i APROPOS DOOR DE INTERNATIONALE VOETBALWERELD Voetbal. ONZE WEDSTRIJDEN TEGEN DE ZWEDEN. Oude tegenstanders. De negende wedstrijd. De geschiedenis der vorige ontmoetingen. beteekenis. Daar behandeld men zulk een vraaggesprek als een artikel, ge schreven door den sportsman en be taalt hem daar een honorarium voor. In werkelijkheid is dit artikel dan ge schreven door een reporter, naar in lichtingen door den sportsman ver strekt. Waarbij het er eigenlijk op neer komt dat de sport-ster zich voor zyn interview laat betalen. Dit wil de Lawn- tennis Association in de toekomst be letten en het resultaat zal zijn dat niet alleen de tennissers geen geld meer ont vangen voor werk, dat zij niet gedaan hebben, maar ook dat den krantenlezers niet maar wat op de mouw wordt ge speld. Hetgeen toe te juichen is. Maar wie zijn nu betere amateurs, de Nederlandsche of Engelsche tennis sers? Een merkwaardig geval. In een Engelsehen voetbalwedstrijd is dezer dagen een zeer eigenaardig inci dent voorgevallen. Daar zond namelijk de aanvoerder van een der beide par tijen een van zijn eigen spelers van het terrein, omdat deze tweemaal achtereen een ernstige overtreding had begaan. Dit mag wel een unicum hc-eten. Het gebeurt meermalen, dat een aanvoerder, al dan niet op verzoek van den scheidsrechter, een zijner spelers vermaant, maar van het veld sturen, daar hebben wij nooit eerder van gehoord. En, hoewel het naar ons weten niet in de geschreven regle menten verboden is, meenen wij dat een dergelijke actie volgens de ongeschre ven reglementen moet worden afgekeurd. Want waar blijft de scheidsrechter in zulk een geval? In het onderhavige had deze functionaris de overtredingen van den speler beide malen met een vrijen schop bestraft, maar hij had nog geen termen gevonden, om hem verder van meespelen uit te sluiten. Nu komt de aanvoerder en neemt een besluit over het hoofd van den scheidsrechter heen Dat kan nooit in het belang van het prestige des arbiters zijn en dus ook niet in het belang van de goede orde, hoe sportief de daad van den aanvoerder bij eerste beschouwing ook moge lijken. En wanneer de scheidsrechter zich verzet had, door den speler alsnog toe te staan, door te spelen, wanneer hy dit wenschte, welk een zonderlinge situatie was er dan ontstaan Maar dan had de scheidsrechter toch gelijk gehad, want er kan bij een voetbalwedstrijd slechts een Techter zyn en een aanvoerder mag den scheidsrechter hoogstens verzoeken, een speler naar de kleedkamer te zenden. Kleingoed. In Amerika is dezer dagen een avond golfwedstrijd gespeeld, waarbijnaar men zegt met succes, gebruik werd ge maakt van ballen, die met lichtgevende verf waren bestreken. Gedurende 1927 hebben niet minder dan achttien landen interland athletiek - kampen gehouden. Dit is een record voor internationale athletiek, waaruit blijkt, hoezeer de Olmpische Spelen hun scha duw vooruit werpen. Polen staat boven aan met vier kampen tegen in totaal vyf landen, namelijk Estland, Letland, Joe- go-Slavië, Csecho-Slowakye en Italië. Een lersch melske van dertien jaar heeft dezer dagen het wereldrecord touwtjespringen verbeterd door zonder rusten 3028 maal te springen. Arm kind! De hazewind-race gaat in Engeland nog steeds in opgaande lijn. Er zijn nu ne gentig ondernemingen geregistreerd, die allen ten doel hebben deze honden- rennen te exploiteeren. Zij hebben een gezamenlijk kapitaal van bijna 31/2 millioen gulden en met koortsachtige haast oefent en kweekt men hazewin den, waarvan er tiend..:zend nooöig zijn. Als dat op een krach uitloopt, wat waarschijnlijk lijkt, zal ze geducht zijn. De edele hazenwind. Men is nu bezig het stadion van Wemfoley te Londen geschikt te maken voor rennen van hazewindhonden. Deze nieuwe sport schijnt den bevorderaars zooveel profijt te geven, dat het aan tal maatschappijtjes, opgericht voer dcg-races, met den dag greeit. Allerlei gebouwen voor openbaar vermaak, ö:e een sukkelig bestaan leiden, krijgen nu hondenrenbanen op hun gronden... t:i