TIJ ETEPItJIrtfiFW F RHEUMATIEK HAARLEM'S DAGBLAD Het Wiegekind FLITSEN MAANDAG 31 OCT. 1927 -TWEEDE BLAD LETTEREN EN KUNST. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1039 DE FAMILIE-AU"fO til Vader kondigt aan dat hij den wagen nooöig heelt om naar de socië teit te gaan Mienrje schrikt en zegt dat zij haar vriendin Stientje beloofd heeft haar met den wagen af te halen om naar den schouwburg te gaan moeder deelt mede dat zij erop gerelkend had dat iemand haar even met den wagen naar tante Martha zou brengen Mientje stelt grootmoedig voor dat zij moeder zal wegbrengen, maax wie haalt haar dan weer vader informeert of hij in het stuk niet voor komt hoe mogt hy naar de sociëteit? iedereen praat tegelijk, maar na een half uur is afgesproken dat vader moeder naar tante Mar tha zal brengen, dan te rugkomen om Mientje, die hem by de sociëteit zal afzetten, dan moeder weer thuis brengen, naar den schouwburg gaan en va der na afloop weer halen waarop vader ontdekt dat de garage leeg is en Jan wijselijk buiten het debat gebleven zijnde, er mee uit moet zfiru (Nadruk verboden). HET TOONEEL. FEESTAVOND DER PROVIN CIALE VEREENIGINGEN. Op een feestavond als Zaterdag voel ik mij Nederlander in het kwa» draatl Als het doek opgaat en ik zie daar op het tooneel die groep van Friesche, Groninger en Zeeuwsche vrouwen in hun nationale kleeder» dracht, met de oorijzers en de kap* pen, dan trilt er even iets in mij. Die groep is voor mij als een symbool. En wanneer het publiek gaat zingen: Wij hebben 't lieve Vaderland van harte liet, Wij hebben, tegen wie dan ook, geen enk'le grief. Met Drenthe, Utrecht, Gelderland, Met Limburg, Holland, Brabant, Vormen wij één verband, Nederland, ons Nederlandl dan zing ik met mijn schorre stem van harte mee, in mijn enthousiasme nauwelijks merkend, dat ik ecnige maten ten achter ben cn er zelfs niet op lettend, dat wij dc liefde voor ons Nederland in een niet bepaald fraai rijm bezingen. En als het „JFrysk bloed, tsjuch op", wordt ingezet, dan wordt mijn zang een getuigen en ik zing. opdat ..het daverje, fier yn it roun. Dyn aide eare, o Fryske grounl" zooals de Groningers hebben ge» tuigd in hun: ,,Wie vuilen ons verbonnen Nog deur so menge baand. Aon d'olderlike woonstee An 't volk van Gröngerland. en de Zeeuwen in hun Zoo blijven wij met hart en mond, Met lijf en ziel: goed Zeeuwsch, goed rond. En allen voelen wij ons op zoo'n avond zooals in die symbolische groep van vrouwen verbondeD door die eene vlag, die in het mid» den werd hooggedragen: het rood, wit en blauw. Op zoo n provincialen feestavond zijn wij ieder voor ons ..nationaler dan nationaal"! Het was te verwachten, dat na het groote succes van den gemecnschap- pelijken feestavond van het vorige jaar de provinciale vcreenigingen ook in dit seizoen zulk een avond zou» den organiseeren. De belangstelling was thans zoo groot, dat zooals dc heer Harkema in zijn openingswoord meedeelde de Stadsschouwburg tc klein was om alle Groningers, Frie zen en Zeeuwen op één avond te bc» vatten, waarom men den Schouw» burg aan den Jans-wcg op twee ach» tereen volgende avonden had gehuurd- Hadden de drie provinciale vcree» nigingen het vorig jaar ieder een eigen tooncelstuk gebracht, nu traden zij verbonden" in een en hetzelfde blijspel op. De voorzitter riep voor dit nieuwe experiment de toegevend» heid in van de pers. Mijns inziens geheel overbodig! Want het was voor zulk een gemeenschappelijken avond een gelukkige vondst en de opvoering kreeg door de merkwaard!» ge en in dit stuk heel natuurlijke combinatie van HoLlandsch, Gro* ningsch, Friesch en Zeeuwsch