FLITSEN HAARLEM'S UIT DEN FEUILLETON Het Huis met den Pijl DAGBLAD RAAD. STADSNIEUWS. Koofdroos VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1042 DE MAN EN DE LIJ -o- hij opent de lijmpot om een ge broken vouwbeen te repareeren bemerkt dat er wat lijm aan de vingers van zijn rechterhand zit <5^ vischt naar zijn zakdoek die niet in de gebruikelijke zak zit O— volbrengt de acrobatische toer ora i veegt zijn vingers af met zijn linkerhand de zakdoek uit zijn rechterbroekzak te halen. I ontdekt dat er op onbegrijpelijke wijze lijm aan zijn linkerpols is gekomen sf veegt die af ziet te laat dat hij zijn zakdoek op het lijmkwastje had gelegd en zit daardoor weer vol DONDERDAG 3 NOV. 1927 Een niet zeer belangrijke zitting. Toen in den aanvang de voorzitter zijn gebruikelijke afhamering van punten ondernam werd bijna alles aangehou den. Later kwam aan den dag dat ver scheidene leden korte opmerkingen over kleingoed-op-de-agenda hadden te ma ken. Eenlge nieuwelingen hielden hun maidenspeech. Er was een tijd waarin men werk maakte van een maiden speech, en een eenigszlns-zwaar prin cipieel betoog, met party politiek erin, bij een of ander belangrijk punt hield. Maar die dagen zijn lang voorbij. Nu debuteert het nieuwe lid op bescheiden en beknopte wijze by een bescheiden punt een ingekomen stuk of een uit gaafje van 'n paar duizend gulden of zoo. En de geannexeerde leden wachten heel tactisch tot hun stadsdeel er gens aan de orde komt. Goed gezien, want nu verheffen zij hun stem als locale deskundigen. Zóó groot is Haar lem geworden dat we al districts-ex perts in den Raad hebben. De heer De Breuk .startte" in de vorige zitting op het veroverde Heemsteedsch grondge bied, de heer Meyers deed het nu op een Spaamdamsch chapiter. Overigens zijn er nog verscheidene nieuwe leden die hun eerste redevoering nog moeten houden. Wel is de nieuwe Raad prompt in zyn opkomst. Weer was het gansche college volledig aanwezig, en als t zoo ver komt dat er eens een paar ontbre ken, zullen we niet weten hoe we 't hebben, en ons ongerust over hen maken. De hoofdschotel van dezen middag, tevens de eenige belangrijke, was de Ge meenterekening. Het gebruikelijke be- grootingsoffensief van den heer Joos- ten op den wethouder van Financiën werd ditmaal voorafgegaan door een voorpostengevecht. Het eindigde onbe slist. De wethouder bracht zijn storm- sectie van cijfer-compllators (7e regi ment, chasseurs de ligne) in het veld, behaalde een tactisch succesje en noopte generaal Joosten tot een terug tocht op zijn stellingen, die evenwel in goede orde en zonder noemenswaardige verliezen volbracht werd. Een aanval van generaal Gerritsz werd door Maar schalk Slingenberg met handgranaten en vlammenwerpers afgeslagen, nadat kolonel Roodenburg een paar krijgs kundige marschen en contra-marschen had gemaakt, blijkbaar om tijd te winnen. De vergelijking thans overbrengend naar de zeeslagen onzer historie zou ik den heer Jcosten myn hulde willen brengen voor zijn imitatie van Maerten Harpertsz Tromp bij Duins. Tromp zond den vijand kruit om hem tot vechten te bewegen. De heer Joosten had tevoren den hoofdinhoud van zijn rede in het voornaamste orgaan van zijn partij, Het Volk, gepubliceerd of althans laten publiceeren. Mr. Slingenberg had zich dus rustig kunnen preparee ren, en dit gedaan met de virtuositeit die hem eigen is. De zevende afdeeling moet een paar dagen van intense acti viteit achter deh rug hebben. Het re gende cijfers, en de jvethouder zwaaide met Raadsstukken van de gemeenten Utrecht en Zaandam alsof-ie die zoo maar uit z'n mouw kon schudden. En passant haalde hij Amsterdam er ook nog bij, en zwaar-geïmponeerde nieuwe leden moeten wel den indruk gekregen hebben dat mr. Slingenberg de