lYlacIïinloïhs STADSNIEUWS. Toffee deluxe Sport en Mackintosh's TOFFEES HAARLEM'S DAGBLAD TX)NDERDAG 10 NOV. 1927 GENEESKUNDIG SCHOOLTOEZICHT. LEZING VOOR DEN KENNE- MER KRING VAN „VOLKSONDERWIJS". Woensdagavond werd een bijeenkomst gehouden van den .Kennemerkring" van „Volksonderwijs", bedoeld als propa ganda van „Geneeskundig Schooltoe zicht". De voorzitter Mr. L. G. van Dam opende met een inleiding, waarin hij de wenschelijkheid uiteenzette van genees kundig schooltoezicht, en het licht liet vallen op de gebrekkige regeling die te dien opzichte nog in veie kleine gemeen ten bestaat. Spr. gaf daarna het woord aan Dr. L. S. Limborgh Meyer, gemeente-arts te IJmuiden. Het geneeskundig schooltoe zicht is ten nauwste verbonden met al lerlei sociaal-hygiënische bemoeiingen, zeide deze. Uit zuinigheid liet men den laatsten tijd veel liggen, dat gebeuren moest, maar die zuinigheid, die be knibbelt op de voïkshygiëne. bedriegt de wijsheid. Ziekte moet voorkomen worden, daarom is zorg voor bet kind noodig. Tuberculose b.v. is in het aller eerste begin het best- te bestrijden. Waar om heeft de overheid er dan niet alles voor over om het kind in de eerste ja ren tegen de ziekte te wapenen? Men moet de ziekte eerder beginnen te be strijden, daarom is geneeskundig school toezicht noodig. Ais meer werd uitge trokken voor het voorkomen van de ziekte kon later minder besteed worden aan de verpleging in sanatoria. Zoo is het met alle ziekten, die het kind be dreigen. Er kan verschil gemaakt worden tus- schen schoolgaande en niet schoolgaan de kinderen. Zuigelingen moeten be hoed worden tegen ziekten, die meest bestaan uit voedingsstoornissen. Consul- tatiebureaux moeten opgericht worden, moe aercursussen en de verspreiding van geschriften moet de Staat steunen. Gedurende de schooljaren hebben de ouders niet alleen meer de zorg voor de kinderen. Het principieele beswaar, teren het feit, dat de overheid de ver antwoordelijkheid van de ouders afneemt hoort men thans weinig meer opperen. De ouders kunnen zelf geen ziekten con stateer en bij de kinderen, wanneer zij dus die verantwoordelijkheid overdragen aan den schoolarts doen zij daarbij be ter, dan wanneer zij zelf de verantwoor delijkheid willen houden. Ook moet het kind beschermd worden tegen de gevaren, die bet op school be dreigen, zooals onreinheid, besmettelijke ziekten, bipgendheld verergerd door een slechte plaats, enz. Van den schoolarts wordt een studie vereisoht, aangaande zaken, die den huisarts voorbijgaan. Het eerste onderzoek heeft plaats in de eerste klas. c-* er zijn gelukkig slechts weinig ouders, die zich hiertegen ver zetten. Spr. gaf een overzicht van de taak van den schoolarts en de resulta ten. Er worden inderdaad veel afwij kingen gevonden, zooals spr. met cijfers aantoonde. Bij 4 pet. van de door hem onderzochte kinderen vond Dr. Limborgh Meyer tuberculose. Vooral het onderzoek bij het verlaten der school is nuttig, met het oog op de beroepskeuze. De schoolarts heeft slechts te consta te eren. te adviseeren. en eerste hulp te verleenen. De geneeskundige behande ling behoort niet tot zijn taak. Spr. gaf aan, welke eigenschappen den school arts moeten kenmerken. De huisarts heeft het meestal te druk om het toe zicht op de scholen behoorlijk waar te nemen. De schoolarts behoort geheel ambtenaar te zijn, en zich geheel aan zijn werk te kunnen wijden. Meer dan 5000 kinderen mag hij niet onder zijn controle hebben. Spr hoopte met zijn rede te hebben meegewerkt aan de propaganda. De tweede spreker de heer B. J. J. Weykamp, lid van Gedeputeerde Sta ten van Utrecht, besprak de regeling, die in de provincie Utrecht getroffen is ten opzichte van het geneeskundig schooltoezicht In 1839 werd voor het eerst 6e Am sterdam aangedrongen op