BUITENLANDSCH OVERZICHT GEMENGD NIEUWS HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 26 OCT. 1927 VIERDE BLAD HET PROCES PETLJOERA. Bravoure van Me. Torres. VAN HET CHINEESCHE EN RUSSISCHE GEVECHTSVELD. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. De heele wereld houdt zich op het oogenblik bezig met het proces-Petljoera. Schwarzbard doodde zooals bekend, Petljoera, voormalig hetman van het le ger in Oekraïne omdat hij in hem den directen aanstichter zag van de vreese- Hjke pogroms die tijdens Petljoera's bewind de Oekraïne voor een deel ont wikten- Allerlei politieke en religieuze factoren worden tijdens het monster-proces tegen elkaar uitgespeeld. Schwarzbard heeft zijn zin. Hij ves tigde de aandacht van de wereld op het misdrijf der pogroms. De getuigen charge maakten Schwarzbard uit voor een agent der Sovjets en noemen Petljoera een hoogstaand en nobel man. Maar de tallooze getuigen décharge hebben gezworen bij ePtljoera's schuld, en bij Schwarzbard's oprechtheid. Gisteren sloeg Maitre Torres, verdedi ger van Schwarzbard zijn grooten slag. Hij verklaarde af te zien van het doen hooren van nog 82 getuigen décharge, zoodat vandaag de uitspraak verwacht kan worden. Waarom? Omdat de jury haar oordeel al gevormd heeft, zeide Me. Torres. Deze Coup de theatre zal waarschijn lijk zijn uitwerking niet missen op een Fransche jury. F. A. Nieuwe combinatie in China? De United Pres meldt: Uit betrouwbare bron verluidt, dat tus schen Tsjang Tso-lin, Woe Pei-foe en den dictator van Hankau Tang Seng-sji een bondgenootschap tot stand is geko men, gericht tegen Feng Joe-sjiang en de nationalistische regeering van Nan king. Hieruit zou men kunnen afleiden, dat de burgeroorlog in China in zijn laatste stadium is gekomen. Reizigers deelen mede. dat er vele teekenen voor den komenden strijd zijn, waarbij circa tien provincies betrokken zouden zijn. Het doel van den strijd is de onder drukking van het communisme en den Russischen invloed. Berichten uit Sjanghai melden het uitbreken van vijandelijkheden tusschen Nanking en Hankau, in verband waarmede de re geering van Peking in het Zuiden der Provincie Tsjili-troepen concentreert, teneinde den aanval op Feng Joe-sjiang te steunen. De oppositie in Rusland. Den laatsten tijd heeft de groep Trotzky vaak gebruik gemaakt van partijloozen. Er ontstond een zekere sa menwerking tusschen de trotzkisten en de partijloozen. Deze laatsten zijn het natuurlijk met de theorieën van Trotzki en de zijnen niet eens, maar de haat tegen de „stalintsen" vereenigt groepen, die overigens weinig aanrakingspunten hebben. De partijloozen rekenen daar bij op meer invloed bij een overwinning van Trotzki. Deze taktiek van de trotzkisten ver ontrust de leiding der partij en het par tij-maandblad „Bolsjewiek" wijdt een uitvoerige bespreking aan het vraag stuk. Het gold steeds als een axioma, dat de bolsjewiki zich verre moeten houden van contact met de partijloozen, dat zij de partijloozen buiten den partij strijd moeten houden, want alleen op deze wijze is de positie van de bolsjewiki als regeerende kaste te handhaven. De tactiek van de oppositie heeft echter met deze opvatting gebroken en dat maakt de leiding woedend. Het tijdschrift schrijft het volgende: „Vroeger achtte de oppositie zich ge rechtigd de besluiten van de partij te negeeren. Nu denkt zij dat zij het recht heeft in het geheel geen rekening meer te houden met de besluiten van partij congressen, dat zij zich niets van de partijdiscipline behoeft aan te trekken. „De oppositie voert een eigen politiek, welke zij voor de partij geheim wil hou den en daarbij maakt zij gebruik van partijloozen om haar „apparaat" te or- ganiseeren. De