BUITENLANDSCH OVERZICHT HET 10-JARIG BESTAAN DER SOVJET REPUBLIEK. PARKER GILBERT EN DUITSCHLAND. WEENSCHE BRIEF miinmiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiuinmii! HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 10 NOV. 1927 Wat echt en wat niet echt is. Chamberlain en Mussolini 'T BELANGRIJKSTE NIEUWS. De tiende ver jaardog van de Rus sische revolutie wordt met luister en praal gevierd. Er zijn motieven die er telkens in terugkomen. De haat tegen Engeland, en de reclame met den voor uitgang, al of niet gefantaseerd. Mij komt een tijdschrift onder oogen uit gegeven voor de Duitsche Communisten ter gelegenhpid van de herdenking der revolutie. De omslag is een knaleffect. De inhoud knalt nog meer. Ook daarin weerspiegelen zich die motieven. De haai jegens Engeland en het schennen met den vooruitgang op alle mogelijk ge bied- Chambertain is er door middel van een trucfoto is afgebeeld, met een zeer lang gezicht. Het onderschrift luidt: Hoe sterker het roode leger wordt, des te langer wordt Chamber lain's gezicht. Chamberlain valt ook de eer te beurt, om met Mussolini, (als groote caricaturen) in de optochten mee te worden gedragen. In de speeches, hetzelfde. Engeland. Chamberlain. De moord op Wojkof wordt Engeland voor de zooveelste maal in de schoenen geschoven. Men zorgt er in Moskou natuurlijk wel voor dat de duizenden afgevaardig den uit verschillende werelddeelen al leen het goede te zien krijgen van wat het Sovjet-regime heeft gewrocht. Evenmin als andere gasten der regee ring die vroeger op uitnood!ging. den nieuwen staat kwamen bezichtigen krijgen zij gelegenheid om een blik te slaan in het leven van den middenstand en de arbeidersklasse in de groote ste den, dat naar het schijnt ver van roos kleurig is. F. A. Duitschland en Dawes. - Een repa ratie-commissie. Het Duitsche rijkskabinet heeft in zijn Woensdag gehouden zitting op voorstel van den rijksminister van Fi nanciën, Kohier, besloten tot instelling van een reparatiecommissie onder voor zitterschap van genoemden minister. De Tel. meldt hieromtrent het volgen de: De commissie zal uit vertegenwoor digers der ministeries van Financiën, Buitenlandsche Zaken, Economische en Voedselvoorziening bestaan. Zij heeft tot taak, alle met de reparatie-aange legenheden verband houdende maat regelen voor te bereiden. Bovenstaand bestluit beteekent, dat men het plan heeft laten varen, om een specialen commissaris voor het voeren der onderhandelingen met den agent- generaal voor de schadeloosstellingsbe talingen te benoemen. In de thans in te stellen commissie zal de gewezen onder staatsecretaris van Financiën. Berg- mann, die naar bekend oorspronkelijk voor bedoelde functie in aanmerking kwam, geen zitting hebben. Binnen het ressort van het rijksministerie van Fi nanciën, dat ook in de toekemst de be sprekingen met den agent-generaal zal voeren, zal slechts een afzonderl-jke af- deeling voor de reparatie-aangc.cgen- heden worden geschapen, waarvan de leiding waarschijnlijk aan Ministerial- director Dorn zal worden opgedragen. Aan de beraadslagingen der repara tiecommissie zal slechts in belangrijke gevallen door de chefs der genoemde vier ministeries persoonlijk worden deel genomen. De minder belangrijke aan gelegenheden zullen door de staatsse cretarissen der vier departementen worden behandeld. Prinses Mary ter nauwernood aan den vlammendood ont snapt. Vaz Dias seint ons: Prinses Mary en haar echtgenoot Vis count Lascelies zijn Woensdagmorgen ternauwernood aan een groot gevaar ontsnapt bij een brand, welke was uit gebroken in Bretton Hall bij Bannsley, het buitenverblijf van Lord Allendale. Zij waren gedwongen in hun nachtge waad de slaapkamers uit te vluchten. Naar gebleken is, is de brand ontstaan in de kinderkamer, waar drie kinderen van Lord Allendale en een kinderjuf frouw