HAARLEM'S DAGBLAD WILT U FILMSTER WORDEN? FEUILLETON Het Huis met den Pijl FLITSEN DINSDAG 25 OCT. 1927 DERDE BLAD Laat U dan niet beetnemen! EEN EENIGSZINS SENSATIONEEL GEVAL IN AMSTERDAM. EEN WAARSCHUWING VAN DEN NED. BIOSCOOPBOND EN VAN DE POLITIE. Wilt U filmster worden? Ja toch ze ker. Wilt U een salaris verdienen van een halve ton? Wilt U de geneugten van een Mix, een Chaplin, een Lloyd, een Menjou, een Swanson, een de Putti, een Negri genieten? Och mevrouwtje, och meneertje, die liggen voor U opgeschept. Al die keien uit het aardsche paradijs dat Hollywood heet, zijn toch óók niet als filmster geboren, zijn toch óók als gewone menschekinderen ter wereld ge komen? Waarom U niet? Ja waarom U niet, waarom wij niet? 't Is toch wel aardig om altijd een paar briefjes van duizend in 'n vestzakje bij de hand te hebben? Ongeveer op deze hartroerende manier licht zich de Nederlandsche filmonder neming (instituut) Amsterdam, Prinsen gracht 673 in een fraaie circulaire tot diegenen die op „advertenties waarin „5000 menschen voor de film" worden ge vraagd, mondeling of schriftelijk op de annonce ingaan...... In het hieronder volgende overigens eeer prozaïsche verhaal, treden op: De heer Benno van de „Actueel film" als de-man-die-het-initiatief-nam, de heer Hezemans, onze fotograaf, die een en an der vastlegde, een heer en een dame, die ongenoemd kunnen blijven, de fotografe- lijke Buick en tenslotte de dame van de Nederlandsche Filmonderneming, die onderteekent „Namens de directie D. PolahMainheim". Het drama begon Maandagmorgen 10 uur; toen snorden wij namelijk naar Amsterdam langs de Amsterdamsche Vaart, die inmiddels en gedeeltelijk op een weg voor groot verkeer is gaan ge lijken. Mijnheer Benno had uit den aard der zaak de regie van de komedie die wij in Amsterdam gingen opvoeren voor zijn verantwoording genomen. Schuin tegenover het Paleis van Justitie aan de Prinsengracht liet hij de Buick aan den trottoirkant zetten. En toen geschiedde het volgende. Voorzichtig om niet op te vallen stapten de heer en de dame uit de Buick. Zij wandelden de Prinsengracht op. Een vijf seconden later werkte de forsche figuur van den heer Benno zich uit de Car en weer een se conde daarna wipte de sportieve foto graaf naar buiten. Zijn camera hield hij achter zijn rug. Beide heeren volgden met een air van twee detectives van Scotland-Yard die op het punt staan een groot moordenaar te arresteeren. den heer en de dame die argeloos naar nummer 673 wandelden op de Prinsengracht Deze heer en die dame, o lezer, waren verblind door visioenen van rijkdom en pracht en filmheerlijkheidZij gingen om nadere informaties op die adverten tie af, waarin 5000, zegge vijfduizend dames en heeren werden gevraagd om zich „op te geven voor de film!" De heer Hezemans die geniepig ach ter een boom stond, vereeuwigde dat oogenblik waarop twee menschen op het punt stonden hun hoop verwezenlijkt te zienof om weer teruggetooten te worden in het prozaïsche leven van iede- ren dag, dat gemeenlijk géén salarissen van een halve ton en meer oplevert. Een heer, die met een sterk Duitsch accent Hollandsch sprak, leidde den heer en de dame naar de zetels in de hall van de woning. Daarna ging hij de dame halen ergens van boven, hoogst waarschijnlijk de onderteekenares van het manuscript, waarover straks meer. Deze dame gaf op het verzoek om in lichtingen te kennen, dat in geen geval mondelinge besprekingen gehouden kon den worden. Zelfs voor de dringende smeekbeden ten opzichte van de expres selijk naar Amsterdam ondernomen reis en het belang van de filmkunst bleven haar ooren doof. Toch werd iets bereikt. Het echtpaar-met-talent-voor de film kreeg een prospectus. Mynheer's oog viel spoedig op het „Hoofdstuk Finan