toestand is dus zoo, dat er een nieuwe partij ontstaat, die uit een bolsjewistisch centrum bestaat en een buitenrand van partijloozen. Deze laatsten trekken zich niets van de com munistische principes aan. De partijloo zen hebben hun eigen idealen, hun eigen verlangens, eigen politieke plannen. Er ontstaat dus de kiem van een nieuwe partij, die, ondanks de tegenwerking der leiders der oppositie, een anti-sovjet richting krijgt. De partij geeft der op positie de laatste waarschuwing. Blijft de oppositie den ingeslagen weg volgen, dan kan binnenkort het onherstelbare geschieden". Het Carlisme in Roemenië. De Ministerraad heeft een langdurige zitting gehouden, waarin door den mi nister van Binnenlandsche Zaken Bra- tianu verslag werd uitgebracht over de arrestatie van Manoilescu. Later in den avond werd het volgende communiqué uitgegeven: „Nadat Manoilescu getracht heeft als verbindingsagent te fungeeren voor de genen, die vertroebeling der bestaande constitutioneele toestanden in dit land nastreven, heeft de regeering tot zijn arrestatie besloten, teneinde hem voor een krijgsraad te brengen". UITGAAN. GEMEENTELIJK ORGELCONCERT. Vrijdagavond 28 October geeft George Robert het eerste orgelconcert van dit seizoen in de Gem. Concertzaal. De bekende altzangeres, Tilly Koenen, zal hierbij hare medewerking verleenen. Door beide solisten is met veel zorg een mooi programma samengesteld. De zangeres brengt liederen van Bach, Handel, Schubert, Dubois, Bizet en Kuiler; de organist speelt koraalva- riaties van J. G. Walther, Praeludium en Fuga Es gr. t. (Peters III No. 1) van Bach, benevens stukken van Dubois en Guilmant (van laatstgenoemde de be kende Marsch op een thema van Han del). Evenals vorige jaren is de toegangs prijs tot deze concerten 25 cents; de programmakosten zijn 10 cents. Abonnementsconcert. Op het eerste abonnementsconcert van de Hollandsche Concertdïrectie Dr. G. de Koos op Maandag 31 October as. in den Stadsschouwburg zal het beroemde Italiaansche ensemble Triester-Strijk- kwartet optreden met medewerking van de bekende Duitsche pianiste Helene Zimermann Dien avond zullen worden uitgevoerd werken van Haydn, Beethoven en Dvo rak. SCHOUWBURG JANSWEG As. Zondagavond geeft het Ver- eenigd Tooneel, directie Ed. Verkade en Dirk Verbeek, in den Schouwburg Jansweg wederom een voorstelling van „Mevrouw Warren's Bedrijf". DE STEM DES VOLKS. Van het jubileerende zangkoor „De Stem des Volks" zijn eenige foto's ge maakt, namelijk van den directeur, het bestuur en het koor. Deze foto's, bene vens de vlag die Zaterdagavond aan het bestuur op de receptie is aangeboden, zijn thans te bezichtigen in de etalage van het Concertbureau Alphenaar, Kruisweg. ANTHROPOSOPHISCHE VER- EENIGING De Eurhythmie-groep van het Goe- theanum, de Vrije Hoogeschool voor Geesteswetenschap te Dornach in Zwit serland, zal van 10 tot 19 November as. een reeks voorstellingen geven in verschillende plaatsen van ons land. De voorstelling te Haarlem zal plaats vin den op Zondagmiddag 13 November. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk te Haar lem, o pDonderdag 27 October 1927, des namiddags van 2—3 uur door den heer George Robert. Programma: 1. Fantasia et Fuga c. kl. t., J. S. Bach 2. „O Mensch, bewein deine Simde gross", J. S. Bach. 3. Pastorale. J. S. Bach. 4. Choral II, César Franck. Final, César Franck. PERSONALIA. Aan de Rijksuniversiteit te Leiden is geslaagd voor het candidaatsexamen in de geneeskunde de heer J. Collet te Heemstede. Bedankt voor het beroep als predi kant by de Ned. Hen". Kerk te Nieuw - Vennep door Ds. O. W. C. v. d. Veen te Stadskanaal. Op de te Amsterdam gehouden jaarlijksche vergadering der