Purol bij Huiduitslag en Huidverwonding HAARLEM'S DAGBLAD MANDSJOERIJE ALS TWISTAPPEL. BURGERLIJKE STAND Nieuws over Kolenhaarden SPORT EN SPEL ZATERDAG 29 OCT. 1927 ZESDE BLAD De houding van China, Japan en Rusland. (Dienst van de United Telegraph) Bijzondere correspondentie. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 CENTS PER REGEL. Peking. October. De ongeregeldheden, die zich tegen woordig schier overal in MandsjoerÜe voordoen, schijnen menigeen raadsel achtig. Japansche vlaggen worden neer gehaald, Japansche handarbeiders ge boycot, voor de Japansche consulaten vinden massa-demonstraties plaats. Al le regeeringsbureaux, die het aangaat, het Japansche gezantschap hier ter ste de, het commissariaat voor Buiten- landsche Zaken te Moekden, het Japan sche consulaat-generaal aldaar en de commandant van de Japansche troepen in Mandsjoerije, tenslotte het departe ment van buitenlandsche zaken te To kio en het corps diplomatique alhier verzekeren dag in dag uit, dat er niets is gepasseerd; de redenen van de op winding in Mandsjoerije zijn onbegrij pelijk. Desondanks weet natuurlijk iedereen, dat de reden van deze massa demonstraties eenvoudig het besef is, dat Japan een aanvang maakt met de annexatie van Mandsjoerye. Onderhandelingen met Japansche di plomaten zijn een wonderlijke ervaring. Oostersche en ook' Chineesche politici plegen in het algemeen vragen, die hen gesteld worden, te beantwoorden, zij het ook niet altijd zeer duidelijk en han dig. Maar de Japansche diploma ten laten op het beslissende oogenblik van de onderhandelingen dikwijls ver rassend plotseling hun Europeesehe taalkennis in den steek en dan blijft al leen de vriendelijke glimlach over, die de taak vervult het volkomen gemis aan begrijpen van de besproken onderwer pen te manifesteeren. Het schijnt, dat de Chineezen de diplomatieke contra prestatie hebben uitgevonden; zij glim lachen ook. De onderhandelingen te Peking tusschen Japanners en Chi neezen vertoonen dit eigenaardige as pect en gedurende het glimlachen van de deelnemers hebben de gebeurtenis sen ruimschoots tijd zich te ontwikke len. De Japansche politiek ten opzichte van China heeft den laatsten tijd de eene salto mortale na de andere uitge voerd. Commissies uit Tokio hebben het Noorden en het Zuiden van het na burige rijk bereisd, te Tokio, Dairen en Shanghai vonden „ressortbesprekingen" over het Chineesche vraagstuk plaats, en da ar tusschen vallen de ingrijpende beslissingen van de Japansche regee ring, het zenden van troepen naar Shantoeng en het plotseling terugtrek ken er van, het steunen van Peking en dan een dreigende houding jegens Tsjang Tso-lin. een politiek, waarin een. duidelijke lijn moeilijk te onder scheiden is. De Japanners hebben in China twee mogelijkheden. Of zij onderhouden vriendschap met China, gelijk de in Mei afgetreden re geering van de kenselkalpartij probeer de. Dan laten zij zich leiden door de overweging, dat China de grootste af nemer is van Japansche goederen en dat de lndustrialiseering van het eilan denrijk het in staat stelt zijn jaarlijksch bevolkingsoverschot van een millioen menschen te voeden. Maar deze in dustrialiseer ing heeft haar financiéele slinkschheden,Japan kan haar met eigen middelen niet ten uitvoer brengen en internationale financieele hulp heeft het niet te verwachten. De groote finan cieele kracht in Japan werd derhalve oorzaak, dat men tot de tweede moge lijkheid van de Chinapolitiek terugkeer de. Deze is: annexatie van Chineesch gebied, om Japan,' wat zijn grondstof- basis betreft, van het buitenland onaf hankelijk te maken en een Japansche emigratie te veroorzaken. De poging. Mandsjoerije