sliepen. Lady Allendale, die zich oogenblikkelijk naar de kinderkamer begaf, welke reeds in vollen gloed stond, kwam nog juist intijds om haar kinde ren "en de juffrouw te redden. Ook de twee kinderen van de prinses bevonden zich in het huis, doch niet in het be dreigde gedeelte. De prinses was mede behulpzaam om de anderen, die zich nog in het branden de gedeelte bevonden te redden; zij had met de andere gasten, die ook hun slaapkamers hadden moeten verlaten een toevlucht gevonden in de bibliotheek De prises was echter van meening dat het daar ook niet meer veilig was en zij vreesde dat de zoldering, welke zich onder de kinderkamer bevond zou in storten. Daarom adviseerde zij allen,, ook de bedienden, die daar met blus- schêrs aan het werk waren om het vuur te bestrijden, de kamer te verlaten Lord Allendale en zijn gasten bleven echter achter om tot de brandweer kwam, de vlammen zooveel mogelijk in hun loop te stuiten. De brand kon worden beperkt tot de kinderkamer en de bibliotheek, doch wel werd er groote schade aangericht aan de kostbare boeken, schilderijen en meubelen Er werden telegrammen gezonden aan de Koning en de Koningin, waarin me- dedeeling werd gedaan, dat hun dochter in veiligheid was. vioolbouw in Engeland. In antwoord op een desbetreffende vraag in het Lagerhuis heeft Bridgeman de Eerste Lord van de Admiraliteit, mee gedeeld, dat de volgende schepen voor de vloot op stapel staan: 1 slagschip, 12 kruisers, 4 rivier-kanonmeerbooten, 6 onderzeeërs, 2 mijnenvegers, 1 onderzee- depót-scliip en 1 herstellingsschip. De volgende schepen waren gedurende de laatste 12 maanden voltooid: 1 slag schip. 1 mijnenlegger en 1 onderzeeer. DE DOODENSTAD TE EPHESE. De basiliek geheel uitgegra ven. Een catacombe, bede vaartplaats der christenen. De Johanneskerk. We lezen in 't Handelsblad: Volgens mededeelingen van het Ocs- tenryksche Archaeolc-gïsche Instituut, dat de leiding heeft bij de opgravingen te Efese, zijn in den laats ten tijd weer belangrijke resultaten bereikt. De bloot- legg.ng van de groote oud-christelyke necropolis in het ,.Dal der Zeven Sla pers" werd systematisch voortgezet en de basilika is nu geheel aan het daglicht gebracht. By dezen arbeid werd de onder deze kerk liggende Catacombe der ..Zeven Knapen van Efese" ontdekt; door ont cijfering der inscripties kon zij met ze kerheid geïdentificeerd wordan. Deze catacombe was een der alleroudste christelijke bedevaartsplaatsen. Ten noodden en ten zuiden zijn nog andere groote catacomben ontdekt, sommige tot op een diepte van zeven meter In totaal werden een zevenhonderd enkele en massagraven ontdekt, waaronder enkele, die van groot belang waren in den oud- christelyken tijd. Het blootgelegde gra- vendal is een der indrukwekkendste scheppingen van oud-christelyke vroom heid. Verder werd met de blootlegging van het groote paleis ten noorden van het Stadion een begin- gemaakt. Er werden talrijke goed geconserveerde stukken van architectonische waarde ontdekt, welke afkomstig moeten zijn van een groote zuilengalerij uit de tweede eeuw Van daar kwam men in een groote zaal voor godsdienstige plechtigheden, het geen op té maken valt uit de overblijf selen van een altaar, het voetstuk voor een beeld e.a. Men vermoedt, dat dit in verband stond met den Catsarcultus in de provincie Azië. Dit het onderzoek naar de alom be kende Johanneskerk uit de dagen van keizer Justinian us werd voortgezet. De Atheensclie archaeoloog Sotiriu heeft reeds in 1921/1922 het N.O. gedeelte er van blootgelegd. Thans begon men met de verdere uitgraving van <ie Nautex. De voorgevel en de eerste zware zuilen gang zijn reeds in October uitgegraven Nauwkeuriger onderzoekingen op grond van de resultaten van Sotiriu naar het graf van Johannes brachten gewichtige resultaten voor de gescliiedenis der culj tuur en architectuur. Zoo werden o.a. ook overblijfselen der fundamenten der oudste. vóór-Justi- niaansche Johanneskerk gevonden. On der de geleerden, die bij deze uitgravin gen de leiding hebben, behoort ook prof. Adolf Deissnmnn uit Eerlijn. Men gaat dit jaar met den arbeid nog verder to. einde November, om dan In den herfst van 1928 het werk weder voort te zet ten. UITGAAN. GERHART HAUPTMANN HERDENKING. 