het instellen van t instituut schcol-artsen. De zaak is van dien af aan de orde gebleven. Spr. wierp een terugblik op ds geschie denis van het geneeskundig schooltoe zicht. Nog wordt zelfs van medische zijde tegenstand ondervonden. Een groot gevaar voor goed geneeskundig schooltoezicht is het schijntoezicht dat wel eens uitgeoefend wordt, door school artsen, die zich niet ten volle aan hun taak kunnen wijden. De Mij. tot bevor dering der Geneeskunst droeg vooral bij tot het instellen van het instituut van schoolartsen. In 1919 kwam in Utrecht de provinciale regeling aan de orde. maar kwam niet in behandeling, omdat een rijksregeling zou komen. Daar is het wachten nu nog op. Spr. ging na. wat er nu bereikt is. in de groote gemeenten gaat het wel. maar in de kleine staat het er nog slecht mee. Op het platteland in Utrecht is de toestand slecht, er is „schijntoezicht voor een schijntje". Spr. was het geheel eens met de opmerkingen omtrent de kwaliteiten van den schoolarts van den vorigen spreker. Bij een onderzoek van Ged. Staten naar het resultaat van de bemoeiingen van den schoolarts, bleek dat dit zeer onvoldoende was. Van de 72 gemeenten hadden 60 geen genees kundig schooltoezicht. Slechts te Utrecht en Amersfoort was het goed. Spr. citeerde verschillende verslagen en rapporten van medici. De regeling in Utrecht, ten tweede male voorgesteld, werd m?t overgroote meerderheid aangenomen. De regeling stelt zich op het standpunt, dat de provincie slechts regelend en steunend most werden en dat de schoolarts ten volle moet zijn ambtenaar. Het resul taat ven de regeling is voor de pro vincie zelf bitter weinig, maar de be langstelling voor de zaak is ten minste weer gewekt. De belangstelling in Utrecht is spr. niet meegevallen, het wekken van belangstelling van ge- jr* er. -.besturen was moeilijker, dan bij de ouders. Op de belangstelling "an de ouders moet dan ook voortgebouwd worden; de gedachte zal moeten groeien Spr. meende vertrouwen te mogen heb ben in de toekomst. Van goede pro paganda verwacht hy veel. Spr. besloot met den Kring veel succes te wenschen met haar propaganda in dit district. Mr. L. G. van Dam bedankte de sprekers. Eenige aanwezigen stelden vragen, die door den tweeden spreker beantwoord werden. De bijeenkomst werd oa. bijgewoond door de heeren K. Brants, hoofdinspec teur van het L.O., G. Knaap, Wethouder van onderwijs te Haarlemmermeer, W. van Diesen, van het Hoofdbestuur van „Volksonderwijs", N. Bakker, voorzit ter der Commissie van Toezicht op het L.O. te Veisen, bestuursleden van het N.O.G., afdeelingen van het Witte Kruis. Dioc. Ver. Kathol. Ocderw. Beverwijk. Volksonderwijs, Dr. Boeker en B. S. H. Sttelar namens het Hoofd bestuur van de N.-H. Ver. Het Witte Kruis. GEREFORMEERDE KERSEN IN HERSTELD VERBAND. INTREDE DS. P. A. E. SILLEVIS SMITT. In het kerkgebouw in de Zuiderstraat heeft Ds. P. A. E. Sillevis Smitt. die Zondag door dr. Geelkerken is bevestigd, zijn intrede gedaan als predikant van de Gereformeerde Kerk in Hersteld Verband van Haarlem. Voor deze plechtigheid was groote belangstelling. Onder de aanwezigen waren met den consulent Ds. H. C. van den Brink uit Zandvoort en Dr. G. J. Geelkerken, aanwezig afgevaardigden van Amsterdam, Zaandam, Amersfoort, Amsterdam-Zuid en Tienhoven. Na het votum te hebben uitgespro ken verzocht ds. Sillevis Smitt te zin gen Psalm 118.3 ea 14, waarna hij voorlas Psalm 116 en in gebed voorging. Als tekstwoord koos de predikant Jo hannes If 5 het tweede gedeelte: „Wan; zonder mij kunt gij niets doen". Gezo.i- gen werd Lied 6:1 en 3: Hoe zal ik u ontvangen, U 's Vaders lieve Zoon. Zoo, aldus begon daarop ds. Sillevis Smitt de predicatie, is dan het oogen- blik aangebroken, dat ik, als uw die naar door Godsgeest geroepen, het Woord