met Japansche kolonisten te bevolken is weliswaar het laatste decennium mislukt, wijl de Japanners uit klimatologische overwegingen niet naar dit land met zijn koude winters wilden, maaf de Japansche regeering is vermoedelijk yan oordeel, dat deze anti pathie tenslotte in verband 'met de ver scherping van de economische crisis wel zal worden over wonnen. Het is in dit verband een gun stige coïncidentie, dat geheel het com plex Chineesch-Japansche verdragen door de Chineesche regeering is opge zegd. Feitelijk liep alleen een Japansch- Chineesch aanvullend verdrag in het voorjaar van 1927 af, maar Welling ton Koo verklaarde, toen de opzeg gingstermijn van dit verdrag was aan gebroken, dat tegelijk ook de andere verdragen herzien moesten worden. Japan stemde, zij het met tegenzin, toe, maar juist deze tegenzin is thans de grootste troef in handen van Ja pan. Want Japan verlangt thans in een geheel andere positie tegenover Pe king en Tsjang Tso-lin inet groote energieherzaening van het Japamsch- Chineesehe verdrag over Mandsjoerije. Het cameleontisch karakter van de Japansdhe politiek ten opzichte van China is te verklaren met de positie van Japan inzake het Mandsjoerische vraagstuk. Toen Tsjang Kai-sjek in Juni met zijn offensief verder Noord waarts doordrong, waren de onderhan delingen daarover nog niet begonnen. De Japanners verwachtten destijds dat het Zuidelijke leger in een niet te stui ten triomftocht naar Peking zou op- marcheeren. Tsjang Tso-lin. destijds nog niet door de waardigheid van dicta tor in zijn bewegingen belemmerd, zou over den grooten muur naar Mandsjoe rije zijn teruggegaan en legaliseering voor cte Japanscne penetratie aezer pro vincie zou niet meer mogelijk zijn ge weest. Vandaar de Japansche troepen- zendingen naar Shangtoeng. Van zeer betrouwbare zijde wordt verteld, dat de Japanners vooraf met Tsjang overleg hebben gepleegd en met hem over de verdeeling der troepen over den Shan- toengspoorweg tot overeenstemming wa ren gekomen. Zij moeten verder met Tsjang zijn overeengekomen, dat de Ja pansche troepen Shantoeng tegen de Zuidelijke troepen zouden beschermen en zoo noodig in ae gevechten ingrijpen. Als contraprestatie moet Tsjang heb ben toegezegd aan de Japansche wen- schen in Mandsjoerije tegemoet te zul len komen. Van eveneens betrouwbare zijde in Zuid-China wordt medege deeld dat de Japanners aan Tsjang- Kai-sjek mededeelden, dat hun troe penzendingen en hun optreden in Nan king de mislukking van het laatste of fensief van Tsjang hebben veroorzaakt en zij bieden thans in Peking de reke ning aan. Het ligt voor de hand, dat van dit oogenblik af Tsjang Tso-lin en de Ja panners vijanden zijn; want lieden met rekeningen zijn ook in China niet zeer gezien. De Japanners hebben echter in middels hun verhouding tot Zuid-Chi- na aanzienlijk verbeterd. De gezant te Peking, Yoshizawa ging, toen hij van de groote Chin a-co nf er en tie terugkeer de eerst naar Sjanghai en Nanking en had besprekingen met de Zuidelijken. De Japanners en de Koeomintang heb ben hier in het Noorden een gemeen- schappelykem vriend, den dikken gene raal Yang Yu-ting, den eersten advi seur van den dictator. Yang had in den tijd van de zoogenaamde vredes-onder- handelingen tusschen Peking en Nan king de voelhorens naar het Zuiden uit gestrekt en Nanking had hem ver klaard, dat men gaarne Yang-Yu-ting in Mandsjoerije. zou dulden, niet ech ter Tsjang Tso-lin. In dit opzicht loo- pen dus de belangen van Nanking en Tokio parallel en de Japansche poli tiek is er thans waarschijnlijk op ge richt, aanvankelijk door druk en over redingskunst en zoo noodig met behulp van geld, zich in