TWEEDE KAMER. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 26 OCT. 1927 25 October. De vervolging der communisten in Indië. Een "daverende redevoering en een sober antwoord. Lange discussies. De doodstraf. wordt, dan Is dat voor een deel toe te schrijven aan de overweging van vele leden, die den inhoud van de motie niet genoeg voorbereid rullen achten. Mor gen is de communist de Visser weer aan het woord voor zijn antwoord. Dat opnieuw een uur zal duren. INTIMUS. De Kamer heeft zich vandaag bezig gehouden met Indië, met de interpella tie-de Visser over „de vervolging, de veroordeeling en de massa-interneering van communisten in Indonesië". Men begrijpt van te voren reeds, dat communist de Visser meer dan buiten gewoon verontwaardigd was. Met groot pathos er was zelfs een Kamerlid, óe heer Joekes, die van „bombast" sprak, een minder vriendelijke uitlating, die ce communist tot een hartgrondig „doodbidder!" jegens den langen, mage- ren sociaal-democraat bracht met veel pathos sprak hij van moorden der Nederlandsche regeering, van folterin gen des volks door het Indisch bewind, van onderdrukking, van misdaden, van martelingen etc.. etc. men kent het ultra-roode vocabulair. Dat deze woor den, die ten slotte niet meer inhielden can termen, van groofce en scherpe af keuring vol, den woordvoerder nog al eens met den hamer des voorzitters de den kennis maken, is niet meer dan be grijpelijk. Eens zelfs kon de president den woordenstorm van den communist alleen bedwingen door hem te dreigen met toepassing van het reglement van orde. Er waren enkele „tusschenkomende" sprekers, als de heeren van Boetzelaer van Dubbeldam, Joekes, Bijleveld en van Rijckevorssel, die het nu niet bepaald waardeerden, dat de communist de Visser op zulk een scherpen toon zich tegen de regeering had geuit. Hij, de vertegenwoordiger van een internatio nale groep, die niet alleen tóch nooit de huidige maatschappij in welk opzicht ook zou kunnen waarceeren, maar een groep cck. die, zooals de heer Joekes het dui delijk maakte (uit het dus genaamde ,-Ear.irun-rapport") op een gewetenloo- ze, leugenachtige anti-religieuze wijze in het religieuze Indië, de bevolking onder ce roode vaan trachtte te vereenigen. Wat al vreemde dingen: men beloofde den inlanders vrij rijst, staatsbetrekkin gen, vrijdom van belasting, vrij vervoer in auromobielen, en den ouden sul tan families herstel op hun troon! Vooral dit laatste is als belofte van een com munist kostelijk! De heer de Visser interpelleerde op hooeen toon. De feitelijke inhoud der interpellatie kan niet beter (maar vol ledig genoeg) worden weergegeven, dan door de vragen welke de interpellant stelde, op te sommen. Zij luiden aldus: 1. Hebben de gebeurtenissen, die ik heb aangegeven, de regeering nu nog niet geleerd, dat wereldbewegingen als de communistische partij, de vakorganisatie van loonarbeiders en kleine boeren, be nevens de nationalistische organisaties van koloniaal overheerschte volken, met maatregelen van geweld niet zijn tegen te houden, waarom het wenschelijk is de wettelijke maatregelen als z.g. haat- zaai-artikelen, vergaderverboden, sta- kings-, demonstratie-, pers- en spreek- belemmeringen op te heffen en de volks beweging tot vrije ontwikkeling te laten komen en is de regeering niet van oor deel, dat de opstandelingen dus volko men in hun recht waren, toen ze van het In de historie door alle richtingen in de maatschappij erkende recht tot den opstand gebruik maakten, om zich te verzetten tegen het regime van den overweldiger en onderdrukker? 