15 November a.s. viert Gerhart Hauptmann zijn 65sten verjaardag. On der Protectoraat van het Nederland?eh Tooneelverbond afd. Haarlem, wordt dit feestelijk herdacht met een opvoering van „Voerman Henschel" in den Stads schouwburg. Medewerking verleent „Het Amsterdamsch Tooneel". Louis de Vries speelt den Voerman, Caroline van Lancker—van Dommelen (Hanna) en Louis ChrispUn Jr. (Siebenhaar). De heer L. Straus zal de vertooning in leiden met een korte vooiTede over het leven en werken van Duitschland's grooten dichter. Het Wonderland. By het Vereenigd Rotterdamsch-Hof- stad-Tooneel directeur Cor van der Lugt Melsert, wordt een wederopvoering van: „Het Wonderkind", door Jhr. Jan Feith met mevrouw Annie v. d. Lugt Melsert van Ees in de titelrol, voorbereid. Ook is .Professor Bernhardt" van Dr. Arthur Schnitzler eerstdaags ter opvoering gereed. (Van onzen correspondent). Een jeugdherinnering van Alexander Moissi. - meisje en de jongen op de vierde galerij. Het Het nieuwe Olympische Stadion, dat aan den Amstelveenschenweg verrijst, groeit langzamerhand tot een indrukwekkend sportgebouw. Alexander Moissi, de wereldberoemde tooneelspeler. die ook herhaaldelijk in Nederland optrad en daar welverdiende lauweren oogstte, behoort tot die acteurs, die telkenmale hun koffers moeten pak ken om op reis te gaan naar de een of andere verre stad in het een of andere verre land. waar men van hun meester lijk spel wil genieten Nu eens vindt men hen hier. dan weer leest men hun na men daar en alle reizen, die zU onderne men. zijn ware triumphtochten, Ook in hun mond kan men het „veni, vidi, vici" leggen! Over Mo'ssi. die eigenlijk te Weenen tehuis is. waar hy een allerliefst vlllatje :n een der voorsteden, tegen de eerste heuvels van het Wiener Wald bez:t. is in de Beriynsche „Eigcnbroeöler-Verlag" een boel-: verschenen, dat door Hans Boehm werd samengesteld. In dit wera vinden we tal van interessante wetens waardigheden uit Moissi's leven. Een der roerendste geschiedenissen is een jeugd herinnering van den grooten meester uit den tijd, toen hij zelf nog een arme jon gen was. die de kunst hartstochtelijk lief had. „Hofopera in de keizerstad Weenen. vierde galerij, een plaats van veertig kreuzers. gratis gekregen van den keizer lijk-koninklijken chef der claque. Met knorrende maag bij Gounod's Faust". Doch dat ls niet erg, wanneer men acht- tieneneenhalf jaar oud ls. Naast mij een meisje. Doordat ik veel te veel opzij keek, kon ik niettegenstaan de de duisternis toch vaststellen: een al lerliefst gezichtje, donkerblond haar. Vóór den aanvang van het tweede bedrijf spreken we reeds met elkaar. Een lieve stem. Ik heb mijn geluk gevonden, ein delijk! Wanneer men zoo jong is, zegt men altijd ..eindelijk", want men heeft geen tijd (niettegenstaande ons nog zoo veel tijd te wachten staat). Ik ben onuit sprekelijk bekoord door mijn buurvrouw, doch ik heb angst.ik heb holle wangen, ben zeer bescheiden gekleed niet groot, niet knaphoe zou ik kunnen ho pen? De tuinscène: „Ich liebe dich. so innig- lich, bin ganz die deineIk opende mijn hand, mijn rechterhand, strekte deze werkelijk onbewust naar haar uiten zy, zonder mij aan te zien, legde haar linkerhand die van het hart stom in de mijne Ik waagde het niet deze kleine, bevende hand te druk ken, ik houd haar behoedzaam als een arm vogeltje, ik houd haar lang vast, lang gedurende de heele tuinscène. Welke stroomen van zaligheid ver warmden