HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 25 OCT. 1927 LETTEREN EN. KUNST. MUZIEK. ARB. ZANGYEREENIGING „DE STEM DES VOLKS". Deze maand is het 25 jaren geleden dat dit gemengd a-capella-koor werd opgericht. In dien tijd was het socialis me niet de machtige partij van nu. het moedige groepje zangers en zangeres sen is echter gelijk met de beweging grooter geworden. De eerste directeur, de heer v. d. Velden werd opgevolgd door den heer Kwantes, die de moeilijke oorlogsjaren, toen het koor dreigde ver loren ze gaan, energiek heeft weerstaan. Van dit koor ging in 1916 het initiatief uit om zangersfeesten namens den bond te doen organiseeren, zooals in Juni jJ. in het Brongebouw heeft plaats gehad. Acht jaren geleden werd de tegenwoor dige dirigent, de heer Joh. F. Keja, be noemd. Het „nieuwe meesters, nieuwe wetten" bleek ook hier van toepassing. Met deze idealistischen leider ging het koor een geheel nieuw tijdperk in, waarin het een zeer goeden naam heeft verworven. Zaterdagavond had een re ceptie plaats in de gemeentelijke con certzaal, die opgeluisterd werd met mu ziek en zang. Door de harmonievereeni- ging „Excelsior" werd het programma begonnen met een accurate, muzikale en zuivere vertolking van eenige po pulaire nummers ondar leiding van den energieken jongen directeur Peter Wit, waarmee deze vereeniging bewees aan haar naam .Excelsior" te voldoen. Hier na nam het bestuur plaats op het po dium. De voorzitter, de heer Wïllemse, heette allen hartelijk welkom, legde nadruk op de groofce be teekenis van een 25-jarig ju bileum in de socialistische beweging en weidde uit over eenige belangrijke tijd stippen en personen uit de geschiedenis van „De Stem des Volks". Vervolgens werd het woord gegeven aan de verschil lende afgevaardigden van vereenigin- gen. Deze waren: P. v. Gessel, SJDA..P., aid. Haarlem, Ysema, H. B. B., Vonken- berg, Spoor- en Trampersoneel, mej. H. Vermeer, mandolineclub .Apollo", H. de Groot oud-voorzitter van het jubileeren- ae koor en van de Hilversumsche „Stem des Volks", G. Mol, Toonee'.ver, „Voor uitgang", Roekhuizen, Harmoniever. .Excelsior", Broeksema. Bond van Arb. Zangver. in Nederland, Berendsen, Landarbeiders, Doomebosch, Centr. Ned. Ambt. Bond, Leuting, Instituut voor Arbeidersontwikkeling, Sterk, Ty pografen. Al deze sprekers brachten met kleinere en grootere toespraken, waaraan de humoristische noot soms niet ontbrak, hun gelukwenschen over, vergezeld van schoone bloemstukken. Namens .Excelsior" was een zilveren medaille aangeboden. De oud-voorzitter herinnerde in zijn kernachtige speech er o.a. aan hoe in de moeilijke tijden de heer Kwantes zelfs zijn honora rium opofferde tot voortbestaan van het koor! Zooals allen loofde hij ook het fur.damenteele doel van het koor met zijn devies: ,Jn den strijd van het so cialisme zingend vooraan!" Voorts bood de oud-penningmeester Bousema bloe men aan, ook aan een der aanwezige oudste leden, mej. Levendaal. Hierna werd door den heer Rippe een nieuwe vlag aangeboden, die door twee vrou welijke leden welwillend vervaardigd is. terwijl weer andere dames voor de fi nanciën zorgden. De heer H. de Ru is de ontwerper van deze kleurige sierlijke vlag. De voorzitter aanvaardde en brach: dank voor dit prachtige geschenk, dat het 10 jaar oud zijnde vaandel gaat ves- vangen. Na de pauze werden nog eenige nummers door .Excelsior" ten beste gegeven. Voordat ,-De Stem Des Volks" met haar programma zou aanvangen, werd door den voorzitter namens het koor aan den heer Keja als bewijs van waardeering van zijn grooten arbeid het boekwerk .Misleide Majesteit" van Is. Querido aangeboden. De heer Keja bracht in eenige welge kozen woorden dank, ook voor den steun van de leden ondervonden, zoodat het mogelijk is geworden een werk als het .Requiem" van Cherubini as. Zater dag te kunnen uitvoeren. Spr. spoorde dan ook aan tot propaganda voor dit jubileums-conocert en wees op