2. Is de reeeering niet mede van oor deel, dat dus ©ogenblikkelijk alle straf maatregelen moeten worden ingetrok ken en volkomen amnestie aan alle po litieke gevangenen en geïnterneerden moet worden verleend? 3. Zoo neen, heeft de regeering dan de zekerheid, dat elk proces of inter- neeringsbesluit ten aanzien van op standelingen, communisten of van com munisme verdachte personen, gerekend zelfs naar den maatstaf van het burger lijk recht op juiste gronden is ge nomen, en daarbij geen ernstige vergis singen zy'n begaan? 4. Is het de regeering bekend, dat het sub 3 gevraagde zoowel in Indonesië als hier te lande, door breede groepen der maatschappij, zoowel in de kringen der jniellectueelen als in die van de arbei dersklasse ernstig wordt betwijfeld? 5. Is de regeering daarom bereid, ter bevrediging van het gekrenkte rechtsge voel, een commissie van onderzoek, waarin het volk in Indonesië zoowel als hier te lande vertrouwen kan hebben, te doen benoemen en hierin als politiek direct belanghebbende aan minstens twee leden van de communistische in ternationale een plaats te verleenen? De minister van Koloniën antwoordde op deze '.wagen heel kort, heel sober. De discussie zal den minister dan ook meer reden tot antwoord geven. Dr. Koningsberger zijn keurige fi guur en keurig spreken Is wel scherp in tegenstelling tot het losse, onbeheersch- te spreken en voorkomen van den com munist Dr. Koningsberger dan, noem de het. communisme de groote veroor zaker der onlusten, te hatelijker waar de voornaamste organisatoren buiten schot bleven, teekende met enkele woor den het misdadige der beweging, het duïdelijk-misdadige. De vragen beantwoordde de minister kort als volgt: de' gebeurtenissen, waar van de interpellant sprak, konden hem niet brengen tot het opheffen van be palingen die de orde moesten handha ven en het economisch leven moesten in star.d houden; de regeering zal niet alle strafmaatregelen intrekken; de pro cessen zijn met groote zorgvuldigheid gevoerd; het is de regeering niet bekend, dat breede groepen der maatschappij betwijfelen of de processen met groote zorgvuldigheid zijn gevoerd; tot het in stellen van een commissie van onder zoek is de minister niet bereid. Verschillende sprekers hebben zich als ..tu-schenkomende" woordvoerders r de discuss ie-gemengd: de heeren Cra mer van Boetzelaer van Dubbel dam (CU.), Joekes (V-D.K Kleerekoper (SXU, Bijleveld (AH.), van Rijckevor- sel (R.K.), Droogleever Fortuyn (V.B.) en Kersten (Sfc.G.) De heer Cramer drong er op aan, dat de minister de rapporten van het ge beurde op Sumatra en in West-Ja va zal publiceeren vóór de bespreking van de Indische begrooting in de Kamer. Hij hield vol zooals hij reeds meer had betoogd dat niet het communisme van-buiten-af de groote oorzaak der onlusten iff geweest, maar dat daaraan economischeu invloeden ten grondslag liggen (gevolg van de politiek-Fock) en dat ook fouten in het bestuursapparaat mede hebben gewerktHij noemde den be kenden zin in de Troonrede: „de onlus ten hebben met het eigenlijke volksle ven niets uitstaande" volkomen on juist, omdat de geheele positie van he: cogenblik kan worden weergegeven in deze