FOTOGRAFISCH ATELIER „RICHE" HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 3 NOV. 1927 LETTEREN EN KUNST. EEN BELANGRIJKE VEILING BIJ R. W. P. DE VRIES TE AMSTERDAM Voor ongeveer 40 mille aan etsen van Rembrandt verkocht. ONDANKS HET BOEK VAN VAN DYKE. Het boek van den Amerikaanschen heer Van Dyke, dat juist is verschenen, en dat zooveel opzien en spot heeft ge baard had Woensdagmiddag bij de fir ma R. W. P. de Vries nog geen nadee- ligen invloed op de kooplust. Integen deel. Voor eenige etsen van Rembrandt werden goede prijzen betaald. U heeft bereids gehoord van dat be ruchte boek van van Dyke? Zooneen, dan diene het volgende. Deze heer die naar het heet een groot deel varr zijn leven heeft besteed aan het bestudeeren van Rembrandts ter plaatse heeft vroe ger reeds opzien gebaard door in zijn publicaties te beweren dat van de hon derden werken die aan Rembrandt worden toegeschreven, maar een zeer beperkt aantal aan den meester mag worden toegeschreven. De heer Van Dyke noemt getallen die ik vergeten ben, maar hij heeft als ik mij niet ver gis in zijn laatste boek slechts een der tigtal etsen aan Rembrandt toegeschre ven. Alle anderen zouden van leerlingen en volgelingen van den grooten schil der zijn. Van Dyke's boek is slechts in enkele gevallen serieus besproken. Over het algemeen heeft men er zich alleen maar VToolijk over gemaakt en Van Dyke uit gescholden voor een Charlatan die te laat komt, en imbeciele dingen heeft gedaan, om naam te maken. Wij zullen ons maar niet mengen in de discussie omtrent deze meeningsver- schiilen. 't Zij slechts herhaald dat de onrustbarende onthullingen van den heer Van Dyke vooralsnog geen kwaad deden op de markt. En de heer de Vries die de veiling xn Amsterdam leidde durfde dan ook met een grijns of glimlach te zeggen teen een prent wat duur wegging: Pas maar op, als Van Dyke gelijk krijgt dan hebben we heelemaol niets meer aan Rembrandt. Maar ter zake: van 1 tot 3 Novem ber werd bij de firma R. W. P. de Vries, Singel 146, Amsterdam een hoogst belangrijke veiling gehouden van gravures en etsen uit de 15e eeuw, waaronder een honderdtal prenten van Rembrandt. (Ook duplicaten van het museum Teyler in Haarlem). Voor deze veiling bestond vrij veel be langstelling. Vele Pransche, Duitsche en Hollandsche kunstkoopers waren aanwezig. Zij liep over drie dagen, Dins dag, Woensdag en Donderdag. Woensdagmiddag zijn we tegenwoordig geweest by een belangrijk deel der ver- koopmg: dat der Rembrandts. Daaraan ging echter een aantal van Ostades vooraf. Aardige kleine etsjes, land schapjes. figuurtjes, koddige en dikwijls teere. fijn getinte interieurtjes. Vol ziel, vol warmte. Ongeveer 40 prentjes gingen weg, meest naar Duitsehlacd voor prijsjes, varleerend van 10100 gulden. Maar wat een wereld van arbeid en emotie ligt er achter zoon collectie, achter die reeksen van prentjes van rroolijke boertjes, vroolijke boerinnetjes, rookers, slagers, bedelaars, schelmen, muzikanten, gebochelde violist, visschers, grotesken, brillekoopman, charlatan of weefster. Wat zag een man als Os-iade de caricatuur ook anders, meer in het cadre van zijn omgeving, intenser, vol lediger, dan de journalist-caricatuTisten van heden die in één of enkele halen over het vlak de caricatuur en een karakter anders, maar even onfeilbaar dikwijls, neerkwakken. Maint'nant les Rembrandts. jetzt die Rembrandts, nu de Rembrandtjes, heeren, kondigde de verkooper aan. De eerste prent van Rembrandt lie van 140!) ging voor f 200 weg. Een eenige staat: Portret van Rembrandt. Men weet dat de waarde van zoo'n ets afhangt van den staat van ongeschondenheid, van de vraag welke van zóóveel afdrukken hy is. Een eerste of bijvoorbeeld een vierde. Zoo'n prentje wordt bekeken alsof het een postzegel was. De meesten werden verkocht voor pryzen varieeren- de van 20 tot 200 gulden. „De trionxphe van Mordachai", een eenige staat, een wonder van lichtscha- keeringen, werd ingezet op f 1000 en bracht het tot 1325. Voor Parijs. 