HAARLEM'S DAGBLAD MUZIEK. HAARL. SYMFliONIE-ORKEST „EUTERPE". Het Opera- en Operette-Concert van „Euterpe" bewees wederom hoezeer in deze vereeniging met lust en toewijding gewerkt wordt-. Verschillende staaltjes van niet geringe technische vaardigheid werden gegeven. De klankverhoudingen kunnen nog oeser afgewogen worden; gisteravond overheerschte het blazers ensemble raak de toch vrij talrijke strij kers en ook door de groote trom gewekte luchttrillingen zijn vaak te zwaar. Dan laat de stemming nog wel eens wat te wenschen over, zooals in den aanvang en het zangöhema (dat wel wat .Hon gaarse her" had kunnen worden voorge dragen) van Keler Béla's ..Ungarische Luscspiel-Ouverture". In het vierde nummer, een fantaisie op thema's uit „Mignon" van Thomas, mochten we de vaardigheid van verschillende orkestle den in allerlei solotrekjes leeren ken nen: viool, fluit, clarinet, trompet en violoncello werden achtereenvolgens als soloüistrumenten gebruikt. Vooral de concertmeester speelde goed van toon en zuiver; de clarinettist en cellist heb- "ben nog aan goede toonproductie aan dacht te wijden en de laatste vermijde de glissando-overgangen. De uitvoering dezer fantasie verwekte veel bijval en directeur Meng liet het orkest opstaan en aldus in de huldiging deelen. ïn de Ouverture ..Pique Dame" van Suppé. c:e niet vrij van banaliteiten is, liet de rhythmische overeenstemming sschen slagwerk en overigen wen- schen over, daarentegen was de sonore klank der strijkers in het unisono zeer te prijzen, en de beide fluiten hebben hun i-rrtsen en sexten aierbraafst gespeeld, tot streeiing van het consonant-minnen de gehoor. Betty Dijkstra zong twee aria's uit „Figaro's Hoehzeifc", de eerste met een tekort aan zeggingskracht en een niet voldoend volgzame orkestbegeleiding, de tweede in alle opzichten zeer goed, zóó seed dat de bijval haar noopte tot her haling. Ook het orkest werkte zeer ver dienstelijk bij de verklanking dezer fijne partituur. En nu bleek weer eens hoe Mczart s genie al het andere gebodene overschaduwde en nog steeds in eeuwig jeege kracht en luister straalt. Voor de vertolking der Canzona uit Figaro ver- c.enen Mej. Dijkstra, de heer Meng en het orkest allen een woord van lof; zij was voor mij het hoogtepunt van dezen «vond. KAREL DE JONG. HET TOONEEL „J. J. CREMER" Om 10.000 dollar. Na het seizoen met een tooneelspel geopend te hebben, heeft de Kon. Lett. Vereeniging „J. J. Cremer" Dinsdag avond de zaak met een blijspel voort gezet en wij kunnen beginnen met te boekstaven da: Cremer daarmede het publiek Depaaid een genoegen heeft ge daan. Ket succes was buitengewoon; ce heer Bakker kreeg zelfs een open doekje, nadat hij weer eens de waar heid gesproken had. Voor geen tienduizend dollar. of.„. hm: 't is geen onaardig sommetje...... later, we - algemeen blijven en zeggen: voor geen geld zouden wij dit blijspel van James Montgomery: „Am 10.000 dollar" ter opvoering gekozen hebben. *t Is me een gezochte geschiedenis, die van den man die om het genoemde be drag wedt dat hij gedurende 24 uur de waarheid en niets dan de waarheid zal zeggen en daardoor in de onaange naamste situaties geraakt. En ook is het gegeven niet op buitengewoon gees tige wijze uitgewerkt, integendeel: om Bob Bennett toch maar in 's hemels naam op de ongelukkigste wijze ds waarheid te laten zeggen neemt de schrijver maar al te vaak zijn toe vlucht tot aardigheden die gerust ge zochte flauwiteiten genoemd mogen worden. Maar: een snel tempo kan veel red den en daarop had de regisseur, de heer A. Schinkel, aan ook blijkbaar geha merd. Zoo heeft hij gezorgd dat deze voorstelling toch ten slotte het publiek pakte, zoodat menige schaterlach door de zaal klaterde. De den heer Schinkel op het einde der voorstelling door het bestuur gebrachte bloemenhulde geld dus zeer waarschijnlijk in de eerste plaats den regisseur, al