plotselinge welvaart is het gevolg. Het stadion van Wembley een van die vele „witte olifanten" die Grooter Londen bezit, wordt nu ook door bemiddeling van den braven hazen wind profijtelijk gemaakt. Of deze voor de onderne mers zoo gunstige toestand zal blijven duren, is niet heelemaal zeker. Het be drijf is uitsluitend winstgevend, omdat het gokgrage puibliek gelegenheid heeft om te wedden. Mocht het landsbestuur hier vroeg of laat hetgeen niet geheel onmogelijk is een stokje voor steken, dan zal de sport in dezen vorm (met een electrischen haas) even snel verdwij nen als ze is gekomen. Maar thans bloeit ze ongemeen. Dezer dagen heeft ze liaar climax bereikt mee een hen den-,.Derby" op de baan van de White City. De deelnemende honden hadden tevoren op verschillende banen hun su perioriteit getoond. En toen. op een Za- tedag, verscheen het puikje der dieren aan d£n ycor de „Derby". De prij- i-es waren aanzienlijk: 10CÜ p. st. en een gouden beker voor den primus. 300 p.st. voor den tweede en 100 p. st. voor den derde. Alle prijzenn gingen naar é.;n honden- eigenaar, die dus wel een zeer gelukki gen dag bad. Maar van meer belang aan de prijzen waren de grootte en de samenstelling van de menigte, die dit sportgebeuren volgde. Men verschaft :n de White City geen officieels cijfers ever het bezoek en daar de tribunes -n duisternis zijn gehuld, kan r.-.sn g::n goed overzicht krijgen van de menigte. Maar overal waar ter gelegenheid :.n die .Derby" voor honden een licht straal op de tribunes viel, zag men ge zichten dicht cp elkaar. De cn.nn'uare „bookmakers" stonden op podivnis, deer lampen verlicht, voor him clientèle. De opgewondenheid in de massa was zeker even groot als bij de groote paarcen- „Derby". Een groot deel van het publiek begon dslirisch te gillen toen d: clectr:- sobe haas suizend voortschcot, de hon den achter hem aan. Env toen na af loop de winner rond de baan werd ge leid door den gelukkigen eigenaar, was het gejuich niet van de lucht. De ha- zenwind is in zijn houding tegenover de gierende massa's altijd opmar kei ik waardig. Men kan niet anders van hem hem verwachten. Men zegt dat zijn ge slacht ouder is dan de Pyramiden. Zijn snelheid, sierlijkheid en schoonheid hebben erkenning gevonden bij ver maande dichters in het verleden en het heden. Teen er nog geen eleetrische hazen waren, liepen de hazen wind mi uitsluitend achter echte hazen aan. Zij doen het nog. En sedert jaar en dag Is er elk jaar een „Waterloo Cup" te win nen voor „co".: :mg", zooals men de sport met dea echten haas noemt. Wat een tocht over het Kanaal is voor een zwemmer, dat is het winnen van de Wa terloo Cup voor een hazenwind. In het verleden was er een, die den beker drie maal had. gewonnen; een kleine Iersche hond was het, die aan Koningin Victo ria werd voorgesteld. In het museum voor natuurlijke historie te Kensington kan men den opgezetten hond Fuller- tcn zien, vier maal winner van den Waterloo beker. Sir Walter Scott was een vurige vereerder van hazenwinóhon- den en had er zelf een, een gitzwar ten, Maar het grootste sieraad van zijn soort is Gelere, een historische figuur. Gelert is de naam van den hazewind van. Prins Llewellyn, vorst van Wales in de oude dagen, toen Wales nog zelfstandig was. Hy is de held van een ballade. Ge lert redde het leven van Llewellyns zoon die door een wolf werd aangevallen. In den strijd raakten hond en kind on der het struikgewas. Toen Llewellyn hen vond liggen, meende, hij aanvankelijk dat de hond zijn kind had gedood en hij joeg in ont zetting en toorn zijn zwaard tusschen Gelerts ribben. Er is nog een plaats in Wales, die Bedd Gelert (het graf van Gelert) heet. De Zweden behooren tot enze oudste tegenstanders op voetbalgebied. Na de wedstrijden tegen België, Engeland en Frankrijk kwam in 1908 Zweden als nieuwe tegenpartij en sedert dien heeft het Nederlandsch elftal 8 wedstrijden tegen de Zweden gespeeld. Het eigen aardige van deze acht ontmoetingen is wel, dat zes daarvan werden