BUITENLANDSCH OVERZICHT GEMENGD NIEUWS HANDELSBLAD HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 25 OCT. 1927 CAROL GECOMPROMITTEERD. Een Carlistisch blad verboden. Be langrijke arrestatie. PARKER GILBERT HEEFT SUCCES. Een bezuiniging van eenige honderden millioenen. KERK EN SCHOOL DE EIND-EXAMENS DER H. B. S. Ongelijke beoordeeling? EEN RAPPORT OVER DELFT. De Delftsche correspondent van de TeL schrijft: Men zal zich herinneren, dat in den af- geloopen zomer het ongunstige resultaat der eindexamens H.B.S. te Delft veel gemoederen in beweging heeft gebracht. Thans heeft de Commissie van Toe zicht op het M. O. aan Burg. en Webh. dezer gemeente een uitvoerig rapport uitgebracht over het in dit jaar aan de H. B. S. alhier gehouden eindexamen. Op de vraag of de maatstaf, die door de deskundigen bij het eindexamen te Delft is aangelegd, goed is, wordt beves tigend geantwoord. Op grond van de cijfers, welke de Commissie van Toe zicht heeft ontleend aan de staten, die voor het eindexamen in overeenstem ming met het K. B. door den directeur worden opgemaakt, wordt geconclu deerd, dat de klasse, die ditmaal aan het examen deelnam, slecht was. Voor de 29 leerlingen waren er onder 348 cij fers 61 onvoldoenden terwijl het aantal even voldoende (minstens 5, maar be neden 6) 125 bedroeg. Er blijven dus 186 cijfers (di. 53.5 pet.) beneden de 6. De cijfers, hij het examen behaald, zijn nog ongunstiger. De commissie merkt naar aanleiding hiervan op, dat men voor de verklaring van de verschil len tusschen de rapport- en de examen- cijfers moet bedenken, dat deze een oordeel uitdrukken over twee- verschil lende zaken: de vorderingen der leer lingen in de klasse en hun resultaten op het examen. Wel is de strekking van een schoolexamen deze verschillen zoo klein mogelijk te maken, maar ze zijn toch nooit geheel weg te nemen en ook van deze verschillen is het te verwach ten, dat zij juist in een zwakke klasse op den voorgrond treden. Het is verder een bekend verschijnsel, dat bij meisjesover het algemeen de examenresultaten meer In ongunstigen zin van schoolresultaten afwijken dan bij jongens; in de klasse die eindexamen deed, zat een vrij groot aantal meisjes. De Commissie van Toezicht deelt in haar rapport voorts mede, dat de ver houding tusschen deskundigen en leeraren gedurende het geheele eindexa men aangenaam is geweest. De cijfers, die tenslotte zijn toegekend, drukken naar de overtuiging zoowel van leeraren als van deskundigen de resultaten van het examen juist uit, hoewel de direc teur meent, dat door de deskundigen dit maal, in tegenstelling met zijn waarne mingen bij vorige eindexamens, een ze keren druk op die cijfers werd uitge oefend. Samenvattend geeft de commissie als resultaat van haar overwegingen be treffende het examen, dat, met het oog op het gehalte der klasse, een ongun stige uitslag van te voren te verwachten 6; dat de examencijfers nog beneden de rapporten zijn uitgevallen, wat ech ter, juist waar er zooveel slechte leerlin gen waren, niet behoeft te verwonderen en dat, toen de cijfers eenmaal vastge steld waren, het eindoordeel, dat op grond van die cijfers is ingesproken, zeker niet te streng te noemen is. Tenslotte wordt nog opgerrerkt, dat de buitengewoon gunstige resultaten van vorige Jaren (de vorige 6 jaar werden van 148 candidate® slechts 8 afgewe zen!) schadelijk kunnen gewerkt heb ben, doordat zoowel bij de leerlingen als bij de leeraren het gevoel gewekt kan zijn( dat het einddiploma gemakkelijk te behalen vieL Gebleken is verder, dat de yver der leerlingen te wenschen heeft overgelaten. Ook de directeur der H. B. S. heeft aan B. en W. een uitvoerig