HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 4 NOV. 1927 CORRUPTIE IN DE GAS-INDUSTRIE. GESCHIEDENIS VAN ROYEMENT VAN DER STEL. In de Telegraaf van hedenochtend vinden wij een artikel omtrent de veel besproken zaak van de corruptie in de gasindustrie. Speciaal wordt daarin ge handeld over het royement van den heer Van der Stel als lid van de ver- eeniging van gasfabrikanten, waarbij wordt uitgegaan van hetgeen Mr. B. J. JNöthorn en de heer Van der Stel zelf verteld hebben. Gelyk bekend, heeft de heer Van der Stel genoemde vereeniging aangespro ken in rechte om het z,i. onrechtmatig royement als lid der vereeniging, teen hij veroordeeld was ongedaan te ma ken en de geleden en nog te lijden schade te vergoeden. Aan de mededeeling van Mr. Nöthorn gedaan aan het blad ontleenen wij het volgende: Op de bestuursvergadering van de vereeniging van gasfabrikanten van 15 Februari van dit jaar, heeft de heer Brulnwold Riedel, de Utreehtsche di recteur, wiens lot thans ook bijna beslist schijnt en die toen nog voorziter was, aan Van der Stel verklaard; „de zaak is geheel en al verrot en ik wil niet langer struisvogelpolitiek voeren". En in 1924, even voordat Van der Stel zijn straf zou ondergaan, zeide dezelfde: „Ik zal wel voor je gezin zorgen; ik at dik in de centen; hoe ik er aan kom, kan een ander niet ver. Inderdaad heeft de vrouw van Van der Stel dien tijd maandelijks f 125 ge kregen uit een potje, dat eenige le den bijeen hadden gebracht. Vervolgens geeft het blad een over zicht van de correspondentie die is in gevoerd over de quaestie van opheffing van het royement waarvan reeds een en ander bekend is uit de mededeelingen die de heer Van der Stel indertijd in Het Volk deed. Daarna doet het nog mededeelingen omtrent de vergadering der vereeniging van gasfabrikanten waarop over het royement van den heer Van der Stel zou worden beslist. Aan die mededeelingen ontleenen wij het onderstaande. Tot het bijwonen van deze bijeenkomst, werd de heer Van der Stel „met de meeste hoogachting" uitge- noodigd. Op de vergadering waren 62 van de 300 leden aanwezig. De anderen, voorzoover al naar Utrecht gekomen, zaten in een andera zaal met een biertje of borrel. Op een vraag van den heer Bruinwoid Riedel wien het Bestuur verzocht had zich er buiten te houden werd ge antwoord, dat het royement van Van der Stel niet voorgesteld was in verband met het te Schoten gebeurde, doch we gens de brieven, die hij zich verstout had aan het Bestuur te schrijven. Hier bij deed mr. Nöthorn ons opmerken, dat- de „rebelsche" brieven pas geschreven zijn na die van het bestuur van 27 Februari 1924 waarin hem in over weging werd gegeven, voor het lidmaat schap te bedanken. Van de 62 aanwezigen stemden 16 blanco, elf waren tegen royement, de rest er voor. Cijfers, welke geen nader commentaar behoeven. Het voorstel i.z een commissie van onderzoek was hiermede van de baan en de gewone al gemeens vergadering verliep den vol genden dag gelijk te doen gebruikelijk was. Te Wassenaar. In den gemeenteraad van Wassenaar kwam aan ce orde het rapport van de comimssie. ingesteld voor onderzoek van de malversatiën bij het gasbedrijf. De commissie was, aldus meldt de Maas bode, tot de overtuiging gekomen, dat retourcommissies door den directeur waren ontvangen en dat voorts andere onregelmatigheden waren gepleegd. We gens ernstige ziekte van den directeur moest op medisch advies diens verhoor worden uitgesteld. Door B. en W.. cie mede