een zeer bijzonder caohet en een wel heel typisch Nederlandsch karakter. Men had voor dit experiment eeD blijspel ,.Die 't laatst lacht" ▼an den heer Materna, lid van Gruno gekozen. Door het eerste bedrijf in Groningen, het tweede en derde in Zeeland cn het laatste in Fries» land te laten spelen, kon men zoowel het Groningsch, het Zeeuwsch als het Friesch en ook zelfs het Hollandseh dat nn en dan cn steeds op de goede momenten werd gesproken tot hun recht laten komen. Men zou de proef uit een artistiek oog» punt hebben moeten veroordeelen, wanneer het gebruik der verschillen» de talen en dialecten niet door de verschillende situaties logisch ver antwoord ware geweest. Maar in dit FEUILLETON Het Huis met den Pijl Naar het Engelsch van A. E. W. MASON. 43) Hanand schudde het hoofd. „Dat is heel vriendelbic van u made moiselle. Maar wij kunr.sn hier helaas niet zeggen: „Nu is het genoeg!" Jim vond het vreemd dat h£ die woorden tel kens maar weer herhaalde. „Het gaat hier niet om een diefstal, maar om een moord. Wij moeten alles onderzoeken. Wat mist u?" „Een paarlen-colller", antwoordde Betty. „Groot?" Hanand's optreden werd strenger en meer kort aangebonden naarmate Betty minder geneigd scheen tot antwoorden. „Niet erg". „Geeft u er eens een beschrijving van, mademoiselle!" Betty aarzelde. Ze keek met een betrokken gezicht den tuin in. Toen haalde ze haar schou ders op en gehoorzaamde. „Er waren vijf-en-dertig parels niet zoo heel groot, maar mooi gelyk en van een prachtige rose tint. Mijn oom heeft er een paar jaar over gedaan voor hij ze met veel moeite bij elkaar gekregen had. Mijn tante heeft my wel eens ver teld dat ze hc-m meer dan een ton ge kost hebben. En nu zullen ze nog wel meer waard zijn". „Een fortuin dus!" riep Hanand uit. Er was niemand In de kamer die ook speciaal voor het doel omgewerkte stuk van den heer Marcma was hier» van nooit sprake! Het Friesch. Gro» ningsch, Zeeujvsch en Hollandsch werd gesproken, ojndat het steeds in het milieu geëischt werd; het klonk nooit geforceerd. Integendeel, bet gaf iets heel eigens en volkomen natuur» lijks aan de opvoering. Het blijspel van den heer Marema is zonder eenige pretentie. Het is voor dilettanten»gebruik geschreven en men moet 't niet op de weegschaal van zwaarwichtige kritiek leggen.Daar tegen zou .)Die 't laatst lacht" niet bestand zijn. Maar zulke serieusc,, hooge bedoelingen heeft de heer Marema ook niet gehad. Men moet zijn blijspel nemen voor wat het is. De heer Marema wilde enkel een stuk schrijven, geschikt voor zijn ver» eeniging, dat het Groninger milieu op gemoedelijke, onderhoudende wijze weergeeft, dat gemakkelijk' te spelen en vlot van dialoog is. En hieraan voldoet zijn blijspel volkomen- Het best op dreef is de heer Ma» rema, wanneer hij zijn menschen om de koffietafel kan vereenigen er wordt nooit zooveel koffie op het tooneelgedronken als in provinciale stukken! en hij dc menschen mag teekenen in hun gewone, dagclijksche doen. Marema is als bijna alle provinciale schrijvers in de eerste plaats ..realist". Die gedeelten om de koffietafel kregen ook in de opvoe» ring het meest leven en relief. De Groningers en de Friezen troffen het, dat zij deze beste deelen van het stuk voor hun rekening kregen en in hun spel het meest zich zelf konden zijn. Zoowel om de koffietafel bij Hennerk Oosterhuis den Gro» ninger boer als om die van Jans» ma in de Friesche boerderij was sfeer. Dat lééfde! Het was in beide bedrijven uitstekend! In zulke 'tafc» reeltjes zijn de provincialen" steeds op hun best. worden zij door gewone dilettanten nooit overtroffen. Hoe