rapport over het eindexamen 1927 uitgebracht, Het oordeel over de 5de klasse in den cur sus 19261927 zoo deelt de directeur mede was vrfj slecht en op grond daarvan werd vermoed, dat eenige leer lingen het einddiploma niet zouden be halen. Het aantal afgewezenen is echter veel hooger dan werd verwacht. In de laatste jaren zijn er geen mu taties in het corps leeraren van de H. B. S. geweest; alleen werd het natuur kundig onderwijs aan een ander opge dragen. Het is dus niet aan te nemen, dat de beoordeeling van de zijde der docenten afgeweken is van de in voor gaande jaren gebezigde. Is er bij het eindexamen 1927 aan de H.B.S. te Delft anders beoordeeld dan in voorgaande jaren, dan moet dit noodzakelijk een ge volg geweest zijn van de samenstelling der commissie van deskundigen. Na zeven jaren ondervinding van het eindexamen in den tegenwoordige® vorm verklaart de directeur: a. dat de maatstaf van de commissie van deskundigen van grooten invloed is op het resultaat der examens; b. dat door deze commissie over het algemeen lager beoordeeld Is dan door alle voorgaande commissies, te wier overstaan aan de H. B. S. te Delft het eindexamen is afgenomen. Het laatste houdt In geenen deele een klacht in tegen de commissie van des kundigen, die in 1927 het eindexamen te Delft heeft afgenomen. Veel meer houdt het een aanklacht In tegen de tegenwoordige examenregeling, waarbij het mogelijk blijkt, dat er een groote ongelijkheid in de beoordeeling ontstaat. Naar aanleiding van de door den heer Ten Velde (SD.A.P.) in de raadsver gadering van Juli J.l. gestelde vragen betreffende het eindexamen-'27 aan de H.B.S., worden beide rapporten door 1 en W. aan den raad overgelegd. FILMAVOND VOOR HET DLACONESSENHUIS. Ten bate van den bouw van het nieu we gedeelte van het Diaconessenhuis werd Maandagavond in de Gemeente lijke Concertzaal een nieuwe Vogelfilm van den heer A. Burdet vertoond. Namens het bestuur sprak L. graaf van Randwyck, de penningmeester, een kort openingswoord. Hij dankte den heer Burdet voor diens medewerking, Dr. Jac. P. Thijsse voor de bereidwilligheid om deze film te komen toelichten en de dames, die zich met den verkoop van kaarten belast hadden. Spreker deelde mede, dat deze dames veel succes heb ben gehad, want de geheele zaal was uitverkocht. Hij uitte dan ook zijn blijd schap over de groote opkomst en ver leende daarna het woord aan Dr. Thijsse. Deze begon zijn rede met mede te deelen, dat hij er als goed Hollander van hield, om drie vliegen in één klap te slaan; aan twee had hu er niet ge noeg. Gaarne maakte hij, om te begin nen van de gelegenheid gebruik om aan het Diaconessenhuis een kleinen dienst te bewijzen, omdat dit een inrichting is, aan wie alle stadgenooten een warm hart toedragen. Ten tweede vond hij het aangenaam, weer aan meer dan duizend menschen vriendschap voor de vogels te vragen. Hierdoor wordt met een en dat was de derde vlieg be langstelling voor ons dierbaar vaderland gewekt. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Wij schreven gisteren dat men aan Ca rol's uitspraak, dat hij niet mee intri geert om in Roemenië als koning terug te komen, niet al te groote waarde be hoeft te hechten. De veronderstelling dat de banneling uit altruïstische over weging zich geheel van iedere actie te zijnen gunste afzijdig zou houden is te fantastisch. Inmiddels is het wantrouwen in Ca rol's onbaatzuchtigheid gerechtvaar digd door de laatste berichten uit Roe menië over de arrestatie van zekeren partijleider Manoilescu die in verbinding heeft gestaan met Carol en voor dezen compromittante brieven by zich droeg. Om dezelfde reden is de uitgave van een nieuw