TVlaclïïnloshs HAARLEM'S DAGBLAD VOOR DE LUISTERVINKEN FLITSEN Toffee de Luxe ZATERDAG 29 OCT. 1927 VIERDE BLAD Onze Radio Rubriek. Hallo! Hallo! Kristallen welke bij radio- ontvangst worden gebezigd- Carborundumkristal. Het gebruik van den zoogenaamden „coherer" (een buisje gevuld met ijzer vijlsel) als detector één of ander Kristal werd gebruikt, is na de ontdekking der drie electrodenlamp meer en meer op den achtergrond geraakt. Oudere amateurs zullen zich den tijd nog wel herinneren, toen de ont dekking van het kristal als detector in radio-ontvangtoestellen werd bekend gemaakt. Het was niet alleen een uit komst, maar ook een zeer groote stap in de goede richting. Tegenwoordig denkt men zelfs niet meer aan kristal, doch daar de zenders momenteel met een zóó groote energie gaan werken, lijkt mij de tijd weder gekomen de oude kristallen weder te voorschijn te halen en hiermede weder eens te gaan experimenteeren. Velen der ervaren radio-amateurs zullen het met me eens zijn, dat de ontvangst met kristal de tector toch nog steeds het beste is. Het lijkt me daarom wel goed eens over die kristallen te spreken, hoe ze ontdekt en gefabriceerd werden, daar mij gebleken is, dat men ongeveer niets hiervan weet. Eerst wil ik daarom be handelen het z.g. carborundumkristal. Dit kristal werd in 1893 ontdekt door Edward Goodrich Acheson. die er een klein- winkeltje op na hield te Monou- gehela City. Pensylvania. Acheson, die een vooruitstrevend man was, had steeds groote belangstelling voor de wetenschap en de mogelijkheden der electriciteit. Zoo nam hij eens proeven met een electrischen stroom, wat klei en een beetje cokes. De klei en cokes deed hij in een kommetje. In het mengsel wierp hij een stukje koolstof, bevestigd aan een metaaldraad, vanwaar een verbinding werd gemaakt met een pool van een dynamo. De hitte, ontstaan door den electrischen stroom verbond nu de twee stoffen in de kom en toen de koolstof er uit was ontdekte het geoefende oog van Acheson eenige zeer kleine kristal len; die aan de koolstof zaten. Hij vor.d dat deze kristallen zeer hard en scherp waren. Zij waren zóó schitterend en juweelachtig, dat hij dacht, eindelijk de droom van zoovele scheikundigen waar gemaakt te hebben, namelijk het maken van diamant! Een paar een voudige proeven verwierpen evenwel deze theorie. Deze kristallen waren van een zoodanige hardheid, dat ze tegen woordig meestal verwerkt worden in slijpmateriaal, zelfs ook in de diamant slijperijen. Het Fabricatie-proces. Carborundum is de naam, die gegeven ls aan carbid van silicon, hetgeen een chemische verbinding is van koolstof en silicon. Deze scheikundige verande ring wordt op een hoogst interessante wijze veroorzaakt. Het element koolstof wordt verkregen door geklopte cokes en het lement silioen door zand. Deze twee stoffen worden in zekere verhou dingen gemengd en gebracht in een oven die electrisch wordt geladen. Te vens wordt wat zaagsel bij het mengsel gevoegd om het ietwat poreus te maken, zoodat zekere gassen die gevormd wor den bij het verhitten, kunnen ontsnap pen, terwijl zout wordt bijgevoegd, om onzuiverheden te verwijderen. Uit deze eenvoudige stoffen wordt nu het car borundum gemaakt. De carborundumoven, bestaat uit een rechthoekige bak, lang 20, breed 7 en hoog 6 voet en is gemaakt van vuur steen. Aan eiken ka; van den oven bevinden zich dikke kabels die met groote koolstofstaven verbonden zijn. Het mengsel van cokes, zand, zaagsel en zout wordt nu in het oven-bed gelegd, de stroom wordt aangezet en dan gaat er een hitte van pl.m. 4060 gr. Fahren heit door de grondstoffen. Bij deze ont zettende