ciën" in de zeer utopistische begrooting der Nederlandsche Filmonderneming en trok schijnbaar zichtbaar zyn conclusies, de dame althans merkte eenigszins kort af op, „dat mynheer het gauw gezien had en dat 'ie zeker ietsbepaalds in het prospectus zocht". Het gesprek ein digde met een verzoek om het adres van de bezoekers; de dame „namens de directie" merkte daarbij op, dat zy al vele aanbiedingen uit Haarlem ontvan gen had. Voor wy nu verder gaan, lezer, met het verslag van de gebeurtenissen op dien Maandagmorgen, willen wy u eerst onthalen op het prospectus dat wel de moeite waard is. Hier is het: Naar aanleiding van Uw schryven op onze annonce zenden wij U bijgaand prospectus van ons „Instituut voor Filmcultuur", (Ned. Filmondémeming) U zult zeker wel eens, of misschien wel meermalen den wensch of het ver langen hebben gehad ook aan de film te gaan, van welks wondervolle resulta ten gy zoo dikwijls gehoord of gelezen hebt. Thans willen wij U daartoe in de ge legenheid stellen. Zooals U uit onderstaande regelen zult begrijpen, stellen wy onze leden ln staat een zekere positie by de film te bereiken, daar al ons personeel, zoowel artlsten, figuranten, regisseurs, musici, kantoor personeel enz. enz. alleen uit leden zal bestaan. Natuurlyk is het onmogelijk aan alle leden een eerste plaats te geven, er zyn echter nog tal van andere takken in de filmindustrie, welke een ruim bestaan opleveren. Zoo zyn er b.v. geregeld honderden, ja soms duizenden figuranten noodlg. Wat verdienen Charlin Chaplin, Tom Mix, Harold Lloyd, Adolphe Menjou, Emil Jannings, Pola Negri, Asta Nielsen, Mia May, Henny Porten, Lya de Putti, Norma Talmadge en duizend andere filmsterren geen vermogens. De meeste dezer groote artlsten heb ben vroeger heusch niet kunnen droomen dat zij het nog eens zoo ver zouden brengen; ook deze menschen hebben eerst hun opleiding gehad zijn toch ook niet als ster' op de wereld gekomen. Het is U toch zeker ook bekend dat juist de grootste filmartisten geen beroeps- artisten dat zij meestal wat men noemt gewone menschenkinderen waren, zelfs dikwijls uit de volksklasse voortsproten. Waarom zult gy dit ook niet kunnen bereiken? Maar aangenomen dat het U niet ge lukt een „ster" te worden, welnu, zooals reeds gezegd, er zijn nog tal van andere zeer goed betalende betrekkingen by de film, want figuranten verdienen zelfs een loon van zes tot tien gulden per dag en soms nog veel meer. Evenzoo verdie nen middelmatige artisten 6000.tot 25.000.per jaar. Het is dus geen bezwaar welk beroep gy op 't moment uitoefent want wy zor gen voor Uwe opleiding! Er zal een groote filmfabriek opge richt worden welks personeel hoog of laag, alleen zal bestaan uit leden van onze onderneming (Instituut) en stellen ons zelfs voor een nieuwe, tweede Holly wood in Holland te stichten, want juist Holland met zyn prachtig natuurschoon, schitterende duinen en zee, zyn artistieke wateren en bosschen leent zich by uitstek voor filmopnamen. Hoogstwaarschijnlijk beginnen wy reeds tijdens de Olympische Spelen met de eerste filmopnamen. By voldoende deelname kunnen wy jaarlyks aan vyf- duizend leden een gratis opleiding ge ven. Voor leden buiten Amsterdam, of de plaats waar de fabriek komt, woon achtig, geven wy vergoeding van reis kosten. De duur der opleiding bedraagt voor hen welke filmartist worden 3 a 4 maanden, voor figuranten en ander per soneel 4 a 5 weken. Bij de gratis oplei ding is alles inbegrepen zooals volledig pension enz. enz. en zoo noodig nog een kleine toelage 'per week. Leden, welke aan onze filmonderne ming hetzy op een door ons verstrekt diploma, of door onze tusschenkomst bij een andere filmfabriek een vaste positie hebben gekregen zijn verplicht gedurende een jaar 5 pCt. (vyf) van