moeten wij hier dadelijk aan toevoegen, dat ook dè acteur Schinkel, die den niet bepaald sympathieke» Van Dusen uitnemend vertolkte, evenzeer verdiende gehul digd te worden. Den heer Crombouw zagen wij voor het eerst weer, na vrij geruimen tijd, bij Cremer. Om „de waarheid te zeg gen": wij hadden de kennismaking lie ver in een andere rol hernieuwd. Hij maakte van Ralston meest een bruta len schreeuwer en al moeten wij toe geven dat de schrijver hem nu niet be paald fijne dingen laat doen, kunnen wij ons toch een minder grove uitbeel ding van dezen Amerikaanschen zaken man denken. „Hoe drommel kwam zoo'n aap aan zuik een aardig spruitje?" zouden zij, die Maandagavond de prettige figuur van Ralston's dochter Gwen (Mej. M. Visser) over het tooneel zagen huppe len en haar geestig, natuurlijk spel be wonderden, geneigd zijn met De Gene- stet te vragen. Gwen leverde werkelijk een verfrissehenden aanblik op. En de heer Bakker? O ja: wij hadden ook hem, zooals vanzelf spreekt, liever in een beter, ka raktervoller stuk gezien, maar dat neemt niet weg dat wij toch ook nu van zijn spel genoten hebben. Kostelijk was zijn vreugde toen het vier uur en tijd van „altijd maar de waarheid" voorbij was, kostelijk was ook telkens zijn optreden tegenover de hefci zoo in 't nauw drijvende compagnons, prettig aandoend zijn jongensachtige hartelijk heid tegen Gwen. En van alle andere medespelenden valt verder veel goeds te zeggen: Dick Dor.ally 'de heer van Rossum du Chat tel; was een beschaafde compagnon, al was hij ook niet afkeerig van Ame- rikaacsche zakenmanieren, de dames WOENSDAG 26 OCT. 1927 mevr. Ralston en Ellis vonden uitmun tende vertolksters in mevr. Lucas en mej. Koorenblik en Mabel deed haar gefingeerde „bekentenis" theatraal naar behooren. Nog een goede noot voor dominé Do- ran. (den heer L. Hirs), die vooral in m. in de bulderscène, de lacNzrs op zijn hand kreeg en zich een goeden kop had gemaakt. Summa summarum: een vlotte ver tolking van een vrij onbeteekenend blij spel en daarmede alweer voor de zoo- veelste maal het bewijs, dat Cremer „was kan". E. STADSNIEUWS SPOORBIELSEN OP DE RAILS. Nog tydig bemerkt. TREINAANSLAG VOORKOMEN. Op de spoorlijn BredaRoosendaal zijn naar de N. R. Ct. meldt, onder de gemeente Etten en Leur, Maandagavond te ongeveer 9 uur door onbekende daders drie spoorbielsen geplaatst. Bijtijds werd het door den spoorwegarbeider Van Beurden ontdekt, waardoor erger kcr. worden voorkomen. De gemeente politie leidt het onderzoek met behulp van politiehonden. Eenige aanwijzingen om:rent de daders zijn reeds gevonden. Volgens een nader bericht heeft naar aanleiding van den mislukten treinaan slag reeds een arrestatie plaats gehad. Aangehouden is een zekere J. K. „OM 10.000 DOLLAR" Een voorstelling voor „Zang en Vriendschap" Naar wij vernemen zal het blijspel „Om 10.000 dollar", dat Maandagavond met zooveel succes in den Stadsschouw burg door de Kon. Letterl. Vereeniging „J. J. Cremer" werd opgevoerd, op 8 November a s. door dezelfde vereeniging worden gegeven in den Schouwburg aan den Jansweg voorleden en begun stigers der Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap". De avond zal besloten worden met een bal. ST ELISABETHS GASTHUIS. De uitbreidingswerken van het Sint Elisabeths Gasthuis zijn gegund aan den Haarlemschen aannemer E. Bellaart voor f 72.000. JAN VAN DEN BOS OVERLEDEN. Op 1 Augustus 1926 was de oudste in woner van Zandvoort Jan van den Bos honderd jaar. Alle feestelijkheden moes ten dien dag helaas achterwege blijven, omdat juist een paar dagen te voren zijn oudste dochter was overleden. En thans is hij zelf Dinsdag heenge gaan. Hij bereikte dus den leeftijd van ruim 101 jaar. De overledene was zooals onze lezers weten de vader van den brandmeester Jan van den Bos en werd 1 Augustus 1826 te Haarlem geboren in een perceel in de Omvalspoort. Later