gespeeld bij de Olympische Spelen of in verband me: die Spelen, zoodat eigenlijk slechts twee wedstrijden als gewone interland wedstrijden te beschouwen zijn. Die twee wedstrijden werden in 1919 gespoeld en wel één te Stockholm, door hot Nederlandsch elftal verloren met 41, •doordat men het waagstuk ondernam een internationalen wedstrijd in de maandAugustus te gaan spelen en de andere in Amsterdam, gewonnen door ons elftal met 31. De geschiedenis van de wedstrijden tusschen beide landen is dus al heel nauw met de Olympische Spelen ver bonden. Zoowel in 1912 te Stockholm als in 1920 te An'.werpen, is het Neder land geweest, dat Zweden verdere kan sen op Olympische successen ontnam. Eerst In 1908 te Londen en in 1924 te Parijs kwamen beide landen in de wed strijden om het Olympisch kampioen schap niet- tegenover elkaar. Het toe val wilde echter, dat beiden in aan merking kwamen voor de derde plaats, zoodat Nederland toen toch nog tegen de Zweden heeft gespeeld. In Londen won Nederland met 2—0 doch in Parijs .slaagde Zweden er in na drie en een half uur voetbal Nederland te slaan en daardoor de derde plaats in het tournooi te veroveren, welke plaats Nederland bij de drie andere Olympische voetbaltour- nooien had bezet. Men ziet daaruit dat beide landen in den strijd om Olym pische lauweren steeds scherp tegenover elkaar gestaag hebben. De eerste wedstrijd tegen de Zweden vond plaats in 1908 te Londen. De Zwfden hadden toen pas de eerste stap pen in internationaal voetbal gedaan, waarbij echter duidelijk was gebleken, dat voetbal in Zweden een groote toe komst tegemoet ging. Men had het ge luk in Zweden een paar flinke leiders aan het roer te hebben, mannen, die inaagen, dat internationaal contact van het grootste belang was voor het spel Daaraan is het wel te danken, dat Zweden elk jaar een belangrijk inter nationaal programma afwerkt, ondanks het feit. dat Zweden voor internationaal contact met de andere Europeesche lan den nu niet bepaald gunstig gelegen is. Niettegenstaande die ongunstige lig ging heeft Zweden tot dusver 114 inter landwedstrijden gespeeld waarvan het er 49 heeft gewonnen. 44 verloren en 21 gelijk gespeeld. Het doelgemiddelde staat met 284 tegen 234 in het voor deel der Zweden. Ir. den eersten wedstrijd tegen de Zweden slaagde het Nederlandsch elftal er in een 2—0 overwinning te bèhalen. V/aarschijniyk zou het verschil meer in ons voordeel geweest zijn, indien onze ploeg op den voorafgaanden dag niet een zwaren wedstrijd tegen Engeland had gespeeld. Nederland werd in dezen wedstrijd vertegenwoordigd door: Beeuwkes. Hey- ting en O/ttcn, Sol, de Korver en Kok, Welcker, Snethlage, Reeman, Thomée en de 'Bruin Kops. Da^r de Zweden van hun reis naar Lorden zooveel mogelijk nut voor hun sp/ei wensch'en te trekken, kwam men Overeen, dat de Zweedsche ploeg na af loop der Londensche Spelen nog een wedstrijd tegen ons elftal in den Haag zou spelen. Ook hier slaagde Nederland •er in de overwinning tc behalen. Op het laatste oogenblik dreigde deze wed strijd nog te mislukken, enkele spelers van het Nederlandsche elftal kwamen n.l. door vertraging van de boot, waar mede ze van Engeland terugkeerden eerst op het allerlaatste oogenblik in den Haag aan. Blijkbaar hadden enkele ■onzer spelers nog wat last van zeebeenen immers tot driemaal toe namen de Zwe den de leiding en eerst in het laatste kwartier van den wedstryd slaagde ons elftal er in den wedstrijd met 53 te Men kan thans wel zeggen, dat niet alleen het doorgaan doch ook het suc ces van het Olympisch Voetbaltour- nooi, dat op 27 Mei 1928 zal beginnen, verzekerd is. Naar men zal weten, heeft Engeland krachtig geprotesteerd tegen het toestaan van vergoeding voor loon- gemis aan de voetballers en daarbij aan gevoerd dat het Uitvoerend Comité van het Internationaal Olympisch Comité niet bevoegd was. de gewraakte beslis sing te nemen. Volgens de Engelschen bleef dan ook het bekende besluit van het Olympisch Congres in Praag, waarbij van deelname aan de