de revo lutionaire waarde van het werk in zijn tijd. Tot beknopte inleiding diene het volgende: Cherubini (17601843), ge boren te Florence kwam in 1786 te Parijs Hij is een der meest getrouwe volgelin gen van Gluck, den grooten hervormer der opera. In 1821 werd hij directeur van het Parijsche Conservatoire. Hij was tegenstander van Berlioz, ook Liszt weigerde hij, als buitenlander zijnde, op het Conservatoire toe te laten. Cés ar Franck studeerde er onder zijn direc teurschap. Hij heeft voornamelijk opera's geschreven en o.a. twee re quiems, een in d-moll voor mannen koor, en een In c-moll, dat as. Zaterdag dus door „De Stem des Volks" zal worden uitgevoerd. Het koor maakte hedenavond een zeer goeden indruk. Over het algemeen werd zuiver gezon gen maar kon de klank iets beschaafder zijn, in de sopranen minder geknepen (soms ontstonden z.g. keel- en neus to nen). Bij edeler klankvorming zou b.v. bet unïsono-begin van „De Rooden Roepen" van Otto de Nobel gaver ge klonken hebben. De voordracht der ver schillende werken was overigens zeer muzikaal en mooi genuanceerd. De bassen en tenoren hebben een war men sonoren klank; bij een discipli- nischer techniek zou een nog directer opvolging van de intenties van den di rigent zou een nog volmaakter geheel verkregen worden. Zeer goed werden de werkjes van den heer Keja zelf gezon gen, nl. „Zooals de Rijen" (in memoriam Herman Gorter) en „Hei, Vogel van Mei!" eenvoudige maar eerlijke werk jes, waaraan men den vakman herkent, met mooie melodische stemvoering. Niet slecht gedacht Is het een „Friedens- Eymne" te laten zingen op de melodie van het trio van het menuet uit de eerste partita van J. S. Bach. Tot slot werd met het publiek te za- men de „Internationale" gezongen. PIET MöHRINGER. GOUNOD'S FAUST. Lezing A. Alt, voor 't Nut, Maandagavond hield voor het Depar tement Haarlem van de Maatschappij tot Nut van "t Algemeen de heer A. Alt uit Bolsward een voordracht over Gounod's Faust. De heer Alt begon met in 't kort de bekende Faust-sage weer te geven. In derdaad schijnt de figuur van Dr. Jo hannes Faustus niet geheel legenda risch te zijn, maar heeft er werkelijk een dergelijke figuur bestaan, die geleefd zou hebben in Krakau. De figuur van Gretchen is echter door Goethe ingelascht. Hem stond daarbij voor den geest zijn jeugdliefde, Friede- rike Brion, de dochter van den predi kant uit Sesenheim. Ook zou een buur meisje van den grooten Faustdichter, dat den naam Gretchen droeg van in vloed geweest zijn op zijn werk. Velen hebben de Faustsage bezongen, maar Johann Wolfgang von Goethe is ten slotte toch de eenige groote Faust dichter. Tal van diepzinnige gedachten heeft hy in zijn Faust gelegd. Goethe was een vrije denker. En r.u is het groote ver schil met Gounod, dat deze streng Ka tholiek was. zich zelfs geroepen voelde tot het priesterambt. Daardoor ontstaat er een verschil var. opvatting tusschen Goethe's Faustcrea- tie en die van Gounod. Ook in een ander opzicht heeft Gou nod zich min of meer aan Goethes werk vergrepen. Gounod dichtte zijn muziek op fragmenten uit Goethe's Faust. en nog wel vertaalde fragmenten. Buitendien lijdt elk dichtwerk er onder, als het „vercomponeerd" wordt. Alleen het eerste deel van Goethe's Faust is in de opera van Gounod verwerkt. Het zooveel diepzinniger tweede deel vinden wij alleen terug bij Hector Berlioz in diens Damnation de Faust. Een werk. dat volgens spr. veel te weinig bekend heid geniet. Berlioz staat dichter by Goethe dan Gounod, die een Franschman was. Charles Gounod heeft het diepzin nige werk romantischer gemaakt, als het ware met een sentimenteel sausje overgoten. Zoete melodieën maken zyn Faust tot een populair werk. Toch is het niet los te maken van Goethe. Spr. projecteerde portretten van belde meesters, en van Rembrandt's Faust- weergave. Hij legde de beteekenis uit. die Goethe gelegd heeft in de karakters van Faust en Mephisto. De eerste