gansche financieele politiek van de elfhonderd Nederlandsehe gemeenten in zijn argu menten-arsenaal heeft geaccumuleerd. De heer Joosten, die de handigheden van zijn tegenstander altijd bijzonder schynt te apprecieeren, amuseerde zich buitengewoon en de wethouder sprak met blijkbaar jolijt over „het groote operaconcert", dat by de begrooting zal komen. Inmiddels lardeerde hij zijn betoog met een keur van Fransche en Latynsche citaten, alle met de verta ling erbij. Het deed zijn invloed ook op andere leden gelden en zelden is er zooveel Fransch gesproken als dezen middag. De heer Joosten begon zijn aanval met erop te wijzen dat bij het G. E. B. niets gereserveerd was van de winst van f 492.000, ofschoon bij een geraam de winst van slechts f 325.000 een re- Naar het Engelsch van A. E. W. MASON. 46)' „Zou ik het eind in mijn mond ge stoken hebben, terwijl ik er over zat te denken wat ik zou opschrijven?" stot terde hij. „O help!" Mep Hanand uit, en hij greep den penhouder en wreef ear hard met zijn zakdoek over. Toen spreidde hij zyn zakdoek op tafel uit, nam een klein vergrootglas uit zijn zak en bekeek den zakdoek nauwkeurig. Opgelucht keek hij weer op. „Geen spoortje te bekennen van die roodbruine klei, waar ze het gifmengsel memaakten. De pijl is goed schoon ge- krabt voor hij op dat pennebakje ge legd werd. Ik ben er heel bly om, ik zou niet graag mijn jonge collega willen verliezen". Frobisher haalde diep adem en stak een sigaret op en gaf toen opnieuw een bewijs dat hij nog maar een nieuweling in de arena was. „Wat idioot om dien pijl, die een ldnd DERDE BLAD serve van 21 mille in uitzicht was ge steld. Hij onderwierp daarna de heele financieele bedrijven-politiek aan crl- tiek, waarin natuurlijk het vanouds- bekende waterleiding-chapiter een voor name plaats innam, om tot de alge- meene conclusie te komen dat de be- drijfsreserves worden opgesoupeerd om de tekorten op den algemeenen dienst te dekken, en dat dit een gevaarlijke politiek is, waarmee men niet kan blij ven doorgaan. Tweede hoofdpunt van zijn betoog was zyn critiek op de be lastinguitkomsten, die blijkens de ge meenterekening veel lager waren dan de ramingen. Op de 100 opcenten op de Rijks Inkomstenbelasting en op de even redige heffing was gezamenlijk onge veer een half millioen minder ontvan gen dan de raming bedroeg. De heer Joosten had verleden jaar gewaarschuwd dat die ramingen veel te hoog waren. Verder wees hij op de juistheid van de critiek des heeren Scholl inzake de raming van de kwade posten van de Rijks inkomstenbelas ting, die vier ton te laag was gebleken, en betoogde dat men administratief teert op waarden die niet bestaan, waarbij hij het overhevelen van een winstsaldo van f 46000 van de eene begrooting naar de andere aanhaalde. De wethouder was wel sterk in de weerlegging van de aanvallen op zijn beleid, maar kon de feiten niet ontken, nen en den versterkten indruk niet weg nemen dat de financieele toestand van de gemeente allesbehah-* rooskleurig is. Dat weten we nu allemaal wel, maar de algemeene impressie van dit debat moet geweest zyn dat het erger is dan velen dachten, en wij kunnen de begrooting niet erg hoopvol meer tege moet zien. Mr. Slingenberg wees erop dat de Rijksinkomsten over '26 zijn te gengevallen en dat dit vanzelf de op centen van de gemeenten in. gelijke mate beïnvloed heeft. Hij toonde met de cijfers aan dat de gemeenten Utrecht en Zaandam deze laatste als spe ciaal debat-argument tegenover den heer Joosten, die er ambtenaar is eveneens ver beneden haar ramingen zijn uitgekomen en de reserve-posities der bedrijven hebben moeten aanspre ken. De gemeente Amsterdam reserveert niets. Hy gaf voorts een overzicht van de vier jaren van zjjn wethouderschap, waaruit bleek dat het totaal van zyn belastingramingen door het totaal van de uitkomsten verre werd overtroffen, en dat hij alleen dit laatste jaar te hoog begroot had. Waaruit wij dus moeten afleiden dat de jaren van hoog-eonjunc- tuur in de Rijksinkomsten de gemeente slechts veroorloofd hebben om de za ken marcheerende te houden zonder be- lastingverhooging, en dat er een terug- •sl£*g op de bedrijven en dus een gefor- .