van God onder u mag gaan pre diken. Gij zijt een jonge gemeente en ik ber. een jonge dienaar. Wat jeugdig is Wh groeien, zoekt het in uitbreiding er. verbreeding eerder dan in verdieping. Toch op dat laatste komt het aan.. Mijn diepste wensch is, dat komen mag de geestelijke groei en opbloei der gemeen te in haar allerheiligst geloof. Ons bid den is nu een zuchtend verlangen: O Gcd geef heil op dezer. dag". Zal dan da; geschieden, dan zullen wij niet bui ten Christus kunnen zijn. Wij hebben behoefte aan den Chris tus, die naar den wil des vaders is, den Christus van de overgave, den Christus van het Kruis. De gemeente moet, ge lijk haar Heiland en in zijn kracht de wereld overwinnen, maar door het of fer. Zij heeft alléén de banier van den Christus op te heffen. Toen ge mij riept, heb ik aan uw roepstem gehoor gegeven in het geloof da; de geest Gods mij riep. In dat geloof kwam ik hier om te prediken. De woorden van mijn tekstwoord zijn mij ten troost en tot een blijvende waarschuwing. Geve God dat ik die immer dieper moge door leven. Het gaat om den Christus. De gemeente dient te besef fen dat buiten Hem van een waarachtig geestelijk leven geen sprake is. Ziet dan niet op mijn arbeid of dien van uw zei ven, maar verwacht het alleen van den Christus. Te midden van de duisternis der wereld is Hij het éenige lichtpunt. Met nader den persoon van den Chris tus en zijn beteekenis te schetsen, be sloot spr. de predicatie. Na het dankgebed en nadat was ge zongen Lied 35:1, volgden nog enkele persoonlijke woorden van den predi kant. Allereerst tot zijn moeder. In trede doen beteekent, zeide spr., afge scheiden te worden van bet ouderlijk huis. Gij mijn moeder, hebt na den dood van mijn vader, aan mij alle zorg besteed. Voor uw liefde en voor uw toe wijding zeg ik u dank. Uw liefde blijft. Uw liefde en de geest van vader zullen mij nimmer verlaten. Spr. sprak vervolgens zijn verloofde toe en daarna zijn aanwezige vrienden, die hij dankte voor alles wat ze voor hem zijn geweest. Vergeet mij niet, zeide hij. Uw vriendschap heb ik noodig. Aan zijn mede-arbeiders in den dienst van het Evangelie verzocht hij hem hun raad te geven. Tot zijn Bevestiger zeide spr., dat hij hem had bevestigd op een manier, niet anders dan hij had kun nen willen. Ge hebt ook daarin getoond, ver volgde spr., te rijn een prediker van het Woord van God alléén. Naar uw be zielend voorbeeld wensch ook ik het Woord van God en dat alléén te predi ken. Veel ben ik u verplicht. God ze- gene u en stelle u tot een rijken zegen voor den opbloei van een alléén aan God gebonden, gereformeerd, geestlijk leven. Aan Ds. Van den Brink betuigde spr. dank voor alles wat hij voor de ge meente als consulent heeft gedaan. Met den kerkers ad hoopte spr. aange naam te kunnen samenwerken. Tot de gemeente zeide spr.. Gewetensbezwaren hebben u genoopt u af te scheiden van die broeders me: wie ge lang hebt sa men geleefd. Dat de gemeente moge groeien en tot opbloei komen is mijn hartewensch. Ik hoop mij geheel aan u te geven. Wilt mij dragen in mijn tekortkomingen en mijn gebreken, maar bovenal in het Woord van God, dat ik aan nu prediken wil. Ds. H. C. van den Brink van Zand voort wenschte te spreken namens de gemeente van Zandvoort, de classis en zich zeiven. De gemeente is blijde, zeide spr., dat God u aan haar gaf als een genadige schenking op eeu verrassende wijze. De gemeente die u heeft geroepen als haar herder en leeraar, heeft u lief. Ze zal zich gaarne stellen onder de lei ding en de hoede van uw herdersstaf en u opdragen voor den troon der ge nade. De kerkeraad zal u gaarne steunen. De gemeente van Zandvoort is ook ver heugd over uwe komst. Zij bidt u toe dat gü samen met haar verbonden mo ge zfjn en blijven in Christus en dat uw