trok hij naar Assendelft, waar hij gedurende 37 y, jaar woonde en het beroep van schilder uitoefende. Toen deed hij zijn zaak daar over aan zijn jongsten zoon en aan vaardde de betrekking van meester knecht in de schilderszaak van zijn zoon Jan te Zandvoort. Tot zijn 92ste jaar bleef hij deze functie vervullen. Toen ging het niet meer; hij werd eens op een dag op den grond liggend bij verfvaten gevonden, waar hij tusschen gevallen was. De tijd van werken was daarna voorbij. Zijn algemeene gezond heidstoestand bleef evenwel nog jaren lang uitmuntend. Kwalen kende hij niet; zijn gezicht en zijn gehoor waren nog zeer goed. Vroeger, toen hij werkte, maakte hij lange dagen (soms 18 uur)daarna maakte hij lange nach ten, want hij ging 's avonds negen uur naar bed en stond des morgens elf uur op. Zijn tijdpasseeringen waren: de lectuur van Haarlem's Dagblad en het rooken van zijn Duïtsche pijp. De teraardebestelling van zijn stoffe lijk overschot zal plaats hebben Vrij dagmiddag twee uur op de algemeene begraafplaats te Zandvoort. De oudste inwoonster van Zandvoort is nu mej, de wed. P. van der Mije, 93 jaar. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN Terug te bekomen bij: Ged. Raam gracht 73 rood, damesarmbandhorloge; Hurer, Houtvaart 32, bankbiljet; Post kantoor, bankbiljet, dameshandschoen; De Laat, Eendrachtstraat 48, groen fluitje; Mej. Kruijer, Santpoorterweg 15, Bloemendaal, eenige zilverbons: v. d. Reep. Rozenstraat 51c, hond (wit en zwart); Kennel Fauna, Parklaan, ge bracht door: v. Gent, Oudeweg 36B. zwart hondje: Jansen, Bavostraat 24, gele herdershond: Lobbes, Dr. Leydsstr. 10. bruin hondje; Greebe, Bakenesser- gracht 75 rood, gabardine jas: Hulsen boom, Rijkstraatweg 115. regenjas; Dek ker, Bakenesserstraat 8, regenjas; U ker. Bakenesserstraat 8, 2 konijnen; de Wit, Kruistochtstr. 25, knipmes; Prin sen, v. Beresteijnstr. 32, roode muts; de Mon, Pijlslaan 6. portemonnaïe met inhoud; Bureau van Politie, Smede- straat, penning No. 917; Veis, Schoter- weg 160 rood, rijwielbel.merk in étui; Hesels, Oranjestraat 194, rijwielbel.merk In etui; Eken, Oranjestraat 114, rij wielbel.merk op plaatje de Vogel, Bloe- m erts teeg 16. rijwielbel.merk in étui; P.rumt, Roosveldstraat 72, gouden ring; Buree. Kamnerstraat 45 zwgouden ring; v. d. Berg. Amsterdamstraat 3, rozenkrans: v. d Putten, A. L. Dyse- rinckstrar.t 83. Lipssleutel; v. Essen, v. O. de Eruijnstraat 203. damestasch met inhoud; Priester, J. C. van Oost- zaanenlaan 15. Heemstede, damestasch. CHRIST.-HIST. JONGEREN-ORGA NISATIE. De Chr. Hist. Jongeren Organisatie zal Vrijdag 28 October in een der zalen van het Gem. Concertgebouw haar jaarlijksche Propagandavergadering hou den. Mejuffrouw Mr. C. Frida Katz, lid der Tweede Kamer, zal een rede houden over: „De roeping der Jongeren in de politiek". Verder wordt deze avond afgewisseld door muziek en zang. DE OPHEFFING DER IN- EN UIT- KLARING TE IJMUIDEN. Het plan tot opheffing van den in- en uitklaringsdïenst te IJmuiden heeft heel wat pennen en tongen in beroe ring gebracht. Reeds eerder hebben wij hierover het een en ander geschreven speciaal in verband met de gevolgen, die deze maatregel met zich meebrengt voor de scheepvaart. Men weet, waar het om gaat. Haast is een product van den tegenwoordigen tyd, en het is een niet te ontkennen feit, dat de in de sluizen te IJmuiden verrichte douane-formaliteiten meer tijd vorderen dan benoodigd is voor het schutten. In den regel is het oponthoud slechts gering. Als de sluizen klaar zijn, is geregeld ook het in- of uitklaren afgeloopen. Gewoonlijk zal wel niet langer dan een minuut of tien op de douanebeambten en de hen vergezel lende waterklerken gewacht behoeven te worden. Er kunnen zich echter gevallen voordoen, dat men niet zoo spoedig ge reed is: voornamelijk komt dit voor bij booten me: min of meer gecompli ceerde ladingen, waarbij