Spelen vuren uitgesloten, zij die vergoeding we gens loongemis ontvingen, nog steeds van kracht. Het Uitvoerend Comité van het I.O.C. heeft thans in Lausanne deze kwestie opnieuw besproken en men is daarby tot de conclusie gekomen, dat het vol komen het recht had, om in deze aan gelegenheid een beslissing te nemen, welke echter door het eerstvolgend Olympisch Congres zou kunnen worden herzien. Het betreft hier immers een kwestie, welke beslist moest worden vóór de a.s. Olympische Spelen en daar voor dien tijd geen Olympisch Congres gehouden kon korden, moest het Uitvoe rend Comité wel een beslissing zij het dan ook slechts een voorloopige. nemen. Het Engelsche protest werd der halve verworpen, waaruit dus volgt, dat de voetballers, vcor zoover ze daarvoor in aanmerking komen, by deelname aan d: Olympische Spelen vergoeding voor tijdverlies kunnen onvangen. Het staat wel vast, dat van die vergoeding slechts winnen.- Onze ploeg was: Beeuwker, Heyting, en Kuneman, Bekker, de Korver en Mundt, Welcker, Snethlage. Francken, Thomée en Groskamp. Thomée en Snethlage maakten in dezen wedstrijd ieder twee doelpunten. Het vijfde werd door Weioker gemaakt. De Olympische Spelen in Stockholm zagen beide ploegen voor de derde maal tegenover elkaar. Dit werd een uiterst spannende strijd, immers na anderhalf uur spelen was de stand 33, er was een half uur verlenging noodig om het Nederlandsch elftal met 4—3 te doen winnen. In dezen wedstrijd is overigens het geluk niet aan onzen kant geweest. De beslissingen van den scheidsrechter vielen toevallig verschillende malen In ons nadeel uit. Hij gaf b.v. twee straf schoppen tegen ons, waarvan niemand wat begreep. Een dezer schoppen werd gegeven even voor het einde van den speeltijd toen de stand 3—3 was. Men begrijpt met welk een spanning de Ne derlandsche supporters het resultaat van dien schop tegemoet zagen. Göbel, die een schitterenden wedstrijd speelde, slaagde er ln den bal te stop pen. In de verlenging werd toen het winnende doelpunt gemaakt. Onze ploeg bestond uit: Göbel, Wijnveldt en Feith, Wolf, de Korver die onder den wed strijd verwond werd en daardoor aan de andere wedstrijden in Stockholm geen deel meer kon nemen Lotsy, Breda Kolff, de Groot, ten Cate, Vos en Bouvy. Erst na den grooten oorlog kon er weer een wedstrijd tegen de Zweden worden gespeeld. In 1919 kwamen de Noordelingen in het Amsterdamsche Stadion, waar ze uitstekend partij heb ben gegeven. Niettegenstaande ze eerst op den morgen van den wedstrijd-na 'n lange vermoeiende reis in Amsterdam waren aangekomen, slaagden ze er in de leiding te nemen en die tot kort voor het einde te behouden. Toen maak te snel achter elkaar Nederland drie doelpunten, zoodat het een 31 over winning werd. Wij hadden in dezen wedstrijd de vol gende ploeg in het veld: Göbel, Denis, en Verwey, Hordijk, Tékelenburg en Bosschart, B. Kessler, Ruffelse, Brokman D. Kessler en Gupffert. In Augustus van hetzelfde jaar werd de returnwedstrijd in Stockholm ge speeld Zooals reeds gezegd werd dat een 41 nederlaag, waarbij ons land door de volgende spelers was vertegenwoor digd: Göbel, Denis, Verwey, Hordijk, Van Linge en Steeman, v. d. Wolk, Ruf felse, W. Buitenweg, D. Kessler en Beyers. Natuurlijk kwamen beide ploegen bij de Olympische Spelen in Antwerpen tegenover elkaar. In dezen wedstrijd stond het geluk ditmaal aan onzen kant, want door een paar vergissingen van den scheidsrechter waren we in staat het tot 3—3 te brengen. In de ver lenging toonde onze ploeg beter voet bal zoodat na twee uur Nederland met 5 —5 had gewonnen, cijfers welke zeker wel op spanning wijzen.. Die ls er trouwens ook voldoende geweest. Ons elftal bestond uit: Mac Neill, Denis, 'en Verwey, Bosschart, Kuipers en Steeman, O. van Rappard, Bieshaar, Groosjchan, J. Bulder en de Natris. Door allerlei omstandigheden kon er geen gewone landenweastrijd meer worden gespeeld, zoodat Nederland voor het eerst weer tegen de Zweden bij de Olympische Spelen te Parijs en wel, evenals