óeerd sluitend-maken van de rekening volgen zoodra deze inkomsten in meer normaleban.en terugkeeren. Hetgeen niet vroolijk is, en opnieuw bewijst hoe zeer een zuiniger beleid van de ge meenteraden want dit geldt lang niet alleen voor Haarlem vereischt wordt. De heer Roodenburg critiseerde de politiek van den wethouder als z.i. te optimistisch maar vond het wel ge- wenscht om het bestaan van Kleiner Haarlem met een schoone lei te slui ten nu de financieele strijd van Groote^ Haarlem begint. De wethouder nam deze uitdrukking dankbaar over, maar met allen eerbied jegens twee financieele experts zie ik toch niet in dat daarin veel belangrijks zit. Het hangt er maar van af wat men als een schoone lei beschouwt. Het ware heel eenvoudig en logisch als de oude vennootschap geli quideerd had kunnen worden en een nieuwe, grootere opgericht. Maar zoo staan de zaken niet. De oude vennoot schap bestaat nog steeds, met al haar verplichtingen plus een aantal nieuwe, en een nieuwe markt waarvan de com- penseerende mogelijkheden zeer twij felachtig zyn. De wethouder deed een ietwat-vinni- gen uitval naar mr. Gerritsz, die zyn optreden jegens de Financieele Commis sie had gecritiseerd, en beschuldigde deze ervan dat hy in de commissie nooit wil zeggen of hij voor of tegen iets is, zich altijd „op de vlakte" houdt, en steeds tijd moet hebben voor verder kon herkennen als hy de platen in de Verhandeling had gezien, in een open bakje te leggen, zonder hem ook maar eenigszins te verbergen!"' riep hij uit. Het begon er werkelijk op te lijken of Ann Upcott met opzet om een ver oordeeling vroeg! Hanand schudde het hoofd. „Heelemaal niet zoo idioot, beste jon gen! Het is al een oude regel, dat iets wat men op een ongewone plaats ver stopt, zeker gevonden wordt. Maar legt men het onverschillig binnen ieders be reik dan zal niemand het zien. Neen, neen! Het was heel knap gedaan. Wie had kunnen voorzien, dat u, in plaats van ons onderzoek bij te wonen, hier op een stoel zou gaan zitten en uw aan- teekeningen op het papier van made moiselle Ann zou schrijven? En zelfs toen heeft u de pen niet gezien. Waar om ook?" Maar Jim was nog niet voldaan. „Het is al veertien dagen geleden dat mevrouw Harlowe vermoord werd als ze vermoord is" riep hij uit. Ik begrijp niet waarom die pijl niet heelemaal vernietigd is!" „Maar tot vanmorgen was er im mers geen sprake van den pijl", ant woordde Hanand. „Het was een curio siteit, een onderdeel van een verzame ling waarom zou men zoo iets ver nietigen? Maar sedert vanochtend is de onderzoek. Als slot van eenlge weder- zijdsche geprikkelde opmerkingen zei de heer Gerritsz dat men dezen wethouder alleen handhaaft omdat hij de belasting laag houdt. een ietwat wonderlijk beeld van de situatie, want hoe kan men een belasting laag houden die hoog is? De heer Joosten bereikte met zijn be toog dat hij een duidelijk beeld gaf van een sombere financieele positie, dat niet weersproken kon worden. Maar in zijn vergelijkingen van de financieele politiek der gemeentebedrijven met par ticuliere ondernemingen overtuigde hij niet. Men kan tenslotte niet ontkomen aan het feit dat het gemeentebedrijf slechts een onderdeel van een groot geheel is, waarvan het op zyn tijd zoo wel de voor- als de nadeelen ondervindt Het particuliere bedrijf staat op zich zelf, en heeft daardoor