woorden: oude dingen hebben nieu wen vorm gekregen, de „oude dingen" van den wensch naar vrijwording. Hij citeerde uit sommige rapporten, dat het Inlandsche Volk van het Nederl. gezag niets moet hebben, dat er vele excessen zijn voorgekomen, bij het onderdrukken der opstanden, vooral de ass. resident Korsen en de majoor Rhemrev zich mis dragen hebben, waartegen hij maatrege len wensch te genomen te zien. Hij klaagde ook over de politie. De heer Cramer merkte op, dat wij in Indië op een vulkaan leven; hij zeide t diep te betreuren, dat groote schokken de maatregelen, die de vriendschap tus- schen blank en bruin versterkten, kon den tegenwerken, waarom hij den Gouv. Generaal gaarne meer kracht zag ont wikkelen, den Gouv.-Gen„ die omgeven wordt door een niet steeds goedwillend ambtenarencorps. De heer Cramer ook klaagde over de oppervlakkigheid der vonnissen, hij diende een motie in ten einde ern stige inbreuken op de persoonlijke vrijheid tegen te gaan, zonder afdoende rechtvaardiging daarvan om den mi nister een uitvoerig rapport te vra gen, waarin duidelijk wordt uiteengezet, welke de redenen zijn, die ieder der ge- ëxterneerden, naar Boven-Digoel hebben doen voeren. De heer van Boetzelaer van Dubbel dam en later de heeren Byleveld, van Rijckevorsel en Droogleever Fortuyn keerden zich naast het uitspreken van groote afkeuring over de coma. nls- tische moorddadige beweging voor een groot deel tegen den heer Cramer. Zij keurden het af, dat deze alleen cri- tiek had op de regeering, op het gezag, op de politie, dat hij dus tot op zekere hoogte zicht stelde naast den interpel lant, terwijl zy van hem hadden ver wacht, ook scherpe afkeuring over het optreden der communisten te hooren. Immers zij waxen van meening, dat het communisme niets met het inlandsche volksleven te maken heeft en dat de nationalistische beweging door een aan wezig achten van een communisten in- slak wordt gecompromitteerd. Zy willen aannemen dat er excessen zyn geweest bij het onderdrukken der opstandige beweging, dat het bestuurs apparaat fouten aankleven, dat er ont wikkeling en woeling is in het- Oosten hierover zal bij de algemeene be schouwingen over Indische begrooting nog het een en ander worden gezegd zij wilden het allen erkennen, maar dat alles kan en zal ook verbeterde wor den, doch leverde geen reden, meenden deze afgevaardigden, om goed te praten wat niet goed is. Oe heer van Boetze- laar waarschuwde den heer Cramer, geen krachten te ontketenen, waarvan de draagwijdte niet te overzien is. De heer Joekes stelde zich mede scherp tegen den communist wij wezen er reeds op maar had toch gaarne gezien, dat de bewindsman voor koloniën wat breeder de woelingen had gezien, ook nog aan wat anders aandacht had gewijd dan alleen aan het communisme als oorzaak der opstan den. Is er, zoo vroeg de VJD.-woord- voerder, niet ook sprake van een gefor ceerd ontwikkelings proces in Indië, moet er ook met psychologische fac toren worden gerekend? De minister zal wel met den heer Bijleveld, antwoorden dat al deze din gen bij de Indische begrooting wel ter sprake zullen komen en dat hij, zich vandaag tegen den specialen interpel lant moest richten met een scherp- afkeuren van het communisme. De heer Joekes had bezwaren, onge twijfeld, tegen de regeering, tegen het optreden der politie, tegen sommige be stuursambtenaren en toch