VacKinbshs STAATSBEGROOTING 1928. STADSNIEUWS FLITSEN Toffee de Luxe FEUILLETON Het Huis met den Pijl HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 24 OCT. 1927 De Algemeene Beschouwingen in de af deelingen der Tweede Kamer. BETREURD DAT EEN PARLEMENTAIR KABINET NOG NIET MOGELIJK SCHIJNT. DE FINANCIEELE EN DE HANDELSPOLITIEK. HET VERDRAG MET BELGlë. Verschenen is het voorloopig verslag ider Tweede Kamer over Hoofdstuk I der Staatsbegrooting voor 1328. Blijkens dit verslag werd bij alle waardeering voor den arbeid van verschillende leden van het tegenwoordig Kabinet, vrij algemeen betreurd, dat her optreden van een par lementair Kabinet nog steeds niet mo gelijk schijnt. De aandacht werd geves tigd op de ongunstige gevolgen die het ontbreken van een parlementaire meer derheid medebrengt. Het parlementaire stelsel wordt daardoor in zijn vitale dee- len aangetast. Verscheidene leden vestigden inzon derheid de aandacht op de verzwakte positie van de volksvertegenwoordiging. Over de vraag of reeds symptomen van een meeröerheidsvorming aanwe zig zijn en zoo ja in welke richting be stond verschil van gevoelen. Verschil lende leden merkten op dat een herstel van de rechtsche coalitie, althans in de naaste toekomst, weinig waarschijnlijk is. Van andere zijde kwamm en tegen de ze beschouwingen op. De rechtsche coali tie, zoo werd van dien kant verklaard, is voor de Christelijke partijen nog al tijd een ideaal. Intusschen ontkenden deze leden niet dat het herstel van de coalitie moeilijkheden ondervindt. De nood der tijden zal er echter naar hun meening toe dringen het Christelijk be ginsel weer op den voorgrond te bren gen. Na deze algemeene politieke beschou wingen kwam ter sprake De financieele politiek Tan ',:et Kabinet. Onder meer werd ge vraagd hoe de regeering staat tegen over het rapport der Bezuinigingscom- missie en tegenover het voorstel der commissie om een blijvend bezuinigings apparaat met wettelïjken grondslag in te stellen. Tegenover de voorgestelde belasting verlaging hadden vele leden bezwaar. Zij waren van meening, dat verlaging van de inkomstenbelasting niet het mid del is om het economisch leven tot nieuwen bloei te brengen en de werkge legenheid te verruimen. De inkomsten belasting drukt immers in het algemeen niet op ondernemingen; naamlooze ven nootschappen worden voor die belasting niet aangeslagen. Betoogd werd dat het voorstel der re- geering aan de arbeidende klasse, klei ne boeren en kleine burgers geen ver lichting van beteekenis brengt. Daar tegenover zou meer aanbeveling verdie nen de methode waartoe minister Coljjn bij zijn laatste belastingvoorstellen was gekomen h.!. een belangrijke verhooging' van den aftrek voor noodzakelijk le vensonderhoud en van den kinderaf trek. Een dergelijke belastingverminde ring zal het mingegoeden het meest ten goede komen en hun koopkracht derma te verhoogen dat daarvan een gunstige invloed op handel en nijverheid en Jend&ouvv zai uitgaan. Sommige leden betoogden dat indien de regeering het bedrijfsleven wil te hulp komen, andere belastingen zouden moeten worden opgeheven of verlaagd. Zoo zou de zakelijke bedrijfsbelasting moeten verdwijnen en verschillende ac cijnzen zouden moeten worden verlaagd. Voorts dient de personeele belasting te worden herziene opdat deze minder drukt op kantoren en winkels. Ook de zegel- en registratierechten, waaraan ondernemingen zooveel hebben te offe ren, zouden moeten worden verlaagd. De forensenbelasting, die de oprichting van filialen bemoeilijkt, aal eveneens in het belang van het economisch leven wijziging behoeven. Ten slotte drukken op nazidel, nijverheid en landbouw nog een aantal lasten, die verminderd moe ten worden. Ancere leden konden zich met de door de regeering voorgestelde belastingverla ging beter