hun salaris, ter tegemoetkoming in hun opleidings- kosten ,aan ons af te dragen. De cursus geschiedt onder leiding van bekwame e» goed bekend staande film regisseurs, welke dan ook beslissen of gy als artist of als figurant etc. kunt opge leid worden. Personen welke minstens drie maanden lid van onze onderneming (Instituut) zyn, komen voor een gratis opleiding in aanmerking. Op welke manier gy voor een gratis opleiding in aanmer king komt? Zoodra U als lid van ons Instituut (onderneming) bent ingeschreven ont vangt U een lidmaatschapskaart. Na- j Naar het Engelsch van A. E. W. MASON. 88) Hanand was ongetwU'feld tevreden. De klok was een mooi klein verguld klokje uit het tydperk van Lodewyk den Vyf- tienden; de wyzerplaat was wit en de klok stond op een kastje dat niet hooger was dan zyn middel, voor een hoogen Venetiaanschcn spiegel. Hanand stond er vlak voor en vergeleek de klok met zyn horloge. „Precies geiyk, mademoiselle", zei hy tegen Betty, terwyl hy met een glim lach zijn horloge weer in zyn zak stak. Hy keerde zich om, zoodat hy met zijn rug naar de klok toe stond. Hy stond nu tegenover de schouw, in het smalle deel van de kamer. De schoorsteenmantel was van hetzelfde bruine hout als de paneelen. met slanke pilaren en prach tig snijwerk. Boven den schoorsteenman tel was een van de Fragonards in den muur aangebracht, en blijkbaar om te zorgen dat dit schildery duidelijk zicht baar was, stonden er op den schoor steenmantel geen hooge ornamenten. Slechts «en of twee kleine emaille doos jes en een plat glazen étui stónden er op. Hanand hep er heen en nam toen, terwijl hij even tusschen de tanden floot, het étui op. „Neem my niet kwalyk, mademoiselle" zei hy tegen Betty. „Maar ik zal waar schijnlijk nooit van myn leven het geluk hebben zoo iets moois weer te zien. En het staat zóó hoog dat ik het niet goed zien kan". Zonder de toestemming van het meisje af te wachten nam hy het étui mee naar het raam. „Ziet u dat, monsieur Frobisher?" riep hy uit en Jim ging naast hem staan. In het étui lag een hanger van goud en doorzichtig émail, gemaakt door Benvenuto Cellini. Jim gaf toe dat hy nooit zoo iets fyns en teers gezien had, maar het hinderde hem toch dat Ha nand zoo weinig zakelijk optrad. „Men zou een heelen dag in deze ka mer kunnen doorbrengen", riep de de tective uit „om al deze schatten te bewonderen". „Qngetwyfeld", antwoordde Jim droog jes. „Maar ik dacht dat we hier den middag zouden doorbrengen met zoeken naar een pyl". Hanand lachte. „Myn vriend, je herinnert my weer aan myn plicht". Hij keek nog eens naar den hanger en zuchtte. „Zooals u zegt we tuuriyk verwachten wy dat het "aantal leden zeer talrijk zyn zal en uit dien hoofde zal 't ons onmogelijk blyken al len tegelijk de opleiding te geven. Om nu hieraan zooveel mogelijk tegemoet te ko men zullen de kaarten voor het lidmaat schap genummerd zijn en zal worden aangewezen wie telkens voor de opleiding aan de beurt is. Leden, welke drie jaar achtereenvol gend contributie hebben betaald en dien tijd nog geen gratis opleiding kre gen of voor een betrekking in aanmer king kwamen, krijgen ter vergoeding een aandeel in onze onderneming groot 25 ten volle deelend in de winst. By spoedige opgave als lid kunt gy reeds aan de eerste toewijzing deelne men. De eerste aanwyzing voor gratis opleiding vindt plaats Januari 1928 en vervolgens iedere twee maanden ten overstaan van een notaris of advocaat. De lidmaatschapkaarten zyn strikt persooniyk. Als leden van ons Instituut kunnen zich opgeven alle personen welke den dertienjarigen leeftijd hebben bereikt. Het lidmaatschap bedraagt 12per jaar plus 0.60 inschryfgeld. De contri butie is te voldoen per drie maanden bij vooruitbetaling en bedraagt dus voor den