hitte verdampen staal, ijzer graniet of marmer en de meeste vuur vaste materialen verbranden als talk. De gloed is zóó verblindend, dat men aanneemt, als iemand rechtstreeks naar het binnenste van den brandenden oven zou kijken, hij onmddellijk blind zou worden. Terloops zij nog ver meld, dat er in den carborundumoven genoeg electrische kracht wordt ge bruikt om een booglamp constant dag en nacht te laten branden gedurende 12 jaar of een 16 kaars-kooldraadlamp gedurende 220 jaren. In deze hel worden de carborundum- kristallen gevormd. Na 36 uur zijn de kanten van den oven weg en wanneer de buitenkorst is verwijderd, ontdekt men de kristallen, die een prachtige kleurenschittering vertoonen. Deze kristal-massa's worden nu uit den oven genomen en geklopt of gebro ken in kleine deeltjes onder zware ijzeren wielen. De aldus geproduceerde korrels of poeders worden zorgvuldig gewasschen en bevrijd van alle vreemde stoffen en worden dan gedroogd in enorme roleerende cylinders. Vandaar gaan ze naar de z.g. zeefkamer en wor den op de manier, waarop meel ge build wordt, gezeefd door zijden zeeven. De gesorteerde korrels en poeders wor den dan vermengd met zekere verbin dingsstoffen, zooals klei, gummi, enz. al naar het carborundum wordt gebe zigd. Toen de radio-amateurs hoorden van deze kristallen, werden al dadelijk proe ven genomen om te zien of ze bruikbaar waren voor gelijkrichting der h.f.-wissel- stroompjes welke de antenne ontving en deze proeven leidden tot verrassende resultaten. Door schrijver dezes, werden verschil lende proeven met het carborundum kristal genomen en hij is tot de con clusie gekomen dat het voor gelijkrich ting een der mooiste kristallen is. Ik zou dan ook een ieder wllen aan raden hier eens proeven mede te ne men en mij er eens de resultaten van te vertellen. Om het den luistervinken gemakkelijk te maken, laat ik hieronder een schema volgen, met hetwelk de voornaamste stations op luidsprekers gehoord kunnen worden. Het is een z.g. reflex schema. De Philips B 405. Van des N. V. Philips Radio ontving ik ter beproeving een geheel nieuw type versterkerlamp n.l. de B 405. Na zorgvuldige pogingen bleek mij, dat ik te doen had met een eind- lamp welke de kroon spant van alle andere. Deze lamp werd gebruikt na een A 415 als detector en als le 1. f.-versterker en de benaming „Wonderlamp" is wel degelijk hier op zijn plaaits, daar bleek welk een geweldig geluidsvolume hier mede verkregen werd. De bijzondere voordeelen van deze lamp zijn le een steilheid van 2 M.A./V, die reeds bereikt wordt bij een anode spanning van 150 Volt; ten 2e kan bij een kleinere neg. roosterspanning dan bij de B 403 een zeer groot geluids volume ontwikkeld worden. De karakteristieke eigenschappen der lamp zijn: gloeispanning 4 volt; gloei- stroom 0.15 ampère: anodespanning 50150 volt; verzadigingstroom 50 m.a.; versterkingsfactor 5; steilheid 2 m. a/V; inw. weerstand 2500 Ohm; rooster spanning bij 150 V. 18 V. Bijzonder aanbevolen wordt de com binatie A 442, A 415 en B 405 en A 415, A 415 en B 405. VRAAG: Met mün radiotoestel (ver beterd Koomanschema door een amateur gemonteerd) heb ik Königswusterhausen niet af kunnen stemmen zonder door Hilversum gestoord te worden. Nu Huizen in werking is kan ik dit station niet afstemmen zonder ook Schevenïn- gen er doorheen te krijgen en Parijs wordt weer gestoord door Huizen en Scheveningen. U merkt wel dat het toestel niet erg selectief is. Nu is mijn vraag, raadt u mij aan het toestel te veranderen in een Aperio- disch Capasupra schema volgens een uitgave van Schiere? Zoo u iets beters wëèt houd ik mU ten zeerste aanbevo-1 len. Toestel heeft 4 lampen A 430, A 409, B 406, B 403. Erres speciaal Transfor matoren 2 en 3. 