kostelijk was bijvoorbeeld dat too» neeltje, wanneer Oltje pas is aangc» komen en zij allen aan de tafel zit» ten. met "den onhandigen, etuggen Klaas Jansma geheel afgewend van het door hem aangebeden meisje. Dat werd een genre»stukje. dank zij alle vier spelenden- Maar het meest toch nog door den Frieschen boerenzoon, wiens spel van een werkelijk tref» fende natuurlijkheid cn „lokale kleur was. Geen beroepsspeler zou in staat zijn een Frieschen boerenzoon m zijn stugge onhandigheid zoo zuiver en karakteristiek te geven als deze di» littant. Ook in het laatste bedrijf was er de sfeer van intieme Friesche huise» lijkheid om de tafel bij boer Jansma. Dat was waarlijk treffend van na» tuurlijkheid. Het leek soms geen ko» mediespelen meer. Het was heel een» voudig, heel gewoon, maar daarom juist zoo goed. Niets en niemand verbrak de harmonie van het geheel. Wij zaten daar mee. aan aan die kof» fietafel bij den boer en dc vrouw cn zagen een stuk Friesch leven voor ons. En een Friesche moeder van een innigheid hoe mooi wist zij bijvoorbeeld te luisteren! die waar» lijk trof- De Zeeuwen hadden het in dit blijspel veel moeilijker. Zij hadden het meest te spelen" en dat wel in het zwakste deel van het stuk. Ook de Friezen en Groningers waren daar in Zeeland duidelijk evenals dc schrijver op vreemden bodem. Hier moest veel meer „tooneel wor» den gemaakt" en dat stelde andere eischen aan spelers en regie, wat aan de opvoering duidelijk te zien was. De Zeeuwen zorgden als altijd voor een fleurigen en kleurigen Zeeuw» schen dans, al viel die dan ook op een dramatisch heel ongeschikt mo» ment Wat niet belette, dat de zaal er van genoot Stuk en spel hadden een zeer le» vendig succes. Het publiek leefde zoo mee. dat het de voorstelling herhaal» delijk door applaus bij open doek on» derbrak. Het kostte blijkbaar moeite den bescheiden auteur aan het slot op het tooneel tc krijgen., maar hij ontving toch het hem toekomend, ver» diende deel van het applaus- Ook maar een oogenblik geloofde dat de ket ting gevonden zou worden, toevallig op een andere plaats dan gewoonlijk. Stap voor stap kwam Hanand vooruit. Het deed er niet toe of zijn proefne ming geheel of gedeeltelijk mislukt was. Nu was er weer een aanleiding voor den moord gevonden. Jim voelde dat hij tenslotte zijn doel moest bereiken dat de waarheid, als een lichtbundel die een weg aflegt van jaren en jaren, tenslotte op een donker plekje zou schijnen en dat iemand daar hulpeloos en verschrikt in het licht zou staan de misdadiger. „Wie wist er behalve u zelf dat die ketting bestond, mademoiselle?" vroeg Hanand. „Iedereen in huis, monsieur. Madame droeg hem bijna altijd". „Dus ook op den laatsten dag?" „Jaikbegon Betty en toen keek ze Ann even aan om bevestiging van haar verklaring „ik geloof het wel". „Ik ben er zeker van", zei Ann kalm, hoewel ze bleek was geworden en onge rust keek. „Hoe lang is Francine Rollard al bij u?" vroeg Hanand aan Betty. „Drie jaar. Neen, nog iets langer. Zij is de eenige kamenier die ik ooit ge had heb", antwoordde Betty lachend. „Juist", zei Hanand peinzend en de conclusie, die hij scheen te trekken trok iedereen in de kamer, vermoedde Jim Frobisher. Want niemand keek naar Ann TJpcott. Oude bedienden stelen geen kostbare colliers, Ann Upcott en Jeanne Beaudin, de verpleegster waren betrek kelijke nieuwelingen In maison Gre- nelle en Jeanne Baudin stond zeer hoog aangeschreven. Zoo gingen ieders gedachten hoewel niemand ze onder woorden bracht. aan de heeren HevbJom, Dr. Schepers en Oostenburg komt dank toe vou: hun vertaling van de in het Zteuwch en het Friesch