stond hij naast de regeering tot handharing van het gezag: hij hoopte dat de regeering al het hare doen zal, om wat ver keerd ging, recht te zetten. Waarin hij vertrouwen had, omdat het nu eenmaal niet anders mogelijk is, woelingen en opstanden te onderdrukken, zonder dat er vergissingen worden begaan. En de heer Van Rijckevorssel was het met hem eens, dat er, bij de spoedige maat regelen, die noodig waren bij het op zenden naar den Boven-Digoel, mis schien wel fouten zijn gemaakt. Maar dan waren beide heeren het er over eens dat hierbij vertrouwen in de In dische regeering blijvend kan betoond worden, die werkelijke fouten kan recht zetten. De heer Kleerekoper heeft een lang betoog gehouden, waarin hij met breede citaten duidelijk maakte dat elke par tij in ons land menschen onder hare leden telt, die de doodstraf niet wen- schen. Hij diende een motie in, waar in van de regeering gevraagd werd, voor heel het Rijk, zoowel in Europa als in Indië te overwegen, de dood straf af te schaffen. Een motie, die on danks het overwegen toch een pnn- cipieele uitspraak van de Kamer vraagt. Het verwonderde ons eenigszins, dat de voorzitter deze motie ©ogenblikkelijk aan de orde stelde immers zij raakt een materie aan, die nog al ver van den inhoud der interpellatie verwijderd was. En wanneer de motie verworpen GEMASKERDE BAN- DIETEN. VONNIS ZES EN VIER JAAR. De rechtbank te Roermond heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen de gebroeders Chr. en M. H. S„ resp. oud 23 en 24 jaar, mijnwerkers, afkomstig uit Weert, die werden verdacht in den avond van 5 Augustus j.l. gemaskerd in de woning van den varkenskoopman H. R. Nils te Weert te zijn binnenge drongen, deze met revolvers te hebben bedreigd, hem geld te hebben afgeperst en daarna den man te hebben gebonden geblinddoekt. De Rechtbank achtte het ten laste gelegde bewezen en veroordeelde Chr. S. tot zes jaar en M. H. S. tot vier jaar gevangenisstraf, beiden met aftrek van preventieve hechtenis. De eisch was resp. negen en zes jaar. PRIJSVORMING IN MIDDENSTANDSBEDRUF. PLAATSELIJKE ENQUêTE. Men weet, dat de sub-commissie uit de Staatscommissie voor deEconomische Poiltiek, in opdracht der regeering een onderzoek moet instellen naar de prijs vorming in het middenstandsbedrijf. Het Hbld. verneemt thans, dat de sub commissie twee „enquêteurs" heeft aan gesteld om, voorloopig alleen te 's-Gra- venhage, een onderzoek te doen naar de prijsvorming in het kruideniersvak. De sub-commissie heeft het onderzoek voorshands tot één vak en tot één ge meente beperkt, teneinde in de praktijk te kunnen nagaan, in hoever het met kans op een goed resultaat kan worden gehouden ook in de andere gemeenten en uitgebreid tot andere vakken. Het onderzoek der enquêteurs loopt over de tot standkoming van den eind- prijs in het kruideniersvak en van de winstmarge, bruto en netto, op dö ver schillende waren. DE ROOFOVERVAL TE NOORDWIJK AAN ZEE. ONDERZOEK NOG GEEN RESULTAAT. Uit Noordwijk wordt aan de Tel. ge meld: Het onderzoek betreffende den roof overval in het postkantoor te Noord- wijk aan Zee, heeft nog geen resultaat opg'eleverd. De commissaris van politie wordt overstroomd met mededeelingen over al lerlei lieden met bruine overpassen en dito slappe hoeden. Een nader onder zoek loopt dan echter steeds op niets uit. Intusschen moeten er omstandig heden zijn, die