in Londen, in den wedstrijd om de derde plaats. Dat is een uiterst hard- nekige en langdurige strijd geworden, waarin onze ploeg sterk gehandicapt was door het feit, dat men op den vo- rigen dag den beruchten wedstrijd tegen Uruguay had gespeeld, waarvan de meeste spelers de gevolgen nog aan den lijve ondervonden. Na een sparmenden strijd, welke met een half uur verlengd moest worden, kwam het einde met een gelijk spel 11. In dezen wedstrijd kwam Nederland uit met: van der Meulen, Denis en i Verwey, Lefèvre, Oosthoek en Horsten, een zeer bescheiden gebruik gemaakt zal worden, daar zij in verreweg de meeste landen niet noodig is. Het is misschien wel mogelijk hier nog eens aan te geven, onder welke om standigheden deze vergoeding gegeven mag worden. In de eerste plaats moet voor elk geval afzonderlijk toestemming door den landelijken voetbalbond wor den gegeven. Van elke vergoeding moet aanteekening gehouden worden in een register dat ter controle door de F. I. F. A. beschikbaar gehouden moet worden. De vergoeding mag ten hoogste be dragen: voor ongehuwde spelers 65 pet van het gederfde loon, voor gehuwde spelers en voor ongehuwde spelers, die kostwinners zijn 80 pet. van het gederf de loon. Deze vergoeding mag uitsluitend worden verleend bij het deelnemen aan interlandwedstrijden, aan eindwed- strijdc-n voor een nationaal kampioen schap of voor een nationale trophee als b.v. de wedstrijden om den Neder- landschen voetbalbeker. Uitdrukkelijk is nog bepaald, dat bij internationale clubwedstrijden en bij internationale districtswedstryden b.v. Oost-Neder land—WestDuitschland geen vergoe ding verleend mag worden. Voorts mag per jaar niet meer dan 20 dagen vergoe ding worden verleend. Tenslotte is op verzoek van het Uit voerend Comité van het I.O.C. hieraan nog toegevoegd het voorschrift, dat de uitbetaling meet geschieden door tus sen enkomst van den landelijken bond en aan den patroon van den Sr.ouck Hurgrcnjc, Vermatten, Breeuwer Formenoy en Sigmond. JDe wedstrijd moest dus worden her- ha,aid, waarbij het heel wat moeite koste om tenminste een elftal in het veld te brengen, daar de animo bij de spelers vrijwel op het 0 punt stond. De wedstrijd werd dan ook door de Zweden met 3—1 gewonnen. Ons elftal bestond uit: van der Meulen, Denis en Vermet ten, Horsten, Krom en Oosthoek, de Natris, Visser, Lefèvre, Formenoy en Sigmond. De wedstrijd op a.s. Zondag zal nu de negende ontmoeting tusschen beide lan den werden. De stand van de wedstrij den tuschen Nederland en Zweden is op het oogenblik: Doelpunten s -ri s U SJ O O -O Z> Nederland 8 5 1 2 22—19^ Zweden 8 2 15 1922 KRACHTSPORT A. G. Scheffer vestigt weer een record. Zondag werden de kampioenschap pen van Noord-Holalnd worstelen en gewichtheffen afgewerkt met alle af- deelingen gewichtheffen. Deze dag is een succes geweest voor de Haarlem- sche Krachtsportvereeniging. Niet min der dan vier kampioenschappen werden door de Haarlemsche athleten behaald. Tevens wist Scheffer zijn bestaande record tweehandig trekken va/i 95 K.G. te brengen op 9834 K.G. Jammer genoeg faalde zijn poging om het wereldrecord te verbeteren. De uitslagen zijn als volgt: Tweede afdeeling midden A: P. Kruier tweede prijs met 70 K.G. drukken; 6234 K.G. trekken; 90 K.G. stooten. 1 Eerste afdeeling vedergewicht: H. M. de Wolf met 70 K.G. drukken; 72K.G. stooten kampioen; Weber; derde prijs met 65 K.G. drukken; 5734 K.G. treken; 771/2 K.G. stooten. Eerste afdeeling midden A: A. G. Scheffer 90 K.G. drukken; 0834 K.G. trekken; 110 K.G. stooten. Eerste afdeeling Midden B: W. Th ooien80 K.G.: 92J4 K.G. trek ken; 1171/2 K.G. stooten, kampioen: H. Verbruggen 8234 K,G. drukken; 80 K.G. trekken; 110 K.G. stooten, tweede prijs. Eerste afdeeling zwaargewicht: A, Burger 85 K.G. drukken; 8734 K.G. trekken; 115 K.G. stooten, kampioen. Het was een mooie dag voor de Haarlemsche athleten. GYMNASTIEK. Afscheid A. W. Driessen. De heer A. W. Driessen, voorzitter van de Tumvereeniging „IJmuiden", heeft als official