gespeelde gedeelten. Het was als geheel een uitstekend geslaagde en merkwaardige tooneel» avond. J. B. SCHUIL. HET TOONEEL „Pomarius" van Mr. C. P. van Rossem, door Haar lem's TooneeL Ten bate van de vereeniging Haar- lemsche Werkinrichting gaf Haarlem's Tooneel Zaterdagavond in den Stads schouwburg een voor dilettanten zeer ver diensteiijke opvoering van Mr. C. P. van Rossem's Pomarius. De man die den schrijver inspireerde tot dit stuk, Wil lem Broekhuys, die zaakwaarnemer te Rotterdam was toen mr. van Rossem er zijn advocatenpractijk uitoefende, be hoort sinds twee jaar niet meer tot de levenden. Hij stierf, pas even in de veer tig jaar oud, na een stormachtige car rière, voortgezet in massa-loterijen en in de zonderlinge, geruchtmakende epi sode van ,De Dag", het dagblad dat nimmer verscheen. Velen herinneren zich zijn wonderlijke begaafdheid ook in het opstellen van advertenties, waarmee hij de massa op verbluffende wijze wist te imponeeren. De mortuis nil nisi bene, maar men kan niet anders dan betreu - •ren dat iemand met dergelijke onloo chenbare gaven in zekere opzichten bezat Broekhuys ge-ialiteit ze niet tot andere doeleinden heeft aangewend. Het zeer knap opgebouwde stuk van mr. van Rossem heeft nog niets van zijn attractie verloren en blijft tot de beste Hollandsche blijspelen behooren. Met Theo Bouwmeester in de titelrol en als regisseur kon Haarlem's Tooneel er vei lig mee voor den dag komen. De regie was goed verzorgd en het stuk werd ge- soeeld in het snelle tempo dat het ver- eiseht. Mevrouw Van Dongen gaf knap spel te zien als Julie, en speciale lof ver dienen wel de heeren H. Ph. M. van der Horst en A. Hamahn, met de regie, voor het welverzorgde „eharacter-play" in de rollen van Mr. Godfried Pomarius van Slingenveld. den substituut-officier van Justitie, en Jhr. Mr. van Neerenheul. procureur van Johannes Pomarius. De commissaris van politie van den heer B. Jak was wat vlak zoowel in zyn typeerin als in zijn optreden jegens Po marius. en hetzelfde zou Ik willen op merken van den cliënt Smit den man van vele vuile zaakjes, door den heer J. van Dongen wel als een louche individu maar wat erg passief uitgebeeld. De resteerende bijrollen waren goed bezet. Er was veel publiek, dat zich dank baar toonde. Enkele leden van het audi torium schenen door zeer uitbundig ge lach op momenten, waarop aan des schrijvers geestesuitingen met een waar deerenden glimlach de ware appreciatie bewezen zou zijn, te willen bewijzen dat zij liever een dikke Duitsche klucht dan dit fijne Hollandsche blijspel hadden ge had. AD INTERIM. STADSSCHOUWBURG. TWEE BELANGRIJKE VOORSTELLINGEN. Twee belangrijke voorstellingen in den Stadsschouwburg worden aangekon digd. Zaterdag aanstaande Het Vlaam- sche Volkstooneel en Le bourgeois Gen- tilhomme (De burgeredelman) en den Zaterdag daarachtervolgend, de ver maarde opvoering van De Blauwe Vogel van het geluk (L'oiseau bleu) van Mae terlinck. regie van Verkade. met in de hoofdrol Else Mauhs (Tyltyl). „HET GEHEIM" Dinsdag 1 November komen Adr. v. d. Horst en Jan Musch met het Schouw- tooneel in den Stadsschouwburg opvoe ren „Het Geheim" (Le Bonheur du Jour), tooneelspel in vier bedrijven van Edmond Guiraud. De regie berust bij Ko van Dijk. De Avondpost, scheef van dit stuk, dat het hoewel Fransch in hart en nieren, toch volkomen afwijkt van het gewone genre der Fransohe tooneelspelen. „In Hanand wijdde nu al zijn aandacht aan het dot van de kast en schudde het hoofd. Toen liep hy naar de toilettafel en de leeren doos. „Aha!" zei hij vol belangstelling. „Dit is een heel ander geval", en hij bekeek