arbeid rijke vruchten moge dragen tot eere van God. De classis is mede verblijd dat een harer gemeenten een eigen dienaar heeft gekregen. Ik zelf, die mij zoo een zaam gevoelde, verheug mij ook over uwe komst. Ik hoop dat ge mij een goe de buur moge zijn, en dat ge my zult dienen met uw wetenschap. Uw vader is een van mijn studievrienden ge weest. Laat het my vergund zijn van u een vaderlijke vriend te zijn. Na nog de gemeente geluk gewenscht te hebben er mede dat ze uit de hand van God een eigen herder en leeraar mocht ontvangen, verzocht spr. ten slotte den predikant toe te zingen „Hal lelujah eewig dank en eere" (gewij zigd.) Daarna eindigde ds. Sillevis Smitt den dienst met het uitspreken van de zegenbede. GEREF. KERK. Woensdagavond werd de houten hulp kerk aan de Jacob Geelstraat in het Amsterdamsche kwartier (de derde Ge reformeerde kerk te Haarlem) officieel in gebruik genomen. De belangstelling was zeer groot. Er was geen plaats in het ruime gebouw onbezet. De düenst werd begonnen met fraai orgelspel door den heer L. de Vries, or ganist der Ger. Kerk aan den Klopper singel, op een groot harmonium met twee klavieren- De heer P. A. van t Wout, de voor zitter der bouw-commissie, verzocht den aanwezigen te zingen het eerste vers van Psalm 105, waarna hy een kort openings woord sprak. Hij herinnerde er aan, dat in het tijdsverloop van zeven jaar voor de Ger. Kerk te Haarlem nu drie ker ken gebouwd werden, namelijk twee ge wone en nu deze houten hulpkerk. Dit is te danken aan den groei dezer Kerk. Spreker deelde mede. dat waarschijnlijk eerlang in het Amsterdamsche kwartier een stuk grond voor den bouw van een nieuwe kerk gekocht zal kunnen wor den. Hij hoopte, dat dan spoedig de eerste steen voor dit nieuwe gebouw zal worden gelegd. Met den wensch, dat in deze houten hulpkerk alleen het zuivere Woord van God zal worden gepredikt, droeg de heer Van 't Wout dat gebouw namens de bouwcommissie aan den Kerkeraad over. Hij verzocht te zingen Psalm 122 vers één. Ds. J. W. Siertsema ging hierop voor in gebed, las vervolgens Psalm 122 en verzocht daarop te zingen het derde vers van Psalm 27. Hij meende in deze gezegende ure de aanwezigen te mogen herinneren aan het eerste vers van Psalm 122: „Ik ver blijde my in degenen, cie tot mij zeg gen: wij zullen in het Hub des Heeren gaan". Spreker dankte God voor de ander- vonden zegeningen, ook op dezen avond, nu deze houten hulpkerk in gebruik kon worden genomen. In d'it hulpkerkje be lijden de broeders en zusters, dat zy uitzien naar de komst van Gods Ko ninkrijk. Ook in dit houten gebouw roe pen zy elkaar toe: „Wij gaan naar het Huis des Heeren!" Hier is ook een heim wee naar Jeruzalem. Hier klinkt de roep der Pelgrimreizigers tot hen. die nog niet ter kerke gaan: „Komt. gaat mee en doet zooals wfjDe roepstem van Psalm 122 moet klinken door onze goede stad' Haarlem, zei spreker, want de ge varen zijn zoo groot, dat het verlangen naar Jeruzalem zal gedcod worden. Toen de behoefte ear. ruimte voor de Ger. Kerk te Haarlem zich steeds ster ker deed gevoelen, moest ce vraag wor den beantwoord, waar de houten hulp kerk gevestigd moest worden: in Scho ten of in het Amsterdamsche kwartier. Tenslotte is de keus op het laatste ge vallen. En nu moge het slechts een hou ten hulpkerk zijn, het zal toch een tem pel van Jezus Christus worden. De broeders en zusters zullen hier aanzitten aan het Heilig Avondmaal des Heeren. Gezongen werden nu het eerste en vierde vers van Psalm 84. Dank bracht Ds. Siertsema aan den heer D. Bruijn. die deze houten hulp kerk gebouwd heeft. Hij wordt zoo zoet jes aan de kerken bouwer in Haarlem, zei spreker, want hy heeft ook de schoo- ne Kloppersingel-kerk gebouwd. Ook dankte de predikant allen, die zich voor den bouw van deze kerk