HAARLEM'S DAGBLAD BUITENLANDSCH OVERZICHT VRIJDAG 4 NOV. 1927 DERDE BLAD DE FRANSCHE KAMER HEROPEND. 4 Communisten op vrije voeten. T FRANSCH-AMERIKAANSCH TARIEVEN- GESCHIL. Om op het punt van uitgang terug te komen gedurende 2 maanden nota's gewisseld. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. De Fransche Kamer en Senaat kwa men Donderdag na een vacantie van S 1/2 maand weer bijeen. Zooals wij in dertijd al hebben uiteengezet, is er weinig kans dat de oppositie der re geering vóór het afhandelen der be grooting de groote Campagne tegen de regeering zal beginnen. Men zal wach ten tot de begrooting behandeld wordt. En tot dien tijd is de regeering Poin- caré safe. Toch gebeurde er in de eerste zitting iets sensationeels. Garchery diende namelijk onmiddellijk na de opening een motie in om de vier com munisten, zijn partijgenooten Doriot, Cachin, Marty en Duclos die nog altijd in de Santé „zuchten" in vrijheid te stel len. Garchery baseerde zijn motie op de vrijheid van het woord en de noodzake lijkheid dat parlementsleden, aan den arbeid in het parlement deelnemen. De minster van justitie Barthou ant woordde voorzichtig dat de Kamer in deze zaak het recht heeft te beslissen doch dat men in geval van invryheids- steüing niet mag concludeeren dat de Fransche natie de coummunistische op ruiende propaganda goedkeurt. De motie werd met 264 tegen 221 stem men aangenomen. En de heeren Cachin, Doriot, Marty en Duclos werden onmid dellijk op vrije voeten gesteld. Het gehaspel inzake het Fransch- Ai ansche tarieven-conflict tracht me» ontkomen door tot ongeveer den zelfden toestand terug te gaan waarin de zaak in begin September verkeerde. Hoewel Frankrijk moreel sterker staat dan de V. S. heeft Frankrijk onmid dellijk aan het kortste eind getrokken omdat het tegen de V. S. niets kon uitrichten. Frankrijk's actie had slechts tot gevolg, dat de Amerikanen repres- sailles namen die Frankrijk heelemaal in het nauw dreven, zoodat men zich tenslotte ging afvragen in Parijs, „hoe komen wij het minst-onvoordeelig uit dezen strijd?" Frankrijk vraagt nu alleen opheffing van de repressailes en zal daarvoor in ruil den Amerikaanschen eisch in willigen, namelijk het terugbrengen der Invoerrechten op Amerlkaansche goede ren op het niveau vóór 6 September, behoudens eenige kleine uitzonderings gevallen. Zoo ziet men wat het resultaat is van dezen dolzinnigen strijd. Twee maanden nota-wisselen omop het punt van Uitgang terug te keeren. F. A. Het Chineesch strijdtooneel. Tsjang Tsoe Sjiang maakt officieel melding van nieuwe successen, behaald op Feng-Joe-sjiang. Naar verluidt hebben de Sjantoeng- troepen ten Noorden van de Jangtse Weihwel ingenomen, na de troepen van Feng te hebben verslagen, welke thans in de richting van Sinsiang terugtrek ken. Tegelijkertijd hebben de Sjantoeng- troepen, die in Midden-Honan operee- ren, Soetsjau ingenomen, een belangrijk punt aan den spoorweg Peking—Han- kau. Intusschen is het hoofdleger uit Sjan- toeng nog steeds in een verwoeden strijd bewesten Tsjoengmau gewikkeld, waar bij zijn doel is. Tsjengtsjau, een belang rijkkruispunt van den Loenghai en den Peking-Hankau-spoorweg. Moeilijkheden in het Duitsche bedrijfs leven. Na de Midden-Duitsche bruinkolen staking scheen het een oogenblik, alsof de loonactie in het Duitsche bedrijfsle ven wat aan het luwen was. De laat ste week had men slechts weinig gehoord omtrent arbeidsconflicten. Thans blijkt echter, dat deze betrekkelijke rust slechts een korte onderbreking is geweest, in ze- beren zin de stilte, die aan een nieuwen storm voorafgaat. Het Hbld. schrijft namelijk: Op het oogenblik is de loon actie weer overal in vollen gang en dreigt weer tot ernstige conflicten te leiden. Zoo staat o.m. de