't Record behaalde de beroemde prent „Jesus de zieken genezende" (De 100-guldea prent) 'n Prachtig exemplaar. Eenigszlns bygewerkt aan den rechterkant. Fluweelachtig van tint. Links de groote groep van het pu bliek in stralend wit licht, waarvan de centrale figuur, de wonderbaarlijk tee- dere en onaardsche Christusfiguur de bron van is. De zieken op den voorgrond in den naar rechts schietenden straal van licht. Duister, verdronken in het raad sel van de wonderdoening de groep ge heel rechts, in zwygende stomme ver bazing. Zes mille bracht deze prent op. Bij elkaar Is er Woensdagmiddag toch zeker voor een 40 mille aan prenten van Rembrandt verkocht! Het beroemde landschap met de drie boomen, waarvan van Dyke eveneens beweert dat het niet van den meester is ging voor 5 mille weg. De bekende plaat van Faust voor 900 een derde staat van Jan Asselijn voor 500. Een 6-tal prenten van bekende landschappen brachten respectieveiyk 350, 500, 450, 850, 850 en 580 gulden op. Een enkele maal werd er om een cu riositeit vinnig gevochten. Dan kon 't gebeuren dat zoo'n plaatje van een paar vierkante centimeters ingezet op 150 het tot een zestien honderd gulden bracht, met twee Duitschers aan 't bod Met 10 of 20 gulden tegelUk in een flink tempo de hoogte in. Een duel. Een wed strijd in uithoudingsvermogen, waarin ieder geïnteresseerd is. en waarin de duelleerenden de onverschilligsten schij nen. Als Rembrandt zoo'n duel eens bij kon wonenmet al die illustere binnen- en buitenlandsche toeschouwersdie geleerde heeren. die geldmenschen. Stel je eens voor, de schok die de geniale meester zou krygenzyn gemoeds rust zou voor eeuwig verstoord zyn F. A. HET TOONEEL. VEREENIGD TOONEEL TÜSSCHEN' 8 EN 12 Dat moet je overkomen, als je iemand met de beste bedoelingen hebt aange raden z«n vrouw en zijn dochter naar de komedie te laten gaan!! Vanmorgen om half 8 ik lag nog in bed nota bene! werd ik al opgebeld door de telefoon. „Menesrrr!. Meneerrr!. Wat he'ot u gedaan?" „Ik. meneer?" .,Ja u, meneerrr!! Met m'n vrouw en m'n dochter, meneer?" Ik ging in mijn gedachten vlug na. wat ik misdreven kon hebben. Ik had geen meisje geschaakt, geen dame het bof gemaak:, ik was mij van geen kwaad bewust. .Meneer. ik weet niet, eh. Is u wel goed aangesloten?" vrceg ik. „Spreek ik dan niet met Schuil?. Schuil van Haarlem's Dagbiad?" „Ja. meneer, dat ben ik!" ,.'t Is fraai, meneer! 't Is mooi, me neer! Myn vrouw en dochter zijn ge heel van streek, geheel overstuur me neer!" „Mag ik weten met wie ik het ge noegen heb?" Ik vroeg het zoo schuchter mogelijk, bepaald angstig nu voor die woedende stem aan den anderen kant van de Ujn. „Ik ben. en ik kreeg den naam te hooren van den man, die mij giste ren gevraagd had, of hij zijn vrouw en zyn dochter naar „Tusschen 8 en 12" kon sturen. „Mijn vrouw en dochter zijn geheel in de war, meneer! Ik moet 'n zenuw arts laten komen, meener! Het is gewoon thuis niet meer met hen uit te hou der. En dat alles uw schuld, meneer, uw schuld!" .Ja, meneer neem mij niet kwalijk. waagde ik in het midden te brengen. ,Js dat misschien niet zoo, meneer?" en de stem klonk nu schrikkelijk drei gend. ,-Hebt u niet gezegd, dat het 'n dood-onschuldig stuk was, meneer, dood-onschuldig?" „Ja zeker, dat heb ik. meneer! ,Jk ging vlug in mijn gedachten na. er kwam geen minnaar in voor. geen driehoek verhouding, er werd niemand in verleid, ja er werd zelfs niet eenmaal in gezoend. Onschuldiger kon het toch niet! Ik had mij toch niet ver