het schrijven der verschillends formulieren tamelijk tijdroovend is, of wanneer het geval zich voordoet, dat veel proviand enz. verzegeld moet worden. Des nachts en ock wel Zondags kan het wachten nog een andere oorzaak hebben. Er is dan slechts één kommies-verificateur in dienst en aangezien de dienst voor schrijft, dat by elke in- of uitklaring zulk een ambtenaar aanwezig moet zijn, gebeurt het meermalen, in het bijzon der wanneer het druk is en met beide sluizen geschut wordt, dat op den ambte naar gewacht moet worden. In dergelijke gevallen gaat er heel wat kostbare tijd verloren, want een half uurtje opont houd in IJmuiden be teekent dikwijls een uur later in Amsterdam, in ver band met de spoorbruggen. In IJmuiden trekt men zich van deze in- en uitklaringgeschiedenls betrekke lijk weinig aan. En dat is licht te be grijpen, wan: een plaatselijk belang is er feitelijk niet mee gemoeid. Bij de opening van het Noordzeekanaal waren de verwachtingen sterk gespannen; men dacht dat elk schip, dat door de sluizen werd geschut, hier minstens een zak rijksdaalders zou achterlaten. Er werd een groot hotel gebouwd op eenige mi nuten van de oude sluis verwijderd. Maar alle verwachtingen bleken ijdel te zijn. Het hotel is inmiddels weer ge sloopt; de scheepvaart leverde IJmuiden zoo goed als geen direct voordeel op. Nochtans is er één bedrijf, dat door den ontworpen maatregel ten zeerste wordt getroffen, n.l. het bedrijf der hier gevestigde scheepsagenturen, drie in getal. Deze immers verleenen hun medewerking bij het vervullen der in- en uitklaringsformaliteiten. tornen deze te vervallen, dan zullen zij hun bedrijf ten zeerste moeten inkrimpen. Voor deze kantoren is het te hopen, dat zij door de toeneming van de scheepvaart beweging in de havens van IJmuiden schadeloos gesteld zullen worden, het geen lang niet onmogelijk is, aangezien de gr co te zeehavens, die in IJmuiden Noord geprojecteerd zijn, voor de toe komst van IJmuiden als zeehaven veel belovend zijn. Een andere categorie van belang hebbenden, of juister gezegd belang stellenden, wordt gevormd door de fa milieleden en bekenden van de uit Oost of West repatriëerende of naar onze overzeesche gewesten en koloniën vertrekkende passagiers der mailbooten. Vooral bij naar zee vertrekkende booten der Maatschappij „Nederland", kan men steeds een groot aantal belangstellen den aantreffen. Zal dit, indien de in- en uitklaring te IJmuiden komt te vervallen, anders worden? Wij gelooven van niet. Ook thans wordt niemand aan boord van de uitgaande passagiersbooten toegelaten. Ieder, die wel eens het vertrek van een boot van „de Nederland" heeft meegemaakt, kent de dikwijls tref fende tooneeltjes, die zich daarbij af spelen. Een afscheidnemen van uit de verte, een gewuif met zakdoeken, waar mede menige traan is gedroogd- Zoo is het thans en zoo zal het ook blijven wanneer de booten niet meer behoeven te worden in- of uitgeklaard. Het oponthoud in de sluizen zal alleen iets korter duren. Het aantal personen, dat bij binnenkomst of vertrek van een pas sagiersboot aanwezig zal zijn, zal er niet minder om worden, de cafés en winke liers te IJmuiden zullen in het vervolg evenveel of beter even weinig aan de vreemdelingen kwijt raken als voor heen. Typeerend voor de geringe belang stelling die men in IJmuiden voor deze zaak heeft, is wel het feit, dat de Vereeniging .IJmuiden's Bloei" zich er in het geheel niet mee heeft bezigge houden. Ook al zou er in de wijze van in- en uitklaring te IJmuiden geen verandering komen, dan zouden toch de weinige pro fijten, die hier van de doorgaande schepen worden getrokken, bij de ope ning van de nieuwe sluis geheel en al komen te vervallen. Door deze sluis toch zullen ongetwijfeld alle groote passagiersschepen worden geschut. Want de tegenwoordige groote sluis is voor schepen als de Johan de Witt, Jan