Vereeniging voor inwendige zending in Noord-Hol land is Jhr Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden als lid van het hoofdbestuur herkozen. FAILLISSEMENTEN. Door de Haarlemsche Rechtbank zijn Dinsdag nog in staat van faillissement verklaard: De Naaml. Venn. Exploitatie Maat- schappij „Het Spaame", gevèStigd te Haarlem; curator nir. L. V. Hoog alhier; Joh. van der Putten, handelaar in si garen en sigaretten te Haarlem, Gier straat 36, curator mr. Julius Hoog al hier. Rechter-commissaris mr. G. Sluis, al hier. Opgeheven werd het faillissement van Teun de Jong, koopman in alles te Zaandam, Ringweg 53; curator Mr. K. Westerling te IJmuiden. Geëindigd zijn de faillissementen door het verbindend worden der uit- deelingslyst van: 1. G. Vooges, boterhandelaar te Haar lem; curator mr. J. H. J. Simons al hier; 2. de Haarlemsche Coöperatieve Bou- wersbond te Haarlem, curator mr. M. A. van Eek alhier, 3. G. L. Theysling, winkelier te Heem stede; curator mr. S. Groen alhier. LETTEREN EN KUNST DE RUSSISCHE WANTOESTANDEN Een provocatie-trust van de G. POE FRANSCHE KUNST UIT DE 9e EEUW In de crypte van de beroemde abdy Saint-Germain te Auxerre heeft een jonge seminarist, student in de archeo logie, muurschilderingen ontdekt, die waarschynlyk de oudste zyn, welke in Frankrijk worden gevonden. Ze zijn uit de 9e eeuw en bevatten voorstellingen uit het leven van St. Stefanus. De tal rijke figuren staan met vaste lijnen van roode en gele oker op den muur getee- kend, alles zeer expressief. De ontdek king moet, aldus „Het Hbld." van groote waarde zyn voor de geschiedenis van de vroegste Fransche schilderkunst. VOORDRACHTAVOND LEO STRAUS. Leo Straus heeft in de kleine boven zaal van de Gemeentelijke Concertzaal drie voordrachtavonden georganiseerd, (op 25 October, 21 November en 19 December) waarvan de eerste Dins dagavond) groote belangstelling genoot. Leo Straus is geen declamator van het slag Wülnner, Nagel of Dekking. Hij beheerscht echter volkomen, als kènner der literatuur, en als zegger van proza of poëzie, een klein publiek in een niet te groote zaal, dat hij een klaren blik kan doen slaan in de psychologie van het voorgedragene. Straus brengt zijn toehoorders ondanks zijn bescheidenheid en zyn eenvoud in innig contact met de ziel van het werk. Dat is zijn groote verdienste. Vooral voor een publiek, waaronder zooals Dinsdagavond zich vele jongeren bevinden. Leo Straus begon met de Schüler Szene uit Goethe's Faust. Hij leidde daarbij handig Mephistopheles Faust en den naar wetenschap dorstenden knaap in. Vooral de figuur van den duivel werd uitstekend weergegeven.' In breede trek ken; sarcastisch, scherp en duidelijk. Beter nog was de declamator thuis in de Koopman van Venetië. Hy gaf een interessante en karakteristieke Shylock in de scène waarin 't contract tusschen Antonio en Shylock, met als inzet een pond vleesch uit Antonio's lichaam, voor het eerst ter sprake komt. Tot slot voor de pauze de beroemde redevoeringen van Brutus en Antonio op het forum, by het lijk van Julius Caesar. Leo Straus droeg dit klassieke frag ment in 't Engelsch voor en stelde zich zelf aldus de zwaarste eischen. Dat de literaire waarde en de geniale constructie van de forum-scène het publiek via de vertolking overduide lijk werd is de beste lof voor den kunstc ..aar. Na de pauze ..Armut" van Wildgans en „Dicht bij den dood" van Jacob Israël de Haan. Beide een succes. Leo Straus werd spontaan toegejuicht. Voor zijn volgende voordrachten schijnt succes verzekerd. SCHEEPSBERICHTEN. Agamemnon 25 Oct. te Amsterdam v. .Bremen. Breedijk 25 Oct. van Rotterdam naar New York. Gaasterland 25 Oct. te Rotterdam v. Buenos Ayres. Insulinde 25 Oct. n.m. van Gibraltar Rotterdam n. Batavia. Jan van Nassau 25 Oct. van Amster dam n. W.