eenigen twijfel aan het relaas van het gebeurde wekken. Hoe wel de politie het onderzoek naar den gesignaleerden dader voortzet, wordt thans ook in andere richting gezocht. De postambtenaar S. is nog eenige malen verhoord. AFLEVERING VAN VACCINE. WAAROM NIET GEHEEL STOPGEZET? Mevr. De Vries Bruins, lid der Tweede Kamer, heeft den Minister van Arbeid de volgende vragen gesteld: Is de Minister bereid mede te deelen welke overwegingen hem ertoe hebben geleid, opnieuw toestemming te geven tot het verstrekken van de termo-vac- cine, welke verstrekking begin Aug. van dit jaar is stopgezet? Acht de minister de bezwaren, die hem volgens zijn antwoord op de vragen van den heer Krijger van 27 Juli 1927 heb ben doen besluiten tot het stopzetten van die verstrekking, nu niet meer aan wezig? Zoo ja, waarom is dan niet nu, even als in het tijdperk van 1 tot 22 Aug. 1.1. alle aflevering van vaccine stopgezet totdat de benoemde commissie een uit spraak heeft gedaan? ERNSTIG ONGELUK. DOOR MACHINE GEGREPEN. Zondag in den vroegen ochtend vond in de stijfselfabriek Zeelandia te Sas van Gent een zeer ernstig ongeluk plaats, meldt het JD. v. N.-B.". De werkman A„ wonende te West- dorpe, was in de siroopafdeeling_ doende met zijn werkzaamheden, toen' hij op zeker oogenblik moet zijn uitgegleden met het gevolg, dat hij op een der in volle werking zijnde machines is terecht gekomen. Vreeselijk verminkt en onder de groot ste pijnen werd de man aanstonds naar het R.K. Ziekenhuis te Sluiskil ver voerd, w^ar hij in deerniswekkenden toestand werd opgenomen. De man is gehuwd en vader van twee kinderen. AUTO-ONGELUK BELGIë. IN SLAAPZIEKTE. Te Alphen aan den Rijn heeft zich een geval van slaapziekte met doodelijken afloop voorgedaan bij een 64-jarige vrouw. GENERAAL-MAJOOR D. KROMHOUT. Te Bergen-op-Zoom is in den ouder dom van 81 jaar overleden de gepens.ge- neraal-majoor D. Kromhout. De crema tie heeft plaats in het crematorium op de begraafplaats Westerveld Donderdag a.s. na aankomst van den 14.15 uur. EEN MEISJE GEDOOD EN DRIE GEWONDEN. De correspondent van de Tel. uit Brussel meldt van Dinsdag: Uit Bergen (België) wordt gemeld, dat de directeur van de Soleries Artifi- cielles de Valenciennes, de Nederlander Corn. Rondberg, gisteren met zijn auto in het bosch van de Hermitage (Condé) tegen een boom, welke op een onver- lichten wagen was geladen, ls gereden. In den auto bevonden zich mevr. Rondberg, die haar drie-jarig dochtertje op den schoot hield en naast haar mej M. Janssen met een baby van slechts enkele maanden. Het driejarig dochterje werd op slag gedood, de andere inzit tenden werden licht gewond. WAAR IS DE DERDE POOL? HET ROTTERDAMSCHE ZAKKENROLLERSTRIO. Onlahgs is gemeld, dat de centrale recherche te Rotterdam den beruchten Poolschen zakkenroller M. Grauman heeft aangehouden. Uit het onderzoek der politie is nog gebleken, zoo meldt thans de corres pondent van de Tel. te Rotterdam, dat deze Pool nog verschillende andere zak kenrollerijen hier ter stede op zyn ge weten heeft. De vorige week Maandag werd, zooals men zich herinnert, van een 15-jarigen kantoorbediende een bankbiljet van f 1000 gerold, dat, dank zij de handigheid van den jongen, zeer spoedig in zijn bezit terug kwam. Dien zelfden morgen werd van een kantoor bediende in de hall van de Disconto maatschappij aan de Wijnstraat een linnen zakje, inhoudende