Pietersz. Coen, Pieter Cornelisz. Hooft en straks de Christiaan Huygens, feite lijk reeds klein genoeg. En de Johan van Oldenbarneveldt wordt al weer 2000 ton grooter dan de grootste dezer schepen, de thans in aanbouw zijnde Christiaan Huygens. De trek verplaatst zich dus naar de sluis, welke thans ln aanbouw is en waarvan de opening in 1929 tegemoet kan worden gezien. En deze sluis ligt een half uur gaans van het station IJmuiden, op een 'plaats die van IJmuiden uit voor auto's niet en voor voetgangers vrij lastig te berei ken is. Weliswaar zal binnenkort de passage over de oude sluis belangrijk worden verbeterd, maar het verkeer over de tweede sluis zal wel nog vele jaren over de smalle en ongemakkelijke deuren moeten geschieden. WU zullen dus zien gebeuren, dat men voor een bezoek aan de nieuwe sluis, sluis III dus. den weg zal kiezen over Beverwyk of Velsen Noord. De door gaande scheepvaart verwijdert zich hoe langer hoe meer van IJmuiden. Economisch raakt IJmuiden geheel los daarvan. De kwestie wordt straks dan ook een, die meer de gemeente Vel sen raakt dan haar onderdeel IJmuiden. Doch daarover in een volgend arti kel. S. B. DE BANANENHANDEL. EEN BOYCOT. De groenten-, aardappelen- en fruit- handelaarsvereeniging „Onderling Be lang" hield Dinsdagavond in het ge bouw St. Bavo aan de Smedestraat een openbare vergadering ter bespreking van wantoestanden in den kleinhandel van het bananenbedryf. De voorzitter, de heer H. Noverraz, leidde na een kort openingswoord de be sprekingen in. Hy deelde mee, dat er Zaterdagavond eenige Amsterdamsche kooplieden op de Botermarkt bananen verkochten van twintig stuks voor tien cent onder bijvoeging van de woorden: .iaat 11 niet door de Haarlemsche win keliers bezwendelen. Als je in de Deo wil komen, dan moet je by die winke liers bananen koopen!" Spreker protes teerde daartegen. De heer M. Cortissos. de groothandelaar in bananen te Am sterdam, had evenwel 31 kisten met losse bananen naar Haarlem gestuurd, wat in strijd is met het reglement op den bananenverkoop. Die bananen waren in Amsterdam niet verkoopbaar, omdat ze door den Keuringsdienst wegens den rotten toestand waren afgekeurd. Bo vendien moeten de Haarlemsche winke liers vijftien a twintig cents per kilo meer betalen, dan de Amsterdamsche winkeliers. De heer Noverraz meende, dat aan deze handelingen een einde moest worden gemaakt. Hij liet het aan de vergadering over, op welke wyze dit moest geschieden. Vele leden namen aan de gedachten- wisseling deel. De wensch werd geuit, dat die Amster damsche kooplieden voortaan van de markt geweerd moesten worden. Een broeder van den heer Cortissos deelde mede, dat er sinds veertien dagen geen verschil meer in prijs te Amsterdam en Haarlem bestaat. In Amsterdam zyn de bananen niet goedkooper dan in Haarlem. Spreker had het beter gevon den, als deze vergadering niet uitge schreven was. Het bestuur had beter gedaan, als het in samenwerking met de R.-K. vereeniging, met spreker en zijn collega's een onderlinge bespreking had gevoerd. De Voorzitter hield vol, dat de prijzen niet gelijk waren. De heer M. Cortlséós heeft bovendien het Haarlem sche publiek gedupeerd door 31 kisten met bananen naar Haarlem te sturen, die door den Keuringsdienst waren af- 'gekeurd en die eigenlijk op de vuilnis belt thuis behoorden. Wat het uitschrij ven van deze vergadering betreft, merk te spreker op, dat het bestuur hiertoe wel had moeten overgaan, omdat tien leden krachtens het reglement den wensch daartoe te kennen hadden ge geven. Bovendien keurde de voorzitter het af, dat de heer Cortissos niet zelf gekomen was, maar zijn broer gestuurd had. De heer Bakkenhoven drukte er zijn leedwezen over uit, dat de R.