Peking een verdrag over Mandsjoerije te verschaffen, ge lijk Japan het wenscht. Dan zal Japan stellig de eerste gelegenheid de beste gebruiken, om Tsjang een beentje te lichten en het zal trachten, de goedkeu ring van dit verdrag door de Zuidelijke regeering te koopen door haar te erken nen. Welke zijn nu de Japansche bedoe lingen met dit Mandsjoerische verdrag? Japan denkt er natuurlijk niet aan te eischen dat Mandsjoerije aan Japan zal worden afgestaan of iets dergelijks. De Japansche eischen zijn ook van het gezichtspunt van interna tionaal recjit uit, zorgvuldig overwogen. De Japansche voorrechten in Mand' sjoerije berusten in de eerste plaats op de concessie van den Zuid-Mandsjoeri- schen -spoorweg, die de uitvoerhaven Dairen verbindt met de ongeveer in het centrum des lands gelegen stad Chang- choen en ook naar beide zijden, in het bijzonder naar Korea, vertakkingen heeft. Dit Mandsjoerische verdrag nu verbiedt China, concurreerende lijnen aan te leggen. Japan heeft oorspronke lijk groote bedragen in den spoorweg aanleg vastgelegd, al heeft het deze inmiddels ook op deze waarschijnlijk meest rendabele lijn ter wereld in het tienvoud weer verdiend. Door de snelle economische ontwikkeling van Mand sjoerije is deze eene spoorlijn echter niet meer voldoende, ofschoon zij door voortreffelijke leiding van het bedrijf tot de grootst mogelijke capaciteit is opgevoerd. De Chineezen zijn begonnen, met eigen middelen spoorlijnen aan te leggen, waarvan de trajecten zoo zijn gekozen, dat het voor betwisting vat baar is, of dit concurreerende lijnen zijn voor den Mandsjoerischen spoor weg of niet. De Japanners hebben on middellijk geprotesteerd, maar de Chi neezen hebben zich niet laten in timi deeren en hebben een geheel spoorweg net op papier ontworpen. Op dit punt nu maken de Japanners bezwaar. Zij wenschen den aanleg van deze lijnen zelf in handen te houden, omdat het of concurreerende lijnen of voedingslijnen zijn. Zy willen ook dé reeds voltooide trajecten overnemen. Om deze quaestie gaat het bij het Mandsjoerische ver drag. Zij heeft groote politieke betee- kenis, want daar het verdrag tevens be paalt, dat de Japanners hun spoorlij nen door eigen militairen kunnen be schermen, komt de aanleg van een Japansch spoorwegnet in Mandsjoerije in de practyk neer op bezetting van het land. Er is nog een land, waarvoor, of schoon het niet direct by de quaestie Is betrokken, de afloop van de bespre kingen te Peking van vitaal belang is, namelijk Rusland met zyn groote be langen in het Noordeiyk deel van Mandsjoerye en vooral in Mongolië, dat als het ware zijn brug vormt naar het Jangtsedal en Zuid-China. De Japan ners hebben den laatsten tijd ook den eisch ter sprake gebracht, dat hun bij zondere voorrechten in Mongolië wor den verleend, waar, gelijk bekend, dé Chineesche regeering niets meer te zeggen heeft, daar het in naam nog onafhankelijke Mongolië in werkelyk- heid Russisch invloedsgebied is. Dit zijn biykbaar eischen, die Japan stelt, om later een compensatie-object by zyn onderhandelingen met Rusland te heb ben. De Russen hebben zich naar aan leiding van de tot dusver gevoerde be sprekingen althans in China en in het verre Oosten rustig, zelfs objectief ge dragen. Het schijnt, dat zy de onder handelingen van de glimlachende di plomaten, die met hun gedachten niet goed voor den dag willen komen, niet overmatig ernstig opvatten. W. S. (Nadruk verboden). DE VROUW ALS GRIFFIER BIJ DE PROV. STATEN. BENOEMBAARHEID DOOR TWEEDE KAMER GOED GEKEURD. De Tweede Kamer heeft Vrijdag het artikel in de Provinciale Wet, waarbij de vrouw benoembaar wordt gesteld tot griffier by de Prov. Staten, aangeno