twee bank biljetten van f 200 gerold. Deze kon zich herinneren, dat iemand aan de kassa een pondsbiljet gewisseld had. waarna deze man een oogenblik naast hem op de bank had gezeten. Toen de man weer opstond, bemerkte hij dat he tgeld verdwenen was. Bij onderzoek is gebleken, dat de man, die het ponds biljet had gewisseld, een paspoort had getoond ten name van M. Helm en zoo men weet, is dit paspoort in het bezit gevonden van den gearresteerden Grau man. Een bank van leeninghouder uit de binnenstad heeft zich nog bij de politie gemeld en medegedeeld, dat eenige we ken geleden een man, die zich Heim noemde, een brillanten ring bij hem had beleend en Maandagmorgen deze weer heeft ingelost. Hij betaalde toen met een bankbiljet van f 200. Zoowel de bank van leeninghouder als de be roofde kantoorbediende hebben Grau man herkend. Gebleken is voort, dat de arrestant bij twee winkeliers -hier ter stede voor f 200 aan modeartikelen heeft gekocht. Hü. is naar het Huis van Bewaring over gebracht. De politie stelt thans nog een onderzoek in naar de verblijfplaats van den derden Pool, die bij de beroovlng van den kantoorbediende op de Visch- markt aanwezig is geweest. JAPANSCH BEZOEK. Dinsdagavond zyn per Pullman-trein uit Brussel met htm gevolg te 's Gra- venhage aangekomen prins en prinses Ro, die incognito reizende onder den naam van graaf Gin Ro en gravin Masako Ri, verschillende Europeesche steden bezoeken en thans voor een vier tal dagen in de residentie zullen ver blijven. Op het perron waren ter begroeting aanwezig, o.a. de adjudant der konin gin, luit.-kolonel van het Indische leger D. Q. C. F. de Jonge van der Halen, de Japansche gezant te 's Gravenhage. de heer Koki Hirota met leden zijner legatie, alsook leden van de Japansche kolonies te Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Het gezelschap begaf zich tn auto's naar hotel des Indes, waar het logeert. Het voornemen is dat prins en prin ses Ri ook Amsterdam, Marken en Vo- lendam en wellicht ook Rotterdam zul len bezoeken. ZANDVOORT. COMMISSIE VAN WERKVER SCHAFFING Aan den raad wordt voorgesteld een Commissie van Werkverschaffing te benoemen met als leden: Wethouder Padt, voorzitter; de raadsleden Van der Mije en Druyf, den werkgever Jb. van der Werff, twee leden aan te wij zen door den Z. B. B„ één door den R-K. Bouwarbeidersbond, één door den Chr. Bouwarbeidersbond en den cor respondent van de arbeidsbemiddeling J. L. Vinken. HALFWEG. ONGEVAL Op de Suikerfabriek heeft een dei- arbeiders kokende suiker over een der beenen gekregen. Per auto is hij naar zijn woning te Amsterdam vervoerd. HAARLEMMERMEER. BURGEMEESTER SLOB Naar wij vernemen is aan den burge meester van deze gemeente, Mr. A. Slob, wien twee maanden geleden by het maken van een rijtoer .een ernstig ongeluk is overkomen, door den Com missaris der Koningin verlof verleend, om zich volgens medisch advies gedu rende enkele weken buiten de gemeente op te houden voor herstel van gezond heid. De burgemeester is heden naar het Zuiden van ons land vertrokken en hoopt na een voor zUn gestel gunstig verblijf aldaar, na half December zijn trein om ambtsbezigheden weder te kunnen her- ï-atten. IJMUIDEN .JJMUIDEN's BLOEI" In een bestuursvergadering der ver- eeniging „IJmuiden's Bloei" werd tot administrateur-propagandist benoemd de heer P. Krab Jr. alhier. Het ontwerp van de door de vereeniging op den kop van de Visschershaven te plaatsen ban ken werd goedgekeurd. De banken zul len worden vervaardigd door de leer lingen der Nijverheidsschool. Ingekomen was een brief van het Nutsdepartement, met verzoek om medewerking tot het stichten van een vereenigingsgebouw. Hiervan werd met belangstelling ken nis genomen. Verschillende bestuursle den beloofden, op de voor dit doel te belggen vergadering aanwezig te zul len zyn. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct*. per r«geL SPORT EN SPEL VOETBAL. HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. AFDEELING I. Ie klasse. H. B. S.—E. D. O. Hilversum—D. C. V. U. C.—Ajax. U. V. V.—R. C. H. Tweede klasse A D. E. C.—Hollandia. W. F. C.—K. F. C. West-Frisia—Z. V. V. HelderV. S. V. 2e klasse B. V. V. A.—Velox Zeeburgia—Zandvoort Haarlem—B. F. C. H. V. C.Bloemendaal. A. F. C.—D.O.N.AJt. 3e klasse D. J. K.—Assendelft O. D. E.—O. S. V. Watergraafsmeer—Kinheim D. E. V.T. O. G. Wilhelmina VooruitSchoten. T. H. BPurmersteyn. 4de klasse C. Oosterpark—Sloterdijk Aurora—Stormveld. Reserve le klasse. R. C. H. 2Hilversum 2 Ajax 2—H. F. C. 2. E. D. O. 2—D. E. C. 2 Blauw Wit 2—Z. F. C. 2 Reserve 2e klasse A. A. F. C. 3Haarlem 2 Hollandia 2Stormvogels 2. AFDEELING II. le klasse Stormvogels—Blauw Wit. Z. F. C.—A. D. O. H. F. C.—'t Gooi. SpartaanH. V. V. Feijenoord—Sparta. 2e klasse A: Steeds Hooger—Hercules A. S. C.Hermes. D. H. C.—B. M. T. FortunaQuick VoorwaartsV, I. O. S. 2de klasse B: O. D. S.—C. V. V. S. V. W.Overmaas NeptunusXerxes S. V. V.—Unitas L. S. V.Merwede. LugdunumScheveningen. U. V. S.—O. N. A. HillinenAlphen Reserve le klasse. Sparta 2Feijenoord 2 Unitas 2—U. V. V. 2 Xerxes 2D. H. C. 2 D. F. C. 2—H. B. S. 2 V. O. C. 2—C. V. V. 2 AFDEELING IV. le klasse P. S. V.—Eindhoven B. V. V.Wilhelmlna LongaWillem U RoermondN.O.AJD. N. A. C.—M. V. V. AFDEELNG V. le klasse VeïocitasFr is ia. G. V. V.Veendam FrieslandLeeuwarden Achilles—G. V. A. V. DUITSCHLAND—NEDERLANIV Uit Beriyn wordt aan de Tel. ge meld.: Voor den elfden voetbalwedstrijd Duitschland—Nederland, die 20 Novem ber a.s. ie Keulen zal worden gespeeld, heeft de Duitsche voetbalbond het vol gende elftal gekozen: Stuhll'auth (Neurenberg), doel; Falk (München), Kugler (Neuren berg), achter. Weber (München), Gruber (Duisburg) Heidtkamp (Dusseldorp), midden. Reinmann (Neurenberg), Czepan (Scholke), Seilf elder (Mannheim), Kuzorra (Schalke) en Holstein (Duis burg) voor. LAWNTENNIS. RANGLIJST VAN SPELERS In het laatste nummer van het or gaan „Lawn-Tennis" is een ranglijst van spelers samengesteld op zuiver-ma- thematischen grondslag d. w. z. dat als basis daan-oor hebben gediend de uit slagen van le klasse competitie-wed strijden en 'die van een groot aantal tournooien. Deze ranglijstjes zien er voor ons land voor 20 heeren en 15 da mes als volgt uit: Heeren: 1. Mr. A. Diemer Kool; 2. H. Timmer, 3. C. A. Bryan, 4. Mr. M. v. d. Feen, 5 Ir. A. Knappert; 6. E Eriksson, 7. G. R. Castendijk, 8. J. v. d. Heide, 9. H Pflaume, 10. R. Nauta, 11. J. A. Pen ning, 12. J. Bryan, 13. A. J. v. d. Steur, 14. H. Eilers, 15. G. Scheurleer, 16 J. Knottenbelt, 17. O. Koopman, 18. G. Leembruggen, 19. J. G. Heldring, 20. J. Nielsen, 21. M. Wetselaar. Dames: 1. Mej. K. Bourn an, 2. mej. M. Rollin Couquerque, 3. mej. Canters, 4. mevr. M. DriebeekCastendijk, 5. mevr. M. StraubJansen, 