-K. vereeniging van groentenhandelaars „St. Marcus" by het uitschrijven van deze vergadering gepasseerd was. Spreker meende, dat deze vergadering niet veel nut zou hebben. De Voorzitter antwoordde ook de zen spreker, dat het bestuur krachtens het reglement niet anders heeft kunnen handelen. Hy meende, dat er aanleiding genoeg was om den heer Cortissos te boycotten en aan de hoofdimporteurs Elders en Fyffes te Rotterdam een an deren importeur voor Haarlem te verzoe ken. De heer Bakkenhoven vond dit voorstel vermetel en onverstandig, ojn- dat de vereeniging „St. Marcus" daar toch zeker ook wel een woordje over heeft mee te spreken. De Voorzitter bracht nu het voorstel in stemming, om den heer Cor tissos te boycotten De heeren Bakkenhoven en F o n v i 11 e verklaarde zich daartegen. Eerst moet er volgens hen een bespre king met „St. Marcus" plaats hebben. Zulk een boycot achtten zy een veel te ernstige zaak. Het voorstel van den voorzitter werd aangenomen met op twee na algemeene stemmen. Alleen twee bestuursleden van „St. Marcus" stemden tegen. Besloten werd dus, dat van heden Woensdagmorgen af geen bananen van den heer Cortissos betrokken zullen wor den. POLSSLAGADER GEWOND. Dinsdagmorgen viel op het bouwwerk van de gebouwen der Algemeene Ver eeniging voor Bloembollencultuur, op het terrein van de vroegere fabriek van Figee de 17-jarige H. D. met zijn linker arm door een glazen deur. De polsslag ader werd geraakt. Een agent van poli tie heeft een noodverband aangelegd. H. D. Is daarna door een dokter ver bonden. VERKEERSONGELUKKEN Te Haarlem. Dinsdagmldag ongeveer 4 uur reed de 60-jarige heer F. B. wonende Hertzog straat 4 per fiets komende van de Wil- helminastraat in de richting Zijlvest. Een auto, rijdende in de richting var. da Raaks reed den wielryder aan, zoo dat deze kwam te vallen. Hij brak het rechterbeen cn werd naar het St. Eli sabeths Gasthuis vervoerd. HOE ER TE WOERDEN WERD GEKNOEID. DE MALVERSATIES BIJ DE CENTR. MILITAIRE MAGAZIJNEN. Ter zake van de malversaties gepleegd by de Centrale Militaire Magazynen te Woerden hadden zich Dinsdag voor de rechtbank te Utrecht twee verdachten te verantwoorden. Als eerste verdachte stond terecht ge noemde aannemer B. W. te Woerden. Hem werd ten laste gelegd, dat hy ten laste van het reeds genoemde magazijn rekeningen had opgemaakt voor houtle veringen, die niet waren geschied. Voorts dat hy die valsche rekeningen ter hand had gesteld aan den administrateur B. L. S. en ten slotte, dat hU van dezen S. ongeveer 50 heeft aangenomen, terwyl hy wist, dat dit geld van verduistering althans van misdryf afkomstig moest zyn. De president, mr. S. van Brakel, begon het verhoor met de vraag te stellen of het waar was, dat verdachte niet zelf de zaak dreef. Verdachte antwoordde, dat hy inder- tyd failliet is gegaan en de aannemers zaak door zyn vrouw werd beheerd, zy waren niet in gemeenschap van goede ren getrouwd. Verdachte werd als mees terknecht in de zaak aangesteld. President: Heeft u de rekeningen voor de leveranties geschreven? Verdachte: Ja, dat deed ik. President: En u wist toch. dat deze leveranties nooit waren geschied. Verdachte antwoordde wederom beves tigend. Op een desbetreffende vraag van den president voegde B ,W. er nog aan toe. dat deze leveranties steeds de kleeding- magazynen betroffen. Hy stemde toe, dat de door hem ontvangen gelden door majoor E. werden gebruikt om de uit gaven te dekken, die deze niet verant woorden kan. S. schreef de modelreke ningen en die werden door de vrouw van den verdachte W. geteekend. Het Openbaar Ministerie betoogde, dat hetgeen verdachte had gedaan strafbaar was, doch dat door de verklaringen van verdachte de groote knoeieryen te Woerden aan het licht zyn gekomen, waarmede het Openbaar Ministerie re kening wilde houden. Geëischt werd een gevangenisstraf van drie maanden en vier dagen met aftrek van de voorloo- pige hechtenis, de gevraagde straftijd is juist de tyd door verdachte in preven tieve hechtenis doorgebracht. Als tweede verdachte moest tereebt