uit de tumbeweging afscheid genomen. Met een kleine onderbreking was de heer Driessen 26 jaar lang voorzitter van de T. V. IJ. Ter gelegenheid van het in 1926 gevierde 25-jarig jubileum van deze vereenlging is in dit blad een interview verschenen, waaruit bleek, op welke ono ver treffelijke wijze de heer Driessen de groote moeilijkheden wist te overwinnen, die het bestaan van zijn vereeniging bedreigden. In den Kennemer Turnkring heeft ge noemde veteraan de verdienste, dat aan hem de oprichting van deze organisatie te danken is en dat hij jaren lang het voorzitterschap heeft bekleed. De kring benoemde hem vorig jaar tot eere-lid, en de T. V. IJ. koos hem bij het afscheid als eere-vcorzitter. Ook vanwege het K. N. G. V. is den heer Driessen voor en kele jaren een onderscheiding te beurt gevallen. Een van zijn grootste verdiensten is, dat hij zonder voorgangers aan de Ken- nemer üumery een vasten bodem heeft gegeven. Driessen was een pionier, en aan zijn persoonlijkheid, aan zyn ka rakter, is de gymnastiekbeweging in Kennemerland allen dank verschuldigd. Uitvoering Sparta. Op Zaterdag 26 November geeft Sparta te Velsen in het gebouw Concordia een uitvoering met medewerking van het keurkorps van den Kennemer Turn kring. speler, zoodat de spelers zelf de vergoe ding niet in handen krijgen. Het is der halve de bedoeling, dat bij afwezigheid van een speler, het loon door den pa troon wordt uitbetaald en dat de pa troon daarvoor schadeloos wordt gesteld. Het is reeds thans bekend, dat er tal van patroons zyn die in sport belang stellen en die daarom zonder bezwaar een voetballer, die in hun dienst is, het noodige verlof geven om aan een inter nationalen wedstrijd deel te nemen, zonder dat zy aanspraak maken op te rugbetaling van het loon, dat zy den speler tydens zyn afwezigheid uitbe talen. Indien de berichten uit Zuid- Amerika juist zyn, dan is dat b.v. al daar met vrijwel alle spelers het geval De patroons rekenen het zich daar zelfs een eer, wanneer ze op die manier kun nen by dragen voor de vertegenwoordi ging van hun land tegenover het bui tenland. Men kan uit het bovenstaande gemak- kelyk de conclusie trekken, dat de ge- heele bepaling alleen in het leven is geroepen, om het mogclyk te maken, dat ook de arbeider in staat zal zijn, zyn vaderland in internationale wed stryden te vertegenwoordigen, en deel te nemen aan de wedstryden om het nationaal kampioenschap. Voor Neder land bestaat aan deze bepaling weinig of geen behoefte. Voor zoover wij weten is het slechts een enkele maal voorge komen, dat een speler heeft moeten be danken voor een plaats in het Neder landsch elftal bij een wedstryd in het buitenland, omdat hij zich voor zyn ge zin niet verantwoord achtte, gedurende eenige dagen loon te moeten missen. Voor alle andere wedstryden in ons land kan men het zonder vergoeding stellen, daar de wedstrijden op Zondag worden gespeeld en de reizen op dien dag af gelegd kunnen worden. In Duitschland en Frankrijk en in het algemeen in groote landen, moeten de spelers voor kampioenswedstryden reeds des Zater dags op reis, om eerst des Maandags Ruw Fransch voetbal. In een vorig nummer schreven wy reeds, dat de Fransche voetballeiders zich ongerust maken ever de toeneming van ruw spel :n Frankrijk. Zij tracht ten dit in eerste instantie tegen te gaan door een beroep te deen op de sporti viteit van de spelers, hetwelk zijn vorm vond in voorlezing door den scheids rechter voor den aanvang van een wed stryd van een verzoek om te bedenken dat voetbal een sport is en geen ge vecht enz. Deze voorlezing is thans voor het eerst geschied, maar wanneer wy de Fransche bladen mogen gelooven, heeft het vooralsnog niet veel uitgewerkt. By verschillende wedstrijden is het tot handtastelijkheden gekomen, waarin zich hier en daar ook het publiek mengde. Het ergst is dit geweest te Saint-Maudé waar een soort oproertje plaatsgreep voor de kleedkamer van de legenparty. Een grensrechter werd hier- by door een messteek aan de hand