gist? „Noe*t u dat onschuldig, meneer? Myn dochter durft niet meer alleen op haar kamer te zyn en myn vrouw heeft de heele nacht liggen rillen in bed! Zulke stukken moesten verboden worden* En daar stuurt u m'n vrouw en m'n dochter naar toe!" „Pardon, pardon," excuseerde ik my. ,Jk zie niet, dat er eenig kwaad in steekt!" „Geen kwaad, geen kwaad? Het is om *n mensch met sterke zenuwen al de stuipen op het ïyf te jagen! Eerst 'n half krankzinnig meisje, dat de kamer insluipt, dan 'n schoffie van 'n kranten jongen, dan 'n aapmensch, 'n misdaoi- ger van de gevaarlijkste'soort, 'n grie- zelvent om van te huiveren, dan 'n dronken meneer en dan npg 'n inbreker met "n revolver en dat alles alleen in het eerste bedrijf! Blijft u daar kalm bij meneer, als die je kamer binnen dringen?" „Waarschijnlyk niet! Maar het was toch maar komedie?" „Och wat, meneer, komedie,komedie! Voor m'n vrouw en m'n dochter is alles echt! Die beleven het! M'n vrouw is al zoo ver, dat ze in alle doosjes naar dubbele bodems en diamanten zoekt! En m'n dochter roept maar al: „Die oogen! die oogen! Die griezelige oogen." „Maar hebben ze dan niet eens ge zien, dat het alles maar gekheid was, meneer?" vroeg ik weer. „Louter pa rodie?" .Parodie, zegt u, parodie? Noemt u dat parodie?" Ik trachtte het hem uit te leggen door de telefoon. Ik zei hem dat het niets was dan 'n spotternij met de griezel stukken van de film. enkel 'n grap. die je niet ernstig mocht nemen. Ik wees hem op het opzettelijk groteske spel van Van Dalsum, Kommer. Klein, La Chapelle, op de gTappxge en allergeestigst ge speelde Bob van Nel Slants, de kranten Jongen met 't door het lezen van detecti veverhalen verhitte brein ik waagde hem zelfs te zeggen, dat ik het voor éen bedrijf wel aardig voor drie bedrijven te goedkoop vond het gaf allemaal niets! Hij zei maar dat z'n vrouw en z'n dochter het als ernst, als vreeselijke ernst hadden opgenomen. Toen opeens hoorde ik door de tele foon duidelijk 'n gil, daarop 'n vloek en toen niets meer! Nooit van m'n leven raad ik iemand meer aan om een stuk in den schouw burg te gaan zien. Ik heb er genoeg van, meer dan genoeg! J. B. SCHUIL. PEN. Zy. die Enny Vrede in haar glansijjd hebben gezien en bewonderd, zullen zich zeker ook neg haar pétillant spel in de titelrol van Pen, het amusante biyspel van Somerse: Maugham herinneren. Nadat Pen in jaren hier niet gespeeld is, heeft Verkade dit geestige blijspel een der beste van de Engelsche Society- stukken van vóór den oorlog weer op zyn repertoire genomen. Somerset Maugham vereenlgt in Pen drogen, leu ken Engelschen humor met luchtigen Franschen geest. Nel Stants speelt in de rol, waarin Enny Vrede eens triomfen heeft gevierd. Ook de andere bezetting met o.a Verkade, Eci-ens, Huf, Minnie ten Hove en Gusta Chrispyn Mulder belooft een zeer goede opvoering, zoodat ik gaarne reeds van te voren de aandacht vestig op de voorstelling van Pen, welke het Vereenigd Tooneel Zondag in onze'. Stadsschouwburg geeft. J. B. S. HET SCHOUWTOON'EEL By de NV. Het SchouwtooneelAdr. van der Horst en Jan Musch is Mo- lière's ,.De Vrek" in studie genomen: Jan Musch speelt de rol van Harpago.n DE VLOEK VAN DEN EX-GEVANGENE. De heer J. J. de Rooy. directeur van de straf gevangenis* aan den Amstelveen- scheweg te Amsterdam heeft den dag herdacht dat hy 25 jaar geleden Ir, 's Rijks dienst, belast werd met het toezicht op de verzorging van gevange nen. De Tel. had een onderhoud met den jubilaris. Deze deelde mede, alles wat gedaan wordt om de gevangenen te leiden, zocals hy zich uitdrukte, door de duisternis naar het licht. Vooral leg de de heer De Rooy er nadruk op. dat de gevangenbewaarder iemand moet zyn, die het hart op de rechte plaats draagt, die niet neerziet op een