is de naar kennis dorstende mensch, de twee de de personificatie van het egoïsme en het materialisme. Gretchen is. in tegenstelling met den man, die steeds zoekt naar waarheid en kennis, de echte vrouwenfiguur. De vrouw handelt meer naar de inspraken van haar hart. In Gretchen is te zien „das ewig Weibliche". Alles verduidelijkend met fraaie licht beelden vertelde en verklaarde de heer Alt verder achtereenvolgens de gansche opera. Hoe in het eerste bedrijf Faust, verbitterd doordat zijn kennis en wijs heid hem tot niets gevoerd hebben, het contract sluit met Satan, die in de ge daante van Mephisto verschijnt en hem in der. heksenketel weer jong doet wor den om het leven te genieten. Mephisto tcon> Faust Gretchen en brengt hem tor haar. In de volgende bedrijven komt dan de schande over Gretchen, en haar val. tot in het vijfde bedrijf zö vergeving vindt Daarnaast spelen zich dan af de dood van haar broeder Valentijn, de vrijage van Mephisto met Martha en de Wal- purgisnacht. Zeer dikwijls gaf de heer Alt op den vleugel de motieven uit de opera weer. Hij liet deelen uit de beroemde wals hooren en toonde zich hierbij een zeer bekwaam pianist. Zijn onderwerp be- heerschte hij uitstekend. Op onderhou dende wijze wist hij te vertellen en zeer reesti? hekelde hij dikwijls de gebrek kigheid van den Nederlandschen tekst, of de overdreven romantiek. Hierbij ci teerde hij uit de vertalingen van Ten Kate en Adama van Scheltema. De opera eindigt met het grootsche slotkoor, waarin Christus aan Gretchen verschijnt en zij genade vindt. De val van Faust is er niet meer in behandeld. HET TOONEEL. VER. HERMAN HEYERMANS. DOOR TANTES OPGEVOED. Het was wel een heel oud beestje, dat de vereeniging Herman Heyermans gisteren van stal had gehaald. Eigenlijk meenden wij, dat het al lang dood was en opgezet in een natuur-historisch museum. Vertelde de heer Kaart mij niet, dat hij 38 jaar geleden al in „Door Tantes opgevoed" had gespeeld? En toen was dit blijspel van Robert Benedix al lang niet meer nieuw! Wan neer je twee tantes bijna flauw ziet vallen van schrik, omdat een jong meisje zulke wereldsche genoegens als een bezoek aan een museum na jaagt, en haar de handen ten hemel ziet heffen, omdat hun geliefde neef in een restaurant wil gaan eten, dan komen wij zoo ongeveer in de sfeer van Van Alphen's: Cornelis had een glas gebroken Voor aan de straat. Toch kan het spelen van zoo'n ouder- wetsch blijspel zijn bekoring hebben. Het Is wel eens aardig om zoo geheel in den ouden tijd te verwijlen! Maar zoo'n opvoering heeft dan toch voorna melijk.... historische waarde. Wij zien er uit, hoe de smaak van onze groot ouders was en wij herkennen in een Dr. Sandman den voorvader van een Dr. Crusius uit Groote-Stadslucht, ja zelfs van Dr. Juttner uit Oud Heidel- berg. Maar dan moet zoo'n oud blijspel ook in den geest en den stijl van een halve eeuw geleden gespeeld worden. In het begin, toen wij de tantes met de luifelhoeden en de sleepjaponnen zagen verschijnen, meenden wij ook, dat het deze richting uit zou gaan. Doch al spoedig zagen wij dat de tantes enkel en alleen „den ouden tijd" represen teerden. De anderen waren allen in hun kleeding kinderen van de twintigste eeuw. Van eenheid en stijl kan men bij zoo'n opvoering dan ook moeilijk spre ken. De vereeniging Herman Heyermans is nog jong. Zij bezit een vaandel, waarop de beeltenis van den schrijver, naar wien zij genoemd is, tusschen lauwertak ken prijkt. Zoo iets legt verplichtingen op. Of de werkende leden van deze ver eeniging zich hiervan volkomen bewust zijn, betwijfel ik, na wat ik tot nu toe van Eerman Heyermans" heb gezien. Natuurlijk kunnen niet alle optredenden acteurs en actrices zijn! Maar men kan toch streven naar het beste! Hieraan ontbreekt nog al iets bij deze vereeni ging! Als wij de verrichtingen van „Her man Heyermans" bijvoorbeeld vergelij ken met die van Vooruitgang, dan legt de jonge