BUITENLANDSCH OVERZICHT T VERDRAG BELGRADO-PARUS. HOE RÜSUND DEN 10DEN VERJMRDAG DER REVOLUTIE VIERT. EEN RAMP VAN GROOTEN OMVANG IN AMERIKA EN CANADA. HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 7 NOV. !?27 Inderdaad een verdrag tegen expansiezucht van Italië. de T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Een bericht uit Belgrado, dat het ver drag Parijs—Belgrado op het punt staat, om onderteekend te worden, verwekt geen verbazing. Joego-Slavië ducht niet ten onrechte Italië's zucht naar expan sie in den Balkan, en zoekt daartegen zooveel mogelijk steun bij een groote mogendheid, in dit geval Frankrijk, welk land evenmin sympathiek staat tegenover de Italiaansche machtswel lust (hetgeen duidelijk gebleken is o.a. bij de laatste voorbereidende ontwa peningsconferentie). MarinkowltsJ zal zelf naar Parijs vertrekken om de Yoego-Slavische belangen te bespreken. In Rusland wordt gedurende drie da gen de tiende verjaardag der revolu tie herdacht. De dag van heden zal het pompeuze hoogtepunt vormen. Na tuurlijk moeten luister, praal en voorge wend optimisme, de innerlijke crisis den hevigen tweestrijd, verbloemen. Er is vooral veel moeite gedaan bij deze gelegenheid om tegenover het buiten land een schijn van zelfverzekerdheid, van macht, en van blijheid te wekken. Met de dingen waarin het bolsjewis me thans zwak staat maakte het uit voerend comité natuurlijk juist ave- rechtsche reclame! Zoo is het altijd ge gaan. Door „het tegendeel" met veel op hef te beweren hebben de Bolsjewiki al tijd getracht een voordeelige stemming te forceeren, die tien Sovjetboers hoog moet houden. P. A. Gilbert's memoran dum, de Duitsche fin. politiek. De rijksregering heeft het memoran dum van Sir Parker Gilbert openbaar gemaakt, met een uittreksel uit het antwoord dat den agent-generaal van wege de regeering is toegezonden, akius de N.R.Crt. Het memorandum bevat een Inleiding en dan 3 afzonderlijke hoofd stukken: le. over de algemeene finan- cieele politiek van het rijk, 2e over de financieele politiek van bondsstaten en gemeenten en 3e. over de crediet- en geldpolitiek, waarop een slotbeschou wing volgt. In de inleiding zegt Gilbert dat hij de verzekering der Duitsche regeering, dat zij streeft naar volledige nakoming har er verplichtingen ten volle aan vaardt. Van doorslaand belang is echter dat de regeering, behalve haar goeder, wil en goede trouw ook metterdaad de deugdelijkheid van haar financieel be leid aantoont. De stijgende Hin der uitgaven geeft aan het oeconomisch leven een kunst- matigen tint en dreigt de stabiliteit van het financieel herstel opnieuw te onder mijnen. Slechts een regime van de alleruiter ste zuinigheid kan dit verhelpen. Gilbert wijst vervolgens op de ernsti ge en onafzienbare gevolgen van de verhocging der ambtenaars-salarissen, de invoering der nieuwe Schoolwet, de schadevergoeding aan de Duitse hers wier goederen in de En tentelanden zijn geliquideerd en de uitkeering aan oor logsinvaliden. In het tweede hoofdstuk worden de buitenlandsche leeningen der gemeenten opgesomd. Eij optelling dezer leeningen heeft Parker Gilbert den indruk gekre gen dat de totaal-bedragen te hoog zijn en een verbetering alleen te wachten u> van ingrijpende bézuiging en besnoeiing der gemeentelijke uitgaven., In de algemeene slotbeschouwing zegt Parker Gilbert dat een ongebreidelde uitwerking van deze tendenzen aan den eenen kant een gevoeligen terugslag op het openbare oeconomische leven moet hebben en aan den anderen kant den indruk moet versterken dat Duitschland niet met -voldoenden ernst aan zijn ver plichtingen krachtens de hers-.elbepalin- gen denkt. De agent-generaal hoopt dat de regeering in het belang van het Duitsche oeconomische leven in de eer ste plaats spoedig doortastende en ver strekkende maatregelen zal nemen om in den ontstanen toestand te voorzien. Gelukkig is die toestand op het oogen- bük nog niet