DATUMSTUKJES VOOR DE AGENDA KENNEMER GOLFCLUB. 45e Jaargang No. 13616 Verschijnt dagelijks, Behalve öp Zon- en Feestdagen HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per w«ek f 0.27H. met geïllustreerd Zondagsblad f 0.32; per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f 3.57^. Franco per post door Nederland 3.87H» Afzonderlijke nummers f0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en Omstreken f 0.57H; franco per post f 0.65 ADVERTENTIEN: Van 1 tot 5 regels 11.75; iedere regel meer 35 cents Reclames 60 cents per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentièn van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke regel meer 15 Cents i contant; bulten het Arrondissement dubbele prijs. Oireotie, Redactie en AdministratieGr. Houtstraat 93, Post-Giro 388T0 Telefoonnummers: Directie 13082, Hoofdredactie 16054, Redactie 10600 en Administratie 10724 en 14825. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Directeuren J. C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Drukkerij: Z.B. Spaarne 12, Telefoon 10122, 12713 Bijkantooi voor Santpoort, Veisen. Velsen-Noord, IJmufden, IJmulden-Oost, Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Veisen, Telefoon 621 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Haarlem, 10 November Vorstenhuwelijk. Wij geven vandaag twee foto's van een vorstelijk huwelijk dat te Napels voltrokken is. De hertog van Apuüë (due de Pouilles, noemen de Fransohen hem) een neef van den koning van Italië, is in den echt verbonden met prinses Anne de France. Die laatste titel klinkt al als een stem uit het verleden. On willekeurig rijst de vraag: Hoe kan dat, een prinses van Frankrijk? En het ant woord is: Haar titel wordt in Frankrijk eigenlijk niet erkend, maar zij voert hem zelf omdat zij een dochter ls van den Bourbon-troonpretendent den her tog De Guise. Men zal zich herinneren dat deze hertog verleden jaar uit Frankrijk moest verdwijnen omdat zijn broeder Philippe, due d'Ortéans, over leden was en hij daardoor in diens aan spraken trad. Volgens de wetten van de Fransche republiek ls alleen aan de pretendenten, de directe troonopvolgers van de buizen Bourbon en Bonaparte, het verblijf in Frankrijk verboden. De overige leden der beide families mogen er wonen. Een zonderlinge regeling, want terwijl men zelfs alle adeltitels heeft afgeschaft in Frankrijk erkent men op die wijze toch nog de aanspra ken op den troon van bepaalde perso nen. Veel logischer zou het zijn om te zeggen: „die meneer de Guise en die meneer Bonaparte zijn gewone burgers, net als de rest". Maar dat doet men niet. De Fransche wet zelf maakt er, door hen te verbannen, weer een due de Guise en een prince Bonaparte van. Zoodat, op deze wijze redeneerend. de jonge hertogin van Apulië ook haar titel van princesse die France nog met recht kan voeren. Het huwelijk werd bijgewoond door een drietal koningen en tientallen prin sen en prinsessen. De fobo's geven 'n heel mooi beeld van den stoet en van het bruidspaar. Maar een beetje wonderlijk doen ze toch wel aan, al die uniformen bezaaid met ordeteekens, en die praal. Het heeft iets van een historische film. Niet omdat de dagen van het koning schap voorbij zijn, maar omdat het ge moderniseerd is. Den nobelen en sym pathieken eenvoud van onze prinses Ju liana, studente te Leiden met andere meisjes-studenten, of van een prins van Wales zien wij als de werkelijkheid van het moderne