textiel-industrie wederom aan den vooravond van een groote worsteling Nadat de onderhande lingen omtrent loonsverhooging waren mislukt hebben verschillende vakvereni gingen het parool uitgegeven: Vrijdag het werk neerleggen In antwoord hierop hebben de werkgeversbonden besloten het geheele personeel uit te sluiten. In dien men er niet in slaagt het conflict bij te leggen, zullen Zaterdag alle tex tielarbeiders in Barmen, Elberfeld, Cre- feld enz., te zamen ongeveer 65.000 man op straat worden gezet. Het gerucht dat ook het personeel van de I P. Bemberg A. G. het werk zou hebben neergelegd, blijkt onjuist te zijn Bij Bemberg worden de onderhande lingen nog voortgezet. Behalve in de textiel-industrie dreigt er, naar reeds gemeld is, ook een uit sluiting in de sigarenindustrie. De si garenmakersstaking te Leipzig Is voor de werkgeversorganisaties aanleiding geweest om tegen 12 November a.s. al hun personeel op te zeggen. De sigaren makers in Hamburg. Bremen, Mannheim en Westfalen hebben onmiddellijk na hei* bekend worden van dit besluit het werk neergelegd, zoodat thans ook daar alle sigarenfabrieken stilstaan. In de overige tabaks-centra wordt op het oogenblik nog gewerkt. Oorzaak van het conflict is de eisch der arbeiders om een loonsverhooging van 15 pCt. Bij de Mansfeld A. G. fiir Bergbau und Hüttenbetrieb heeft het personeel tegen 30 November het collectieve arbeidscon- trac opgezegd en loonsverhooging ge- eischt. Volgende week beginnen de on derhandelingen. Over de afschaffing der in- en uitvoer verboden. De conferentie-Colljn tot afschaf fing van de in- en uitvoerverboden be sprak Donderdag in 'n openbare zitting het ontwerp-conventie zooals dit door de rapporteurscommissie is opgesteld. De voornaamste bijzonderheden ervan zijn, dat de uitzonderingsbepaling, aldus het Handelsblad, die voor de nationale verdediging geldt, zoo eng is geredigeerd, dat men hieron der niet het invoerverbod van kleurstof fen kan brengen, hetwelk Engeland wenscht te handhaven. Dit invoerverbod kan dus slechts onder de tijdelijke uit zonderingen vallen en uiterlijk tot 1930 worden gehandhaafd. De conventie de. creteert slechts verplichte rechtspraak vóór het Perm. Hof van Internationale Justitie te Den Haag voor de minder belangrijke bepalingen en dan nog al leen op verzoek van één der partijen. Intusschen heeft de Nederlandsche delegatie een kleine voldoening gekre gen door een Belgisch amendement. In houdende, dat staten bij ratificatie zich jegens eiken staat, die een gelijke verplichting aanvaardt, kunnen verbin den ook voor de uitzonderingsbepalin gen der conventie verplichte rechtspraak van het Perm. Hof van Intern. Justitie te erkennen. In de slot-clausule vindt men in een zelfden volzin vereenigd een Roemeensch voorstel, inzake absolute tariefvrijheid der staten, en de Ne derlandsche stering, dat opheffing van uitvoerverboden niet jecompenseerd be hoort te worden door hoogere uitvoer rechten. De strijd, tijdens de econo mische wereldconferentie door Lovinck gevoerd tegen misbruik van sanitaire maatregelen bij den invoer van planten en dieren, is in de slotclausule waar neembaar in een aanbeveling aan den Raad tot bfjeenroeping van een confe rentie van deskundigen voor een geza menlijke actie der regeeringen in den strijd tegen ziekten van planten en dieren. Scheuring in de Fransche radicale partij? Het bestuur van de radicaal socialis tische federatie in het departement Sei ne et Oise, waarvan Franklin Bouillon deel uitmaakt, heeft met algemeene stemmen een motie aangenomen waar in wordt gezegd dat de federatie van genoemd departement iedere relatie met het bestuur der algemeene radicaal- socialistische partij wil verbreken. Franklin Bouillon gaf uiting aan zijn dank en verklaarde tevens, dat