vereeniging het ook in ernst en ijver leelijk af! Wanneer „Herman Heyermans" werkelijk ,De Opgaande Zon" wil gaan spelen, zooals naar ik hoorde de bedoeling is, dan zal er ze ker veel harder gewerkt moeten worden en zal er bij deze vereeniging ook nog zoo iets, dat men leiding noemt, moeten komen. Nu ontbrak er nog zoo wat alles aan! Toch leek het mij toe, dat met de da mes, die de twee oude tantes speelden en den dilettant, die Dr. Sandman voor zijn rekening had genomen, wel wat te bereiken valt. Vooral mee Dr. Sandman. Maar dan moet er iemand aan het hoofd komen, die iets van tooneelspelen en regie afweet. Voorloopig is de souf fleur bij Herman Heyermans nog de eenige, die blijkbaar tot de eerste rangs krachten behoort. Hij was den heelen avond aan het woord en als een goede gangmaker bij elke zin een wiellengte voor! Een opvoering als van gisteren is geen propaganda voor het arbeiderstooneel. En wij meenen, dat een vereeniging, die den naam en de beeltenis van Herman Heyermans in haar vaandel voert, dit toch allereerst met haar opvoeringen beoogt! Waarom ik meende dit onom wonden te moeten schrijven. J. B. SCHUIL. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. OPRICHTING VAN KUNSTKRINGEN. Te Amsterdam is de eerste landelijke conferentie van het Instituut voor Ar beidersontwikkeling gehouden. Aan het verslag in Het Volk ontleenen wij het volgende: De nieuwe dagelijksche bestuurder Van Duuren hield een korte inleiding over de oprichting van z.g.n. kunstkrin gen, waarvan de bedoeling is de massa te bereiken, die voor het gewone werk van het Instituut onbereikbaar zijn. Men wil het publiek doelmatig organi seeren, zoodat er over het geheele land genomen een gewaarborgde recette kan zijn, waarop het Centraal Bestuur zijn plannen kan bouwen. Het zal daardoor mogelijk worden op den duur een eigen tooneelgezelschap te vormen, dat in de verschillende steden voorstellingen geeft Het programma van de kunstkringen zal ondergeschikt zijn aan dat van de afdeelingsprogramma's het bestuur van de kringen aan het afceelingsbe- stuur. Er is cokaan andere dan too- neelveoorstellingen gedacht. Aanvanke lijk zal zeer zeker met de dillettanten- clubs moeten worden saamgewerkt later kan aan die clubs deskundige lei ding worden gegeven. Principieel keurde de conferentie de oprichting van kunstkringen goed. De uitwerking der plannen zal geschieden op de door het Centraal bestuur toege zegde voorjaarsconferentie, waarop ook zal worden behandeld het bibliotheek- vraagstuk, de schriftelijke cursussen, de lectuurvoorziening en het systeem van arbeidersontwikkeling. CONCERTGEBOUW TE AMSTERDAM. GEEN PAUZEN BIJ ZONDAGS- MATINéES. De meeningen van verschillenden kant geuit hebben het bestuur van het Concertgebouw te Amsterdam de overtui ging geschonken, dat voor een overgroot deel het niet houden van pauzen tij dens de Zondagsmatinées zeer op prijs wordt gesteld en in het artistiek belang dier matinés wordt geacht. Het bestuur heeft naar aanleiding daarvan besloten voorshands en voor zoover de program ma's zich daartoe leenen, des Zondags middags geen pauzen te houden. Mede hierdoor zal het mogelijk zijn in het al gemeen de concerten omstreeks vier uur des namiddags te doen eindigen. MEVROUW MARGUERITE COUPERUS. SUCCESVOL OPTREDEN TE BRUSSEL. De Erusselsche correspondent van De Maasbode, meldt: Zaterdagavond heeft mevrouw Mar guerite Couperus, uit Haarlem, in de bovenzalen van het Holland Huis te Brussel voor de Vereeniging van Neder- landsche Dames in de Belgische hoofd stad een gezongen en gesproken voor dracht gegeven van liederen uit verschil lende landen en tijdperken. Zij droeg de bij deze liederen passende kleederdrach ten. De kunstenares werd zeer toege juicht. ONTWIKKELING DER HEDENDAAGSCHE BOUWKUNST IN NEDERLAND. LEZING VAN IR. GRATAMA. Te." gelegenheid van de Tentoonstel ling van Architectuur in de Staten zaal hield Maandagavond in de boven zaal