koningschap. Al die praal, van den stoet te Napels lijkt te behoo- ren tot een vroegere periode. Daarom valt het moderne bruidsge waad van de prinses Anne de France des te meer uit den toon. Het hoort niet bij het overige. De sleep, eenig restant van het oude in haar toilet, maakt de tegenstelling nog scherper. En het is lichtelijk komisch om de bruid te ver gelijken met den bruidegom, wiens pom peuze uniform een en al gratie en sier lijkheid en praal is naast de rechte strakke lijnen van Anne de France's modern jurkje. De heer Benito Mussolini heeft zich bij deze gelegenheid tactvol op den achter grond gehouden. De heer Mussolini is nu al jarenlang de werkelijke koning van Italië, maar hij blijkt nog steeds „verlicht" genoeg om een tactvol diplo maat te zijni en het koningschap in eere te laten. Waarschijnlijk heeft hij deze huwelijksplechtigheid, vol praal en praoht, deze koningen-en-prirsen-pro cessie niet alleen aangemoedigd, maar zelf helpen organiseeren. Als koning Victor Emanuel, wiens bestaan het bui tenland vrijwel vergeet tot het er af en toe weer eens aan herinnerd wordlt, de allure van een modernen monarch had, van een Alfonso van Spanje of Gustaaf van Zweden of George van Engeland, en als hij een man van initiatief en door zicht was zooals de Spaansche koning (die er in Primo de Rivera een sooat van strooman-dictator op na houdt) dan zou Mussolini's macht weinig te bebeekenen hebben en zijn val ieder oogenblik verwacht kunnen worden. Maar nu Nu is deze vorstelijke processie te Na pels voor don machtigen dictator, die er in het Palazzo Ohigi te Rome welge vallig om geglimlacht moet hebben, een plezierige historische optocht, waarmee hij zijn volk een aangename afwisseling bezorgt en het in de meening versterkt dat hij de onbaatzuchtige is die slechts Italiës heil beoogt en niet streeft naar eigen roem en glorie. De listigaard! R. P. HET BRUIDSPAAR. (Zie ook cliché in de fotopagina). verwijzen wij naar de tweede pagina van dit blad. VEREENVOUDIGING IN DE SPELLING. ADRES VAN DE VEREENIGING VAN LETTERKUNDIGEN. Het bestuur van de vereeniging van letterkundigen, gevestigd te Amsterdam (voorzitter P. C. Boutens en secretaris C. Veth) schrijft in een adres aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dat het. met het oog op het voornemen van den Minister om eerlang een zekere mate van vereen voudiging in de spelling der Nederland- sche taal bij het onderwijs officieel te veroorloven, er prijs op stelt 2»jn mee ning dienaangaande (reeds in een vo rig schrijven aangegeven) bij dezen mei klem en met nadruk te herhalen. In het adres wordt er nog eens de aandacht op gevestigd, dat nauwkeu rig voorgesc'nrevoi eischen, aan het on derwijs gesteld, aan den bestaanden toestarv van willekeur en onverschillig heid op het gebied der spelling een ein de moeten maken. Maar bij het onder wijs mag op het eigen karakter der Ne- derlandsche taal geen enkele willekeu rige inbreuk worden gemaakt. Vereenvoudiging inzake de open hel dere klinkers en inzake de geslachten (er zouden geslachtlooze woorden in gevoerd moeten worden) achten adres santen noodig alle andere zoogenaamde vereenvoudigingen (zooals „menselik" en het veraederlandschen van vreemde woorden) achten zij echter niet wen- schelijk. Tenslotte verzoeken adressanten om ter voorkoming van nieuwe moeilijkhe den er wantoestanden in de toekomst e;n permanenten sp-tllingraad in te stellen, waarin de Nederlandsche schrij vers, als