eersten keer 3.60. Na het einde der opleiding ontvangt iedere deelnemer (ster) by gebleken be kwaamheid, een diploma, geteekend door bekwame filmregisseurs, zoodat ieder dus een goede aanbeveling heeft voor iedere filmstudio. Wilt gy dus een groote kans op een goedbetaalde positie in de filmindustrie, wordt dan direct lid van onze filmon derneming en zendt omgaande uw eer ste contributie plus inschrijfgeld, dus te zamen 3.60. Hoe vroeger gij als lid zijt ingeschre ven, des te eerder zult gy uwe opleiding kunnen krijgen en dus een goed betaal de betrekking by de film bekleeden Draal niet langer, doch verwezeniyk de droomen voor uwe toekomst. Vul by- gaande vragenlyst in en zendt ons c het liefst met een uwer foto's, spoedig terug. Namens de Directie: D. POLAH—MANHEIM. Een oogenblik later stonden de film sterren in spé weer op de stoep; zij wandelden terug naar de Buick en stel den zich achter den automobiel ver dekt op Want daar werd de conspiratie voort gezet. „En?" vroeg de heer Benno, „al film sterren?" „Ja mijnheer Benno, maar voorloopig op papier en a raison van 3.60!" De papieren werden bestudeerd. Bedenkelijke gezichten werden ge trokken. De heer Benno gaf in kern achtige termen van zyn afschuw blyk. „Naar den Bioscoopbond", comman deerde hy. De bioscoopbond houdt 's Maandags beurs in „Kras". In één der zalen hebben de diverse filmexploitanten hun stands. Het hoofdbestuur van den Bond las aandachtig „de prospectus" door en ver klaarde daarna het de zaak geens zins vertrouwde Het bestuur be sloot onmiddellijk een waarschuwing op te stellen en die aan de Nederland sche persbureaux ter verspreiding te doen toekomen. Toen belde de secretaris den Amster- damschen Commissaris van Politie in onze tegenwoordigheid op. Diens ant woord was al even verrassend: „Mijn heer wy zijn al op de hoogte! De zaak is in onderzoek; die circulaire hebben wij ook gelezen. Als U een waarschuwing wilt doen plaatsen, ga gerust uw gang. Wy waren dat ook van plan om te doen. Maar als U ons voor wilt zynwy vinden het uitstekend. Dit lezer is de ontknoopïng van het drama. Een waarschuwing van de politie, en één van den Bioscoopbond. Zeker is dat er honderden menschen op de advertenties hebben geschreven. En hoeveel zullen hun lieve geld geof ferd hebben? De dame „namens de directie" beweer de immers dat er honderden geweest waren! De heer Benno kreeg een pluimpje van den Bioscoopbond voor zyn activi teit. Hy gnuifde. En terecht. Wij gingen met een ondervinding rijker naar huis. De ondervinding, dat er nog steeds op gerekend wordt dat de argelooze wereld bedrogen wil worden; met protserige circulaires; met even fantastische als be lachelijke voorstellen. F. A. De waarschuwing van den Ned. Bios coopbond luidt als volgt: Het Hoofdbestuur van den Ned. Bios coopbond verzoekt ons naar aanleiding van ingekomen klachten uit het publiek, in overweging te geven alvorens in re latie te treden met de Nederlandsche filmonderneming, op de Prinsengracht 673 te Amsterdam, die aan reflectanten gouden bergen belooft, zich eerst om in lichtingen te wenden tot het secretariaat van het hoofdbestuur te Amsterdam. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1034 DE VERVOLGING Je rijdt met een 50 KM. snel heid langs een weinig bevolkten weg tot je plotseling in je spiegeltje l ziet, dat de motorbrigade achter je aankomt je vermindert je snelheid en past erop den politieman niet te too- nen, dat je hem hebt gezien vreest plotseling dat je je rybe- I wys hebt thuisgelaten. zoekt in I je portefeuille en vindt het vraagt je af of je je zult verzet ten of de bekeuring maar slikken je begrypt niet. waarom die men schen niet opschieten die twyfel is vreeselyk besluit nooit van je leven de limiet meer te