ge wond. De Parysche Bond is echter vast besloten deze kwade practijken den kop in te drukken en zal nu ernstiger maat regelen r.amen. Men is van plan op Saint-Maudé het vanouds beproefde middel toe te passen door de club te veroordeelen eenige thuiswedstrijden met gesloten loketten te spelen. Van een wereld record. Een der oudste wereldrecords in de athletiek is het uurrecord van den Fransclhman Jean Bouin, die voor den oorlog (waarin hy sneuvelde) 19 K.M. en 21 Meter in een uur aflegde. Jean Bouin was ongetwyfeld een groot looper, maar het schynt verwonderlijk dat Nurmi, die andere prestaties van den Franschman reeds lang en ruim verbe terde, dit record niet heeft kunnen ver overen. Er is hiervoor echter een zeer speciale Teden. Nurmi heeft jaren ge leden uit eigen beweging den Franschen eens beloofd, dat hij het uurrecord niet zou aanvallen, omdat hij meende, dat het in stand moest blijven als her innering aan den athleet, die zyn leven voor zijn land gaf. Deze opvatting is heel mooi, maar ze is toch eigenlijk ook dwaas, want er is geen reden om records van overleden athleten te al len tyde uit piëteit op hun naam te laten staan. Thans heeft Willie Ritola, Nurmi's landgenoot en voornaamste tegenstander op dergelijke afstanden, aangekondigd, dat hij een aanval op Bouin's record zal doen. Mocht hij sla gen, hetgeen vrij waarschijnlijk lijkt, dan zal Nurmi wel geen scrupules meer hebben en op zijn beurt trachten het nieuwe record te verbeteren. Schrijvende tennissers. Men zal zich het stormpje herinne ren, dat een paar jaar geleden in Amerika opstak tegen het. geld verdie nen door bekende tennissers door mid del van de journalistiek. Daar schijnt deze kwestie tot aller genoegen te zijn geregeld, want je hoort er niet meer van, maar nu is dezelfde zaak in Enge land aan de orde gebracht door de Lawn Tennis Association. Want de Engelschen willen ons nu wel wijsma ken. dat zij de eenige ware amateurs zyn, zoo nu en dan voelt men daar toch ook de noodzaak om in eigen huis den boel te redderen. En dan komt men ertoe om tennissers ailen journalistleken arbeid te verbieden. Wij kunnen den toestand daar niet geheel vergelijken met die in eigen land, vooral wanneer er sprake is van een verbod van interviews. Ook hier te lande gebeurt het dat een sports man om een interview wordt verzocht, maar dan denkt deze er niet aan, hier voor betaling te verlangen. Hij geeft eenvoudig inlichtingen aan den reporter die hem daarom vraagt. In Engeland heeft het begrip interview een andere terug te komen; daar kan het dus voor komend dat de bewuste bepaling nood zakelijk is. Voor geen enkele andere tak van sport is een dergelijke vergoeding nood- zakelyk; behalve de F.IFA. heeft dan ook geen enkele Internationale Federa tie vergoeding wegens loo^emis toege staan. Daar het in den loop der jaren gebleken is dat men onmogelyk een amateursbepaling kan maken, welke voor alle takken van sport van toepas sing kan zyn, heeft men ten opzichte van de Olympische Spelen bepaald, dat amateursbepalingen der Internationale Federaties voor de Spelen van toepas sing zullen zyn. Door het besluit van Praag werd dan ook alleen de F.I.F.A. getroffen en terecht heeft het Uitvoe rend Comité in Lausanne thans opge merkt dat het niet anders gedaan heeft dan de F.IFA. dezelfde rechten te ge ven als de andere Internationale fede raties. Wanneer men nu de Engelsche bladen leest en men ziet daaruit, hoeveel druk te over dit besluit wordt gemaakt, dan slaat men van verbazing de handen in elkaar. Welk een dwaasheid is het b.v. van de Engelsche hockey spelers om te beweren, dat ze niet in Amsterdam wenschen te spelen, daar ze niet zeker zyn tegen zuivere amateurs uit te komen. Een leidend Engelsch sportblad vertelt o.m. dat een der jonge spelers, die in het afgeloopen seizoen Engeland op hockeygebied heeft verte genwoordigd in wedstryden tegen- Schotland en Ierland, daarvoor meer dan f 600 onkosten uit eigen zak heeft betaald. Het blad meent, dat dit nu eerst 't