3 spoelen 1 vast. ANTWOORD: Aan een verbeterd Koomanschema is niet veel meer te verbeteren. Persoonlijk gebruik ik een gewoon Koomanschema, doch oordeel kundig opgesteld en gemonteerd en is daardoor zeer selectief geworden. Het capasuprasehema kan ik u niet aanbe velen, is ook niet selectief. Komst u maar eens praten op het spreekuur. VRAAG: Zondagavond J.l. was ik op bezoek bij een mijner kennissen, die mij tracteerde op radio. Bij het draaien aan de condensatoren stuitten wij op een zendstation, waar een uitmuntend zan ger voor een buitengewoon talrijk pu bliek zijn liederen ten gehooren bracht. De ontvangst was vrij zwak (koptele foon was duidelijker). Onder de gezon gen liederen waren: de Rigoletto en het smartlied uit Paljas (beide waar schijnlijk bïs-nummers), terwijl het toe stel was ingesteld op pl.m. 1450 M. Het zendstation was niet opgenomen in de Eterbode van deze week. Ook kon ik de roep van het zendstation niet verstaan (het was geen Fr., D., of Eng). Welk station hebben wij gehoord? ANTWOORD: Het station welk u hoorde was wel degelijk een Dultsch station n.l. Königswusterhausen, wer kende op een golflengte van 1250 M., welk station Zondagavond de muziek van Berlijn heruitzond en waar ook het smartlied uit Paljas (fantaisie aus der oper „Der Bajazzo" van Leoncavallo), werd gespeeld. Dit werd door geen enkel ander station uitgezonden. VRAAG: Kunt u een werkteekening voor een radiotoestel geven voor een raamantenne? ANTWOORD: Werkteekeningen kun nen voorloopig niet verschaft worden. Daarvoor is zeer veel tijd noodig. Wel kan ik u een schema verstrekken. VRAAG van den heer S. ANTWOORD: Verbeteren en veran deren zal in dit geval niet veel helpen. Zou u aanraden verbindingen uit het toestel te halen en opnieuw te mon- teeren en dan een goed schema toepas sen. Komt u maar eens op het spreekuur. VRAAG: Heeft u voor mij een schema voor een plaatspanningsapparaat, 220 V. netspanning en bestemd voor 4 Volts accu. ANTWOORD: Zie het volledige sche ma gepubliceerd in de rubriek van 15 Oct. j.L VRAAG: Kunt u nog een schema voor een plaatstoom-apparaat (wisselstroom) zenden? ANTWOORD: Zie het volledige sche ma in de rubriek van 15 Oct. j.l. VRAAG: Ik heb een drielamps Pri mair toestel-plaatstroomapparaat en een antenne 1 draads van 16 M. I. Wanneer de aardedraad van het toestel los gemaakt wordt, hoor ik nog muziek. Hoe komt dat? II. Als ik Londen aansluit hoor ik ook Huizen en Hilversum. Hoe kan dat? ANTWOORD: I. Dit is een zeer nor maal verschijnsel, dan doet het gestel van uw toestel (verbindingen e.a.) dienst als aarde- (tegencapaciteit). II. Dit wijst er op dat uw toestel niet selectief genoeg is. Daar u leek bent en het zelf niet kunt, raadt ik u aan uw leverancier er op te wijzen, die dit voor u moet verbeteren. VRAAG: Een 4-lamps Koomanstoestel kan volgens den constructeur alleen Hil versum op 4 lampen op luidspreker la ten werken. Op drie lampen wordt niets ontvangen of zeer zwak. Is dit goed? ANTWOORD: Uw toestel deugt abso luut niet. Constructeur hiervan is zeker een leek. U moet de lange golfstations met 2 lampen op luidspreker ontvangen en a 11 e korte golfstations op 3 lampen. Het gebruik van 4 lampen is te hard voor huiselijk gebruik en alleen ge schikt voor groote zalen. VRAAG: I. Waar kan ik een werk teekening koopen van de ANB.O.-4- lamps?. n. Waar kan ik een werkteekening koopen voor Radio-toestel (wisselstroom, 4 lamps). Ed. Heeft men dan ook nog een accu en een plaatstroom noodig bij een wis selstroom-toestel 4 lamps? ANTWOORD: Handelsadressen wor den niet gegeven. Plaatstroom-apparaat blijft noodig. Accu vervalt. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1038 HET KIPPENBEENTJE Je begint vol moed aan je kippe- boutje geniet van de lekkernij tot je merkt dat er een klein beentje tusschen het vleesch zit Je kijkt schielijk om je heen om te zien of er gelegenheid is Je er on gemerkt van te ontdoen bent Juist op het punt het weg ''■te werken als iemand Je wat vraagt je legt je vork neer, antwoordt en slikt het beentje haast in een oogenblik later weet ie je van het beentje te ontdoen legt het zorgvuldig op den rand van je bord, eet door en ziet het even later per ongeluk aan voor een stukje wit vleesch en de ellende begint opnieuw. (Nadruk verboden). STADSNIEUWS. DE MIDDENSTANDSCENTRALE. (Vervolg). Postkantoor te IJmuiden-Oost Onder de ingekomen stukken was een verzoek der RK. Middens:ands- vereeniging De Hanze te IJ muiden-Oost om adhaesie te verleenen aan haar ver zoek, gericht aan de Kamer van Koop handel om te verkrijgen dat het hulp postkantoor aldaar den geheelen dag zal geopend zijn. De vergadering, overwegende, dat de uren van openstelling voor een plaats van ongeveer 10.000 zielen alsoluut on voldoende zijn, besloot met kracht er bij de Kamer op aan te dringen dat be werkt zal worden, dat aan dit verzoek, dat de Middenstandscentrale geheel tot het hare maakt, spoedigst gevolg zal worden gegeven. Hierna volgde de installatie van den heer P. C. Oosterhoorn, den nieuw ge kozen voorzitter der Heemsteedsche Winkeliersvereeniging, als bestuurslid der Middenstandscentrale en van het nieuwe bestuurslid derzelfde vereeni ging, den heer H. H. M. Schouten, ais lid der Middenstandscentrafe. Feesten 1928 en 1930. De voorzitter stelde voor in verband met het reeds vergevorderde uur eenige voorstellen aan te houden tot een spoedig uit te schrijven nieuwe vergade ring. Wel wilde hij daarvan reeds zeggen, dat op Dinsdag 9 October van het volgend jaar de Middenstandscentrale vijf jaar bestaan zal. Daar dan vijf ja ren lang de besturen der Middenstands- vereenigingen op zoo prettige en succes volle wijze hebben samengewerkt, is het bestuur van oordeel, dat dit le Lustrum niet onopgemerkt zal mogen voorbij gaan. Maar, daar voor een optreden naar buiten de datum, vooral op voor de bui tengemeenten zich niet zoo bijzonder leent, bestaan ook plannen voor een viering in de laatste helft van Juni, deze zal dan samenvallen met den druksten tijd der Olympiade feesten. In de vol gende vergadering zal het bestuur met zijn volledige plannen komen. Van veel grootschere strekking zijn zoo zeide de voorzitter, de voorstellen, welke betrekking hebben op 1930. Zij zijn van dien aard, dat reeds nu in beginsel deze plannen zullen moeten worden goedgekeurd. Ook hieromtrent zullen in de volgende vergadering uitgebreide inlichtingen verstrekt worden. Wel kan reeds nu worden gezegd, dat als onderdeel van INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 CENTS PER REGEL. ADMINISTRATIES EN BELASTINGZAKEN INRICHTEN, BIJHOUDEN EN CONTRÓLEEREN VANAF <6,- PER MAAND N. J. Th. SCHMIDT - LEERAAR M.O. BOEKH. - WILHELM IN AL AAN 4 - DEN HOUT een zeer uitgebreid plan, dat een ge weldige reclame voor deze gansche streek beoogt een tweede Hamit wordt gedacht, welke veel en veel uitgebreider zal worden opgevat en dan de eerste waarvan het zeer groote succes nog versch in het geheugen ligt. De vergadering nam met groote be langstelling van deze plannen kennis. De Kamer van Koophandel Het voorstel om alle aftredende leden van het Kleinbedryf der Kamer op nieuw te candideeren werd