kritiek. Nog ligt het m de macht der rijksregeering om door onmiddellijk ingrijpen de nu geschetste dreigende gevaren te verhoeden en het Duitsche oeconomische leven opnieuw in gezonde banen te leiden. Een ramp in Sjanghai In Tsjapei, de Chineescbe wijk var. Sjanghai had in een bioscoop een ver gadering plaats van Chineesche arbeid sters in de textielindustrie, ten einde te komen tot de oprichting van een nieuwe val: vereen [ging. Plotseling stortte de der de verdieping van het gebouw, waar de bijeenkomst plaats had in. De neerstor tende balken en steenen sleurden in hun val ook de tweede verdieping en de mu ren mede, waardoor alle in het gebouw aanwezigen onder de puinhoopen bedol ven werden. Chineesche troepen ver leenden de politie onmiddellijk hulp bij het uitgraven der dooden en der gewon den. die in allerijl naar de ziekenhuizen ■werden getransporteerd. Tot dusver is slechts de naam van één doode, nl. die van een plaatselijk arbeidersleider, -Jensier., opgegeven. Er zijn echter 135 vrouwen er. kinderen Hooglijk ea 210 andere ernstig gewond. Uittreksel uit hel ant woord der rijks regeering. In het antwoord constateert de rijks regeering allereerst met nadruk dat zy als voornaamste deel van haar oecono misch streven de samenwerking van alle productieve krachten in den lande be schouw:. De stabiliseering is het beste bewijs dat het der regeering gelukt is bij de aanwending van de uit buiten en binnenland toegevloeide middelen een rationeele politiek te volgen. De groote schuld aan het buitenland geef: als men öe productiviteit van het daarvoor verkregene in aanmerking neemt, volgens da rijksregeering vol strekt geen aanleiding tot ongerustheid. Zelfmoorden. Men meldt uit Berlyn, dat daar Za terdag een groot aantal zelfmoorden is gepleegd. Nabij het station Köpenick wierp zich een ongeveer 30-jar:ge vrouw voor de locomotief van een trein. Het lichaam was .vrijwel geheel onkenbaar. De identiteit van de doode kon nog niet worden vastgesteld. Om half 11 sprong nabij het circus Busch een jong meisje in de Spree, na eerst haar hoed, mantel en handtaschje in het plant-seen aan den oever te heb ben gelegd. Het lijk is nog nit gevon den. In ae ochtenduren heeft een 25- jarlge arbeider zich opgehangen aan een bcuwsteiger, toen men hem ontdekte leefde hij nog, hij overleed echter tij dens het verveer naar het ziekenhuis. Werkloosheid schijnt den man in den dood te hebben gedreven. Een 63-jarige weduwe werd dood in haar wening gevonden. Zij had de gas kraan opengedraaid. E6n 35-jarige bediende schoot zich in zijn woning een. kogel door het hoofd. Hij schijnt in een vlaag van zwaarmoe digheid te hébben gehandeld. Te Potsdam heeft een 24-jarige be diende zich in den winkel van zijn pa troon opgehangen aan een soort galg die hij vooraf had vervaardigd. Ongelukkige liefde was hier het motief van de daad. CONFERENTE VOOR VREDESVRAAGSTUKKEN. Deze dagen zal te Amsterdam een studieconferentie voor vredesvraag stukken worden gehouden. Op deze con ferentie zal onder meer als spreekster optreden. Mrs Carrie Chapman Catt, de vrouw, die meer dan twintig jaar ge leden den Wereldbond voor Vrouwen kiesrecht en gelijk Staatsburgerschap heeft opgericht en wier oordeel door mannen en vrouwen op politiek terrein werkzaam op hooge waarde wordt ge schat. Mevrouw Chapman Catt zal Don derdagavond 17 November op de groote openbare vergadering in het Koloniaal Instituut spreken over het onderwerp „One epen door to peace". VERKWISTING VAN OPENBARE GELDEN? DE REGEERING IN GEBREKE GESTELD. De Raad van Bestuur der Nationale Unie heeft de aandacht van minister De Geer gevestigd op „een markant ge val van b\j de tegenwoordige ontredde ring der financiën, naar het. voorkomt, ontverantwoordelüke verkwisting der openbare geldmiddelen" en wel in ver band met de omstandigheid dat, het be leid der afzonderlijke departementen infj zake het onverzettelijk tegengaan van verkwisting als de toepassing mag wor den beschouwd yan een homogene kabi netspoli tiek. Het geval dan betreft de gemeente- Ootmarsum, een enclave van ongev. 