staan B. L. S. vroeger bureelambtenaar in dienst by de Centrale Militaire Ma- gazljnn, thans met verlof te Leiden. Dezen verdachte werd ten laste gelegd, dat hy in het tydvak van October 1925 tot Mei 1926 te Woerden als bureelamb tenaar in dienst van het Centraal Mili tair Kleedingmagazijn met opzet gelden of geldswaardige papieren tot een be drag van ongeveer 8.300 heeft ver duisterd. Hij zou dat geld gebruikt heb ben, om de gefingeerde rekeningen van den vorigen verdachte B. W. te betalen, terwyi hy -wist, dat het geld voor ma joor W. E. bestemd was. Verder werd hem ten laste gelegd, dat hy opzettelijk een kasboek of register, uitsluitend bestemd tot controleeren der administratie, valscheiyk heeft opge maakt door bedragen van valsche reke ningen daarin te verwerken. Verdachte bekende. Tegen hem werd dezelfde straf als tegen den eerste ver dachte gevorderd. ZORG VOOR DE BLINDEN. REGELING VAN GEMEENTE WEGE. B. en W. deelen den Raad mede dat zy reeds geruimen tijd in verband met een door den' beer G. Aldus te Zeist uitgebracht rapport en de naar aanlei ding daarvan gevraagde medewerking door den Minister van Blnnenlandsche Zaken een onderzoek doen instellen naar het aantal blinden in deze gemeente ten einde na te gaan in hoeverre er aanleiding bestond om ter zake maat regelen te treffen. Hoewel de uitkomst van dat onder zoek ons, zeggen zy, destyds niet den indruk gaf dat er nevens de bemoeiin gen van bestaande particuliere vereeni- gingen een redelijke behoefte bestond om de blindenzorg in afwachting van hetgeen van Rijkswege zou geschieden van gemeentewege te organiseeren, bleef toch de verwachting bestaan, dat te eeniger tyd zoodanige organisatie noodig zou blijken. Een brief van de afd. Haarlem en omstreken van den Ned. Bllndenbond was daarom voor ons een gereede aan leiding om een nieuw en thans een omvangryker onderzoek te doen instel len naar hetgeen op het stuk van blindenzorg in deze gemeente geschiedt. Het rapport over dat onderzoek, dat met medewerking van de hier bestaan de vereenigingen is ingesteld door het hoofd van de Nazorg, heeft ons er van overtuigd, dat hier door de gemeente nuttig en noodig werk kan worden ver richt. Dit werk moet omvatten: lo. het verschaffen van werkgelegen heid; 2o. het geven van gelegenheid voor onderwys; en 3o. geldelijke ondersteuning waar en voor zoover deze noodig is. Het onderwys is by medewerking van de ouders, welke naar wU verwachten in de meeste gevallen wel zal worden verleend, en door de aanwezigheid in het land van verschillende goede blin- dsninrichtingen, zeer wel uitvoerbaar. Anders staat het evenwel met het verschaffen van werkgelegenheid. Tengevolge van de soort van arbeid waarop de blinden uiteraard zyn aan gewezen, de in den regel veel geringere arbeidsprestatie en de groote moeilijk heid om de vervaardigde artikelen zelfs beneden den kostprys te verkoopen kan gerechte twyfel bestaan of een werk inrichting voor blinden financieel zich zelf bedruipen kan. De moreels voordeelsn, voor de blin den verbonden aan een werkgelegenheid, waardoor zij althans voor een gedeel te In hun onderhoud kunnen voorzien, en niet meer het gevoel van voTkomem afhankelijkheid met zich mede behoe ven te dragen, rechtvaardigen evenwel naar ons oordeel volkomen een geldelijk offer van de gemeente en mogen ln ieder geval aanleiding geven tot het nemen van een proef. B. en W. stellen daarom den Raad voor, in beginsel te besluiten de blinden zorg van gemeentewege te organiseeren zulks met medewerking van de in deze gemeente bestaande vereenigingen voor blindenzorg en op den voet van de conclusies van bovenaangehaald rapport en hun te machtigen een Commissie te benoemen voor de voorbereiding en uit voering van een en ander. Zy stellen zich voor te zyner tyd, zoo mogelijk by de behandeling van de be grooting voor 1928, onder overlegging van een uitgewerkt