met alge- meene stemmen goedgekeurd. Dit voor stel is ook goedgekeurd door de Midden- standsvereenigingen in het ressoort der Kamer, welke nog niet tot de Midden standscentrale zijn toegetreden ACTIE VAN HET TRAMWEG PERSONEEL Men schryft ons: Door de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel wordt een krachtige actie ingezet om te komen tot verbetering van de positie van het Tram- en het Spoorpersoneel. Vooral zal de actie onder het tram wegpersoneel stevig worden aangepakt omdat de positie van het tramwegper soneel by de meeste maatschappijen, zoo ook by de N. Z. H., nog ten achter is by de positie van het Spoorwegperso neel. Het in Mei j.l. gehouden congres der Nederlandsche Vereeniging heeft, om dat er zelfs nog tal van tramwegmaat schappijen zyn die de organisatie niet willen erkennen, ja zelfs het personeel ontslaan indien bekend is, dat het deel van de Nederl. Vereeniging uitmaakt, een speciaal fonds gesticht, waarin de leden een byzondere bydrage per week storten en waaruit de extra actie by de tram en haar eventueele gevolgen zal worden betaald. Blykbaar meent deze organisatie, dat ook by de N. Z. H. T. M., welke zooals bekend de tramlynen Schevenigen— Noordwyk—Katwyk, de lynen in de stad Leiden, HeemstedeLeiden, Am sterdamZandvoort naar Overveen, Bloemendaal en SoendapleinHeem stede exploiteert, een actie moet wor den ingezet. Tenminste het personeel wordt per circulaire opgeroepen tot een vergade ring op Zondag 30 October te Hillegom, 's namiddags half vyf, in welke ver gadering zullen spreken het hoofdbe stuurslid J. W. Peterse en de Bonds- secretaris, tevens lid van de 2e Kamer, H. J. v. Braambeek. Inleidingen zullen worden gehouden over: Verhooging van de minimumloo- nen; Verbeteringen van de pensioenen; Verkorting van de diensttyden. Er wordt een druk bezoek verwacht. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. In de U bekende roode verpakking VRIJZ. DEM. JONGEREN ORGANI SATIE. Donderdag hield de afdeeling Haar lem van bovengenoemde organisatie een algemeene ledenvergadering. Tot afge vaardigden naar de algemeene vergade ring te Zwolle op 30 October werden benoemd mej. R. H. van Vloodorp, mej. B. G. van Sluijters en de heer A. H. Günther Jr. Na afloop van het huishoudelyk ge deelte der vergadering wrerd de eerste studiekringbyeenkomst gehouden. In den studiekring van dit seizoen zullen de volgende onderwerpen worden behan deld: „Het alcoholvraagstuk" door mej. H. van Dam; „Het bioscoop en dans- vraagstuk" door mej. S. Beth; „Het ar beidersvraagstuk" door den heer M. J. v. d. Plas; „Het gevangeniswezen" door den heer J. H. Ressing Jr., „Reclassee- ring" door mej. R. H. van Vloodorp en .Kinderrechtspraab" door mej. B. G. van Sluijters. Als algemeene inleiding voor deze on derwerpen sprak Mr. L. G. van Dam op deze eerste byeenkomst over „Oorzaken van en middelen tot bestrijding der misdadigheid". Om de misdadigheid te bestryden, zei spr. o.a„ is allereerst verbetering nood zakelijk van uitwendige factoren, waar onder ook woningtoestanden, werkloos heid, vallen. Vervolgens behandelde spr. in het kort- de verschillende straffen, in het bijzonder ook de voorwaardelyke veroordeeling. voorwaardelyke vervol ging en invrijheidstelling. Nadat uit de vergadering eenige vïa- gen waren gesteld, sloot de voorzitter onder dank aan den spreker de goed be zochte bijeenkomst. KUNSTKRING „HEEMSTEDE" De tweede uitvoering van bovenstaan- den Kring vindt plaats op Maandag 7 November, in het Gebouw van den Ned. Protestantenbond, Postlaan. Mevrouw Elise Menagé Challa zal Russische, Spaansche en Hebreeuwsche liederen zingen en liederen van Hans de Bock, welke laatste door den compo nist aan den vleugel zullen worden be geleid. Henri Geraldto zal eenige soli van Tu- rina en de Falla voor piano spelen. FEUILLETON Het Huis met den Pijl Naar het Engelsch van A. E. W. MASON. 