gedetineerde doch die hem helpt opvoeden tot hy weer frank en vrfj de wereld in de oogen kan zien. „Verschillende voorrechten zijn er", vervolgde de heer De Rooy, ..het groote publiek dat niet weet, wat zich hier achter de muren afspeelt, zou het mis schien „pretjes" noemen, namelyk cine ma en muziek. Maar als zoodanig wordt het niet bedoeld: en het is géén amuse ment. doch veredeling. Tom Mix- en Pola Negri-fllms draaien we niet; wel rolprenten waarvan een veredelende wer king uitgaat, die liefde kweeken tot de natuur en haar schepselen, die prikke len tot het goede zonder femelend en zalvend te zijn. Zoo is het ook met de muziek. Langzamerhand wordt een ander ge moedsleven ingewyd en men ziet hier de menschen soms snel veranderen. Uit hun gesprekken want ik spreek véél met hen, die aan mijn zorgen zyn toe vertrouwd merk ik zéér dikwyis, dat hier iets is opgedaan, dat nooit meer uit het leven van den man zal ver dwijnen. Geen „zakkies" plakken meer. „Zakkies" plakken we in de gevange nissen allang niet meer. U is misschien verbaasd te vernemen, dat hier een tricotwevery (binnenkort electrisch) een breiery, een boekbindery en een kleer makerij in vol bedryf zyn. Dat voor de boekbinderij vakkundig onderricht wordt gegeven, dat hier les in Fransch en Engelsch is, dat zioh hier schilders en teekenaars bekwamen, dat hier zelfs een cursus in kerklatyn bestaat. Of dat er vakonderricht wordt gegeven in boekhouden, handelsrekenen en steno grafie, dat hier gedetineerden worden klaargemaakt voor het Mercurius-exa- men en dat er zelfs één onlangs ge slaagd is voor „middelbaar"? Het toppunt echter is eon proef die we nemen om het onderwys classicaal te maken, natuurlijk in de kerk. waar. zooals u wel gehoord zult heb'óen. de menschen elkaar niet kunnen zien. Dit wat ik heb opgenoemd moet u niet ver warren met het verplichte onderwys aan onontwikkelden tot den 40-jarigen leeftijd. Aldus versterken wy den dorst naar kennis, wy wakkeren de liefde voor wat schoon en goed is aan. In welke aarde dat alles valt: ik verklap u, dat dit jaar op de 160 gedetineerden er drie disci plinair gestraft zyn. Dat is dan pas na de gebruikelijke waarschuwing. Met groot succes werkt de z.g. ge- stiehtsraad, waarvan de directeur presi dent is en waarin alle rangen van het personeel ook de medicus zitting hebben en die éénmaal per maand ver gadert. Hierin wordt over alle gedeti neerden gesproken en ook hier speelt de naastenliefde een groote rol. „De zwaarste straf komt, als ikweer vrij ben". Ik vertel u dit alles, omdat we nu gekomen zyn aan een uiterst belangrijk vraagstuk; wat gebeurt er met hen, die hier uit komen, die boete hebben ge daan en die nu de wereld open in de oogen kunnen kUken? Byna niets Meestal heeft men ex-gevangenen liever niet en de animo van fabrikanten, ln- dustrieelen, leiders van groote instel lingen, patroons, landbouwers en win keliers om hen in dienst te nemen is zeer gering, Nu ik weer de wereld ln ga, komt myn zwaarste straf! Hoe dikwijls heb ben die ongelukkigen deze woorden niet met tranen in de cogen tot my gespro ken. Ik wil niet zoo Indiscreet zijn, u sta pels brieven te toonen, die men mij schryft. Ook wil ik niet zoo pedant zijn, de inzichten der ex-gedetineerden over mijn personeel bekend te maken. Doch steeds weer klinkt, ik zou haast zeggen: dreunt het vreeselijke refrein ik kan nergens terecht. Ik ben aan mijn lot overgelaten. Wee roy en myn huts gezin! Alléén zyn zij, die vroeger dwaalden, nu hun misslag eerlijk geboet hebben Alléén zijn zy, die wij 'nebben geleerd wat naastenliefde is, alléén zUn zij, die nu wilden toonen wat zy waard gewor den zyn Dat is de vloek, die op den ex- gevangene rust. En wie iets voor de zulken doet, die verricht een