-Indië. Maasdam 25 Oct. van Rotterdam n. New Orleans. Merauke 25 Oct. van Rotterdam n. Batavia. Nijkerk 25 Oct. te Port Said, Amster dam n. Oost-Afrika. Polydorus 24 Oct. van Port Said, Batavia n. Amsterdam. Reggestroom 25 Oct. te Amsteradm v. W.-Afrika. Schiekerk p. 25 Oct. Vlissingen, Bom bay n. Antwerpen en Rotterdam. Siantar p. 25 Oct. 8 u. 35 m. Oues- sant, Batavia n. Rotterdam. De bekende Russische historicus Boertsew, die beroemd werd door zijn onthullingen over de provocatie-politiek van de tsaristische regeering en die den beruchten agent-provicateur Azew, die tegelijkertijd leider van de terroristische organisatie der socialisten-revolutionai ren en agent van de „Ochranka" (de ge heime politie van het oude régime) was, ontmaskerd had, is nu weer met merk waardige onthullingen gekomen. Het blijkt, dat de G.P.OE., de geheime po litieke politie van de bolsjewiki) een provocatie-stelsel heeft ingevoerd, dat verre overtreft alles, wat de tsaristische gendarmen ooit mogelijk hadden geacht. De G.P.OE. heeft geheel Rusland met een net van agenten bedekt, die op dracht hebben gekregen lid te worden van de geheime anti-bolsjewistische or ganisaties, zelfs deel te nemen aan de eventueele aanslagen, welke deze orga nisaties mochten willen voorbereiden en de organisaties aan de G.P.OE. over te leveren. Waar de agenten geen organi saties vinden, scheppen zy dergelijke organisaties, betrekken onnoozele slacht offers by het voorbereiden van aansla gen om de ongelukkigen Op het critieke moment aan de G.P.OE uit te leveren. Hoeveel menschen op deze wijze den dood hebben gevonden, is zelfs bij be nadering niet te zeggen. Den laatsten tijd wijde de G.P.OE al haar aandacht aan de emigres. De sov jet-regeering stelt schier onbeperkte middelen ter beschikking van de G.P.OE. ter uitroeiing van de emigratie. Er worden naar het buitenland agenten ge zonden, die zich voor felle tegenstanders van de bolsjewiki uitgeven, er onderhan delingen met de verschillende partijen (zoowel de uiterst linksehe ais de mo narchistische) aanknoopen, het vertrou wen der leiders trachten te winnen, de organisaties tot het plegen van aansla gen in Rusland aanzetten en de jonge lui, die naar Rusland gaan om er terro ristische aanslagen te plegen over de grens brengen en daarna laten arres teeren. De G.P.OE heeft daarvoor mannen noodig, die bij de emigres goed aange schreven staan, veel kennissen onder de uitgewekenen hebben en het vertrou wen der leiders genieten. Om dergelijke menschen voor de practijken der G. P. OE. te winnen worden middelen toege past, die geen enkel ander regime, zelfs het allerslechtste, ooit mogelijk achtte toe te passen. Wij zullen ter illustratie het geval Jakoesjew nemen. Jakoesjew bekleedde onder het oude regime een verantwoordelijke betrekking. De bolsje wiki hebben hem als een deskundige van den eersten rang in dienst genomen (in het bolsjewistische jargon wordt zoo iemand „spets" genoemd) en herhaal delijk voor zaken naar het buitenland gezonden In 1921 knoopte Jakoesjew (in het buitenland was hij meer bekend on der den naamvan Fjedorow) connecties aan met anti-bolsjewiki en besprak met hen de mogelijkheid in Rusland een re volutionaire anti-bolsjewistische bewe ging te organiseeren. De bolsjewistische agenten in het buitenland kwamen zyn onderhandelingen te weten en wisten 'n blief te bemachtigen waarin over hem en zyn werk verteld werd. Toen Ja koesjew naar Rüsland was teruggekeerd werd hy onmiddellijk gearresteerd. On der bedreiging met den dood werd van hem geëischt, dat hij alles zou beken- nen en zijn kennissen