blad verboden, terwijl de hoofdredacteur gearresteerd zal worden, omdat dit blad naar thans gebleken is, een Carlistisch karakter zou dragen. Zooals wij mededeelden heeft Parker Gilbert hevig critlek uitgeoefend op de financieele Duitsche politiek. De agent- generaal van de uitvoering van het Dawes-plan had een memorandum overlegd dat lang niet malsch was. De Vossische Zeitung meldt nu dat de on- afhankelijken al vóór Parker Gilbert's optreden van plan waren om door wij ziging van het ontwerp inzake de sala- risverhooging, eenige millioenen uit te sparen. In ieder geval blijkt thans dat Parker Gilberts ingrijpen niet zonder succes is geweest! Er zal op zoodanige wijze in de regeeringsvoorstellen geschrapt wor den, dat een besparing van eenige hon derden millioenen het gevolg zal zijn. Natuurlijk doet Berlijn het voorko men alsof het besluit hiertoe zelfstan dig genomen werd. Die bewering gelooft niemand echter. P. A. Een broeder van de Engelsche koningin overleden. De Maandagmiddag om even over vijf overleden markies van Cambridge, broe der van koningin Mary, zoon van wijlen den hertog van Teek en prinses Mary Adelaide, is 59 jaar oud geworden. Een ijlings toegepaste operatie in het onder lijf kon niet meer baten. De markies is vooral bekend gewor den door zijn deelnemen aan den Zuid- Afrikaanschen oorlog, waarin hij tegen woordig was bij het ontzet van Kimber- ley, en meestreed in den veldslag bij Paardeberg. Voorts onderscheidde hij zich in de gevechten zij Driefontein. Houtnek, Vetrivier, Zandrivier en Coles- berg. In den grooten oorlog was hij assls- tent-militalr-aecretaris op het ministe rie van oorlog, en deed later als briga dier-generaal dienst bij het expedit.e- Ieger. In 1917 volgde hij den hertog van Teek op, maar deed afstand van den ti tel en werd de eerste markies van Cam bridge. Hij laat vier kinderen na, de graaf van Elthem, die 32 jaar is, Lord Francis Cambrdge, de hertogin van Beaufort en Lady Helen Gibbs. De graaf van Athlone is zijn broer. Na het Duitsche kolenconflict. Zooals werd gemeld, is ln alle mijnen in het Midden-Duitsche bruinkolenge- bied het werk hervat. De communistische agitators die overal in de vergaderingen der stakers opdoken en de mijnwerkers trachtten over te halen geen genoegen te nemen met de verhooging van 60 pfennig per dag, hebben dus geen succes gehad, al dus het Hbld. Zelfs in de districten Meuselwitz en Zeitz-Weisselfeld, die voor bolwerken van het communisme gelden zijn vanmorgen de mijnwerkers al weer aan den slag gegaan en hebben de com munistische onruststokers dus bot ge vangen. Ondanks het feit, dat de kolendelving een week lang heeft gerust, hebben de meeste mijnen al weer haar volle productie bereikt.. Men dient thans af te wachten of de mijnbouw-industrie de hoogere loonen al dan niet zal kunnen opbren gen. Het verluidt reeds, dat verschil lende ondernemingen onder de nieuwe omstandigheden niet rendabel zullen kunnen werken en dat zij daarom het bedrijf onherroepelijk zullen moeten 'stopzetten, als de kolenprijzen niet wor den verhoogd. Naar het centrale stakingscomité meedeelt, hebben een aantal mijnen ge weigerd een zestigtal mijnwerkers, die als vertrouwensmannen hunner kamera den bij de staking op den voorgrond zijn getreden, weer in dienst te nemen, wat in strijd Is met de voorwaarden der overeenkomst, die Vry'dag te Berlijn tusschen de vertegenwoordigers der beide partijen is gesloten. De werkgeversorganisatie antwoordt hierop, dat haar vertegenwoordigers zich slechts hebben verplicht er bij de mijndirectles op aan te dringen alle stakers weer te werk te stellen. Dit is geschied. Verscheidene mijnen echter hebben