daarbij zeer nauw betrokken en van nature de^undigen, vertegen woordigd zullen zijn. EEN ZWAMPRAATJE. (Blijkens Raadssituk no. 393 is onder de vloeren van de Raadszaal in het Prin senhof, antichambre en daarachter gelegen gang zwam aanwezig, die verwij derd moet worden). Er zijn zoo van die oogenblikken, In 't leven van den rijmelaar. Dan zoekt hij naar z'n onderwerpen. Hij weet niet wat, hij weet niet waar; Maar er zijn ook van die momenten. Dan wordt hem plotsling onverwacht. Een ideaal object tot rijmen, Op 'n presenteerblad aangebracht; Ik wou maar zeggen, dat vanmorgen, Het volgend heerlijk raadsstuk kwam: Onder de vloeren van de Raadszaal In 't Prinsenhof, bevindt zich zwam; En B. en W. verzoeken sanctie, Tot uitgaaf van vijfhonderd pop, Dan breken zij de vloeren open. En ruimen zij het onkruid op; Wanneer die zaak komt aan de orde, Lijkt het waarschijnlijk, dat de Raad, De pers verzoekt om te verdwijnen, En in geheime zitting gaat; Dan hoop ik, dat de Raad van Haarlem, De hand in eigen boezem steekt, En inziet, dat der jaren zonde, Zich hier aan den bedrijver wreekt; Dan hoop ik, dat men bij 't bespreken, De kern van deze kwestie ziet, Want op den vloer verstrekt men 't voedsel, Voor d' o n d e rvloerschen parasiet; En zou het niet eens prachtig wezen, Wanneer de Raad spontaan besluit, Wij geven geen belastinggelden Voor 't dooden van dat onkruid uit; Wanneer hier op en onder vloeren, De zwam zoo welig tieren kan, Dan moet de Raad dit zelf betalen, Een dikke twaJef pop per man; En 'k hoor den president al zeggen: (Met donderend applaus begroet) Wij zweren hierbij voor de toekomst, 't Is uit met zwammen en voorgoed! P. GASUS. INBRAAK TE VELSEN. GESTOMMEL IN DEN NACHT. In den nacht van Dinsdag op Woens dag, werd de schoenwinkelier A. W. wonende aan de Kanaalkade te Velsen- Noord, wakker, doordat hij verdacht gestommel hoorde. Beneden gekomen, bemerkte hij, dat door uitsnijding van twee ruiten, de étalage van zijn winkel bijna geheel was leeggehaald. Op zijn erf vond hij een rij wiel staan, met daarop een toegebon den zak, waarin zich 19 paar schoenen en pantoffels bevonden. Nadat hij rijwiel en zak had binnen gezet, begaf hjj zich naar het politie bureau om aangifte te doen. Toen de politie met den heer W. te rugkeerde om de situatie op te nemen, ontmoette zij in de onmiddellijke nabij heid van het terrein der inbraak, een persoon die zeer verdacht deed, waarom men het goed oordeelde, hem mee te nemen naar het bureau. Hier bleek al spoedig, dat men een zeer goeden bekende der politie had gearresteerd, nl. een zekeren P. W. oud 36 jaar, thans zwervende. Hij gaf ech ter voor, met de inbraak niets te ma ken te hebben. Volgens zijn zeggen was hij 's avonds uit Amsterdam gekomen had den nacht in den omtrek doorge bracht en was nu toevallig in de nabij heid van het terrein. Er bleken evenwel in den loop van den dag zooveel verzwarende omstandig heden, dut hij, hoewel bij ook nru nog bleef ontkennen, 's middags naar IJmui- den is overgebracht en daarna ter be schikking van den commissaris gesteld. IJDELE INBREKER. In den nacht van Dinsdag op Woens dag heeft men zich toegang verschaft tot het onbewoonde perceel Wester- houtpark 14. Een schuurtje werd open gebroken. Alleen een spiegeltje in RJst wordt vermist; DE VERBETERING VAN HET VERWULFT. B. EN W. HANDHAVEN HUN VOOR STEL TOT OPHEFFING VAN DE PAARDESTEEG. In verband met het bekende adres van de heeren M. E. F. Klaje