verantwoordelijk werden gesteld voor het doen van grooie bestellingen bij de firma Wilson, zal spoedig het rapport worden beantwoord. De Schagensche direceur. Naar de Tel. verneemt heeft de heer B.. directeur van het Gem. gas- en electriciteitsbedrijf te Schagen, tegen over B. en W. erkend, giften van de firma Wilson, Den Haag en Berghuis' Kolenhandel, Amsterdam, te hebben aangenomen bij leveranties ten behoeve van genoemd bedrijf. Daarna hebben B. en W. van hem geëischt dat hij een aanklacht jegens den heer A. v. d. Stel, wegens laster, zou indienen. De heer B. moet dit hebben geweigerd, zeggend, dat men- schen, „gewiekster dan de heer v. d. Stel", hem dit hadden afgeraden. De burgemeester heeft reeds een aan klacht bij de Justitie tegen den direc teur ingediend. FIETSENDIEF. Tijdens de volksfeesten te Zuid-Schalk wijk in den loop van Augustus werd een heerenrijwiel ontvreemd uit een schuur van den veehouder v. B. aldaar. Thans is de dader van dezen diefstal door de politie te Wassenaar aangehou den, terwijl hij nog op de gestolen fiets reed. Het is de 20-jarige F. A. R., wo nende In een woonark te 's-Gra7enhage. TRAMVERTRAGING. Heden, Vrijdagmorgen van half zes tot half zeven, was de tramdienst op het traject Den HoutHeemstede van N.Z H.T M. wegens een defect aan de bovenleiding geheel in de war De pas sagiers der eerste tram hebben hier door allen hun verbindingen gemist. De dienst Den HoutSchoten ging gewoon door. De reparatie-auto was spoedig ter plaatse. PERSONALIA. Door den Commissaris der Koningin in Noord-Holland is met ingang van 1 November benoemd tot Kommies bij Ge Provinciale Griffie de heer C. J. Kroon cn tot klerk de heer J. v. d. Berg. beiden te Overveen INT. ANTI-MILITAIRISTI- SCHE VEREENIGING. LEZING OVER „DE TERREUR IN INDIë EN IN NEDERLAND". In ,.De Centrale" hield Woensdag avond de heer A. L. Constandse uit Den Haag een lezing over „De Terreur in Indië en Nederland", voor de Inter nationale Anti-Militairistische Vereeni ging, afdeeling Haarlem. De heer Con standse wenschte aan te tconen, dat de positie van het Nederlandsche prole tariaat van wereld-historische beteeke- nis geworden is. Nederland toch, is in bijzondere mate geïnteresseerd by de conflicten, die rond de Stille Zuidzee kunnen ontstaan. Het kapitalisme, al dus spr.. zoekt afzetgebieden in die streken, en zoekt er tevens grondstof fen en goedkoope arbeidskrachten. Het vestigt er een industrie en er ontstaat een „fabrieksproletanaat". Tegen het imperialisme ontstaat ver zet van velerlei aard. Ten eerste ont staat er tusschen de kapitalisten onder linge concurrentie. Ten tweede komt er verzet van de proletariërs, en ten derde van de nationale bourgeoisie, het rijke en intellectueele deel van het Indische volk. Als voorbeeld van de concurrentie tusschen de kapitalisten onderling noemde spr. den strijd om de rubber tusschen Engelschen en Amerikanen, en den strijd om de petroleumproductie Nu kiest de Nederlandsche bourgeoisie, welker belangen nauw samen gaan met die der Engelsche bourgeoisie, (men denke aan de Koninklijke Shell-com- binatie), de zijde der Engelschen tegen Amerika <waar o.a. de Standard Oil belangen heeft). Japan en Amerika voeren strijd om China. Engeland en Japan verbinden zich met elkaar, tegen Amerika. Daar door mislukte de ontwapeningsconfe rentie dit jaar. De z.g. binnenlandsche oorlogen in China zijn in den grond een strijd van de groote mogendheden, die Chineesche generaals omgekocht