me! Deze of geen! (S.v.p. niet vergeten: achttieneneenhalf jaar!). Groote pauze. Tevergeefs mijn vraag samen een weinig te gaan loopen. Ik dring er nog eens op aan. Zij bedankt met een onbegrijpelijk angstigen blik en blijft zitten. Ik wijk niet van haar zijde, zou zoo gaarne eens een lange wandeling naar buiten met haar maken, morgen, overmorgen, spoedig, vooral spoedig. Ik zou met haar in het Wiener Wald willen wandelen over een zee van blonde blade ren, want het is herfst en dat is ln de zen leeftijd van „Weltschmerz" mijn jaargetijde. (Sedert behooren mij alle jaargetijden toe). Hoe heerlijk zou dat toch zijn „Ik geloof niet. dat u met me zou uit gaan", antwoordt zij ondoorgrondelijk, ïk verzeker het tegendeel, ik bezweer het. ik vergeet alle grenzen. „Pst! Pst! Stilte" roept men van alle kanten (En met recht! Maar tóch: achttieneneeenhalf jaar!). „Engelchor, himmli-ische Schar, del-eine Seele ewigGordijn! Ik ver vul mijn plicht als hofopera-claqueur, dan sta ik op. Zij blijft zitten. „Het is beter, dat u weggaat „Gaat u toch, ik ga niet met u mee. heusch niet", smeekt zij. Ik neem haar liet gavderobebriefje uit de hand. Hoera, ik heb een pand! Ik haal haar mantel en sta te wachten en houd mijn blikken op üe deur gevestigd. Ik wacht eindelijk een hinkend meisje komt aange strompeld. Laat zich in den mantel hel pen „Dank u wel", zegt zij. met starre oogen en met harde stem. Ik kan mijn ontzetting niet verbergen, stamel iets van „tot ziens". Bijna een menschenleeftijd is sedert dezen avond voorbijgegaan. Hoeveel kel ken werden sindsdien aan mijn lippen gebracht. Zoete, zure en bittereen tóch: deze kwarteeuw was niet zoet. niet zuur, niet bitter genoeg om mij te laten vergeten, dat op dien avond alle bekoring en alle beteovering plotseling wèg waren, omdateen been korter was dan het andere Ik heb dit arme wezen al die jaren ge zocht, zooals een in de duisternis verban- nene het licht zoekt, zoo heb ik gezocht met oog en met hart. Ik heb haar nooit teruggevonden. Ik heb een groot deel van onzen ge- deukten wereldbol gezien, ik heb veel we derwaardigheden trouweloos vergeten en cok veel in miin herinnering bewaard. Doch nooit zal ik h a a r vergeten, de ar me kreupele, die naast my op de vierde galerij zat en die tot geen prijs wilde op staan, om haar gebrek re verbergen voor een blik, die haar streelde. BEKAAR. KORT EN BONDIG. Het 7de jaarfeest van koning Michael is met een Te Deum in de patriarchale kathedraal gevierd. Aanwezig waren de koninklijke fami lie, de munsters, de leden van het di plomatieke corps en militaire en bur gerlijke autoriteiten. Daarna ls er een parade gehouden. De bevolking bracht den koning een ovatie. Een dikke laag sneeuw bedekte heel Schotland. Noord-Engeland en Wales. In de Londensche voorsteden werd een koude van 11 graden geregistreerd. Te Hamburg heeft een vrachtauto, die uit het stuur was geloopen en het trot toir opreed, een vrouw door de ruiten van een juwelierswinkel gedrukt De vrouw werd gedood, de bestuurder kreeg een zenuwtoeval. Blijkens een telegram van het W B. uit Keulen zijn bij de textielindustrie op den rechter Rijnoever 55,000 arbeiders uitgesloten. Koning Feisoel van Irak en zjjn premier hebben een bezoek gebracht aan de dokken van Portsmouth. Zy hebben een tocht gemaakt van 3 uren naar Spithead in de onderzeeër L 22. De deurwaarder en de kunst. Nauwelijks waren de deuren van den Parijschen Salon d'Automne in het Grand Palais geopend of een deurwaar der betrad de tentoonstelling en richtte zijn schreden, aldus het Hbld.. recht streeks naar den stand van de Société du Droit d'Auteifr aux Artistes Deze ex poseert n.l. een nieuw, zeer eigenaard:g toestel, dat het mogelijk maakt kunst werken en voornamelijk schilderijen te idenüficeeren, Voor een bedrag van zes tig francs ontvangt de kunstenaar een serie