2 HA. in de gemeente Denekamp met een bevolking van omstreeks 1500 zielen, die een zóó geringe mate van welstand ge niet, dat de opbrengst van dé 100 opcen ten op de Vermogensbelasting over 1926 beneden 450 is gebleven en slechts één inkomen de 4000 te boven gaat. De ontreddering van haar financiën schrijf: de Nat. Dnie in de eerste plaats toe aan de onoordeelkundige administra tie va nde gemeentelijke electriciteits- voorziening en den bouw van een nieuwe bijzondere R.-K. Lagere Meisjesschool ter vervanging van een alleszins vol doende reeds bestaande soortgelijke in richting, die thans als bewaarschool dienst doet. De schuldenlast per 1 Januari 1927 steeg daardoor cot 121.943 en heeft een dienovereenkomstige stijging van den belastingdruk met zich medege bracht. Over 192627 werd in Ootmar- sum geheven 6 12 pet. Gemeentelijke Inkomstenbelasting, benevens het maxi mum aantal door de Wet toegelaten op centen op alle directe Rijksbelastingen. Ondar.ks deze buitengewone maatre gelen blijft het bezwaarlijk de uitgaven door de inkomsten te dekken: met 1 Januari 1927 moest voor rente en aflos sing van schulden 16.370 op de Be grooting worden gebracht, terwijl de totaal-opbrengst der Gemeentelijke In komstenbelasting over 1927 op 15.340 geraamd werd. „Thans dreigt aldus de Nationale Unie deze verarmde gemeente finan cieel volkomen te gronde te worden ge richt. Doch instede van strenge bezui niging valt nieuwe verkwisting te con- stateeren, doordat weer geheel overbodig werd gesloten medewerking te verleenen tot den bouw van een nieuwe school op een terrein, dat aan de bestaande open bare school vrijwel aansluit, wat de ge meente Ootmarsum een nieuwe uitgave oplegt van 48.000. waardoor de schuld opnieuw met 30 pet. verhoogd is. De burgemeester heeft dit besluit wel aan de Kroon ter vernietiging voorge dragen, doch aan deze voordracht is tot dusver geen gevolg gegeven, en de ge bruikelijke schorsing van het raadsbe sluit hangende het onderzoek is achter wege gebleven. De raad heeft toen 19 Augustus be sloten over te gaan tot een geldleening van 37000 en het Kerkbestuur moet reeds den grond hebben aangekocht nog vóórdat de schoolaanvrage in den raad ook nog maar besproken was". Tegenover zoo onverantwoordelijke verkwisting ziet de Nat. Unie de hoogere instanties tot ingrijpen bevoegd en ver plicht. De Nat. Unie vraagt nu den minister. a. Waarom op de voordracht van den burgemeester van Ootmarsum tot vernie tiging van het raadsbesluit van 31 Mei 1927 geen vernietiging is gevolgd? Waar om. hangende het onderzoek, geen schorsing van bedoeld besluit is bevolen? of bedoelde voordracht de Kroon langs den regelmatigen weg heeft bereikt? b. Waarom Gedep Staten ran Over- ijsel tot dusver niet aan hunne wette lijke verplichting tot ingrijpen hebben voldaan? c. Waarom, nu Gedeputeerde Staten niet hebben ingegrepen, de ministers van Onderwijs en van Binnenl. Zaken en Landbouw, niet ter correctie van deze instantie, proprio motu dit besluit van den raad van Ootmarsum aan de Kroon tot vernietiging hebben voorgedragen? d. Is de minister bereid, teneinde den kwaden schijn van conniventie der con- troleerende instanties met deze verkwis ting te vermijden, alsnog zijn Invloed te doen gelden tot onmiddellijke schorsing van het betrokken raadsbesluit, opdat op deze aangelegenheid niet verder gc- praejudiceerd worde? De Nationale Unie zet tenslotte uiteen dat bevoordeeling met uitputting der openbare kassen van het openbare boven het bijzonder onderwijs den schoolstrijd uitlokte, maar dat bevoor rechting met uitputting dezer kassen van het bijzonder onderwijs boven het openbare, tot een nieuwen schoolstrijd leiden moet en het bijzonder onderwijs de liefde en steun des volks die 't groot