vereenigen. Deze verlaging is nief zoozeer (%n direct dan toch een in direct belang voor de arbeidersklasse Immers zij kan een gunstigen invloed hebben op de bedrijven die werken voor de internationale markt. Dat door verlaging van belasting die in hoofdzaak op de volksmassa rust de koopkracht meer zou worden bevorderd, ontkenden de hier aan het woord zijnde leden. Een ander onderwerp dat werd be sproken was standigheden de mogelijkheid van het afsluiten van handelsverdragen te be houden en hierdoor het vrije ruilverkeer te bevorderen was den meesten leden niet duidelijk. Men hoopte spoedig volle dig van de bedoelingen der Regeering op de hoogte te worden gebracht. Vrij algemeen was men van oordeel dat de zoogenaamde valuta-dumping thans voorbij is. Verscheidene leden za gen voor Nederland echter een groot gevaar in dumping door internationale kartels en concerns die hier te lande hun producten afleveren tegen lagere prijzen dan in het iarui, waar zij wor den vervaardigd. Deze leden drongen aan op steun voor de Nederiandsche industrie tegen die machtige concerns en vroegen om een opgave van artike len van Nederlandschen oorsprong, die in het bijzonder daarvan te lijden heb ben. Andere leden klaagden over het gebrek aan een goed uitgewerkt stelsel bij de welvaarispolitiek en de werkver ruiming. Verscheidene leden waren van oordeel dat meer zorg moet worden gewijd aan het doen van bestellingen bij de Neder iandsche industrie. De vrees werd uit gesproken dat bij sommige bestellingen, die in plaats van hier te lande in het buitenland worden geplaatst, wel eens minder goede invloeden in het spel kon den zijn. Dcor hetgeen in de laatste maanden omtrent- ontoelaatbare praktij ken bij het- gasbedrijf aan den dag is gekomen 4s het vertrouwen dat hier te lande steeds in het ambtenarenpersoneel was gesteld, gevoelig geschokt. Ziet de regeering wel scherp toe, zoo werd ge vraagd. of door buitenlanasche firma's geen pogingen in het werk worden ge steld om met gunsten en belooningen bestellingen te verkrijgen? Tenslotte kwam nog ter sprake het Verdrag met België. De verzoenende woorden in de Troon rede tegenover België, werden toege juicht. Met groote belangstelling fc~d men vernomen, dat de Regeer ing ver trouw- op het welslagen nu met België tot overeenstemming te komen over de vraagstukken, die door de werwerping van het verdrag van 3 April 1925 aan de orde zijn gebleven. Gevraagd werd of het vertrouwen gegrond is op den geest waarin na verwerping van het verdrag besprekingen gevoerd zijn, of dat neg geen voorloopige onderhandelingen heb ben plaat-s gehad. Vertrouwd werd tot het onderzoek naar de grondslagen van een met België te sluiten tractaat en contracten, onder handelingen daarover niet zouden wor den beschouwd als een zaak van den Minister van Buicenlandsche Zaken al leen, maar van het geheele Kabinet. Ook moet bij de voorbereiding van het verdrag zooveel mogelijk overleg wor den gepleegd met organisaties van be langhebbenden. EEN STRIJD OP LEVEN EN DOOD. DE CHINEEZEN IN DE TANK. Uit Sydney ontving de Telegraaf het volgende bericht: Omtrent de poging om Chineezen aan boord van het s.s. „Almkerk" clandes tien Australië binnen te voeren, deelt de „United Press" ons nog het volgende mede. Met behulp van tolken gaven de Chi neezen een omstandig verhaal van de vreeselijke ontberingen, die zy tijdens de reis hadden ondergaan, zy verklaarden, dat zy met 57 man te Rotterdam aan boord waren gegaan, terwyl men te Fre- mantle slechts 50 gevonden had. Dit heeft de douane eerst in verwarring ge. bracht. Men heeft nog naai- de vermiste Chineezen gezocht. Blijkbaar behoorden dezen echter tot het aantal, dat als over leden was opgegeven. De Chineezen gaven een levendige be schrijving van een paniek, die onder hen had plaats gehad, teen