men met 50 tegen 32 stemmen. Vóór stemden de geheele linkerzijde benevens van de rechterzyde de heeren Van Ryckvorsel, Van Voorst tot Voorst, Kortenhorst, Fleskens, Ament, Vos, Van Schalk en Ruys de Beerenbrouck (R.K.), dr. de Visser (CR.), en de dames Meyer (RH.) en Katz (C.H.). HET WOESTE AUTORIJDEN. Bij de halte „Hit Kleine Loo" te Dén Haag,-stond een juffrouw op een wagen van de tram van lijn 3 te wachten. Toen de tramwagen naderde gaf zij den bestuurder een teeken om te stop pen. Juist op het oogenblik, dat de tram stilstond en de bestuurder meende, dat de juffrouw zou instappen, rolde er plotseling een handkoffertje over den weg en schoot een auto die voor de stilstaande tram had behooren te stop pen in razende vaart voorbij. Tegelijk was de juffrouw verdwenen. Ruim 70 Meter verder vond men haar zwaar gewond op den weg liggen. Het bleqk dat zij verschillende inwendige kneuzingen en een groote hoofdwonde had bekomen. De auto had haar aan gereden en was zonder een oogenblik te stoppen door gereden. De pQlitie, die ter plaatse een onder zoek instelde, kreeg van den trambestuur der het nummer van de auto, dat deze weer van den onbekenden chauffeur had gekregen. Tijdens het onderzoek kwam echter het bericht binnen van een tweede auto-ongeluk, thans op den Zydeweg. De politie-inspecteur bemerkte tot zyn verrassing, dat de auto, die op den Zijdeweg tegen de boomen gereden was, hetzelfde nummer had als de wa gen, die het ongeluk op den Bezuiden- houtschen weg veroorzaakt zou heb ben. De auto, een verhuurwagen, lag zwaar beschadigd aan den kant van den weg. De chauffeur was echter ver dwenen. Een garagehouder op den Leldschen Straatweg verklaarde, dat twee perso nen die beiden verschillende verwon dingen hadden, naar de stad per taxi gebracht zijn. De auto bleek toe te behooren aan iemand, wonende in de Willem van Outshoornstraat. Deze was echter niet thuis, maar kwam zich den ochtend na het ongeluk, by het hoofdbureau van politie aanmelden. Hij verklaarde op den Zijdeweg in botsing te zyn gekomen met een van de tegenovergestelde richting komende auto waardoor hij tegen de boomen gedrukt werd. Zoowel de eige naar zelf als zfjn passagier uit de Antonius Heinsiusstraat hadden ver schillende verwondingen bekomen. De eigenaar ontkende echter iets met de aanrijding op het Bezuidenhout te ma ken te hebben. Op grond van de overeenstemming van heb nummer verdenkt de politie deji eigenaar er echter van, dat hij niet vreemd is aan de ernstige aanrijding op het Bezuidenhout. DE MARINEBEGROOTING. Aan het afdeelingsverslag der Tweede Kamer omtrent de Marinebegrooting voor 1928 is het volgende ontleend: Inlichtingen -werden gevraagd om trent de sterkte en het verloop van het personeel. Is een behoorlijke beman ning van al onze schepen gewaarborgd? Naar het oordeel der hier aan het woord zynde leden is het Indische personeel in het algemeen niet geschikt voor den dienst op de vloot. Sommige leden meenden, dat by de tegenwoordige Tegeling reeds te weinig personeel in Nederland is bij verschil lende diensten. Andere leden meenden tegen deze geringschattende opvatting van de hoe danigheden der inlandsche schepelingen te moeten opkomen. Verscheidene leden hadden bezwaar tegen het optreden der Regeering tegen over het personeel, waar het de uit oefening van het vereenigingsrecht geldt. Ook klaagden sommige leden over de stroeve werking van het georgani seerd overleg. CORRUPTIE IN DE GASINDUSTRIE. De Utrechtsche correspondent van de Tel. verneemt, dat het jusfitleele onder zoek naar corruptie, die ook in het Utrechtsche gasbedrijf zou hébben plaats gehad nog niet geëindigd is. .Reeds moeten", gaat