niet alleen an dere condities waaronder het aan nieuw geld kan komen maar ook vaak een andere verwerking van zijn bedrijfsre sultaten. Zijn positie is veel minder ge compliceerd, en men kan de twee daar om toch nooit op dezelfde basis bren gen. Den belastingbetaler interesseert het ook minder van welk potje naar welk ander potje zijn duiten worden overgeheveld, en vice-versa, als er in de groote pot tenslotte maar wat over blijft. Dezerzijds is het beleid van mr. Slin genberg bij meer dan een gelegenheid gecritiseerd, hetgeen niet wegneemt dat wij allen eerbied hebben voor de on loochenbare bekwaamheden van den wethouder. Als er niet zuinig genoeg gewerkt wordt ligt dat zeker niet aan hem, en hij behoort ongetwijfeld tot de minderheid van wethouders van Finan ciën die hun materie volkomen beheer - schen. Maar mr. Slingenberg's tactiek tegenover den Raad werkt vaak irritee rend, heeft het effect dat hij het al leen schynt te weten, en dat hij met zijn groote handigheid in 't produceeren van cijfers en statistieken en vergelij kingen debat-overwinningen behaalt, die bij den Raad den indruk nalaten: „We zijn overrompeld, maar onze critiek was in den grond toch juist." Êen tactische handigheid tegenover de belastingbeta lers zooals de verlaging van de opcen ten op het Personeel die niet door een gunstiger financieele conjunctuur werd gewettigdheb ik eenige maan den, geleden bestreden op vele gron den. De wethouder zou m l. den Raad gemakkelijker en beter mee kunnen krijgen in zijn streven naar zuinig be heer en lager belastingen als hy zich minder verliet op tactische successen in het debat en als hij open kaart speel de, d. w. z. er zich op toelegde om den Raad den financieele positie dui delijk uiteen te zetten. Ik waag het niet om te taxeeren hoeveel leden van die positie thans een duidelijk beeld hebben, maar het zullen er niet veel zyn. De rekeningen van de bedrijven en de gemeente en de ingediende supple- toire begrooting werden tenslotte met 2112 stemmen aangenomen. De S. D. A. P. was er tegen en de wethouders hielden zich buiten stemming. Het „groote offensief', dat bij de be grooting op mr. Slingenberg onderno men zal worden, heeft natuurlijk een sterken politieken kant ook. Bij dit de bat over de gemeenterekening bleef die vrijwel buiten beschouwing, maar bij de begrooting zullen de linksche par tijen, naar ik van meer dan een zijde gehoord heb, met volle kracht los komen. Zij hebben den vryzinnig-demo- cratischen wethouder niet vergeven dat hy zich heeft laten herkiezen door een overeenkomst met de rechtsche par tyen, na overleg inzake samenwerking met de linksche te hebben geweigerd. Dit is evenwel een aspect van de zaak waarop wij, als politiek-neutraal blad, ons natuurlijk van alle commentaar onthouden.- R. P. OVER DE HERFST. VACANTIE. Reeds eerder is in ons blad het vraag stuk der herfstvacantie besproken. In de „Mededeelingen van het Kennemer Lyceum" van October wordt ook nog eens uitvoerig de aandacht hierop ge vestigd. „Het stellen vain de kwestie Herfst vacantie of huiswerklooze week", aldus lezen wij, „heeft geleid tot een belang wekkende gedachten-uiting en gedach- tenwisseling. In de leeraars-vergadering kwam men tot geen conclusie (9 stem men vóór Herfstvacantie, 9 voor huis werklooze week, 2 blanco). De enquête onder de ouders gaf een belangwek kend resultaat. Van de 146 ouders, die hun meening gaven, waren er 69 voor Pijl een gevaarlijk bezit geworden en moet dus haastig verstopt worden. Veel tijd is er niet voor. Een uur slechts, terwijl u en ik op het terras den Mont Blanc zaten te bewonderen." ,En terwijl Betty het huis uit was", voegde Jim er vlug bij: „Ja, dat is waar", zei Hanand „daar had ik niet aan gedacht. Dat is dus alweer een