zou verraden, Hy weigerde echter. De G.P.OE paste teen het middel toe, dat zy steeds in dergely- ke gevallen toepast. Kïj werd naar dc plaats der terechtstellingen geleid; daar werden in zyn tegenwoordigheid eenige menschen doodgeschoten en hijzelf werd in de waan gehouden, dat ook zijn laat ste uur had geslagen. Na afloop dei- exe cutie werd hy naar den rechter van in structie van de G.P.OE. geleid, waar hy opnieuw werd ondervraagd. Dit werd een paar keer herhaald en ten slotte stemde Jakoesjew tce. Hij werd agent van de G.P.OE., behield zijn betrekking en kreeg de opdracht zijn onderhandelingen met de emigratie voort te zetten. Te vens moest hy contact zoeken met de voorstanders van de „witte beweging" in Rusland zelf, hoofdzakelijk met die groe pen, welke terroristische aanslagen als strijdmiddel erkennen. Hij kreeg zelfs het recht persoonlijk deel te nemen aaa de voorbereiding van dergelijke aansla gen op de sovjet-regeering, maar hïS mocet zijn chefs van de G.P.OE geregeld cp de hoogte houden van hetgeen de tegenstanders in hun schild voeren. Jakoesjew was natuurlijk niet het eenige slachtoffer van de G.P.OE., dat op deze wyze bereid was gevonden zyn leven te redden. Uit ds beste krachten die de G.P.OE. op deze wijze wist te werven, werd een Organisatie opgericht, die in Rusland bekend is onder den naam van „trust". De „Trust" heeft nu 400 agenten en haar vertegenwoordigers zijn in alle departementen van de sov jets werkzaam. Vertegenwoordigers van deze „trust" komen vaak naar het buitenland, waar zy connecties met de anti-bolsjewistische partijen aanknoopen, propaganda voeren voor het plegen van terroristische aan slagen op leden van de sovjet-regeering enz. Zij boden aan de leiders der witte partijen aan hun agenten over de Russi sche grens te brengen, vertelden hen, dat zij in Rusland veel aanhangers hebben, dat daar alles voor den stryd tegen de sovjet-regeering reeds klaar is. Op deze wijze kwam de G.P.OE op de hoogte van alles wat de tegenstandei's van het sov jet-regime in hun schild voerden wist welke plannen grootvorst Nikolaj Niko- lajewitsj koesterde enz. Gewoonlijk wer den de agenten van de witte partijen, die de „trust" over de grens bracht, onmid dellijk gearresteerd en doodgeschoten. Het kwam echter ook voor. dat de „trust" om meer vertrouwen in het buitenland te winnen, met medeweten en goedkeu ring van de leiding van de G.P.OE., die agenten in staat stelde naar net buiten land terug te keeren. Een van de sterkste staaltjes van de provocatie-manieren van de G.P.OE. is het ge-val Sjoeljgin. De bekende monar chistische leider Sjoeljgin besloot een jaar geleden naar Rusland te gaan om er zyn zoon, van wien'hy in geen jaren bericht had ontvangen, (en die natuurlijk reeds lang door de G.P.OE vermoord is) te zeeken. De vertegenwoordigers van de „trust" zegden hem hulp toe. Zij brach ten hem over de grens van Rusland, waarbij de tocht, die door de G.P.OE, georganiseerd was. plaats vond volgens alle regelen der kunst en z.g. met over winning van talrijke 1 moeilijkheden. In Rusland kwam hij in contact met zijn geestverwanten, de Russische fascisten. Hij woonde zelfs een zitting van het fascistische comité bij. Sjoeljgin bezocht verschillende Russische steden, sprak met veel menschen en keerde ten slotte naar het buitenland terug. Zijn zoon heeft hij natuurlijk niet gevonden. Ket blijkt nu, dat Sjoeljgin, zonder het te vermoeden, den geheelen tijd docr de G.P.OE. werd geleid. De „fascisten", die hij gesproken had, waren agenten van ae G.P.OE., die voor dat doel van hun chefs opdracht hadden gekregen, de rol van felle anti-bolsjewiki te spelen; het fascistische comité, waarvan hy de zit ting