het nauwkeurig. De doos ging niet met een sleutel dicht. Er zaten drie kleine vergulde knopjes voorop en het slot ging dicht door dat ieder der knopjes een bepaald aantal malen werd omgedraaid. Dit aan- fca lkan natuurlijk: eindeloos gevarieerd worden en met moest de getallen ken nen voor het kistje opengemaakt kon worden de juweelen van mevrouw Harlowe waren dus wel goed beschermd. „Hier is geen geweld gebruikt", zei Hanand, terwijl hij weer op stond. „Het is natuurlijk mogelijk dat mijn tante vergeten beeft de doos op slot te doen", zei Betty. „Natuurlijk is dat mogelijk", stemde Hanand toe. „En deze kamer was een week lang voor iedereen toegankelijk van de be grafenis tot op den Zondag waarop de deuren verzegeld werden. „Een week lang en dat terwijl Boris Waberski in huis was', zei Hanand. „Jaja", zei Betty. „Maar... maar ik denk dat het toevallig ergens anders is weggeborgen en dat we het collier nog wel zullen vinden. Monsieur Boris ver wachtte geld van mijn zaakwaarnemers in Londen. En hij was ook vast van plan om het met mij op een accoordje te gooien. Niets wijst er op dat hij het ge stolen heeft. Dan zou hü toch niet meer om tienduizend gulden gevraagd heb ben". Jim had niet meer aan Boris ge dacht. Toen Hanand zijn naam noemde hoopte hij vurig dat hij de dief zou blij de laatsten tijd héb ik zelden een stuk gezien, dat een conflict op zoo scherpe en zoo goed psychologische wijze en in hoogen ernst behandelde." Dit eenvoudige, maar krachtige stuk bekoort door logischen bouw en vol maakte gave karaktertekening en ont roert door mooie, nobele gedachten, zegt de Residentiebode. Het spel verheft zich over het geheel tot een hoog peil. BIOSCOOP Scala-theater. Scala's Wereldnieuws geeft weer bij zonderheden van de geheele wereld: een krant in prent. Daarna twee komische films al staat er maar één op 't programma: een tee kenfilm die de avonturen van den Ba ron van Munchhausen in beeld brengt en een andere „Het ijzeren paard," spe lend in het Jaa* 1830en die werkelijk vol van allerlei aardige komische vond sten is. Dit is waarlijk gezonde humor. En dan: Henri Orvan's revue: „Bin nen zonder kloppen". Het is ons ontgaan waarom deze ti tel gekozen is, maar er zal wel een reden voor zijn Trouwens de eene naam is net zoo goed als een andere, als de in houd van de revue maar goed én amu sant is. En dat is hij. Er komen eenige vermakelijke scènes in voor, er wordt een aardig partijtje in gedanst en ge sprongen, de costuums zijn frisch en fleurig en er zijn een paar niet onaar dige zinspelingen op de dingen van den dag. Jammer dat ook dit gezelschap meent, geen revue te kunnen opvoeren zonder een paar platheden. Natuurlijk ontbreken eenige sentimenteele scènes niet, evenmin als een paar tooneelen uit het Amsterdamsche volksleven, die altijd pakken. Na de pauze: „De Havik", cowboy drama in zes aeten, vol spanning, vol tafereelen van moed en zelfopoffering, vol staaltjes van prachtige ruiterkunst. Een uitmuntend programma. Het wordt alleen in dit theater altijd te laat. De explicateur van Scala gaat schei den. Donderdag a.s. zal hij van het pu bliek en van zijn directie afscheid nemen. ken te zijn. Maar Betty's kalme en on weerlegbare redeneering ontnam hem die hoop weer. Maar als Boris en Ann werkelijk samen schuldig waren aan den moord, omdat hij zijn legaat noodig had, zou het best kunnen zijn dat de ketting Aim's aandeel was. Hoe men de zaak ook bekeek, het begon er steeds leelijker voor Ann uit te zien. „Nu, we zullen het misschien nog wel vinden", zei Hanand. „ïntusschen lijkt het mij het beste, mademoiselle, als u die doos