aan .de gedurende de staking in dienst genomen arbeiders beloofd, dat zij na het beëindigen der staking in dienst zouden blijven en deze belofte moet natuurlijk gestand worden ge daan. Gemeld wordt echter, dat men in de meeste gevallen reeds tot overeen stemming is gekomen. Verbanningen in Chili. De Chileensche regeering heeft de verbanning gelast van verschillende van 's lands meest vooraanstaande burgers o.w. de oud-president Arturo Alessandri en zijn drie zoons. Volgens geloofwaardig berichten hier ontvangen bevat de lijst één hoofdredac teur, twee oud-premiers, twee oud-mi nisters van Buitenlandsche Zaken. Ver schillende bannelingen zijn betrokken geweest bij de onderhandelingen over Tacna en Arica met Peru, welke, naar men weet, nog steeds hangende zyn. Protestnota uit Litauen. Uit Genève wordt gemeld dat het secretariaat-generaal van den Volken bond een nieuwe protest-nota van Litauen heeft ontvangen in verband met de uitwijzing door Polen van 14 Ll- tausche priesters. KORT EN BONDIG. Gisteren hee.ft de Engelsche generaal sir Richard Haking, de aanvoerder der Britsche troepen, die in 1918 Rijsel heb ben ontzet, aldaar in de St. Mauritius- kerk een gedenkplaat onthuld ter na gedachtenis van de millioen mannen, die in den grooten oorlog in de Engel sche gelederen zijn gesneuveld. Uit Londen wordt gemeld, dat de be kende Engelsche tennisspeelster Betty Nuthall een overeenkomst met een Engelsche filmmaaatschappij heeft aan gegaan, om de hoofdrol te vervullen In een film waarvan de titel vooralsnog geheim wordt gehouden. In de Eolingerstrasse te Berlijn zijn twee tramwagens op elkaar geloopen. Van de passagiers zijn er niet minder dan 25 gewond, die allen door de brand weer naar het dichtstbijzijnde hulpsta tion werden overgebracht, alwaar de eerste geneeskundige hulp verleend werd De twee trams zijn zwaar beschadigd en moesten buiten dienst gesteld wor den. De viermaster „Elizabeth Freeman", is op 25 K.M. tij Noorden van St. John's Bar plotseling in brand gevlogen en ge heel vernield. De uit elf leden bestaan de bemanning werd door het Britsche stoomschip „Sythian" gered. iNGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regeL Geeft uwe advertenties op ter plaatsing in het HET algemeene GROOTE dagblad der beschaafde kringen. ALLE soorten advertenties worden zonder prijsverhooging aangenomen 22 bij het Bijkantoor Handelsblad (Wensing's Alg. Advert.-Bureau) TEMPELIERSSTR. 32 Telefoon 10209 Prinses Anne. De hertogin de Guise heeft bij Ko ningin Ameüe op het kasteel Bellevue, in de buurt van Versailles receptie ge houden ter eere van prinses Anne de France, die in het huwelijk treedt met den prins de Pouilles. De hertog en hertogin de Guise zullen in deze week uit Brussel naar Rome vertrekken; de koninklijke Italiaansche trein zal hen naar Italië brengen. De koning van Spanje zal het huwelijk dat te Napels gesloten zal worden, bijwo nen. De uitzet van prinses Anne is gemaakt bij een der oudste „maisons de couture" van Parijs. De laatste keer, dat de bruid haar bruidskleed paste, verzocht zij alle meisjes die aan haar uitzet hadden ge werkt, ongeveer 22, bij haar te komen. Elk van hen kreeg als herinnering een bonbonière ten geschenke. De leid ster van het atelier gaat mee naar Napels om de bruid bij haar toilet be hulpzaam te zyn. In de „rustige" Sovjet republiek. De „Prawda" meldt, dat te Leningrad in den loop der laatste dagen 350 per sonen, meerendeels uit burgerlijke krin gen, gearresteerd zijn in verband met de ontdekking van hoeveelheden dyna miet die waarschijnlijk bestemd waren om de Jubileumsfeestex ter gelegenheid van het tienjarig bestaan der Sovjet unie