hebben. Een con flict in het Oosten kan niet uitblijven, Japan en Amerika zullen strijd voeren om China, en de Amerikanen zullen slechts de Chineesche Zee kunnen be reiken door schending van ae neutra liteit van Nederlandsch Indië. Neder- landsch Indië is een begeerenswaar- aig gebied om een vlootbasis te vestigen. Of de Amerikanen, óf de Japanners zullen Nederlandsch Indië bezetten. Daarin schuilt het gevaar, dat het bezit van Indië voor Nederland opelvert. De bewoners van die gebieden zullen alleen den oorlog kunnen verhinderen door in verzet te komen tegen de overheer- sching. van welke mogendheid ook. Spr. wenschte vervolgens aan te too- nen, wat voor heil de Inlanders hebben ondervonden van het Nederlandsche bewind. Van Indië werd gehaald, wat er van te halen was, ten tijde van de Oost-Indische Compagnie en van Ko ning Willem I en nu nog. Groote over winsten kwamen uit Indië. Daardoor was het mogelijk de Hollandsche gulden te redden. Maar hoe staat het met de Indische bevolking? Spr. vertelde, dat deze arm is, en uitgebuit wordt. Een in- landsch arbeider werkt veel te lang, ver dient bijna niets, en moet van zijn ar moede nog belasting betalen, aldus spr. De koelies zijn door contracten tot sla vernij verbonden. Schandelijk noemde spr. de „poenale sanctie", het recht van den ondernemer, om ontvluchte koelies te straffen. Spr. deelde bijzon derheden over deze straffen mede. In Nederland bestaat een nationalis tische Groot-Nederlandsche beweging, en dezelfde bourgeoisie, die deze toe juicht, onderdrukt het nationalisme in Indië, maar verheerlijkt den Nederland- schen Vrijheidsstrijd, den Tachtigjari gen Oorlog Men ziet dus, dat het niet betreft een ideëele gedachte, maar de verdediging van de brandkast, ver volgde de heer Constandse. Een gevaar voor Indië zijn ook de burgerlijke nationalisten, die zelf de bourgeoisie van Indië willen worden. Het verzet moet dus gevoerd worden niet alleen onder de leuze „Weg met de Hollanders", maar onder de leuze „Weg met de kapitalisten". Wij willen den strijd tegen binnen- en buitenlandsche kapitalisten, aldus spr. Toch zijn de burgerlijke nationalisten, voorloopig onze bondgenooten, meende de heer Constandse, Zij moeten ons steunen In de revolutie. Later moeten wij echter zorgen, dat zij «e macht niet in handen krijgen. Tot ons volk moet meer doordringen het besef van de so lidariteit met het Indische proletariaat. Die is er nu niet. want hoe weinig steun ondervonden niet de Indonesische studenten van N. V. V. en S. D. A. D. De arbeiders, staren zich blind op klei nigheden, zooals loonsverhoogingen en kortere werktijden. Zij moeten meer aandacht wijden aan de grootere vraag stukken. Zij moeten het de Nederland sche bourgeoisie zoo lastig maken, dat haar positie steeds zwakker wordt. Dat is de beste steun, dien wij Indonesië bie den kunnen, besloot spr. De voorzitter, de heer H. J. Groenen- daal. dankte den heer Constandse voor het leerzame betoog en sloot daarna de vergadering. VERKEERSONGELUKKEN Te Haarlem. Donderdagmiddag één uur botsten op den hoek Twünderslaan-Kielne Houtweg twee auto's tegen elkaar, doordat een van den KI. Houtweg komende auto voor een wielrijder moest uitwijken. De uit de Twijnderslaan komende auto werd zwaar beschadigd; de andere slechts licht. BAZAR. De officieele opening van den bazar ten bate van het te stichten R.-K. Her stellingsoord voor de leden en hunne ge zinsleden van den Ned. R.