er in de tank een strijd ontstond om meer lucht te krijgen. Ververschïng van lucht geschied de n.l. slechts door twee buizen van drie inch doorsnede. ONTZETTEND ONGELUK. VROUW LEVEND VERBRAND. Zaterdagmorgen is brand ontstaan in een perceel aan de Lange Nieuwstraat te Utrecht. Toen de beuren zich toegang verschaften tot het pand bleek, dat het vuur moedde in een achterkamer, waai de bejaarde bewoonster mej. B. te bed lag. Toen men haar te hulp kwam bleek dat de vrouw reeds verkoold was. Met emmers water is het brandje daarna ge- bluscht. Men vermoedt dat door het om vallen van een olielampje het bed heeft vlam gevat. de handelspolitiek. De mededeeling in de Troonrede dat een aanvulling van de wetgeving wordt voorbereid ten einde onder alle ora- AUTO IN BOTSING MET SNELTREIN. :hauffeur zwaar gewond Uit Den Bosch wordt aan de Tel. ge meld: Zaterdagavond kwam op den or.be- waakten overweg nabij wachtpost 8, tus- schen Dorsten en Rijen, een vrachtauto in botsing met den sneltrein, welke om 18 40 uit Breda vertrokken was. De chauffeur werd zeer ernstig gewond. De ontboden geneesheer achtte dadeiyke overbrenging naar een ziekenhuis niet aan te raden. De ongelukkige werd in wachtpost 8 neergelegd, waar alle medi sche hulp verleend werd. De trein onder vond eenige minuten vertraging. INTRODUCTIEAVOND V. D. J. O. Rede Mr. A. C. Josephns Jitta De jaariyksche introductieavond van as afdeeling Haarlem der Vrüzinnig De- mccratische Jongeren Organisatie werd Zaterdagavond gehouden in de zijzalen van het Gemeenteiyk Concertgebouw. Op zoo'n avond moet de vereeniging natuurlyk goed voor den dag komen, en dat is zeer zeser het geval geweest. De voorzitter, de heer A. H. Giinther Jr. sprak het openingswoord. Hy riep den aanwezigen het welkom toe; in 't bijzonder aan Mr. A. C. Joseplius Jitta, lid van den raad van Advies, het raads lid den heer A. G. Boes en den oud-voor. zitter Mr. L. G. van Dam. Dan richtte de voorzitter het woord tot de jongelieden zelve. In 't kort ver klaarde hy de principes van de Vrijzin nig Democraten. Deze principes tracht de V. D. J. O. in haar vereenigingsleven te verwerken, b.v. in de studiekringen, waar gediscussieerd en gedebateerd wordt over vele onderwerpen. Spr. sprak de hoop uit, dat de aanwezigen het nut daarvan zouden inzien, en zich zouden opgeven voor het lidmaatschap der or ganisatie. Staande zongen allen na dit openings woord het V. D. B.-lied. Het eerste gedeelte van den avond was gewijd aan de muziek en plastische dans. De heer André Michels gaf als viool solo de Czardas van Monti, en de Lé gende van Wieniawsky, daarbü op de piano begeleid door Mej. T. v. d. Miesen Eeiden hadden een welverdiend succes. Jammer, dat de piano, hoewel een Bech- stein,. niet al te best was, waarschUn- lijk wegens ouderdom. Iets zeer byzonders was liet dansen van mej. H. Wünstroom. Haar „Demon" was vol van sombere en angstwekkende expressie. Een sober gebarenspel van buitengewone schoonheid. De Oriënta- lische Tanz van Rudolf Nell, die zij later uitvoerde, was minder somber. Groote bekoring ging van dit dansen uit De pianobegeleiding was in overeenstem ming met het peil, waarop de prestaties van de danseres stonden. Een heel ander genot vermocht de heer J. Worstowsky ons te schenken met zijn accordeonsoli. Hy heeft een prachtig in strument, en weet met zyn spel ver bo ven het gemiddelde uit te komen. Bij den tweeden dans begeleidde de heer Worstowsky de danseres. Tot slot van het muzikale gedeelte lieten de heer Michels en Mej. van der Miesen de Ro mance van Svendsen hooren. Daarna was het woord aan Mr. A. C. Josephus Jitta, die een korte rede hield over „Overheidsbemoeiing". Een punt, waar men zich wel eens te veel naar richt by het bepalen van zijn houding tegenover een politieke partij is Overheidsbemoeiing, zeide