en G. J. Droste Jr. over het behoud van de Paardesteeg schrijven B. en W. aan den gemeente raad: Dit adres spreekt van een belangrijke rol. die de Paardesteeg in het verkeer speelt en geeft een overzicht van de passage daar ter plaatse. Naar onze meening is de Paardesteeg nooit een verkeersweg van eenige be- teekenis geweest en zal deze dit ook nim mer worden. Het verkeer in die steeg be treft in hoofdzaak wagens, fietsen, kin derwagens en auto's, die óf aan de N.V. Kaarlemsche Manufacturenhandel van Vroom en Dreesmann toebehooren, óf toebehooren aan de bezoekers van de zaak dier vennootschap. Voor zoover dit niet het geval is, zijn het wellicht per sonen die het thans voor het verkeer onhoudbare Verwulft mijden, doch waar voor geen reden meer bestaat indien het Verwulft volgens de aanhangige plan nen wordt genormaliseerd en verbreed. Het handhaven van de Paardesteeg achten wij dan ook uit een verkeers- oogpunt niet alleen onnoodig, maar zelfs ongewenscht, zoowel ten opzichte van het verkeerin de Gierstraat, als van dat in de Groote Houtstraat. Aangezien het verkeer in de Paarde steeg geen verkeer is in de gewone be- teekenis van het woord, kan de invloed van die steeg op de zaken van genoemde adressanten naar onze meening verwaar loosd worden. Enkel het vrije doorzicht van het perceel aan de Groote Hout straat No. 77 gaat door de opheffing van de steeg verloren. Dat enkele perceelen nog niet aan de N.V. Haarlemsche Manufacturenhandel van Vroom en Dreesmann in eigendom toebehooren is geen bezwaar voor de uit voering van het ontworpen plan. On danks het nog niet wegbreken van het perceel op den hoek van de Groote Houtstraat, en het Verwulft (kad. sectie C no. 2058) wordt het voetgangersver keer zeer gebaat door de ontworpen wij ziging. Tusschen den nieuwbouw van genoem de vennootschap.en het zooeven bedoeld perceel blijft voor trottoir op de smalste plaats nog een breedte van 2 M. over. Het bestaande trottoir op het Verwulft is slechts 1 M. ongeveer. De enkele voetgangers, die om het Verwulft te mijden thans door de Paar desteeg hunnen weg kiezen, kunnen in de naaste toekomst veilig over het Ver wulft gaan. De hiervoorbedcelde breedte van 2 M. stemt overeen met de breedte van het trottoir in de Groote Houtstraat vóór de perceelen Nrs, 78 76 en 74. ter wijl dit trottoir op verscheidene plaat sen smaller is dan 2 M. Ten aanzien van het mede bij het adres overgelegd schetsplan met „pas sage" voor de Paardesteeg en „galerij" op het Verwulft. merken wij op, dat de achteruitbrenging von de rooilijn op dat plan nog belangrijker is dan bij het dezerzijds overgelegd plan' Aan de uit voering van bedoeld schetsplan zcuden derhalve voor de gemeente hoogere kos ten zijn verbonden. Indien de N.V. Haarlemsche Manufac turenhandel van Vroom en Dreesmann er voor zou voelen een soort galerij te maken om hare étalages ook bij regen achtig weder voor hst publiek aantrek kelijk te maken, dan zal zij daartoe toch kunnen overgaan, maar dan op haren grond, waardoor wordt voorkomen, dat de galerij bij regen een schuilplaats wordt tot hinder van het doorgaand voetgangersverkeer. Immers dat verkeer zou alsdan geen vrij trottoir tot zijn beschikking hebben. Bij een totstandko ming van laatstbedoelde galerij zou een nog grootere verruiming van het Ver wulft worden verkregen hetgeen echter voor de gemeente zonder extra hooge kosten niet is te bereiken. Met betrekking tot het eveneens aan den Raad