hy als voorzitter der Kamercommissie voor buitenlandsche aangelegenheden zal aftreden. De Poolsche land dag weer eens naar huis gestuurd. De Poolsche Landdag, die gistermid dag voor zijn gewone grondwettelijk voorgeschreven, begrootingszitting bij eenkwam, is enkele minuten na de ope ning bij een decreet van den staatspre sident dat door den vice-premier dr. Bartel werd voorgelezen, tot 28 Novem ber, dus tot op den dag dat zyn wet telijke zittingsperiode afloopt, verdaagd. Naar men in parlementaire kringen verklaart, vreest de regeering biykbaar dat de begrootingscommissie, naar welke het voorontwerp had moeten worden ver wezen, de begrooting, die niet in details ging, niet geschikt voor een bespreking zou achten. De verdaging werd door de afgevaar digden van alle party en met veront waardiging opgenomen. Toen dr. Bartel het decreet voorlas, sprongen de afgevaardigden van hun zetels op en hoorde mban uitroepen als: „Lafaards, jelui bent bang voor de controle van jelui financieele politiek!" KORT EN BONDIG. Uit New-York wordt gemeld dat te Detroit een uit Italianen bestaande mis- dadigersbende een dynamietaanslag op een bioscoop heeft gepleegd. Het ge bouw werd geheel verwoest, terwyi ook in de omliggende straten groote schade werd aangericht. Vier personen zyn ten gevolge van den aanslag om het leven gekomen. Zes bandieten drongen de bureaux van de Loan and Trust Company te Tippecanoe (V.S.) binnen en wisten, na een politie-inspecteur te hebben ge dood, met ongeveer 1000 dollar in baar geld te ontkomen. De onderkoning heeft een onderhoud gehad met de vier politici Gandhi, Pa tel, Iyengar en Kansari over hetplan om de deelneming der inlanders te ver krijgen voor de werkzaamheden der commissie voor staatsrechteiyke hervor mingen. In opdracht van de directie der Zwit- sersche bondsspoorwegen heeft de me dische dienst dezer spoorwegen een on derzoek ingesteld naar het verband tus- schen den gezondheidstoestand van het personeel en het electrisch dryven van treinen. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat het electrisch bedrijf een verminde ring der ziektegevallen tengevolge heeft. In de nabyheid van Brünn is een dichtbezette autobus omgeslagen. Der tien personen werden zwaar gewond, ter- wül de chauffeur zulke ernstige kwets uren opliep, dat men voor zyn leven vreest. HOE SOVJET-RUSLAND TER WERELD KWAM. Door JOHN REED. (Dienst van de United Telegraph). Een blik in de werkplaats der firma Carl Zeiss te Jena, waar de (600 mm) dubbel-refractor is opgesteld, die bestemd is voor de Bosscha;sterrewacht te Lembang in Ned.-Indië. De lensopening bedraagt niet minder dan 360 mm. Rusland viert den 6en en 7en No vember zijn tienjarig bestaan als sovjet staat. Een stroom van boeken over het wezen van en den toestand in de eerste socialistische republiek is gedurende deze tien jaren over alle landen uitgestort. Maar uit den tyd, waarin de voorloopige regeering van Kerenski door het Al- Russische centraal uitvoerend comité en daarna (op 7 November 1917) door het congres der sovjets der arbeiders- en soldatenafgevaardigden werd afgelost zyn de mededeelingen schaarsch. In dien tyd vertoefde in Moskou een Ame- rikaansch journalist, John. Reed. Hy was afkomstig uit een rijke Amerlkaan sche familie, studeerde in de letteren aan de Harvarduniversiteit. verwierf daar den graad van baccalaureus en werd een Journalist van reputatie, wiens artikelen uitstekend betaald werden. Zyn door Dzjersjinski gereed gemaakte pas luidde op John Reed, „correspon dent van de Amerikaansche pers". Met deze pas had John Reed, die boven dien beschikte over een aanmerkelijke dosis Angelsaksische koelbloedigheid ten opzichte van levensgevaar, toegang tot alle posten van de oud-nieuwe hoofdstad, die in