spr. Men veroordeelt een partij naar haar hou ding ten opzichte daarvan. Naar aanleiding daarvan ging spr. na. wat de Vryzinnig Democratische Bond in dit opzicht deed. Hij bezag de sociale wetgeving en kwam tot de conclusie, dat deze niet op uitsluitend economische gronden verdedigd kan worden. Ethi sche motieven moeren er bij te berde ge bracht worden. Zoo konden de V. D. ln de Kamer stemmen vóór sociale verze kering. maar ook voor verlenging van den arbeidstyd, op gronden, die spr. noemde. Een tweede punt, dat spr. bezag, was besehermende handelspolitiek. De V. D.. zijn tegen protectie, een soort van overheidsbemoeiing, die lasten VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1033 HET GELIEFDE OVERHEMD Vader informeert waar het overhemd met het blauwe streepje is in de la is het niet ziet de schoone wasch die juist tliuis gekomen is en zoekt het daarin roept dat het daar ook niet by is het is zeker weer zoek geraakt de beste dingen raken altyd kykt in Jan's kast om zich te overtuigen dat die het niet heeft ge leend kykt in een andere la, waar het by vergissing verzeild kan zyn verklaart dat het ner gens is te vinden en ver zoekt onmiddellijk de strykinrichting op te bellen Inspecteert alle laden voor de laatste maal vindt het overhemd ln zyn kast hangen op het oogenblik dat moeder juist met de wasscherij heeft getelefoneerd. (Nadruk verboden). op het geheele volk legt, om enkelen te steunen. Ten derde noemde Mr. Josephus Jitta de overheidsbedrijven. Niet steeds zyn de V. D. daar vóór. In sommige gevallen zien zij het nut in van gemengde bedryven. Spr. kwam tot de conclusie, dat men er met een pertinent vóór of tegen overheidsbemoeiing niet kan komen; hy verheugt zich er over, dat de V. D. Bond de voor- en nadeelen tegen elkaar afweegt. Tusschen de uitersten vinden de V D. hun weg, en in elk byzonder geval kunnen zij een keuze doen, aldus eindigde Mr. Jose phus Jitta. Na de pauze werd een aardig tooneel- stukje opgevoerd„Een Society-avontuur" waarin alle medespelers goed spel te zien gaven. De regie berustte bij den heer A. J. Borggreve. 't Had groot succes. Het laatste deel van het programma werd welwillend verzorgd door de be kende „White Star Band" onder de uit stekende leiding van den heer M. La Chapelle. De saxophonist H. J. Stinis vierde zyn triomfen met de nieuwste creaties van Ray Henderson, Irving Ber lin en hun kunstbroeders. ,De White Star" wist de dansers by- een te houden tot twee uur, waarmee haar succes bewezen is. IIET RADIO-CONCERT VAN DE H. 1. V. Zondagavond konden zy, die hun ra dio-toestel op Hilversum afgestemd had den genieten van het H. O. V. Sympho- nie-concert, dat de A. N R. uitzond. Het eerste nummer, dat Eduard van Beinum en zyn medewerkers uitvoerden, was de Ouverture le Carnaval romain van Berlioz. Reeds dadelyk was te mer ken dat de weergave zeer zuiver was. Symphonie no. 4 van Beethoven was het tweede nummer, dat eveneens prach tig klonk. De solist, Prof. Arnold Földesy, cellist, liet zich hooren in het cello concert van Haydn. De sonore klank van het instrument kwam zeer goed door, evenals de orkestbegeleiding. Na de pauze werd gespeeld de Suite scène pittoresque van Massenet en als no. 5 Schubert's Balletmuziek uit Ro- samunde. In dit laatste waren vooral de violen te bewonderen. Tenslotte het Ballet la Reine de Saba van Gounod, dat by onzichtbare hoor ders zeker succes zal gehad hebben. Het zal den luisteraars genoegen doen, dat de H. O. V. in de volgende maand weer vcor den microfoon komt. GUNNING. Namens het Dagelijksch Bestuur der Vereeniging voor Facultatieve Lijkver branding, gevestigd te 's-Gravenhage, werd na onderhandsche aanbesteding aan de N.V. Technische Maatschappij P. J. P. van Oeffel te Haarlem opge dragen de centrale verwarming in het Crematorium