overschrijden je kunt het niet langer uithouden en kykt om waarbij blijkt dat ze verdwenen zijn en alles vei lig is je vervolgt je weg met een snel heid van 55 K.M. (Nadruk verboden). GEVECHT TUSSCHEN CAFéBEZOEKERS EN POLITIE. AGENT MET BIERFLESCH OP HET HOOFD GESLAGEN. Zondagavond onstond ineen café in de Rijnstraat te Arnhem een ernstige vechtpartij tusschen bezoekers en poli tie. Een troepje jongelui geraakte in het koffiehuis in een twist en twee agenten van politie werd verzocht om aan het gekrakeel een einde te maken. De poli toe sommeerde de belhamels het café te verlaten, doch dezen voldeden daar aan niet. Toen zy met geweld uit het lokaal zouden worden gezet, hief een van hen een bierflesch op en gaf daar mede den agent K. een slag op het hoofd. Hevig bloedend werd de politie man naar het Stedelyk Ziekenhuis ge bracht, waar men hem verbond. Zyn verwondingen bleken niet ernstig te zyn, doch voorloopig kan hy geen dienst doen. De daders namen de vlucht doch zyn by de politie bekend. Allen zijn te Arnhem woonachtig. COÖPERATIE VOORUITGANG. In de eerste week van November zal het nieuwe gebouw van de coöperatie, staande aan de Mr. Cornelisstraat, in gebruik worden genomen. De bakkery is er reeds in gevestigd, doch het ligt in de bedoeling het dan officieel in ge bruik te doen nemen. BAZAR VAN DRANKBESTRIJDERS- VEREENIGIN GEN. De Ned. Vereeniging tot Afsoh. van Alc. Dranken, de G. O. Tooneelvereeni- ging Nieuw Leven; het Geh. Onth. Zangkoor Kunst Adelt, en de Jeugd bond voor Onthouding (samen omvat tende pl.m. 1500 leden en donateurs), houden van Woensdag 30 November tot en met Zaterdag 3 December een Bazar in het Blauwe Kruis, welke op flinke wyze wordt opgezet. De datum, juist voor den St.-Nicolaas- dag is zoo gekozen dat op een groo- ten toeloop van bezoekers kan worden gerekend. DE TANDTECHNICI. By de wet van Juni 1925 werd de mo gelijkheid geschapen dat aan tandtech- nici de bevoegdheid wordt verleend de tandheelkunde uit te oefenen. Nadat de minister van Arbeid zich door een com missie heeft laten voorlichten heeft de minister thans een beslissing ten aan zien van de gedane aanvragen genomen. Aan slechts ongeveer een vierde gedeel te van de 167 aanvragers is bericht dat hun de bevoegdheid tot het uitoefenen der tandheelkunde is verleend. JUBILEUM, ,DE STEM DES VOLKS". RADIO-UITZENDING. De reeks muzikale avonden, die Haar lemmers voor de Radio geven wordt ge stadig voortgezet. Zaterdagavond zal de zang van de afdeeling Haarlem van de Arbeidersza ngvereeniging „De Stem des Volks" in den aether gezonden worden. Uitgezonden wordt het jubileums- concert, dat deze vereeniging ter ge legenheid van haar 25-jarig bestaan onder leiding van haar directeur den heer Joh. F. Keja geeft. De uitzending geschiedt door Hilversum vanwege de Vereeniging van Arbeiders Radio Ama teurs. Als hoofdnummer van het program ma kan wel beschouwd worden het werk, dat na de pauze ten gehoore zal worden gebracht: het Requiem van Cherubini. De Dood en mis in C-moll, wordt uitgevoerd door gemengd koor met begeleiding van orgel en strijkor kest. Het werk omvat de gedeelten: In- troitus, Graduale, Dies Irae, Offerto rium, Sanctus, Pie Jesu en Agnus Dei. Het orgel in de Concertzaal wordt be speeld door den stadsorganïst George Robert en het orkest is samengesteld uit orkestleden van de H.O.V., Eer ste krachten werken dus aan dit con cert mee. Buiten dit groote werk vermeldt het programma nog: 13de eeuwsch Kerstlied „Si Dieu vient au monde" en „Le Som- meil de 1' enfant Jesus" van Gevaert, in bewerking voor koor. Ten derde een 16e eeuwsch minnelied, „Het wasser te nacht also soete nacht" voor koorbe werking met orgel, van Duyse. Dit zal uitgevoehrd worden door gemengd koor. Voorts een 17de