fotografische reproducties van zijn werk, alsmede een radiofotografischen afdruk en een afschrift van de inschrij ving op een speciaal register Deze do cumenten, welke de vereeniging bewaart, zullen deze in staat stellen certificaten van echtheid te verstrekken aan den kooper van het werk, zelfs indien het zou worden verminkt. De heer Georges Cro6 verklaart nu de uitvinder van het toestel te zijn en dit ter expositie aan de Société te heb ben afgestaan. Deze trachtte zich van dat oogenblik af van hem te ontdoen en de uitvinding geheel aan zich te trekken. De Société spreekt dit tegen en verzekert dat het procédé hetwelk zij gebruikt, niet van den heer Cros afkomstig is en gele verd werd door firma's, die in geen en kele betrekking tot hem staan. Op verzoek van Crcs heeft de deur waarder beslag gelegd op den stand der Société. Het nieuwe huis van den Engelschen kroonprins. Een journalist die In Marlborough House, de nieuwe woning welke de prins van Wales binnen een maand zal be trekken, heeft mogen rondneuzen, is ge troffen door de soberheid waarin de res tauratie geschied is Het is de wensch van den Prins geweest het werk zoo zui nig mogelijk uit te voeren en er zijn vele particuliere patriciërshuizen te Lon den die heel wat weelderiger versierd en ingericht zijn De N.R.C. meldt nog: In een kamer bestaat het behang uit een effen geel papier met flauw zicht baar satijnachtig streepje, zooals men in de kamers van gewone burgers ziet. De eetkamer ls betrekkelijk klein, met twee ramen. Nergens is iets van goud of glinsterende versiering te zien. Het is een bescheiden vertrek. De voornaamste kamers zien uit op den tuin tegenover de Mali. De parti culiere vertrekken van den prins be staan uit een wil-en-zilveren slaapka mer waarin een kleedkamer en een bad kamer uitkomen en waarop verder een studeerkamer aansluit die met noten- en mahoniehout beschoten is De ramen in deze kamers hebben ruiten van de be paalde soort van glas die ultra-violette stralen doorlaat. De staatsie-eetzaal en de roode salon die eraan grenst, zijn de twee mooiste kamers. De laatste heeft een verguld plafond De eetzaal heeft twee schoor- steenen tegenover elkaar. De vroolykste kamer is een groene ontvangkamer voor dagelijksch gebruik. In deze kamer is het negentiende- eeuwsche plafond vervangen door een getrouwe copie van het oorspronkelijke plafond uit den tijd der Georges Aan een kant van de kamer zijn planken, waarop men keurige ruggen van boe ken ziet staan. Het zijn echter geen boeken maar nabootsingen ervan. Ko ning Eduard had deze looze boekenkast reeds laten inrichten en verschillende ti tels (als Negen vertellingen door een Poes) getuigen van 's Konings humor. In den tuin vindt men in een hoekje achter de struiken een heel hondenkerk hof. Koningin Alexandra heeft er ver scheidene van haar lievelingshonden la zen begraven en ieder heeft zijn zerk met opschrift. Dantsjenko weer naar Rusland De beroemde Russische tooneelhervor- mer W I. Njemirowitsj-Dantsjenko. de vorige medewerker van Stanislavsky, die gedurende eenige jaren in Amerika voor di film werkte, heeft aan Loenatsjarsky, den Russischen volkscommissaris voor onderwijs, geschreven, dat hij voorgoed afziet van het werken voor da film en dat hij binnenkort naar de Sovjet Unie zal terugkeeren. Het gerucht, dat hij Sjarow zou opvolgen als leider van de Praagsche greep van het Moskousch kunsttooneel blijkt, onjuist te zijn. Deze troep is nu gereorganiseerd en maakt weer een tournee door West-Europa. <Hbld.) Berlijnsche moordenaars De Berlynsche politie blijkt met de aanhouding van den ..artiest" Otto Scharfe en zijn medeplichtige Joseph Schlapach, die bij een dolle schietpartij op het Senafe'.derplein twee menschen hebben gedood en twee zwaar gewond, een goede vangst te hebben gedaan. Bij het '.erheor hebben de twee