te Westerveld. TENTOONSTELLING VAN ARCHITECTUUR. DE OPENING. Zaterdagmiddag werd in de Staten zaal in tegenwoordigheid van verschil lende genoodigden de Architectuur- Tentoonstelling geopend. De eere-voorzitter van het tentoon stellingscomité, Jhr. Mr. Dr. A. Röell, was door ambsbezigheden verhinderd aanwezig te zyn, evenals het college van B. en W. Aanwezig was de gemeentesecretaris, Mr. Th. A. Wesstra, Mevrouw Maar schalk vertegenwoordigde den burge meester. De heer Maurits Plate, voorzitter van den Kring „Haarlem" van den Bond van Nederiandsche Architecten hield een rede, waarin hij dank bracht aan den Commissaris der Koningin in dit gewest voor het aanvaarden van het eere-voorzitterschap van het comité en aan den burgemeester en de leden van het dagelijksch bestuur, dat op onbe krompen wyze zijn steun heeft gegeven. Spr. verzekerde dat gebrek aan belang stelling niet de oorzaak was van de af wezigheid van den burgemeester en de wethouders en vervolgde daarna: „Ik meen hier te mogen ver-melden, dat deze steun van het dagelijksch be stuur, ons met groote vreugde vervult, maar vooral, dat zyi eene belofte in houdt voor de toekomst. Immers velen moeten, helaas, opmer ken, dat de wijze, waarop gebouwd wordt, hier en elders nog aanleiding geeft tot critiek. !t Is hun bekend, dat de mooiste plaatsen vaak, in onze schoone stad, aan een voortdurend gevaar bloot staan, op de meest onverwachte oogenblikken blyvend te worden geschonden. 't Is hun bekend, dat de nieuwe stadswijken ontstaan ten koste van oud hout en landelijke schoonheid en 't ontgaat Htm niet, dat ter plaatse de particuliere nijverheid bouwwerken tot stand brengt, die blijk geven van ar chitectonisch onvermogen des makers. Maar ook ïs bekend, dat het verzet tegen deze onmaatschappelijke uitin gen, groeiende is. En als ik nu zeg, dat wij dé houding van het gemeentebestuur bij uitnemend heid waardeeren en dat zij ons met hoop vervult, dan bedoel ik daarmede, dat wij vertrouwen, dat het gemeente bestuur zelf doordrongen is van de hier geschetste nooden en leiding zal weten te geven aan de groeiende on rust en den weg zal aanwijzen, hoe hier verbetering zal te verkrijgen zyn." De heer Plate dankte verder den Bond van Ned. Architecten, de vereeni- gingen „Kunst aan het Volk", „Haar lem" en „Kunst zij ons Deel" en ver schillende particulieren, die hun steun gaven en huldigde den beer De Bordes, aajur.ct-direeteur by den Dienst van Openbare Werken alhier, voor het ne men van het initiatief tot deze tentoon stelling die, zeide spr., naar wy hopen het critisch bezien, het dieper ingaan op het wezen der bouwkunst door den leek zal bevorderen. Dank bracht spr. ook aan den Ten- toonstellingsraad, onder aarvoering van zyn voorzitter Ir. De Bie Leuveling Tjeenk, voor het afstaan van de collec tie foto's die in 1925 op de Kunstten toonstelling te Parys te zien is geweest en nu vcor het eerst in ons land ter bezichtiging wordt gesteld, bijgewerkt tot den allerlaatsten tijd. Spr. dankte tenslotte ook de inzenders, daarby in 't byzonder noemende den. dienst van Openbare Werken te Haar lem, onder leiding van haren directeur, Ir. L. C. Dumont, die gedurende zyn 25-jarige ambtsvervulling zooveel voor Haarlem heeft mogen tot stand bren gen, de Kon. Handtapytknoopery,„KIn- heim" te Beverwijk en „De Kerkuil", onder leiding van mej. Van Regteren Altena, wie de heer Plate een bloemen hulde bracht. Hierna was het woord aan Prof. Dr. Ir. D. F. Slothouwer, voorzitter van,den B.'N. A., tot het houden van de ope ningsrede.' Prof. Slothouwer gaf uiting aan zyn bewondering voor wat de kring Haar lem gewrocht heeft in deze tentoonstel ling, die getuigt van een gezond opti misme. Spr. noemde Haarlem, om haar ligging en groei, een gebenedyde stad en sprak er zijn voldoening over uit, dat