooneel. In het Plscator-theater te Beriyn wordt op het oogenblik Alexej Tolstoi's stuk „Raspoetin" voorbereid met deze uitbreiding, dat ook Wilhelm II en Frans Jozef binnen het kader van het stuk vallen. De advocaat van den exkeizer heeft tegen de opvoering in dezen vorm van een tooneelstuk by Piscator een yrotest ingediend, waarin hy wyst op de wet van 1907, volgens welke „portretten al leen in omloop mogen worden gebracht of publiékelyk vertoond met toestem ming van den uit te beelden persoon". Een tooneel-uitbeelding van een levenc iemand is evengoed een „portret", meen: deze raadsman. Bovendien geeft een an der artikel uit bedoelde wet extra recht op bescherming van het portret, wan neer verbreiding er van een wettig be lang van den voorgestelden persoon zou schaden. Piscator is echter niet voornemens, voor deze sommatie te wyken; hy laat het eventueel op een proces aankomen. Als je geen raad met je geld weet. Mrs. Robert Christie, die met haar geld blykbaar geen raad wist, heeft zioh voor de som van 125.000 pond een eiland dat te koop stond, aangeschaft. Het is het eiland Brownsea, dat in de buurt van de Engelsche haven Poole in Dorset ligt. By den koop waren inbegrepen een kasteel met 33 slaapkamers, een kerk, een boerdery, een heerenhuls en ver schillende kleine huisjes. Het kasteel dateert uit den tyd van Hendrik de Achtste; dertig jaar geleden brandde het bijna geheel af, doch werd daarna weer opgebouwd. Mrs. Christie zou voornemens zijn, als kluizenares op haar eiland yerder te leven, Indische kinder huwelijken. In verband met de opschudding ge wekt door het boek „Mother India" van Katharine Mayo, verdient vermelding het feit, dat het lid van den wetge- venden raad van Bombay B. V. Jadhav een wetsvoorstel heeft Ingediend, dat inhoudt de kinderhuwelijken, die in sa menleving der Hinddoes gewoonte zijn, te verbieden. Ter ondersteuning van dit voorstel heeft hy een statistiek overge legd, waaruit volgens Jadhav blijkt dat er in het presidentschap Bombay op het oogenblik 74000 gehuwde kinderen on der de vijf jaar wonen en dat 3500 van deze kinderen weduwen zyn. Van deze kinderen werden er 2000 uitgehuwelijkt nog voordat zy een jaar oud waren. Hy geeft het totaal aantal gehuwde kin deren tusschen de 5 en 10 jaar als byna 350.000 en zegt verder, dat tus schen de 6 en 10 jaar veertien meisjes van elke honderd gehuwd zy'n. Het wetsontwerp beoogt een einde te maken aan alle huwelijken van meisjes onder de 12 jaar en van jongens onder de 16. De correspondent van de ..Daily Telegraph" te Bombay meldt dat bo venstaande cyfers sensatie hebben ge wekt. De verstandige man in het krankzinnigen gesticht. Groot opzien baart een zaak, waar de Daily Mail de belangsctelling voor gaan de gemaakt heeft. Isaac Mitcham, een 43-Jarige boer, is door rechter Swift voor de assizen in Bedfordshire tot twee maanden gevan genisstraf veroordeeld wegens mishan deling van een dokter in een krankzin nigengesticht waar hy, Mitcham ver pleegd werd. Ter terechtzitting werd medegedeeld, dat Mitcham die bykans twee jaar in het gesticht opgesloten had gezeten, bij zyn volle verstand was en den dokter geslagen had om de aandacht van het publiek op zyn onrechtmatige opsluiting te vestigen. Rechter Swift besliste dat de man, of schoon hij verpleegde in een krankzin nigengesticht was, tot het oogenblik van zyn inhechtenisneming, te beschouwen was als iemand die by zyn verstand en toerekeningsvatbaar was en hy hem by- gevolg moest veroordeelen. Het geval wettigt het vermoeden dat er in Engeland heel wat ontbreekt aan het toezicht op de verpleegden en dat er geen voldoende waarborgen zijn dat niet meer menschen met gezonde her sens in gestichten zitten. Tn een Engelsch blad vinden wij een adver tentie waarin een dienstbode wordt gevraagd met de toevoeging: goed loon, veel vacantie, draadlonze, auto-ritten en schouwburgkaar- jes worden verstrekt. Wij zouden dit nooit vertrouwen. Er zal waarschijnlijk tets voor in de plaats ver wacht worden, werk o] zooiets. Familieleden van gou verneur Steeg ontvoerd. In het gebied van den stam der Beni Mellah, buiten de zóne in het Fransche protectoraatsgebied in Marokko, die ef fectief onder contróle staat, zyn vier Europeanen van een jachtparty niet teruggekeerd. Naar de „Temps" meldt, behooren alle vier tot de familie van den gouverneur-generaal van Marokofe; Steeg. Men veronderstelt, dat zij door opstandige elementen opgelicht zyn. De autoriteiten hebben maatregelen geno men, om do vermisten op te spoten, J. B. SCHUIL. ZANDVOORT. GEMEENTERAAD. Er wordt een openbare vergadering van den Raad der gemeente Zandvoort gehouden op Donderdag 27 October 1927 des namiddags 7.30 uur. De agenda vermeldt o.a.: Voorstel tot vaststelling eener verorde ning tot heffing van straatbelasting. Voorstel tot wyziging van de verorde ning tot heffing van retributiegeld voor bezoek inrichting voor Middelbaar en Voorbereidend Hooger Onderwys te Haarlem en Bloemendaal. Voorstel van twee raadsleden om 100 opcenten op de hoofdsom der vermogens belasting te heffen. Voorstel van t-fee raadsleden om wy ziging der verordening, regelende het be heer van het Gemeen telyk Gas- en Wa- terieidingbedr ij f Voorstel tot benoeming eener com missie voor werkverschaffing. Voorstel om niet in te gaan op de aanbieding van den directeur der ge meente-waterleiding van Amsterdam. Voorstel om tot Kerstvacantie van dit jaar toe te staan, dat meer dan 28 leerlingen in de 7e klasse der U.L.O.- school mogen worden geplaatst. Voorstel tot vaststelling eener veror dening, houdende eenige maatregelen van tucht op de openbare school voor U.L.O. Voorstel tot wijziging der overeen komst met de gemeente Haarlem beferef- feide den Keuringsdienst van vee en vleesch. Verzoek van de bewoners van de ge meentewoningen aan den Parallelweg en de Marïsstraat om huurverlaging. Voorstel om te vergrooten het be staand magazyn van de Bedrijven aan de Oranjestraat. Aartbieding der gemeentébegrooting en de begrootingen der bedrijven voor het jaar 1928. Voorstel tot vaststelling van een ver ordening tot het regelen van de maxi mumsnelheid, in verband met de nieuwe Motor- en Rywtètwei

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 5