reden, meneer Frobis her, waarom we mademoiselle Harlowe buiten beschouwing kunnen laten. Ja". Een poosje bleef hij zitten peinzen en zeide nu en dan enkele woorden, meer tto zichzelf dan tot zyn collega. „Hier heen loopen den pijl bij snij den haastig het einde afronden beitsen- en tusschen de andere pen nen op het bakje leggen. „Lang niet kwaad!" Hy knikte goedkeurend. „Maar het begint er toch leelijk uit te zien voor mademoiselle Ann met haar mooie teint en haar aardige manieren". Een geluid in de slaapkamer, alsof er meubels verschoven werden trok zijn aandacht. Hij verwijderde de pen uit de pijlenschacht. „Wij zullen dit voorloopig maar voor ons houden", zei hij vlug. en hij wik kelde den geimproviseerden pennehou- der in een stuk postpapier. „Alleen u en ik mogen het weten, niemand anders. Dit is mijn zaak. en niet die van Girardot. Wij zullen nie- Herfstvacantie, 73 voor de huiswerklooze week, 4 blanco. De ouders van 12 kinde ren verklaarden uitdrukkelijk voor Herfstvacantie te zijn, omdat hun kin deren niet geloofden aan de hulswerk loosheid en zij daar geen vertrouwen in hadden. Twee vaders waren tegen de Herfstvacantie, omdat zij voor hun zoon elke verbreeking van den regelmatigen arbeid funest vonden. Van de vaders- medici waren er drie voor deze vacantie en vier tegen. Een der laatsten merkte o.a. op: „van een korte vacantie worden ze eerder moe, dan dat ze uitrusten". De Leerlingenraad bestaande uit 24 le den, hield onder leiding van Dr. De Vletter in een zitting van twee uur lang een volkomen zakelijke, goed gedocu menteerde, op sommige oogenblikiken scherpzinnig en logisch ingestelde, soms grappige en geestige gedachtenwisseling over het voor de school zoo belangrijke onderwerp. Twaalf leden verklaarden zich voor Herfstvacantie en 10 voor de huiswerklooze week". Na alle argumenten gehoord te heb ben, moet de conclusie van Dr. De Vlet ter luiden: 1. Wij zullen dit jaar geen Herfst vacantie nemen. 2. Wij zullen de vier daardoor gewon nen dagen compenseeren door een va- cantiedag op Maandag 5 December en Dinsdagochtend 6 December, en door de Kerstvacantie te bepalen van Zater dag 17 December (reeds vrij) tot en met Maandag 2 Januari. 3. Wij zullen bij voorkomend ijs wat royaal vrij geven. 4. Wij zullen eind October een huis werklooze week van zeven dagen geven en geen huiswerk geven op Vrijdag 2 tot en met Dinsdag 6 December; benevens drie huiswerklooze dagen in Januari, Februari enz. 5. Wij zullen onze lesmethode zooda nig wijzigen, dat de huiswerkloosheid reëel is. 6. de ouders worden verzocht er toe mee te werken, dat de huiswerklooze da gen niet worden uitgaansdagen met laat naar bed gaan; dan zou het experiment door bijkomstige factoren mislukken; wy op school zullen probeeren, de werkstemming in die dagen in volle in tensiteit te handhaven. UITGAAN. DRESDENER STRIJKKWARTET. Het Concertbureau Vernout deelt ons mede, dat het er in geslaagd is het beroemde Dresdener Strijkkwartet, dat ook in ons land reeds veel succes be haalde, te engageeren voor een Kamer muziekavond in den Stadsschouwburg en wel op Maandag a.s. mand verdriet aandoen voor wij volko men zeker zijn van alles". „Prachtig-1" zei Jim„dat lijkt my ook de beste manier". Hanand stak den pijl voorzichtig in zijn zak. „En dit ook", zei hy. en greep Jim Frobisher's aanteekeningen. „Het is niet verstandig om dit bij ons te houden en misschien te verliezen. Ik zal het op het politiebureau, opbergen met een paar andere dingen die ik verzameld heb". Hij stak de aanteekeningen in zijn portefeuille en stond weer op. „De rest van den pijl zal wel ergens in deze kamer zijn en gemakkelijk zichtbaar. Maar wij zullen geen tijd meer hebben om er naar te zoeken en wij hebben tenslotte het belangrijkste stuk er