bijwoonde, bestond eveneens uit tsjekisten. De G.P.OE. wilde Sjoeljgin arresteeren, maar de trust verzette zich tegen deze arrestatie; het was voor dë G.P.OE. voordeeliger den man te laten ontsnappen. Sjoeljgin was van plan een boek te sehryven over zijn reis naar Rusland. Zijn „vrienden", de Russische „fascis ten", eischten, dat zij het manuscript eerst zouden doorlezen om datgene te schrappen, wat voor de in Rusland wer kende fascisten gevaarlijk kon zijn. Sjoelgjin vond dat natuurlijk volkomen billijk en gaf het manuscript aan de „fascisten" ter inzage. Zij zonden het manuscript naar Moskou door en het boek van Sjoelgjin. een der felste tegen standers van de bolsjewiki, werd door de G.P.OE. geredigeerd! Het „succes" van de reis van Sjoelgjin naar Rusland maakte de leden van de trust- tot beste vrienden van de monar chistische organisaties en voortaan wa ren er voor de G.P.OE'geen geheimen meer in het kamp der monarchisten. Sjoelgjin was niet het eenige slachtof fer van de provocatie der trust. Ook Sawinkow, die op zulke een tragische wyze don dood vond. werd het slacht offer van de agents-provocateurs der G. P. OE. Dr. B. RAPTSCHINSKY. ||[{i-IHI!ttllllli:i!:illl!llllllllllll]|]lllllllll!llllll!ll!!!l!!llllllll!ll!l!l!lllll]lllllllllillllllltlinilllllllSlll Teruggave van huizen in Rusland. Naar de bladen melden, zyn in de periode van 1 Januari 1926 tot 1 Augus tus 1927 in het gouvernement St. Pe tersburg 1.385 indertijd gemunicipaliseer- de huizen, aan de vroegere eigenaren te ruggegeven .Voorts zyn in deze periode 1364 verzoeken om teruggave van vroe ger woningbezit afgewezen. De terugga ve van huizen aan de vroegere eigena ren is thans geëindigd. Een gruwelijke moord? De politie heeft in de woning van een zekeren Leonardo Mataerida, een Ita- liaanschen kellner, een koffer ontdekt, waarin zich een geheel naakt lyk be vond, dat in drieën was gesneden, doch waarvan het hoofd ontbrak. Men weet niet of het lyk dat van Malacrida of van iemand anders is Malacrida is ech ter verdwenen. De bladen sehryven het misdrijf aan verschillende beweegredenen toe. zy vertellen dat Malacrida dezer dagen met vrienden 'kaart speelde in zyn logement. Den volgenden dag was een individu ge komen, die had getracht den koffer mee te nemen. In de ldeeren, welke in den koffer werden gevonden, bevond zich een lid maatschapskaart der fascistische party te Milaan op naam van Malacrida. Een premie voor De podestaat van Quadrello heeft een premie van 5000 lire uitgeloofd voor den ingezetene, wiens huwelyk in een perio de van vyf jaar met het grootste aan tal kinderen gezegend wordt, en heeft in zijn bekendmaking zijn stadgenooten opgewekt aan dezen wedstrijd deel te nemen, Een attractie van een nieuw model auto is een vakje met rouge-stift en poeder in het instrumentenbord De reparatiekist voor den mannelijker, be stuurder blijft ook voor dit model op de treeplank. De schat in den kelder. De eigenaar van. een oud, klein restau rant te Parys, een Spanjaard, doet sinds eenige dagen in den wynkelder van zyn inrichting opgravingen naar een goud schat, die volgens de sage daar verbor gen moet zijn. Het betreft hier het sinds ongeveer 1700 bestaande restaurant „la Petite Chaise" in de nabyheid van den boulevard Raspail. Het huis staat op een plek, die in de 17e eeuw deel uitmaakte van een stuk grond van de hertogen van Luynes. In 1670 moet een telg van dit geslacht, een gierige zonderling, alvorens te sterven zyn geheele bezit aan goud en juweelen in zyn wynkelder, precies op de plaats waar thans „la Petite Chaise" staat, be graven hebben. Vroegere bezitters van het huis hebben herhaaldelijk naar den schat der Luynes gedolven, maar steeds