maakte, meet deen verliezen. In dit ver band beschouwd, acht het de door hem besproken lokale aangelegenheid inder- da öavan typische en derhalve algemeene fcefceekenis. CORRUPTIE IN DE GAS- INDUSTRIE. INBESLAGNEMING VAN BOEKEN. De heer Van der Stel heeft aan de Telegraaf weder eenige mededeel in gen gedaan. Aan hetgeen hij zegt omtrent de inbeslagneming van geheime korting- boeken bij Gautzsch Industrie Maat schappij voor Electriciteit en Gas te Amsterdam en bij de Gasmeter!abriek Wilson in 's-Gravenhage, ontleenen wij het volgende: „Toen de Justitie zich bij Gautzsch vervoegde, vroeg de politieman, die met de centrale leiding van het onderzoek belast is, terstond naar het geheime boek. De directeur keek zeer verbaasd en wist, naar hij zeide niet waarover men het had. De woordvoerder der bezoekers noo- digde hem toen uit, de rechter bovenla van zijn bureau open te trekken, waar op de directeur zoo wit werd als een doek. Inderdaad, het gezochte lag daar nog steeds, als zooveele Jaren te voren. Eerst drie of vier weken later ging men by Wilson in Den Haag kijken. Da: was een mooie geschiedenis, lachte de zegsman van. het blad. Drie recher cheurs werden vooruitgestuurd naar het kantoorgebouw en een uur later volgden de vertegenwoordigers van de Justitie, de politie-autoritelten en mijn persoon. Toen deze optocht bij het kantoor aan kwam, leunden de rechercheurs, ge noeglijk sigaretten rookend, tegen het hek, vlak ander de ramen van de di rectiekamer, En teen wij voorbij kwa men namen ze ook nog eerbiedig den hoed af! Als Wilson uit het raam had gekeken had hij den heelen boel nog wel kunnen verdonkeremanen. Hoe dan ook, dit is niet geschied en de boeken van Wilson verschaften weer waarde volle gegevens. Te Bedum. De N. R. Ct. bericht, dat de raad der gemeente Bedum een commissie van drie leden benoemde om te onderzoe ken of de directeur der gasfabriek al daar al den niet onregelmatigheden heeft gepleegd. Duizenden H.A. onder water VEEL DOODEN EN MILLIOENEN DOLLARS SCHADE. GEBREK AAN LEVENSMIDDELEN. Telegrammen van Zondag in de „Courant" vermelden groote overstroo mingen in Amerika en Canada. Een hevige regenval, die nu reeds meer dan 20 uur aanhoudt, heeft voor millioenen dollar schade aangericht in de drie staten Vermont, Massachusetts en Connectocut, waarbij tot nu toe 18 personen om het leven zijn gekomen, terwijl men vreest, dat nog velen in gevaar verkeeren. Overal zijn dijken en dammen doorgebroken, terwijl de wa terreservoirs bijna niet den druk van het water kunnen weerstaan. De overstroomingsramp in Niew- Engeland neemt steeds grootere afme tingen aan. Nog zeventien dammen in Vermont en Massachusetts zijn doorge broken en gevreesd wordt voor den grooten dam bij Holycke aan de Con- ncciicut-rivier. Te Springfield, een be langrijke fabrieksstad aan dezelfde river hebben reeds 10.000 menschen hun huizen moeten verlaten. De verdere was van het water vervult de bevolking met groote vrees. Bij de overstroomingen zijn in totaal reeds 123 menschen ver dronken, terwijl de schade op 50.000.000 dollar wordt geraamd, waarvan In Mas sachusetts alleen 35 000.00 dollar. Hier zijn echter nog vele steden en dorpen van de wereld afgesneden, zcodat de volle omvang van de ramp nog niet vaststaat. Bruggen en wegen, spoor wegen, telefcon- en telegraaflijnen, als mede de electrische centrales zijn ver nield of staan diep onder water. De stad Lowell, waar een groote textiel industrie is gevestigd, staat meer dan 3 meter onder water. De fabrieken, waar ongeveer 10.000 man arbeiden zijn bui ten bedrijf gesteld. Stroomafwaarts van deze rivier liggen nog vele belangrijke fabriekssteden, die, naar gevreesd wordt, eenzelfde lot zullen ondergaan. Tot de steden, die geïsoleerd zijn, be hoort ook Montpelier. de hoofdstad van den staat Vermont, van waar gisteren tot laat op den avond niets werd ver nomen, behalve dat een korte araad- looze boodschap werd