van". Hij ging bij den schoorsteenmantel staan en keek naar een paar invitaties die in den rand van den spiegel ge stoken waren. Net op dat oogenblik ging de deur open en kwamen de com missaris met zijn secretaris uit de slaap kamer. ..De parels zyn niet in die kamer", zei monsieur Girardot vol overtuiging. „Hier zijn ze ook niet", verzekerde Hanand hem zonder bikken of blozen. ..Laten we maar naar beneden gaan". Jim was stomverbaasd. In deze ka- EEN KWIJNENDE VADER- LANDSCHE INDUSTRIE. KOOPT NEDERLANDSCHE KLOMPEN. In overleg met de regeering laat de actieve vereeniging „Nederlandsch Fabri kaat" een film vervaardigen van de Nederlandsehe Klompenindustrie. Doel van de film is de belangstelling en ken nis omtrent dit product van Vaderland- schen grond te vermeerderen. Dit is wel noodig. Het gaat de Klom penindustrie niet voor den wind. In het orgaan der Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" wijdt Ir. H. Grevers een ar tikel aan deze oud-vaderlandsche nij verheid. Zoowel de handwerksnijverheid als de machinale kiompenfabricage gaan gebukt onder een moordende buiten- landsche concurrentie. Belgische klom pen worden ingevoerd tegen een prijs, waarvoor de binnenlandsche klompen maker ze onmogelijk leveren kan. Wie echter prijs stelt op een goed passenden klomp, betaalt liever wat meer voor een goeden Nederlandschen klomp, dan voor een Belgischen, die van veel mindere kwaliteit is. Het geheim van een goeden klomp is, dat het inwendige zoo veel mogelijk de lijn van den voet volgt, en dat geheim kennen vele Belgische klompenmakers niet. De klompenmaker heeft ook te lijden onder gebrek aan hout. Duitschland en België koopen al het klompenmateriaal weg. Wilgenhout is al bijna niet meer te krijgen wegens de natuurlijke schaarste, maar het populierenhout, waartoe de klompenmaker zijn toevlucht had geno men, is voor hem nu bijna ook onbe taalbaar geworden wegens de hooge prij zen, die het buitenland er voor geeft. Soms ziet hij het hem beloofde hout toch nog naar het buitenland verdwijnen omdat de eigenaar gezwicht is voor de hooge prijzen die hem over de grenzen geboden worden. De klompenmakers hebben den steun van de regeering ingeroepen en in 1920 werd te Hattem een assistent van het Nijverheids-laboratorium aangesteld om den klompenmakers van voorlichting en advies te dienen. Voor 1928 is op de be grooting een bedrag uitgetrokken, spe ciaal bestemd voor hulp aan de 'klom penmakers. Die hulp zal wel bestaan in het bevorderen van den afzet en de ver betering van de kwaliteit. Een der mid delen daartoe is demonstratieve reclame, die reeds ter hand is genomen. Op de in September te Leeuwarden gehouden Landbouwtentoonstelling was ccn stand van den Ryksvoorlichtings- mer was heelemaal niet naar het paar- lencollier gezocht. Eerst werd de draag stoel verwaarloosd, en nu deze zitkamer. Hanand ging hem zelfs voor naar de trap zonder ook maar even om te kijken. Geen wonder dat hij in Parijs had ge zegd dat hij en zijn collega's zooveel aan het toeval te danken hadden. HOOFDSTUK XVI. Hanand lacht- Toen ze onderaan de trap waren ge komen bedankte Hanand den commis saris van politie voor zijn hulp. „En wat de parels betreft, wij zullen natuurlijk de bagage van iedereen laten onderzoeken", zei hy. „Maar we zullen niets vinden, daar ben ik van overtuigd. Want als het collier gestolen is. is het al zoo lang geleden gebeurd dat wy het nu wel niet meer hier in huis zullen vinden". Hij liet Girardot al buigende uit, ter wijl monsieur Bex een apartje had met Jim Frobisher. „Ik heb gedacht dat mademoiselle Ann eigenlijk iemand moest hebben om haar te helpen", zei hy. ,.U en ik behartigen allebei de belangen van ma demoiselle Harlowe. En het is een beetje moeilijk om het te leggen