eeuwsch liedje „Er was een maegdetje zuiver en net" en „Heer Jesus heeft een hofken" koor bewerking met orgel van Duyse. Dit laatste uit te voeren door vrouwenkoor. Men ziet, dat een zeer mooi program ma is samengesteld. Deze uitzending zal dan ook wel een succes worden. VERGADERING W. A. C. Woensdagavond zal in de Centrale voor de werkloozen spreken Jean Fagel Jr., over het onderwerp: „Hoe is het werkloozenvraagstuk door de werkloozen zelf op te lossen?" PLOTSELINGE DOOD. Maandagnamiddag vier uur liep de 50- jarige heer J. van U., wonende alhier, op de Onze Lieve Vrouwegracht. Hy viel plotseling neer. De Ongevallendienst was spoedig ter plaatse. Getracht werd de levensgeesten weer op te wekken, maar dit mocht niet gelukken. De heer U. werd in perceel Antoniestraat 34 binnengedragen waar een geneesheer den dood door hartverlamming consta teerde. AUTOBUS-ONGELUK JUTFAAS. TE DE OVERVERMOEIDE CHAUFFEUR. Uit Jutfaas wordt aan de Tel. gemeld t Zaterdagmorgen heeft in deze ge meente op den weg langs de Hollandsche IJsel een aanrijding plaats gehad tus schen een autobus van den dienst UtrechtSchoonhoven en een wielrijder, die uit de tegenovergestelde richting kwam. Toen de bus den wielrijder ge naderd was. veranderde hy plc .eling van richting, zoodat ze tegen den fietser opreed en vervolgens tegen een boom te recht kwam. De wielrijder kreeg verwon dingen aan de beenen, terwyl de inzit tende van de zwaar beschadigde auto bus snywonden opliepen. Het ongeval moet te wyten zyn aan het feit, dat de chauffeur den geheelen nacht doorge werkt had en zeer slaperig was. Boven dien was de bus. waarmee hij reed, reeds 2 Oct. voor het vervoer afgekeurd. De politie stelt een onderzoek in en nam enkele foto's van de situatie. De passagiers zyn niet levensgevaarlijk ge wond DE ZUIDERZEEWERKEN. BELANGRIJK WERK ONDER HANDS OPGEDRAGEN. Men schrijft uit Sliedrecht aan Het Volk: De Maatschappy tot Uitvoering van Zuiderzeewerken heeft onderhands op gedragen aan de firma Joh. Kraaye- veld te Sliedrecht en de My. tot Aan neming van Waterbouwwerken te Bus- sum voorheen L. J. Volker, het maken van den Zuidelyken Afsluitdyk aan het ontworpen Boezemmeer tusschen het eiland Wieringen en het vaste land van Noord-Holland, met bykomende werken. De duur van dit werk wordt geraamd op drie jaar, terwyl de kosten ongeveer drie millioen zullen bedragen. DE VOLKSRAAD. GEEN RECHT VAN ENQUêTE. BATAVIA. 24 October. (Aneta). In den Volksraad is de motie van den heer Stokvis (I.S.D.P.), de wensche- lykheid uit te spreken om den Volks raad het recht van enquete toe te ken nen, na een uitvoerige verdediging van den heer Stokvis, verworpen met 34 te gen 15 stemmen. De regeeringsgemach- tigde voor algemeene zaken mr. J. J. Schrieke, verklaarde dat het enquête recht reeds afgewezen is by de behande ling van de staatsregeling en dat zich geen nieuwe feiten hebben voorgedaan, die nopen tot een herziening van dife standpunt. zyn hier niet voor ons plezier op be zoek". Hij zette het étui weer op den schoor steenmantel neer. Toen veranderde op eens zyn optreden. Hy boog zich naar voren met zyn handen nog op het étui. Maar hy keek naar beneden. De open haard was verborgen achter een laag scherm van blauw lakwerk en zooals Ha nand nu stond kon hij over het scherm heen in de stookplaats kyken. „Wat is dit allemaal?" vroeg hy. Hy nam het scherm op en zette het voorzichtig op zij. Allen zagen nu waar over hij het had: een hoopje witte asch in den haard. Hanand ging op zijn knieën liggen, greep de kolenschep en schepte er wat asch mee op. De asch was wit en be stond uit kleine witte vlokjes, kleiner dan een nagel. Hanand raakte ze voor zichtig aan alsof hy verwachtte dat de asch nog heet zou zyn. „Deze kamer is Zondagochtend