waarschijnlijk verhinderd zal worden dat in de buurt van de Vleeschhal en de Groote Kerk een zonderling bouw sel zal komen. Na als zyn meening ultgssproken te hebben dat deze tentoonstelling belang stelling zal wekken voor moderne archi tectuur en na hulde gebracht te heb ben aan het initiatief van Ir. De Bor des, verklaarde spr. de tentoonstelling voor geopend. Hierna maakten de aanwezigen een rondgang langs do tentoonstelling. Zij nog vermeld dat Zaterdag van het eere-lid der B. N. A. wethouder M. A. Reinalda, een telegram werd ont vangen waarin hij zyn beste wenschen voor het welslagen der tentoonstelling uitsprak. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. Zeker! Zij kosten iets meer, Maar zijn veel beter! Naar het Engelsch van A. E. W. MASON. 37) ..Maar teen u later de inventaris op maakte moet u toch de laden weer open gemaakt hebben". Ik ben nog niet met den inventaris begonnen, monsieur Har.and. Eerst was er van allerlei te regelen voor de begra fenis er moest een lijst van de eigen dommen gemaakt worden voor de taxa tie en de administratie van de wijn gaarden moest in orde worden gemaakt". „Oho!" riep Hanand uit. „Dan moeten dus die kasten en laden precies het zelfde bevctten ais op den avond van den ze von-en-twin tigs ten April". Hij liep vlug door de kamer, probeerde hier een kastdeur er. daar een lade, en bleef tsnlotte staan voor 'n muurkast. ,Het is alleen maar jammer dat zelfs een kind ze met een gebogen ijzerdraadje zou kunnen open maken. Weet u wat ma dame Harlowe hierin bewaarde, mun- sieur Bex?" en Kanand klopte met zijn vingers op de kastdeur. „Neen, dat weet ik absoluut niet, Zal ik hem open maken?" En Bex haalde een bos sleutels uit zijn zak. „Op het oogenblik liever niet", zei Hanand. Hij had op zijn gemak de sloten en de laden bekeken, alsof hij den tüd aan zich had. Nu ging hij vlug midden in de kamer staan, en Frobisher kreeg den in druk of hij nu eerst alles goed in zich op nam. De deur uit de gang was recht tegenover de twee hooge ramen, die op den tuin uitkeken. Als men in de deur ging staan tegenover deze twee ramen stond het bed aan den linkerkant. Aan den gangkant van het bed( was een tweede, kleine ceur, die half open stond, en in een met witte tegels bekleede bad kamer uitkwam. Aan den raamkant van het bed was de muurkast, ongeveer op schouderhoogte. Tusschen de ramen stond een toilet-tafel, een groote stook plaats was er in den rechtermuur en in dienzelfden muur, vlak bij het meest rechtsche raam, was nog een andere deur. Hanand liep er heen. ,Js dit de deur naar de kleedkamer"' vroeg hU aan Ann Upcott, en zonder op haar antwoord te wachten duwde hij de deur open. Monsieur Bex kwam vlak achter hem aan en rammelde met zijn sleutels. Hier is ook alles op slot gedaan", zei hy. Hanand nam niet de minste notitie van Hem en maakte de luiken open. Het was een smalle kamer zonder eenige stookgelegenheid, en met een deur vlak tegenover de deur waardoor Hanand was binnengekomen. Hy liep er dao'eiyk naar toe. „Dit is zeker de tusschendeur naar de zoogenaamde schatkamer", zei hy, en hij bleef even staan met zyn hand op den knop. terwyl hij het heele gezel schap een voor een aankeek. „Ja", zei Arm Upcott. Jim Frobisher voelde een merkwaardi ge spanning. Hij dacht aan het openen var. een pas ontdekt graf van een Pha raoh in de Vallei der Koningen. Allen stonden in gespannen verwachting by de deur, maar Hanand bewoog zich niet. Hij stond daar onbewegelijk, als een beeld bij de deuT van de graftombe. Jim dacht dat hij nooit verder zou komen en riep wanhopig uit: „Is de deur op slot?" Hanand antwoordde met kalme, maar eigenaardige stem. Ongetwyfeld voelde hij ook die vreemde spanning die hen allen bevangen had, en die voor het oogenblik aan al hun gezichten dezelf de uitdrukking