de branding van de omwenteling lagen. Hy beschreef, wat hij in Rusland met eigen oogen zag, in een boek „Tien dagen, die de wereld schokten" en hy creëerde met dit kleine boekje een nieuwe soort geschiedschrij ving, die met haar simpele fixeering van uitspraken, ontmoetingen, waar nemingen, situaties als een mozaïek van die dagen aandoet. John Reed is te Moskou in het jaar 1920 aan typhus gestorven. Maar zijn werk heeft met de herdenking van het tienjarig bestaan van sovjet-Rusland nieuwe actualiteit verkregen. Het hoofdstuk, dat wy hier citeeren, behandelt de zitting van de sovjets op 7 November 1917 en de op komst van de Bolsjewisten tot de of- ficieele macht, ofschoon deze kort daar na door Kerenski, die naar het front was getogen, op 11 November 1917 nog maals, echter vergeefs, zou worden aan gevallen Het was een belangryke zitting ge weest. Uit naam van het revolutionaire oorlogscomité had Trotzki het einde van de voorloopige regeering afgekondigd. „Wij, de sovjets der arbeiders-, sol daten- en boerenafgevaardigden, zijn bezig, een experiment te maken, dat in de geschiedenis zyn weerga niet heeft. Wy gaan een regeering vormen, die geen ander doel zal kennen, dan het welzyn van de massa's der arbeiders, sol daten en boeren". Lenin was verschenen, begroet door een storm van handgeklap en hy had de zege van het proletariaat in geheel de wereld voorspeld. Zinowjew zeide: „Het Russische proletariaat heeft met den huidigen dag zyn schuld jegens het internationale proletariaat veref fend. Wij hebben een verschrikkelijken slag tegen den oorlog gevoerd, een doodelijken slag tegen alle imperialis ten". Toen had Trotzki medegedeeld, dat men het front met de zege van de re volutie had in kennis gesteld, maar dat tot dusver nog geen antwoord was bin nengekomen. Tegen Petrograd waren veeleer troepen in opmarsch en men moest er een delegatie heenzenden, die hun de waarheid had mede te deelen. Daarop een stem: „U loopt vooruit op den wil van het Al-Russische sovjet congres!" Wat Trotzki aanleiding gaf tot de koelbloedige opmerking: „Het is de op- lk ben het leven maar kleintjes begonnen verklaart een Amertkaansch millionatr Zelfs millionairs hebben eens in de luiers gelegen. Het standpunt der roodhuiden. Uit Montreal komt het verrassende be richt, dat de Roodhuiden van Canada den „God der Christenen" (lees: het Christendom) hebben afgezworen op een conferentie, die te Caukhanawaka bij Montreal gehouden is tusschen de op perhoofden van de zes voornaamste stammen: Irokeezen, Mohawkos, Onei- das, Ononodegas, Cayugas en Senecas. Na het einde dezer beraadslaging is officieel bekend gemaakt dat de Rood huiden voortaan slechts zullen aanbid den hun ouden God Gitchee Manitou. Amerikaansche jury en nog wat. Aan de nieuwe phase van het proces tegen Fall en Sinclair, betrokken by het bekende Teapot-Dome-schandaal, is wel op zeer plotselinge wyze een einde ge komen door de beschuldiging van het O. M., dat de jury omgekocht was. Ook het detective-bureau Burns zal in staat van beschuldiging word:., ge steld, daar 16 detectives van dit bureau voortdurend in contact stonden met de jury. By een inval in het kantoor was de eigenaar bezig instructies te geven voor het surveilleeren der jury, de poli tie vond verschillende rapporten over hetgeen verricht was en arresteerde al len, die zich op het kantoor bevonder. Er moeten ook bewijzen zyn gevonden, dat de detectives voor Fall en Sinclair optraden. De geheele zaak is aan het rollen ge komen door de loslippigheid van het jurylid Kidwell, die gszrrd zou hebben- „Ik denk een auto te krijgen zoo lang als een locomotief, als Fall en Sinclair niet veroordeeld worden". Het befaamde proces- Heydebrandt. Onder buitengewoon groote belangstel ling ls het proces