tevergeefs. Het is echter een feit, dat deze liefhebbers nooit dieper dan één of twee voet groeven. Niet aldus de huidige eigenaar, die. alvorens de eerste spade in den grond te zetten, eerst een medium te hulp heeft geroepen en dit over het bestaan van den schat ondervroeg. Het medium werd door een magnetiseur gehypnoti seerd en zei in trance-toestand, dat de goudschat in den kelder begraven lag, en wel op de respectabele diepe .van 25 voet (acht meter). De Spanjaard riep nog een kleine con ferentie van geologische experts bijeen zeker is zeker en na him gunstig advies, geformuleerd aan de hand van een onderzoek van den bodem met elec- trische apparaten, ging hy aan den slag, geholpen door zyn vrouw. Dag en nacht groef hy koortsachtig-haastig voort en hy was tot op een diepe van 20 voet gekomen, toen hijeen waterader aanboorde, die binnen weinige minuten den geheelen wynkelder (volgens boos aardige klanten ook den wijn onder wa ter zette. De Spaansche waard heeft nu ingenieurs laten komen, die den kelder grondig moeten uitpompen. En dan zal hy onverdroten verder gaan graven naar den ouden schat der Luynes. De troebelen in Mexico. Volgens Inlichtingen, door de Mexi- caansche regeering verstrekt aan den Times-correspondent in Mexico (stad), hebben regeeringstroepen dezer dagen een aanval gedaan op opstandelingen van de party van Gomez, welke laat sten uit hun stellingen by La Peria in den staat Vera Cruz werden verdreven. Het was een hevig gevecht. Van de re geeringstroepen sneuvelde een officie, twee anderen werden gekwetst. De ontvoerde familie leden van Steeg. Het nieuws over de twee ontvoerde verwanten van den resident-generaal met hun dames is niet zeer bevredigend. Ze zyn in leven en hebben het vrij goed, al lieten ze cigaretten, warme kleeren en leeftocht vragen, wat hun gezonden is. Ze werden van den eenen naar den anderen stam gestuurd, daar deze aar zelden tusschen de vrees voor bestraffing door een bombardement uit de lucht in dien ze die vier Franschen houden en geldzucht met het oog op het te bedin gen losgeld. Dc overheid komt de stam men zoo ver mogelijk tegemoet in het overleg omtrent de hoogte van het rant soen, gelyk onlangs ten opzichte van de te Kenitra ontvoerde meisjes gebeurde, die nog evenmin werden teruggegeven. De Echo de Paris klaagt ovr die lank moedigheid, die het blad aan Steeg wyt. Deze zou te weinig doortastend zyn in tegenstelling met Lyautey, ayn voor ganger. Vandaag zou Steeg te Rabat aankomen. Indien de vier Fransehen een fanatiek berghcofd in handen vallen, die zich van hen als gijzelaars bedienen wil, als waarborg dat hij niet wordt lastig ge vallen, zou de zaak een ernstige politie ke wending nemen. Een 17-jarige doodt een meisje Te Bunzlau in Silezië heeft een 17- jarig gymnasiast een meisje van denzelf den leeftyd, dat eveneens het gymna sium bezocht, met een revolver gedood. De jongen, zwaarmoedig van aard, die veel occultistische boeken las, had eeni- gen tijd geleden aan een schoolkameraad verteld van plan te zijn een eind te ma ken aan zijn leven. Zaterdagmiddag heeft hy nu met het meisje, waar hy veel van hield, een wandeling buiten de stad gemaakt; plotseling toen zy onge veer 3 a 4 K.M. van de stad verwyderd waren, trok de jongen een revolver en schoot het meisje in de borst. Wat ga je doen, riep het meisje, maar de knaap hield haar terug en zeide dat de daad moest worden volbracht. Daarna schoot hij ten tweeden male. „Laat my leven" riep het slachtoffer nog en verloor daar op het bewustzijn. Vervolgens schoot de jeugdige moordenaar het meisje nog vier kogels door het hoofd. Hij ging daarna naast het lijk zitten. De moed ontbrak hem om zelfmoord te