machtig mooi werk", INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN a 60 CENTS PER REGEL. TeL *HAA E Moderne Dames en Hl'.'ren Portretten VOORKEUR VOOR NED. FABRIKAAT. BESTEKSBEPALINGEN BIJ AANBESTEDING. De minister van Binnenlandsche Za- ken en Landbouw heeft via de colleges ran Gedeput. Staten aan de besturen der gemeenten het volgende rondschryven gezonden „Ik heb de eer het volgende onder uw aandacht te brengen: De Ryksgebouwendienst heeft de vol gende bepaling in de bestekken opge nomen „De aannemer is verplicht van alle bouwmaterialen of constructiedeelen, welke hy wenscht toe te passen, op ver langen van de directie een bewijs van oorsprong over te leggen. Indien hieruit mocht blijken, dat bedoelde materialen of constructiedeelen van buitenlandsch fabrikaat zyn en de directie van oor deel is. dat deze in evengoede kwaliteit en tegen niet hoogeren prijs in het bin nenland kunnen worden betrokken zal de aannemer verplicht zijn deze te be stellen van binnenlandsch fabrikaat, ter. zy hy het aannemelijk maakt, dat dit wegens kwaliteit of prUs onmogelijk is" De hier weergegeven bepalirg. welke eveneens reeds door verschillende ge meentebesturen is aanvaard, heeft ten doel met de noodige waarborgen, voor keur te geven aan artikelen van Neder- laiidsch fabrikaat. Ik juich het streven, dat aan dez? bepaling ten grondslag ligt. in hoogc mate toe, doch ongetwyfeld zullen dc resultaten, welke er mede beoogd wor den, nog grooter zijn, indien allerwegen de meer bedoelde besteksbepaling wordt aanvaard en toegepast. Zoo uwerzyds nog niet tot invoering mocht zijn beslo ten. zou ik het op hoogen prijs stellen indien Jaartoe thans wordt overgegaan OVER DE ANNEXATIE. Gaf ze Haarlem geen baat? STEEDS MAAR DOOR ANNEXEEREN? De Haarlemsche correspondent van het Handelsblad levert in de ru briek „Rondom de St.-Bavo" in het nummer van het blad van hedenoch tend beschouwingen naar aanleiding van de annexatie. Hy meent dat het goed is een half jaar nadat de annexatie plaats had, eens na te gaan hce ze tegenover elkander staan, de veroverden en zy die veroverd hebben. ;Er schynt, schryft hy, van de vy&ndi- ge sterruning, die toch voornamelijk, een belasting-stemming was veel te zyn verdwenen. Het is toch zoo erg niet, is er gezegd. En. het kan, geen kwaad dat de stemming naar meer welwillend heid neigt, omdat we elkaar toch eigen lijk eerst zullen verstaan bij het ver- schynen van ,4e aanslag". Het valt nog lang niet vast te stellen, wat de annexatie inderdaad van den ingezetene zal vorderen. De becijfering, waaraan men op het raadhuis te Haar lem met accountantshulp nog bezig is, clscht geruimen tyd. omdat vooral de waardebepaling der eigendommen ln de geannexeerde gebiedsdeelen niet gemak kelijk is. En toch zal eerst na vaststel ling van de schadevergoeding aan Heemstede en Bioeniendaal kunnen worden bepaald, wat er met onzen „aan slag" gebeuren zal. We moeten Iets doen, is er in een vorige raadsvergadering gezegd, om de nieuwe ingezetenen welwillend te stemmen. En B. en W. hebben in het vroegere Keemsteedsche gedeelte van de gemeente een nieew trottoir willen leg gen. omdat het er nu zoo verwaarloosd uitziet. Maar ze hebben die vriendelijk heid haastig moeten terugnemen, omdat ze zelfs verontwaardiging wekte, want Heemstede had goed voor de be strating gezorgd! Het blijkt dus niet zoo gemakkeiyk te zijn, vroegere tegenstanders tot elkaar te brengen. En dat wordt moeilijker, omdat Bloemendaal dat aan Haar lem niet veel is kwijt geraakt en er fi nancieel beter op geworden is niet nalaat te verklaren: wy hebben bouw terrein. En zoo is het niet onverklaarbaar, dat in het nieuwe Haarlem-Zuid verschei dene huizen leeg staan en nog meer, door een bordje „te huur" of „te