op slot doet en vanmiddag naar de bank brengt". Betty deed de doos dicht en draaide de knopjes een voor een om. Drie keer hoorde men een opeenvolging van scher pe tikjes. „Ik hoop dat u niet dezelfde combina tie heeft gebruikt als madame Harlowe", zei Hanand. „Ik weet niet welke combinatie zij gebruikte", zei Betty. Ze zette de byoute- riedoos weer in de kast en het onder zoek van kasten en laden begon. Maar het resultaat was al even gering als van het zoeken naar den pijl in de schat kamer. „Meer kunnen we toch niet doen", zei Hanand. „Ja. Nog één ding". Het was Ann Upcott die deze woor den sprak. Ze stond apart ran de an deren, bleek en uitdagend. Ze wist nu dat ze verdacht werd. De zorg, waarmee allen vermeden om in haar richting te kyken, had het haar wel bewezen. Hanand keek de kamer door. „Wat kunnen we dan nog meer doen?" vroeg hy. „U kunt mijn kamers doorzoeken". „Neen!" riep Betty heftig. „Dat wil ik niet hebben!" „Als 't u blieft", zei Ann, „Het Is niet VRIJWILLIGE DIENSTNEMING. Vrijdagavond had in de Infanterie- kazeme de oprichtingsvergadering plaats van de Haarlemsche afdeeling van den Jeugdbond ter bevordering van de vrij willige dienstneming. De voorzitter, de heer Th. Hooy Jr., zette in zijn inleidend woord het doel en streven van den bond uiteen. Na eenige gedachtenwisseling werd de afdeeling opgericht. Een 20-tal leden gaf zich op Besloten werd, dat de afdeeling zal toetreden tot den landelijken bond die in November a.s. geconstitueerd zal worden. Het bestuur werd samengesteld uit de heeren Th. Hooij Jr., voorzitter, O. Houwen, secretaris, A. Haccou, penning meester, P. H. Borghouts en Pielage. Een voorloopig reglement werd vast gesteld waarin de leeftijdsgrens der le den werd bepaald op 16—30 jaar. Als afgevaardigden naar de oprich tingsvergadering van den landelijken bond werden aangewezen de heeren Hooij en Haccou. HET STELSEL VAN DEN VERKOOP MET CADEAUX AL DAN NIET WETTELIJKE BESTRIJDING In de zitting van Dinsdag der Kamer van Koophandel en Fabrieken zal een beslissing moeten worden genomen in zake de al dan niet wettelijke bestrij ding van het stelsel van den verkoop met cadeaux. Het Bureau der Kamer brengt in her innering, dat in den brief van het Co mité van Actie tot bestrijding van den verkoop met cadeaux verzocht werd zich uit te spreken over de vraag, of thans moest worden overgegaan tot het treffen van wettelijke maatregelen al dan niet. In verband daarmede zal in de vergadering in de eerste plaats aan de orde gestéld worden de vraag, of de Kamer zich ten aanzien hiervan al dan niet wenscht uit te spreken en in dien deze vraag bevestigend wordt be antwoord, zal een stemming worden ge houden over de vraag, of al of niet wet telijke maatregelen getroffen moeten worden. meer dan rechtvaardig tegenover mij". Monsieur Bex knikte. „Het is bijzonder correct van made moiselle", zei hij. Ann wendde zich tot Hanand. „Ik ga niet met u mee. Er is in mijn kamer niets op slot behalve een kleine leeren schrijfmap. U zult den sleutel daarvan kunnen vinden in de linkerlade van mijn toilettafel. Ik zal in de biblio theek op u wachten". Hanand boog. en voor hij een stap kon doen deed Betty iets waarvoor Jim haar op de plaats zelve wel had willen omhelzen. Ze liep regelrecht naar Ann toe en sloeg haar arm om haar middel. „Ik blijf bij je wachten, Ann", zei ze. Het is natuurlijk belachelyk". En sa men met Ann ging ze de kamer uit. HOOFDSTUK XV. De pijl wordt gevonden. Ann's kamers waren op de tweede ver dieping en hadden ramen die op den tuin uitzagen. De slaapkamer en de zit kamer waren door een tusschendeur met