revolver helden getracht elkaar de schuld van de moordpartij te geven. Beiden beweren nd dat de ander het heele bloedbad heeft aangericht. Die oude uitvlucht zal hun echter wei nig baten, want de bewijzen, dat de twee schuldig zijn aan tal van beroo- vingen uit den laatsten tijd hoopen zich op. Zoo staat het vast, dat zij Vrijdag een kantoormeisje dat een wissel van 50C0 mark had geïnd, in de Goethestraat te Chariottenburg van dat bedrag heb ben beroofd, na haar te hebben mis handeld. Dit geld had hen in staat gesteld zich te bedrinken en in beschonken toestand hebben zy toen de moorden bedreven. Lever tegen bloed armoede? In een van de laatste vergaderingen van de vereeniging van medici te Wee nen heeft professor Pal groot opzien ge wekt door een rede, waarin hij op een nieuw middel tegen den ernstigen vorm van bloedarmoede, de zoogenaamde pernicieuze anaemie, de aandacht ves tigde; het bestaat in het eten van lever, van kalfslever of runderlever of, in dien men daar meer van houdt: van ganzelever. Weenen, dikwijls reeds baanbrekend op het gebied van eten, is als geen an dere stad ter wereld geschikt, ziekte door middel van de spijskaart te be strijden. het recept van de apotheek te vervangen door het recept van den kok. Feitelijk is de nieuwe methode echter uit Amerika afkomstig, waar eenigen tijd geleden medici reeds op het denk beeld waren gekomen, honden eerst bloedarm en daarna door ze met lever te voederen, weer gezond te maken. Toen eerst, nadat de experimenten met die ren onbetwistbaar goede resultaten hadden opgeleverd, paste men 't nieuwe dieet toe bij bloedarme mannen en vrouwen, met een succes, dat men tot dusver met geen enkel ander middel had kunnen bereiken, zelfs niet met de bloedtransfusie. Op een reis dcor Ame rika had Pal het procédé leeren kennen en na zijn terugkeer ook terstond zelf de proef genomen, aanvankelijk met een enkel geval, dat toevallig in zijn kliniek beschikbaar was. Het resultaat was onverwacht schitterend en het gaf andere medici aanleiding, de proef ook te nemen, waarover in de vergadering eveneens rapport werd uitgebracht. Professor Jagic had een soldaat uit het Oostenrijksche leger meegebracht, die levensgevaarlijk aan bloedarmoede had geleden; door gebruik van lever was hy niet alleen zeer spoedig 24 pond zwaar der geworden, maar hij kan thans zijn beroep als soldaat, zij het op vredige wijze, weer uitoefenen. Een andere man, die nog ernstiger ziek was geweest, heeft het gelukkig weer zoover gebracht, dat hij als kolensjouwer zijn dagelijk- sche lever weer kan verdienen. Op welke wijze de lever dezen heilzamen Invloed kan uitoefenen, is nog niet vast gesteld; zeker is tot dusver alleen de uitwerking zelf, en wel, naar het schijnt niet alleen bij pernicieuze anaemie, maar ook bij andere ernstige gevallen van bloedarmoede, zooals zij bij voor beeld na ernstige bloedverliezen plegen op te treden. Hoe eenvoudig het middel ook is, toch wordt de toepassing bemoeilijkt door een groote moeilijkheid; alle dagen le ver! Natuurlijk heeft de geneeskunde er zich onmiddellijk op toegelegd allerlei verschillende levergerechten te oom- poneeren. Maar gelukkig is voor*'t doel een extract uit de lever voldoende en dit kan ook gemakkelijk als poeder, zelfs als met chocolade overtrokken pil ge bruikt worden. En dat ls van groot be lang. Want doordat de proefnemingen nog slechts van recenten datum zijn, kan men thans nog niet overzien, of de zieken de levervoedir.g niet zeer langen tijd, misschien levenslang tot zich moe ten nemen En dat levenslang een zeer lange tijd kan zijn, is bij de pernicieuze anaemie op zichzelf reeds een groote vooruitgang; tot dusver was deze ziekte namelijk kort en doodelyk. Haar ken merk is, dat de roode bloedlichaampjes uit het bloed allengs verdwijnen, zoodat de patiënt niet alleen van dag tot dag