tegen den zoon van den „ongekroonden koning van Prui sen", den conservatieven afgevaardigde v. Heydebrandt und der Lasa te Breslau begonnen. Er zyn 49 getuigen gedag vaard, terwyi 12 deskundigen gehoord zullen worden. Beklaagde schetste zijn overleden vrouw als een zeer arbeidzame vrouw, die op uitnemende wyze haar land goed beheerde. Haar karakter was on berekenbaar als het weer. Het was hem al dadelyk duidelijk geworden, dat het huwelyk niet gelukkig zou worden, vooral omdat hij door de grootere be kwaamheid van zyn vrouw in een infe rieure rol wejd gedrongen. Hy had eerst getracht de goederen tezamen met haar te beheeren, maar had dit opgegeven, daar het steeds op ruzie uitliep. By het huweiyk werd een contract afge sloten, waarbij hem een jaarlyksche rente van 12.000 M. werd toegewezen, waaruit hy ook het onderhoud van zyn eerste vrouw en zyn drie kinderen uit zyn eerste huwelijk wilde bestryden. We gens de betaling van die rente is het ook herhaaldelijk tot oneenigheid geko men: tweemaal had hy met den deur waarder moeten werken, In Juli '26 had mevrouw v. Heyde brandt een testament gemaakt waarby de zevenjarige zoon van haar zwager, Otto v Zöbeltitz, tot eenigen erfge naam was aangewezen. Ook had zy haar man de jaarlyksche rente willen ontnemen, wat echter niet gelukt was. Van het bestaan van het testament was beklaagde niet op de hoogte gesteld. Over de gebeurtenissen in den nacht van 14 Oct. (den moordnacht) deelde beklaagde mede, dat beiden dien dag in een genoegelyke stemming waren ge weest. Hij had reeds eenigen tyd gesla pen, toen hy plotseling door een revol verschot wakker schrok: zijn vrouw lag dood naast hem, met den revolver (die steeds geladen op zyn nachttafeltje lag) in de hand. Hy had zich yiings aange kleed en de huishoudster gezegd, dat zyn vrouw zich had doodgeschoten. Volgens de akte van beschuldiging had deze toen beweerd dat hy zijn echtge- noote had gedood, welke woorden be klaagde zich echter niet kan herinne ren. I De bebloede auto Op den hoek van de boulevard Carnot en avenue Victor Hugo in het bosch van Vincennes, is Dinsdagmorgen door een agent een verlaten auto gevonden, een flinke wagen „a conduite mtérieure". De agent waarschuwde den commissaris van Vincennes, die een onderzoek deed in stellen. De ruiten waren gebroken, de banken en treeplanken met bloed be vlekt. Een ongeluk is uitgesloten. De nummers waren byna niet meer te le zen. uitgewischt of verminkt. Een koffer achterop, was blijkbaar weggenomen, leege patroonhulzen werden op den grond gevonden. Spoedig bleek, dat de auto toebehoorde aan den heer Heringfeld uit Parys. Deze verklaarde dat zyn auto hem op 26 October 's avonds acht uur was ontsto len. Achterop stond een koffer. Sinds het tijdstip van den diefstal heeft de auto. volgens den kilometerteller, 150 K.M. geloopen. Bij nader onderzoek werden in den auto twee kogelgaten geconstateerd, op den grond in den auto, die erg bemod- derd was, lagen verscheurde stukjes pa pier. Welk drama is hier gebeurd? Is de auto door meer dan één persoon gestolen, die onderling twist hebben gekregen? Ziin er een of meer slachtoffers? In de Seine gegooid of ergens anders verstopt? De politie tast nog volkomen in het duister. Apenklieren. Onlangs had te Weenen, in tegenwoor digheid van Duitsche, Engelsche, Tsje chische, Hongaarsche en Amerikaansche artsen benevens talryke journalisten een verjongingsoperatie plaats volgens de methode van den bekenden Dr. Voronoff, Twee mannen, respectievelijk 66 en 70 jaar oud, waren de gelukkigen. De ope ratie werd verricht door een leerling van Dr. Voronoff, den Weenschen chi rurg Dr Schweyer, terwyl een baviaan zyn onvrijwillige medewerking verleen de. Nadat men ongeveer een uur ge werkt had, waren de