6. mevr. J. StroinkCords, 7. mej. A. Zoethout, 8. mevr. E. v. GulickJob, 9. mej. M. Staab, 10. mevr. SchwabLambregts, 11. mej. de Josselin de Jong, 12. mej. T. Brauns, 13. mej. J. Jurrema, 14. mej. mej. Swane, 15. mej. N. Spit. „NUT EN SPORT". Bij Koninklijk besluit zijn goedge keurd de statuten van de Haarl. Pluim- %-ee- en Konijnenfokkersvereeniging „Nut en Sport". HENGELEN. DE MORGENSTOND TE HEEMSTEDE. Bovengenoemde vischclub hield Zon dag een wedstrijd op baars in de Van Merlenvaart. De uitslag was als volgt: 1. A. Verzeilberg, 2. G. Beerthuizen, 3. P. v. d. Klashorst, 4. M. Spek, 5. J. v. Honschoten, 6. J. Fehus, 7. P. de Graaf, 8. J. Woudenberg, 9. W. Driessen, 10. a v. d. Heuvel, 11. J. van Os. DE VRIJE HENGEL. Zondag heeft de vischclub De Vrije Hengel, haar 2den half - J aarli jkschen kaswedstrijd gehouden op baars in de Ringvaart nabij den Radmolen. De prijzen werden gewonnen als volgt: J. IJver, le prijs, C. Sma| 2de pr„ J. Hulshof 3de pr„ J. v. Luik en vervolgens na loting Hessen, J. Klumper, P. Bree- wer. Burggraaf, Servelle, IJkhof, Fort- gens. Bijlsmit, W. Oud, Rus, Rijbroek, A. Klumper, de Wilde, Mozert, Tim mermans. Baas, Maarten, Jansen, Wen- veen, B. v. Luik. De voorzitter reikte de prQen utt In het clublokaal van den heer Van Nhn- wegen. OLYMPISCHE SPELEN HET TENNISTOURNOGL Door den voorzitter van het Neder- landsch Olympisch Comité, is, in ver band met de nog steeds heerschende onzekerheid aangaande het Olympisch tennistournooi, de volgende brief ge richt tot de Internationale Tennis Fede ratie (F.I.L.T.). Tevens werd een afschrift daarvan aan alle bij de F.I.L.T. aangesloten bonden gezonden: „Aan het Bestuur der F.I.L.T. Zooals u bekend is, deden zich tus- schen de F.I.L.T. en het I.O.C. inzake de deelneming aan de a.s. Olympische Spelen enkele geschilpunten voor. Be treffende verschillende dezer punten, werd bereids overeenstemming be reikt. Slechts omtrent één punt bestaat nog verschil van meening: de definitie van het amateurisme. Het gaat hier om de vraag of een amateur na het besluit van Praag in Juni 1925 welbewust pro fessional geworden, later wederom als amateur ten opzichte der Olympische Spelen zou kunnen worden erkend. Vol gens het bekende besluit van Praag kan dit niet, terwijl zulks volgens de be palingen van de F.I.L.T. wel mogelijk is. Nu verneem ik, dat toevalligerwijze een zoodanig geval zich in de praotijk niet voordoet, d.w.z. er bestaat momen teel geen tennisspeler of -speelster, die na Juni 1925 welbewust professional geworden, in de termen zou vallen om door de F.I.L.T. in de positie van amateur teruggebracht te worden. Indien dit jiüst is, zou ik nader onder uw aandacht willen brengen, dat prac- tisch gesproken dit geschilpunt bij de a.s. Olympische Spelen geen effect kan hebben, en mitsdien door de F.I.L.T. gevoegelijk tot na de Spelen zou kunnen worden verschoven. Hierdoor zou het laatste bezwaar, om aan de as. Spelen te Amsterdam deel te nemen, komen be vervallen. Wegens de groote waarde, die mijnerzijds wordt gehecht aan de deelneming door de tennisspelers aan de Spelen te Amster dam, heb ik de eer by dezen een be roep te doen op uw medewerking, op dat ook dit punt worde aangehouden en lawn tennis in 1926 op de plaats ver- schyne, waar het alhier zoo gaarne zal worden gezien".

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 8