plan, de noodig* gelden aan den Raad aan te vragen. PRINSES JULIANA ALS STUDENTE EN DICHTERES. BEKROOND JAARLIED 1927. De Tel, deelt mede dat Prinses Ju liana met haar medestudenten om gaat als de andere studenten dat doen: en dat ze ook heeft meegedongen nu' ter gelegenheid van het noviciaat de gewone prysvraag is uitgeschreven voor een Jaarlied 1927. De inzendingen daartoe zijn, zooals men weet, aldus het blad, strict ano niem en een commissie doet uitspraak, zonder ook maar eeniger mate te we ten wie de inzendsters kunnen zyn. Ket beste daarvan zal het Clublied voor 1927 zijn. De commissie 'stond voor een uitge breide taak. Ten slotte bleven er twee over. waar tusschen men bleef aarzelen. Dan was de keuze bepaald en het bleek dat. prinses Juliana's lied bekroond was. Verheugd over dit succes Is Juliana dadeiyk naar haar Moeder gegaan en heeft het haar medegedeeld. En de Koningin moet haar heel vriendelyk hebben aangekeken en heb ben gezegd: Juliana maak je nu geen illusies, ze hebben misschien vermoed, dat dit gedicht van jou was, en je be kroond omdat je een prinses bent. Dit antwoord is ter oore gekomen aan de commissie, die keuze moest doen, en deze heeft dadelijk een brief aan de Koningin geschreven, waarin Haar is gezegd, dat geen der commis sieleden geweten noch vermoed heeft dat het gedicht var. prinses Juliana kon zyn en dat alles wel heusch en eerlijk was toegegaan, na lange aarzeling tus schen de twee beste gedichten. wy laten hieronder volgen het Jaar- lid 1927, gedicht door Prinses Juliana. (Wyze: „Wees gegroet met jubelto nen"). Waar sinds ongetelde jaren, d'Oude Ryn door Leiden vloeit. En een eeuwig jonge schare, Zich met wetenschap bemoeit, Zijn wy de novietenschaar, Van het wonderheerlijk jaar Negentien zeven en twintig. Heil onze studentencel, Heil onze V. V. S. L. Heil ons jaar, heil ons jaar 1927. Als men dan na jaren weder Tot de groote kille keert. Bindt een band, zoo sterk en teeder, Jonge vrouwen, zwaar geleerd. Wij zUn de novietenschaar. Van het wonderheerlyk jaar Negentien zeven en twintig, Heil onze studentencel. Heil onze V. V. S. L. Heil ons jaar, heil ons jaar 1927. EEN COMMUNIQUÉ DER ROEMEENSCHE LEGATIE IN DEN HAAG. OVER DE CARLISTISCHE ACTIE. De Roemeensohe legatie te 's-Graven- hage deelde het volgende communi qué mede van den Roemeenschen mi nisterraad: De ministerraad is beëindigd 's avonds acht uur. Het volgend commu niqué werd uitgegeven: De berichten in de buitenlandsche pers betreffende een CarlistLsche beweging in Roemenië zyn onjuist. De zaak is terug te brengen tot een uitnoodiging welke de ex-kroon prins Carol heeft gericht tot verschil lende partyleiders, met inbegrip van den eerste-minister, teneinde hen te be wegen het Roemeensche volk uitspraak te laten doen over zijn terugroeping op den troon. Daar een dergeiyk optreden een directen aanslag beteekent tegen de grondwettelyke orde en veiligheid, werd Manoilescu, de man die den brief heeft overgebracht, gearresteerd en ter be schikking van de justitie gesteld. De regeering is vastbesloten de wetbeiyke orde in den staat te handhaven en zal de noodige maatregelen treffen om el- ken dergelijken aanslag te beletten. TURGERUJKV STAND BENNEBRÖEK Bevallen: A. C. Jansenv. d. Meij. zoon. HAARLEMMERMEER Bevallen: C. van Kuyk—Robyn, zoon; A. den Haan—Roemer, dochter; D. Dik- keboomKcrzoon, dochter; M. Blom- Hulsbosch. zoon; M. van der Stelt de Graaf, dochter. VELSEN Geboorten: A. SteenbakkerMaas d. T. PrinsWyker d. C. M. Pethke— Appelboom z. M, SchoorlSchagen z. W. M. van LeeuwenBoeter d. L. Klaas sen—Hendriksen z. M. J. van Leyer- horstLourens d. A. BoogaardSchol dochter; H. r'c WiisJagtznbevg, 2 d. Overleden: Maria Kuit, G2 wedu we van W. van Heyst; Pietje Kuyt, 63 j., echtgenoote van C. v. ae Oever; Job- je Dubbeid, 22 j., ongehuwd.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 6