te verstoren. Albaneesche stammen in opstand. Uit Tirana wordt gemeld, dat in Albanië eenige stammen in opstand zijn gekomen, aangezien zij den premier, Achmed bey Zogoe, verantwoordelijk achten voor de vermoording van den Albaneeschen gezant te Praag, Tsena bey. Te Chicago is dezer dagen een banklooper aoor zes gewapende bandieten van 95000 dollar beroofd. Nu de bokswedstrijd Tunney-Dempsey ach ter den rug is, gaat het leven in Chicago weder zijn normalen rustigen gang. Lugubere vondst. Dezer dagen werd een vroeger met dennenhout begroeid stuk land in de gemeente Köpenick in bewerking geno men. Daarbij vonden arbeiders op on geveer een anderhalve meter diepte een menschelijk skelet. Resten van kleeding (fcnoopen enz.) werden niet ontdekt. Het skelet, waar wortels van boomen doorheen Jegroeid waren, moet er zeer lang ge^gen hebben. Nergens konden aanwijzingen van geweldpleging worden gevonden. Japansch luchtschip vergaan Berichten uit Tokio yaaken melding van het verongelukken van het Japan- sche luchtschip N 3 gedurende vloot- oefeningen ter hoogte van Iroe. Een storm dwong het luchtschip tot dalen, en er werd een landing uitgevoerd op een klein eilandje. Toen de bemanning het luchtschip had verlaten, rukte een windstoot het luchtschip los en blies het naar zee, waar het ontploft is en in brand vloog. De N 3 was een luchtschip va® het zelfde type als de Norge, waarmee Amundsen over de Noordpool is gevlogen Japan had het luchtschip van Italië ge kocht voor f 25.000. De Japansehe kruiser Kasoega en de ysbreker Otomart zyn uitgezonden om de equipage van de N 3 te halen, maar tot nu toe hebben deze schepen niet by het eilandje kunnen komen, waarop zich de luchtschipbreukelingen bevinden. De winter komt. Blijkens een telegram uit Genève hebben zich in Zwitserland de eerste symptomen vertoond van den naderen den winter. In verschillende bergsteden heeft het zwaar gesneeuwd, tot op 900 Meter. Ook in het Duitsche Schwarzwald wintert het. In den nacht van Zater dag op Zondag is de temperatuur sterk gedaald; gisteren is er veel sneeuw ge vallen, tot op 100 Meter. Waar is Gomez? Volgens een telegram uit de Stad Guatamala zou de ex-candidaat voor het presidenschap en rebellenleider generaal Gomez naar het grondgebied van Guatamala zyn uitgeweken. Een duizendtal soldaten trachten hem op te sporen. Men vermoedt, dat hy verblijf houdt op het platteland in de nabijheid van het station van San Felipe, waar familie van zijn vrouw een boerderij bewoont. Moord uit deernis. In Frankrijk is het den laatsten tijd een paar keeren voorgekomen, dat iemand, die één zijner naasten uit deer nis doodde, op het „niet schuldig" van de jury door den rechter werd een soort gelijk vonnis geveld in een zaak, die groote beroering heeft gewekt. Een zekere Albert Davies, een 28- jarig werfarbeider, te Rock Ferry, had in Juli het stervens-proces van zijn tu berculeuze driejarig dochtertje, dat aan een hopelooze longontsteking leed, ver haast door haar in een badkuip te ver drinken. Voor het Assisenhof van Chestter, waar deze triestige zaak Za terdag werd berecht, bleek dat Davies een leven van groote ellende had ge had. Hij had vfjf jonge kinderen, wier onderhoud hem de grootste zorg baarde, terwijl zijn vrouw, die tuberculeus en veel bedlegerig was, by de geboorte De heer ThUsse koestert veel bewon dering voor zijn vriend Burdet, die tel kens maar weer opnieuw nieuwe en be langwekkende vogelfllms maakt, waarvoor hij in den zomer mooi Neder land doortrekt. Spreker dankte hem daarvoor, omdat hij daarmee aan velen een grooten dienst bewijst. (Applaus). Hij deelde hierna interessante bijzonder heden mede over de