-K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Ra phael" za lplaats hebben op Zaterdag 5 November, in het gebouw „St. Bavo". AMBTENAARSQUAESTIE TE AMSTERDAM. MISBRUIK MAKEN VAN POSITIE? Naar „De Standaard" mededeelt is op het departement van wethouder Bois- sevain in onderzoek een geval van on toelaatbare handelingen, waaraan twee ambtenaren van den dienst van Bouw en Woningtoezicht zich zouden hebben schuldig gemaakt. De beide ambtena ren zijn directeur van een bouwmaat schappij en wel van de N.V. Bouwmy. „Con Gusto", gevestigd te Amsterdam. Deze naamlooze vennootschap heeft in haar bezit twee perceelen te Amsterdam één in de De Wittenstraat en één in de Buiten Oranjestraat. Een weduwe, wonende te 's Hertogen bosch had in haar bezit drie perceelen onder één kap te Amsterdam, welke zij wenschte te verkoopen. Zij voerde be sprekingen met de directeuren van de genoemde N.V. en ontving later van één hunner een vertrouwelijken brief, waarin de schrijver mededeelde, dat hU een gegadigde voor de huizen wist. Twee en een halve maand later ontving de weduwe een tweeden brief van denzelfden directeur-ambtenaar, waarin hij berichtte, dat de oorspron kelijke gegadigde van den koop afzag. Hfj voegde hieraan toe: „Een N.V. die 't perceel wel voor een bepaald doel zou willen koopen, wil, met 't oog op de kostèn van herstelling enz. geen hooger bod doen, dan f 17.000. Het blad schrijft verder: er moesten verschillende werken aan genoemd per ceel verricht worden, zulks op voor schrift van Bouw- en Woningtoezicht. Deze herstellingen werden naturulijk uitgevoerd onder toezicht van een ge meentelijken Bouwinspecteur. Aan her stellingskosten werd ruim f 2000 be taald. Nu die herstellingen waren uit gevoerd werd het achterhuis van het perceel, waarvoor juist de herstellingen noodïg waren, een bovenwoning voor zeven gezinnen onbewoonbaar verklaard. Bij Ged. Staten werden be zwaren tegen dit besluit ingebracht, doch er werd afwijzend op beschikt, op grond, dat het bezwaarschrift niet was ingediend binnen den termijn bedoeld bü art. 22, 3ae lid der Woningwet. Tot zoover het geval. Het blad maakt daarbij de volgende opmerkingen. Van deskundige zijde deelt men ons mede, dat het nooit verboden is, dat een ambtenaar vaste goederen bezit of koopt; ook niet dat hij die goederen inbrengt in een naamlooze vennoot schap. Wat anders is het, wanneer hü van zijn qualiteit gebruik maakt om, door het voorschrijven van kostbare herstellingen, den koopprijs te druk ken. Dit zou inderdaad ontoelaatbaar zijn en over deze quaesties loopt dan ook het onderzoek. VOOR DEN POLITIE RECHTER. „Volk in de keuken". „Mar. er' is volk in de keuken, ga eens' kijken", zoo zeide de vrouw van een ver lofhouder teWormerveer tegen haar man in den laten avond van den lOen Sep tember. Manlief ging kijken en zag twee jonge mannen in de keuken staan, die hem om een glas bier verzochten. Daar het al over elven was weigerde de verlofhouder hen nog te tappen. „Het is na 11 uur", zeide hij tegen de jongemannen. „Ik mag jelui niet meer tappen. Ga er nu uit. Ik wil geen last met de politie hebben". De jongemannen weigerden echter aan dat verzoek te voldoen. Ze gingen zelfs verder in hun optreden. De vrouw van den verlofhouder hoorde hen tegen haar man zeggen: „Als je me niet tapt dan zal ik je de beenen lam sl2an". Dit maakte dat de vrouw van den verlofhoucer het nooaig vond de politie er in te mengen. Ze telefoneerde naar de politie en spoedig kwam er een agent die de jongemannen uit het