opgevangen, die midden in een zin werd afgebroken. Be weerd wordt, dat in deze stad 200 men schen het leven hebben verloren, doch een verslaggever, die inmiddels per vlieg tuig in de stad is aangekomen, bevor.d dat het aantal dooden slechts 3 bedroeg. Gevreesd wordt echter, dat nog vele personen door den stroom zijn mede- gesleurd. De Passumpsie. een zijrivier van de Connecticut, heeft gisteren St. Johns- bury overstroomd, waardoor meer dan 10.000.000 dollar schade is aangericht. Drie bruggen werden vera iel d en de spoorlijnen van de Canadian Pacific en andere maatschappijen zijn over grooten afstand vernield, terwijl ook een groot aantal koopmansgoederen verloren is ga- gaan. In deze stad zijn 200 personen dakloos geworden. Langs de Winoosky-rivier heeft ook de stad Barre veel te lijden gehad. In het geheele dal van deze rivier zijn 61 menschen verdronken. De stad Waterbury werd door het plotselinge bezwijken van een reservoir dat boven de st3d was gelegen, volkomen vernietigd, terwijl Bolton eveneens zware schade heeft geleden. Het aantal dooden in deze twee steden tezamen bedraagt voor zoover thans bekend, reeds 52. De levensmiddelen zijn zeer schaarsch, zoodat aïls voorraden opgevorderd zijn en de bevolking op rantsoen is ge steld. Von Heydebrandt vrijgesproken. In het proces tegen Von Heydebrandt. die van moord op zijn vrouw werd be schuldigd, is heden uitspraak gedaan. De verdachte werd vrijgesproken. In de motiveering van het vonnis wordt ge zegd, dat de rechtbank in het verloop van het proces de overtuiging heeft ge kregen, dat verdachte volkomen onschul dig is. 't Belgische reisseizoen. Het nu afgesleten Belgische reisseizoen is, vrij ongunstig geweest voor de hotel industrie en andere van het toerisme levende bedrijven. Volgens sommige thans eerst medegedeelde statistieken was het deficiet vooral groot ir. de Ar dennen. Te Dinant alleen telde men, in het station, 28.000 aankomsten minder dan in 1926 wat echter, gedeeltelijk, aan het sterk toenemend gebruik van toer- auto's dient ie worden geweten. Het vervoer van passagiers met de toerister.- booten op de Ma2s is eveneens sterk verminderd en wel met ongeveer 20 pet. vergeleken bij de in 1926 geboekte cijfers Twee maal ter dood veroordeeld. Door de jury-rechtbank is de kaashan delaar Uhlemayer uit Oberhof wegens tweevoudigen moord tweemaal ter dood veroordeeld. Hij had in 1924 zijn ver loofde met haar kind in een hinderlaag gelokt en beiden op afschuwelijke wijze vermoord. Könnecke. Te Berlijn is bericht ontvangen, dat de Duitsche vlieger Könnecke, over wiens uitblijven men zich reeds ongerust maakte, inderdaad bij Allehabad een noodlanding heeft moeten, doen. Zijn toestel is daarbij beschadigd, Weer een ruzie over Engelsche onthullingen. De verschijning van het dagboek van Greville over Koningin Victoria en haar hof heeft, naar de „Westminster Ga zette" meedeelt, ten paleize groote ont stemming gewekt. Men acht de onthul lingen over de Engelsche Koninklijke familie uit het Victoriaansche tijdperk hoogst ongewenscht, maar is vooral on aangenaam getroffen door de wijze, waarop zij zijn gedaan. Trouwens er zijn onmiddellijk trouwe aanhangers der dynastie opgestaan om te verklaren, dat Greville in zijn dag boek schromelijk overdreven heeft. Sir Frederick Ponsonby, voormalig particu lier secretaris van koningin Victoria, en t.vans thesaurier des konings, verze kert, cal ge?n honderdste deel van het geen Greville geschreven heeft, juist is. Hij pikte praatjes op. die de ronde de den. en schreef ze in zijn dagbeek c>. Sir Almeric Ritzroy. die gedurende 25 jaar griffier bij den Privy Council was. zegt: ..Het is een maaksel van leugens door een boosaardig man geschreven". Bedenkelijker is hetgeen hetzelfde blad over de authenticiteit van het dag boek weet te vertellen. Toen Greville stierf liet hij het manuscript van zijn werk aan Henry Aevee na: toen deze in 1895 