apenklieren van eigenaar veranderd en konden de pa tiënten vertrekken, met het verzoek om over drie maanden terug te komen, ten einde te constateeren of ze dan veie ja ren jonger, dan wel drie maanden ouder geworden zullen zij» Stilstand befeekent de dood moraliseert een politicus. Vooral op een kruispunt in een drukke straat. Het ontmaskerd medium Dikwyis is er geschreven over het Roemeensche medium Eleonora Zugun, dat bespuwd en bekrabd werd. naar ze beweerde, door een of anderen demon, dien ze dracu noemde. Het 14-jarige me dium wordt vergezeld door gravin Was- silko. Verschillende onderzoekers, o.m. de zenuwarts dr. Rosenbusch, beweerden dat het medium bedroog met behulp van de gravin. Deze klaagde dr. Rosenbusch aan wegens laster. De rechtbank te München heeft ech ter aangenomen, dat de zenuwarts heeft gehandeld in het algemeen belang. Een anecdote van Brahms. De beroemde componist Johannes Brahms had een hevigen afkeer van personen, die aanmatigend in him optre den waren. Eens gebeurde het dat een jong pianist hem vroeg, of hy den meester iets mocht voorspelen, en toen hem dit was toegestaan, een sonate van Brahms zelf uitkoos. Toen de pianist ge ëindigd had, zei de componist sarcas tisch: „Tot 'nu toe wist ik niet dat ik een dubbelganger had, die ook compo neert; de sonate, die U zoo juist ge speeld hebt, is niet van my". De oorlog Europa Amerika. In een artikel in Popular het Science Monthly schrijft Edison dat hy op zoek is naar een plaats, die in geval van oor log met Europa, op vlugge wijze rubber voor het Amerikaansche leger zal kun nen verschaffen: „Men meene toch niet dat die oorlog niet komen zal. Mis schien zal het nog een tamelyk aantal jaren duren, maar vroeg of la.it, ko men doet hy, en het eerste wat de ver bonden Europeesche naties zullen doen, is 't afsnijden Yan onzen rubberaanvoer". stand van de arbeiders en soldaten van Petrograd, die op het sovjetcongres is vooruitgeloopen!" Wy hadden moeite, ons een weg te banen door de massa's, die het groote vergaderlokaal versperden. Dicht opeen gepakt zaten hier op hun stoelen, op alle vensterbanken, op den rand van het tooneel. de vertegenwoordigers van ge heel Rusland, in gedrukt zwygen of met ongeduld het belsignaal van den president afwachtend. De zaal niet verwarmd. Desniettemin was de atmos feer schier ondragelijk; zy werd veroor zaakt door de uitwaseming van deze opeengeperste menschenmassa. Boven de massa hing, zwaar en den adem belemmerend, stinkende sigarettenrook. Nu en dan klom iemand op de tribune, de vergadering uitnoodigend, het rooken te staken, waarna allen, de rookers niet uitgezonderd, instemden: „Niet rooken. Niet rooken!" en ongestoord verder dampten. Ik vond een plaats naast Petrowski, een anarchistischen gedele geerde uit de Oboechowfabriek, onge schoren en vies, die van vermoeidheid nauwelijks rechtop kon blijven zitten. Hy had drie nachten achtereen zonder te slapen in het revolutionaire oorlogs comité gewerkt. Op de tribune de mannen vr - het oude uitvoerend comité van het sovjet- congres. Haar belangrijkste vertegenwoordigers ontbraken in de vergadering. Kerenski op de vlucht naar het front, Tscheidze zich in grimmige minachting terugtrek kend naar zijn Georgische bergen. Ge heel gebroken zelfs de altyd optimis tische Zeretelli. maar toch besloten, te verschijnen, om met zyn temperament volle welbespraaktheid voor de verloren zaak te strijden. Gotz was er, Dan en Liebsr, evenals Zeretelli, leiders van den rechtervleugel der Mensjewiki. Do"** now, Broido, Philippowski, bleek, met holle oogen, schuimend van woede. Be neden, aan hun voeten de ziedende en kolkende menigte gedelegeerden van het tweede sovjeteongres. Het was 10 uur in den avond. Dan een in de slecht passende uniform van een