znibere amateurisme is.Wanneer dat inderdaad waar was. zou het ama teurisme is vrywel alle takken van sport beperkt blijven tot een klein kringetje en dan zouden in tal van landen, waar de belangstelling van het put iek voor de sport, in contanten om/ezet. niet groot genoeg is cm fcerccptspsrt moge lijk te maken, de sport slechts door en kele welgestelde lieden beoefend kunnen worden. Dat is de consequentie van de Engelsche opvatnng. Het gevolg van deze Engelsche pers-campagne zal wel zijn. dat de Engelsche sporten niet of slechts ten deele in Amsterdam verte genwoordigd zullen worden. Vermoede- lyk zal dat echter wel niet om princi- pieele doch meer om financieele rede nen zyn, daar het voor de hand ligt, dat men thans met een oproep bij het pu bliek om geld om de voorbereiding en de deelneming te bekostigen, geen of slechts zeer weinig succes zal hebben, waarover ik my inu deze zaak 't meest verbaas, dat is de gemoedelykheid, waarmede de F.I.FA.. het zich maar laat aanleunen, dat de vier Engelsche bonden eenvoudig de voorschriften van de F.I.F.A. naast zich neerleggen en kalm toelaat, dat menschen, die strikt aan de amateursbepalingen van de F.I.F.A. voldoen, door Engeland op al lerlei manier worden beleedigd. Want is het geen beleediging van enze ama teurs, dat Engeland verklaart het bene den zich te vinden tegen hen te spelen en ze zonder meer verkapte professio nals noemt? De Engelsche bladen drei gen met een boycott van de Olympische Spelen door Engeland. Zou het niet veel beter zyn de zaak om te draaien door te verklaren, dat de Engelschen door de deelnemers aan de Olympische Spe len geboycot zullen worden? Wanneer Engeland van de deelname aan de Olympische Spelen zou worden uitge sloten, zou dat waarschynlyk onder de huidige omstandigheden aan den goe den geest by de Amsterdamsche wed strijden ten goede komen. Het bovenstaande onderwerp acht ik van zoo groot belang, dat ik er het grootste gedeelte van dezen wekelijk- schen sportbrief aan heb gewijd. In \erband m:t den wedstrijd tegen Zwe- c'-r. tV.ar.5 neg enkele opmerkingen ever ':.L Zw.:;:".sêhs voetbal. In Zweden wordt een competitie over liet geheele iand gespeeld, wat tot dusver een vol komen succes is. Aanvankelyk gaven in deze competitie de clubs uit Göfcen- burg den toon aan, doch dit seizoen hebben aanvankelijk ook Helsingborg en Stockholm sterk van zich doen spre ken. In de laatste weken hebben even wel de Götenburgsche clubs den achter stand weer ingehaald en cp het oogenblik dankt de H.I.F. Helsingborg het slechts aan een verleden week op een der zwakke elftallen uit Stockholm, de Djurgaren, behaalde 91-overwin ning. dat het thans door een beter doel gemiddelde nog de leiding heeft. Gais en Oergryte volgen met een gelijk aantal punten. Deze drie elftallen zijn wel de sterkste Zweedsche ploegen, die onder elkaar dan ook wel het kampioenschap zullen uitvechten.In het elftal, dat a.s. Zondag in Amsterdam zal spelen, zit ten dan ook acht spelers van deze drie clubs. Helsingborg staat zelfs vier spe lers voor het elftal af. Het is wel eigenaardig dat eens te vergelijken net de samenstelling van het Neder!: ndtch elftal, waarvan v. Kol eigenlyk de eeni ge speler is, die in een onzer leidende club-elftallen uitkomt. Ik laat hieronder volgen de cijfers van de eerste vijf elf tallen van de Zweedsche eerste klas: Doelpunten. o fe 8 S? 3 O F- H.I.F. Helsingborg 12 7 3 2 39—17 17 Gais Göteborg 12 6 5 1 23—18 17 Oergryte Göreborg 12 7 3 2 32—20 17 A.I.K. Stockholm 12 6 2 4 2823 14 I. F. K. Göteborg 13 5 4 4 24—23 14 C. J. GROOTHOFF. Bilthoven, 5 November 1927. Het sv.cces van de Olympische voetbalwedstrijden verzekerd. Onder welke voor: waarden vergoeding wegens loongemis gegeven mag worden. Gelijkstelling van de FIFA met de andere internationale federaties. De Engelsche groote mond. Waarom Engeland misschien niet in Amsterdam zal uitkomen. Een boycott door of van Engeland? Voetbal in Zweden.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 11