verdienstelijk hadden gemaakt, o.a. de commissie van beheer voor ce vele zorgen en moeite, die zy zich ook nu weer getroost heeft. Hy hoopte, dat God haar krachten voor de kerk steeds mag bewaren, tot heil der uitbreiding van Gods Koninkrijk. Aan de gemeente verzocht hij, de commissie met haar gebed te willen steunen. Na het dankgebed werd tenslotte ge zongen het achtste vers van Psalm 68. VERKEERSONGELUKKEN Te Haarlemmermeer. Dinsdag werd op den Hoofdweg een knaapje gevonden, dat in bewusteloozen toestand op den weg lag. By een der bewoners binnengedragen, keerde het bewustzyn spoedig terug en bleek, dat hy een wond aan het hoofd had be komen, die dcor den ontboden genees heer werd verbonden. Het Jongetje deelde mede dat hij ach ter op een auto was geklommen, maar dat hy by een draai er afgevallen was- De bestuurder van het motorrijtuig had van het gebeurde blikbaar niets ge merkt. VERWIJDERING VAN ZWAM. Voor de verwydering van zwam, on der de vloeren van de Raadzaal in het Prinsenhof, antichambre en daarach ter geleder,, vragen B. en W. den Raad een crcdiet van f 500. TELEFONEEREN MET INDIë. SCHITTEREND GESLAAGD KRUISGESPREK. Vanwege het Hoofdbestuur der Pos terijen en Telegrafie wordt medege deeld: Maandag Jl. te via den kortegolf-tele- foniezender te Kootwijk met Neder- landsch-Indië een schitterend geslaagd kruisgesprek gevoerd, dat duurde van 14.45 tot 16.15 uur Amstredamsohe tyd Het was van zoodanigen aard dat in dien dit peil gehandhaafd zou kunnen worden, het telefoonverkeer van Neder land met zyn koloniën verzekerd is. In dit gesprek, dat In Indië gevoerd werd door de heeren van Wissel en de aas, werden belaingryke technische ge gevens uitgewisseld. COÖPERATIE „VOORUITGANG" Wy ontvingen het jaarverslag (1 Sep tember 192631 Augustus 1927) van de Coöp. Broodbakkerij en Verbruiksver- eeniging „Vooruitgang" U. A. alhier en ontleenen er het volgende aan. Het ledental breidde zich obk dit jaar weer belangrijk uit: het bedroeg op 31 Augustus 1926: 2276 en 2553 op 31 Aug. 1927. De omzet van de bakkerij stee? eveneens in groote mate. Als straks de bakkerij zal zijn overgeplaatst naar het nieuwe gebouw aan de Meester Cor- neltestraat, verwacht hei bestuur dat de omzet met nog grooter snelheid zal toenemen. De omzet van de afdeelir.g kruideniers waren steeg met ruim 17 pet. De omzet ten van de afdeelingen broodbakkery en kruldeniersafdeeling, die het vorig jaar ruim 487.000 waren, zyn dit jaar ge stegen tot ruim 555.000. De afdeeling koek- en banketbakkerij wees opnieuw een sterke stijging aan. De omzet steeg in twee jaar van ruim 20.000 tot ruim 40 000. De vooruitgang der geheele coöpera tie blijkt ook uit het feit dat de totale netto-winst toenam met ongeveer 20 De balans per 31 Augustus 1927 sluit met een bedrag aan bezittingen en schulden van 204.615.09 1/2 en wyst aan een overschot van 51.174.72 1/2. VERVALLEN VERKLARING VAN ERFPACHTSRECHT ïndertyd gaf de gemeente in erf pacht aan de woningbouwvereeniging „Ons eigen Huis" een perceel grond aan den Kleverparkweg. Later werd met goedvinden van B. en W. dit perceel gesplitst en een gedeelte waarin is ge sticht het perceel aan den Kleverpark weg no. 208 toebedeeld aan mej. M. G. Dekker te Haarlem. Mej. Dekker is ondanks herhaalde aanmaning in gebreke gebleven de door haar op 1 Maart 1927 verschuldigde erf pachtsom ad f 130.35 te voldoen B. en W. vinden daarin aanleiding den Raad voor te stellen gebruik te maken van de by art. 17 van de „Algemeene Voor waarden" gegeven bevoegdheid om het erfpachtsrecht vervallen te verklaren en wel met ingang van 1 Maart 1928. Een ontwerp besluit in dien zin bieden zy den Raad ter vaststelling aan. Zij 'schryven voorts: Volledigheidshalve merken wij nog op. dat het te nemen besluit zijn kracht zal