koop" aankondigen, dat ze leeg zullen komen. Het blijkt wel, dat menigeen de be slissing over de annexatie-wet heeft af gewacht en daarna aan een al eerder opgekomen voornemen heeft uitvoering gegeven. De nieuwe grens tusschen Haarlem en Heemstede is opnieuw de overgang van den belastingheuvel naar het veilige dal, of wel zooals het een jaar geleden heette ze biedt opnieuw de mogeiykheid van een vlucht naar de sappige oasen rondom het dorre belas tinggebied. Want het is niet alleen deze oase, die lokt: het zelfs meer nog de Bloemcn- daalsché. die met haar fraaie wijk Aer- denhout tal van vluchtelingen aantrekt. Zelfs de historische koepel van Bosch en Hoven", die van den Heerenweg te Heemstede ter wille van het verkeer is weggevaagd, heeft een veilig thuis gevonden in Aerdenhout Hij zal daar op „Klein Bentveld" van den heer Van Tienhoven herrijzen en er door anti- annexatlonisten worden aangewezen als het symbool van de bedreigde dorps- rust en veiligheid: zelfs de steenen be woners zijn voor de grijpende handen van de stad gevlucht! Maar intusschen kunnen wij in Haar lem zooveel grijpen als we willen: als we niet in staat lijn om vast te houden, baat het weinig. En het Bloemendaal- sche gemeentebestuur lokt: wij houden de belasting laag! Er is daar wel in den gemeenteraad gezegd: „de belasting laag houden, ter- SPORT EN SPT wyl geen enkel groot werk wordt aan gevat, is geen kunst". En een ander heeft geopperd: „blyffc de belasting hier zoo laag, totdat de financieel kracht igen van over de grens zich in Bloemendaal gevestigd hebben?" Maar op zulke vragen komt geen antwoord, en Aerdenhout breidt zich uit. De villa- wyken groeien er regelmatig aan, en als het station-Heemstede er is, waar de electrische treinen kunnen stoppen, zal- Aerdenhout een nieuw dorp geworden zyn. En Haarlem legt wegen aan, bouwt bruggen, onteigent om zijn straten te verbreeden, steekt geld in arbeiders woningbouw, en wordt afgewezen als het den nieuwen ingezetenen wil tege moet komen met een beter trottoir. Er hapert toch blijkbaar iets aan dege machine. Want als we goed zien, keert geleidelijk de toestand van vóór 1 Mei terug, met dit verschil, dat Haarlem nu niet meer kan beweren over zijn grondgebied te zyn heengegroeid. Want de stad is driemaal zoo groot geworden als ze was. Wat nu? Weer oasen, weer kameelen en weer twintig jaar stryd? Er is eens gewaagd van een nieuw soort samenwerking, waarvan sinds dien weinig meer vernomen is. En er is gesproken van een steeds door an- nexeeren, totdat de zeer onze grenzen bespoelt. Daar zal eens rustig over moeten wor den nagedacht." KANTONGERECHT. UITSPRAKEN. A. M. het zonder vergunning van B. en W. van Zandvoort op het openbare zeestrand een houten tent met linnen voortent plaatsen of op zijn last doen plaatsen, zonder toepassing van straf. A. M. het ryden op een rijwiel, zonder dat dat rywiel was voorzien van een helder lichtgevende lantaarn f 3 subs. 2 dagenhechtenis. H. J B. baldadigheid f 3 subs 1 dag hechtenis. E. v. D. idem f 2 subs. 1 week tuchtschool. J. L. M. overtreding der spoorwegwet f 4 subs 1 we pk tuchtschool. P. W. F. van S. over treding der Trekhondenwet f 4 subs. 2 dagen hechtenis. H. A. W. overtreding der visscherijwet f 3 subs 1 dag hechte nis met bevel tot uitlevering der hengels of f 3 subs. 1 dag hechtenis. D. van R. c.crtreding der ykwet 2 maal f 1 subs. 1 dag hechtenis v. e. boete, met ver beurd verklaring van de maten. J. H. overtreding van het Motor* en Rijwiclrcgilemcnt 5 subs. 1 dag hechtenis. B. B. overtreding der Mo* tor» cn Rijwiel wet 8 subs.. 2 dagen hechtenis. A. dc V. overtreding der Motor, cn Rijwiclwct 10 subs. 2 dagen .hechtenis. 