elkaar verbonden. Ze waren niet hoog van verdieping maar wel ruim en toen Hanand in de slaapkamer om zich heen keek, zei hy, op een toon waarin twU- fel klonk: „Jaals men plotseling doodelijk geschrokken was. zou men in het donker in deze kamer misschien niet dadelyk het knopje van het electrische licht kunnen vinden. Er is er geen boven het bed". Toen haalde hy de schouders op. „Maar als men zulk een verhaal do»t, moet men er ook voor zorgen dat zulke kleinigheden later blijken juist te zijn. Dusen de twijfel verdween weer uit zyn stem. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents pet- regel. Zoo lang een ktnd nog in de wiegw ligt, zal de huid van de kleine op sommige plaatsen vaak rood en branderig zijn en zelfs stuk gaan. Dit verzacht en geneest menraetPUROL UITGAAN. STADSSCHOUWBURG Woensdag geeft het Vereenigd Too neel (directie Verkade en Verbeek) in den Stadsschouwburg de eerste voor stelling van „Tusschen 8 en 12" blijspel in drie bedryven van J. Jefferson Far jon Het stuk Is door de pers gunstig be oordeeld en door het publiek goed ont- vangen. S. D. A. P. De federatie Haarlem der SJDAJP. houdt haar jaarvergadering op Woens dag 2 November in „Olympia", De agenda vermeldt o.a.: Mededeelingen inzake organisatfd propaganda onder de vrouwen, in zake beschikking over verkiezingsfietseni; Jaarverslag penningmeester, Begroo ting 1927/1928; Jaarverslag secretaris en jaarverslag raadsfractie. OLYMPISCHE SPELEN TE AMSTERDAM. By de Kanier van Koophandel en Fa brieken is ingekomen een verzoek van de Commissie voor cultureele en econo mische propaganda voor de Olympische Spelen te Amsterdam om een subsidie. Het Bureau der Kamer stelt voor te besluiten aan deze commissie geen subsidie te geven, aangezien de Olym pische Spelen reeds een subsidie van 1000 van de Kamer ontvangen. Dat was allemaal Grieksch voor den commissaris van politie en zyn secretaris en monsieur Bex. Maurice Thevenet keek even naar Hanand alsof hij op het punt stond een van die vragen te stel len, die hem waren toegestaan. Maar Girardot, de commissaris, die nadat hij twee trappen op was geloopen, vreeseiyk hijgde, sprak het eerst. Hier zullen we natuurlijk niets vin den", zei hy, „dat meisje zou ons nooit gevraagd hebben om tusschen haar be zittingen te snuffelen als er werkeiyk iets te vinden was geweest. „Dat weet men nooit", antwoordde Hanand. Laten we maar eens gaan ky ken". Jim liep de zitkamer in. Hy had geen lust om den commissaris en Hanand! stap voor stap hun onderzoek te volgen en op de tafel midden in de kamer had hy een vloeiblad en wat papier en schryf behoeften zien liggen. Hy had er be hoefte aan dezen warwinkel van vermoe dens en feiten en leugens, waarin hy de laatste twee dagen geleefd had, eens na te gaan eh uit te zoeken en te rang schikken. En hij kon geen betere ma nier bedenken om dit te doen dan alles in het kort op te schrijven in twee ko lommen: „Voor" en „Tegen" zooals Ro binson Crusoe dat indertyd op zyn eiland gedaan had. Hy zou hier rustig een uurtje blijven zitten terwyl Hanand aan het zoeken was. Hy nam een vel papier, koos een pen uit van het pen- nebakje, en begon. Het koste Ann Up cott heel wat vellen papier en meer dan eens viel zijn pen uit den penhouder en werd er dan weer ingeduwd, voor hy klaar was met schrijven. Maar ten slot te kwam hij tot dit resultaat: (Wordt vervolgd^ INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 CENTS PER REGEL. H K1 H. ▼knrffv SS iw DOOZEN VAN 75 EN 45 CENT IB 823 BS rfnïTÖIW v» l3i W? K3 53 Eischt Hollandsche Verpakking

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 5