de correspon dent voort, „echter verschillende feiten aan het licht zyn gekomen, die zouden aantoonen, dat inderdaad ernstige cor ruptie heeft plaats gevonden". Vervolgens schrfjft de oorrespondent: Voorts vernemen wij dat B. en W. in den raad zeer spoedig met een voorstel zullen komen, om in deze zaak een beslissing te nemen. Eerst zal echter het justitieel onderzoek moeten worden afgewacht. Het is intusschen vrij zeker, dat de directeur oneervol zal worden ontslagen. Het gerucht, dat dit ontslag reeds 1 November a.s. zou ingaan, blijkt echter niet juist te zijn. Wel kan zeer spoedig een beslissing worden verwacht. In elk geval toch zal een openbare raadsvergadering moeten worden gehou den, waarin de beslissing dan zal vallen. Het staat vast, dat, behoudens onvoor ziene omstandigheden, de eerstvolgende openbare raadsvergadering zal worden gehouden over drie weken. DOOR DEN TREIN OVERREDEN EN GEDOOD. De 26-jarige C. P. die Donderdag uit het- gesticht te Den Dolder ontsnapte, is Vrijdagochtend nabij Bilthoven op de spoorlijn AmersfoortUtrecht aange troffen met afgereden hoofd. De onge lukkige is vermoedelijk des nachts door een naar Utrecht gaanden goederentrein overreden. EEN 14-JARIG MEISJE AANGEVALLEN. Uit Heerlen wordt aan de Tel. ge meld: In de kolonie Beersdal drong Don derdag de 34-jarige tuinman W. J. B. door een keldergat de woning van zekeren K. binnen. Het veertien-jarig dochtertje werd door hem aangevallen. De onverlaat stopte haar een prop pa pier in den mond. Toen hij een touw te voorschyn haalde, om het kind te binden, kreeg het meisje kans zich los te werken, zy begon te gillen, waarop de moeder kwam toeloopen. B. ver borg zich aanvankelijk in de woning. Later vluchtte hy naar buiten. Op aan- wyzing is de man echter in den loop van den dag door de mynpolitie gear resteerd. Hy ontkende aanvankelijk, doch de commissaris van politie onder wierp hem aan een streng verhoor. Ten slotte viel B. door de mand. Hij is ter beschikking van den Officier van Justitie te Maastricht gesteld. SPOEDIG HAAR MAN GEVOLGD Dezer dagen werd te Achtmaal onder Zundert de heer B. begraven. Toen de familieleden in het sterfhuis terugkeer den, vonden ze daar de vrouw van den overledene, die door ongesteldheid niet aan de begrafenis kon deelnemen, dood te bed liggen. VALLEND GESTEENTE IN DE MIJN EMMA. In de Staatsmyn Emma te Heerlen werd Donderdagavond de 78-j£rige hulp- opzichtcr M. v. Hooren door vallend ge steente getroffen en op slag gedood. Zwaar gewond werd de 46-jarige mijn werker H. Raadschelders. Beiden zijn uit de gemeente Heerlen. GEEN AFSCHAFFING STEMPLICHT. Uit het Regeeringsantwoord op het af deelingsverslag der Tweede Kamer op Hoofdstuk I der Staatsbegrooting voor 1928 ontleenen wy nog de volgende mededeeling: De Regeering acht het niet op den weg te liggen van dit Kabinet, afschaffing van den stemplicht- voor te stellen. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. Ondertrouwd: L. J. Bons en F. Bran denburg. Bevallen: de Kraker-Bloem, z.; Smid van der Woude, z. BonnesSchram, z. Overleden M. G. de Zeeuw, oud 33 jaren; M. H. P. Scholze, oud 70 jaren. ZANDVOORT Geboren; Ans dochter van A. van Dobbenburgh en H. W. C. Adelaar; Ja- coba Maria, dochter van H. van Stave ren J. N. Zantvoort; Marytje dochter van P.Koning en T. Slagtveld. Ondertrouwd: J. van Breemeh en A. C. Houtman; J. H. de Nys en E. Bol. Getrouwd: S. Klinkenberg en M. Landrichter. Overleden: J. van den Bos, 101 jaar. BEVERWIJK Ondertrouwd: A. J. van Unen en F. M. C. Teeling. Bevallen: C. Sneekes—van Luijt, d. D. de Jongvan den Brink d. M. Jansen Woud d. H. E. KoningLedegang, z. (wonende te Velsen). Overleden: M. C. de Bruyn, 53 j„ ge huwd met J. van der Lem; M. Breeu- wer, 52 j„ gehuwd met T. Kabel (over leden te Haarlem.) INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cent* per regel. De tyd ls aangebroken, waarop men toebereidselen gaat maken voor den na derenden winter en daarom lykt het ons niet overbodig hier iets mede te dee- len over het artikel vulhaarden. De firma E. M. Jaarsma brengt dit jaar eén haard in den handel van zeer aparte styi. Deze salonhaard wijkt* in model geheel af van de tot dusver be staande modellen, is rijk met brons ge ornamenteerd en heeft ook aan de zij kanten mica ruiten, zoodat het gezicht op het vuur zoo ruim mogelijk is, het geen in niet geringe mate de gezellig heid onzer kamers verhoogt in de maan den, dat wij die het meest behoeven. De capaciteit van dezen- sierlyken haard is 150 M3., terwyi de prys 160.— be draagt. De firma Becking Bongers, de in technische kringen zoo gunstig bekend staande „Ulftsche Ijzergieterij", heeft dit Jaar als nouveauté een haard van bijzondere hoedanigheid; deze nieuwe haardconstructie is er nameiyk op bere kend om het uiteriyk van den haard zoo goed als nieuw te houden. Deze haard is voorzien van dubbele deuren, terwijl het voorfront op de meest ver hitte deelen met asbest is bekleed. Het afbranden der moffel wordt hierdoor geheel voorkomen en dus het onderhoud zoo miniem mogelyk. De nieuwste vul- haard in deze uitvoering is geschikt voor kamers van beperkte afmeting, zooals men tegenwoordig ook veel in den nieuw bouw aantreft, heeft groote dubbele circulatie, terwijl de prys slechts 100.— bedraagt. Wy raden onze lezers aan deze nieuw ste modellen bij de Fa. JOS. ALINK. KRUISSTRAAT 17 eens te komen be zichtigen. Ten einde een ieder-in de gelegenheid te stellen zich van een goed en zuinig brandenden vulhaard te voo zien wor den deze haarden ook geleverd volgens het Amerikaansche Huurkoopsysteem. De Fa. Jos. Alink is gaarne bereid hier omtrent inlichtingen te verschaffen zon der eenige verolichting tot koopen. 58 VOETBAL. STORMVOGELS—BLAUW WIT Men schrijft ons: De hernieuwde kennismaking met de Zaankanters zal den Stormvogels niet zijn medegevallen, niet om het simpele feit, dat verloren is, dat is wel meer ge beurd, maar omdat op eigen terrein van de Z. F. C.'ers werd verloren. We gelooven niet, dat deze het ooit zoover in IJmuiden hebben gebracht. Dat in dit opzicht den IJmuidenaren nog meer verrassingen te wachten staan, daarvan zyn we overtuigd. Zel den toch hebben de Stormvogels over zoo'n zwakken aanval de beschikking gehad, als thans het geval is. En het merkwaardige van het geval is, dat spe lers, die het vorige jaar nog een zeer behoorlijke partij voetbal speelden, er thans finaal uit zyn. Tegen Blauw-Wit, dat Zondag ver raste door een overwinning op Sparta, wordt weer een andere opstelling ge probeerd. Snoeks en „Witte Jan" zul len hun medewerking weer verleenen. Het is te hopen, dat Blinkhof zyn vroe gere schotvaardigheid weer heeft terug gekregen, want een schutter heeft de Stormvogels-voorhoede hard noodig. Het elftal ziet er nu als volgt uit: Thyssen, Haak, Koster, Snoeks, Oldenburg, v. d. Velde Sr., Van Pel, Blinkhof, Houtkamp, v. d. Velde Jr., de Jonge. H. B. S.—E. D. O. Men schrijft ons: Door de overwinning van JL Zondag heeft E. D. O. zich tot op de derde plaats van de ranglijst opgewerkt. Ech ter wacht den rood-zwarten as. Zon dag een uiterst zware uitwedstrijd tegen H. B. S. in Den Haag. Al zijn de Hout- rust-spelers niet meer zoo sterk als in kampioensjaar, toch behooren zij nog tot de sterkste Westelijke eerste-klas- sers. Maar ook E. D. O. kan men on der de sterkste rangschikken, zoodat het wel zal spannen in dezen strijd. Een klei ne wijziging heeft het E. D. O.