van het Gemeentelijk Concert gebouw Ir. Grata ma uit Amsterdam, een lezing met lichtbeelden over het on derwerp: „De ontwikkeling der heden- daagsche bouwkunst in Nederland". Spr. begon met er de aandacht op te vestigen dat bouwkunst inderdaad kunst is. maar de allerminst begrepen kunst, want terwijl alle kunsten, by voorbeeld in de dagbladen, uitvoerig besproken worden, zwijgt men over de bouwkunst of debiteert er onnoozel- heden of onjuisthelen over. In de 19e eeuw was het gevoel voor de ruimtekunst vrijwel afgestorven; eerst in de 20e eeuw komt weer de ont wikkeling van het talent om met bouw kunstige middelen kunst te maken. Spr. zette dan uiteen dat de mo derne kunst voortkomt uit het mystische onderbewustzijn van den mensch (zy gaat buiten bewustzijn, buiten de ver standelijkheid om) en noemde als doel van zijn voordracht: le aan te toonen dat de bouwkunst een kunst van zeer hooge orde is en 2e de moderne begin selen te analyseeren. De hoofdtijdperken in ae kunst ging de heer Gratama hierna vluchtig be handelen: eerst was er de romantische periode, die al zeer onmodern was en gekenmerkt werd door een welbewust verlangen naar vroegere tijden. De ar chitecten copiëeröen in dat tijdperk uit sluitend de oud-Hollandsche trapgevels. Eigenlijk gezegd waren de architecto nische producten uit dien tijd geen kunstwerken: het leven sprankelde er niet door. De romantiek greep niet in het eigen leven zelf. In het hierop volgende rauwe realisme was meer levensmystiek dan in de ro mantici. Naar aanleiding van talrijke fraaie lichtbeelden gaf spr. nog uitvoerige en op nu en dan geestdriftige wijze geuite toelichtingen. Eerst eenige beelden uit de Gouden Eeuw: de Groote Markt van Haarlem, prachtig, toen, in haar eenheid en har monie; de Vleeschhal van Lieven de Key, phenomenaal kunstwerk, monu ment van het sterke, opkomende Hol- landsche volk. welks geest ook sprak uit de schilderstukken van Frans Hals. Dan als tegenstelling in zekeren zin: het café De Kroon te Haarlem (1900). De architect heeft den stijl van de Vleeschhal willen copiëeren om niet uit den toon te vallen. Er is echter een onlogisch geheel ontstaan: de Vleesch hal heeft een mooien, gesloten onder bouw, de Kroon, met zijn groote spie gelruiten, rust op ijlheid en had dus ook in ijlheid moeten worden opgetrok ken, zooals wel is geschied met het Warenhaus van Tietz te Berlijn. De Bijenkorf te Amsterdam. Fransche renaissance-stijl. Een prachtig gebouw gerekend van boven af tot en met de eerste verdieping. Dan komen weer zoo groot mogelijke spiegelruiten en daar- tusschen dunne steunpunten voor den bovenbouw: de reus staat op dunne beentjes. Dr. Cuypers' Rijksmuseum geeft het oude rhythme van de oude cultuur. Het is een prachtig gebouw maar doet eer aan een middeleeuwsch klooster dan aan een museum denken. Het na de romantiek gekomen realis me aanvaardde de werkelijkheid, zonder idealiteit. Het schiep een doelmatige, ge ordende, eerlijke bouwkunst. Berlage's eerste werk, na zyn „be keering", stond op den bodem der reali teit, die echter vergat dat zonder het ideëele de mensch niet kan leven. In de deftige van Eeghenstraafc bouwde Ber- lage voor L. Simons, den leider der Wereldbibliotheek, een huis dat met zü'n achterzUde naar de straatzijde stond. Men sprak er schande van, maar de heer Simons had aan Berlage zijn wensch kenbaar gemaakt, zooveel moge lijk uit zyn huis van het Vondelpark te kunnen zien en genieten en Berlage bouwde overeenkomstig dezen wensch. Berlage. zoo meende spr., is de groot ste realist geweest, die wij hebben ge had, groot-er realist dan de schilder Breitner. Zijn Beurs op het Damrak was een daad, was als een zwaar, dreunend geluid. Na de pauze besprak de heer Gratama nog het expressionisme en het futuris me. Negentiende van het publiek begrijpt niets van de moderne kunst en dit ls zeer begrijpelijk want die kunst wordt gemaakt door menschen die meer in de