verze geld en het is nu Donderdagmiddag", zei Jim Frobisher op spottenden toon. „Asch blyft gewoonlyk niet langer dan drie dagen warm, monsieur Hanand". Maurice Thevenet keek Frobisher ver ontwaardigd aan. Hy durfde met Ha nand te spotten! Hij behandelde wa rempel de Süreté met even weinig res pect alsof het byvoorbee.ld Scotland Yard geweest was! Zelfs monsieur Bex keek afkeurend. Deze heer had voor een firmant van Frobisher en Haslitt wel wat zonder linge manieren. Hanand daarentegen was een en al vriendelijkheid. „Dat heb ik ook opgemerkt", ant woordde hij kalm en hij ging op zyn hurken zitten met de kolenschep nog in zyn hand. „Mademoiselle!" riep hy en Betty kwam naar hem toe en leunde tegen den schoorsteen aan. „Wie heeft die pa pieren zoo zorgvuldig verbrand?" vroeg hy. „Ik", antwoordde Betty. „En wanneer?" „Een deel Zaterdagavond en de rest Zondagochtend, voor de commissaris kwam". „En wat waren het voor papieren, ma demoiselle?" „Brieven, monsieur". Hanand keek haar snel aan. „Oho!" zei hy zachtjes. „Brieven! Ja! En wat voor soort van brieven?" Jim Frobisher werd er wanhopig van. Wat bezielde Hanand toch in "vredes naam? Het eene oogenblik vergat hy lire'- waarvoor hij hier eigenlijk gelcor:;. was, zoo raakte hij verdiept in de verzameling van Simon Harlcwe. En het volgende oogenblik was hij weer met zyn aandacht bij de anonieme brieven. Jim was er van overtuigd dat hy" daar nu aan dacht. Men behoefde het woord „brieven" maar te noemen, en dadelyk raakte hij op een zijspoor en was klaar om iedereen te beschuldigen van het schryven van anonieme brieven". .Particuliere brieven", antwoordde Betty, terwyl ze een kleur kreeg. „U heeft er niets aan". „Dat zie ik", antwoordde Hanand vinnig, terwijl hy de asch weer in den haard gooide. ,Maar ik vraag u, made moiselle, wat voor brieven het waren", Betty gaf geen antwoord. Ze keek eerst naar den grond en toen van den grond naar de ramen, en Jim zag met schrik dat haar oogen vol tranen stonden. ,Mij dunkt, monsieur Hanand, dat mademoiselle en ik eerst even dit punt dienen te bespreken", kwam hij tusschen beide. „Mademoiselle heeft daar het volste recht toezei monsieur Bex. Maar mademoiselle beduidde hen dat ze van dat recht geen gebruik wenschte te maken. „Goed dan". Ze keek hen nu recht in het gezicht, terwyl de tranen nog in haar oogen stonden en knikte even dankbaar tegen Jim. „Ik zal u antwoorden, monsieur Ha nand", zei ze met een snik in haar stem. „Het schynt dat alles, hoe persooniyk ook, aan het licht moet komen. Maar herhaal dat die brieven u niets zullen helpen". Zij keek haar notaris aan. .Monsieur Bex", zei ze en hy kwam aan den anderen kant van Hanand staan. „In madame's slaapkamer tusschen haar bed en de deur van de slaapkamer stond een klein kistje waarin zy een massa onbelangrijke papieren bewaarde, zooals oude quitanties, die nog niet ver scheurd mochten worden. Dit kistje nam ik, natuurlijk met toestemming van mademoiselle, na madame's dood mee naar myn kantoor. Ik was van plan de papieren op myn gemak na te gaan en die welke van geen belang waren, te ver nietigen. Zooals ik u echter al verteld heb had ik het druk en pas op Vrijdag den zesden Mei maakte ik het kistje epen. Tot myn verbazing zag ik boven in een stapeltje brieven liggen, waar van het schrift al eenigszins verbleekt was, en die by elkaar gebonden waren met een lint. Toen ik ze wat nauwkeu riger bekeek zag ik dat dit brieven wa ren, waarmee de notaris van mademoi selle niets te maken had. En dus bracht ik ze Zaterdagsochtends zelf terug aan mademoiselle Betty". Met een buiging verliet monsieur Bex zijn plaats naast Hanand en Betty er- volgde het verhaal. (Wordt vervolgd.);

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 9