véle vogels, die men dezen avond op het witte doek zou zien. Hierna werd de zaal in het duister ge huld en maaken wij kennis met vele buitengewone vogels en hun gewoonten. Zoo zagen wij o.a, het steltloopertje Strandplevier, den torenvalk, den ekster, den beflijster, den ijsvogel, die een „vlie gend juweel" genoemd wordt; den grau wen klauwer, een zangvogel met een roofvogelachtig uiterlijk; den schildvink en het roodstaartje. Vooral dit laatste was merkwaardig, omdat het een Jongen koekoek voedt, ook als deze reeds aan het vliegen is geslagen en veel grooter is geworden dan zijn voedster. De groe ne specht, de scholekster, de zilvermeeuw werden met veel aandacht gadegesla gen, evenals het sierlijke waterhoen, dat in het vijvertje in onzen gemeentelijken kweektuin gevonden werd. Ook na de pauze kwamen er nog vele mooie vogels en aardige beelden uit het Diaconessenhuis, die er niet weinig toe zullen hebben bijgedragen om warme belangsteling voor deze inrichting te krijgen. Het was een mooie avond. BIOSCOOPBRAND IN FINLAND. Een-en-twintig dooden. LEVENSGEVAARLIJK GEWONDEN. Vaz Dias seint ons; Naar de avondbladen melden is te Tammersfors een hevige brand uitge broken in de cabine van een bioscoop theater. Het vuur breidde zich snel uit tot de zaal. Een vijftigtal personen, die op het balcon gezeten waren, werden door de vlammen overvallen en sprongen in de zaal. Er kwamen 21 personen m de vlammen om en talloozen werden levensgevaarlijk gewond. Eenige gewon den zijn reeds aan de bekomen kwet suren bezweken. SCHEEPSBERICHTEN Batoe, 19 Oct. v. Hongkong n. Miïke (verb.). Bovenkerk, p. 24 Oct. Oitavos, Ran goon n. Rotterdam. Buitenzorg p. 24 Oct. 16 u. 30 m. Dun- geness, Rotterdam n. Java. Dinteidijk 24 Oct. 15 u. 30 m. te Swan sea, Rotterdam n. de Pacifickust. Kieldrecht p. 24 Oct. Vlissingen, Ham burg n. Antwerpen. Polydorus 23 Oct. te Suez, Batavia n. Amsterdam. Randfontein 23 Oct. te Kaapstad, Beira in. Rotterdam. Rotterdam 24 Oct. nm. te Rotterdam v. New-York. Salabangka 23 Oct. te Batavia v. Am sterdam. Samarinda 23 Oct. middemaoht te Hamburg van Rotterdam. Siantar p, 22 Oct. Sagres, Java n. Rot' terdam. Sitoebondo 22 Oct. v. Batavia n. Rot terdam. Tabanan 24 Oct. 8 u. v. Tanger, Bata via il Rotterdam. IJselkerk p. 24 Oct. Gibraltar, Rot terdam n. Calcutta. nmm van het vijfde kind overleed. Davies verloor echter den moed niet en be toonde zich een goed vader, Toen zijn dochter ziek werd en zij te kampen had met den dood, kon hy de ellende van het kind niet langer aanzien en ging tot zijn daad over. Volgens de meening van den dokter die het kind behandelde, was haar leven hopeloos en was haar dood nog slechts een quaestie van een paar da gen. Davies' verdediger verzocht de Jury uit te spreken, dat de openbare aankla ger niet bewezen had, dat het kind nog in leven was, toen het in de badkuip werd gelegd. De rechter verklaarde in zfjn resumé, dat weliswaar vast was komen te staan, dat Davies indien hy het leven san zijn kind had benomen, dit uit liefde en medelyden had gedaan, doch dat de wet dit niet toestond. Hy verzocht de jury om, indien zij meende dat wan neer vaststond dat Davies met opzet zyn kind het leven had benomen, we gens moord het „schuldig" uit te spre ken, en indien zy meende, dat er rede lijke twyfel was of het kind nog leefde toen het in het bad werd gelegd, het „niet schuldig" uit te spreken. De jury sprak na kort beraad het „niet schuldig" uit, waarna Davies werd vrijgesproken. De agent en het meisje. In een der lanen van de Champs- Elysées te Parys staat een poppekast die dag in dag uit de aandacht trekt van jong en oud. De „Figaro" vertelt dat een dezer dagen