perceel zet ten. Vanochtend had het tweetal zich we gens huisvredebreuk te verantwoorden. Eeiden zeiden dat ze zoo dronken wa ren geweest dat ze van het gebeurde niets afwisten. Het O. M. vorderde tegen elk der ver dachten 10 boete of 5 dagen. Tot die straf werden ze ook veroordeeld De weggenomen portemonnaie. Op den Gen October had H. van V. uit Halfweg in een café aan den Spaarnwouderweg iets gebruikt. Voordat hij naar huis ging zou hij nog wat lek kers voor zijn kinderen medenemen, Toen hij den winkelier naast het café zou betalen merkte van V. dat hij zijn portemonnaie niet bij zich had. Hij be dacht zich dat hij haar op een tafeltje in het café had laten liggen. Hij ging dadelijk kijken. Het bleek, dat de portemonnaie er niet meer was. Maar tevens dat ook een man was ver dwenen die een oogenblik te voren nog in het café was geweest en die waar- schijnlük had gezien dat van V. de portemonnaie had laten liggen en zich daarna haar had toegeëigend. De politie werd gewaarschuwd, ene spoedig den man die de portemonnaie had weggenomen aanhield. Het geld was nog in zijn bezit. Voor den verliezer een gelukkige omstandigheid. Want an ders was hij een goede achttien gulden kwijt geweest Vanochtend had de verdachte zich te verantwoorden. Het was een man die van den hak op den tak leeft Het O.M. vorderde tegen hem 14 dagen gevange nisstraf. Volgens eiseh werd verdachte veroordeeld. HET N. O. G. In het hoofdbestuur van het Neder landsch Onderwijzers Genootschap zyn de door de afdeeling Haarlem gecan- dideerde aftredende hoofdbestuursleden herkozen n.l. de heeren J. T. Ekering met 1352 der 2013 en Gouma met 1771 der 1984 uitgebrachte stemmen. In de redactie van 't lijforgaan Het Schoolblad werd gekozen de heer P. Lansen met 1456 der 1997 uitgebrachte stemmen. JUBILEUM FIRMA SCHIPHORST EN PHILIPS. Donderdagmiddag van 3 tot 5 hielden de families Klein Schiphorst en Philips nog een druk bezochte receptie ten huize van den heer Klein Schiphorst aan den Zylweg„ Onder meer maakten hun opwachting de wethouders Mr. J. N. J. E. Heerkens Thüssen en Mr. A. Bruch. verschillende leden van den gemeenteraad en voorzit ter en secretaris van de Kamer van Koophandel. Verder de besturen van: de Katholieke Middenstandsvereeniging (de voorzitter, de heer P. J. M. van Tete- ring, hield een waardeerende toespraak), de Middenstandscentrale (namens wie de heer C. ten Boom, de voorzitter, het woord voerde), de R.-K. Bouwvakpa troons namens wie de geestelijkadviseur de jubilarissen toesprak, in 't byzonder den heer Klein Schiphorst, die voorzit ter dezer organisatie is en wien hy na mens het bestuur een boekenmolen aanboodde Alg. Patroonsvereen., de Samenwerkende Patroonsvereeniging in de bouwvakken, den Ned. Aannemers- bond, de N.V. „Rlpperda". Voorts kwamen nog tal van particu liere gelukwenschen. Er werden niet minder dan 70 bloem stukken in den loop van den dag be zorgd, WAARSCHUWING. iem verzoekt ons plaatsing van het vol gende bericht: De Burgemeester van Beverwijk waar schuwt tegen de praktijken van een twee tal personen, een zich noemende Neu mann. waarvan signalement is als volgt: Duitscher, ongeveer 40 jaar, joodsch voorkomen, klein van gestalte, donker blond haar. gekleed met donkergrys- kleung costuum en dito demi, slappen hoed. De ander is genaamd Pauwels c.q. Paulus, Hollander, spreekt goed Maleisch lang van gestalte, ongeveer 35 jaar. rood geonduleerd baar; lakschoenen, waar van het bovengedeelte van stof, slappen