1. W. B., 2. C. Z. het loópcn over verboden grond 15 subs. 15 dagen hechtenis J. F. B. overtreding van het Motor» cn Rijw.» reglement vrijspraak. A. B. overtrc* ding der ongevallenwet 15 subs. 5 dagen hechtenis. J. v. V overtrè» ding van het Motor* cn Rijwielregie* ment f 15 subs. 5 dagen hechtenis. W. V. v. P. overtreding van dc Motor* en Rijwiclwct 8 subs. 4 dagen hech* tcnis. C, G. overtreding der Leer* plichtwet 8 subs. 2 dagen hechte* nis. P. B. ovcrrtcding der Algemeene Politieverordening te Vclscn f 5 subs 1 dag hcchtenjs. J. K overtreding dor Leerplichtwet 3 subs. 1 dag hechtenis. J. M. overtreding der Mo* tor* cn Rijwiclwct 8 subs. I dag hechtenis. J. Z. overtreding der Ar* beidswet 2 maal 2 subs. 1 dag hechtenis voor elke boete. J. D. over* treding der IJkwct 4 maal 0.50 subs 1 dag chchtcnis voor elke boete; G. T. overtreding der Jachtwet 15 subs. 15 dagen hechtenis J. F. H. f 3 subs. 1 dag hechtenis ter zake van het als bestuurder van ccn rijwiel, daarmede rijdende, zich vasthouden aan ccn beweging zijnd motorrijtuig. STOLZE WERY EXAMENS. Bij de Najnars-examens vanwege de Nederland sche Stenografenvereeniglng „Stolze-Wery" gehouden te Utrecht den 25en October zijn geslaagd: voor diplo ma B (Acte tot het geven van onder wijs ln de stenografie volgens het stelsel Slolze-Wcry) de heer A. C. Stoel te Bloemendaal: voor diploma B, (Engel sche Stenografie) de heer A. C. Stoel, te Bloemendaal. Diploma A (Certificaat) voor een met succes afgelegd examen in machine- schrijven volgens Wery's Tienvinger sys teem (Blindschrljven), werd uitgereikt aan de dames D. M. Dik, Haarlem en de heeren H. H. ten Brink, en C. Bult man, Haarlem en H. Vettewinkei, te Ovcrveen. SCHEEPSBERICHTEN Amsterdam. 2 November van Amster dam naar Valparaiso. Aldabi, 1 November 90 mijl Zuid van Finistorre, Rotterdam naar Buenos Ayrcs Bovenkerk 2 November 16 uur van Antwerpen, Rangoon naar Rotterdam en p. VllsKlngen. DJembrr p 2 November Suez, Java ii. New York. Insulin de p. 2 November Suez, Rotter dam naar Batavia. Jacatra p. 2 Novemher Perim, Batavia naar Rotterdam. Moena 2 November van Suez, Am sterdam naar Batavia. Noorderdijk 29 October nm. te Wil lemstnd, Rottcrcmm naar Pacifickust. Polydorus 4 November van Batavia te Amsterdam verwacht. Patrla 2 November van Rotterdam n Batavia. Poeldijk 1 November te Rio do Sol, Amsterdam naar Buenos Ayres. Rijnland 2 November van Amster dam naar W.-Afrika Radja, 2 November te Marseille, Batalj ■via naar Amsterdam. Patrla 2 November van Rotterdam n. Java. Zcnada 1 November te Dar es Salaam V. Zanzibar, Zyicfljk 2 November van Antwerpen, Amsterdam naar Z.-Amerika. VOETBAL. BLOEMENDAAL—HAARLEM. Van Bloemer.daal-zyde deelt men ons mede, dat men daar ondanks de con currentie van R.C.H. en E.D.O. voor den wedstryd tegen Haarlem op Zondag a.s. buitengewone belangstelling ver wacht. In verband hiermede heeft men besloten voorverkoop te houden in de bekende adressen te Haarlem. Het aan tal zitplaatsen op het Bloemendaal-ter- rein is beperkt. Bovendien is er geen gereserveerd terrein. DE OLYMPISCHE ELFTALLEN. Op het terrein van AD.O. in Den Haag, speelden Woensdag twee Olym pische elftallen. In het blauwe elftal speelde Moolenaars (Haarlem) als links half. terwijl ln het roode elftal Van Daalen de rechtsbackplaats bezette. Kammeyer was wegens militairen dienstplicht verhinderd. Het terrein was nog al drassig en vooral voor een der doeley zeer zwaar. Hot roode elftal was beter, hoewel aan het spel yan de middenllnie wel wat haperde; vooral de center half was zijn plaats niet waard. Het binnentrio van het blauwe elftal had het daarom niet erg zwaai-: de beide roode backs mcesten er dan ook steeds aan te pas komen. Reeds spoedig had de roode voorhoede keeper Oerlemans tweemaal gepasseerd. Blauw wist gelijk te maken en vóór