verliezen, Indien vóór 1 Maart 1928, hetzy door d? erfpachtster, hetzy door de hypotheekhouders, het verschuldig de met de boeten en de kosten wordt voldaan. Wordt ook vóór dien datum niet betaald, dan komt krachtens art, 22 der „Algemeene Voorwaarden" de in erfpacht uitgegeven grond met de op stallen in vollen en vrijen eigendom aan de gemeente. De gemeente is tevens hypotheek houdster. Van de bevoegdheid, welke bij art. 21 der Algemeene Voorwaarden aan de hypotheekhouders is toegekend zal daarom geen gebruik zijn te maken Na de eindiging van het erfpaehto- recht zal daarom het onroerend goed met de opstallen in publieke veiling zijn te brengen. De verdeeling van de opbrengst geschiedt overeenkomstig art. 22 der Algemeene Voorwaarden. SCHOOL» EN WERKTUINEN Het is het bestuur der Vcreeniging voor SchooL en Werkturnen zeer aangenaam belangstellenden in dit werk mede te kunnen dcc!en, dat (dsnk zij de prachtige gift van f 500 van iemand die onbekend wenscht tc blijven en van de opbrengst der tentoonstelling cn marktdag in Juli II. gehouden) verleden Maandag is kunnen worden begonnen met den bouw der gereedschappen,loods in den 3en werktuin der vcreenfging aan de Pijlslaan. Ook hiervoor on: dervindt het bestuur nieuwe mede: werking in den vorm van het koste: loos of tegen verminderde prijzen beschikbaar stellen van bouwmate: rialen. Deze 3de tuin nadert daar: door zijn voltooiing. Voor den 4den werktuin, in de Slachthuisbuurt, moet nu worden gezorgd, gespaard en gegaard. Moge een nieuwe kring van be: langstellenden in dit jeugdwerk zich vormen, tot het steunen van het be: stuur bij deze voorbereiding. NIEUW LEVEN. De geheelonthouderstooneclveree: niging Nieuw Leven geeft Zaterdag 19 November een Cabaretavond voor kunstlievende leden in dc Gem. Con: certzaal TOREN RECHTGEZET. De dorpstoren te Nieuwkoop is recht gezet. Hij was geheel losgemaakt var zyn fundamenten en rustte op 12 hy draulische vijzels. Langzaam liet mer aan de eene zyde de vijzels zakken waardoor de toren weer recht kwam te staan op vernieuwde fundamenten. Af gevaardigden van Monumentenzorg er architecten uit den omtrek waren bi; het werk tegenwoordig. De toren is 30' jaar oud en weegt ruim 40.000 kilo. Hi helde aan het hoogste metselwerk 30 ■\M. over. FILMLIGA. EEN FRANSCH OORDEEL. De cineast Alb. Cavalcanti,, die te Amsterdam de eerste matinée van de Filmliga heeft bygewoond, welke ge heel aan zyn werk gewyd was, schryft in het Parysche dagblad „Comoedia": ,De oorsprong van de Nederland- sche Filmliga is een gebeurtenis .waar op de aandacht moet worden gevestigd De leden dezer vereeniging beseffen zelf nog niet ten volle, wat hun daad beteekent, maar wy althans willen de zen stap aldus opvatten: ZU stellen geen vertrouwen meer in de programma's der gewone bioscopen, zy komen in opstand tegen de wyze, waarop door dergeiyke programma's de geest en de goede smaak worden onderschat van het publiek, waartoe zy zelf ook bc- hooren. Him stap is dan ook de eerste op den weg. die zal leiden tot een wezeniyke omwenteling op filmgebied." Cavalcanti herinnert er aan, hoe zyn film „En rade" eens dcor een Paryi chen bioscoopman „apekool" is genoemd en hy stelt daar tegenover het succes, dat dit werk te Amsterdam by publiek en critiek heeft behaald, terwyl zyn „Rien que les heures" in Berlyn reeds is na gevolgd. Aan het slot van zyn artikel zegt Cavalcanti: „zy, die met alle kracht vechten te gen de routine, welke, zelfs als zy on- middellyke flnancieele resultaten zou opleveren (wat nog lang niet zoo zeker is), de toekomst der Fransche cinema tografie bedreigt, deze stryders zyn de sterken, die geen aanmoediging noodig hebben, zy worden thans reeds door het buitenland gesteund tegen over hun tegenstanders en de toe komst zal hen in het