hoed. Zij vervoegen zich bij goedgelco- vige lieden, ook wel by personen die in Indië zyn geweest, wien door een samen weefsel van verdichtselen geld ter leen gevraagd wordt, waarvoor eenige min derwaardige coupons stoffen worden in pand gegeven, onder voorwaarde dat die coupons den volgenden dag zullen wor den teruggehaald en het geleend geld zal worden teruggeven; noch het een noch het ander geschiedt. O.m. werd voorgegeven, dat zy hadden geëxposeerd op de Jaarbeurs te Utrecht en dat al daar hun goederen waren opgeslagen, terwijl zy die goederen niet konden .losmaken", omdat zij geen contanten bezaten om die goederen in Duitschland in te voeren. Zy toonen verschillende stalen, o.a. van linnengoed, pyama's en tafelkleeden, couponstoffen, waaruit een colbertcostuum kan worden vervaardigd. Als opslagplaats van hun goederen wordt in den regel opgegeven Verkooplokaal „De Hanze" te Haarlem, waar echter noch omtrent de personen, noch omtrent de goederen iets bekend is. Amsterdamsche Beurs Opgegeven ^oor de Nat, Bankvereeniging VRIJDAG 4 NOV. 1927 1.30 uur 1.45 uur Staatsleeningen 6% Ned. 1923 100*/, S% Ned. 1919 101*/j; Scheepvaart Oude Vaart 83 Scheep». Unie... 196 Holt. Lloyd. 45H Paketvaart 224 Oude Boot 101 Nievelt 135 Rolterd. Lloyd.. 181H Stoomv. Ned...„ 196 Marine Comm.... 4' Marine Prei 37X Industrieën N'ed. Kunstzijde. 387 388 Makubee. U2K 112 Holl. Kunstzijde. 142 bi 142# Oude Philips 526K 526# Gew. Jurgens.... 230 Cen'.r. Suiker.... 122% - Ind.Ond. Bnitenl. Anacondacopper 94b* 136# Bank 278# 278# Indische Bank... 179 180 Cert. Hand. Mij. 178 179 Petroleum Pendawa 17 Gec. Holl. Petr. Kon. Petroleum. 352 352# Geld - - Cultuur Mij. H.V.A 825 827 Java Cultuur 427 CulL VorstenL.. 178 Dito Actions 165 164.90 Kaliredjo 123# Poerworedjo 128 Tabak Deli Mij. 466 460 Seuembah 488 433 Deli Bataria».. 523# 535 Oostkust.. 249 249 Rubber Amst. Rubber..'. 295# 295 Lampong Sum 219 218*4 Wai Sumatra... 205 - Vico. 190 179 Silan Sumatra.. '45% Deli Bat. Rubber 245 Srrbadjadi 294 'ntercont. Rubb 11# Amerika Southern Rails. 137# - 65s/, 65% WEERBERICHT naar wan j.emigen verricht in den mor gen van 4 November. Medegedeeld door het Kor.. Ned. Meteorologisch Insti tuut te De B.ct Hoogste barometerstand 771,7 te Zü- Laagste barometerstand 739.8 te Rost. VerwachtingMeest matige Zuid- Westeiykv. tut Noord-Westelijken wind, gedeeltelijk biwolkt, aanvankelyk moge lijk enkele regen of hagelbuitjes, iets kouder BAROMETERSTAND TE HAARLEM Vrydagmiddag 1 uur 764 m.M. Langzaam biyft de barometer dalen. Stand van gistermiddag 767 mM. CAREL VAN HUIZEN, Opticien, Kleine Houtstraat 13 THERMOMETERSTAND 4 November Hoogste gisterenF. 60 Laagste hedennachtF. 57 Hoogste heden 12 uur F. 59 BURGERLIJKE STAND HAARLEM 4 November Ondertrouwd: 3 Nov.: W. J. M. Son- nemans en H. D. Remmé, J. Willemse en A. J. A. v. Aalst, N. M. Buitenhuijs en M. Peters. P. F. M. v. d. Kroft en C. Termets, J. F. Geutskens en J. Hirs, J. J. Thoolen en S. J. M. Hulsebosch, H. v d. Ham en A. A. v. Vastenhoven. Getrouwd: 3 Nov.: A. L F. Gigen- gack en S. Jetses, W. P. v. d. Wal en G. Weber, J. J. Aufderheüde en J. E. v. Es. R. G. Oppelaar en H. T. Kelder man, A. Brand en J. C. v. d. Ooster kamp, Bevallen: 1 Nov.: D. Engelhardv. Dekken, d., 2 Nov. E A. Broertjes Staphorst, z„ M. E. Thiel—Krause, z„ M. J. H. BosseStalpers, dA. P. G. Bouma-Vennik, d 3 Nov. H. M. J. Krou- welsTruijens, d., B. Timmer—Vla ming z„ Overleden: 2 Nov.: R. KopuitAn- dreson, 55 