plegen. Tenslotte keerde hij naar huis terug en beschreef het drama uitvoerig. Te middernacht ging hy een schoolkameraad opzoeken en vertelde hem wat hy gedaan had. Deze vertelde het onmiddellijk aan den directeur van de school, waarop ook de politie werd gealarmeerd. Op de plaats van het drama vond men het lyk van het meisje. De jeugdige moordenaar is de zoon van een in den oorlog gesneuvel den leeraar, zyn moeder heeft twee jaar geleden zelfmoord gepleegd. Het meisje was eveneens de dochter van een leeraar. Het is een dapper man, aie zijn zorgen alleen kan dragen zegt een schrijver Een man die alleen is zegt onze ge trouwde redactie cynicus heeft geen zorgen ie dragen. Het recht tot gijzeling. In de liberale Star trekt de oud-rechter Sir Eduard Parry te velde tegen de handhaving van het verouderde instituut van het gijzelen van schuldenaars in Engeland. In den oorlog was het in de praktyk afgeschaft, maar uit de jongste statistiek blijkt, dat de gewoonte weer betreurenswaardig toeneemt. Ruim 11.000 menschen die geen misdrijf had den begaan, zijn in het laatste jaar waar de cijfers over loopen wegens schuld van hun vrijheid beroofd .Dit is een verspilling van menschenlevens en ener gie. Weinigen van hen zijn aan iets an ders schuldig dan aan armoede. Het "kan zijn dat zy roekloos zyn. geweest en hun geld besteed hebben aan aangenamer objecten dan hun schuldeischers. Maar vele roemruchte bankroetiers doen het zelfde. De eeuwige vloek van elk stelsel van gevangenneming wegens schuld is dat het alleen den armen schuldenaar straft en den ryken schuldenaar die zijn advo- katen en de kosten kan betalen, den uit weg van een faillissement openlaat. Om het ronduit te zeggen is het stel sel van gijzeling een gewettigd stelsel van afdreiging. De man die van zijn ar beid moet leven, heeft geen actief behal ve zyn goede karakter waarop men uit oeconomisch oogpunt crediet diende te geven. Gevangenneming wegens schuld moet afgeschaft worden, niet alleen om dat het stelsel verkeerd is, maar omdat het nutteloos is. Het rendeert niet. De sprinkhanen. De regeering ran Soedan heeft de Egyptische regeering gewaarschuwd dat er te Wadi Haifa sprinkhanenzwermen zijn verschenen die in Noordelyke rich ting vliegen en den landbouw bedrei gen. De gouverneur van de provincie As- soean heeft last ontvangen, alle midde len tot bestrijding van de sprinkhanen aan tc wenden. KORT EN BOK-DIG. Volgens een draadloos bericht is er aan een Britsch syindicaat een conces sie verleend voor het exploreeren van de minerale rijkdommen in de Doode Zee. Sir Alfred Mend, president der Im perial Chemical Industries, heelt ont leend dat het syndicaat in quaes'cie zijn onderneming is. Gedurende vyf jaar is met het departement van koloniën over de concessie onderhandeld. Uit Parys wordt gemeld, dat er van de cadettenschool te Saint Cyr zeven tien tweede jaars als gewoon soldaat zijn weggezonden, omdat ze in den vloer ©ener chambree een valluik hadden ge maakt, teneinde by onraad aan het toe zicht van den officier te kunnen ont snappen. Een kameraad was slaapdron ken erdoor getuimeld en kreeg een sche delbreuk. In de Academie van wetenschappen heeft professor Depéret uit Lych be toogd. dat de opgravingen te Glozel wel degelijk het steenen tydperk betreffen. Begin November onderneemt de inter nationale commissie haar onderzoek ter plaatse. Het derde congres veo- de alcoholvrije opvoeding heeft van 13—16 November a.s. in Berlijn plaats. De twee zaken, die aldaar aan de orde komen zijn: de taak der school in den strijd tegen het alco holisme en de wetgeving ter bescherming van de jeugd tegen het alcoholgevaar.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 11