toekomst dan in het heden leven. Zoo dra die kunst begrepen wordt, is zij gemeen goed en niet modern meer. Het nieuwe is de onontwikkelde schoon heid, die wij leelijkheid zouden kunnen noemen. Vóór tot het eigenlijke expressionisme ever te gaan behandelde spr. eerst nog De Bazel, die aan geen beweging deel nam. Als theosoof ging hij boven den tijd uit; zijn kunst was tijdloos. Het ge bouw der Handels-Mij. te Amsterdam is van een fijne, stralende, tintelende schoonheid. De Bazel's werk spreekt niet van strijd, of het zou moeten zijn van den strijd die gewonnen is. Kromhout's American Hotel geeft een begin van expressionisme, dat in de kunst zoekt de verdieping en de pure uitbeelding van de persoonlijkheid, die bij elk weer anders is. Staal, volger van Berlage, is al sterk impressionistisch. Piet Kramer en De Klerk laten geheel het individu, het persoonlijke, in hun bouwkunst tot uiting komen. De Klerk maakte van blokken arbeiderswoningen wonderen van schoonheid: hoe fabel achtig knap en begaafd moet de kupste- naar zijn die zijn onderwerp niet meer ziet. De Klerk is voor spr. de grootste man van het Hollandsch expressionisme. Met een vluchtige behandeling van het futurisme, dat actie geeft en beweging (de Kathedraal te Rheims met haar I ópschietende lijven, is eigenlijk één en al futurisme) eindigde spr. zijn voor dracht. Namens den Kring Haarlem dankte Ir. P. F. De Bordes den heer Gratama Spr. uitte den wensch dat de ontwikke ling der bouwkunst sterk zou toenemen in groot-Haarlem volgens de door den inleider uiteengezette beginselen. Er was zeer veel belangstelling voor deze lezing. EEN RUBENS VOOR BERLIJN. Het Kaiser-Friedrich-Museum te Berlijn zal binnenkort in het bezit komen van een groot landschap van Rubens, een woudtafereel met wegtrekkend onweer, een stuk dat eenmaal aan kar dinaal Richelieu heeft toebehoord en laatsteiyk in bezit was van Lord Caven dish. Het museum hoopt het schilderij te verwerven, door ruiling voor een Hol landsch portretstuk uit de 17de eeuw, waarvan de maker tot heden onbekend is UIT DE OMSTREKEN. HEEMSTEDE STICHTING VAN EEN NIEUW SCHAKELSTATION. B. en W. deelen den Raad mede dat tengevolge van de grenswijziging de plaats van het hoofdschakels'.ation voor het G.E-B. niet meer doelmatig is. Dit station gelegen aan de Prinsessekade, staat ver buiten het Heemsteedsche ge bied. Met de directie van het G.E.B. van Haarlem is door den directeur van het gas-, duinwater en electriciteitsbedrijf alhier aangaande de verplaatsing van het station overeenstemming bereikt. Overeengekomen is. dat het station door Heemstede gebouwd en en ingericht zal worden. Ook zal Heemstede zorg drigen voor den koop van den benocdigden grond, waarop dit station zal worden ge bouwd. Deze werken vallen, aldus B. en W. onder de werken die noodzakelijk zijn geworden door de verkleining van iiet gebied, z-oodat de hieraan verbonden kosten ingevolge de grenswijzlgingswet door Haarlem moeten worden vergoed. Verder deelen B. en W. mede, dat het wenschelijk is gebleken het schakel en meetstation tevens dienstbaar te maken aan het transformeeren van den stroom van een deel van het hoogspanningsnet. Dit was tot dusver niet het geval. Ge- wenscht is de twee afzor.deriyke sta tions die er nu zijn tot één station te combineeren nu een geheel nieuw station moet gebouwd worden. Het spreekt wel van zelf .voegen B. en W. daaraan toe, dat de meerdere kosten tengevolge dezer combinatie niet aan Haarlem in rekening kunnen worden gebracht, zoodat een re geling is getroffen, waarbij de extra- kosten tengevolge van het opstellen van een transformator met toebehooren ge heel voor rekening der gemeente Heem stede zullen blijven. De directeur van het gas- duinwater en electriciteitsbedrijf is er in geslaagd een geschikt terrein te vinden waar het nieuwe station kan worden gebouwd. De eigenaars van het bouwterrein aan den Heerenweg hetwelk een deel uitmaakt van