gericht adres van N. J. Bou- man merken B. en W. op. dat in hun voorstel geen sprake is van een aanbie ding door de betrokken vennootschap aan de gemeente van het perceel aan de Groote Houtstraat No. 66 (kad. sectie E No. 2058)zoodat het in dat adres ver vat protest'naar de meening van B. en W. voor kennisgeving kan worden aan genomen. In verband met het hiervooromschre- vene geven B. en W. den raad in over weging om hun voorstel inzake het op heffen van de Paardesteeg en het aan gaan van een overeenkomst met de fir ma Vroom en Dreesmann aan te nemen. DE SUIKEROPBRENGST. UIT HAARLEMMERMEER MEER DAN 22 MILLIOEN K.G. Nn de bietencampagne in den Haar lemmermeerpolder voor het grootste gedeelte haar beslag heeft gekregen, kuinnen we omtrent de uitkomsten van dit gewas de volgende belangrijke cijfers mededeelen, die begrijpelijkerwijs op een globale schatting berusten. Gerekend wordt dat er in dien pol der dit jaar ongeveer 4300 hectaren met bieten werden bezaaid; de gemiddelde opbrengst bedraagt 32000 K.G. per hect are: dus in 't geheel ongeveer 137.500.009 K.G.; 't suikergehalte beloopt gemiddeld 16 pct„ zoodat in den Haarlemmermeer - polder dit Jaar aan suiker werd opge bracht ongeveer 22.016.000 K.G. „Zal ik slagen met een GROENTJE?" Dat vrceg ons dezer dagen iemand, die er een plaatsen wou en wij antwoordden: „Probeer het!" Hij deed bet en slaagde inderdaad. Dat is toch ook geen wonder. Nergens in Haarlem wordt zulk een groote publiciteit verschaft als aan de advertenties in Haarlem's Dagblad, dus ook aan DE GROENTJES. Wij hebben immers uitgecijferd, dat zij iederen dag door 72.001) a 90.000 personen worden gelezen hoe groet is dan niet de kans op succes 1 En welk risicp staat daartegenover? Een kwartjel E?n vergelijking: het risico voor den inzender is een stofje, de kans op welslagen een teren. Wij noemen een paar voorbeelden: iemand die het ons zelf vertelde, adverteerde een fiets in Haarlems Dagibladnauwelijks was de krant verschenen, of hij kreeg drie reflectanten aan zijn deur in het eerste half uur. De twee laatsten kwamen voor niets, de eerste had de fiets gekocht. Een dame presenteerde een aardig jong poesjede stroom van liefhebbers was zóó grcot, dat zij aan haar raam een mededeeliiig moest plakken „het poesje heeft een nieuwe bestemming gevonden". Dit zijn maar een paar voorbeelden, er zouden er ontelbare zijn, als het ons niet tc veel tijd kostte om op onderzoek uit te gaan. Zendt uw GROENTJE voor het eerstvolgend Zaterdagnunimer 12 November aan ons Bureau Groote Houtstraat 93. Het kost een kwartje a contant. Opening Amsterdamsch terrein. Hoe de professional-golf speler f. F. Af. Oosterveen les m het golfspel geeft. De Kenn-emer Golf en Country Club heeft Woensdag een nieuw terrein ge opend voor de Amsterdamsche leden, op een terrein van hst Koloniaal Insti tuut in het Oosterpark te Amsterdam. Véle genoodigden waren aanwezig, on der wethouder Walraven Boissevain van Amsterdam. De voorzitter van de club, Jhr. G. C. Quarles van> Ufford uit Bloe- mendaal spraak het openingswoord. Daarin uitte hij zijn erkentelijkheid voor de vertegenwoordiging van het Ge meentebestuur, dat het belang voor de stedelingen van de Golfsport insag. Hij prees het golfspel als aangename 11- chaamsverkwikking en bron van nieu we krachten voor het werk. Dit is een sport, die nu eens niet alleen voor de jeugd bestemd is, maar ook in gelijke mate voor ouderen, door dien er niet bij „gejakkerd