overleed schonk zijn weduwe het aan het Britsch museum met dc voor waarde dat het niet voor over 25 jaar zou worden gepubliceerd. In 1920 werd de termijn met vijf jaar verlengd. De uitgevers van het boek (Helnemann Ltd.) deelen nu mede dat zij een af schrift van het manuscript destijds ont vingen van den Amerikaanschen uitge ver Doubleday Page. die het van een zekeren Gabriel Weil:, een bekend ver zamelaar, had gekocht. Zij zonden een hunner vertegenwoordigers naar het Britsch Museum om den tekst met het origineel te vergelijken. Deze deelde mede dat de tekst zóó zeer door eikaar was geworpen, dat het niet meer moge lijk was na te gaan wat Greville had geschreven en wat de Araenkaansche schrijver Wilson, die het boek voor pu blicatie „bewerkt" heeft, er aan heeft toegevoegd! De uitgevers schreven naar Amerika om opheldering en toezending van het necciigc materiaal ter controle, dat him echter nooit werd verstrekt. Zij publiceerden nochtans het boek, omdat Gabriel Wells een zeer betrouwbaar ver zamelaar is, die geen ondeugdelijke waar bezit. Dr. Temperley, privaat-docent ln de moderne geschiedenis aan de universiteit te Cambridge, heeft bevestigd, dat het boek niet met het manuscript in het Britsch Museum overeenstemt, doch hij zou niet gaarne van een vervalsching willen spreken, daar de tekst misschien alleen maar door elkaar geworpen is. De Gorillaman ter dood veroordeeld. Earle Nelson, de z.g. gorilla-man"' die er van beschuldigd wordt twintig vrouwen en meisjes vermoord te heb ben. is door de jury schuldig verklaard. De rechter heeft den verdachte daarop ter dood veroordeeld. Het vonnis zal op 30 Januari voltrokken worden. De verdediging heeft zich vooral ge concentreerd op de vraag, of Nelson wel toerekeningsvatbaar is. Een der bekend ste psychiaters uit het land verklaarde echter, dat hu na een onderzoek, hetwelk zich over een tijdperk van vier maan den heeft uitgestrekt, tot de conclusie was gekomen, dat Nelson als volkomen toerekeningsvatbaar moet worden be schouwd. Een tante van den verdachte legde op den laatsten dag van het proces nog eenige verklaringen af ever de jeugd van Nelson: ,,Ik hield van hem, zoo verklaar de zij en ik houd nog van hem". Nelson bleek echter, ook toen de uitspraak viel, volkomen kalm. Een boek van Poincaré. De Matin deelt eenige bijzonderheden mede uit een nieuw boek van Poincaré dat binnenkort verschünen moet. Het werk heet: l'Union sacrée 1914. Poincaré vertelt daarin ook van zijn laatste onderhoud met tsaar Nikolaas II van Rusland op 21 Juli, vlak vóór het uitbreken dus van don oorlog. De Tsaar, zoo vertelt Poincaré, sprak. over allerlei onderwerpen maar uitte geen enkel woord, waaruit kon blijken, dat hij aan een spoedige oorlogsverkla ring geloofde. Hjj sprak lang over tus- schen Rusland en Engeland bestaande moeilijkheden en legde nadruk op de noodzakelijkheid geen verandering in de betrekkingen tusschen de twee landen te brengen. Vervolgens sprak de Tsaar over Albanië en oordeelde vrij scherp over het gebrek aan ondervinding van den prins van Wied. Hij toonde zich eenigermate verontrust over geruchten van mobilisatie in Italië en was vooral bekommerd over het raadselachtige stil zwijgen van Oostenrijk. Jegens Turkije toonde de Tsaar een vriendelijke gezind heid en drong aan op een volledige over eenstemming tusschen Frankrijk en Rusland, die hij toen meer dan ooit r.oodig achtte. KORT EN BONDIG. Naar de Frankf. Ztg. uit Wiesbaden verneemt is de eerste redacteur van het daar verschijnend pacifictische week blad „Die Menschheit" gevangen geno men en naar Berlijn overgebracht. Naar verluidt wordt hij van landverraad ver dacht. De Mexicaansche regeerir.g deelt me de, dat generaal Gomez en zijn neef Vizcarra gevangen genomen en terecht gesteld zün. In één der schachten van de Char- bonnages de Monceau Fontaine te Mar- chienne au Pont in Henegouwen heeft zich een mijn gasontploffing