militairen arts ge- kleede magere man met zachtaardig ge laat gaf het belsignaal. Plotseling stilte, die het rumoer en het twisten van de lieden aan de deur breekt. „De macht is in onze handen", be gon hij ernstig, hield een oogenblik stil en ging op zachten toon voort: „Kame raden! Het congres komt in zoo onge wone omstandigheden bijeen en op een zoo bijzonder oogenblik. dat gy zult be grijpen, waarom het centraal uitvoe rend comité het onnoodig acht, zich met een politieke rede tot u te wenden. Dat zal u te duidelijker worden, wanneer u zich herinnert, dat ik lid ben van het centraal uitvoerend comité en dat op dit oogenblik onze partijgenooten in het Winterpaleis worden beschoten, of schoon zij plichtsgetrouw alleen de op drachten uitvoeren, die het centraal uit voerend comité heeft gegeven". (Bewe ging). „Ik verklaar de eerste zitting van het tweede congres der sovjets der arbeiders en boeren, voor geopend!" De keuze van het presidium geschied de onder algemeene onrust. Awanessow maakte bekend, dat de Bolsjewiki, de ünksche sociaal-revolutionairen en de internationalistische Mensjewiki het eens waren geworden over een even redige bezetting van het presidium. Eenige Mensjewiki protesteerden. Waar op een soldaat met een ruigen baard hun toeroept: „Denk er aan. wat jullie ons hebben gedaan, toen wy in de min derheid waren!" Resultaat: 14 Bolsje wiki, 7 sociaal-revolutionairen, 3 Mensje wiki en 1 internationalist (groep Gor ki). De mannen van het oude centraal uitvoerend comité verlieten de tribune. In hun plaats traden Trotzki. Kame- new. Lunatscharski, mevrouw Kollontai, Nogin. Geheel de massa was opgestaan, om ze met stormachtige ovaties te begroe ten. De opkomst van de Bolsjewiki was geweldig. Van de verachte en gehate secte van nauwelijks vier maanden ge leden tot hun tegenwoordige positie als leiders yan Rusland, dat in vollen op stand was. Kamenew maakte de agenda bekend: 1. Vorming van de regeering. 2. Oorlog en vrede. 3. Constitueerende vergade ring. Losowsky stond op en deelde de vergadering mede, dat alle fracties van het bureau het er over eens waren ge worden, het congres voor te stellen, het rapport van de sovjets van Petrograd te bespreken, daarna de leden van het centraal uitvoerend comité het woord te geven, en den vertegenwoordigers der verschillende politieke partyen en eerst dan over te gaan tot de orde van den dag. Dan plotseling een geheel nieuwe toon, dieper dan het tumult van de menigte, aanhoudend, verontrustend het gedaver van kanonnen. Iedereen kykt angstig naar de ramen, koortsach tig opgewonden. Martow vraagt het woord en kryscht heesch: „Dat is de be ginnende burgeroorlog, kameraden! De allereerste vraag moet zyn: Hoe kunnen wy deze crisis zonder bloedvergieten te boven komen? Wij moeten principieel en uit politieke overwegingen de mid delen en wegen bespreken, waardoor een burgeroorlog kan worden vermeden. In de straten schiet men onze broeders dood. Op dit oogenblik, nu nog voor de opening van het sovjetcongres een van de revolutionaire partijen een poging doet de machtsquaestie door een mili taire samenzwering op te lossen". (Hier werd zyn stem door het razende tumult overstemd). „Het is de plicht van alle revolutionaire partyen, de feiten voor oogen te houden. De eerste vraag die het congres te behandelen heeft, betreft de macht en deze vraag wordt op straat met geweld van wapenen be slist. Wy moeten met de andere partyen en organisaties onderhandelen". En intusschen onophoudelijk het doffe dreunen van de kanonnen. De gedele geerden door elkaar schreeuwend. Zoo onder het gedaver van het geschut, in den donkeren nacht, met haat, vrees en overmoed, kwam het nieuwe Rusland tec wereld

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 9