geiyk stellen." ONGELUK. De aannemer P. van den Kruisweg bij den Sloterweg bevond zich boven op een tegen een woning staande ladder met een bak met gereedschap op z'n schou der. Plotseling gleed de ladder uit, waardoor P. het evenwicht verloor en het ongeluk had van een hoogte van eenige meters op den grond te vallen. Ernstig aan den rug verwond, werd hy opgenomen en per auto naar zyn wo ning vervoerd, alwaar geneeskundige hulp werd ingeroepen. DE R.K. SCHOOL AAN DE GED. OUDE GRACHT. Naar aanleiding van een ingekomen verzoek van het bestuur der R. K. Jon gensschool voor gewoon lager onderwys aan de Ged. Oude Gracht, stellen B. en W. den Raad voor te besluiten de van de gemeente gevraagde medewer king te verleenen tot het inrichten van een lokaal der school voor parallel-6e klasse en ter beschikking van hen daarvoor te stellen een bedrag van f 1770. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN Terug te bekomen bij: G. Sondorp, Romolenstraat 17. etui met potlooden; A. Verhaart. Wouwerraanstraat 12, schooletui idem; Schermerstraat 12, klein bruin hondje; P. Spook, Pijnboom- straat 99, zilveren horloge; J. Terol, Le liestraat 44 rood, bruine hond; J. Kuijer I.Ï. van Heemskerkstr. 27 rood, nikkelen horlogeketting; Bureau van politie, ae- destraat, heerenhoed, oorknopje; Ken nel „Fauna", Parklaan: gebracht door: J. Faak, Raamsteeg 16 B, herdershond; hond (Dobermarm); C. P. Reusch, Scho tersingel 145, zwarte kit; J. Kort. Lange Veerstraat 27. grijswitte kat; Hofhuis. Bloemendaalscheweg 99, grijswitte kat: W. Schilpzand, Ged. Voldersgracht 24. tinnen kruikje in etui; C. Dekker, Rol landstraat 31, lorgnet met groene gla zen; G. Moser, Schoterweg 176, zilve ren bonbonlepeltje; C. Vos, Klein Hei ligland 67 rood. damesportemonnaie m. inhoud; A. Gruten, Gen. Bothastraat 58. damesportemonnaie m. Inhoud; J. van Nederend Korte Lakenstraat 8. jongens pet; J. de Wit. Schoterweg 63, verstel bare passer; M. Aaldering, Padar.gstraat 0. postduif, blauwe ring. genummerd.; J. Brauwer. pnTon--;oMc^„.,f. belasitngmerk; P. Meijers, Breestraat 15, rywielbelastingmerkA. Paulen, Banka- straat 17, ry wielbelastingmerk in etui; Bur. van politie Smedestraat, kinder- tasch, inh. boter enz. A. Tangerman, Korte Doelstraat 48. damestasch met inhoud; F. Giesen, Pres. Steijnstraat 97 rood, boodschappentasch. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. beiden vinden hartstochtelijke LIEFHEBBERS SPORT EN SPEL HOCKEY. NEDERLAND ENGELAND Woensdagavond werd door de Ned. Hockey® cn Bandybond het Neder: landsch hockey^elftal samengesteld, dat Zondag 20 November in het Sta» dion te Amsterdam tegen het En: gelsche elftal zal spelen. De opstelling is van links naar rechts als volgt: Doel: Katte (M. H. C.) Achter: Tresllng (H.O.C.) en De Waal (Amsterdam). Midden: Ankerman (H.D..M), Du: son (Amsterdam) en Brandt (M. H. C Voor: Van Tienhoven (Hilversum) Van der Veen (Amsterdam), v. d. Roovaart (H.D.M.), Jannink (Ara: sterdam) en Ras (Amsterdam). (Hbld.) BILJARTEN. COMPETITIE H. B. B. De thuiswedstrijd van de biljartver: eeniging ,.D. E. S." tegen de club ,.H. B. C." in klasse B. voor de Haarlem= sche competitie, die Woensdagavond in ,,'t Hof van Holland" werd ge: speeld, is een groote overwinning voor ,.D. E. Sgeworden. Dit is misschien wel toe tc schrijven aan de omstandigheid, dat „H. B. C." met ccn paar invallers moest verschijnen. Het eerst traden in het krijt J. Ok: ker (H.B.C.) en F. van Terwisga (D. E.S.) De eerste kon niet op dreef ra* ken, waardoor zijn partner gelegen» heid kreeg, om meer en meer uit te loopen. Van Terwisga won dan ook vrij gemakkelijk met den stand 125 caramboles libre om 97 in 51 beurten. De volgende partij tusschcn De Zwart (H.B.C.) en Huvboom (D-E.S.) ging langen tijd gelijk op. Tenslotte