12) Hanand ging w-Nïr terug naar de schatkamer on liet monsieur Bex en Betty de kasten naz'.en. terwyl de com missaris en zijn secretaris toezicht hiel den. Jim Frobisher volgde hem. Hy ge loofde allesbehalve dat Hanand hen de ware reden van zh'n experiment had me degedeeld. De onmogelykheid om een stem te herkennen die fluistert! Dat had Hanand natuurlijk al lang geweten! Neen die uitleg beteckende niets. Er was een heel andere reden waarom hij dit melodramatische tooneeltje in el kaar had gezet. Hij volgde Hanand in de hoop daarachter te zullen komen, toen hy hem zachtjes hoorde spreken en hy bleef in de kleedkamer staan, vlak by de deur. waar hy ieder woord kon ver staan en toch zelf niet gezien kon wor den. „Mademoiselle", zei Hanand tegen Ann Upcott „er is iets met die klol^ wat u hindert". „Ja natuurlijk is het onzin Ik zal my vergissen. Want hier is de kast en de klok staat er op". Jim hoorde aan de stemmen dat ze al lebei vlak by de klok stonden. „Ja, ja", drong Hanand aan. „Er is toch werkelyk iets". Even bleef het stil. Jim zag In zyn verbeelding het meisje kyken van de klok naar de deur waarby ze gestaan had, en weer terug van de deur naar de klok. Die scène in de slaapkamer was natuurlijk op touw gezet om'Ann Upcott er toe te brengen te bekennen dat ze ge logen had. En zou hy. nu die proef mis lukt was, probeeren haar op een andere manier in den val te laten loopen?" „Nu?" vroeg Hanand weer. „Waar tobt u dan over?" „Het lykt me net", antwoordde Ann aarzelend, „r/ die klok nu lager staat dan toen. Het is natuuriyk onmogeiyk en ik heb er maar even een glimp van gezienMaar toch ik her inner het my allemaal zoo duidelyk: de kamer die één oogenblik helder verlicht was en toen weer donkerJa, het lykt my heusch of de klok toen hooger stonden plotseling zweeg ze, alsof iemand waarschuwend een hand op haar arm had gelegd. Zou ze nog ver der gaan? Jim vroeg het zich nog af. teen Hnand plotseling zonder eenig ge luid, als een sluipend dier, vlak tegen over hem in de deuropening verscheen. „Ja, meneer Frobisher", zei hij met een zekere opluchting in zyn stem; „ik zie wel dat we u spoedig by de Süreté zullen moeten inlijven. Kom binnen". Hy nam Jim by zyn arm en trok hem de kamer in. „En wat die klok betreft, mademoisel le, het licht gaat aan en uit het zou wel een wonder geweest zijn als u in dat eene oogenblikje alles precies gezien had. Neen, dat beteekent niets!" Hy viel op een stoel neer en bleef een poosje zwygend in een sombere houding zit ten. „U zei vanmorgen tegen, monsieur, dat ik niets zeker wist, dat ik maar raadde naar dit en raadde naar dat, en oude moeilykheden oprakelde die maar liever met rust gelaten moesten worden en dat ik tenslotte niets ontdekte. Ik geloof werkelijk dat u gelijk heeft! Die proefneming van my! Heeft u ooit zulk een totale mislukking gezien?" Hanand ging plotseling rechtop zitten. „Wat is er?" vroeg hy. Jim Frobisher had opeens een lumi neus idéé gekregen. De groote teleurstel ling in Hanand's gezicht en houding had hem op het spoor gebracht. Ja. zyn proefneming was mislukt. Want hy had het gemunt op Francine Rollard. Zon der voorafgaande waarschuwing had hij haar laten halen en haar bevolen mee te spelen zelfs de hoofdrol in de hoop dat ze onder den indruk zou ko men en schuld zou bekennen. Hy ver dacht Ann. Maar An moest een mede plichtige gehad hebben. En