-elftal ondergaan; de rechtsbuiten Swart is vervaneen door Dona. zoodat het elftal als volgt is samengesteld: Meenhorst, Kuil, Boeree, Perukel Sr., Dinkla, C. v. d. Laan, Dona, Tanis, S. v. d. Laan, Perukel Jr. v. d. Hurk. H. F. C.—t GOOI. H. F. C. speelt morgen aan de Span jaardslaan met het volgende elftal: Van der Meulen, Wamsteker, Van Haeren, Jongeneel, Kuypers, De Jonge, Reydon, Reeder, Van Eek, v.' d, Berg, Sigmond. U. V. V.-R.CR. R.C.H. gaat met het volgende elftal naar Utrecht: Radsma. Kuit, Krom Geutskens, Nieuwenhuis, Prévost, Hanse, van Dam, Verkerk, de Koning, Brugman. R.C.H. 2 speelt Zondagmiddag thuis tegen Hülversi^n 2. HELDERV. S. V. Nu ook H. R. C. Zondag j.l. den zege tocht der V. S. V.'ers niet heeft kun nen stuiten, hebben zij in 6 wedstryden 12 punten veroverd, doch daar D. E. C. en Helder eveneens wonnen, is de voor sprong van 4 punten gehandhaafd ge bleven. Morgen trekken de V. S. V.'ers we derom naar HSlder. We gelooven niet, dat zij het zoo gemakkelük zullen heb ben als de vorige week. Het elftal ziet er als volgt uit: v. d. Wint. v. d. Pieterman, v., d. Griendt, Böhm, Bruidschaar, Wey, Koning, Heïjerman, ^eijerman, Hore man, Hillebamp, HOLLANDIA IISTORMVOGELS H De Stormvogels trekken als volgt naar Hollandia: de Waard, v. d. Lugt, Heylig, De Boer, Vermaak. Heylig, Van Es, de Waard. Van Hemert, Vis- man, Jacobs. DE OLYMPISCHE ELFTALLEN IN ACTIE De T.C. heeft in haar.te Leeuwarden gehouden vergadering behalve het Ned. elftal ook de andere Olympische elftal len, die op 13 November uitkomen, ge kozen. De elftallen werden nu als volgt: Wit: Quax (ADO); Van Run (PSV), v. d. Zalm (VUC); Van Nus (Voor waarts), Anderiesen (Ajax) aanvoerder; Schreurs (Roermond); Schipper (Hera cles), Kools (N.AC), Kluin (AGOW), v. d. Broek (PSV), Van Gelder (VUC). Blauw: Thyssen (Stormvogels); Haak (Stormvogels), Stuve (Enschedé), aan voerder; Stolk (Excelsior), Den Hoed (Hermes-DVS)Schlosser Heraclesji; Lommen (Roermond), Van Kesterên (HBS), Prins (Sparta), P. Hendriks (V UC). Brugman (RCH). Groen: De Boer (Ajax), aanvoerder: Horsten (Vitesse), Lelieveld (VUC); Den Boer (ZFC), J. Halle (Go Ahead), Vaags (Vitesse): Gerrltse (Blauw-Wit), Viergever (Sparta), B. Freeze (Heracles) Volkers (Ajax). v. d. Berg (HFC). Het witte elftal speelt tegen het Rot- terdamsch elfal. Het blauwe speelt om 12,30 uur, eveneens te Rotterdam, tegen de volgende combinatie: Vijgeboom (PSV): Bul Jr. (Feijen- oord, Bimmel (Excelsior)Sterk Ct Gooi), Grobbe (Excelsior), Van Leer- sum (VUC); v. d. Meer (ADO), Leer- kotte (GOLTO), Bak (Excelsor), aan voerder. v. d. Griendt (Hermes/DVS), Kortman (VOC). Het groene elftal speelt 's morgens op het AJF.C.-veld tegen de volgende com binatie: Oerlem&ns (Spartaan)Van Rijssel (Excelsior), Admiraal (PEC); Veld kamp (Enschedé), aanvoerder, Klopper (ZFC), v. Geijsel (Spartaan); J. Kam- meyer (Haarlem), Dunk (VOC), Ver kerk RCH), Wentink ('t Gooi), Camp- man Ct Gooi). De spelers van den voorwedstryd te Rotterdam zullen in de gelegenheid worden gesteld den wedstrijd om den Gouden On afban kei flkheidsbeker by te wonen en de spelers van den voorwed strijd te Amsterdam om Nederland- Zweden te zien. KRACHTSPORT. TRAINING EN VOORBEREIDING OLYMPIADE. De „HH.VH." ontving van den Ned. Krachtsportbond de mededeeling, dat van a.s. Zondag af de training voor de gewichtheffers te Haarlem zal plaats vinden in het clubgebouw van de HK. V. H.. De leiding is in handen van de hee ren J. de Jong en B. Kensen. BILJARTEN. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND 3de klas klein biljart. Onder buitengewone belangstelling zijn Vrydagmlddag de -wedstrijden van de finale om bovengemelden titel in café „De Doelen" begonnen. Vóór tot spelen werd overgegaan, nam de voorzitter van den Biljartbond van Haarlem en Omstreken, de heer Boon, het woord. Hij zei. dat het aan het be stuur van de inrichtende biljartvereeni- ging „Vriendenkring", waarvan hij voor zitter is, buitengewoon veel genoegen doet, dit tournooi te mogen oigan seeren. Hij dankte het bestuur van der. Ned. Biljartbond voor het vertrouwen. :n zijn betrekkelijk jonge vereeniging gesteld. Van de toegezegde prijzen zijn reeds en kele aanwezig bij den secretaris Kij heette vooral den heer Berkley, den nestor der biljarters, hartelijk welkom, alsmede de heeren Pijper en Levy, res pectievelijk secretaris van den N. B. B. en officieel arbiter, beiden uit Amster dam. en den heer Van Lennep, officieel arbiter uit Haarlem. Daarna voerde de heer Pijper namens het bestuur van den Nederl. Biljartbond het woord. Hij sprak er zijn voldoening over uit, dat dit tournooi. dat door den N. B. B. dit jaar voor het eerst werd verspeeld, in de mooie bloemenstad. Haarlem, zal gehouden worden. Deze stad, die op biljartgebied nog geen groo te sterren heeft voortgebracht, moge uit dit tournooi, dat staat te beginnen, vele goede .lessen putten. Dat het den stoot moge geven tot opbloei van de mooie biljartsport in Haarlem in het byzon- der en van die in Nederland in 't alge meen. Hierna namen te ruim half drie de wedstryden een aanvang. Op tafel no. 1 speelden de heeren de Foeljaeger en Leeger en op tafel no. 2 de Hartogh en v. Dillen. Leeger (B. V. „Insulinde", Amster dam) maakte een mooie partij en pro duceerde een fraaie serie van 63, welke voor dezen dag de hoogste bleef, zoodat hy daarmede den dagprijs won. De heer De Foeljaeger speelde zeer matig. Het wou niet lukken. Het eind kwam met 200 om 137 in 20 beurten. Op het andere biljart was het De Hartogh (B.V. „Die Haghe", Den Haag) die in actie was, terwyl Van Dillen ver beneden zyn kracht speelde. Het beste van 't spel bleef voor den Hagenaar, die won met den stand 200 om 87 in 20 beurten. Het zou ons te ver voeren, indien we elke party gingen beschrijven. Wy wil len dus volstaan met te constateeren, dat er over het algemeen mooi is ge speeld. Het zijn allen sterke krachten, die zich in de finale plaatsten. De toe schouwers hebben mooi en sterk spel te zien gekregen en zullen zich den gang naar dit tournooi niet beklagen. De Haarlemsche speler Dq Foeljaeger had geen geluk. De laatste partij, die voor hem op winnen stond met den stand 172 voor 124 tegen Turk (B.V. ..Rem brandt", Amsterdam), verloor hij. door dien zijn partner een serie van 52 wist te maken op 't eind. De gespeelde partijen zyn: pnt brt, h.s. gem. R. de Hartogh 200 20 35 10.— W. van Dillen 166 19 13 4.57 De Foeljaeger 137 20 20 6.85 Leeger 200 20 63 10.— Turk 200 18 43 11.11 v. Leeuwarden 150 18 42 8.33 Ouwehand 200 30 27 6.45 Van Gelderen 120 30 18 4.— Leeger 200 24 52 8.33 Turk 122 23 18 5.30 Van Gelderen 200 25 45 8.— De Hartogh 142 25 29 5.68 v. Leeuwarden 200 19 40 10.56 Leeger 123 19 50 6.47 De Hartogh 200 25 28 8.— De .Foeljaeger 166 24 34 6.91 Van Dillen 200 15 40 13.33 Ouwehand 101 15 29 6.73 Turk 200 21 52 9.25 De Foeljaeger 179 20 40 8.95 Het is nog zeer moeilijk te zeggen, wie de meeste kans heeft. Ongetwijfeld hebben Van Dillen en Van Leeuwarden zeer mooi gespeeld. Het zou ons dus niet verwonderen, indien een van bei den den titel won. Maar.... het blijft bü- jar'en en verrassingen zijn niet uitge sloten. De organisatie was dezen dag zeer goed in orde.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 19