liep eerstgenoemde wat uit. Huy» boom verdedigde zich met hand tn tand. Hij maakte aan het einde der partij nog een serie van 22; doch dit kon niet meer helpen. Toen De Zwart uitmaakte noteerde bij 116 in 29 beurten. Daarna bekampten Houtkooper (H.B-C.) en Tabbers (D.E.S.) elkaar in een zeer spannen le partij. Nu eens stond de een voo-, dan weer dc ar,: der. Het verschil bedroeg tegen het eind slechts één enkele carambole in het voordeel van Houtkooper, dus 125 om 124 in 30 beurten. De slotpartij tusschcn Javeaux (H. B.C.) cn De Nijs (D.E.S.) was zeer ongelijk. Hierin was de D.E.S.:speLer verre in de meerderheid. Reeds spoe» dig was het verschil ruim 50 punten, hetgeen aan het einde nog toenam. Toen Dc Nijs de 125 punten libre bij elkaar had, stond zijn tegenpartij pas op 50 in 35 beurten. Dc B.V. ,.D. E. S." won dus dezen kamp met 490 caramboles tegen 397 voor H.B.C." Donderdagavond spelen „D. E. S." „llaarlcm«Noord" in ,,'t Hof van Holland" in klasse E. WIELRIJDEN. DE ZESDAAGSCHE TE BERLIJN. De Hollandsche wielrenner Van Kem pen en do Belg Dewolf, die samen een koppel vormden voor den zesdaagschen wielerwedstryd te Berlijn, hebben dien strijd gewonnen met 544 p. Dit resultaat is aldus wordt uit Berlijn aan de Tel. gemeld vooral te danken aan het schitterend rijden van Van Kempen, die acht van do twintig sprints won- waardoor hij telkens twintig punten veroverde. No. 2 was het koppel Tietz- Thcllenbeeck met 422 pint.. 3 Ehmer- Kroschel 389 pnt., 4 Kroll-Miethe 242 pnt., 5 Rausch-Huertgen 206 pnt.. 6 Junge-Behrendt 191 pnt., 7 Wammst- Lacquehave 51 punten. DAMMEN. SIMULTAANSéANCE TE BEVERWIJK Woensdag 16 November zal de heer Chr. F. Visse, Clubkampioen der Dam club „Haarlem", te Eeverwyk in café „Suisse" een simultaanséance geven voor de leden en genoodigden der Beverwyk- sche Damclub. Deze simultaan séance wordt georga niseerd door den Districtsbond Haarlem en Omstreken teneinde de Beverwijk- sche Damclub te steunen in haar po gen om aldaar meer belangstelling voor het damspel te wekken. Beverwijk telt op haar 10 000 inwo ners slechts één domvereeniging met 8 leden! Liefhebbers van het damspel welke aan deze séanoe wenschen deel te nemen, zyn welkom. HOOFDKLASSE-COMPETITIE NED. DAMBOND. De Arbitrage-commissie van den Ned. Dambcnd heeft de volgende arbitraire uitspraken gedaan: P. G. van Engelen 11 O. B. J. v. d. Sleen. Uitslag 14—6 voor de „Haarlemsche Damclub". „Utrechtsch Damgenootschap"—„C. D. A.", Amsterdam 128 voor „C.D.A." Wormerveersche Damclub„Gezellig Samenzijn". 146 voor „Gezellig Samen zijn".. Gooische Combinatie—Utrechtsch Damgenootschap. 128 voor het Utrechtsch Damgenootschap. JUBILEUMWEDSTRIJDEN. In de Internationale nederlaagwed strijden der Haagsche Damvereeniging „Mutua Delectatio" won de Antwerp- sche Studiekring ..Frankede Winde" met 11—9 van „Mutua Delectatio". De Hagenaars wonnen enkele we ken geleden van het Rotterdamsch Damgenootschap met 119. Thans speelt „Mutua" alleen nog een wedstrend tegen de „Haarlemsche Dam club" I op 27 November. Wanneer de Haarlemmers winnen met 12—8, zouden zy beslag leggen op den isteu prys. MARKTNIEUWS. GROENTEMARKT TE HAARLEM Op de op 9 November alhier ge» houden groentenmarkt waren aange: voerd en verkocht: Appelen 660 ct. per KG. Peren 0.8—1 per KG. Bloemkool 1018 ct. per stuk. Boerekool 1245 ct. per kist. Roodc kool 316 ct. per stuk. Gele kool 816 cent per stuk. Groene kool 412 ct. per stuk. Andijvie 1.304.20 per 100 str. Sla 25 per 100 krop. Spinazie 1 20f 1.60 per kist- Spruiten 2.25—3.50 per zakje Wortelen 1625 ct. per bos. Prei 615 ct. per bos. Selderij 721 ct. per bos. Pieterselie 820 ct. per bos. Knol selderij 512 ct. per stuk. Brussels lof 36— 60 ct. per KG,

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 10