de voormalige buitenplaats „Bloe menhoven", de heeren G. Eijsker en J. M. C. Doorman, zyn bereid gevon den een lange smalle strook van dit terrein af te staan op het eind waar van een breeder gedeelte ligt dat aan den nieuw geprojecteerden weg 19 (zij laan van de Laan van Rozenburg) aan sluit. Op dit verbreede gedeelte kan het sta tion worden gebouwd, terwijl de smalle strook noodig is voor den voorloopiger. toegang (zoolang de geprojecteerde weg nog niet is aangelegd) doch tevens ook voor het in- en uitvoeren van d- noodigde kabels, welke hoofdzakelijk door den Heerenweg loopen. De genoemde eigenaars zijn bereid ge vonden dit terrein aan de Gemeente af te staan voor den prijs van 8.per M2„ zoodat de kosten van aankoop van dit 220 M2. groote terrein 1760.— be dragen. De bouwkosten van het station worden geraamd op 6000. De verhouding van het oppervlak be- noodigd voor de transformatoropstelling en het overig gedeelte bedraagt 1:2, zoodat 1/3 gedeelte der kosten ten laste van het G.E.B. van Heemstede behooren te blijven. De montagekosten van den geheelen hoogspanningsaanleg worden geraamd op 5400.waarvan f 1800. voor rekening van Heemstede blijft. Den Raad wordt voorgesteld B. en W. te machtigen over te gaan tot den voor melden terreinaankoop en hun het noo- dige crediet te verleenen voor de stich ting van een nieuw schakelstation voor het meten, verdeelen en transformeeren van hoogspanningsstroom met bijkomen de werken. REGLEMENT VAN ORDE VOOR RAADSVERGADERINGEN. Naar aanleiding van voorstellen van eenige raadsleden bieden B. en W. een ontwerpbesluit aan, strekkende om het Reglement van orde voor de Raadsver gaderingen als volgt te wijzigen. Na. art. 12 wordt een nieuw artikel 12a ingelascht luidende: Art. 12a. De Voorzitter kan den Raad voorstellen aan een lid, dat door zijn gedragingen den geregelden gang van zaken belemmert, voor den dag, waarop het besluit genomen wordt, den toegang tot en het verblijf in het gebouw waarin de vergadering wordt gehouden, te ont zeggen. Over dit voorstel wordt niet beraad slaagd. Bij aanneming moet het lid de vergadering onmiddellijk verlaten. aan art. 19 een tweede alinea toe te voegen luidende: Gedurende de eerste twee uren na aan vang der vergadering mag in de raads zaal niet gerookt worden. art 25 opnieuw vast te stelle nen te lezen als volgt: De stukken, betrekking hebbende op zaken, welke in een raadsvergadering zullen worden behandeld, moeten, spoed- eischende gevallen uitgezonderd, drie etmalen voor den aanvang der verga dering in een, zoo noodig verwarmd en behoorlijk verlicht lokaal van het Ge meentehuis, voor de leden van den Raad ter lezing worden gelegd, des voormid dag.? van 9 tot 12 uur. des namiddags van 2 tot 5 uur en des avonds van 7 tot 9 uur, behalve cp den avond onmiddel lijk voorafgaande aan den dag, waarop de raadsvergadering zal worden gehou den, met uitzondering van Zon- en al gemeen erkende Christelijke Feestdagen, 1 die bij de berekening van dezen termijn van drie etmalen niet in aanmerking komen. Art. 26 te laten vervallen. Ten aanzien van het laatste merken zy op: Ten slotte stellen wij U voor, art. 26 van het Reglement van Orde in te trek ken, aangezien de lotingen vroeger aan gegeven in par. 4 van het Eerste Hoofd stuk der Gemeentewet zijn vervallen. De tijd van zitting der leden van den Raad is gewUzigd waardoor deze lotingen niet meer behoeven te geschieden. Zij stellen voor over te gaan tot de benoeming van een commissie en ver volgens dit ontwerp-besluit om advies te stellen in handen van die commissie. PLAATSVERVANGENDE HOOFDEN OPENBARE SCHOLEN B. en W. stellen voor te besluiten l aan te wijzen tot plaatsvervanger van het Hoofd der Openbare School: a. voor lager onderwijs aan den Voor weg, den heer A. C. Boekwijt, onderwij zer aan die school, zulks te rekenen met ingang van 1 September 1927; b. voor lager onderwijs aan den Bron- steeweg, den heer W. H. Dekker, onder wijzer aan die school, zulks te rekenen met ingang van 6 September 1927; c. voor uitgebreid lager onderwijs, den heer D. R. J. Koster, onderwijzer aan die school, zulks te rekenen met ingang van 1 September 1927: II. op grond van deze aanwijzingen aan de onder I genoemde onderwijzers eene belooning toe te kennen berekend naar respectievelijk f 33.33, f 33.33 cn f 16.67 per jaar. GEMEENTERAAD. Vergadering van den raad der ge meente Heemstede op Donderdag 27 October 1927 des avonds om 8 uur. Agenda: 1. Vaststelling notulen van 6 Septem ber 1927. 