een voorstelling werd gegeven waarin een politie-agent een pak slaag kreeg. Een meisje van vyf jaar kon dat niet aanzien; zy verliet haar plaats, liep naar den dienst- doenden agent toe, stak haar handje uit en riep: „ik wil niet, dat men dien agent slaat!" Haar protest had succes: de geslagen agent verdween van het tooneel en maakte voor een ander nummer plaats. OlllllllllllllllllllHllillllllllllllllllllllllllllllllllllülll Uit een schoolopstel over zeepHet ruikt lekker en smaakt naar. Zeep smaakt het naarst, als je het in je oogen krijgt. Oxford's schoonheid. De schoonheid en distinctie van de oude universiteitsstad Oxford worden ernstig bedreigd door plannen om er nieuwe woon- en fabriekswyken aan .te leggen. Er is een vergadering van in vloedrijke mannen gehouden, die hier maatregelen tegen willen nemen, en daarin heeft Fisher, de oud-minister va® onderwys, verklaard dat de stad ge vaar liep, een tweede Detroit te wor den. Er is nu een trust opgericht voor de ongerepte instandhouding van onbe bouwde landouwen enz. en de kanselier van de universiteit heeft deze nieuwe vereeniging ingewyd. In de Engelsche pers is naar aanlei ding van deze gebeurtenis ter sprake ge komen, welke de twintig mooiste ste den van de wereld waren en de lijst waarover men het eens schijnt te zijn, is de volgende: Rome, Florence, Vene tië, Sienna, Athene, Konstantinopel, Parys, Stockholm, Den Haag, Boeda pest, Neurenburg, Rotenburg a. d. Tau- be. Dij on, Angoulème, Quebec, Agra. Benares, Edinburg, Bath, Oxford, Am sterdam noch Bordeaux noch Napels worden, gely'k men ziet, niet onder deze twintig schoonste steden geteld. 600 Chineezen ver dronken? Volgens een tot dusver nog onbeves tigd draadloos bericht moet het Japan sehe stoomschip „Saka Maroe", dat op 29 September van Manilla op de Phi- lippijnen met bestemming naar Tjila- tjap aan de Zuidkust van Java is ver trokken. tijdens een typhoon met man en muis zijn vergaan. Aan boord van het schip bevonden zich 600 Chineesche koelies. Een predikant op stoel gestorven. Toen ds. Bisset Zondagochtend in de St. Michaelskerk te Londen ongeveer de helft van zyn preek had uitgesproken, voelde hy zich plotseling onwel. Hij ver zocht de gemeente het niet kwalijk te nemen als hy ophield, sprak over haar de nzegen uit, maar zakte ineen vóór hij hiermee gereed was. Bijna dadelyk daar op gaf de 68-jarige predikant den geest. Over een groot oplichter De oplichter Oerstel. alias „baron van Egloffstein", die enkele dagen geleden heeft weten te ontsnappen is nog steeds op vrye voeten. Mm vermoedt dat hy zich te Berlijn bevindt. Zaterdag was hij daar vry zeker nog. want toen kreeg de politie een telefoontje, waarin iemand die zyn naam niet wilde zeggen, haar vertelde dat zy in een bepaald huis in de Kommandantstrasse een man kon vinden, dien ze al lang zocht. Deze „tip" bleek juist en de gezochte, die natuur- lyk woest was over het „verraad" ver zekerde aan de politie dat Oertel hem die poets had gebakken, omdat hy met drie vrienden op goeden voet was ge raakt. De politie denkt dat Oertel vandaag of morgen wel zal trachten naar Oos- tenryk te ontkomen. Hy heeft te Wee- nen veel connecties in de halve wereld. Op zyn aanhouding is thans een pre mie van 500 mark gesteld. De pest in Britsch-lndië. Het meerendeel van de inwoners van Secunderabad (Hyderabad) hebben de stad verlaten, omdat daar de pest is uit gebroken Er sterven eiken dag meer dan twintig pestlyders en de epidemie ver spreidt zich. Een eind buiten de stad worden thans barakken als noodwonin gen opgericht en 18.000 menschen zijn tegen de pest ingeënt.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 11