voorgedaan; een arbeider bleef op slag dood. Er zijn ook enkele licht gewonden. De minister van Buitenland.1:c- Za ken, Kellogg, heeft verklaard, dat de jongste Fransche larievennota in hoofd trekken bevredigend is. Een volledige overeenstemming is ia zicht. In de meeste steden van het over stroomde gebied is de politiemacht ver sterkt en de staat van beleg afge kondigd. De politie heeft opdracht ge kregen om ieder, die zich aan plunde ren mocht schuldig maken op staande» voet dood te schieten. Door het Rooöe Kruis worden levensmiddelen en sera tegen typhus gedistribueerd. President Coolidge, wiens boerderij te Plymouth, midden ln het overstroomde gebied, hoog is gelegen, is daardoor voor schade gevrijwaard. Hij neemt echter actief deel aan de hulpmaatregelen. Op zijn bevel is een compagnie cavalerie naar Montpelier gezonden, terwijl te Cor.cord in New Hampshire een basis voor verkenningsvliegtuigen is geves tigd. De autoriteiten van den staat Massa chusetts hebber: allen huisvrouwen ver zocht. slechts voor kinderen en zieken melk te k co pen, opdat deze drank zoo veel mogelijk voor de vluchtelingen ge reserveerd biyft. Uit Toronto wordt gemeld, dat hi het oostelijk gedeelte van Quebec gisteren ernstige overstroomingen hebben plaats gehad, waarvan de schade op vele mil lioenen dollars wordt geraamd. Vele steden zün geheel geïsoleerd en de meeste bedrijven zün tot stilstand ge bracht. Tot dusver zün drie menschen- levens verloren gegasn. Een verslaggever, die Montpelier per vliegtuig bezocht, verklaart, dat geen hulp de stad kan bereiken, alvorens het water is gezakt. Tachtig vlerkante kilometers zijn overstroomd; 7000 men schen zijn dakloos. Het water staat in sommige straten 10 meter hcog. Het stadhuis is één puinhoop; vele hotels en winkels zijn verwoest. Het tolükt, dat dc tijdig gegeven waar schuwingen in de meeste gevallen levens hebben gered. Een draadloos bericht uit Burlington (Vermont)deelt ir.tusschen mede, dat daar 17 employés van open bare werken in een gebouw door het water werden opgesloten en jammer- lyk omkwamen. Bovendien zijn nog acht andere personen alleen reeds in die eene plaats verdronken. DE ZAANDAMSCHE BEGROOTING. De commissie voor de gemeente-fi- r.anclën heeft na de ingediende ge- meentebegrooting van Zaandam te hebben onderzocht aan den gemeente raad meegedeeld dat zü in meerderheid meegaat met de voorstellen, die B. en W. hebben ingediend om te komen tot een sluitende begrooting, zonder belas- tingverhooglng. De minderheid in deze commissie heeft zich verzet tegen verhooging van den gasprijs, die van tonnenbelasting en tegen de afschaffing van de vakantie toelagen in de plaats waarvan zü belas- tingverhooging zou willen aanvaarden. VEILIGHEID BIJ SPOOR- WEGEN. GEEN DESKUNDIGE COM MISSIE VAN ONDERZOEK. Het Tweede-Kamerlid Drop had den minister van Waterstaat vragen ge steld betreffende het alsnog uitvoering geven aan de op 10 December 1926 door de Tweede Kamer aangenomen motie van orde van den heer Van Braam beek aangaande het instellen van een grondig onderzoek door een deskundige commissie naar den algemeenen vei ligheidstoestand bij de Ned. Spoorwe gen. De minister heeft thans geantwoord, dat de ongevallen van den laatsten tijd, door den vrager vermeld, hoe ernstig en betreurenswaardig ook hem voors hands en in afwachting van de daar omtrent te wachten rapporten geen aanleiding geven tot wijziging van zün inzichten, uiteengezet in het in Mei van dit jaar opvragen van het lid der Kamer den heer Van Braambeek be treffende de uitvoering der bedoelde mo tie gegeven antwoord. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. Als men Gero geeft, doet men ..haar" altijd een genoegen Elke moderne huisvrouw kent het cn heeft het leeren waar- deeren, en iets ontbreekt haar altijd nog in Gero I Waarom dan nog langer gezocht? Geef haar GERO '<£ÊRO>.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 6