2. Verzoek van den heer A. A. Swolfs om eervol ontslag als gemeente-secreta ris, ambtenaar van den Burgerlijken Stand en Rentmeester van het Grond bedrijf met ingang van 1 Januari 1928. 3. Ingekomen stukken. 4. Benoeming van een commissie in verband met het voorstel tot wijziging van het reglement van Orde voor de Raadsvergaderingen. 5. Afkoop onderhoud grafkelder der fam. Van' Vollenhoven. 6. Verkoop grond van terrein „Val kenburg". 7. Aanleg weg en kade aan de Noord zijde van de Zandvaart nabij de Kerk- laan. 8. Aanbieding Herziening XLVIII van het uitbreidingsplan betreffende ver smalling Zandvaart.. 9. Onderwijzend Personeel Openbare school Voorweg. 10. Plaatsvervangende Hoofden Openbare Schelen. 11. Waterleiding met brandkraan Bijz. School Kerklaan 56. '12. Tijdelijke voorziening in school ruimte voor de Bosch en Hovenschool. 13. Onderwijzend Personeel Bronstee- school. 14. Voorstel betreffende benoeming vakonderwijzer openbare U.L.O.-school aan den Bronsteeweg.' 15. Voorstel tot het geven van een straatnaam. 16. Ontheffing van eischen voor dranklokaliteiten. 17. Ruiling van grond voor verbete ring voetpad langs Heerenweg. 18. Aankoop en aanvaarding van grond aan den Glipperweg voor wegver- breeding. 19. Voorstellen tot het verleenen van ontheffing van de voorschriften ge noemd in art. 15 ter der Bouw- en Wo ningverordening. 20. Voorstel tot stichting van een nieuw schakelstation voor het Electrici teitsbedrijf. 21. Vaststelling kohieren Plaatselijke Inkomstenbelasting. 22. Ontheffing van Plaatselijke In komstenbelasting. 23. Ontheffing van Schoolgeld. IJMUIDEN UITVOERING ARBEIDERSMANDO- LINECLUB „EXCELSIOR". Zaterdagavond gaf de Arbeidersman dolineclub „Excelsior" haar eerste uit voering in „Tivoli". De zaal was geheel bezet. „Excelsior" opende met „Marsch der Arbeiders" van J. B. Kok, die vlot ge speeld werd. Uit het tweede nummer „Ouverture Appassionata" van Th. Hen- richi, hetwelk nog niet eerder ten ge- hoore was gebracht, bleek, dat de zomer- vacantie de club geen goed heeft gedaan. Het samenspel liet nogal wat te wen- schen over, hetgeen ook wel het gevolg zal zijn van de ledenwisseling, waardoor minder geroutineerde krachten voor het voetlicht kwamen. De overige door de club gespeelde nummers waren alle oude bekenden. Als het koor zich weer wat in gespeeld heeft, zullen we zeker wel wat meer nieuws te hooren krijgen. „Excelsior" had als solist op het pro gramma den bekenden violist Boris Lensky, die echter te elfder ure bericht van verhindering had gezonden. HU werd vervangen door den heer C. Zwa nenburg, die de aanwezigen met zijn prachtig spel in verrukking bracht. Het dochtertje van dezen harmonica-virtuoos blijkt al even muzikaal als haar vader. Haar vioolspel als begeleiding van de harmonika was daarvan het bewijs. „Excelsior" besloot den avond met de „Internationale". GEVONDEN VOORWERPEN. (Willemsplein) —Pak ondergoed, kin derschoentje, rijwielmerk, lakriem, para- pluie, boekje met plaatsbewijzen, rozen krans, regenjas. (Engelmundusweg). Eend, manteltje, muts, huissleutel, hond, koningstang. SANTPOORT. VOLKSCONCERT. Uitgaande van den Besturenbond „Eensgezindheid" wordt hier Zondag 6 November a.s. in „Zomerlust" een Volks concert gegeven, waaraan zullen mede werken het symphonie-orkest Eupohnie, uit IJmuiden.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 10