bleeker, maar ook zwakker wordt. „Deze toestand wordt door toediening van le ver zeer sterk beïnvloed. Reeds na eenige dagen, gewoonlijk uiterlijk binnen twee weken, schijnt de ziekte aanmerkelijk verminderd, wat voornamelijk merk baar is. doordat de patiënten een kleu riger uiterlijk krijgen. Dit karakteris tieke uiterlijk is het gevolg van de om standigheid, dat het bloed in de bloed vaten zich sneller herstelt dan in de omringende weefsels en dat dit betere bloed nu door het zieke, transparante weefsel heenschijnt." Aan het feit, zeide prof. Pal verder, dat op deze geheel onschuldige wijze een ernstige ziekte, die in geheel Europa zij het niet in dezelfde mate als in Amerika, zich uitbreidt, met zexerheid kan worden genezen, kan geen afbreuk meer worden gedaan. Alleen moet de verstrekking van zooveel lever steeds onder medische controle geschieden, omdat het ook mogelijk is oh em- barras de richesse dat de ziekte bij deze behandeling anders in haar tegen gestelde omslaat, d.w.z. dat het aantal roode bloedlichaampjes overmatig groot wordt. De raad van een 80-jarige. De Engelsche reeder Sir Walter Run- eiman Bart., die thans 80 jaar is en aan het hoofd staat van een machtige han delsvloot. begon zijn loopbaan als scheepsjongen. Uit de rijke ervaring, die hy in zyn leven opdeed vertelt hij in „Tit Bits". Wij citeeren er uit: Iedereen, die de verzuchting slaakt- ..Was ik maar nooit geboren" rn wenscht dat hij het leven opnieuw mocht begin nen. moet eens flink de handen uit de mouwen gaan steken en als hij dat niet kan, is het maar het beste, dat hij zoo gauw mogelijk van het wereldtooncel verdwijnt. Groote fouten die ik maakte kwamen voort uit de meening. dat anderen het beter wisten dan ik zelf. Als twee per sonen eikaars adviezen opvolgen kan menige mislukking veranderen in suc ces. Niemand kan vooruit zijn eigen le vensweg afbakenen. Dikwijls openbaren zekere talenten zich pas na het 30ste levensjaar. Talent is niet aan te leeren, maar kan ontwikkeld worden door oefe ning. Mijn raad aan de jongere generatie is: Gebruik nooit sterken drank, en schuw nooit hard werken. Een heldin. Door den bewonderenswaardigen hel denmoed van zuster Mary Gabriel, een non in het R.-K. weeshuis te Bernards- ville (New Jersey) werden 68 weesjes aan de vlammen ontrukt, aldus de Tel. Mary Gabriel ontwaakte te middernacht, zag dat er brand was cn maakte onmid dellijk alarm. De kleine, tengere vrouw droeg toen 63 kinderen in haar armen naar buiten en telkens moest zij de woe dende vlammen trotseeren die ook den vloer hadden aangetast. Met deerlijk gewonde voeten werd zij ten slotte zelf opgenomen. Drie kinderen zijn om het leven gekomen, doch 68 waren er gered voordat de brandweerlieden arriveerden, Prins-oplichter. Ditmaal is het geen pseudo-, doch -■en wasch echte prins, zegt de N. R. Ct, die van zijn grooten naam gebruik heeft gemaakt om een argelooze er in te la- :en loopt n. Prins Max Hugo v. Hohen- lohe O eh ringen heeft volgens het Berl. Tagebl. n.l. een Berlijnsch geldschieter 12.000 Mark afgezet. Toen die leening tot stand kwam, gaf hij een wissel van 5000 M. en de schriftelijke belofte, onver wijld een anderen wissel van 10.000 M. :e zullen zenden. De geldschieter nam daar genoegen mee. omdat de prins hem v ysmaaakte, eigenaar van een groot onbezwaard landgoed te Buchwin- kel bij München te zijn. Dit landgoed is later een luchtkasteel gebleken. Toen de afgegeven wissel van 5000 M waarde loos bleek, heeft de geldschieter zich tot de politie gewend, welke nu op zoek is naar den prins. Deze i esft, naar nader is uitgekomen, in tal van steden der gelijke oplichterijen gepleegd, door op -.vaardelooze wissels paarden, auto's, ta pijten, juweelen e.d. ie koopen en ze dan ver onder aen prijs te gelde te ma ken.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 12