j.. Kleverparkweg, C. J. Ste- man, 46 j., Kamperlaan, 3 Nov.: G. Ho- gerdoorn, 87 j., Schotetsingel,. DE DIJK IN DEN BLAUWEN NIJL. NEW-YORK, 4 Nov. (Reuter). Fen corporatie van Amerikaansche onderne mers heeft het contract verkregen tot het bouwen van een afsluitdijk in den Blauwen Nfjl voor de regeering van Abessinië, die van meening is. dat deze aangelegenheid uitsluitend Abessinië be treft en dat dit land dus vrij Ss een con tract van dergelijke strekking af te sluiten. Reuter verneemt, dat de Britsche re- regeering geen enkele bevestiging ont ving van dit bericht. In welingelichte Engelsche kringen ge looft men, dat de bepalingen van het •erdrag tusschen Engeland en Abessinië het sluiten van een dergelyk contract niet mogelijk maken. De kwestie van den bouw dezer af sluitdijk heeft reeds sinds geruimen tUd het onderwerp van bespreking uitge maakt. Het belang van deze onderneming be staat hierin, dat deze afsluitdijk de Wa tervoorziening in Egypte en Soedan zal regelen. ÏIET VERGAAN VAN DE VEERBOOT SYDNEY, 4 Nov. (Reuter.) Duikers hebben nog zes lijken van de verdron kenen der veerboot naar boven gebracht Verder hebben zy nog achttien HJkën gezien, die vastzitten in de wrakstuk ken op veertig voet diepte. DE DIAMANTWET. KAAPSTAD, 3 Nov. (Reuter). Niet tegenstaande de betrokken Minister ver klaard had, dat de regeering geen amen dementen zou aanvaarden, is de dia- mantenwet het afdeelingsonderzoek in den senaat gepasseerd, terwijl er door de oppositie verscheidene amende menten aan toegevoegd werden. DE OOSTENRIJKSCHE JULI- REVOLUTIE. WEENEN, 3 Nov. (WoJffbureau). D» Nationale raad heeft heden het door de socialisten ingediende voorstel tot am nestie voor degenen die betrokken wa ren bij de Juli-revoiutie verworpen. Al leen de socialisten stemden voor. VERDWENEN MET f 14.000 BATAVIA. 4 Nov. (Aneta) De em ployé van de G2smaatschappU. de heer Schrok is verdwenen met medeneming van f 14 000 BRANDSTICHTING SEMARANG, 4 Nov. (Aneta) Opnieuw' is hier brand gesticht ten huize van de familie Dinger, die afwezig was. Een slaapkamer is uitgebrand. UIT HET BLOEMBOLLEN- BEDRIJF. HET COLLECTIEF CONTRACT. Over de verlenging van het collectief contract, dat 1 Maart eindigt, moet vóór 1 December door partyen een be slissing zijn genomen. In de organisa ties vormt dit dan ook thans een on derwerp van bespreking. GEVONDEN DIEREN EN VOOR WERPEN. Terug te bekomen bij J. P. Meulenberg, Alb. Thljmstraat 18, metalen duimstok; J. v. d. Werf Gier straat 44, lancaster gordyn; H.van Leeu wen, Brouwersstraat 29, dameshorloge; Kennel .Fauna", Parklaan: herders hond, gebracht door Willemse, Schag- chelstraat 12, zwartwit katje, gebracht door Koës. Groote Houtstraat 144 CE; J. de Vries. Lotterstraat 27, halsketting; A. Sprengers, Floresstraat 75, portemon naie met inhoud; P. Severijnse, Waldeck Pyrmontstraat 59, portemonnaie met in houd; M. A. Catz, Pal Krugerstraat losse paarlen van een snoer); Bureau van Politie, Smedestraat, heerenry'wiel, kindertaschje; W. Verkaik, Heerensin gel 149 H, zwarte sokken. VELSEN. BEZOEK VAN DEN MINISTER VAN WATERSTAAT. De minister van Waterstaat Ir. v. d. Vegte, bracht hedenmiddag een bezoek aan de gemeente Velsen. Hy arriveerde om éen uur aan het station IJmuiden en werd daar officiëel ontvangen. Hoofd doel van het bezoek was om ter plaatse waarnemingen te doen in verband met de verbindingswegen met het strand, waarover de gemeente al zoo lang onder, handelt met den Ryks Waterstaat maar er zouden ook nog andere aangelegen heden aan de orde komen. TELEGRAMMEN NAAR DE AZOREN. LISSABON. 