die mede plichtige te ontdekken dat was het doel van de proef. En het was een vol komen mislukking geworden, zooals Ha nand zelf had bekend. Francine had er wel tegenop gezien, maar de reden daar van was duidelyk: ze was bang voor de politie, bang dat zy er iets kwaads mee kon de gewone onberedeneerde angst van onontwikkelde inenschen. Zij had Hanand niets verder gebracht. Maar met geen enkel woord vertelde Jim zyn veronderstelling aan Hanand. Op zyn vraag wat er was, antwoordde hy een voudig: „Niets". Hanand sloeg met den binnenkant van zyn handen op de armleuning vah zyn stoel. Niets hè niets! Dat is het eenige antwoord by deze heele geschiedenis. Op iedere vraag! Op ieder onderzoek! Niets, niets, niets" en terwyl hy dit op somberen toon zeide klonk er plot seling een verschrikte kreet in de slaap kamer. „Betty!" riep Ann uit. Hanand's somberhe d viel van hem af als een overjas, die hij uittrok. Het. leek Jim of hy zyn stoel uit en de kleedka mer door was vcor de kreet nog opge houden was. Betty kon zich in geen ge val bewogen hebben. Ze stond voor de toilettafel en staarde naar een groote byouteriedoos van donker blauw Marok- kaansch leer, en ze deed het deksel open en dicht met een stomverbaasd gezicht. „Aha!" zei Hanand. „Die doos is niet op slot. Dus hier hebben we tenslotte toch iets, monsieur Frobisher! Een open byouteriedoos en byouteriedoozen gaan niet van zelf open. Stond de doos hier?" Hy keek naar de muurkast, waarvan de deur open stond. „Ja", zei Betty. „Ik maakte de deur open en nam er de doos aan de hand vatten uit. Het deksel ging open zoodra ik er aanraakte". „Wilt u er als 't u blieft in kijken, of u ook iets vermist?" Terwyl Betty den inhoud van de byouteriedoos begon te onderzoeken liep Hanand naar Francine toe, die apart stond. Hy greep haar armen en bracht haar naar de deur. „Het spijt my als ik je aan het schrik ken gemaakt heb. Francine", zei hij. „Maar de politie is toch niet zoo vree- selyk is 't wel? Neen, zoo lang als aar dige meisjes hun mond houden, zyn we heel vriendelyk. Maar als er gepraat en gekletst wordt, Francine, en de loopjon gen van den bakker morgen aan heel Dyon vertelt welke proef Hanand heeft genomen, dan weet Hanand waar hij degeen, die gebabbeld heeft, moet zoe ken. „Monsieur, ik zal geen «oord zeggen", riep Francine uit. „Heel verstandig van je, Francine", antwoordde Hanand met poeslieve stem. „Want tegen kleine babbelkousen kan Hanand o zoo streng zyn. Ohoho! Die neemt hy stevig beet zoo en dan duurt het een heelen tyd voor hy tegen hen zegt: „Nu-is-het-genoeg!" Hij besloot zyn bedreigingen met een vriendelyken lach en duwde Francine Rollard zachtjes de kamer uit. Teen liep hij weer terug naar Betty, die het losse bakje uit de doos had genomen en een paar kleinere étuis open maakte die on derin lagen. Het licht schitterde op han gers en armbanden, gespen en ringen, maar Betty bleef zoeken. „Mist u iets, mademoiselle?" „Ja". „Het was tenslotte wel te begrijpen dat er iets weg zou zyn", ze>de Hanand. „Als er een moord wordt gepleegd, moot er ook een aanleiding voor zyn. Ik durf zelfs wel raden dat datgene, wat u mist, een zeer groote waarde heeft „Ja", gaf Betty toe. „Maar ik veron derstel dat het alleen maar ergens an ders ls weggeborgen. Wy zullen het straks zeker wel in een of ander laadje vinden". Ze sprak op een toon alsof ze hem smeekte er niet verder werk van te maken. „In ieder geval, wat er verdwe nen is, is van my, niet waar? En ik bon niet van plan om monsieur Boris na te doen. Ik dien geen aanklacht in". (Wordt vervolgd.);

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 11