gaf. „Ik weet nog niet of de deur op slot is of niet", zei hij. „Maar aangezien déze kamer nu de particuliere zitkamer is van mademoiselle Harlowe vind ik dat wij moeten wachten totdat zy zich weer 1 bij ons heeft gevoegd". y Monsieur Eex had nog juist den tijd om goedkeurend op te merken: „Dat is heel correct van u" voor Betty's hel dere stem klonk uit de deuropening naar de slaapkamer van mevrouw Har lowe: „Ik ben hier". Hanand draaide den knop om. De deur was met op slot. Zij ging onmiddeilyk open. naar binnen toe, in de richting van het groepje 'menschen en van de gang. De schatkamer lag voor hen, in schemerdonker; hier en daar schitterde er iets. Hanand liep voorzichtig naar de ra men toe en maakte de luiken los. Ik ver zoek u om niets aan te raken", zei hij toen de anderen de kamer binnen kwa men. HOOFDSTUK XIII. De schatkamer van Simon Harlowe. Evenals de andere ontvangkamers was de schatkamer langer dan zy breed was en leek elgeniyk meer op een gallery dan op een kamer. Tcch zag het vertrek er zeer bewoonbaar uit. Het was met een zekere weelde gemeubeld maar niet overvol, Langs den wand waren een paar prachtige schilderijen van Fragonard in de paneelen aangebracht, op de Chïnee- sche schryftafel bij het raam was alles dc inktkoker, pennebak, kandelaar alles van rose Battersea-email, volko men zonder gebreken. Maar die dingen stonden daar om gebruikt te worden en niet als tentoonstelling. Bovendien stond er in het midden van den muur aan den kant van de hal een groote schouw, die een eind in ce kamer uitstak en hem meer deed lijken op twee kamers met een verbinding er tusschen. Het eer...je voorwerp dat er onmiddeilyk op wees. dat men hier in de kamer van een ver zamelaar was, was de draagstoel, die in een inham van den muur bij de stook plaats stond, tegenover de deur naar de slaapkamer var mevrouw Harlowe. De steel was licht grijs, met druk lofwerk van goud rondom de paneelen en in het midden waren medaillons geschilderd die beeldig gekleede herders en herderin netjes voorstelden. Op zij waren ramen, zoodat men zien kon wie er in zat, en de draagstoel was gevoerd met licht grijs satyn, in goud geborduurd overeenko mende met de kleur van de paneelen Het dak, dat met een scharnier naar achteren slagen kon worden, was ver sierd met gouden filïgrain werk en aan den voorkant was een deur, waarvan het bovenste deel uit glas bestond. Alles bij elkaar genomen was het een mooi stukje werk en het werd dan ook terecht beschermd door een vergulden stang, die er langs liep. Zelfs Hanand raakte er van ouder den indruk. Hy stond met zyn handen op de stang en bekeek het glim lachend zoo lang dat Jim bang werd dat hij heelemaal vergeten was waar voor hij elgeniyk hier was gekomen. Maar met een ruk ontwaakte hy uit z*yn gepeins. .Een aardig bestaan voor rijke men schen.. meneer Frobisher", zei hij. ..Too- neeltjes van mooie vrouwen in wijde rokken en mooie heeren met zyden kousen aan. En wat een modderspatten voor de ongelukkige stumpers die moesten loopen!" Hy ging met zijn rug naar den steel staan en keek de kamer rond. „Dit is dus de klok die half elf aan wees, ma demoiselle, gedurende dat oogenblik dat u het licht aan had?" vroeg hy aan Ann. „Ja", antwoordde ze vlug. En toen keek ze er weer naar. „Ja, die is het". Jim ontdekte of verbeeldde zich dat hij een kleine verandering in haar stem ontdekte, toen ze voor de tweede mÉal „ja" zei niet beoaald twyfel. maar meer iets als verbazing. Maar dat was duidelyk verbeelding van hem, want Hanand had niets gemerkt. Jim, nam zichzelf eens duchtig onderhanden. „Ik moet voorzichtig zUn" dacht hy. „Als men eenmaal begint met menschen te verdenken, zal alles wat zy doen of zeg gen je argwaan grooter maken". .(Wordt vervolgd.2 a

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 6