4 November (Wolff- Bureau). Het vliegtuig D 1220 hedenmorgen te 6.15 voor een vlucht naar de Azoren gestart. BOYCOT VAN BRITSCHE GOEDEREN. HONGKONG, 4 November (Reuter). Sedert gisteren is te Kanten de boycot van Britsche goederen ingegaan. Tal van uniform dragende mannen houden zich by de douanekantoren op. By de losplaatsen nemen ambtenaren Britsche goederen In beslag en fouil- leeren Britsche reizigers. DE GROOTE VLUCHTEN. LISSABON, 4 Nov. (Wolffbureau. Het Heinkel vliegtuig D 1220 is hedenoch tend om 6.15 voor een vlucht naar dé Azoren gestart. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt ie Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven. HET ROODE KRUIS. Morgen collecteert het Roode Kruis të Haarlem voor het Parkherstellingsoord, Hoe dat wordt kan iedereen zien voor dé ramen van- de firma Kreümborg. Sr hebben zich weinig collectanten be reid verklaard om te helpen, wij wekken daarom het publiek op niet te wachten tot een collectant hun het busje voor houdt! maar spontaan te geven voor het goede doel. Laat ieder zich rnorge ntooien met het Roode Kruis-vlaggetje. het embleem van hulpverleening ook in vredestijd. Namens het bestuur van het Roode Kruis Dr. A. A. G. LAND. DE ONDERWIJS QUAESTIE Tot mijn verwondering las ik, dat door de onderwijzers van Haarlem geprotes teerd is tegen benoeming van wachtgel ders als hoofden te Haarlem. Waren de wachtgelders jonger in leeftijd en in dienstjaren dan de onderwijzers, die in Haarlem daarvoor solliciteerden, dan hadden zij eenigszins recht om er te gen op te komen, maar indien dat niet het geval is. dan staat het er met het rechtsgevoel van de onderwijzers te Haarlem slecht voor. En dit geeft te meer te denken, daar de meesten van hen behooren tot die partij, die altyd over onrecht spreekt. Dan zou ik nog dit willen vragen: Betalen de Haarlemsche onderwüzers het wachtgeld, of draagt ieder burger in zijn belasting niet aan dat wachtgeld bij? Of de onderwüzers, die van buiten kwamen, geschikt waren, weet ik niet; er is een oud spreekwoord van een hond en een steen. De rest laat ik over aan ieder, die nog rechtsgevoel bezit, EEN ABONNé. Wy ontvingen van onderwüzerskant het volgende antwoord: Is het -niet zeer begry'pelUk, dafc verr schillende onderwüzers, die, misschien ook al door vroegere uitlatingen vah autoriteiten, er zeker van meenden té wezen een kansje te maken by de a.s. benoeming en zich ineens die kans za gen benomen door een eenvoudige boodschap uit Den Haag, om wacht gelders te benoemen, zich achteraf gezet voelden? Kan abonné r.ïet de onbillykheid in zien. dat hier te Haarlem iemand in zyn promotie tegengewerkt wordt, omdat de bevolking van Lutjewinkel of Weesper- carspel niet eer tevreden was, voordat men daar voor elke gezindte of party- groepeering een afzonderlük schooltje had en op die manier de Openb. School leegpompte. Als er van rechtsgevoel sprake is, dan geloof ik. dat er aan dat van abonné nog wel wat hapert. Hoe abonné zoo precies weet, tot welke partij die onderwijzers behooren is me een raadsel. Daar zal abonné evengoed van op de hoogte zün. als van de keuring dier wachtgelders. Als hü ge- veten had. dat dit gebeurt door de hoogste Rijksauloriteit hier ter stede, zou hij misschien niet gesproken heb ben over het spreekwoord van den hond en den steen.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 2