maar het zou kunnen zijn dat de be neemt kloek besluit: gooit het vouwbeen in de prullemand, gaat naar boven om zich te reinigen en snuit onderweg gedachtenloos zyn neus. (Nadruk verboden). INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. Hoofdhuid en haar worden vrij van roos als gij een weinig PUROL tusschen de handen wrijft en dit over de hoofdhuid en door de haren uitstrijkt.'t Voldoet iedereen dienst ten behoeve der Nyveineid, een geheel in bedrijf zijnde klompenmakery ondergebracht, en daarnaast een groot aantal klompen, vervaardigd door Hoi- landsche klompenmakers, geëxposeerd. In Friesland waren reeds velen over gegaan tot het dragen van andere klom pen, omdat zij meenden, dat bepaalde soorten in ons land niet meer gemaakt werden. De reclame was hier dus van zeer groot nut. Er werd getoond, dat de Hollandsche klomp, wat afwerking van buiten en vooral van binnen betreft, niet onder behoeft te doen voor het buiten- landsche product, er zelfs boven staat. Om tot verbetering van de kwaliteit te komen, hebben de klompenmakers zelf voorgesteld om een vakexamen in te stel len. Dit is nog in voorbereiding. Op 24 Juni van dit jaar hebben de klompenmakers te Arnhem een groote vergadering gehouden, waar een Com missie van Actie werd benoemd, bestaan de uit vooraanstaande mannen In het klompenmakersbedrijf. die een vast plan zal ontwerpen. Klompenmakers en regeering zijn dus actief. Als het publiek nu maar mee werkt, Een zeer groot gedeelte van de Nederlandsehe bevolking draagt gedu rende den arbeid klompen. Als het dan maar Nederlandsehe klompen draagt! Loopt U op klompen? Neen? Doet Uw personeel het dan? Ja? Raadt uw knecht of uw werkster dan eens aan goed uit te kijken naar Nederlandsehe klompen, bij het koopen. Tegen den tyd dat zij weer een nieuw paar noodig hebben zullen de Nederlandsehe klompen wel het con trol emerk der Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat dragen, zoodat de keuze niet moeilijk zal zijn. Toestemming om dat merk te dragen is aangevraagd. Door die klompen te koopen kan het Nederlandsehe publiek een groot aantal landgenooten voor werkloosheid behoe den. Wie daar een bewijs van wil heb ben moet de film eens gaan zien. SLAAPZIEKTE. By een ingezetene van Heerlen heeft zich een geval van slaapziekte voorge daan. De patiënt is in een ziekenhuis opgenomen en is daar overleden. 12 langen van die twee jonge dames niet dezelfde zyn. En het zou dus niet'correct zyn als ik haar mijn diensten aanbood. Maar ik kan een zeer goeden advocaat in Dyon aanbevelen, een vriend van my. Het zou wel eens noodig kunnen zijn". Frobisher was het met hem eens. „Dat zou het inderdaad kunnen zyn. Wilt u my het adres van uw vriend ge ven?" zei hij. Terwijl hy het adres opschreef schrok hij plotseling doordat Hanand onver wachts in lachen uitbarstte. Het vreem de van het geval was dat er geen enkele reden voor scheen te bestaan. Hanand stond alleen tusschen hen en de voor deur in. Op de binnenplaats was nie mand te zien. In de hal stonden Jim en monsieur Bex heel ernstig te fluiste ren. Hanand lachte in zyn eentje en op een manier alsof hij plotseling opgelucht was. „Dat my dat in myn heele leven nog nooit is opgevallen", riep hy uit, ver baasd dat er iets was, wat hy, Hanand. nooit had opgemerkt. „Wat is er?" vroeg Jim. Maar Hanand gaf heelemaal geen antwoord. Hy rende de hal door. langs Frobisher en den notaris, verdween in de schatkamer, deed de deur achter zich dicht, en draaide zelfs den sleutel om, (Wordt vervolgd J De Gemeenterekening. Voorpostengevecht tusschen de heeren Joosten en Slingenberg. Aanvallen op het financieel beleid. De vooruitzichten voor de begroo. ting o.i. niet rooskleurig.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 9