rust maakte rood er 32 van. Evenals in de eerste helft is ook ln de tweede rood sterker. Er wprden ech ter nogal kansen gemist. terwijl ook Oerlemans zyn bes', doet en menig schot keert. Toch wordt hy kort na elkaar tweemaal gepasseerd. Hoewel rocd sterker blijft, kan de blauwe voorhoede toch ongehinderd, bij afwezigheid, van de roode halflinie, het doel van Balt naderen. Van Kesteren profiteert van twee geboden kansen en het is 54. Balt moet dan uitvallen: er verschijnt nog een invaller doelverde- diger. Met goede schoten maken v. d. Griendt en Viergever er 7—4 van. De invaller-doelverdediger laat aan den an deren kant nog een bal door zijn handen glippen. Met 7—5 voor rood komt het einde. Het Haagsche publiek kreeg dU3 wel doelpunten voor zijn geld. OM DEN GOUDEN ONAFHANKE- LIJKHEIDSBEKER. Het Rotterdamsch elftal, dat Zondag 13 November op het terrein van Sparta tegen het Olympische elftal om den Gouden Onafhankelijkheidsbeker zal spelen, is als volgt samengesteld: V. d. Bergen, (Excelsior), fan Zwieteren, Dyke, (Sparta) (Feyenoord) Van Heel. Bakker. v. d. Broek (Feijenoord) (V.O.C.) (Xerxes) Knape, van Es, pyi, (Sparta) (H.D.V.S.) (Feyenoord) Barendrecht, Huisman. (Feijenoord), (Excelsior) Reserves zijn: Dekker (Feijenoord), de Bruin (H.D.V.S.), Koonings, (Feyen oord), en van Ommeren (Excelsior). EERSTE LUSTRUM „DAMIATEN". Op 16 November zal het vijf jaar ge leden zijn, dat de voetbalclub „Da rn iaten" onder den naam van „Bato" werd opgericht. Dit feit zal feestelijk worden herdacht. Op Zaterdag 12 No vember zal voor de leden en donateurs van „Damiaten" een feestavond worden gegeven in het gebouw „Olympia". Er is een zeer varieerend programma sa mengesteld. Welwillende medewerking verleent de Haarlemsche Algemeene Moziekclub, terwijl verder nog zullen optreden Professor J. van Honschoten, (accordeon). Een bal zal op dit program ma volgen. SCHERMEN. SUCCES VAN MEJ. VAN HOLKEMA. Uit Londen wordt aan het Hbld. ge meld: Mej. Van Holkema, heeft Woensdag avond uitstekend geschermd. Zij sloeg achtereenvolgens miss Guinnes met 4—2 mrs. Grispe 4J, miss Olsen 4—2. miss Pea ree 41 cn m:~s Shipway met 4—0. Alle Nederlandsche dames komen nu in den kwarteindstryö. HONKBAL. DE ALGEMEENE VERGADERING Men schrijft ons: De algemeene vergadering van den Ned. Honkbal Bond is dezen keer ge houden zonder dat een vertegenwoor diger van Haarlem aanwezig was. Geen enkele mededeeling daarover heeft het Haarlem-bestuur bereikt. Zelfs het num mer van „Honkbalnieuws", waarin de naam van de zaal en de tyd waren op genomen, is niet terecht gekomen. De huishoudelijke vergadering van de H. C. Haarlem, waar de agenda van de algemeene vergadering zou worden be sproken, kon niet doorgaan, daar deze reeds gehouden bleek te zijn, HAARLEM WINT EEN MEDAILLE Ondanks het slechte einde van de competitie (Haarlem I op de onderste plaats in de eerste klasse) heeft Haar lem toch nog in die competitie een me daille gewonnen. In het begin van het seizoen was nJ. door den heer Van Boesschotcn van V. V. G. A. een me daille uitgeloofd voor de vereenigtng, die Ajax de grootste nederlaag toe bracht. Dat is Haarlem geweest, die beide kceren van Ajax won. waarvan één keer met 157. Woensdag ont ving de Haarlem-voorzitter den be loofden prijs, het tweede zegeteeken van de H. C. Haarlem. BOKSEN. H. K. V. „HAARLEM" Men schrijft ons: Sinds 20 Februari 1925 wordt de bokssport bij de H. K. V. „Haarlem" beoefend: zij is ook aangesloten bij den Ned. Eoksbond. „Haarlem" zetelt In een der zalen van gebouw Olympia. De boksiessen worden gegeven door den heer L. Bongers, die reeds met eenige leden aan de voorbereidende oefeningen .voor de a.s. Olympiade begonnen is,

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 6