en gejaagd" moet wor den, zeide spr. Spr. gaf voorts als zijn meening te kernen, dat in ons land in tegenstel ling met Engeland, nog te weinig aan dacht aan deze sport wordt geschonken. Dit oefenterrein is slechts een kleine voorlooper, van hetgeen door onze club in de schoone duinen van Zandvoort tot stand gebracht wordt, zeide spr. verder. Daar is thans op een terrein van 60 HA.. Ln aanleg en nagenoeg gereed een, uit sportief oogpunt prachtige 18 holes geflf course met een viertal extra cefeningsbanen, welke alle in 't voor jaar zullen worden geopend. Zes aan de hoogste eischen voldoende tennisbanen werden daar dezen zomer reeds be speeld, terwijl er een schoon en ruim clubgebouw in aanbouw is, dat als bui- tensocieteit aan leden en introducés alle mogelijke comfort zal bieden. Voor de totstandkoming van de golf- school bracht spr. dank aan allen, die daaraan hebben meegewerkt, in 't bij zonder aan den heer Koning, aan wiens voortvarendheid en initiatief het te danken was. dat de club de beschikking over het terrein verkreeg. SpT. besloot met den wensch. dat de golfsport in Amsterdam zou mogen bloeien. De professional van de Club, de heer Oosterveer wijdde het veld in, waarna de heeren Quarles van Ufford en Bois sevain een bal wegsloegen. EEN WEG VOOR SNELVERKEER. De E. S. M. zal de binnenstad mijden. DE VERBREEDING VAN DE RUSTENBURGERLAAN. Men weet, dat de oude, smalle door hobbelkeien thans vrijwel onbegaan bare Rustenburgerlaan. de bestemming heeft gekregen om te worden opgeno men in den aan te leggen weg voor snelverkeer Amsterdamsche Vaart SI achth uis - kwartiernieuwe brug over het Zuider Buiten Spaarne—Rustenbur gerlaan—Baan. Vóór dat-het zoover evenwel is, moe ten er nog heel wat. werkzaamheden verricht worden. Toch is er reeds een begin gemaakt. Op de kruising Rusten-, burgerlaan en Voorhelmstraat zijn een paar huizen afgebroken en is de straat over een klein gedeelte op nieuwe breedte aangelegd. Een viertal percee len bij de Es schild erstraat moet voor de doortrekking der verbreeding van de Rustenburgerlaan afgebroken worden. Men wacht op het oogenblik, dat de slooper beginnen kan. De huizen zijn echter alle nog bewoond en zullen- dus voorloop ig nog wel niet afgebroken werden. - Op de vroegere buitenplaats „West- rust" is men al druk bezig met den bouw van een aantal huizen, die aam de door te trekken straat komen te staan. De villa aan den Kleinen Hout weg zal spoedig worden afgebroken om terrein vrij te krijgen voor de aanslui ting van de verbreede Rustenburger laan op den Kleinen Houtweg. Ook aan de voorbereiding van den weg Zuider Buiten SpaarneAmster damsche Vaart, welke weg achter het Slachthuiskwartier zal loopen, is be gonnen. De aanleg van dezen weg houdt nauw verband met het plan om de E. S. M. AmsterdamZandvoort daar over te lei den. De tram zou dan uit de binnen stad verdwijnen, wat een belangrijke verkeersverbetering zou zijn. Dit plan kan evenwél pas verwezen lijkt werden als ook de nieuwe brug ever het Spaarne gebouwd zal zijn. De zuidzijde van de oude Rustecbur- gerlaan is reeds voor verbreeding ont ruimd, uitgezonderd de enkele nood woningen, dlie evenwel ook spoedig ver wijderd zuilen worden. Wij teekenen hierbij nog aan, dat wij vernamen, dat het gemeentebestuur po gingen aanwendt cm vcor clen aanleg van dezen weg voor snelverkeer subsi die te verkrijgen van het Rijkswegen- fonds.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 1